Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Muzike&Radio » Muzika shqiptare » DYZETVJETORI I KRIJIMTARISĖ MUZIKORE TĖ DEMIR KRASNIQIT

DYZETVJETORI I KRIJIMTARISĖ MUZIKORE TĖ DEMIR KRASNIQIT

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator

Kėnga dhe poezia janė shpirti i popullit.Kėnga ėshtė
njė poezi popullore,vlerė e trashėguar e krijimtarisė poetike tė njė populli,e
cila ėshtė ruajtur me kujdesė,e bartur dhe e zhvilluar nėpėr breza.
Kjo
ruajtėje ėshtė pėr ta lavdėruar,sepse shumė kohė mė parė interpretuesit e tyre
ishin njerėz tė rėndomt qė u mungonte arsimimi,por qė kanė pasur aftėsi tė
veqanta tė mbamendjes dhe kujtesės,duke pasur aftėsi tė mbajnė mend mijėra
vargje dhe tė i riprodhojnė ato drejt pėr sė drejti.Psh.Sefė
Mleqani(Gashi);Salih(Bajrami)Krasniqi,Rizah Bllaca,etj........


Me
Demir Krasniqin rrethanat vijnė krejt ndryshe:Njė njeri intelektual,i arsimuar
mirė,kėngėtar i shquar i traditės shqiptare,i shquar pėr aftėsi krijuese dhe
interpretuese,qė i takon tipit tė mirėfilltė tė kėngėtarit,qė kėngėn frymohet
vet tė e shkruaj,e pėrjeton nė shpirt,e kompozon dhe e interpreton,e ruan nga
barbarizmat dhe ngre zėrin ndaj atyre qė e barbarizojnė.Demir Krasniqi ėshtė i
pa epur,me njėangazhim tė pashoq kthehet nga puna dhe hyn nė punė,nė shkolla
shpėrndanė dituri,nė shtėpi i rreket krijimtarisė,shkruan poezi vlerash,i kthen
nė tekst kėnge ,e komponon dhe e modelon,e pėrjeton nė shpirt,e
ushtron,iamodelon formėn poetike dhe tė melodisė,bėnė prova gjenerale,e boton nė
studio,e kėndon para publikut dhe e mbjell nė shpirtin e popullit.Si i tillė ai
nuk ėshtė bartės i thjesht i trashėgimisė muzikore,por krijues i saj.Mbi 2000
kėngė tė krijuara dhe tė komponuara,tė inēizuara nė Radio,TV,disqe,audio e video
kaseta,si dhe mbledhės i folklorit nga trojet etnike shqiptare nga mblodhi mbi
4000 kėngė,disa tė botuara nė blendet shqiptare IV;V;VI dheVII,disa qindra
artikuj tė botuar nėpėr gazetat dhe revistat tona,botues i 15 librave,janė disa
nga tė veqantat e tij nė jubileun e tij tė dyzetvjetorit tė krijimtarisė.Njė
folklor poetik e muzikor tė kultivuar nga njė kėngėtar krijues nuk mund tė
pėrmbyllet me njė postim si ky,atij i mbetemi borgj tė fillojmė hulumtime mė tė
hollėsishme
pėr te.Ai ka kultivuar me shumė aftėsi e kujdes tė gjitha llojet
e kėngėve tė mirėfillta shqipe,mėnyrėn origjinale tė interpretimit tė
tyre,figuracionin e veqantė,pėrshkrimet e hollėsishme,ruajtėjen e elementeve tė
gjuhės gjatė kėndimit,prezentimin origjinal tė personazheve,hollėsitė e rrėfimit
real,etj...Demiri kultivon me sukses edhe parodi me tė cilat vėnė nė thumb
dukuritė e shėmtuara tė shoqėrisė duke e ndėrtuar bukur artistikisht
parodinė,por duke e ruajtur tė pa prekur strukturėn e tėrėsishme epike tė
kėngės.Demiri kultivon me kujdes kėngėn historike,duke e shtjelluar pa
hiperbolizime,duke shquar motivin patriotik tė tyre,duke e ndėrtuar me kujdes
poezinė e tij pėr pėrmasat realiste tė ngjarjeve historike, duke i kėnduar me
shpirt e me njė invencion tė fuqishėm artistik,figurave tė shquara atdhetare.Ai
gjatė interpretimit fuqishėm shprehė ndjenjen e atdhedashurisė,e kaplon dhembja
dhe mallėngjimi pėr fatin tragjik tė personazhit tė cilin e shtron nė kėngė.Edhe
shkenca folklorike shqiptare gjenė pasurinė e vet nė botimet e Demir
Krasniqit,botime kėto mjaft domethėnėse,botime historike dhe tė vlerės qė
pasurojnė arkivin e kėngės sonė.

vbrep_register("57859")

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
NAZIF RRAHMAN PĖRLEPNICA

N’ Pėrlepnicėn legjendare,
Nė familjen atdhetare,
Lindė e rritė Nazif Rrahmani,
Trim pėr pushkė, kundėr dushmani!
Nazif trimi i Pėrlepnicės,
Shumė luftoi nė Luftė tė Kikės,
N’ Velegllavė, Ush, Bujanoc –
Bombahedhės – nuk kishte shoq!
N’ Gjyrishec e nė Novak,
N’ shumė katunde nė Gollak,
Mbrojnė kufijtė Shqipnisė Etnike –
T’ mos shkelė knej kamba anmike !

Nazif trimi, ai luftėtarė,
Bombahedhės i dorės s’ parė,
Shumė ēetnikė, n’ Kikė shpartalloi,
Shumė armėt jav konfiskoj!...
N’ Belegllavė , nė Ush e n’ Kikė,
Ushtrinė serbe e kanė koritė...
N’ Bujanoc e nė Gjilan,
N’ lufta t’ mbrojtjes pėr vatan...
Me shumė shokė, Nazif Rrahmani,
Nji Kuvend , nji ditė e bani –
Eni vllazėn t’ i biem Gjilanit,
Mos ta lamė n’ dorė t’ serbijanit!”...

Mulla Idrizi, ai prijatar ,
Kish Nazifin, dorė tė parė,
E urdhnoi t’ shkojė n’ Pėrlepnicė –
Ta formojė nji Shtab t’ Ushtrisė!
Shtab Ushtrie Vullnetare,
Qė ta gjejė nji odė shqiptare!
Shtab Ushtrie n’ rreth t’ Gjilanit –
Ishte oda e Zenel Osmanit!
N’ Pėrlepnicė, n’ kėtė Shtab tė Parė,
Vijnė shumė trima vullnetarė,
Garda e rojės ishte formue,
Krejt atė Shtab me e sigurue!
Komandant nė gardė tė rojes –
Nazif Rrahmani do tė emnohet!


Mė datėn 20 Dhjetor,
Njė Vendim nė Shtab u mor –
Vullnetar edhe eprorė,
Mė 23 Dhjetor,
Tė shtunėn , para sabahit –
Me ushtri me i ra Gjilanit!
Ditė e shtune , n’ ora gjashtė,
Fuqi Zoti, ne na dhashtė,
Nė Gjilan kemi me hy –
N’ luftė me shkije sy me sy!

Ndėr shumė trima vullnetarė –
N’ kamė u ngrit Nazifi i parė,
Para Shtabit dhe Flamurit -
Dha betim me fjalė tė burrit:
“Pasha Zotin , qė m’ dha shpirt,
Pasha nanėn, qė m’ dha gjitė,
Pasha djepin , qė m’ ka rritė,
Pasha bukė e pasha kripė,
Pasha krojet, ku jam flladitė,
Pasha diell e pasha dritė,
Pasha tokėn Nanė Shqipni,
Pasha Flamurin Kuqezi,
Unė ma i pari kam me shkue,
Bombat OZNES , me ja gjue,
Edhe burgun me shkatrrue –
Krejt vllazninė kam me i lirue!”...

Siē e flet – e banė shqiptari,
Ditė e shtune – ditė pazari,
Gjithė Gjilani dhe shqiptarėt –
Do t’ i presin vullnetarėt!
Nazif trimi, ai burrė me namė,
Armatoset deri n’ dhamė,
N’ krah e qiti nji ēekan,
Dhe u nisėn pėr Gjilan.

Me shumė shokė, pa nji pa dy –
Si drangoj n’ Gjilan kanė hy,
Shpejt i nxor bombat e dorės
Dhe ja qiti flakėn OZNES!
Dyert e burgut ren me ren,
Me ēekiē , tana po i then.
Po i liron shqiptarėt e ngratė –
Ishin kanė tridhet’ e shtatė!...
Luftė tė rreptė po banė n’ sabah,
E kish marrė nji plagė nė krah!...
N’ ora dhetė – pėr katėr orė –
Krejt Gjilanin e morėn n’ dorė!...

Nji plagė t’ randė , Nazifi e kish marrė,
Ishte nisė kah Dheu i Bardhė,
Me lypė vend pėr me u strehue,
Edhe plagėn me e shėrue!
Tej n’ Ponesh, qashtu ka dalė –
Kėrkush ndihmė nuk i ka dalė?!
N’ nji mulli , n’ Ponesh ka ra –
Aty, shkijet e kanė vra!...

Demir Krasniqi

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi