Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Kultura Kombėtare & Boterore » LETERSIA E POEZIA » PROVERBA (do ketė modifikime te vazhdueshme)

PROVERBA (do ketė modifikime te vazhdueshme)

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 PROVERBA (do ketė modifikime te vazhdueshme) prej Mon Mar 09, 2009 1:04 pm

FALKONERO

avatar
1~ NDONJĖHERĖ TĖ KESH ZEMĖR DO TE THOTĖ TA HUMBASESH ATĖ
2~ KEMI LINDUR DUKE QAR KUR TĖ TJERĖT QESHNIN DHE DO VDESIM DUKE QESHUR KUR TE TJERĖT QAJNĖ
3~ MĖ MIRĖ TĖ HUMBASĖSH NJĖ ĒAST NĖ JETĖ SESA JETĖN NĖ NJĖ ĒAST
4~ DURIMI ĖSHTĖ VIRTYTI I TĖ FORTĖVE
5~ NE NUK JEMI ATA QĖ JEMI POR CFAR TĖ TJERET SHOHIN

study kush te dojė le tė urdhoroj e tė shkruaj proverba te tjerė .... mundėsisht mė tė bukur e mė kuptimplot se kėta tė mitė


bY AuRy Cool

FALKONERO

avatar
6~ NUK KA DIELL PA DRITĖ , AS NJERI PA DASHURI
7~ MOMENTI ME I BUKUR NĖ DASHURI ĖSHTĖ HYRJA : PUTHJA !

3 Re: PROVERBA (do ketė modifikime te vazhdueshme) prej Thu Mar 12, 2009 10:10 am

FALKONERO

avatar
8~ Ē'ke nė xhep tė marin hop, ē'ke nė tru s'ta marrin dot.
9~ Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr
10~ Kush mė shumė di, mė shumė do tė dijė
11~ Mėso sa je i ri, se kur plakesh s'ke dobi
12~ Kush nuk ka shijuar tė hidhurėn, nuk di ē'ėshtė sheqeri
13~ Libri ėshtė arma e tė menēurit

Network

avatar
Web Master
Web Master
Lakmia dhe hidherimi te shkurtojne jeten

Aty ku
ka sinqeritet ka miqesi te vertete


Nuk
eshte i madh ai njeri qe di shume,por ai qe ka menduar shume


Nuk ka
gjuhe te keqe atje ku ka edukim te mire


Perfundimi
i rendesishem eshte njohja e vetvetes


Ka
njerez qe jetojne pa nje qellim.Ata nuk ecin vete Por shkojn andej nga fryen
era:P


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

bimba

avatar
STaff
cke moj zemer qe renkon? koka bene koka peson


ta mendoje me para,ik vri veten tani Very HappyEdituar pėr herė tė fundit nga bimba nė Sun Mar 15, 2009 4:07 am, edituar 1 herė gjithsej

bimba

avatar
STaff
Petullat s`bėhen me ujė,
Besa nuk bėhen as pa ujė.

bimba

avatar
STaff
Ē`ke bėrė, do tė tė bėjnė,
Nėse nuk ta Teprojnė ca. Very Happy

bimba

avatar
STaff
Gruaja e fut shejtanin nė shishe,
se per te nxjerr e bejne te gjithe Very Happy.

bimba

avatar
STaff
Gjuha vete ku dhemb dhėmbi.
se te shkoje te dentisti e di ca e pret Very Happy

10 Re: PROVERBA (do ketė modifikime te vazhdueshme) prej Sun Mar 15, 2009 4:10 am

bimba

avatar
STaff
Njeriun e bėjnė tė pėrjetshėm veprat,
pa para ca vepra do ndertohen? Very Happy

11 Re: PROVERBA (do ketė modifikime te vazhdueshme) prej Sun Mar 15, 2009 4:10 am

bimba

avatar
STaff
Kur s`ke kokė ke kėmbė,
Ama me kokė nuk ecet.

12 Re: PROVERBA (do ketė modifikime te vazhdueshme) prej Sun Mar 15, 2009 4:11 am

bimba

avatar
STaff
S`mbahet shpia me miell hua,
Po me bukė tė furraxhiut ama e mbajme Very Happy

13 Re: PROVERBA (do ketė modifikime te vazhdueshme) prej Sun Mar 15, 2009 4:11 am

bimba

avatar
STaff
Xhelozia ėshtė humnera e dashurisė,
Besnikėria ėshtė humnerė e xhelozisė.

14 Re: PROVERBA (do ketė modifikime te vazhdueshme) prej Sun Mar 15, 2009 4:11 am

bimba

avatar
STaff
Burri ėshtė ēadra e gruas,
Gruaja ēadrėn ia jep pėr kokė. Very Happy

15 Re: PROVERBA (do ketė modifikime te vazhdueshme) prej Sun Mar 15, 2009 4:12 am

bimba

avatar
STaff
Faji thonė gjithmonė ėshtė jetim,
Gjynah, as nė jetimore nuk e marrin.

16 Re: PROVERBA (do ketė modifikime te vazhdueshme) prej Sun Mar 15, 2009 4:12 am

bimba

avatar
STaff
Ēorba e lirė t`i djeg buzėt,
E shtrenjta t`i djeg lekėt. Very Happy

17 Re: PROVERBA (do ketė modifikime te vazhdueshme) prej Sun Mar 15, 2009 4:13 am

bimba

avatar
STaff
E keqja s`ka fund,
po te pakten ka fillim Very Happy

18 Re: PROVERBA (do ketė modifikime te vazhdueshme) prej Sun Mar 15, 2009 4:14 am

bimba

avatar
STaff
Burri ėshtė koka, gruaja ėshtė qafa.
Prandaj qafa e rrotullon kokėn nga tė dojė.Very Happy

19 Re: PROVERBA (do ketė modifikime te vazhdueshme) prej Sun Mar 15, 2009 4:15 am

bimba

avatar
STaff
Njė dorė lanė tjetrėn, tė dyja fytyrėn.

Kjo s`vlen pėr tė pafytyrėt.Very Happy

20 Re: PROVERBA (do ketė modifikime te vazhdueshme) prej Sun Mar 15, 2009 4:17 am

bimba

avatar
STaff
Qingji i urte pi dy nena

dobici gjithe kopen Very Happy

21 Re: PROVERBA (do ketė modifikime te vazhdueshme) prej Sun Mar 15, 2009 4:17 am

bimba

avatar
STaff
fati eshte i verber

por terslleku shikon shume mire kur te mberthen aman
Very Happy

22 Re: PROVERBA (do ketė modifikime te vazhdueshme) prej Sun Mar 15, 2009 4:19 am

bimba

avatar
STaff
shih oborrin....shih shtepin...shih te emen..merri te bijen
pune e gjate, me mire merr komshijen Very Happy

23 Re: PROVERBA (do ketė modifikime te vazhdueshme) prej Thu Mar 26, 2009 1:21 pm

estilen

avatar
Vip
Vip
___TE NDRYSHME,merreni si te doni____


Besnikėria ėshtė si dashuria
As lypen dhe as falen tė dyja…!


Asgjė nė Botė s'ėshtė e vėshtirė
Po tė ecėsh gjithmonė nė Rrugėn e Mirė!


Sa herė mes vetes
Shumė njerėz do kesh
Asnjėherė i madh
Mes tyre s'do jesh!


Flet e flet nėpėr gjumė
Thua: "Jeta qėnka dreq”
Pėr ata qė bėn mė shumė
Ata ta fusin mė keq!Ėshtė mik me tė vėrtetė
Ėshtė mik nė kėtė jetė
Kush brucėn ta heq nė vapė
Dhe nė dimėr ta vesh prapė!Dy rrugė tė vėrteta ka nė botė
Tė tretė s'ka, mė kot tė presėsh
Dy rrugė tė vėrteta ka nė botė
Ose do rrosh, ose do vdesėsh!Unė nė gropė
E ti nė breg
Do tė dalim
Nė njė shteg!
Dashuria ėshtė abstrakte
Pėrkufizim i saktė nuk dihet
S'ėshtė bukė qė merret me vakte
S'ėshtė ujė dhe verė qė pihet!
Nė jetė kurrė nuk kam pasur
Tė tillė pikėllim
Dhe gjarpėri do tė helmohej
Nga helmi i helmit tim!
Unė pėlqej liqenin
Ti pėlqen moēalin
Jemi kaq tė largėt
Si fusha me malin!
Dy fjalė qė vlejnė si floriri
Kjo jetė m'i ka mėsuar:
"Mė mirė i ndezur e qiri
Se sa vullkan i shuar!
Mė thoshte njė plak
Nė Gjirokastėr:
"Nga gjėja e pistė
S'del kurrė gjė e pastėr!'
Po mė e bukur
Kjo se tjetra:
S'niset rrugė e re
Me kėpucė tė vjetra!
Jeta kalėron
Si kalė hergjele
Ndaj s'thonė: "Si ke qenė!"
Po tė thonė: "Si je!"
Nga bota e kafshėve
Mėso, o njeri;"
"Dy bletė nė njė lule
S'shkojnė kurrėsesi!"
Nuk mė lodhėn kurrė
Lufta dhe pėrpjekja
Sepse, jam o burrė
Mė i fortė se vdekja!

Fjale te Urta te perpunuara
nga populli...

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi