Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Kultura Kombėtare & Boterore » LETERSIA E POEZIA » POETJA JONĖ MERITA BAJRAKTARI

POETJA JONĖ MERITA BAJRAKTARI

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 POETJA JONĖ MERITA BAJRAKTARI prej Mon Dec 29, 2008 5:02 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
Mozaik ndjenjash ne vargje
Poezi nga Merita Bajraktari McCormack, New York

Adriatik

Merre puhizėn e lehtė qė mė pėrkedhel
Bregut shkėmbor kėtė mbrėmje vere
Pėrcille mes erės,stuhish a rrymash
Pėrcille drejt bregut qė mė njeh
Bashkė me flladin e lehtė
Coji dhe pikėzat e ujit qė bart me vete
lag me to fytyrėn e Mėmės...
tregoji i vijnė nga bija e mėrguar
plot me mall e dashuri dėrguar....

Bregdetit Dalmat 12 Gusht 2004—

2 Re: POETJA JONĖ MERITA BAJRAKTARI prej Mon Dec 29, 2008 5:03 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
Mall

Mallin pėr ty me kujdes e ruaj
nė shpirtin tim njė qoshe tėnden ke
vec sot, malli si zjarr mė dogji
te kėrkoj tani mes vargjesh, ku je?


Zgjohu!!

3 Re: POETJA JONĖ MERITA BAJRAKTARI prej Mon Dec 29, 2008 5:04 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
Zgjohu....erdhi agimi
shih rrezen e diellit
nga dritarja tė pėrshėndet
s'e ndjen zėrin e zogut
nga dega frut-ngarkuar tė thėrret
zgohu s'e ndjen flladin?
qė perden tė pėrkund
mbi ballė doren e largėt
mes endrrės tėnde sikur sjell
qe ėmbėl , si dorė e nėnės
qė ke larg, bukur, tė pėrkėdhel..
zgjohu packa se ėndrra
tė mban nė krahėt e saj
zgjohu ka ardhur ditė e re
me shpresė, mė e mirė se dje
zgjohu, piklat e vesės
tė prekėsh tek vrapon barit te gjelbėr
fundin e ėndrrės ja lerė harresės..
zgjohu, preke natyrėn qė qesh
lexo keto vargje, gėzim tė ndjesh
zgjohu, ėmbėl ,qesh si vetė drita
e ndjen, mes vargjesh zgjimin tėnd prita

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi