Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Shkenca » Trupi dhe Shėndeti » TRURI I NJERIUT

TRURI I NJERIUT

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 TRURI I NJERIUT prej Sun Aug 12, 2007 8:23 am

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
Per vite me radhe truri i njeriut eshte krahasuar me nje kompjuter,por zbulimet me te fundit tregojne se ai krahasim ka shume mangesi.Si mund te filloi nje person te perceptoi funksionimin e nje organi qe ka afer 50 milion neurone,te cilat kane milona-miljarda sinapse(lidhje) e qe ka te njejtin ritem tepergjithshem impulsesh ndosh dhjetra milion-miliarda here ne sekond.
Sipas dr.Riqward.M.Restak,verimtaria e kompjuterve me te perparuar me rrjet ngjajshem sistemit nervor,ka rreth njete dhjete mijtat e kapacitetit mendor te nje mize shtepie.Aj thote:Duhet shiquar pastaj se sa shume mbrapa eshte njekompjuter po te krahasohet me trurin njerezor,i cili ka epersi ne menyre kaq tedallueshme.Kompjuteri i bere nga dora e njeriut,i projektuar nga intelegjenca e tij,nuk mud te rishkruaj programin e vet,pa i futur ato dora e njeriut dhe koduar.Truri i njeriut e bene nje pune te tille automatikisht,si ne vitet e hershme te jetes se tij,ashtu ne moshe.Shkenctaret e kane quajtur trurin e njeriut struktura me e nderlikuarqe njihet,dhe objektin me kompleks te universit.Ata gjate shume hulumtimesh kane nxjerre nje perfundim se truri njerezor eshte prodhim i nje Krijuesi tekujdesshem.

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi