Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Kultura Kombėtare & Boterore » LETERSIA E POEZIA » TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ

TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ prej Fri Oct 26, 2007 2:13 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
kis TĖ DUA
Ty Lejdina
me pak vargje
desha tė tė puthė
nė faqe.
krejt rastėsisht
diku t“kam pa
ejam bėrė
si i rėnė n“bela
as nuk kam sukses
nė punė
as tėrė natėn
nuk bėjė gjumė.

pse si ndėrroj bota ndodhitė?
Sikur t“lindnim pėr njė ditė
por e patėm njė fat tjetėr
ti mė e re,unė mė i vjetėr.

Mosha s“vėnė kufij,t“dashurisė
zemra s“njeh sinjal t“pleqėrisė
dhe po mos t“mundje me lėvizė
kurrė pėr jetė s“tkisha braktisė.

2 Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ prej Fri Oct 26, 2007 2:26 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
FTESĖ
A i ndėrrojmė rolet?
Veq mallin ta shymim
unė po vi n“vend tėndin
ti eja n“vend timin.

Ti varur pėr mua
unė varur pėr ty
dy zemra t“bashkuara
bėjnė botė pa kufij.

Mos u dėmto ti
po dėmtohem unė
tė shuhem pėr ty
se tė dua shumė.

Tė prekė krahėt tu
si flatra pėllumbi
mė s“ėshtė me rėndėsi
le t“mė vij dhe fundi.

Vetėm botėn tėnde
dua tė ta njoh
unė po bie viktimė
ti shko e jeto.

3 Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ prej Fri Oct 26, 2007 2:28 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
Zemėr e kėputur

Zemėr e kėputur nga malli
po bėri dikush tė talli
bėnė mėkat si shpėton dot
as kėtu,as n“tjetrėn botė.

4 Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ prej Fri Oct 26, 2007 2:32 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
VETĖM TI MĖ VRET
Rrufe prej qielli qė godet
as stuhi,e as tėrmet
nuk frigohem qė mė vret
as puna s“mė tretė
as lodhja s“mė mundon
as plaga s“mė dėmton
as nata pa fjetė
asnjė shtėrngatė nė jetė
vetėm ti mė vret.

5 Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ prej Tue Dec 11, 2007 1:38 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
DIKU LARG
Ti ne ate skaj
une ne kete skaj
zemrat epshin
nuk e ndajne
jeta qenka sulm i madh
oh e oh,e vaj e vaj.

6 Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ prej Tue Dec 11, 2007 1:42 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
une jam mburoja jote
Roje i behem lotit tend
mos ta pikoj fytyren
drite i behem faqes tende
mos perdor pasqyren
Do te beje vend n“zemren time
une,mergimtari i vjeter
per ty beje sakrifikime
veq te mos shoh n“krah tjeter.

7 Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ prej Tue Dec 11, 2007 1:44 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
MBRĖMĖ
Mbreme me qove leter
s“munda ta lexoj
me ra loti ne te
dhe ma trubulloj
Ē“fare munda t“dalloja
dy zemra te ngrira
njera ishte jotja
tjetra ishte imja.

8 Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ prej Tue Dec 11, 2007 1:51 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
LEJDI
Flasin e flasin
shumezera po shtohen
po thone:Ti po martohesh!
Ne mua nuk ka qetesi
e di,nuk eshte lehte as per ty
kater rrota kohesh,do shkelin mbi ty.
Megjithate,ti do te ikesh
e une do te mbetem korb i zi.
Mbi nje dru te thate
do ta beje ate nate
kur ti do te shtrihesh
me tjetrin ne shtrat
por prap s“mundet zemra
me te largua
se te kam thene:te dua,
ne zemren tende
le ndonje grime per mua
ndoshta nje dite do te hy
Lejdi,Lejdi,une tash jam pa ty!

9 Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ prej Tue Dec 11, 2007 1:54 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
SOT
Si ndihem sot
s“mund te e pershkruaj dot
po te u desh ujevara
kam nje lum me lot.
Sot
dhe qe nga sot
mengjez per mengjez
perdite lot do derdhi
dhe ngapak do vdes.
Ēdo force qe e pata
kete mengjez e keputa
me fal mikja ime
me ne fund te humba.

10 Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ prej Tue Dec 11, 2007 2:00 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
Malli per kroin e fshatit
Ngjiten vashat shpatit
shkojne te kroi i fshatit
te buta si delet
i zbukurojne belet
kur ngjesin kordelet.
Qafat me rruzare
kostumet shqiptare
qendisur me rreze
i hedhin mbi breze
rrjedh kroi i fshatit
uje teposhte nga fushat
per tiēmendur ēunat
per ti joshur ēupat.
Tani me zgjon etjen
ne kete toke mergimi
malli me djeg shtatit
per kroin e fshatit.

11 Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ prej Tue Dec 11, 2007 2:01 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
NDARJA
Grumbuj kujtimesh
rrjedhin neper mote
prej zemres time
deri te zemra jote

12 Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ prej Tue Dec 11, 2007 2:04 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
PĖRSE MĖ IKE?
Me ike o mike
ne mengjezin e vjeshtes
me le
ne hirin emallit
te ruaj
ate gace te fshehur
te dashurise
me sy kah qielli
dukepritur
pikat e loteve te tu
qe do te i sjellin
rete e kesaj vjeshte.

13 Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ prej Tue Dec 11, 2007 2:07 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
DASHURITĖ NUK VDESIN
ti tue prite
une tue prite
ne gjume bien
dashurite
por trishtimi
eshte i tepert
dashurite kurre
nuk vdesin
zgjohen,kur dy duar
ofrohen per tķ prekur.

14 Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ prej Tue Dec 11, 2007 2:09 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
kAM RĖNĖ NĖ HALL
Ne zemren time
vlon nje mall
te me thuash
veē ate fjale
ti mbyllesh
behesh dry
e une vuaj
per ty....

15 Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ prej Tue Dec 11, 2007 2:18 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
VLERA EKOHĖS
Krejt ēka enderron
qe te gufon ne zemer
pa e kthyar ne veper
eshte dashuri e verber
fundja dashuri s“mund te quhet
ajo qka nuk shijohet dhe nuk preket.

16 Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ prej Tue Dec 11, 2007 2:21 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
VITET GĖNJEJNĖ
Vitet jane tinezare
me mashtroi rinia
vargisur si ne rruzare
iken vitet e mia!

Desha ne vetmi
ti kujtoj vitet
neper thinja
por,jo
ti qendro prane meje
se je e imja.
Nuk dua te kujtoj pleqeri
kur te kam prane
rinohem me ty.

17 Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ prej Tue Dec 11, 2007 2:25 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
BOTA E DASHURISĖ
Vitet ikin sikur lum
por jo,jo,nuk plakem une
kam hapur porte per dashuri
vend per mua-vend per ty.
Ti te une,une te ti
rrojme vetem per dashuri
E shejta dashuri
nuk njeh plakje,veē jetesi
per mua-per ty.

18 Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ prej Tue Dec 11, 2007 2:30 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
UNĖ JAM SHUMĖ LARG
Endem rrepatem
naten nuk beje gjume
tue mendua per ty
se te dua shume.

Zemra me defton
se do jemi bashke
ēdo qast me kujton
se duhet me te dashte.

Unejam larg
shumelarg jam
por ne zemren tende
nuk e di ku jam

Ti ne zemren time
qendron nate e dite
dashuria jote
me shkon ne ēdo ind.

19 Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ prej Tue Dec 11, 2007 2:36 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
Dashuria djeg
Zjarri ne stufe
po digjej flake
e mora nje grumbull prush
e futa ne shuplake
e shtrydhame mellef
u shkym s“mbeti asnje gace!

I bera pyetjevetes
e pyeta veten,vet
Ē“fare krijese jam
qe as zjarri s“me djeg?

Me pas ika e shkova
i gjori rashe ne shtrat
nuk fjeta,por ty te kujtova
qdo ind me ndizej flake
aty krijova,bindjet e mia
nuk po te digjka zjarri
sa djeg dashuria.....

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi