Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Kultura Kombėtare & Boterore » LETERSIA E POEZIA » poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

poezi nga libri mė i ri i Rrustem Gecit-KĖNGA E UJIT

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
Poezi nga libri mė i ri “ Kėngėt e ujit

ART POETIK

Kjo fjalė gjaku o mik
qė vjen nga thėllima
ėshtė njė plagė e jona
nga drita e tė sotmes

Njeri,merri rreze diellit
merri edhe pak frymė
qė fjala poshtė zemrės
tė d a l i mė me forcė

O zė i ėmbėl i poetit
ti qė fjalėn shpėrndan
si dhuratė tė shpirtit
lavdi tė qoftė poezia

Kosovė e artit tė lartė
Kosovė e artit tė artė
Me thėrrimet t u a j a
T h u r i kėngė pėr ty

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
REGJISORI

Vėllai im i kėngės
Ti qė poezinė e lexon
Me ngjyra, me zė
Kjo ėshtė jeta jonė

Vėllai im i kėngės
Vėllai im i shpirtit
I magjishėm ėshtė ai
qė e ndien poezinė

Nė jetėn e pėrditshme
Janė tėra tė sotmet
Janė tėra tė nesėrmet
Janė tėra tė ardhmet

Vėllai im i kėngės
Vėllai im i gjakut
Goditi ato qerre
Qė fshehin trazira

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
B UJ T Ė S I T

Plot pushtues tė huaj
Qė i ranė kėtej pari
Ata ishin edhe”bujtės”
Dhe s“iknin pa luftė

Qė nga Troja e lashtė
Kur u shuan pellazgėt
U ngrit Iliro-shqipėria
Nga ishte pellazgjia

Plot bujtės tė huaj
Nėpėr t r o j e t tona
Frigonin v e t ė s i n ė
Pėr grurin dhe vajzat

Plot pushtues tė huaj
Me emrat mė vrasės
Prapa lanė varre, dhe
pemė gjaku tė prera

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
OHRI

Njė stuhi e madhe
Nė shpirt mė buēet
Fryn e r ė e fortė
Njė erė me xhaketė

Bari z ė e dridhet
Qielli shungullon
Njė erė me xhaketė
Pluhurin lart e qon

Laureshė e malit
Mė thuaj a mė donė
Laureshė e malit
Pse nuk e pohon

Mos u skuq o shpirt
Mos u skuq o xhan
Se tė dashuruarit
Njė dhimbje i mban

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
OHRI

Njė stuhi e madhe
Nė shpirt mė buēet
Fryn e r ė e fortė
Njė erė me xhaketė

Bari z ė e dridhet
Qielli shungullon
Njė erė me xhaketė
Pluhurin lart e qon

Laureshė e malit
Mė thuaj a mė donė
Laureshė e malit
Pse nuk e pohon

Mos u skuq o shpirt
Mos u skuq o xhan
Se tė dashuruarit
Njė dhimbje i mban

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
Rrustem Geci, katėr poemė nga libri “ Njė pikė gjak pėr tokėn ”

EVROPĖ

(poemė)

Mė sheh si jam bėrė
I tėri jam i gjakosur
I tėri jam i plagosur
Nė kėtė ēast tė rėndė
dua ta gjej njė fije bari
tė shoh nga po fryn era
se vrasėsit do tė kthehen
qė t“ i fshehin kufomat
Mė sheh si jam bėrė
i t ė r i jam i gjakosur
I t ė r i jam i plagosur
po e gjeta njė fije bari,do
ta dijė nga po fryn era
Nė kėtė vend tė betejave
kujtoj 1913, kujtoj 1945
kujtoj 1981, kujtoj 1990
kujtoj,.. e ēka s“ kujtoj...

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
Evropė, jam q i e l l i im
pellazgjike dhe iliriote
me l a v d i tė pranuar
e me kėngė tė dėgjuara
Mė sheh s“i jam bėrė
gjaku mė vie deri nė gju
shtypjes nuk i pėrballoj
Evropė, ne jemi tė njėjtė
njihma tė drejtėn time
tė drejtėn pėr vetėvendosje
se edhe unė jam evropė
Evropė , e j a kėtej pari
t“i tregoj gropat me varre
kullat e mia tė plagosura
tė vėrtetėn e pėrmbysur
Serbia s“ėshtė e madhe
po ėshtė gjenocidiste
dhe e njohur pėr barbari

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
Evropė, e bukura Evropė
diellbardha apo diellzeza
mė s h e h s“ i jam bėrė
kėmbėt memzi mė mbajnė
e uria rėndė mė kėrcėnon
njė fije bari mė duhet
qė ta dijė nga fryn era
vrasėsit sėrish do kėthehen
nė tė gjitha l u f t ė r a t
komshinjtė mė zvogėluan
m“ i morėn librat, dėfteret
librat e shenjtė tė tokės
m' i plaēkitėn, i asgjėsuan
pėr t“i bėrė pronė tė tyre
Evropė, e bukura evropė
unė kam njė pyetje pėr ty
pse s“mė njeh, pse s“mė do
apo bėhesh se s“ kupton

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
Evropė, ndalja dorėn serbit
ose po ia n d a l i vetė
se tokat e mia mė mjaftojnė
pėr tė mbjella e pėr tė korra
l u f t ė s nuk i trembem
por , unė d r u a j prej teje
nga paktet tuaja tė fshehta
dhe nga konferencat tuaja
Unė qytetari yt modern
bashkėkohanik me helenėt
i moēėm sa ka dashtė zoti
i krishterė sa tė krishterėt
popull qytetėrues n“Evropė
dy p e r a n d o r i mė ranė
me shkopin e tė madhit
dy perandori mė gjakosėn
me zjarr e me h e k u r
e unė ,ja ku jam, gjallė jam!..

P r i s h t i n ė, 1999

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
SKĖNDERBEU

( p o e m ė )

Nė bashkėsinė e kombeve
nė bashkėsinė e shteteve
nuk ka njė njeri tė njėjtė
qė mund ta thotė zėshėm
emrin e dhéut dhe atdhéut,
emrin e kombit tė tij
sa trimi ynė Skėnderbeu
Nė epokėn e Kastriotit
Shqipėria ishte njė tėrėsi;
e zgjuar me ēastet e kohės
dhe e aftė tė bėjė histori
Nėn qeverisjen e Gjergjit
u skuqėn tė gjithė gurėt
qė atdheun e shqiponjave
askush tė mos e lakmojė
Nė atė epokė tė ndritur
Skėnderbeu, shqipja lirisė
i bashkoi gjithė shqiptarėt
nė luftė kundėr armikut.

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
----------------------------------

Nė takimet e tija nė Durrės
nė Gjirokastėr , e Shkodėr
nė Shkup e nė Kosovė
Gjergji e thėrriste popullin
qė t“ i pėrgjigjeshin luftės
Nė Vlorė, ai u foli vlonjatve
“S“di ēfarė ju bėn tė dashur
s“di ēfarė ju bėn tė lumtur
por, nėn tehun e shpatave
me shpatė duhet t“luftojmė!”
pra, para se t“ia beh lufta
pėrpara se tė vie armiku
kėtu ishte S k ė n d e r b e u
ai qė i priu A r b r i t vetė
nė ē a s t i n mė tė duhur
nė ēastin mė tė vėshtirė
Gjergji i dha shkėlqim tokės
( t h e u gjitha rrethimet )
dhe i dha shkėlqim vendit
me gjakun e mė trimave
na bėri qė tė mbetemi gjallė!

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
----------------------------------

Nė njėzet e katėr luftėra
nė njėzet e katėr beteja
nė njėzet e katėr fitore
Gjergji ishte trimi ynė
ai qė i dha pėrgjigje kohės
Princa tė mirė tė Arbrit
mos u ligėshtoni, mbahuni
Jini nė b e t e j a t tuaja
kjo p a s u r i e vetėdijes
mė detyron tė ju kėshilloj;
Shqipėrinė ta duani shumė
dhe gjakun mos e kurseni
qė liria tė jetė, Shqipėri
Princa tė zgjuar tė Arbrit
lufta ėshtė ekuacion , me
tė papritura e tė panjohura
nėse ju dilni tė mundur
nga ju lypset tė luftoni
kjo luftė kundėr Turqisė
ėshtė luftė pėr Shqipėrinė
luftė pėr tė ardhmen tonė

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
-------------------------------------

Princa tė dashur tė arbrit
gjaku i luftės nuk humbet
edhe sikur tė na vrasin, edhe
sikur tė na mundin rėndė
farė e huaj kėtej s“do tė mbijė
Shqipėria ėshtė gjak i moēėm
g j a k i s h k r u a r me gjak
gjak i s h k r u a r me l i r i
Nė kėtė vend me plot begati
me klimė tė butė e me det
Tė gjitha parajsat janė kėtu
pėr tė lindur e tė palindur
njė pasuri e pamohueshme
pėr tė gjithė qytetarėt tanė
Qė shtetin ta bėjmė tė fortė
tė qėndrueshėm e m o d e r n
Shqipėrisė i duhen fitoret
dhe asnjė humbje nė beteja

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
-----------------------------------

Kėtė vend me tokė e me det
qė ne e quajmė , Shqipėri
ka aromėn e fortė tė luleve
aromėn e fortė tė pemėve
aromėn e dimrit dhe verės
aromėn e fėmijės sė qeshur
Shqiptar , bashkohuni dhe
mbajeni njėri tjetrin, duajeni
se i humburi ēdoherė paguan
gjobėn e rėndė tė pushtimit
Nė kėtė ēast k o m b ė t a r
Nė kėtė ēast h i s t o r i k
Shqipėria ėshtė atdheu ynė
Adresa e jonė nė kėtė botė !..

DORTMUND, 2008

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
PUTHJA E DHEUT

( p o e m ė )

Re tė luftės,.. dallgė dhe stuhi
S“na u hoqėn kurrė mbi qepallė
Mė tė fortė ishim se vetė Sparta
Natėn mbi Trojėn nuk di ta falė

Dielli mbi Shqipėri nuk shuhet
Kjo ėshtė njė e vėrtetė e qartė
Roma Ēezarit, Nata e osmanliut
Na bėri tė vuajmė, tė heqim gjatė

Nė njė gjyq qė as korbat se shkruan
Tė d ė n u a r ishim,...me kalvar!
Nė atė (kontratė ) tmerri e gjaku
Shpėrngulja bėnte atentatin e parė

Tridhjetė shekuj janė rrėnjėt tona
30 shekuj kemi gurin nė kufij
dhuna ishte shumė e rėndė
dhe ushtri tonėn ne nuk kishim

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
Nė kėtė b o t ė trishtimesh
sa herė e kujtoj atė kohė
njė e tronditur mė pushton
krajla dhe mbretėr tė huaj
qė s“ i patėm kurrė asgjė
na shkulėn e na pėrshkulėn
nė shkretėtirat e Anadollit
Nga ajo kėputjeje e rėndė
unė vetvritem ēdo d i t ė
nga m a l l i i pėrmalluar
nga tė qėnit i shpėrngulur
Nė atė puthje tė dheut
lashė pėrroin e fshatit, lisin
kopshtin me plot perime e
pemė.Vreshtėn e Dardhave
se armiku na ra natėn , dhe
na i dogji tė gjitha shtėpitė
e ne qė m b e t ė m gjallė;
i lamė ca g u r ė tek pragu!

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
Shpėrnguljen nga mėmėdheu
e kam pėrjetuar shumė rėndė
mė thotė njė ish i shpėrngulur
ushtria dhe xhandarėt serbė
na nxorėn nė mes tė rrugės
udha pėr Selanik me qerre
ishte njė dramė mė shumė
qė vriste gjithandej Kosovėn
Nė ato vite tė shpėrnguljes
njė i quajtur Astrit Karadaku
pjesėmarrės i (tre) luftėrave
na thotė pėr kėtė p o e m ė
betejat i takojnė historisė
nėse betejat nuk sjellin fitore
Nė ēastin kur po shkuleshim
unė putha dheun tim tė ėmbėl
dhe nga kopshti mora baltė
qė ta kem s“i kujtim tė tokės
dhe kujtim tė dhéut e atdheut
qė tė mos mė bjerė hiadha
apo ndonjė gjėmė e rėndė

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
---------------------------------

Nė tė gjitha ato vuajtje
Stambolli ishte njė vrasje
kujtimet i kam tė freskėta
nė Z y r a t pėr tė huajtė
tek po prisja nė korridor
tė merrja kombėsinė turke
nė radhėt me ne, ishte njė
vajzė bjonde , vjeē 13- tė
nga Keēekolla e Prishtinės
serbėt asaj ia kishin vrarė
16 a n ė t a r ė tė familjes,
ndėrsa ajo kishte shpėtuar
duke u fshehur nė plevicė.
Ajo vajzė me atė dramė
kishte 50 tė rarė tė familjes
me gjak thuaja deri nė gju
doli nga zyra duke bėrtitur
kėtė emėr unė s“e kuptojė!

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
mė ktheni nė vendin tim
nė fshatin me fytyrė bari
tek shtėpia e prindėrve
tek v a r r i i nėnės sime
ish zėri i 13- tė vjeēares
njė gjėmė e gjithėve neve

O mė tė mirėt e shpirtit
Gjergj , Aleks , Trėndėlinė
dhe juve qė s“ po u njoh
gjuamėni me gurė, shajmėni
se unė biri juaj dhe vėllai
do duhej tė isha atje, atje
dhe s ė bashku nė luftė
t“i mbroja dhe unė trojet

Sa herė p ė r m a l l o h e m
i bie telefonit e bisedoj;
Kosovė, tungjatjeta, si je
katundi s“i ėshtė; si dolėt
nė mėngjes, a pati bastisje
sa dasma u bėnė, tregomė
sa n u s e lindėn fėmijė
o vėlla i gjakut tim, trego
se malli pėr ju mė nbyti!

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
----------------------------------

Nė varrezat e Stambollit
prehen me mijėra shqiptarė
thonė se vdiqėn nė kėmbė
me sy kah a t d h e u
nė kujtim tė vendlindjes!.

Kossovė , Shqipėri , Atdhe
tragjedinė e shpėrnguljes
e kam pėrjetuar nė Selanik
nė njė anije tė vjetėr greke
qė transportonte shqiptarėt
pėr n“humbje dhe n'harrim

Prandaj, si sot mė kujtohet
thotė Isai, njė i shpėrngulur
dhe shpalon njė akt drame
pėr njė Hanife Ibrahimin
nėnė nga Gjilani,pasi hodhi
djalin, edhe vet ra nė det!...

( Grykėn e Bosforit
P y e t e n i se flet
Gjysma ėshtė l o t
Gjysma ėshtė det!... )

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi