Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Muzike&Radio » Muzika shqiptare » DY ALBUMEME KヒNGヒ NGA DEMIR KRASNIQI

DY ALBUMEME KヒNGヒ NGA DEMIR KRASNIQI

Shko posht  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 DY ALBUMEME KヒNGヒ NGA DEMIR KRASNIQI prej Thu Jul 24, 2008 6:37 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator


 1. 覧覧覧覧覧覧覧覧覧覧-
  Gjilan,korrik 2008
  produksioni muzikor熱r
  Bini濡jilan
  覧覧覧覧覧覧-
  N jubileun e 40-vjetorit t kngs dhe krijimtaris
  muzikore,kngtari,krijuesi, pedagogudhe kompozitori i lindur n Malsin e
  Gollakut-Demir Krasniqi,para ca ditsh publikoi dy albume t reja me kng
  autoriale dhe nga tradita jon muzikore.Vlen t theksohet,se kto dy albume
  jubilare,me kng t kompozuara n frymn e melosit tradicional dhe kng t
  trashguara nga tradita jon muzikore,kngtari yn Demir Krasniqi i ka
  realizuar me punn ,mundin
  dhe shpenzimet e veta personale,pa ndihmn e
  askujt,vetm e vetm q t ua l n dispozicion adhuruesve t vet besnik,t
  cilt e shijuan kngn dhe talentin e tij,gjat katr dekadave t
  kaluara.
  Pra Demiri nuk ka br albume pr komercializm,pr t ngritur
  karier,as pr t prfituar materialist nga kto kng!Qllimi i tij jetsor
  prej artisti popullor ishte,sht dhe do t mbetet prgjthmon knaqja e
  shpiertrave q e duan,e dgjojn,e kndojn dhe e konsumojn kngn tradicionale
  shqiptar.
  Pr t qndruar vertikal n kt rrugtim t gjat,Demir Krasniqit
  gjthmon i ka parapri si fanar drite,motoja e legjends s kngs shqiptare
  Qamili i Vogl,i cili gjat gjth jets s tij thoshte:
  哲se kndon pr fytyr-nuk do t kesh para!
  Nse kndon pr para-nuk do
  t kesh fytyr!
  Andaj Demiri me vetdije t plot e zgjodhi rrugn e t knduarit pr
  fytyr,e jo ate pr para!
  N ann tjetr,gjat krijimtaris s tij Demir
  Krasniqi gjthmon ka krijuar,botuar dhe knduar nn moton e tij t
  prhershme:
  撤r emrin e Zotit,
  Pr nderin e kombit,
  Pr gjakun e
  dshmorve,
  Pr eshtrat e varreve!
  Krijimtaria e tij nn kt moto,nuk u shkoi pr shtati t
  ashtuquajturve捻roducent t firmave t ndryshme muzikore,t cilt e kan
  vrshuar tregun e brendshm dhe t jashtm muzikor me vlerat e dyshimta
  muzikore,q m s paku kundrmojn er knge e muzike shqiptare!
  Ipenguar nga kto tendenca,Demiri nuk ia doli q t bindi ndonjrin prej
  tyre,q pr nder t ktij jubileu dhe t rrespektit ndaj adhuruesve t tij tエia
  merrnin kto albume dhe ta editonin pr publikun e gjr muzikor,at vendor dhe
  n diaspor.Ndonse Demiri ua ofroi kto albume gratis,t tillt jo vetm q nuk
  ia morn pr editim albumet,por edhe e prbuzn nderin e tij n mnyrat m t
  paskrupullta,ndr t cilat po i prmendim vetm disa sosh:
  哲uk po i ha pazari kngt tradicionale!
  適a kaluar koha e kngve t Ali
  Bungut!
  適ndo kng乃allava!
  典u ka plak zri!,etj..etj
  M n fund u gjend nj njeri producent q e kuptoj rndsin,vlern dhe
  kontributin shumvje軋r t Demir Krasniqit dhe ia mori pr editim kto dy albume
  jubilare,madje edhe n rrezik t tij material!ヒsht ky producenti Lulzim
  Gagica,pronar i produkcionit muzikor熱r Bini nga Gjilani,i cili sht njeri i
  njohur pr kultivimin e vlerave muzikore,dhe ka qndrim besnik ndaj kngs
  tradicionale shqiptare.
  Produkcioni muzikor熱r Bini,kto dit editoi dhe publikoi dopio-albumin e
  kngve t Demir Krasniqit,duke i botuar ato n dy CD t pandara!
  N albumin e par t ktij jubileu,Demir Krasniqi pr adhuruesit e vet ka
  zgjedhur kngt,si vijon:
  KUSHTRIMI I SKヒNDERBEUT-Kng kjo me t ciln Demir Krasniqi e filloi
  kariern e vet prej kngtari n vitin 1968.Kjo kng e autorit gjakovar Zekeria
  ヌarkaxhiut,at bot shnonte jubileun e 500 vjetorit t vdekjes t trimit ton
  legjendar Gjergj Kastrioti-Sknderbeu.Sivjet kjo kng shnon 540 vjetorin e
  vdekjes s Sknderbeut dhe 40-vjetorin e kngs dhe krijimtaris muzikore t
  Demir Krasniqit.
  LIDHJA SHQIPTARE E PRIZERENIT-ヒsht kng e kompozuar nga Demir Krasniqi nn
  tekstin e poetit Zenel Gashi dhe knduar me rastin e jubileut t 100 vjetorit t
  LSHP,sivjet kjo kng shnon 130-vjetorin e LSHP dhe dhe 40-vjetorin e
  kngtarit-autorit t saj.
  BASHKIMI I MANASTIRIT-ヒsht knga vijuese e albumit,t ciln Demir Krasniqi e
  ka kompozuar nn tekstin e prof.Dr.Reshat Nexhipit,nga Manastiri,enkas pr
  jubileun e 100-vjetorit t Kongresit t Alfabetit t gjuhs shqipe,t mbajtur n
  Manastir prej 14-22 nntor 1908.
  Me kt kng sht prezentuar solistja
  GjilanaseSirie Gagica,n manifestimin e 99vjetorit t ktij kongresi n Manastir
  me 2007.
  KOSOVA-NUSE MEKURORヒ-ヒsht kng e krijuar me tekst e melodi nga autori Demir
  Krasniqi i cili sht interpretues i saj.Knga i kushtohet aktit solemn t
  shpalljes s Kosovs-shtet i pavarur,sovran dhe demokratik.ヒsht interpretuar n
  sheshin e Gjilanit m 17 shkurt 2008.
  SHKOJNヒ VAPORAT RRETHIT Tヒ DETIT-ヒsht njra ndr kngt m tipike t
  persekutimeve historike t t rinjve shqiptar,t cilt i mobilizonin me dhun
  dhe i 輟nin npr frontet e luftrave aneknd Ballkanit,Anadollit,Egjiptit,madje
  deri n Jemenin e largt,ku bnin 殿sqerllk nga 12 vjet!
  KヒNGA E AVDIS-ヒsht nj ndr vajtimet m rrnqethse ndr kngt tona.Jan
  vetm disa vargje t shkputura nga猫AHUTA E MALCISヒ e autorit At Gjergj
  Fishta,i cili u kndonte masakrave dhe gjenocidit serbo-malazezias mbi
  shqiptart e pambrojtur n trojet e veta etnike,e aq m tragjike,ku ata dinin t
  masakronin edhe djema hastreti,t mbyllin shtpi dhe t grabitnin gjith輒a q
  gjenin prpara!
  KヒNGA E BYLBYLIT-ヒsht njri ndr prkushtimet tona t rralla popullore,
  prmes s cils kngtari dhe krijuesi anonim popullor i kndon robris n
  kafaz,pleqris s pamshirshme dhe mallit t madh ndaj
  shoqris,verbrimit,zbardhjes s flokve,dhe dshirs s fundit pr t knduar
  n liri,madje qoft edhe n nj therr!
  KヒNGA E VELIS-ヒsht nj prkushtim elegjik shoqror,ku shokt vajtojn pr
  kolegun e tyre-kngtar,i cili ndahet heret nga jeta,duke i ln
  prindrit,vllaun,motrn ,gruan,fmijt,shokt dhe sharkin me t ciln i
  argtonte rrethin dhe shoqrin.
  KヒNGA E MUSA ISUFIT-ヒsht nj kng elegjiake pr t ciln tekstin e ka furur
  QAMILI I VOGヒL,diku n vitet e 60-ta.N t vrtet ktu bhet fjal pr nj
  tragjedi t rnd familjare q ka ndodhur n fshatin Miratoc t Preshevs,ku
  babai q kishte t vetmin djal-Musn dhe shtat vajza,n moshn m t re,ia
  vret rrufeja duke shkuar te ara,ku po i punonin motrat,pr t ua 輹ar
  drekn!
  KヒNGA E HANヒS-ヒsht gjithashtu nj elegji q i kndon nj
  ngjarjeje
  tragjike familjare,ku Hanes i vdes nna q n mosh t re dhe
  mbetet nn prkujdesjen e vetme t babait,i cili e rrit t vetmen vajz plot
  12vjet pa nn.N ditn e martess s Hans,deri sa po afroheshin dasmort n
  oborr pr ta marr nuse Hann,ajo duke i krkuar hallallin babait dhe duke
  menduar si e ka rritur,si po e len vetm n shtpi,i bie pika nzemr dhe vdes
  ende pa hipur n qerren e nusris s saj.
  KヒNGA E ヌANAK KALASヒ-ヒsht nj kng shum e njohur n popullin ton,e cila i
  dedikohet kohs kur t rinjt shqiptar mobilizoheshin me dhun pr t i
  shrbyar ushtris osmane,madje ata i 輟nin kudo npr fronte t luftrave pa as
  nj pik mshir!ヌanakKalaja sht nj qytet turk n Anadoll,ku humbn jetn
  shum t rinj shqiptar duke luftuar pr interes t osmanlinjve.Kjo kng
  kndohet edhe n gjuhn turke,por m tepr kndohet n trojet etnike shqiptare
  t cilat ndr shekuj kan jetuar nn sundimin otoman.
  KヒNGA E HAKI LIMANIT-ヒsht prkushtim elegjiak q i kushtohet vdekjes
  tragjike t msuesit,atdhetarit,patriotit dhe poetit Haki Limanit nga
  Presheva,t cilit UDB-ja serbo-jugosllave ia mori jetn mizorisht,duke e shkelur
  me vetur mu n trotuarin e Prishtins,para Hotelit濡RAND.Tekstin dhe melodin
  e ksaj knge e ka shkruar dhe kompozuar dhe knduar Qamili i Vogl,n vitet e
  60-ta,por q tani e riprtriu dhe e riin輅zoi srish Demir Krasniqi.
  Pr adhuruesit besnik t kngs dhe zrit t Demir Krasniqit,kto dy albume
  q jan t pandara paraqesin nj plotsim dshirash dhe nj pasurim t vrtet
  t diskografis dhe melografis shqiptare.
  Gjilan,korrik2008:flag:

Mbrapsht n krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi