Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Kultura Kombėtare & Boterore » LETERSIA E POEZIA » POETI YNė FATMIR TERZIU

POETI YNė FATMIR TERZIU

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 3 e 3]

51 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:54 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
NĖ DY KOHĖ

Det i ftohtė
Rrezet bien thikė
Rrėra e thatė
Mbi kokė Varna
qė rrėshqet e zhurmshme
kalėruar mbi frymė pushuesish
pėrballė nė njė kodėr njė Kala
qė flet pėr histori pushtuesish…

Rrugės pėr nė det njė Luan i ēimentuar
Mbeti gojėhapur rrugėn pėr tė treguar.

Varna 1996

52 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:54 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
MUZEUM

Direkėt ngulur thellė nė tokė
Trarėt nxirė flejnė nėn ēati
Dy “V” mbajnė shtrėnguar fort
Atė prag tė vjetėr, atė shtėpi.

Njė tufė rrezesh krihen nė dritare
Dera e rrėndė pėrkulet me respekt
Era lėshon puhizėn stendave varė
Aty ku historia sot brezave u flet.

55

53 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:55 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
LULE

Dy rrokje
Tre gėrma
Njė fjalė,
Ku L- ja pėrsėrit veten e saj
Ndoshta, si dhuratė pėr bukurinė e rradhė.

54 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:55 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
INTEGRIM

Rri e vėzhgoj i hutuar
Bukurinė qė shtrihet pambarim
Mas me sy e me pėllėmbė
Parkun qė zgjatet si njė qilim.
Lule,
gjithėfarėsoj ngjyrash
zogj qė kėndojnė papushim
flutura qė lodhen, pushojnė e luajnė
rreze qė flenė mbi shatėrvan
tė gjithė si njė kor, si njė familje
unė dhe njė mizė diē bluajme
unė dhe ajo mizė ngjajmė tė huaj.


Wandle Park 2007
57

55 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:56 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
PERSIATJE

Kur ē’do gjė tė ecėn mbrapsht
Kur dita tė lodh
Kur trupi yt dehet
Kur koka tė djeg valė
Shko diku ku ėshtė qetė
Dėgjo vetėm frymėmarjen
por me heshtjen mos u bėj palė

mos u pajto me pushtetin e errėsirės,

se ia kėput fijet dritės!

56 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:56 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
ĖNDĖRR

Aty ku ndodhem unė
Nė fakt ku je edhe ti
Ndėrtoj pallate
Katet lartėsoj nė sekondė
Fusha stolis
Male qeth
Botėn t’a sjell nė dorė
Pastaj hap sytė edhe qesh
Se prej teje kėtė ėndėrr e pata peshqesh.

59

57 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:57 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
LONDĖR

As mal, as kodėr
Vetėm fushė
erė dhe pak vapė
shi qė tė bėn ēdo stinė dush
Londėr.

Qėndėr e botės, metropol qė lėviz
Veriun, Jugun tėrė Botėn bashkon nė njė pikė
Aty mbi Tamiz.

Rrugė qė tokės, nėntokės, qiellit, oqeanit
kapilarė u shtojnė ēdo ditė
nisen e zbresin nė Londėr.

Aty ditėt, muajt, vitet, shekujt
dėshmojnė historinė lirshėm librave, muzeumeve
qetėsojnė tė gjallė e tė vdekur.

Aty edhe gjuha ime, mes dyqind tė tjerave
Flitet nė rrugė, nė shkollė e komunitet
Londėr, tė falemi pėrjetė.

Unė njė lėvizje digitale nė kėtė vrull
turrem t’i bashkohem ecjes sė Kohės
Mirėnjohje Londrės!

58 Re: POETI YNė FATMIR TERZIU prej Tue Dec 16, 2008 3:57 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
PA TY E DASHUR

Kafen qė piva pa ty
Kafen me emrin “Moka”
Mezi e kam gėlltitė
Pa TY kafja s’shkoka.

Nė kafenė qė ndejta deri vonė
Djersė tė ftohta mė zbritėn nė trup
Njė foto mbeti e syve tė mi pronė
U pėrlota mbi tė pėr turp.

Nė xhamin e ftohtė tė dritares pėrballė
Thinjat ndriēonin si neonė
Pse kafenė mė le t’a pi nė vetmi mbrėmė?
Tregomė tė lutem, tregomė!

Kafenė qė pij pa ty
Tė ftohtė, tė ngrohtė, apo “Moka”
E kuptoj pėrditė e mė mirė
Pa TY asnjė kafe s’shkoka.Fatmir Terziut:

ECJE NĖ QELQ

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 3 e 3]

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi