Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Te rejat e fundit » Lajmet e fundit/Gazetat » Nuk ka viza pėr Shqipėrinė dhe Kosovėn pas 1 janarit

Nuk ka viza pėr Shqipėrinė dhe Kosovėn pas 1 janarit

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Network

avatar
Web Master
Web Master
Marrėdhėniet mes Maqedonisė dhe Shqipėrisė janė tė shkėlqyeshme dhe nė kėtė drejtim duhet tė vazhdojnė, vlerėsuan pas takimit tė sotėm nėnkryeministri i obliguar pėr zbatimin e Marrėveshjes sė Ohrit Abdilaqim Ademi dhe amabsadori shqiptar nė Maqedoni, Arben Ēejku.

Bashkėpunimi, sipas Ademit, duhet tė zhvillohet nė tė gjitha sferat, duke filluar nga arsimi, turizmi, hapja e vendkalimeve tė reja kufitare, asfaltimi i rrugėve deri te vendkalimet kufitare...Ēejku tha se nė tė ardhmen do tė angazhohet qė bashkėpunimi tė zhvillohet jo vetėm nė nivel qendror, por edhe nė atė lokal.

Marrja e liberalizimit tė vizave nuk do tė ndikojė pėr vendosjen e vizave pėr qytetarėt e Shqipėrisė dhe tė Kosovės.

Nėnkryeministri Ademi tha se prej 1 janarit, kur duhet tė marrim liberalizim tė vizave, Maqedonia nuk do tė vendos viza pėr vendet, pėr tė cilat paraprakisht nuk ka pasur viza.

"Me Shqipėrinė kemi marrėveshje pėr lėvizje tė lirė tė qytetarėve, kėshtu qė nuk ka nevojė pėr shqetėsim", tha Ademi.

Ambasadori Ēejku potencoi se liberalizimi i vizave pėr Maqedoninė nuk do ta prekė kėtė marrėveshje. Ai thotė se deshengenizimi i Ballkanit Perėndimor ėshtė aktiv qė nga viti i kaluar.

"Qytetarėt e Shqipėrisė, Maqedonisė, Malit tė Zi dhe tė Kosovės lėvizin pa viza dhe me kėtė u rritėn jo vetėm kontaktet mes tyre, por edhe mundėsitė pėr biznes. Shqipėria sė shpejti do t'i bashkangjitet Maqedonisė pėr liberalizimin e regjimit tė vizave", vlerėson ambasadori shqiptar nė Maqedoni.

Ademi informoi se nė takim u bė fjalė edhe pėr proceset integruese dhe se kanė konstatuar se tė dy vendet mund tė kėmbejnė pėrvoja, sepse Shqipėria veēmė ėshtė anėtare e NATO-s, ndėrsa Maqedonia si vend-kandidat pėr anėtarėsim nė BE, i cili do tė marrė liberalizim tė vizave, mundet Tiranės t'i ndihmojė nė kėtė proces.

"Tė dy vendet nė tė vėrtetė janė model si duhet tė punohet dhe model pėr vende tė cilat dėshirojnė tė bėhen anėtare tė BE-sė. Sė bashku e kalojmė kėtė rrugė", deklaroi ambasadori shqiptar Ēejku.

Nėnkryeministri Ademi i transmetoi ambasadorit se situata politike nė Maqedoni ėshtė stabile dhe se vendi ėshtė i pėrkushtuar nė kriteret pėr anėtarėsim nė BE, ndėrsa e informoi edhe pėr procesin e implementimit tė Marrėveshjes sė Ohrit.

"Zotėri Ēejku ka shprehur gatishmėri tė na ndihmojė nė pėrpjekjet tona pėr plotėsimin dhe realizimin e kėsaj marrėveshje dhe na ka shprehur pėrkrahje nė kėtė drejtim. Konstatuam se situata nė rajon ėshtė stabile. Kosova pas pavarėsisė tani prodhon stabilitet nė rajon", tha Ademi.

Konstatimi i pėrbashkėt ka qenė se bashkėpunimi nuk duhet tė jetė vetėm nė nivel tė institucioneve shtetėrore, por edhe mes sektorit joqeveritar.

"E kam shprehur kėnaqėsinė time pėr atė qė Maqedonia e ka bėrė deri tani pėr eurointegrimet, si dhe pėr realizimin e Marrėveshjes sė Ohrit. Maqedonia u ballafaqua me shumė sfida, por ka arritur pėrparim tė dukshėm", deklaroi Ēejku.

Ambasadori shqiptar nė Maqedoni ka shprehur kėnaqėsi qė edhe kėtė vit ka mijėra turistė nga Maqedonia qė i kalojnė pushimet verore nė Shqipėri dhe se ata janė nga tė gjitha pjesėt e vendit.

"Shpresoj se edhe shumė turistė shqiptarė nė dimėr do tė vijnė kėtu nė Maqedoni", tha Ēejku.


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi