Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Shkenca » Trupi dhe Shėndeti » Kurioziitete,trupi e shndeti

Kurioziitete,trupi e shndeti

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Kurioziitete,trupi e shndeti prej Tue Mar 24, 2009 6:13 pm

estilen

avatar
Vip
Vip
Si mund te jetojne njerzit e shekullit XXI

Thellė nė njėrin prej pyjeve nė Istra te Indise, jeton familja e pazakontė e robinsonėve modern. Sasko 32 vjec dhe Lena Plavsic 28 vjece me vajzėn Skaska e cila eshte pesė muajshe, vendosėn tė ikin larg nga civilizimi.
Skaska lindi nė pyll. Sasko dhe Lena, para vetėm disa vitesh jetuan nė qytet, udhėtonin nėpėr botė dhe kanė arsimim universitar.
Megjithatė u dėshpėruan me botėn qė ėshtė rob i shkencės. Lena e cila me profesion ėshtė psikologe, aspak nuk u frikėsua qė tė lind larg nga spitali.
"Besova se natyra gjithēka do ta bėnte si duhet, dhe fitova dhuratėn mė tė bukur. Kam lindur nė barin e thate, ndėrsa mysafirė i patėm miqtė tė cilėt vallėzonin dhe kėndonin", thotė Lena.
"Gjithnjė e kam ditur se nė jetė duhet tė ekzistojė diēka mė shumė dhe mė mirė, megjithatė nuk pata guxim qė ta ndryshoj jeten time rrėnjėsisht. Vetėm kur e njoha Lenėn e kam ditur se ajo ėshtė", thotė Sasko Plavsic dizajnues grafik.
Dashuria ndaj natyrės ishte mė e fortė se gjithēka, andaj Sasko dhe Lena e themeluan shtėpinė e tyre nė pyll.
Ushqehen me fruta dhe perime qė i mbollėn nė kopshtin e vogėl, pijė ujin e shiut dhe qumėshtin e dhisė qė jeton me ta. Ushqimin e ziejnė me shporet me dru. Nuk kanė rrymė, andaj si tė bie terri shkojnė tė flejė nė njė kasolle, dhe zgjohen me rrezet e para tė diellit.
Lena thotė se nga civilizimi i mungon vetėm ēokollata. Ata nė njė shtrat nga bari thate,ēdo ditė e vėnė nė gjumė vajzėn e tyre tė vogėl.
Filluan edhe tė ndėrtojnė njė shtėpi, nėse shatori indian me degė dhe i ngjitur me baltė mund tė quhet ashtu. Nė shtėpizė do ta kenė vetėm njė shtrat me sanė dhe vatrėn e zjarrit.
Ata dėshirojnė qė ditėt e dimrit tė jenė tė pėrshtatshme pėr vajzėn e tyre. Familja Plavskic pastrohen nė vaskė ku mbledhin ujin nga shiu.
Ujin e ngrohin duke u ndezur zjarrin nė tokė nė vaskė. Krahas dhisė, tė vetmen shoqėri u bėnė qeni Kim. Sasko dhe Lena nuk vizitohen tek mjeku, ndėrsa sėmundjet i shėrojnė me perime tė thata.

2 Re: Kurioziitete,trupi e shndeti prej Tue Mar 24, 2009 6:22 pm

estilen

avatar
Vip
Vip
DEMET E DUHANIT

--Duhani gjatė djegies ēliron 4 mijė lėndė, qė nga nikotina dhe monoksidi i karbonit (si pėrgjegjės kryesor pėr vrasėsin nga duhani dhe dėmtimet e aparatit kardiovaskular) dhe deri te katranet, substancat me pėrbėrje benzopireni, kobalti radioaktiv, qė janė ndėr shkaktarėt e kancerit tė mushkėrive.
Nė qoftė se do tė bėjmė njė listė tė dėmeve qė shkaktohen drejtpėrdrejt nga duhani, ato qė influencohen apo rėndohen prej tij, ajo do tė jetė tepėr e gjatė, por le tė pėrqendrohemi mbi dėmet kryesore.
Duhani ėshtė pėrgjegjės pėr tė ashtuquajturėn “epidemi” tė kancerit tė mushkrive, sidomos nė gjysmėn e dytė tė shekullit XX-tė, duke ēuar kėtė kancer nė numrin njė tė vdekshmėrisė sė kancerit te meshkujt.
Te femrat kanceri i mushkėrive nuk ka rol parėsor nė vdekshmėrinė, por rreziku prej tij, ėshtė rritur ēdo 10-vjeēar me rritjen e pėrdorimit tė tij prej femrave.
Ėshtė vėrtetuar se pėr ēdo 20 cigare rreziku 15-fishohet. Kryesisht te pirėsit e duhanit, mosha kur ky shfaq simptomat e kancerit ėshtė rreth 50-60 vjeēe dhe prej saj njeriu mund tė pėrfundojė edhe nė njė ndėrhyrje tė mundshme kirurgjike.
Por, siē e thamė edhe mė sipėr duhani shkakton njė listė tė gjatė dėmesh. I ashtuquajturi bronkit astmatik shpeshherė e ka pikėnisjen nga duhani.
Personat, qė kur gdhihen nė mėngjes, puna e parė qė bėjnė fillojnė tė kolliten dhe nxjerrin nga goja gėlbazė nė sasia mesatare. Te personat qė nuk pijnė duhan mushkėritė me anė tė sistemit ciliar (qelizat me “qime”), vetė pastrohet gjatė gjithė ditės, gjė qė duhanpirėsit nuk munden ta bėjnė kur sistemi i tyre ciliar ka dalė jashtė funksionit dhe mushkėritė nuk janė nė gjendje ta nxjerrin gėlbazėn.
Janė kėta persona qė sėmuren mė shpesh nga infeksionet pulmonare.
Por, dėmet mė tė mėdha shkaktohen nė sistemin kardiovaskular tė gjakut. Duhani mbahet si njė nga faktorėt kryesorė nė dėmet Arterioskleroze tė vazove (ngushtimi i enėve tė gjakut) qė nė vetvete shkakton sėmundje iskemike tė zemrės, infraktin e zemrės dėmtimin e sistemit nervor, si dhe tė shumė organeve tė tjera.
Ėshtė vėrtetuar se sėmundjet ishemike janė tė pranishme 3.4 pėr mijė, tek ata qė nuk pinė duhan dhe 7.4 mijė tek ata qė pinė duhan.
Tek ata qė pinė 20 cigare ky rrezik trefishohet. Konsumimi i tepėrt i duhanit shton rrezikun pėr vdekje tė papritur. Monooksidi i duhanit, njė nga pėrbėrėsit e tymit, pakėson oksigjenin nė gjak, ndėrkohė qė nikotina njė nga pėrbėrėsit e duhanit shton punėn e zemrės dhe tė dyja shpėtojnė formimin e trombit (mpiksje gjaku) qė ngushton dhe bllokon anėt e gjoksit.
Ata qė janė konsumatorė tė duhanit, referojnė qė e kanė tė pamundur pėr ta lėnė atė. Kjo ėshtė pjesėrisht e vėrtetė. Nikotina njė nga pėrbėrėsit e duhanit zėvendėson Acetin-Klinėn, njė pėrbėrės qė ka rolin pėrcjellės tė impulsit nervor nė sinops (pjesė e sistemit nervor qendror dhe atij periferik).
Organizmit, pas lėnies sė duhanit i duhet njė periudhė prej 40 ditėsh qė tė prodhojė sasinė e duhur tė Acetil-Kolinės. Gjatė kėsaj kohe ish-duhanpirėsve ėshtė i stresuar, nevrikosen edhe nga zhurma mė e vogėl, kanė pėrgjumėsi etj.
Por, tė gjitha kėto vėshtirėsi kalohen me pak vullnet dhe kėmbėngulje. Pirja e duhanit i shkakton dėme edhe aparatit tretės.
Kėshtu duhani jep rrezik tė lartė pėr karcinomėn e ezofagut.
Kur kombinohet me pirjen e alkoolit ky rrezik shkon 150/1nė raport me popullsinė jo-duhanpirėse.
Duhani, duke kontribuar nė vazokonstruksionin (ngushtimin) e enėve tė gjakut tė stomakut rrit pėrqindjen pėr ulcerin e stomakut, ndėrkohė qė rritet 2,7 herė rreziku pėr kancer-stomakun

3 Re: Kurioziitete,trupi e shndeti prej Wed Mar 25, 2009 3:51 pm

estilen

avatar
Vip
Vip
DISA KESHILLA PER RRITJEN E KUJTESES
------Lexoni libra. Nė kėtė mėnyrė jo vetėn qė do tė vini trurin nė lėvizje duke imagjinuar periudha tė ndryshme kohore dhe kultura, por do tė keni histori interesante pėr tė treguar.
Luani lojėra. Lojėrat janė mėnyra mė e mirė pėr tė sfiduar trurin. Kėshtu fjalėkryqet. Lojėrat elektronike pėrmirėsojnė shpejtėsinė dhe kujtesėn e trurit, pasi tė gjitha mbėshteten tek matematika.
Pėrdorini dorėn e kundėrt. Kalojeni ditėn duke bėrė gjėra me dorėn qė nuk e pėrdorni, si dhe mbajeni orėn nė dorėn e kundėrt tė qė kujtoheni pėr tė.
Mėsoni numrat e telefonit.
Hani edhe pėr trurin tuaj. Kjo do tė thotė se duhet tė pėrqendroheni tek vajrat e peshkut, salmoni, arrat, bajamet dhe vaji i ullirit.
Ndahuni nga rutina. Ndryshoni dyqanin ku jeni klient, hani gjėra qė si keni ngrėnė mė parė, frekuentoni lokale qė s’keni qenė mė parė, pasi kjo do ta bėjė trurin tuaj tė zgjohet nga zakoni dhe tė jetė pėrsėri vigjilent.
Kaloni nga njė rrugė e ndryshme. Kaloni apo udhėtoni nė rrugė tė ndryshme, kjo e ndihmon trurin tė stėrvisė kujtesėn.
Mėsoni njė aftėsi tė re. Nė kėtė mėnyrė kujtesa hyn mė shumė nė punė kur mėsoni gjėra tė reja, qė mė parė si bėnit dot.
Bėni lista. Bėrja e listave ju ndihmon qė t’i lidhni artikujt njėri me tjetrin. Nė kėtė mėnyrė ju luani me kujtesėn tuaj, sa herė qė listoni ushqimet, fjalėt, veprimtaritė e ditės.
Zgjidh njė mjeshtėri tė re. Gjeni diēka qė ju pėlqen dhe qė nuk kushton shumė. Fotografitė me aparat dixhital, mėsimi i pikturės, mėsimi i njė instrumenti muzikor, mėsimi i stileve tė ndryshme tė gatimit, tė kėrcimit, e bėjnė trurin qė tė jetė nė aktivitet gjatė gjithė kohės.
Aroma e luleve e ne vecanti e trendafilave forcon kujtesen

4 Re: Kurioziitete,trupi e shndeti prej Wed Mar 25, 2009 4:00 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
Bravo , Po me ben pershtypje vizitat e shpeshta ne forumin tim Uroj qe te jesh gjithmone kshu Me Respekt Albanian


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

5 Re: Kurioziitete,trupi e shndeti prej Wed Mar 25, 2009 4:10 pm

estilen

avatar
Vip
Vip
PAGJUMĖSIA
Si te ndihmojme vehten pėr tė stimuluar gjumin:

Ushtrimet na ndihmojnė qė tė fleme, por evitoni ushtrimet e shkurta para se tė shkoni nė shtrat.
Njė dush i ngrohtė para se tė shkoni nė shtrat do t’u vinte shumė nė ndihmė.
Evitoni konsumimin e pijeve qė pėrmbajnė kafeinė (kafe, kakao dhe koka kola), sidomos natėn vonė.
Seksi para se tė jetė koha pėr gjumė mund tė jetė njė mėnyrė pėr tė pėrafruar gjumin. Meshkujt mund tė flenė pas seksit, ndėrkohė qė femrat mund tė mbeten shumė energjike.
Lexoni njė libėr derisa tė ndiheni tė pėrgjumur. Nėse nuk jeni nė gjendje tė flini, ēohuni pėrsėri.
Uluni dėgjoni pak muzikė ose vazhdoni tė lexoni derisa tė kalojė gjysmė ore. Atėherė gjumi me siguri qė nuk do “t’u bėjė naze”.

6 Re: Kurioziitete,trupi e shndeti prej Wed Mar 25, 2009 4:17 pm

estilen

avatar
Vip
Vip
Albanian shkruajti:Bravo , Po me ben pershtypje vizitat e shpeshta ne forumin tim Uroj qe te jesh gjithmone kshu Me Respekt Albanian


E para,ketu gjej vehten,se dyti nuk shoh fjalorin e rendomte te postuesve te tjere,se treti qetesia me inkurajon vazhimisht. BESOJ SE MUND TE QENDROI GJATE NE SE EDHE JU SDO TE BEZDISENI NGA VIZITAT E SHPESHTA NGA ANA IME. flm mjeshter

7 Re: Kurioziitete,trupi e shndeti prej Fri Mar 27, 2009 9:55 am

estilen

avatar
Vip
Vip
Pucrat e fytyres dhe si te mbrohemi
..
Pėr tė luftuar puērrat nė fytyrė:

Mos ndėrhyni me duar nė puērra ose pika tė zeza, sepse janė shenja inflamacioni. Shtypja ėshtė e rrezikshme nėse ndėrhyrja bėhet nė mėnyrė tė gabuar. Kjo lloj traume nuk bėn tjetėr veēse pėrkeqėson gjendjen e lėkurės.
Trajtoni fytyrėn me produkte cilėsore, me pėrbėrės organikė si: Kamomil, kamfor, kalendula, etj.
Pėrdorni fruta e ushqime tė freskėta.
Merrni vitamina A, C, E.
Mos pėrdorni sapunė kundėr yndyrės. Nė kėto raste gjėndrat reagojnė duke prodhuar yndyrė nė sasi.
Pėrdorni drithėra, vaj ulliri, kos, fruta, perime, prodhime deti.
Pini shumė ujė (pa gaz). Ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė hidratuar lėkurėn.
Kujdes nga flokėt e gjatė. Nė kushtet e njė higjiene tė keqe ato mund tė jenė bartės bakteriesh dhe nė kontakt me lėkurėn keqėsojnė gjendjen e saj duke stimuluar infeksionet.

8 Re: Kurioziitete,trupi e shndeti prej Fri Mar 27, 2009 9:46 pm

estilen

avatar
Vip
Vip
.
.
.
.'''''''''''''E N D E R R A T.........


Ėndrrat qė i shkakton ngacmimi i jashtėm

Sa ėshtė njeriu i vjetėr, aq janė tė vjetra ėndrrat. Ato e kanė shqetėsuar pareshtur, prandaj ai u ka dhėnė domethėnien e vet. Ndonjėherė ėshtė pėrpjekur t i shpjegojė ato edhe si zė tė Zotit.
Shumė ėndrra kanė shkak tė jashtėm, siē janė ngacmimet e ndjenjave.
Kėshtu, nė qoftė se jashtė bubullon, atėherė njeriu zakonisht do tė ėndėrrojė se ėshtė nė frontin e luftės; zėri i gjelit, herėt nė mėngjes, atij i rikthehet nė ėndėrr si njė kushtrim i frikshėm; nė qoftė se dyert e shtėpisė kėrcasin, do tė ėndėrrojė hajdutin qė ka hyrė nė shtėpi; nė qoftė se mbuloja e shtratit bie pėr tokė, mund tė ėndėrrojė se fluturon i zhveshur ose ka ra nė ujė dhe noton; nė qoftė se ėshtė i shtrirė dhe kėmbėt i ka tė varura nė skaj shtratit, mund tė ėndėrrojė se bie nė greminė; nė qoftė se e mbulon kokėn me nėnkresė, mund tė ėndėrrojė se bien gurė mbi tė.
Ata qė “lagen” gjatė natės nė shtrat, do tė ėndėrrojnė se notojnė.
Dikush ėndėrron se e ka sulmuar armiku dhe e rrėzon nė “kokėrr tė shpinės” dhe e lidh nė njė hu, dhe kur nga frika i del gjumi, sheh se mes gishtėrinjve tė kėmbės, ka njė fije kashte. Psikologu i njohur Henningsi ėndėrron se e kanė varur nė litar, nga frika i del gjumi, dhe vėren se rreth qafės i ėshtė lidhur kėmisha e natės.
A. Maury, i cili ka eksperimentuar shumė rreth ngacmimit dhe objektit ngacmues si, bie fjala, me puplėn e pulės, ngacmim nėn hundė dhe nė buzė, dhe ka vėrejtur lidhjen midis ndijimeve tė jashtme dhe ėndėrrimit. Dikush pa ėndėrr sikur ishte nė shkollė dhe nė fund tė orės, e pyet profesori, a e ka kuptuar lėndėn, ndėrsa dikush fillon tė bėrtasė “o - ja!” Mėsuesi e qorton pse bėrtet dhe pas tij tė gjithė bėrtasin, orja, erja, feurja etj.
Pastaj, ai zgjohet dhe, nė tė vėrtetė, njerėzit bėrtasin jashtė: “feuer” domethėnė, “zjarr”, po digjet shtėpia. Shtėpia e tij ishte nė zjarr. Po ashtu gjatė luftės, njė vajzė ėndėrronte sikur fluturonin aeroplanėt mbi tė, dhe nė tė vėrtetė qenė aeroplanėt e luftės, qė bombardonin qytetin...

Ėndrrat me shkaqe patologjike

Shpeshherė shkaku i ėndrrave ėshtė nė patologjinė e brendshme trupore, siē ėshtė shushuritja e veshėve, zemra e dobėt, mėlēia e sėmurė, tretja e dobėt, po ashtu edhe ngarkesat e llojllojshme tė gjėndrave seksuale.
Njeriu i sėmurė nga zemra zakonisht do tė shohė ėndrra frike, tmerri, trishtimi, qė lidhen ngushtė me vdekjen; bie fjala, lufton me kafshėt e egra, e sulmon gjarpri etj.
Kur zgjohet, ėshtė i djersitur dhe i shqetėsuar. Njeriu i sėmurė nga mėlēia zakonisht do tė ėndėrrojė sikur ka pengesa me frymėmarrjen, sikur i zihet fryma nga turma e madhe, ikėn dhe nuk mund tė vrapojė as tė fshihet. Njeriu me dhimbje stomaku dhe tretje jo tė mirė zakonisht do tė ėndėrrojė gjėra tė pėshtira.
Njeriu me nerva tė luhatshme dhe frikacaku zakonisht do tė ėndėrrojė se pėrplaset dhe rrėzohet; lufton me kafshėt e egra, siē janė gjarpėrinjtė, ujqit, etj. Ata qė ėndėrrojnė hajdutin, sipas Freudit, u ringjallen kujtimet e fėmijėrisė, kur tė huajt vizitonin dhomėn e fėmijės dhe e zgjonin nga gjumi.
Ėndrrat qė e kanė shkakun nė tė kaluarėn
Ėndrrat i kanė shkaqet psikike nga e kaluara. Nė qoftė se njė ditė pėrpara ose para disa ditėve, ke pasur mysafirė, ka mundėsi tė ėndėrrosh vizitėn e mysafirėve, ose vetė shkon diku nė vizitė, do t i shohėsh tė njėjtit njerėz, por nė njė shoqėri tjetėr.
Njeriu, i cili ka qenė nė udhėtim dhe kthehet nė shtėpi, mund tė ėndėrrojė disa ditė vendet nėpėr tė cilat ka kaluar, ndoshta ėndėrron se si vozitet dhe ballafaqohet me vėshtirėsi dhe pengesa, siē ėshtė harresa e biletės etj. Ngjarjet qė lėnė pėrshtypje (mbresė) tė thellė, do tė shkaktojnė ėndrra, por nė lidhje me diēka tjetėr.
Nė ėndėrr nuk e kemi nėn kontroll veten dhe as nuk mund ta pėrcaktojmė qėllimin nga jeta konkrete. Rikthimi nė fėmijėri ose nė moshė tė re, po ashtu shkakton ėndrra tė shpeshta te njeriu i moshuar.
Bie fjala, ėndėrron se ėshtė fėmijė dhe ėshtė nėn kėshillat e babės dhe tė nėnės, qė mund tė jenė dhe tė vdekur. Po ashtu, tė shpeshta janė ėndrrat e jetės sė shkollės (prefesori do tė pyesė, por del se nuk jemi tė pėrgatitur dhe nga kjo frikė nė fund zgjohemi).

Ėndrra si shkak i dėshirės

Ėndrrat e njeriut janė dėshirat, qė ende nuk janė realizuar ose nuk do tė realizohen kurrė. Vajza, qė e ka humbur shpresėn e martesės, do tė ėndėrrojė se si shkon nė dasmėn e vet nė mėnyrė solemne; ia urojnė martesėn miqtė dhe shokėt drejtpėrsėdrejti ose me telegrame dhe letra; kjo ėshtė vetėm njė dėshirė qė dėshiron ta plotėsojė.
Nė qoftė se studenti ėndėrron se e ka dhėnė provimin me notėn shembullore, nė tė vėrtetė ai ende nuk ka filluar tė pėrgatitet pėr provim; pra ai nuk e di a do ta japė provimin; kjo mbetet dėshirė pėr t u realizuar. Shumė herė, njeriu ėndėrron grumbullin e parave dhe fillon tė hartojė plane se si t i shfrytėzojė ato, po dhe kjo nė qenėsi shpreh dėshirėn e tij.

Ėndrrat me domethėnie simbolike

Njeriu shikon edhe ėndrra simbolike, qė nė momentin e parė nuk i di as domethėnien. Zakonisht, pėr kėto ėndrra nuk gjendet njė shkak i jashtėm i ėndrrės. Nga lashtėsia historike, njeriu i ka shpjeguar ėndrrat sipas simbolikės (posaēėrisht dallohet populli i Izraelit).
Kėshtu, bie fjala, Jozefi i Egjiptit ia shpjegoi Faraonit ėndrrėn me shėmbėllesa. Nė kohėn tonė, pėr kėtė dukuri janė tė njohur Freudi, Adleri, Jungu dhe bashkėpunėtorėt e tyre.
Por, asnjė shkollė psikanalitike nuk i shtjellon ėndrrat nė tė njėjtėn mėnyrė dhe ato dallohen dukshėm mes tyre. S. Freudi (Frojdi), zakonisht u mor me shpjegimin e dėshirave tė parealizuara nė lėmin seksual. Tėrė simbolika e ėndrrės ėshtė e veshur me epshin dhe kėnaqėsinė seksuale.
Njeriu gjatė gjumit s ka mbikėqyrje nė censurimin e vetėdijes dhe kėshtu bota e ėndrrave shpėrthen nga dėshirat e parealizuara dhe censura ėshtė e veshur me shėmbėllesėn e epshit seksual.
Prej kėtej, ombrella, thika etj. shprehin fallusin, organin seksual tė mashkullit, ndėrsa krehri, organin seksual tė femrės. Shumė larg do tė shkonim, nė qoftė se i shpjegojmė tė gjitha ėndrrat nė kėndvėshtrimin seksual, edhe pse disa e kanė kėtė simbolikė.
Nuk ėshtė e vėrtetė se tė gjitha simbolet nė ėndėrr paraqesin vetėm jetėn seksuale, po ashtu nuk ėshtė e vėrtetė, siē e thekson Frojdi, se nėnvetėdija e njeriut ėshtė e prishur, e ēoroditur dhe vetėm vetėdija ėshtė e mirė. C. G. Jungu thekson: “A nuk ėshtė dėshmi e mirė se ēfarė i solli njeriut vetėdija e tij, siē janė dy luftėrat botėrore?
Ndėrsa nėnvetėdija e njeriut, pėrderisa nuk ėshtė e pėrcaktuar, nuk ėshtė as e keqe as e mirė.” C. G. Jungu thotė se bota e ėndrrave buron nga nėnvetėdija e njeriut, qė e plotėson vetėdijen; njėra e plotėson tjetrėn, prandaj nuk ėshtė e mjaftueshme tė dish nga vinė ėndrrat dhe shkaqet e tyre, por ėshtė i rėndėsishėm qėllimi -Pse ėndėrrojmė.
Ja ėndrra e njė mjeku, treguar Jungut: “U ngjita nė bjeshkė, rruga ishte pėrpjetė nėpėr borė; koha ishte e mrekullueshme. Sa mė lart ngjitesha, aq mė tepėr kisha kėnaqėsi, edhe ndieja njė bukuri dhe lumturi tė qėndroja pėrherė aty. Ashtu isha i magjepsur, por, sa arrita nė kulmin e bjeshkės, fillova tė ngrihem nė ajėr dhe tė fluturoja.
Dhe kur u zgjova, isha krejtėsisht nė njė farė ekstaze”. Jungu i pėrgjigjet: “Mik i dashur, e di se nuk mund tė rrish larg malit, por tani tė qortoj, mos shko mė vetėm nė bjeshkė.
Nė qoftė se shkon sė paku merr dy veta qė tė tė shoqėrojnė!” Ai nė kėtė qortim qeshi. Pas dy muajve doli nė mal dhe rrėshqiti e mbeti nė mbulojėn e borės, dhe njė kalimtar i rastit i shpėtoi jetėn.
Tre muaj mė vonė, sėrish u ngjit nė bjeshkė, por, porsa hipi nė thepin e bjeshkės, u rrėzua dhe ra nė greminė. Kjo ishte ekstaza e ėndrrės. Kėshtu e shpjegon Jungu. Mirėpo, shtrohet pyetja: Nė cilin drejtim vetėdija e njeriut, plotėsohet me nėnvetėdijen e botės sė ėndrrave?

Zbulimi i brendshėm

Ėshtė e vėrtetė se bota e ėndrrės e zbulon botėn e brendshme tė njeriut, qė ai nuk do ta pranojė nė mėnyrė tė vetėdijshme. Pėr njeriun qė ėndėrron se vonohet, zakonisht pėr trenin ose i ikėn treni, thonė se ai gjithmonė do ta humbasė rastin ose do tė vonohet; vajza 40 vjeēe, qė e kishte humbur shpresėn e martesės, ėndėrron sikur do tė udhėtojė me trenin, qė i kalon pėrpara syve.

Plotėsimi i vetėdijes me nėnvetėdijen

I internuari qė mėsoi gabim nga ėndrra, ditėn e tij tė lirisė
Si plotėsohet vetėdija e njeriut me nėnvetėdijen qė shprehet nė botėn e ėndrrave? Nė vend tė sqarimit, po japim njė shembull tė prof. Viktor Frankel-it nga kampi i pėrqendrimit tė Dachau (Dahau).
Njė nga tė burgosurit kishte pa njė ėndėrr tė ēuditshme; njė zė i ēuditshėm i thotė: A dėshiron ta dish tė ardhmen tėnde! Ai i pėrgjigjet, po: “Dėshiroj tė di, kur do tė jetė pėr mua fundi i luftės?” Zėri i ėndrrės i pėrgjigjet: “Mė 30 mars 1945!” Kėtė ėndėrr e kishte parė nė fillim tė muajit mars.
Ishte krejtėsisht i shėndoshė dhe fizikisht i fortė me plot shpresė pėr t u ēliruar. Ditėt kalojnė shpejt dhe nuk shihet nė horizont ndonjė shenjė, qė t i realizohet zėri i ėndrrės. Ditėt e fundit e kaplojnė ethe tė rėnda dhe mė 29 mars e dėrgojnė nė spital; mė 30 mars vdes; ky ėshtė fundi i luftės dhe i vuajtjeve tė tij.
Ėndrrat nuk janė profetizim, qė mund tė tregojnė tė ardhmen e njeriut, por mund tė jenė shkaku i atyre gjėrave qė paralajmėrohen. Jeta e pėrditshme na jep mjaft shembuj tė tillė, por ne nuk jemi gjithnjė tė vetėdijshėm pėr kėtė, sepse pėrmbajtja e ėndrrave, qė shpėrthen nga nėnvetėdija e njeriut do tė ndikojė, dashje pa dashje, edhe nė vetėdijen, nė mendjen e tij, qė e shpie deri te realizimi i ėndrrės, edhe pse realizimi i saj nė realitet ėshtė i ndryshėm. Ėndrrat janė pjesė e jetės dhe diēka normale te njeriu.
Nėpėrmjet tyre nė mėnyrė spontane pėrjetojmė shtresat e thella psikike. Me njė fjalė, pėrmes ėndrrės, nė mėnyrė spontane zgjohet vetvetiu tėrėsia e strukturės psikike “nėn ujė” tė thellė.
Disa autorė e shpjegojnė procesin e ėndrrave dhe pėrdorimin e tyre nė shtatė shkallė.
Nganjėherė na ndodh se fare nuk na kujtohen ėndrrat. Harresa e tillė bazohet nė faktin se i shtypim nė sferėn e nėnvetėdijes tė gjitha ato gjėra qė na kėrcėnohen me ndonjė dhimbje ose e rrėnojnė Unin (Egon) ose na shpijnė kah pasiguria, qofshin ata tė vetėdijshme, qofshin tė pavetėdijshme.
1. Shkalla e parė ėshtė “ėndrrat e ditės” (ėndėrrite), integrimi i kujtesės qė personi pėrjeton gjatė natės. Jo vetėm se i kujtohen ėndrrat, por dhe pėrmbajtja e tyre psikike, ēka na i ka “vjedhur” dita. Edhe pse i pėrjeton si diēka tė huaja dhe “jo tė nevojshme”, nuk i shtyp nė sferėn e nėnvetėdijes dhe as nuk largohet prej tyre me ndonjė ide fikse ose tė ngushtė pėr ta mbrojtur pamjen e vet dhe tė botės reale, por me vetėdije kyēet nė integrimin e sferave psikike.
2. Shkalla e dytė ėshtė analiza e ėndrrave. Pėrmes analizės jo vetėm se e ndajmė pjesė - pjesė pėrmbajtjen e ėndrrave, por edhe rritet vėmendja dhe kujdesi nė disa momente tė sferės psikike dhe njėhershmit ballafaqimi me pasurinė (thesarin) e fshehur nė shtresat e thella. Kuptohet se kjo nuk ėshtė integrimi i ėndrrės me shtresat e ditės, por ėshtė integrimi i shtresave tė ditės me kujtimet qė reflektojnė nga ėndrra, kyēja spontane me sferat e thella tė individit.
3. Shkalla e tretė ėshtė shpjegimi i ėndrrave dhe deshifrimi i fshehur i porosisė, qė jepet nėpėrmes gjuhės simbolike tė ėndrrės. Nė kėtė fazė i dallojmė shtytjet e ditės nga pėrmbajtja e ėndrrės dhe nė mėnyrėn aktive inkuadrohemi nė botėn e ėndrrave, duke analizuar mirė shtytjet e ditės qė bėhen burim i pėrjetimit sė botės sė ėndrrave. Po ashtu i analizojmė shkaqet e shėmtuar nga ndodhitė e ėndrrės dhe kėrkojmė ēelėsin pėr t i deshifruar porositė e saj.
4. Shkalla e katėr ėshtė integrimi me ėndrrat e ditės, “ėndėrrite”. Veprimi shkon nė drejtimin e kundėrt. Vėmendja e zgjon vetėdijen dhe kyēet drejtpėrsėdrejti me botėn e ėndrrave. Kėtė shkallė mund ta arrijmė vetėm me ushtrime intensive, pėr ta zgjuar vetėdijen gjatė “ėndrrės” (jemi tė vetėdijshėm se jemi nė botėn e ėndrrės). Vėzhgimi i ėndrrės bėhet nga kėndi i vėmendjes dhe mendojmė mbi domethėnien e ėndrrės. Nė kėtė fazė hyjmė nė hulumtimet e thella dhe nė mbretėrinė e bukur tė ėndrrave - gjithherė me vetėdijen e plotė dhe ashtu jemi tė pranishėm nė botėn e ėndrrės, qė quhet “lucide”.
5. Shkallės sė pestė i bashkohet jo vetėm vėmendja e vetėdijes, por edhe vullneti me krijimtarinė burimore. Ėndrra vėzhgohet jo mė nė mėnyrė pasive, por individi ndėrhyn nė mėnyrė aktive dhe kreative. Pėrpara e pėrgatitin edhe skenarin, bie fjala, lėndėn mbi tė cilėn do tė ėndėrrojė dhe rolin qė do ta luajė, po ashtu dhe gjatėsinė e dėshiruar. Ėndrrat e tilla i quajmė ėndrrat tė kontrolluara ose ėndrra kreative. Nė ėndrrat e tilla kyēet jo vetėm vėmendja, po dhe intelekti i individit me emocionin dhe vullnetin e lirė.
6. Nė shkallėn e gjashtė fillon integrimi i individit dhe autoterapia nėpėrmjet ėndrrės. Integrimi psikik nuk ėshtė vetėm lidhja e strukturės dhe njėsimi i shtresave psikike, por dhe pėrpunimi konstruktiv i tyre. Autoterapia psikike nga tjetėrsimi, nga shtypja psikike qė shpėrthejnė nga nėnvetėdija, nga ngarkesat e llojllojshme, qė shoqėrojnė dhembje nga tronditjet shpirtėrore. Ri integrimi ėshtė i mundshėm vetėm si proces i shėrimit ose i autoterapisė. Autoterapia tek ėndrrat e kontrolluara ėshtė e mundshme dhe e suksesshme bile edhe mė e suksesshme se terapitė e tjera.
7. Shkallėn e shtatė mund t ia lejojmė vetes vetėm atėherė kur integrimi ynė ėshtė i lartė dhe stabil. Nė kėtė fazė na paraqitet dera e mrekullueshme qė hyjmė nė botėn e fenomeneve tė paranormales. Kėshtu mund ta zhvillojmė dyshin tonė (binomi - binjakun tonė) dhe tė udhėtojmė nė kohė dhe nė vend; i dėrgojmė dhe marrim sugjerimet telepatike nga tjetri, ose sė bashku me tjetrin ėndėrrojmė tė njėjtėn ėndėrr ose e kėrkojmė tjetrin nė ėndrrėn e tij.
Edhe pse ėndrrat nuk mund ta japin drejtimin tonė tė jetės, ato janė faktor i rėndėsishėm qė ndihmojnė nė mėnyrė pozitive pėr baraspeshėn e jetės sė pėrditshme tė pikėpamjeve mė humane nė botė.

Estilenģ + Grupi i punes

9 Re: Kurioziitete,trupi e shndeti prej Wed Apr 01, 2009 5:21 pm

estilen

avatar
Vip
Vip
.
.
.
._____Vaksinė pėr kancerin e gjirit______

Njė vaksinė e re e cila ndodhet nė studim klinik (Greqi), duket se shumė shpejt do t’i vendos “frena” kancerit tė gjirit dhe metastazave tė tij, ndėrkohė qė rezultatet e para tė studimit tė pėrfunduar (ne Amerikė) janė mjaft inkuruajuese. Hyrja e vaksinės nė tregun Grek ka filluar njė vit mė parė, ndėrsa nė studim kanė marrė pjesė vullnetarisht 80 gra tė cilat vuajnė nga kanceri i gjirit. Vaksina pėrmban njė proteinė tumori e cila quhet HER2/new, dhe zbulohet nė sasira tė mėdha tek qelizat kanceroze tė gjirit nė 20-30% tė rasteve. Sipas shpjegimeve tė shkencėtarėve vaksina pėrbėhet nga njė pėrzierje e proteinit tė lartėpėrmendur dhe medikamentit GM-CSF, e cila aktivizon palcėn e kockave pėr kompozimin e qelizave tė reja tė gjakut. Vaksina realizohet tek ato gra qė u ėshtė diagnozuar kanceri i gjirit, pasi mė parė kanė pėrfunduar fazėn klasike tė terapisė (me ndėrhyrje kirurgjikale, kimioterapi dhe rreze).
_Gratė me kancer te gjirit, sipas mjekėve kanė probabilitete tė mėdha rishfaqjeje tė sėmundjes nė fjalė. Vaksina nuk shkakton efekte tė njėanėshme siē ndodh me terapitė klasike.
_Sipas rezultateve tė para, vaksina pėrshpejton aktivizimin e sistemit tė imunitetit, dhe redukton frekuencėn sė rishfaqjes sė sėmundjes.

----Cilėt mund tė marrin pjesė nė kėtė studim?

_Nė studimin e pranishėm mund tė marrin pjesė tė gjithė pacientėt qė vuajnė pėr herė tė parė nga kanceri i gjirit, dhe qė qelizat kanceroze tė tumorit shprehin njė proteinė tė veēantė qė quhet HER2/new. Pėr kėtė arsye ėshtė i nevojėshėm dhe egzaminimi i eshtrave (BIOPSI) nėpėrmjet tė cilit u realizua dhe diagnozimi i sėmundjes. Ėshtė e rėndėsishme tė theksohet se pacientėt marrin pjesė VETĖM pasi mė parė i janė nėnshtruar TERAPISĖ THEMELTARE NDĖRKOMBĖTARE (ndėrhyrjeve kirurgjikale, kimioterapive, rrezeve). Pacientėt qė kanė pėrfunduar kėto lloje terapish por qė vazhdojnė dhe marrin hormonoterapi ose Herceptin mund tė anėtarėsohen nė studim paralelisht me marrjen e substancave te lartepermendura.

----Rezultatet e para nė SHBA

_Nė SHBA, sipas njė studimi tė 10 Qendrave Antikanceroze, qė u pėrfundua nė 172 pacientė tregoi vonesė tė rėndėsishme rishfaqjeje tė sėmundjes pas procesit tė vaksinimit.
Me konkretisht, vetėm 5% e grave qė bėnė vaksinėn rishfaqi kancer, dhe 12% e grave qė nuk u vaksinuan shfaqi rikthim tė sėmundjes.
_Vaksinimi i grave qė marrin pjesė nė studimin shkencor realizohet ēdo muaj dhe zgjat gjithėsej shtatė muaj. Gratė i nėnshtrohen ekzaminimit ēdo 6-12 muaj pas pėrfundimit tė vaksinimeve. Vaksinimi kryhet klasikisht me agie. Qėllimi i shkencėtarėve ėshtė dizanjimi/pėrgatitja e njė vaksine tė sigurtė e cila do tė pėrdoret pėr parandalimin e rishfaqjes sė kancerit tek ato gra qė vuajnė ai.

10 Re: Kurioziitete,trupi e shndeti prej Wed Apr 01, 2009 5:27 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
Shkrimtarja ruse, Darya Dontsova, yjet e muzikės pop, Kylie Minogue dhe
Anastasia, Zonja e Parė, Nancy Reagan, dhe shumė femra tė tjera jo kaq
tė njohura, kanė diēka tė pėrbashkėt: tė gjitha janė diagnostikuar me
kancer nė gji. As statusi i tyre shoqėror dhe as pasuria e tyre
marramendėse nuk janė garantė pėr kurimin e sėmundjes. Nė tė gjitha
rastet, femrat me kėtė diagnozė mundohen tė bėjnė gjithēka munden pėr
ta eliminuar, duke pėrdorur metodat e fundit tė diagnostikimit modern.

Minimizimi i rrezikut

Faktorėt rrezikues janė listuar si mė poshtė, nisur nga rėndėsia e tyre:

Nė bazė tė studimeve, sėmundja e shekullit ėshtė gjenetike dhe ka lidhje familjare.
Shmangia
e dhėnies gji, lejon rritjen e disa qelizave jo normale. Kėshillohet
ushqyerja e foshnjės pėr njė periudhė tė shkurtėr, tė paktėn
gjashtėmujore. Gjėja mė e mirė do tė ishte nėse do t‘i jepnit gji
fėmijės 9-10 muajt e parė.
Mungesa e aktivitetit tė rregullt seksual.
Abortet.
Stresi kronik.
Injektimet nė gji.
Qėndrim i tejzgjatur nė diell.
Mėnyra jo e shėndetshėm e jetesės (obeziteti, pirja e duhanit dhe abuzimi me pijet alkoolike).
Gjithsesi,
nuk duhet tė shqetėsoheni, edhe nėse zbuloni se jeni njė kandidat me
rrezik tė madh. Ashtu si shumė sėmundje tė tjera, ju mund tė minimizoni
rrezikun e kancerit nė gji, duke marrė masa parandaluese nė kohėn e
duhur.

1. Bėni vizita mjekėsore sa herė ndjeni shqetėsime, por
edhe kur e ndjeni veten mirė. Bėni njė jetė tė shėndetshme, bini nė
peshė nėse jeni mbipeshė.

2. Pėrpiquni tė minimizoni stresin. Mundohuni tė keni njė aktivitet seksual tė rregullt.

3.
Ushqehuni duke ndjekur njė dietė tė caktuar. Hani ushqime qė janė tė
pasura me vitaminė A, E dhe C, p.sh., karota, spinaq, kajsi dhe agrume.
Ėshtė mirė qė ato t‘i bėni pjesė tė pandashme tė dietės suaj ditore.

4. Nguliteni nė mendje se lindja e fėmijės dhe ushqimi me gji janė shumė tė rėndėsishme pėr shėndetin e gjirit tuaj.

Mundohuni
t‘i ndiqni tė gjitha rekomandimet e mėsipėrme, por sėrish ju jeni tė
ekspozuar nga rreziku i prekjes sė kėsaj sėmundjeje, ky ėshtė njė nga
disavantazhet e tė qenit femėr.

Avantazhet e teknikave diagnostikuese

Diagnoza
e tumoreve tė gjirit pėrfshin teknika diagnostikimi fillestare dhe tė
diferencuar. Teknika diagnostikuese fillestare pėrfshin vet-ekzaminimin
dhe prekjen me kujdes tė gjoksit, duke ndjerė me mollėzat e gishtave
ndonjė gjėndėr tė pazakontė. Gjithsesi, kėto metoda janė tė
pamjaftueshme pėr matjen e masės aktuale tumorale si dhe pėrcaktimin e
diagnozės sė saktė. Kjo ėshtė arsyeja sepse pėrdoren teknika
diagnostikuese diferenciale si p.sh., mamografia dhe ekzaminimi me
ultratinguj. Mamografia ėshtė fotografimi i gjoksit, duke pėrdorur
rrezet X ose infra. Zakonisht pėrdoret pėr zbulimin e rritjeve tė
parregullta. Mamografia lejon diagnostikuesit tė zbulojnė fazėn e parė
tė kancerit nė gji nė 50 deri 70 pėr qind tė rasteve. Tumoret e
pakapshme mund tė zbulohen nė 18-33 pėr qind tė rasteve. Aparatet
moderne me rreze X janė shumė efikase nė zbulimin e tumoreve, tė cilat
kanė madhėsi nga 5 deri nė 10 milimetra. Disavantazhi mė i madh i
mamografisė qėndron nė sigurinė e paktė, kur bėhet fjalė pėr
ekzaminimin e vajzave tė reja (tė cilat nuk kanė fėmijė), e femrave qė
i janė nėnshtruar transplantit tė gjoksit. Nė kėto raste,
diagnostifikuesit pėrdorin ekzaminimin me ultratinguj pėr zbulimin e
tumoreve nė gji. Ekzaminimi me ultratinguj, veēanėrisht nėse pėrdoret
sė bashku me mamografinė, ėshtė njė teknikė efektive diagnostifikuese
pėr prodhimin e njė figure mė tė mirė tė tumorit. Teknika ka njė
shkallė saktėsie rreth 87 pėr qind.

Termografia pėrdoret
gjerėsisht nė praktikėn klinike bashkėkohore pėr matjen dhe
regjistrimin e nxehtėsisė, e cila shkaktohet nga pjesė tė ndryshme tė
trupit ose gjėndrave tė gjirit. Nxehtėsia qė lėshon trupi nė pjesė tė
ndryshme matet nė bazė tė qarkullimit tė gjakut nė enė, kėshtu qė
qarkullimi i ngadaltė i gjakut prodhon mė pak nxehtėsi.

Mamospektrometria
konsiderohet si teknika mė moderne e zbulimit tė kancerit nė fazėn e
parė. Nė fillim tė diagnozės, pacienti merr tableta tė caktuara (Fe59),
i cili ėshtė njė agjent kimik. Mė pas, njė aparat specifik Perenna
aktivizohet pėr ekzaminimin e gjėndrave tė gjirit. Tė dhėnat futen nė
kompjuter, nė mėnyrė qė diagnostikuesit tė arrijnė nė diagnozėn e
saktė. Me fjalė tė tjera, teknika i lejon mjekėt tė zbulojnė nėse ka
apo jo njė rritje tė pakontrolluar tė qelizave tė gjirit.

Krahasuar me teknika tė tjera diagnostikuese, mamospektrometria ka tė paktėn katėr avantazhe:

Kjo teknikė mund tė pėrdoret pėr ekzaminimin e pacienteve shtatzėnė
Ekspozimi ndaj rrezeve ėshtė nė shkallėn mė tė ulėt
E gjithė procedura nuk zgjat mė shumė se pesė minuta
Kjo teknikė mund tė zbulojė tumorin, nėse masa e tij ėshtė mė e vogėl se 5 milimetra
Pėr sa u pėrket disavantazheve, ajo ka vetėm njė:

Mamospektometria
ende ėshtė njė risi, edhe pse ėshtė teknika e diagnostikimit mė e
avancuar pėr zbulimin e kancerit tė gjirit nė fazat e para tė
zhvillimit. Pėr shembull, kjo teknikė mund tė realizohet vetėm nė njė
klinikė nė Moskė, nė qendrėn e mjekėsisė profesionale "Akademia". Sa mė
i vogėl tė jetė tumori, aq mė i madh ėshtė shansi pėr ta shėruar atė.
Kėshtu qė nėse ndieni ndonjė problem, mos hezitoni qė tė ekzaminoni
gjirin tuaj nga njė specialist i kualifikuar. Nėse sėmundja kapet
shpejt, shanset tuaja pėr ta eliminuar atė janė tė mėdha. Mos harroni
se rreziku sa vjen e rritet me kalimin e moshės. Kjo ėshtė arsyeja qė
duhet tė bėni kontroll tė rregullt, tė paktėn njė herė nė vit, sidomos
kur i keni kaluar tė 40-at. Pėrgatiti: DELINA CICI


Ushqimi dhe lėvizja

Sigurisht,
sa dhe ēfarė hamė ka njė ndikim tė madh nė rrezikun e tumorit tė
gjirit. Nė Los Anxhelos, nė kongresin vjetor tė "Kėrkimit mbi
kancerin", studimi mė i fundit tregoi se yndyrat dėmtojnė jo vetėm
gratė qė i marrin, por edhe fėmijėn (fetusin gjatė periudhės sė
shtatzėnisė ose fėmijėn gjatė ushqyerjes me gji). Zakonet, historia
personale dhe gjenetike, mosha e parė e menstruacioneve, ushqyerja me
gji, mosha e menopauzės, pėrdorimi i hormoneve dhe terapia hormonale,
janė faktorė shumė tė rėndėsishėm, disa "miq" dhe disa armiq tė
gjoksit. Ndėrkaq, rezultatet e studimeve tė rėndėsishme tė nisura nė
vitet ‘80, qė tani janė tė disponueshme, kanė vlerėsuar hormonet
seksuale dhe kushtet e faktorėt qė favorizojnė shfaqjen e njė tumori.
Kėshtu, nė vitet ‘80, nė Evropė regjistroheshin 20000 raste nė vit; nė
vitet ‘90, 30000 raste dhe rreth 45 mijė raste nė fillim tė viteve
2000. Sot mendohet se ai prek rreth 1.2 milionė gra nė tė gjithė botėn,
nga tė cilat 500 mijė humbin jetėn. Por, pavarėsisht rritjes sė
pėrqindjes, rastet e vdekshmėrisė nga kanceri i gjirit nė vitet 2000
janė reduktuar dukshėm, sidomos te moshat mė tė reja, qė kanė mundėsi
t‘u nėnshtrohen ekzaminimeve tė ndryshme, si mamografisė dhe ekografive
tė ndryshme.


Mosha

Ashtu siē ndodh me pjesėn mė tė
madhe tė tumoreve epiteliale, pėrqindja e sėmundjes rritet me rritjen e
moshės. Pėr tumorin nė gji, grafiku ėshtė nė rritje deri nė menopauzė,
pastaj zvogėlohet nė vitet e para tė menopauzės, pėr tė rinisur rritjen
me kalimin e moshės. Kėshtu, nė mė shumė se 80 pėr qind tė rasteve,
tumori nė gji prek gratė mbi 50 vjeēe


Aspirina dhe vaji i ullirit

Shkencėtarėt
kanė treguar se marrja e njė aspirine nė ditė redukton me rreth 25 pėr
qind rrezikun e kancerit nė gji, ndėrsa kanė zbuluar se dieta
mesdhetare ku pėrdoret shumė vaji i ullirit tė mbron nga kanceri i
gjirit, pėr shkak tė acidit oleik qė gjendet nė vajin e ullirit. Testet
laboratorike mbi qelizat kanceroze tė gjirit treguan, se ky acid e
bėnte mė tė efektshėm medikamentin qė pėrdoret kundėr kancerit dhe
rriste prodhimin e proteinave qė lufton tumoret.


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

11 Re: Kurioziitete,trupi e shndeti prej Wed Apr 01, 2009 5:50 pm

estilen

avatar
Vip
Vip
.
.__-__-_-_-__Burrat dhe Grate_-_-_-_-_
.
__ Burri zbuloi NGJYRATdhe krijoi PIKTUREN.
__ Gruaja zbuloi PIKTUREN dhe krijoi MAKIJAZHIN.
__ Burri zbuloi FJALET dhe krijoi BISEDEN
__ Gruaja zbuloi BISEDEN dhe krijoi THASHETHEMET.
__ Burri zbuloi LOJEN dhe krijoi LETRAT.
__ Gruaja zbuloi LETRAT dhe krijoi TAROT
__ Burri zbuloi TOKEN dhe krijoi USHQIMIN.
__ Gruaja zbuloi USHQIMIN dhe krijoi DIETEN.
__ Burri zbuloi NDJENJAT dhe krijoi DASHURINE.
__ Gruaja zbuloi DASHURINE dhe krijoi MARTESEN.
__ Burri zbuloi GRUAN dhe krijoi SEKSIN.
__ Gruaja zbuloi SEKSIN dhe krijoi DHEMBJEN E KOKEN.
__ Burri zbuloi TREGETINE dhe krijoi PARATE.
__ Gruaja zbuloi PARATE dhe i Q… te gjitha.

12 Re: Kurioziitete,trupi e shndeti prej Wed Apr 01, 2009 6:01 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
kjo qčnka e fort fare te kam drg te mesazhe estilen nuk e di ne i ke marr apo jo


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

13 Re: Kurioziitete,trupi e shndeti prej Wed Apr 01, 2009 6:46 pm

estilen

avatar
Vip
Vip
po mjeshter i lexova dhe i kuptova por nuk kam ardhur per tituj ketu. Ne se ai eshte mendimi juaj veproni si te doni.Flm per vleresimin

14 Re: Kurioziitete,trupi e shndeti prej Wed Apr 01, 2009 8:16 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
Ok pra Po ma le mua ne dore Meqe Je shume aktiv po mendoj qe ia vlen qe ti te jesh pjese e vipave


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

15 Re: Kurioziitete,trupi e shndeti prej Wed Apr 01, 2009 8:44 pm

estilen

avatar
Vip
Vip
Albanian shkruajti:Ok pra Po ma le mua ne dore Meqe Je shume aktiv po mendoj qe ia vlen qe ti te jesh pjese e vipave
.
,
Faleminderit.

16 Re: Kurioziitete,trupi e shndeti prej Thu Apr 02, 2009 11:44 am

Network

avatar
Web Master
Web Master
je i mirkpritur


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

17 Re: Kurioziitete,trupi e shndeti prej Thu Apr 02, 2009 4:38 pm

estilen

avatar
Vip
Vip
''''''''''''''''''SHEQERI''''''''
___________________________________________________________________________

Por sa dėmtuese ėshtė kjo substancė e kristaltė?

Fatkeqėsisht, sheqeri fshihet kudo, nė ėmbėlsira, nė biskota, nė reēele, nė kafe, nė akullore, nė pije akoma dhe nė disa gjellėra pavarėsisht se mund tė jetė nė sasira tė vogla. Kėshtu qė nėse ēdo ditė konsumoni ushqime dhe pije tė tilla, rėndoheni me kalori tė tepėrta qė gradualisht ju drejtojnė nė obezitet(DHJAMOSJE). Por pėr kėtė nuk e ka fajin sheqeri, pasi nuk ka veti shėndoshjeje. Ju vetė mund t’i vendosni kufijė konsumimit tė tij. Duhet tė dini se kilet e shumta nuk rezultojnė vetem nga sheqeri por nga nje zinxhir faktoresh. Sheqeri mund tė shkaktoj dėmtime tek dhėmbėt. Sa herė qė konsumoni ushqime ose pije me pėrmbajtje sheqeri lani dhėmbėt menjėherė.Sheqeri lidhet ngushtė me sėmundjet kardivaskulare dhe diabetin.. Gjithėsesi kėshilloni mjekun tuaj pasi ēdo organizėm pėrbėn rast tė veēantė.
se fundi, reduktoni sasitė e sheqerit qė konsumoni nėpėrmjet ushqyerjes, dhe pėrfshini sa mė shumė fruta nė menunė tuaj tė pėrditėshme.

18 Re: Kurioziitete,trupi e shndeti prej Thu Apr 02, 2009 7:55 pm

estilen

avatar
Vip
Vip
________PSE TRADHETOJME______

A jane tradhtaret te lindur, apo situata te caktuara i bejne ata qe te tradhtojne? Ndoshta pak nga te dyja. Ja disa disa situata qe i bejne njerezit te tradhtojne:
--Merzitja
Ky mund te jete nje prej shkaqeve me te zakonta qe i ben njerezit te tradhtojne. Kur je ne cift, ndonjehere gjerat behen monotone dhe nje marredhenie e re, sjell kenaqesi dhe te ben te ndihesh mire si dikur...
--Varesia
Ne momentin e pare, tradhtia duket sikur eshte nje sjellje e pavarur. Por ajo shpesh eshte nje varesi, pasi persona te caktuar nuk jane te forte sa duhet per te mbajtur nje lidhje, ndaj rendin drejt se rese.
--Konfuzioni
Ndonjehere jeta ose situata te vecanta te bejne konfuz. Kur ke nje rremuje te vertete ne koke ben edhe gabime!
--Sepse te lene ta besh
"Nese nje vajze/djale me tradheton, atehere une ndahem urgjentisht nga ajo/ai". Kjo eshte shprehja me e zakonte e degjuar nga goja e njerezve kur flitet per tradhtine. Te falesh nje tradhtar i bie ta fusesh veten ne nje rreth te vertete vicioz. Nese ata e kryejne njehere tradhtine, jane ne gjendje ta bejne serish, duke e ditur se mund te kthehen serish te partneri i tyre.
--Keqtrajtimi
Nese dikush keqtrajton partnerin, instikti i pare eshte qe te largohet sa me pare prej tij ose prej saj. Por ndonjehere nuk eshte edhe aq e lehte, pasi jane femijet ne mes. Keshtu qe njeriu i keqtrajtuar rend drejt nje tjeter lidhje te re me nje person qe e trajton mire.
--Hakmarrja
Eshte shume e thjeshte, nese ndihen te tradhtuar, tradhtojne. Nese ne menyre te vazhdueshme ka tradhti, nuk ndodh gje tjeter vecse nje rremuje ne marredhenie.
--A jane ende terheqes?
Kur partneret jane ne nje lidhje te gjate, ndonjehere pyesin veten nese jane ende terheqes per syte e seksit tjeter. Fakti i te mosqenurit single, i ben te mendojne se kane humbur dicka nga sensualiteti i tyre.
--Tensioni
Ka njerez qe e shijojne tradhtine dhe i duket sikur po jetojne ne aksion: Rrezikojne te kapen mat, rendin ne menyre sekrete dhe pelqejne romancen sekrete.
--Nuk e konsiderojne aspak tradhti edhe pse per te tjeret eshte
Kjo varet nga menyra e te konceptuarit. Per disa persona tradhti eshte nese del me dike me shume se kater here, per te tjere me shume se dy...e keshtu ka nje mal me justifikime per ate qe (s') quhet tradhti.
"
"
"UPSSSSSSSS..............

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi