Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Kultura Kombėtare & Boterore » LETERSIA E POEZIA » POETI YNė FATMIR TERZIU

POETI YNė FATMIR TERZIU

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 2 e 3]

26 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:36 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
LUMENJTĖ E ĖNDĖRRAVE

Kapėrcej lumenj
Nė mes tė natės
Eci mes pėrmes tyre
Pėrballem mes llucės, mes baltės
Edhe pse s’u besoj syve.

Lumenjtė e ėndrrave
Kam nisur tė pushtoj
Lodhur, kapluar mesnatave
Notoj dhe vetėm notoj, papushim mes tyre.

Ujra pafund nė ėndėrrat e mia
Lumenj qė rrjedhin papushim
Aty pastaj krihet vetmia
Aty nis ēdo meditim.

Lumenjtė e mi kurrė s’flejnė
Tė tyren veti mė kanė dhuruar
Edhe nė pusin e errėt tė natės mė gjejnė
Rrugė tė reja pėr tė sfiduar.

Lumenjtė ka kohė qė janė egėrsuar
Ėndrrave tė mia tė netėve dimrore
S’di ē’duhet pėr t’i qetėsuar
Ndoshta, rikthim te ėndėrrat rinore.

27 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:36 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
BALADA E DIMRIT

Malet tė thinjur
Mbledhur grusht,
njėsh me retė
kėngės sė moēme gati pėr t’ia nisur
era nxiton t’iu shfletojė fletėt e librit
rrapat legjendarė bėjnė gati pianon
nė korr kėndojnė,
Baladėn e Dimrit.

28 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:37 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
“BURRAT E SHTETIT”

Kulmi i vapės
As erė,
as re,
qielli qelq
Dritat si shkollat e natės
Heshtje nate nė vend tė fjalės
Jetė nė dreq!

Sytė na mbetėn nga tavani
Flasim me veten
I kthejmė pastaj nga ekrani
Ku hijet e “Burrave tė Shtetit” mbetėn.

Dhe fap njė vegim
Pastaj njė dritė
Qindra, mijėra xixėllojnė qytetin
S’ka mė natė
S’ėshtė mė gėrmadhė,
qyteti im.

Nxitojmė tė ndezim ekranin
Tė kapim lajmin e lėnė nė mes
Po “Burrat e Shtetit” veē shanin
Dhe prapė asgjė nė thes!

30

29 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:37 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
MALL

Makina,
qė ecin e ndalen nė semafor
Njėrėz,
qė mbajnė telefona, qese a fėmijė ndėr duar
Shtylla,
qė ngulen thellė nė tokė
Qielli,
qė u rri si shapkė mbi kokė
Unė,
qė dy sy kam ngulur mbi ta e s’i heq
vetminė pėrplas nga dritarja nė qelq.

Lotė,
qė pėrzihen pastaj me shiun
Asfalt,
qė larmon nga ēimēakizėt
Reklama,
qė pėrballen me erėn, veriun
Qielli,
qė buēet e gati s’ndizet
Unė,
qė shtrėngoj laps e penė nė duar
lėvizjen nė letėr tentoj tė shkruaj.

Kaltėrsia,
qė rikthehet pasi ikin retė
Rrugėt,
qė formojnė kryq nė ate kėnd
Statuja,
qė njėrėzit pret e pėrcjell
Liria,
qė zotėron nė kėtė vend
Unė,
qė ndodhem kėtu pėr hir tė saj
mbytem padashje, pastaj nė vaj.

Male,
qė s’i shoh nė kėtė cep
Lumenj,
qė s’gurgullojnė si ato tė fėmijėrisė sime
Dielli,
qė kur s’tė djeg
Shiu,
qė mė ngriu ēadrėn nė ēantėn time
Unė,
qė vazhdoj tė pėrballem me vargun
s’di vallė nga shiu apo lotėt jam lagur?!

30 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:38 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
MĖRZITJA KA PASAPORTĖN E SAJ

Shkėputem nga pena
lė libra,
blooqe,
shėnime
pėr njė ēast
Humbas nė meditime,
ndodhi,
lajme.
Mė duket e pazakontė ē’do gjė pastaj.
I drejtohem Qiellit
I falem Tokės
I lutem Hapėsirės,
Zotit, si I zėnė nė faj
Dhe fap instiktivisht i rikthehem penės, lapsit
Edhe mėrzitja paska pasaportėn e saj!

32

31 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:38 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
FUNDDIMĖR
Nėn kėmbė akull
Mbi kokė re
Majtas dhe djathtas mjegull
Para, si njė pasqyrė,
Shtrihet njė Det
Shtriqur gjerė e gjatė
Ku krihen retė.
33

32 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:39 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
kis kis zemer VARGU I POETIT

Qielli. deti, oqeani
Gjithė hapėsira ndalet
Hyjnė brenda vargut pa trokitur
Tek streha e tij “falen”.

Ē’do lėvizje, ē’do ndryshim
Rregjistrohet nė varg pa pretencė
Vargu ėshtė gjithnjė nė kėrkim
Vargu s’do liēencė.

Peisazh i qiellit, tokės, detit
Fle i qetė nė varg

Dora e butė e poetit
E pėrkėdhel me laps.
34

33 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:39 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
DIKTATORI

Ti merje ajėr
Unė si ty
Ti lėvizje
Njėsoj tė dy.

Sallave, banesave ndryshonim pėr ēudi
Zyrave s’ishim njėsoj
Edhe pse ishe thjesht si unė njė njeri
Unė duhet tė tė pėrkulesha, tė tė respektoj.

Ti pastaj ikje zhdukeshe
Fluturoje kapje retė
Unė prapė nė tė zakonshmen
Durimtar dhe I qetė.

Harrove o njeri
Hapėsirrėn qė kishe pranė
Flake tutje njeriun pėr inerci
S’njihje mė nėnė e babė.

Tani ajo kohė s’ėshtė mė
Iku vapa bashkė me gushtin
Ende mallkimi i nėnave nėn zė
Ka mbetur aty ku ke edhe bustin.

34 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:40 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
E SHKUAR

“Gardhe, tela, piramida
gurė tė gdhendur
pranė tyre tyta
njėrėz tė ngjeshur
bomba nė brez
armė nė krahė.
Kanė harruar tė qeshin.
Kanė harruar tė qajnė.

Kėngėt s’pushojnė
Me tingull tė ēalė
Vargjet diktohen
Jeta tėrhiqet zvarė
Tė parit i kėndojnė
Ē’do gjė qė fluturon hahet!

Nė rrjesht fitimtarė
Zhveshur kacaviren
Zorėt nė garė
Ndėrtojnė Piramidėn.”

Aty vėrtet pėrhumbesh
Qosheve me Fill tė Kuq
Qė thellė e thellė struken
Diku nė muzeum.

35 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:40 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
ATA DY SY TĖ KALTĖR

Skllav i dy syve tė kaltėr kam mbetur
Hutohem, ēoroditem kur shoh tė kaltrėn
Dheu kurrė s’ka pėr tė mė tretur
Nėse ata dy sy s’do mė shohin nė sy, tė paktėn.

Shkėlqimin e tyre atė ditė kur pashė
Vegim i pėrēudshėm mė rrethoi
Nė rrugė pėr turp gati s’rashė
Mė iku qėnėsia, mė tradhtoi.

Kaloj pranė detit nė Verė
Pėrhumb nė tė kaltrėn e tij
Shkėlqimin e atyre syve kėrkoj tė gjej
Mbetur fiksim qė kur isha i ri.

Vitet kalojnė, rrudhat shtohen
Tė kaltrėn kam filluar tė ngatėrroj
Por ato dy sy s’mė harrohen
Edhe pse e di se kurrė s’do ti shikoj.

36 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:41 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
VĖSHTIRĖ

Vėshtirė tė gjendesh me mua nė njė rrugė
Vėshtirė tė ndodhesh nė njė hap me kėmbėn time
Vėshtirė tė gjesh ngjashmėrinė qė na ndau
Atė ditė kur ti kėrkoje pikėrisht atė
Atė ēast kur zhurmimit i dhe ēmimin e ēmendur
Vėshtirė tė trokasėsh nė portėn qė pėrplase
Vėshtirė tė shohėsh nė dritaren ku pėshtyve
Vėshtirė tė harrosh atė kohė kur jashtė binte shi
Atė stinė qė s’ishte stinė e shirave
Atė mot qė mori dhuratė prej teje rrufenė, bubullimėn
Atė orė qė i fale dy zemrave akullin dimėror.
Vėshtirė!
Vėshtirė tė shkrish akullin qė na ndau
Edhe pse njė amsh i zjarrtė ende mė djeg nė kraharor.
38

JETĖ LYPĖSISH

37 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:41 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
JETĖ LYPĖSISH

Dielli rezet ka lėshuar thikė
Mbi asfaltin qė pėrvėlon
Kruspull nė trotuar njė lypės
Askush pranė tij s’kalon.

Kėmbanat mbi kokė tė tij ēahen
Ulėrijnė makinat papushim
Pėr vapėn ca njėrėz ankohen
Afėr lypėsit, kthyer me shpinė.

Nė sheshin e madh ndanė udhės
Reklamat bėjnė natėn ditė
Ku gdhihet e ngryset ky lypės
Njė qindarkė pėr tė lypė.

Gėrmoj pastaj astarin
Qėllon qė t’i hedh njė dyshe
Qė kurrė s’ia ndėrron fatin
Aspak s’ia bėn jetėn ndryshe.

Dhe iki i zhytur nė meditim
Nga ai vend ku kėmbanat s’pushojnė
Nė heshtje marr njė vendim
Edhe pse e di se jetė lypėsish s’ndryshon.
39

38 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:42 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
ZAGARI ELEKTRONIK

Ai lėviz,
zvarritet,
zgjatet,
nuhat,
thuajse njėsoj si njė origjinal.
Ai ledhatohet,
shtrėngohet,
drejtohet,
lėshohet mbi gjah
nga tė njėjtit “ustallarė”.
Ai s’lodhet,
s’i turret grykave
nuk zgjon gjahun nga fera
por fap nėn komandėn e tė zotit
e gjen “lepurin” tė gatshėm tek dera.
Ai s’ka frikė
s’e saēma e gjahtarit mund t’a pikasė
gjahun zbulon pėrditė
mjafton turirin tė zgjasė.

Ka kohė qė ky zagar
Zbret edhe nė anėt tona
Pa lehur, pa u tėrhequr zvarė
Mendjefyll, ziliqar
Pret diēka qė tė zhvasė.

Sa kohė ka qė anėt tona
Zagarin kanė pikasė
Mure ngrejnė, bedena
Si moēėm ato tė Kalasė.

Punė zagarėsh vėrtet
Prej shekujsh kjo punė e tyre
Por ky pėr besė s’ka frikė
S’e u gatua elektronik.
40

39 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:44 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
DEVIZA ME SHIJE LOTI

Shaminė kanė hedhur supeve rrethinat
Tetova nėn kėmbė tė Sharit dremit.
Rruga e moēme pushtuar nga makinat
Njė qen aty ndanė udhės dhėmbėt skėrmit.

Mbi mal tė Sharit
ca rreze dielli ikin e vijnė
lėshohen pastaj aty mes ugarit
ku lotėt njė grua fshin.

Dielli i mesditės zbret mbi ugar
Ku dheu trazohet nėn plug
Aty ku njė fėmijė fillon tė qaj
Dhe nėna e ushqen me bukė.

Dheu forcohet mė shumė
Kazma, lopata s’e ēajnė
Jo! Kjo s’ėshtė punė
Nėna me vete ofshan.

Pastaj nga gjoksi nxjerr ca deviza
Lotėt i rrjedhin si ēurk
Ikėn ugarit, kalon drizat
Tė gjej tė paguaj njė bujk.

Dielli shpinėn i ktheu ugarit
Fėmija sėrish qan e qan
Nėna i afron bukė tė pushojė sė qari
Ai bukėn e shtyn, kėrkon babanė.

Nė qiell njė avion fluturoi
Kokėn kthyen tė dy atje lart
Fėmija pėr ēudi pushoi
Nata kish rėnė mbi ugar.

40 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:45 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
RRUGĖT E MENDIMIT

Rrugėve tė mendimit bredh
Nė heshtje, kėrkues me laps nė dorė
Pastaj nė njė fletė tė bardhė hedh
Ato qė lapsi im kor.

Rrugėve tė mendimit
Shemben kufijtė
Nuk ekziston ndarje
Nuk sheh asgjė me njė sy
As nata, as dita s’rinė veēuar
Aty ecėn e ecėn pafre
Botėn ke nė duar.

Rrugėt e mendimit janė tė gjata
Moēėm ka nisur ecja e tyre
Ato s’kanė ditėlindje, data
Vėshtirė t’u dalėsh nė krye.

Rrugėve tė mendimit qėndroj
Natė e ditė, orar e pa orar
Mbi libra veten harroj
Nektarin qė t’u marė.
42

41 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:45 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
BINJAKĖT

Lulet ēelėn vonė atė vit
Natyra ende s’kish veshur fustanin e bardhė
Unė mbeta ankimesh, prisha monotoninė
Ngela rrugės pėr nė Park.

S’ėshtė kollaj tė bėhesh baba
Aq mė shumė tė thiresh “babush”
Herė me tė qeshur, herė me tė qarė
Njėherėsh, nga njė vogėlushe dhe njė vogėlush.

Tani s’ankoj tė dal nė park
Shoqėruar nga dy palė sy, dy palė duar
Skuqem sė qeshuri bėhem flakė
Kur ata grinden pėr tė mė pėrqafuar.

42 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:46 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
UNĖ DHE TI

Kurrė s’u bėmė dy ėngjėj tė mirė
Kurrė nuk pamė njėri tjetrin nė sy
Ecėm tė ndarė
Unė nė rrugė,
Ti nė trotuar.
Dy sekse tė kundėrt, qė vėrtetė
Kurrė s’u bashkuan nė kėtė jetė.

Blirėt qė doje
Erėn kundėrmuese nė bulevard kur ēelnin
Shėtitjet mes freskut qė kishe zili
Njėrėzit qė u trembeshe se tė pėrflisnin
Trėndafilėt qė ēelin kėtė muaj nė qytetin tim
Ndoshta prapė I shijon Ti
E unė?
Unė nė Dhe tė huaj, tė vuaj!

Shoh shėmbėlltyrėn tėnde nė qelq
Nga kolltuku, shikimin ngulur nė dritare
Vėshtroj se si Qielli pėrkėdhel
Re, Diell, Yje si dele manare
Unė jam aty prapė tė shoh
Derisa qepallat mė mbyllen fare.

44

43 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:47 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
FJALA

Fjalėn e nxorėn nė rrugė lakuriq
Flokėngjyer, ngritur lart si iriq
S’lanė pa kopjuar pastaj modė
Kudo nė Europė, nė Botė.

Pastaj shėtitėn tė trullosur
U mbushėn revista, gazeta
Fjala iu turr pėr t’i damkosur
Me fjalėn s’bėhej shaka!

Fjala ėshtė fjalė vėrtet
S’do intrigė, krenohet kur e mbron
O njeri i mirė, o poet
Fjala, ka kostumin e vet.

44 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:47 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
PIRAMIDĖ

Ritėm ēoroditės
Bujė
Tufa kartmonellash
Pasuri
Fjalė qė parfumosin
Rrėmujė
Korr rrėnqethės
Ēmenduri
Fjalė tė zjarrta
Mallkim
Fytyra tė zverdhura
Premtim
Dhėmbė qė kėrcasin
Sharje
Armė qė pėlcasin
Vrasje
Zyra qė vlojnė
Kolltuk
Rrugė qė nxihen
Vrull
E gjitha Piramidė
Prodhuar nė pak orė, nė pak ditė.
46

45 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:48 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
KALARASI

Shijoj peshkun e Danubit
Nė njė restorant nė Kalarasi
Pėrdor thikė e pirunė
Modern,
“Perėndimor”,
Duart ruaj mos bėj pis
Zyrtar i kollarisur, me kostum,
Veshur spic!
Gotėn me verė kthej pak e nga pak
Dhe prapė fap e fup me peshkun nė pjatė.
Pėrballė njė plak mė vėshtron
Kokėn kthej nga ai, ai shikimin s’largon
Pastaj shoh si i shpėrqėnduar
Peshkun qė plaku shkrafanjit me duar
Unė pėrsėri tė njėjtin avaz
Derisa pjatėn me peshk e zbraz.

Unė Ballkanasi nė Kalarasi
Me kamera kam shkuar tė prezantoj
Festivalin e kėngės njė javė qė do zgjasi
Kėngėn qė popujt e Ballkanit
Kanė shekuj qė e kėndojnė.

Pastaj, prapė nė shesh e ndesh plakun
Bėn me shenjė e me duar mė pėrshėndet
Kthehet andej nga lumi zgjaton
Diēka mė thotė, diēka mė tregon.

Ballkanas tė dy, s’meremi vesh
Ai tund kokėn, lėviz duart, vazhdon flet
Unė ngre supet dhe i buzėqesh
Ē’kėrkon tė mė thotė ai nė tė vėrtet?

I afrohem dikujt miqėsisht
E pyes se plaku ē’mė thotė
Flasim si miq, sqarohemi Anglisht
Dhe fap pėrlotem, plakun pėrqafoj.

Shekujt na ndanė them me vete, or vėlla
Na degdisėn hallet, kusuret nėpėr botė
Kush mundi doke, zakone, gjuhė tė mbaj
Mallin tė largoj e ka mė tė lehtė.

Plakun shtrėngoj pėr krahu, s’e lėshoj
Ecim nė sheshin ku kėngėt kanė filluar
Papritur unė nis lehtė tė kėndoj
Kėngėn e Myzyrit, qė sheshin ka pushtuar.

Ai lėviz buzėt, mbushet me lot
Tenton tė imitojė, tė thotė shqip njė fjalė
Zė lėshon, bėrtet si djalė, por fjalėt s’thotė dot
Derisa Festivali ul siparin ngadalė.

Kalarasi, Rumani 1997

46 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:48 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
E QELQTĖ

E hollė,
Latine,
Empirike.

Herė elegante,
Herė delikate,

Vallėzon mes gishtave tė mia

sfidante,

e heshtur, natyrale!

Krendesh mes tujesh,

Mes rrėmujės

Ndjehesh jetike.

Prapa qelqit a vitrinės
Dy gishta tė ledhatojnė tinės
Ti zbret qetė e qetė
Tė lezatohesh mes tavolinės.

S’le modė pa kopjuar
Nė sfilatėn tėnde qelqore
E kush s’tė ka shijuar?
Kush s’tė ka lėpirė si akullore?

Nė kėtė botė s’je mysafire
U ndodhe pėr hir tė sė tėrės
Kur s’tė quajtėn lavire
Edhe pse buzėt ia fale dėshirės.

47 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:49 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
EMIGRIM

Moēėm e patėn thėnė troē:
“plakut veē pordhėn mos t’i dėgjosh".
Larg dheut tėnd, sipas tė huajve
Kur mos qėndro prapa kuajve!
49

48 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:49 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
BOSHLLĖK

Pėrqėndrohu nė qetėsi
Sheh veten nė njė botė tjetėr
Dhe kėshtu provo tė bėsh mė gjatė
Provo me ditė e me natė
Boshllėk!
Provo tė rrish nė qetėsi
Vetja s’tė duket mė njeri.

49 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:50 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
VLERA E KOHĖS

Kohėn konsumojnė ata qė punojnė
Se kohės ia marrin minutat, orėt
Kohės i mbesin borxhli gjithė jetės
Njėrėzit e lapsit dhe penės.

Koha flori ėshtė pėr tė gjithė
Populli e ka thėnė moēėm
Por vlerėn e kohės a e dinė
Ata qė s’i kanė sekondė borxh kohės?

51

50 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:51 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
“QĖLLOFSH NĖ DERĖ TĖ MIRĖ”

“Ti ishe nga derė e mirė…”


Derėn vetė e pėrplase
Mbylle dritare,
Palose kanate
Gozhdė u vure qepenave
Ēatisė ia theve tjegullat
Gardhet bėre mullar
Mbylle derėn tėnde
Atė buzėnatė ti i ndėrtove barikadė
Qėnies tėnde gjithė inat.
Gardhe tė reja gozhdove po atė natė
Tjegulla tė tjera mblodhe fshat mė fshat
Qepenat i montove prapė
Kanatet u vunė sėrrish
Dritaret u hapėn ngadalė
Por dera qė t’i pėrplase
Nuk u hap mė atė natė
Dhe ti me inat e shembe prapė…
Qė nga ajo kohė mbete nė derė tjetėr
Lutesh e lutjet e tua s’kanė tė sosur
Zotohesh s’e s’do tė pėrplasėsh mė derė
Kurė s’ke pėr t’u inatosur.
Por dera qė ėshtė derė e mirė
Hapet pėr atė qė e mbyll ngadalė
Dera e shtėpisė ėshtė e tillė
Tė mbyllet e s'tė hapet mė.
Kujdes me derėn o njėrėz
Mos e pėrplasni kurrė me inat
S’e dera qė ju me forcė e mbyllni
Mund t’ju lėrė pėrherė jashtė.
Mos harroni trokitjen nė derė
Kur derės ia keni nevojėn
Dera e shtėpisė nuk ėshtė thjesht derė
Qė vetėm zėvendėson rojėn.
Nė dėgjofsh tė thuhet “nga derė e mirė”
Turresh me vrap tė trokasėsh nė atė derė
Por kur t’i harron veten nga ē’derė vjen
Dera ku troket tė bėhet veē barrikadė.

U shtofshin dyert e mira!

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 2 e 3]

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi