Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Te rejat e fundit » Lajmet e fundit/Gazetat » Ramazani fillon me 21 gusht nė Evropė

Ramazani fillon me 21 gusht nė Evropė

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Ramazani fillon me 21 gusht nė Evropė prej Wed Aug 19, 2009 7:03 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
Kėshilli Evropian pėr Fetva dhe Hulumtime nė bazė tė llogaritjeve astronomike qe ka bėrė njoftoi se muaji i shenjtė i Ramazanit do tė fillojė me 21 Gusht nė Evropė


"Hėna e re do tė del me 20 Gusht 2009 nė ora 10:02:35 GMT ", njofton ky kėshill qė ėshtė i vendosur nė Dublin gjatė njė deklarate pėr Islamonline tė shtunėn me 15 Gusht.

"Andaj e premtja e 21 Gushtit do tė jetė dita e parė e Ramazanit inshallah."

Po ashtu tė gjitha vendet Ballkanike kanė njoftuar tashmė se muaji Ramazan do tė fillojė tė premten sipas llogaritjeve astronomike.

Kėshilli Evropian pėr Fetva dhe Hulumtime (KEFH) kėrkoi nga muslimanėt nė mbarė botėn pėr tė miratuar kalkulimet astronomike pėr te pėrcaktuar fillimin e muajit tė shenjtė tė Ramazanit.

"Astronomia ėshtė shkencė moderne qė ka arritur nė njė shkallė tė lartė saktėsinė e pėrcaktimit tė fillimit dhe pėrfundimit tė muajve hėnor.

"Kėshtu ne i kėrkojmė muslimanėve Evropian pėr ti pranuar kėto kalkulime pėr tė ndihmuar njerėzit nė kryerjen e detyrave tė tyre fetare sidomos gjatė muajit Ramazan dhe Shevval."

"Po ashtu kėrkojmė nga zyrtarė tė xhamive dhe dijetarėt nga tėrė vendet muslimane pėr tė i respektuar kėto kalkulime astronomike pėr tė ndihmuar nė bashkimin e muslimanėve anembanė." /IOL/ [mesazhi.com]


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi