Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Kultura Kombėtare & Boterore » LETERSIA E POEZIA » KOSOVĖS TĖ PAVARUR E SOVRANE

KOSOVĖS TĖ PAVARUR E SOVRANE

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 KOSOVĖS TĖ PAVARUR E SOVRANE prej Tue Feb 19, 2008 8:32 pm

xheladin


xheladin hamza

KOSOVĖS TĖ PAVARUR E SOVRANE

(akrostik)


Pėrplasen shkėmbinjtė shekullore tė vjetra e toka ndahet

Ata qė me gjakun e tyre tė kuq e lagėn kėtė tokė tė bekuar

Varret e tyre pėrgjithmonė ndritin dritė hyjnore pėr ne

Aurora mbi shpirtra tė tyre shkėlqen me ngjyra tė kristalta

Ranishtės me trėndafila tė kuq rrugėtojnė botės hyjnore

Ėndrrat pėr tė cilat syhapur ėndėrronin – u realizua pėrjetėsisht

Sofrėn me bukė, krip e zemėr e shtrojmė tani pa frikė nė liri

Ikonė dhe emblemė e KOSOVĖS TĖ PAVARUR E SOVRANE

Ashtu si e dėshiruat jeni dhe pėrjetėsisht mbeteni JU!15. 02. 2008.[/size]Edituar pėr herė tė fundit nga xheladin nė Sat Apr 05, 2008 7:58 pm, edituar 1 herė gjithsej

2 Re: KOSOVĖS TĖ PAVARUR E SOVRANE prej Fri Feb 22, 2008 7:38 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
17.02.2008

JETĖSIM ĖNDRRE
Ju qė ngjeshėt armėt
e dualt nė male
sot keni ringjallje
jetėsuat ėndrrėn emadhe
Ushtri Ēlirimtare
qė ngjeshėt brezeve
grykėhollat dhe hutat
anekėnd Kosovės
i mbollėt frutat
ju tani po rrini nėn hije
Kosovėn e ndritėt
me fanar ardhmėrie
ua kthyat brezave
ardhmėrinė dhe shpresėn
tė vjelin frutat
nė pemėn e jetės
veq njė gjė na bėnė
tė vuajm
po i vjelim frutat
nė mungesėn tuaj
Kosovėn e bėtė
dritė portash
mė nuk ka ngatėrrim zotėrash
me pemėt qė mbollėt
po i mbushim shportat
mbi to kėndojnė pėllumbat
e kurrė mė korbat.

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi