Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Te rejat e fundit » Lajmet e fundit/Gazetat » 'Peshk'i fresket nga shtypi marramendes shqiptare.

'Peshk'i fresket nga shtypi marramendes shqiptare.

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

estilen

avatar
Vip
Vip
Pashaportat biometrike, zyrat postare shesin 10 mijė kupona pėr kryeqytetin

Rreth 10 mijė kupona pėr aplikim pėr pasaportėn biometrike, janė shpėrndarė nė tė gjitha zyrat e Postės Shqiptare nė Tiranė. Burime zyrtare nga Posta Shqiptare bėjnė tė ditur se, shitja e kuponave pėr pasaportėn biometrike, aktualisht ka filluar vetėm pėr Tiranėn, e cila numėron 32 zyrat tė Postės Shqiptare, nga 551 tė tilla nė tė gjithė vendin. Ndėrkohė, prej 21 marsit nė sportelet e Postės Shqiptare ka nisur shitja e kėtyre kuponėve. Nga ana e saj, kompania ka marrė tė gjitha masat e duhura qė procesi tė ecė nė rrugėn e duhur, duke u pajisur me sasinė e nevojshme tė kuponėve dhe gjatė kėtyre ditėve nuk ka pasur radhė nė sportele. Procesi i aplikimit pėr pasaportė biometrike ėshtė i njėjtė me procesin e aplikimit pėr letėrnjoftimin elektronik, thjesht qytetarėt duhet tė blejnė pranė zyrave postare kuponin pėr pasaportėn biometrike. Ndėrkohė, shtetasit shqiptarė vazhdojnė tė trokasin nė ēdo sportel tė Postės Shqiptare pėr tė tėrhequr kuponin dhe mė pas pėr tė aplikuar nė zyrat e minibashkive, bashkive dhe komunave pėr marrjen e kartės sė identitetit. Tė gjitha zyrat postare nė Tiranė, janė tė gatshme qė tė pajisen shtetasit me kupona aq sa tė jenė kėrkesat e tyre. Deri mė tani, sasia e kuponave pėr kartė identiteti dhe pasaportė biometrike, tė shitur ka kapur shifrėn e mbi 360 mijė. Drejtues tė Postės Shqiptare komunikojnė sistematikisht me firmėn Aleat dhe nga tė dyja palėt furnizimi i sporteleve me kuponė konsiderohet si njė ēėshtje e zgjidhur. Ndėrkohė, grupet e patronazhit tė krijuar nga Posta Shqiptare pėr tė mbikqyrur procesin e shitjes sė mandatave tė arkėtimit (kuponėve) nė mėnyrė sistematike mbledhin informacion mbi numrin e shitjeve ditore. Duhet theksuar fakti, qė prej mė shumė se 2 muajsh kur procesi startoi nė kryeqytet, Posta Shqiptare ka qenė nė gatishmėri pėr tė garantuar me siguri tė plotė mbarėvajtjen e procesit. Vazhdohet tė punohet me dy turne nga e hėna nė tė shtunė nė zyrat postare tė Tiranės, sikurse dhe nė rrethe nga ora 07:30 deri nė 19:30 tė mbrėmjes, kurse tė dielėn nga ora 08:00 deri nė 15:00.Gazsjellėsi IAP, nga Kroacia nė Shqipėri


Qeveria shqiptare fton kompanitė kroate pėr tė investuar nė Shqipėri. Nė cilėsinė e ministrit tė Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjitikės, Genc Ruli, gjatė takimit qė ky i fundit ka pasur me zėvendėskryeministrin dhe ministrin e Ekonomisė sė Republikes sė Kroacisė, Damir Polancec, i ka ftuar ata pėr tė investuar nė Shqipėri. Nė fjalėn e tij nė kėtė takim, ministri Ruli ka theksuar se, Shqipėria i kushton njė vėmendje tė veēantė bashkėpunimit me Kroacinė ashtu si edhe me vendet e tjera tė rajonit, duke shpresuar se ky bashkėpunim i shėrben rritjes sė besimit reciprok, rritjes sė shkėmbimeve nė tė gjitha fushat, pėrshpejton ritmet e zhvillimit nė secilin vend dhe mbi tė gjitha i shėrben paqes dhe sigurisė nė secilin vend dhe nė rajon. Shqipėria dhe Kroacia janė anėtare aktive e shumė nismave tė tjera rajonale, duke mbajtur njė qėndrim konstruktiv nė bashkėpunimin rajonal dhe nė marrėdhėniet ndėrkombėtare, dhe duke luajtur njė rol nė rritje nė
R.D. 26.03.2009

--Ja kesaj i them pune me mend une.

estilen

avatar
Vip
Vip
Shekulli | 26/03/2009 | Lajm i fundit

KAVAJĖ- 26 marsi i vitit 2009 i ka gjetur kavajsit sėrish nė protestė. Nėse nė vitin 1990 luftuan pėr ardhjen e demokacisė, sot lufta nuk qendron mė tek parimet, por nė ndarjen e pushtetit. Aktivistėt e lėvizjes sė '90 thonė se ndjehen nė diskriminuar dhe akuzojnė se nė pushtet janė njerėz pa kontribut nė PD. Ata i bėjnė thirrje Kryeministrit Sali Berisha, qė ėshtė deputet i kėsaj zone, pėrpos lidėr i PD-sė, se duhet t'iu kthejė pėrkrahėsve tė demokracisė atė ēfarė ata dhanė pėr tė.

Gjithēka nisi nė orėt e mėngjesit, kur drejtuesit e pushtetit vendor tė Kavajės qė janė tė Partisė Demokratike, shkuan pėr tė vendosur kurora me lule nė tre monumentet simbol tė demokracisė nė Kavajė, busti "Dy gishta", busti i dėshmorit tė demokracisė "Josif Buda" dhe busti i ushtarit tė Kavajės "Indrit Cara".

Ata janė ballafaquar keqas me "pishtarėt" e demokracisė, persona qė kanė marrė pjesė nė lėvizjen e marsit '90. "Pishtarėt" kishin zėnė vend nė podiumin pranė monumentit "Dy gishta" dhe po manifestonin kundėr pushtetarėve lokalė. Palėt kanė replikuar ashpėr mes tyre, por u shmangėn konfrontimet fizike. Vendorėt ka vite qė pėrbuzen dhe kundėrshtohen nga aktivistėt e marsit '90, sepse kėta tė fundit e konsiderojnė ceremoninė pėrkujtimore si nismė qė duhet tė udhėhiqet prej tyre, sepse kanė pėrjetuar dhe kanė vuajtur mbi kurriz dhunėn e ushtruar nga komunistėt.

Njėri prej tyre, Demir Gega thotė se kėrkojmė mė shumė vėmendje nga qeveria shqiptare, pėr tė cilėn luftuan duke rezikuar edhe jetėn. "Lėvizja studentore e viteve '90 inspiroi frymėn e demokracisė dhe nuk mund tė shterojė nė kolltuqe interesash personale tė pushtetarėve lokalė. Ka vite qė 26 marsi ėshtė uzurpuar nga persona qė e luftuan atė, ai ėshtė kthyer nė pushtet lokal nepotik", shprehet Gega.

"Kjo ditė nuk i pėrket mė atyre qė e krijuan, por atyre qė e shfrytėzojnė. Ata qė u goditėn me shkopinj gome dhe u rrahėn pa mėshirė janė harruar dhe janė tė papunė, ndėrsa ata qė e dėnuan lėvizjen sot janė nė pushtet", vijojnė mė tej protestuesit e djeshmes dhe tė sotėm tė PD-se. Ata akuzojnė vendorėt e Kavajės se i kanė hequr nga puna. Madje shkojnė mė tej, duke akuzuar punjonjėsit aktual tė administratės pėr vjedhje, moszbatim tė premtimeve tė dhėna nga qeveria pėr kompensimin e pronave, etj. Njė nga aktivistėt e lėvizjes sė marsit '90 ėshtė edhe Rexhep Rrugeja, i cili shprehet "njerėzit duan punė pėr tė jetuar. Fėmijėt duan arsimim, pėr tu edukuar e pėr tu pėrgjegjėsuar pėr punėn. Sali Berisha nuk duhet tė na kthejė shpinėn pasi ne luftuam pėr tė dhe pėr demokracinė", pėrfundon ai.
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Kocke e forte or shoke mjerimi....
nga Migjeni........

estilen

avatar
Vip
Vip
Britania e Madhe: Shqipėria pak reforma nė drejtėsi, qeveria ndėrhyn mbi prokurorinė

Shekulli

LONDĖR-Britania e Madhe kritikon qeverinė shqiptare pėr reformėn nė drejtėsi dhe ndėrhyrjet politike mbi prokurorinė. Nė raportin e pėrvitshėm tė Ministrisė sė Jashtme britanike mbi tė drejtat e njeriut nė botė pėr vitin 2008, nė kapitullin pėr Shqipėrinė thuhet se "ėshtė bėrė njė progres i pakėt nė reformat nė drejtėsi dhe ka ndėrhyrje tė qeverisė nė pavarėsinė e prokurorisė". Pėr kėtė raporti i referohet edhe ligjit tė prokurorisė, miratuar sėfundmi nga parlamenti shqiptar.

Po kėshtu nė raport flitet edhe pėr ngjarjen e Gerdecit, ku thuhet se "Britania e Madhe e konsideron ngjarjen e 15 marsit 2008, si shkelje tė standardeve tė sigurisė dhe deklaron se rezultatet e hetimit, qė tashmė kanė mbėrritur nė gjykatė, do tė ndiqen nga afėr nga shteti britanik". "Kjo ngjarje vė para pėrgjegjesisė autoritetet e vendit, qė duhet tė jenė garant pėr jetėt e qytetareve. Rezultatet e hetimit te Gerdecit do te ndiqen nga afer", shkruhet nė kėtė raport.

Dokumenti i Foreign Office flet edhe pėr korrupsionin nė vend dhe pėr pėrgatitjet pėr zgjedhjet parlamentare 2009.

estilen

avatar
Vip
Vip
KRYESORE
Jeta e Edvinit, e mbushur me shpėrthime Gėrdeci
26-03-2009 / Redaksionale


Stacionet e jetės sė Edvinit janė tė mbushura me shpėrthime shkatėrrimtare. Ai e ka ēuar jetėn pėrmes skandaleve nė Institutin e Arteve, ekipin e Dinamos, nė prishjen e familjes, krijimin e shoqėrive tė pazakonta, emigracionin qė turpėroi diasporėn e Parisit, kthimin plot ylberizma nė Tiranė, e tani edhe me Gėrdecin qė po i shkakton PS-sė, me Pezėn e gjithė tė tjerat qė vijnė pas
Keqpėrdorimi i Gėrdecit nga ana e opozitės nekropolitike e kthen vėmendjen edhe njėherė pėr nga jeta e Edvin Ramės, simbolit tė kėsaj politike tė “re”.
S’ka nevojė pėr shumė analizė, pasi nė tė gjitha stacionet e jetės sė Ramės do tė shohėsh karakterin destruksionit, shkatėrrimin e gjithēkaje qė jeta ofronte si blatim pėr kėtė shpirt tė bjerrun tė Perėndisė. E gjithė jeta e Edvin Kristaq Ramės ka qenė njė Gėrdec i mirėfilltė. E gjen shpėrthimin shkatėrrimtar qė nė rininė e hershme tė Edvinit, teksa ai ishte shndėrruar nė karakterin problematik tė Akademisė, tek djaloshi i Bllokut, qė ishte bylmez nga mėsimet, por qė ishte Gėrdec kur vinte puna pėr tė abuzuar me pushtetin e tė atit, me dhunėn e rinisė, bile edhe me gjatėsinė e trupit. Mė tej, karakteri gėrdecor spikati edhe kur qe puna pėr tė dhėnė kontribut nė jetėn “akademike” apo atė “sportive”. Nė Akademi e ndriti aq shumė, saqė studentė e profesorė i luteshin qė tė mos paraqitej nė Institut, mjaft qė t’u linte tė paprekur ajrin e qetėsisė, prej shpėrthimit gėrdecor tė karakterit destruksionist. Paralelisht, kontributi i tij me ekipin e basketbollit ishte njė Gėrdec i vėrtetė. Asnjė hije rezultative nuk mbahet mend, pėrveē rolit tė tij prej protagonisti, kur ishte puna pėr tė raportuar tek organet kompetente mbi qendrimet politike tė kolegėve tė tij sportistė. Tė kėsaj epoke janė edhe sjelljet jashtėprofesionale tė Edvinit, si miqėsia e tij e ngushtė me njė grup shokėsh, pėr tė cilėt fliste e gjithė Tirana e qė ishin bėrė problem deri edhe pėr policinė, pėr shkak se fqinjtė ishin ankuar se djemuria gėrdecare e kishte qejfin e zhurmshėm.
E po ta lėmė profesionin e pedagogut (pėr piktorllėkun tė mos flasim, pasi edhe vetė Edvini e pranon se ka qenė njė dėshtim i plotė - dmth njė Gėrdec i vėrtetė) e tė kalojmė tek modeli i tij familjar “korrjet” do tė rezultojnė edhe mė gėrdecare. Martesa u prish me bujė e me zhurmė, duke pėrshirė tek motivimet e divorcit edhe justifikime tė padėgjuara pėr botėn shqiptare, siē qe ajo e vėnies nė dyshim tė atėsisė sė fėmijės, pėr shkak tė pranisė nė familje edhe tė tė atit. Qenė ato momente kur e gjithė lagjja e mban mend se si Edvini e hodhi pėrshkallėsh njė studente, njė aspirante qė mė vonė u bė aktore e njohur, vetėm e vetėm se nuk qe nė gjendje tė pėrballonte linjat e ndėrlikuara tė jetės, me njė fjalė tė vėrtetat e saj tė shumėkuptimėshe. E siē ėshtė nė stilin e tij, e zgjidhi gjithēka me shpėrthim, me njė Gėrdec. Hodhi aspiranten nga shkallėt, e akuzoi tė shoqen se s’kishte qenė bashkėshorte, akuzoi Kristaqin se s’ishte njė baba i denjė dhe u hodh nė aventura tė reja.
Vijnė vitet e emigracionit dhe i madh e i vogėl e ka parasysh pamjen e tij mes lyrės sė makaronave. Ka qenė momenti pas daljes nga urat me shenjė tė lumit Sena, mė tė fisme sesa urat e Lanės tonė, por gjithsesi ura qė kanė poshtėurat e tyre. Njė emigracion qė regjistroi shpėrthimet e veta, qė tė gjitha gėrdecore, njė fragment tė tė cilave e ka shpjeguar si dėshmitar okular, ish-kryesocialisti Fatos Nano, teksa fliste pėr gjendjen se si ishte katandisur Edi Rama, kur ai i bėri propozimin (gėrdecor edhe ai) pėr tė dhėnė “kontribut” nė kabinetin e tij qeveritar.
Po ndjekim rrjedhojėn kronologjike pėr t’u ndalur tek skandali i fasadave, njė pėrēudnim qė s’po i shqitet Tiranės sot e kėsaj dite. E jo veē fasadat e ministrive, por mė shumė ato njollat nė pallatet tona, qė zunė tė gjallojnė pasi Edvini mori mandatin e kryebashkiakut, e tashmė ishte shumė mė i kujdesshėm, pėr tė mos shėtitur gollomesh kodrave tė Liqenit tė Tiranės me mikun e tij tė vjetėr, Blendi Gonxhen, tashmė tė graduar si mentorin e tij kryesor.
Numėrimi mund tė vijojė, por ia vlen tė ndalemi veē edhe nė njė stacion tjetėr, nė Gėrdecin qė ai i shkaktoi Partisė Socialiste. I zė turpi i marrja socialistėt tradicionalė sa herė shohin ēupėlinat me zė tė trashė e djemurinė me zė tė hollė qė flet nga poltronat ku dikur fliste vetullrėndi Gramoz aop vetė Fatosi me frazat e tij tė pakuptueshme. Tek partia e Edvinit tani ka ardhur Gėrdeci i vėrtetė...
Por askush nuk ka pse ēuditet tashmė. Jeta e Edvinit ka qenė njė jetė gėrdecare, njė destruksionizėm qė ka bėrė udhė e nuk ndryshon dot. Pjesė e kėsaj linje ėshtė edhe nekropolitika, njė tjetėr pėrēudni qė politikės shqiptare ia solli Edvini.


VINI RE
...Ja ketij i them artikull redaksional une,pra lajmI me i rendesishem per kete komb,mbas miratimit te projektligjit per antarsimin e shqiprerise ne Nato. Bravo FAHRI BALLIU,KESAJ I THEME GAZETE,por vetem per nje gje me vjen merak,si nuk arriti qe ky komunist i devotshem i Zerit te Popullit,nuk kritikoi nje here te vetme qeverine per gerdecin qe u vrane 26 bije nenash.Per te ardhur keq

estilen

avatar
Vip
Vip
Mberrin ''dosja” e Mediut nga SHBA
Nga Tema

Ministria e Drejtėsisė ka marrė zyrtarisht pėrgjigjen pėr letėr-porosinė qė Prokuroria e Pėrgjithshme iu ka dėrguar autoriteteve amerikane tė Drejtėsisė lidhur me Fatmir Mediun, i pandehur pėr tragjedinė e Gėrdecit. Burime tė rezervuara brenda Ministrisė sė Drejtėsisė konfirmojnė mbėrritjen e letėr-porosisė, nė tė cilėn gjenden detaje pėr llogaritė financiare tė Mediut nė SHBA dhe njė numėr i madh transaksionesh financiare qė ky i fundit ka kryer pėrmes kėtyre llogarive.

Sipas procedurės, Ministria e Drejtėsisė duhet ta pėrkthejė letėr-porosinė dhe t’ia dėrgojė atė zyrtarisht prokurorisė. Por burime nga Ministria e Drejtėsisė bėjnė tė ditur se pėrkthimi do tė vonojė dhe se personi kyē qė ka marrė letėr-porosinė nė Ministri tė Drejtėsisė ėshtė njė lidhje e ngushtė e Fatmir Mediut.

Sidoqoftė, sado qė tė vonojė, letėr-porosia do tė pėrkthehet dhe do t’i dorėzohet prokurorisė. Synimi ėshtė qė ajo tė mos pėrkthehet para zgjedhjeve tė 28 qershorit pėr tė mos e dėmtuar politikisht Mediun.

Nė kėtė ministri ka mbėrritur dhe letėr-porosia pėr Efraim Diverolin disa muaj mė parė dhe nuk dihet, nėse i ėshtė dorėzuar apo jo prokurorisė.

V.O
Qeveria e kap lepurin me qerre,por kur lepuri bredh me avion....?....?....??

28.03.2009

estilen

avatar
Vip
Vip
Tregime per Fatbardh pikaloshin dhe Belul GjeraqinenLAJMET KRYESore/ Gazeeta 55


I pranishėm nė punimet e kuvendit tė nėntė tė degės sė Partisė Demokratike tė Durrėsit, kryetari i Kėsaj partie, njėkohėsisht kryeministri i vendit, Sali Beri...

Lexoni lajmin e plote Komentoni
Kadare: Pėrshkrova frikėn qė po paralizonte kombin tim
28-03-2009 09:05 / Pėrktheu: Armand Plaka


Gjatė njė interviste tė veēantė pėr prestigjiozen zvicerane, “Neue Zuercher Zeitung”, shkrimtari i famshėm shqiptar rrėfen shumėēka mbi politikėn dhe letėrsinė, sjelljen me pus...

Lexoni lajmin e plote Komentoni
Mandati i parė, tregues se e djathta mban premtimet
28-03-2009 00:36 / Gazeta 55


Kryeministri mori pjesė nė inaugurimin e fillimit tė punimeve tė rrugės Fushė Krujė – Krujė dhe shpalli ambicien e kabinetit “Berisha 2” qė vendi tė shpėtojė nga mesjeta infrastru...

Lexoni lajmin e plote Komentoni
Intervista/Anėtarėsimi i Shqipėrisė nė NATO, Berisha: Realizova projektin ėndėrr
28-03-2009 00:36 / Gazeta 55


Qė nga dhjetori i viti 90, anėtarėsimi i Shqipėrisė nė NATO, ka qenė njė projekt ėndėrr pėr mua, pėr tė cilėn kam punuar me pėrkushtimin mė tė madh. Kėshtu u shpreh mb...

Lexoni lajmin e plote Komentoni
“Fitorja e mazhorancės e padiskutueshme, Edi Rama po pėrgatit alibinė e humbjes”
28-03-2009 00:36 / Gazeta 55


Deklarime tė pėrbashkėta tė aleatėve tė djathtė

TIRANE - Arritje tė shkėlqyer e qeverisė “Berisha” dhe e koalicionit tė djathtė, e ka cilėsuar Partia Aleanca Demokratike...

Lexoni lajmin e plote Komentoni
Topalli: Shqiptarėt do tė kėrkojnė vazhdimin e ndryshimit
28-03-2009 00:35 / Gazeta 55


Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, vizitė nė Lezhė TIRANE - Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, njė ditė pas miratimit nė Parlament tė Paketės sė anėtarėsimit tė Shqipėris&...

Lexoni lajmin e plote Komentoni
Pajisja me kartat e identitetit, dėshmi e pjekurisė demokratike
28-03-2009 00:35 / Gazeta 55

Kryeministri pėrsėrit apelin drejtuar qytetarėve

Zoti FAhrI balliu a e di se ne Elbasan akoma skane ardhe aparaturati per kartat,e mo ska gje se o te vine.

Lexoni lajmin e plote Komentoni
Qeveria Berisha, qeveria e reformave tė suksesshme
28-03-2009 00:35 / Gazeta 55


Kreu i qeverisė takon ish-kryeministrin e Hungarisė, Peter Medgyessy

TIRANE - Kryeministri Sali Berisha priti dje nė takim, ish kryeministrin e Hungarisė, z. Peter Medgyessy, si pjesėmarrės nė Forumin Ekonomik t...

Lexoni lajmin e plote Komentoni
Denoncimi/Ina Rama, qėllime kriminale nė dėm tė mazhorancės, nė prag tė zgjedhjeve
28-03-2009 00:35 / Gazeta 55


Partia Republikane ka akuzuar kryeprokuroren pėr marrjen pėrsipėr tė njė roli tė dyshimtė politik, kryesisht denigrues pėr forcat nė qeverisje, nė prag tė nisjes sė fushatės zgjedhore


Lexoni lajmin e plote Komentoni
Lulzim Basha: Edvini, njė njeri antiNato, PD do ndėrtojė rrugėt e bashkimit kombėtar
28-03-2009 00:35 / Gazeta 5

TIRANE - Ministri i Punėve tė Jashtme Lulėzim Basha, nė cilėsinė e deputetit tė Partisė Demokratike, mori pjesė nė kuvendin e n&eum...

Lexoni lajmin e plote Komentoni
Bashkėpunimi me PD-nė produktiv, PAA konfirmohet si pjesė e mazhorancės
28-03-2009 00:34 / Gazeta 55


Partia Agrare Ambientaliste konfirmon bashkėpunimin me koalicionin e djathtė nė zgjedhjet parlamentare

TIRANE - Kryetari i Partisė Agrare Ambientaliste, Lufter Xhuveli, njėkohėsisht Ministėr i Mjedisit, Pyjeve d...


Lexoni lajmin e plote per keta Burra Shteti,se per POPULLIN NUK KA ASNJE LAJME

O pika gazetes dhe pronarit te saj komunist e bir komunisti.

estilen

avatar
Vip
Vip
....Rikthehet nė komisariatin e Sarandės, oficeri qė torturoi 18 vjeēarin nė qelitė e paraburgimit
___________Skandal nė Policinė e Shtetit___________
....Nė Shqipėri ngjarjet humbasin pasi ēdo ditė njė e re e shtyn harresėn mbi tė vjetrėn. Kėshtu historia e dhunimit deri nė ekstrem tė dy tė rinjve nė qelitė e paraburgimit nė komisariatin Sarandė, ku njė 18- vjeēari i ra tė fikėt nė sallėn e gjykatės, pas dhunės tė ushtruar u nxor nė gjendje tė fikti nga salla e gjyqit pėr nė spitalin e Sarandės. Ajo qė parashikonte Avokati i Popullit para nisjes sė hetimeve mbi oficerin dhunues Ardit Hasanbega ndodhi. Hetimet e kryera me presion mbi dėshmitarėt, policė, qė e shoqėruan nė gjykatė tė riun e dhunuar, (tė njėjtėt policė qė shoqėruan edhe oficerin e tyre epror pėr masėn e arrestit), raporti ekspertit mjeko ligjor qė mohon dhunėn e ushtruar mbi tė riun dhe presioni mbi median i garantuan Ardit Hasanbegės heshtjen e plotė mbi faktin e lėnies sė tij arrest shtėpie e mė pas pafajėsi nga gjykata e Sarandės. Gjithēka u mbulua nėn heshtje derisa Ardit Hasanbega shfaqet nė vendin e punės, nė tė njėjtin komisariat, zyrė e detyrė. Prej njė jave ai ėshtė kthyer nė detyrėn e mėparshme nė zyrėn e anitrafikut, shef siē kish qenė kur i dhunoi tė rinjtė qė tentuan tė kalonin kufirin si klandestinė. Ai e fitoi pafajėsinė pas hetimeve tė kryera nga kolegėt dhe manipulimit deri nė ekstrem tė viktimės duke e nxjerrė atė 18-vjeēar tė varfėr njė njeri me tė meta mendore. Sarkazma arriti deri te raporti mjekoligjor ku nuk u pėrfshinė tė dhėnat e kartelės mjekėsore nė momentet qė i riu i dhunuar u dėrgua nė gjendje tė rėndė nė urgjencėn e spitalit tė Sarandės nė 12 nėntor. Opinioni u pėrgatit disi qė kur nė 20 dhjetor kur gjykata e Sarandės e la nė arrest shtėpie ndėrsa pėr gjyqtaren qė heshti edhe pse tė burgosurit i ra tė fiktė nė seancė nuk u morr asnjė masė.
Por ka ligj, ka edhe Maliq pasi dy tė rinjtė e dhunuar do tė dalin nė gjyq pas pak ditėsh nė Gjykatėn e Sarandės pėr kalimin e paligjshėm tė kufirit dhe organizimin njė grupi klandestinėsh, oficeri qė i dhunoi do tė jetė nė zyrėn e tij. Nė gati pesė muaj tė kėsaj historie tė dhunės sė oficerit u fol pėr tė drejtat e njeriut, pėr pėrsosjen e sistemit gjyqėsor, pėr pėrmirėsimin e standardeve dhe u harrua tė raportohej mbi fazat dhe vartėsinė e hetimit. Komentet e kolegėve nė mediat lokale tė Sarandės ndryshuan, pasi oficeri ka njė rreth tė fuqishėm familjar dhe njė mbėshtetje politike tė sė majtės. Prandaj dhe opozita e majtė nuk reagoi ndaj ngjarjes ekstrem dhe nuk e ka pėrmendur ndonjėherė nė Parlament apo konferenca shtypi nė fund tė fundit Dosja ndaj oficerit u pushua pasi hetimet nuk provuan dhunė.
.
.
.
.Agjensia e Lajmeve SOT

estilen

avatar
Vip
Vip
Berisha: Nė politikė, deri sa tė kem jetė

Kjo eshte nje deklarate e Z.Berisha dhene gazetes Expres ne d.2.04.09

.....Per nje gje habitem se si nuk hoqen dore komunistet tone nga pushteti...nje lloj si Enveri per 50 vjete.Ne Gjermani Helmut KOL qeverisi 4 mandate dhe populli i tij e largoi me gjithe ato merita qe pati Ai burre shteti,si konsolidimin e ekonomise si lokomotiva e ekonomise Europiane,forcimin e monedhes vendase dhe bashkimin e dy Gjermanive.Tek ne keta 'horra' jane ngjitur si shushunja dhe me pushtetin abuzojne ne mes te dites pa u trembur syri.Deklarata te tilla paralajmerojne kob e zi.Eshte populli ai qe vendos dhe jo politikani,por keta ne shqiperi nuk e kan per turp qe edhe kur deshtojne
vazhdojne udhetimin,pa ju nxire faqja,se skane c'fare tu nxihet me ,se sterre e kane

estilen

avatar
Vip
Vip
Replika tė ashpra nė seancėn e djeshme. Dialogu midis Topallit dhe Ballės


Kuvendi u pėrfshi sėrish dje nė debate tė ashpra mes mazhorancės dhe opozitės nė lidhje me ēėshtjen "Delijorgji". Shkak janė bėrė publikimet e ditėve tė fundit nė media tė disa kontratave ku thuhet se njerėz tė afėrt tė Kryeministrit janė bashkėpronarė nė firmat e drejtuara nga Mihal Delijorgji. Deputeti i Partisė Socialiste, Taulant Balla, iu referua deklaratave tė para dy javėve tė bėra nga Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, i cila i kėrkonte opozitės qė tė pyeste kryetarin Edi Rama pėr lidhjet e tij me Delijorgjin. Balla gjeti rastin tė kėrkojė nga Topalli tė japė pėrgjigje pėr pyetjen e bėrė prej saj. Duke iu drejtuar Kryetares sė Kuvendit, Topalli, deputeti i PS-sė Balla tha se "t‘i ke kėrkuar nė kėtė Parlament zbardhjen e lidhjeve tė Delijorgjit me personat e tjerė. Dje, shtypi dhe prokuroria ta kanė lehtėsuar punėn dhe kanė thėnė qė kėshilltari kryesor i Sali Berishės ėshtė njeriu drejtpėrdrejt i lidhur me Delijorgjin. Kėto dy kontrata themelimi, implikojnė pėrmes sekserit shqiptar, Balliu, lidhjet e Kryeministrit dhe djalit tė tij me ēėshtjen e Gėrdecit". Duke insistuar nė faktin se Kryeministri Berisha ka lidhje tė thella me Delijorgjin, deputeti i PS-sė shtoi se "Fahri Balliu, botuesi i gazetės "55", njihet si eminenca gri dhe sekseri i Berishės me Delijorgjin". Sipas Ballės, Fahri Balliu nuk ėshtė pėrfshirė vetėm nė aferėn e Gėrdecit, por edhe nė afera tė tjera korruptive qė kanė tė bėjnė me vjedhjen e fondeve nė ndėrtimin e rrugėve kryesore tė vendit. Ndaj ai theksoi se "deputetėt duhet tė bėjnė thirrje pėr zbardhjen e ēėshtjes, sepse Balliu ėshtė pjesė e rrethit tė ndėrtuar nė vjedhjen e fondeve tė rrugės Durrės-Kukės, Fier-Vlorė, dhe Tepelenė-Gjirokastėr". Deputeti Balla kėrkoi qė populli tė mos harrojė vitin 1997 e as 15 marsin e vitit 2008, ku Berisha e i biri janė tė implikuar drejtpėrdrejtė dhe po bėjnė presion qė ēėshtja e Gėrdecit tė mos zbardhet. Dokumentet qė zotėronte dhe qė janė publikuar edhe nė shtyp, Balla kėrkoi t‘ia vinte nė dispozicion Kryetares sė Kuvendit, Jozefina Topalli, ku implikohej Berisha me Balliun, sipas tij, nė njė lidhje tė drejtpėrdrejtė pėr ēėshtjen e Gėrdecit. "Bėhu e fortė e prano realitetin, se na i ke kėrkuar, merri kėto letra e ēoji nė prokurori", u shpreh Balla. I menjėhershėm ka qenė reagimi i Kryetares sė Kuvendit, Jozefina Topalli, e cila nuk reshti sėrish sė akuzuari kryetarin e Partisė Socialiste, Edi Rama, pėr lidhjet e tij me Mihal Delijorgjin. "Meqė m‘u drejtove mua, po tė jap edhe pėrgjigjen. Shko e thuaji kryetarit se ka tė regjistruara mbi 200 telefonata mes tij e Delijorgjit. Pse i ka dhėnė leje ndėrtimi Delijorgjit dhe pėrse nuk ia heq kėto leje ndėrtimi? Me kė ishte nė Kretė Delijorgji dhe kujt ia pagoi qėndrimin. Le tė bėhet burrė e tė flasė vetė e tė mos nxjerrė zėdhėnėsit e tij", nėnvizoi Topalli nga foltorja e Kuvendit. Sipas dokumenteve tė botuara nė media rezulton se nė aktin e themelimit tė kompanisė "Trans Digging Construction sh.p.k", ortakė themelues tė saj janė Mihal Delijorgji, bashkė me Henris Balliun, vajzėn e botuesit Fahri Balliu. Ky fakt nė sallėn e Kuvendit ėshtė pėrmendur edhe nga deputeti tjetėr i PS-sė, Marko Bello.

G-shqip 10-04-2009

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi