Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Koha e lire dhe shoqeria » Dashuria » C'thote dashuria,iper moshen,ngjyren e kombesine._?

C'thote dashuria,iper moshen,ngjyren e kombesine._?

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

estilen

avatar
Vip
Vip
________A ekziston dilema per moshen,ngjyren e kombin ne dashuri?

Edhe pse nė pamje tė parė duket njė pyetje mjaft e lehtė, realiteti e pėrgėnjeshtron plotsisht. Dashuria ėshtė njė ndjenjė qė buron spontanisht pa e programuar, aty pikėrisht lind dhe mėdyshja pėr tė dhėnė njė pėrgjigje tė prerė. Por jo gjithėmonė dashuria mbizotėron logjikėn. Tė mohosh njė ndjenjė pėr shkak tė ngjyrės, moshės ose atdheut, nuk do tė thotė se tregon racizėm ose dashuria qė ndjen pėr njeriun qė ke pėrballė nuk ėshtė aq e fortė saqė tė mos marrėsh parasysh faktorėt e lartėpėrmendur. Ndoshta nga disa mund tė konsiderohet dashuri robote, qė do tė thotė se komandohet plotsisht nga logjika. Por, jo realiteti ėshtė krejt i ndryshėm. Cili prej nesh nuk ka ndjerė njė lloj pėrbuzje kur ka parė tė shoqėruar njė tė bardhė me njė me ngjyrė, dhe nuk flasė vetėm pėr zezakėt por akoma dhe romėt? Menjėherė i kemi paragjykuar, madje jo rrallė herė kemi menduar se diēka nuk shkon mirė me personalitetin e tyre. Dhe kjo gjė ndodh sepse nė kulturėn tonė shqiptare, janė shumė tė rralla martesat midis personave me ngjyra tė ndryshme. Ndoshta, pas disa vitesh, brezat e rinj bėjnė njė revolucion nė kėtė kėndvėshtrim. Ndėrsa pėr sa i pėrket diferencės sė moshės, qėndrimi ynė deri diku ėshtė mė elastik. E theksoj deri diku, pasi njė pjesė e meshkujve nuk dėshiron tė shikojė seriozisht njė lidhje dashurie, nėse femra ėshtė me e madhe se ata. Nė qoftė se femra ėshtė mė e vogėl, e konsiderojnė mėse normale. Me pak fjalė nė shoqėrinė shqiptare ėshtė i pranueshėm fakti qė njė dyzetė vjeēar tė martohet me njė vajzė njėzetė e pesė vjeēare. Sigurisht qė dashuria ėshtė njė ēėshtje personale, dhe tė gjithė ne qė ndodhemi jashtė kėtij rrethi jemi tė fundit tė cilėt do tė vendosim pėr fatin e tyre. Madje personalisht mendoj se njė diferencė moshe 10 - 15 vjet midis dy personave qė duhen, ėshtė mjaft interesante. Nga njė njeri mė i madh, ke mundėsinė tė mėsosh mė shumė, dhe nuk dua tė pėrkufizohem vetėm nė aspektin erotik, por mė shumė nė atė jetėsor. A njeh dashuria atdhe? Pėr mendimin tim, nuk njeh atdhe dhe kufij. Nėse me dikė gjen tė njėjtin kod komunikimi, problemi i nacionalitetit eshte mikroskopik, pėr tė mos thėnė inekzistent…

Network

avatar
Web Master
Web Master
Vallain nuk besoj? Dashuria snjeh asgje


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

bimba

avatar
STaff
nuk do te thosha qe dashuria nuk njeh asnje penges apo kufije, cdo gje ne jete e njeh, ndoshta nuk jane faktor pamjeje apo kombesie por ka kufije te tjere qe dhe dashuria nuk mund ti kapercej, ndoshta mund per pak kohe, por do vije nje dite qe keto pengesa do te dalin dhe kjo do beje qe dashuria aty te kete fund. cdo gje ka nje kufije, ashtu si nje fund, mjafton qe te mos e prekesh, kjo eshte lenduese

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi