Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Koha e lire dhe shoqeria » Kuriozitete » FENOMENE TE PA SHJEGUARA SHKENCERISHT

FENOMENE TE PA SHJEGUARA SHKENCERISHT

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 FENOMENE TE PA SHJEGUARA SHKENCERISHT prej Thu Mar 26, 2009 8:57 am

estilen

avatar
Vip
Vip
AFTESIA E HAMENDESUAR PER TE QENE NE DY VENDE NJEHERSH

Bilokacioni (lat. bi- dy; locatione-s - vend) ėshtė aftėsia mbinatyrore e hamendėsuar e njė njeriu pėr tė qenė njėkohėsisht nė dy vende (tė ndryshme).
Bilokacioni besohet tė jetė pėrjetuar dhe madje ushtruar me qėllim, nga mistikėt, ekstatikėt, dhe magjistarėt e pėrzgjedhur. Edhe shenjtorėt e krishterė dhe murgjėrit thuhet ta kenė ushtruar bilokacionin.
Kjo dukuri nė kishėn katolike i vishet shenjtorėve tė saj. Kjo shpjegohet me dėshirėn e flaktė tė njeriut pėr t“u bėrė mirė tė tjerėve, saqė ai mund tė kryente detyrėn e ngarkuar nė njė vend dhe nė tjetrin tė ishte po ashtu i pranishėm.
Ndėr ta pėrmendet Shėn Antoni i Padovės, Shėn Ambrozi i Milanos, Shėn Severi i Ravenės, Shėn Drogo, Martķn de Porres dhe Padre Pio i Pietrelēinas.
Njė rast i ushtrimit tė bilokacionit ėshtė ai i Shėn Alfons Maria de Liguorit, nė vitin 1774 i cili raportohet tė jetė parė pranė shtratit tė Papa Klementit XIV qė po vdiste, ndėrsa nė tė vėrtetė ai ndodhej nė qelėn e tij katėr ditė-rrugė larg.
Njė histori tjetėr e vitit 1668 flet pėr murgeshėn katolike Maria de Agreda, qė iu shfaq indianėve tė Amerikės 500 herė nė njė vit, duke rrėshqitur nė ajėr, ndėrsa ajo ndodhej nė Meksikė.
Tregohet gjithashtu qė filozofi Emanuel Svedenborg e zotėronte aftėsinė e bilokacionit. Okultisti anglez Alaister Krėouli raportohet tė ketė pasur kėtė aftėsi, megjithėse ai nuk ishte i vetėdijshėm se ēfarė po ndodhte nė kėtė kohė.
Gojėdhėnat islandeze po ashtu rrėfejnė pėr luftėtarė qė binin nė njė gjendje gjumi (tė ashtuquajtur trans) dhe shfaqeshin mijėra kilometra larg nė fushė-betejė.
Disa guru indianė tregohet tė kenė qenė nė disa vende nė tė njėjtėn kohė zgjuar, ose janė parė duke fjetur ndokund ndėrsa nė vendin tjetėr ishin zgjuar dhe aktivė.
Disa tekste po ashtu shfaqin dukurinė e tė qenit nė mė shumė se njė "kopje" nė vende tė ndryshme.
Disa njerėz (si Robert Peterson) besojnė tė ushtrojnė projeksionin yjor (apo kryerjen e njė PJT) pėrshkruajnė se janė nė mė shumė se njė vend njėkohėsisht.
Eksperimentet e studiuesve Hal Puthof e Rasell Targ, tė viteve 1980 tregojnė se projeksionet yjore apo udhėtimet jashtė trupit, tė quajtura "vėzhgime nė largėsi" ishin tė vėrteta dhe tė pėrsėritshme edhe nga njerėz tė zakonshėm.
Teoria e pėrgjithshme e pranuar shkencore e fizikės nuk dėshmon asnjė mekanizėm me te cilin bilokacioni i sendeve makroskopike tė jetė i mundshėm.


Marre nga Rai uno

2 Re: FENOMENE TE PA SHJEGUARA SHKENCERISHT prej Thu Mar 26, 2009 9:46 am

estilen

avatar
Vip
Vip
KOECIDENCAT
C'jane koecidencat ose fenomeni i faktit te prekur ose te deklaruar. ?
Jane fenomene e fakte historike qe prekin jeten e kujtdo p.sh.mendojme nje mikun tone,qe kemi vite pa e pare e takuar,kur shume pak kohe mbas kesaj,ai o na cfaqet para syve,ose na telefonon.Keto e koecidenca te kesaj natyre i kane ndodhur kujtedo,pa arritur ti japi nje shpjegim te sakte.Me poshte po japim disa detaje.
....Studiuesit janė shpjegime tė ndryshėm pėr koincidencat. Sidoqoftė, bota ėshtė e mbushur me rastėsi nga mė tė ēuditshmet qė shkojnė tej perceptimit tonė mbi atė qė mund tė ketė ndodhur.
...Njė prej koincidencave mė tė famshme, e cila qarkullon prej vitesh ėshtė ajo mes dy presidentėve amerikanė, Lincoln dhe Kennedy, tė cilėt kanė jetuar nė njė distancė kohore prej 100 vitesh nga njėri tjetri.
...Emrat e tė dyve kanė nga shtatė shkronja, tė dy janė vrarė ditėn e premte ndėrkohė qė ishin tė ulur pranė bashkėshorteve tė tyre, njėri nė teatrin Ford ndėrsa tjetri nė njė makinė Ford e kėshtu me radhė. Njė koincidencė tjetėr mjaft interesante ėshtė ajo e dy vėllezėrve binjakė. Vėllezėrit binjakė, Jim Lewis dhe Jim Springer u ndanė qė nė lindje dhe u adoptuan nga familje tė ndryshme.
Tė dyja familjet ua vunė emrat James. Dy djemtė u rritėn pa e njohur njėri-tjetrin, por tė dy u morėn me zdrukthėtari dhe tė dy u martuan me gra qė quheshin Linda. Tė dy sollėn nė jetė djem dhe njėri e quajti James Alan tė birin, ndėrsa tjetri James Allan. Binjakėt gjithashtu u divorcuan dhe u martuan me gra tė tjera, tė dyja tė quajtura Betty. Dhe tė dy kishin nga njė qen me emrin Toy.
...Apo siē ėshtė rasti i njė bebeje qė ra dy herė nga e njėjta dritare dhe tė dyja herėt mbi tė njėjtin person qė po kalonte nė tė njėjtėn rrugė si njė vit mė parė. Po japim disa raste.
1. Koincidencė historike
Thomas Jefferson dhe John Adams janė dy prej themeluesve tė shtetit amerikan. Jefferson hartoi Deklaratėn e Pavarėsisė e mė pas ia tregoi atė Adams, i cili (bashkė me Benjamin Franklin) ndihmoi nė redaktimin dhe pėrfundimin e saj. Kongresi Kontinental e miratoi dokumentin mė 4 korrik 1776. Pėr ēudi, edhe Jefferson edhe Adams vdiqėn nė tė njėjtėn ditė, 4 korrik 1826, 50 vite pas nėnshkrimit tė Deklaratės sė Pavarėsisė.
2. Zbulimi i hotelit
Nė vitin 1953, reporteri televiziv Irv Kupcinet ishte nė Londėr pėr tė kurorėzimin e Elizabetės II. Nė njė prej sirtarėve tė dhomės sė tij nė hotelin “Savoy” ai gjeti disa objekte qė i pėrkisnin personit me emrin Harry Hannin. Hannin, njė yll basketbolli ishte mik i Kupcinet. Dy ditė mė vonė, Kupcinet mori njė letėr nga Hannin, i cili i shkruante se kur kishte qėndruar nė hotelin “Meurice” nė Paris kishte gjetur nė njė sirtar njė kravatė me emrin e Kupcinet mbi tė.
3. Taksia
Nė vitin 1975 njė person po ecte me motoēikletė nė Bermuda, kur u pėrplas nga njė taksi dhe humbi jetėn. Ngjarja do tė pėrsėritej njė vit mė vonė fatkeqėsisht. Vėllai i kėtij personi humbi jetėn nė tė njėjtėn mėnyrė. Nė fakt ai po udhėtonte me tė njėjtėn motoēikletė. Dhe ngjarja bėhet akoma mė e ēuditshme pasi ishte i njėjti shofer taksie qė kishte aksidentuar tė vėllain e viktimės sė radhės dhe nė taksi ndodhej i njėjti pasagjer qė ishte herėn e parė.
4. Bubuzheli i artė
C. Jung shkruan nė “Strukturėn dhe dinamikėn e psikikės” --Njė grua e re, tė cilėn po e trajtoja, pa nė njė moment kritik nė ėndėrr njė bubuzhel tė artė. Ndėrkohė qė ajo po mė tregonte ėndrrėn unė isha me kurriz nga dritarja. Papritur dėgjova njė zhurmė pas meje. Kur u ktheva pashė njė insekt fluturues qė po pėrplasej pas xhamit. Hapa dritaren dhe e kapa insektin nė ajėr ndėrsa po fluturonte. Ishte analogjia mė e afėrt e bubuzhelit tė artė”.
5. Hakmarrja
Nė vitin 1883, Henry Ziegland u nda nga e dashura e tij, e cila si pasojė e tronditjes kreu vetėvrasje. Vėllai i saj e ndoqi pas Ziegland dhe i qėlloi me armė zjarri. Duke menduar se e kishte vrarė ai kreu menjėherė vetėvrasje. Nė fakt, Ziegland nuk vdiq pasi plumbi i lėndoi fytyrėn dhe shkoi e u ngul nė njė pemė. Vite mė vonė, Ziegland vendosi tė priste pemėn, ku ishte plumbi. Ngaqė pema ishte e madhi ai vendosi dinamit, por gjatė shpėrthimit plumbi doli nga trungu dhe e goditi Ziegland nė kokė.

me poshte do japim edhe disa koecidenca te tjera qe te abstragojne tmerresisht.

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi