Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Koha e lire dhe shoqeria » Kuriozitete » koka e dinosaures

koka e dinosaures

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 koka e dinosaures prej Sun Aug 12, 2007 7:05 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
Llojin me te vjeter deri tash te dinosaurit eka gjete ne nje
shkretetire Paul Sereno nga Argjentina.Kjo koke duhet te jete e vjeter 150 milion vjet,sipas supozimeve shkencore.

2 Re: koka e dinosaures prej Tue Dec 11, 2007 3:05 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
Misi i pare i botes i vitit 1911 eshte Alice Hyde me origjine angleze.

3 Re: koka e dinosaures prej Fri Jan 18, 2008 10:36 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
GJARPĖRI MĖ I MADH NĖ BOTĖ
Nė Brazil gjatė shk XX,ėshtė vrarė gjarpėri mė i madh nė botė Anakonda,gjatėsia e tė cilitarrinte 35 metra.Pėr tė vra kėtė gjigant u desh tė goditej me 500 plumba:

4 Re: koka e dinosaures prej Sat Jan 19, 2008 2:34 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
SHPUARJA E DHĖMBĖVE

Nė vitin 1790 nė Amerikė ėshtė shpikur shpuesjae dhėmbėve(Turjela) qe llogaritej arritje e madhe e mjeksisė sė asaj kohe.

5 Re: koka e dinosaures prej Sat Jan 19, 2008 2:35 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
MIKROSKOPI
Mikroskopin e konstruktoj me 1590 holandezi Zaharija Jansen,i cili merrej me optikė.

6 Re: koka e dinosaures prej Sat Jan 19, 2008 2:38 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
Sasiae kripėrave nė Detra

Detet nuk kanė sasi tė njejtė kripe,mė sė shumėti krip ka deti i Kuq ndersamė sė pakuDeti Baltik.

7 Re: koka e dinosaures prej Sat Jan 19, 2008 2:42 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
Palmet

Nė brigjet e lumit Amazon rritet palma qe ka gjethet e blerta qė arrijnė gjatėsinė deri nė 22 metra,ku llogaritet qė njė gjethi tillė mund tė strehoj 10 njerėz.

8 Re: koka e dinosaures prej Mon Apr 14, 2008 6:27 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
Lumi mė i gjatė nė botė ėshtė Nili.Ai rrjedh nė njė gjatėsi prej 6670 km dhe kalon nėpėr kėto shtete:Tanzani,Ugandė, Sudan dhe Egjipt.

9 Re: koka e dinosaures prej Mon Apr 14, 2008 6:29 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
ēerdhėn mė tė rėndė dhe mė tė madhe prej gjitha shpezėve e ndėrton njė qift shqiponjash me xhufkė.Ajo peshon 3t,dhe ėshtė mė e rėndė se tre automobila.

10 Re: koka e dinosaures prej Mon Apr 14, 2008 6:31 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
Qyteti mė i madh nė botė pėr momentin ėshtėTokio-Yokohama nė Japoni.Ka 29 milion banorė.

11 Re: koka e dinosaures prej Mon Apr 14, 2008 6:33 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
Kontrabasi mė i madh nė botė qė e punoi njė amerikan mė 1924 ishte 4m i lartė dhe peshonte 500kg

12 Re: koka e dinosaures prej Mon Apr 14, 2008 6:36 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
ura mė e gjerė nė botė gjindet nė portin e Sidneit nė Australi.Ajo ka tetė shirita 48 metra e gjėrė dhe 503 metra e gjatė.

13 Re: koka e dinosaures prej Mon Apr 14, 2008 6:37 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
Pikėza mė e madhe e shiut ka rėnė nė vitin 1953 me diameter 9mm.

14 Re: koka e dinosaures prej Mon Apr 14, 2008 6:38 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
Ujėvara mė e lartė nė botė ėshtė nė Venezuelė.Lartėsia e saj ėshtė 979 metra.

15 Re: koka e dinosaures prej Mon Apr 14, 2008 6:40 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
Binjakėt mė tė vjetėr nė botė janė Kin dhe Gin nga Japonia,sė bashku kanė 210 vjet.

16 Re: koka e dinosaures prej Mon Apr 14, 2008 6:43 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
Druri mė i vjetėr nė botė ėshtė nė Kaliforni,72,5m i lartė,diametri 5,9m,afersisht 12000 vjet i vjeter

17 Re: koka e dinosaures prej Fri Apr 18, 2008 11:26 pm

artani

avatar
femra me e shkurtur ne bot eshte ,50.3cm
dhe peshon, 5 kg ,
dhe eshte 15 vieēe

18 Re: koka e dinosaures prej Sun Apr 27, 2008 3:14 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
Do doja nga ju qe kete teme ta perdorni tek kuriozitetet ju flm per mirkuptimin

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi