Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Kultura Kombėtare & Boterore » LETERSIA E POEZIA » AZEM SHKRELI

AZEM SHKRELI

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 AZEM SHKRELI prej Thu Aug 07, 2008 9:11 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
AZEM SHKRELI U NGJIT NĖ MAJĖ TĖ LETRAVE SHQIPE DHE VETĖS I KRIJOI PAVDEKSINĖ
SHKRUAN:SHABAN CAKOLLI
Autoritet i cili nuk mund tė zėvendsohet,qė i mungon shumė
Kosovės,me tė cilin do tė kishim njė krijimtari mė tė mirė,njė
kinomatografi mė moderne.Njė poet qė tėrė qenja e tij i kushtohej
poezisė,vėrtetė ai ishte vet poezia!Poezia e tijnuk mbeshtetej ne anėn
e reagimit,por nė urtėsinė.Azemi ishte figurė madhore intelektuale,njė
poet qė e mbajti gjallė lirinė e Kosovės.Ishte poet igjykimittė
thellė,poet qė kerkonte qė koha tė mos kohoj pa ne.Ai nuk kishte nevojė
pėr lavdata,nga se ishte lavdata vet.Shkreli ka gėdhendur gjuhėn dhe ka
nxjrrė thesare prej saj.Ishte iafert me njerėz,te lexoje Azemin dhe mė
pas tė qėndroje me te,nuk do tė kishe vėrejtur fare ndryshime,ai ishte
poezia vet.I ka dashur shumė mėrgimtarėt ,dhe ka bashkėpunuar me
ta.Shihej se kishte njė ngarkesė psikologjike nė rrafshin kombėtar.Ka
qenė i afėrt dhe bashkėpunetor me personalitete te shquara
gjermane,veqmas me Hans Joachim-Lanksch dhe Bodo
Gudjons.Kosova dhe shqiptarėt kudo qė ndodhen,me vdekjen eShkrelit
humbėn,prijėsin e teatrit,prijėsin e shkrimtarėve,te
kosovafilmit,poetin,prozatorin dhedramaturgun,gazetarin e
shkelqyar:Ishte autor i shumė librave”Bulzat”,”Engjujt e rrugėve”;”di
njė fjalė prej guri”,”Nga bibla eheshtjes”,”Pagėzimi i fjalės”,”Kėnga e
hutinit”,”karvanii bardhė,etj…….,deri te vėllimi i fundit”Zjarr
ifjetur”.Veprat etij ishin te vequara dhe te botuara nė shumė
gjuhė:angleze,italiane,hungareze,rumune,ruse,turke,gjermane,daneze,arabe,sllovene
,maqedone,dhe serbe.Ai me kohė kishte hapur rrugė nė krijimtarinė dhe
kulturen shqiptare,por edhe nė gazetari,dalloheshin reportazhet e tij
tė veqanta dhe tė guximshme pėr kohėn e tij.Shkreli ishte poet
mendimtar,poet qė aq sa mbėshtetej nė pėrvojen e tij,po aq nė fuqinė e
mendimit,kurse natyra,elementi rustikal dhe idilik,janė vetėm
mjete pėr tė ambientuar objektin e observimit.Te libri i
heshtjes,heshtja na del si njė alegori,meqė shenjon fjalėn e brendshme
tė poetit,urtinė dmth,fuqinė emendimit.Aj i ka frymėzuar brezat pas me
porosinė:Mos u bėn poet,nese nuk mundtė lindesh ,nė secilin varg,nė
secilėn fjalė”;”Por edhe mos u bė poet,nėse nuk mund tė vdesish ,pėr
secilin varg,pėr secilėn fjalė”!!!Te poezitė e SHkrelit,peshohen mirė
fjalėt,si fjala e shenuar,po ashtu ajo e thėnė,del si njė nga problemet
kyqe dhe me funksion tė veqantė.
MBI DET
Skajin nuk ta pamė fundin
nuk ta dimė
na more me vete
Gjėmim i fjetur s“dimė
ku po na shpie
lamtumirė brigje
Poshtė peshkaqen lartė
peshkanjerėz
i bukur o.
Me dhembje e perjetuam ndarėjen e tij fizike nga ne,ne mėrgimtarėt e
NRW,sė nė Gjermani,nė Qendrėn Kulturore Shqiptare,nė Gelsenkirchen,u
ndamė nga ai njė javė para se te jepte frymen e fundit!At kohė aimbajti
nė at qendėr njė orė letrare.Aty unė lexova cikel poezish
ngapermbledhja ime”TOKĖ DARDANE”,nga u ktheva nga skena,ne vend te ja
jipja njė liber,ai mamori nga dora,e lexoj pėr pak qaste,pastaj
erdhi:Mė thase i kishte pėlqyar shumė,dhe do ta lexoj tėrsiisht,kur tė
kthehem pas dy javėve me tha,do tė bisedojmė mė gjėrsisht!Po
fatkeqėsisht,shkoj dhe nuk u kthya mė.Fjalėt e tija mė mbeten
nėkujtesė,kurse lajmi i vdekjes se tij na pat rėnė si rrufe.Azem
Shkreli ,iku nė jetėn tjetėr si qdo udhėtar i kėsaj bote,natyrisht iku
heret,por mbeti nė majė tė letrave shqipe.Ne krijuesit nė mėrgim,me
mall e kujtojmė,e nderojmė,e kultivojmė dhe e rrespektojmė.
cakolli

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi