Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Arkivi » Script » Si Te Krijojm Nje Radio Online

Si Te Krijojm Nje Radio Online

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Si Te Krijojm Nje Radio Online prej Tue Jan 05, 2010 12:27 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
Ne kete Web do tju tregoj se si me krijua nje radio online por ne Shell jo ne PC sepse ne PC ma merr mendja se eshte shum leht dhe dini. Ja fillojme. Me se pari hyjme ne Root, per ta bere keta un perdori Putty ku mund ta gjeni ne google duke kerrkuar "Putty" . Mbasi qe kemi hy ne root duhet ta ngarkojme ShoutCast-in ne Root-in tone me komanden:

Kodi:
wget
Kodi:

Kodi:
http://www.shoutcast.com/downloads/s...-glibc6.tar.gzTash presim gjersa te ngarkohet aty, ajo merr disa sekonda, mbasi qe eshte ngarkuar ne root duhet ta unzipuar ate me komanden:

Kodi:
tar -zxvf shoutcast-1-9-2-linux-glibc6.tar.gz


Tash ajo eshte bere unzip dhe edhe ne folderin shoutcast-1-9-2-linux-glibc6 ky emer eshte teper i gjate keshtu dhe ja nderrojm emrin folderin me koanden:

Kodi:
mv shoutcast-1-9-2-linux-glibc6 shoutcast


Tash ta fshijme shoutcast-1-9-2-linux-glibc6.tar.gz per mos te ngarkuar rooterin tone kot, e bejme me komanden:

Kodi:
rm -rf shoutcast-1-9-2-linux-glibc6.tar.gz


Tash kemi perdunduar rregullimin tash duhet me konfigurua shoutcastin edhe me e startua ate. Me se pari hyjm ne folderin ku eshte aj dmth ne folderin shoutcast
e bejme me komanden:

Kodi:
cd shoutcast


Tash kemi hy ne folderin ku eshte shoutcast dhe tash ne duhet ta konfigurojme ate me kete komande:

Kodi:
pico sc_serv.conf


Ne kete e modifikon maximumin e userave, portin ciliun deshironi me hap shoutcast edhe passwordin me te cilin Dj do te leshoj muzike. Tash duhet te dilni nga ajo dhe e beni me CTRL+X dhe mbas atyjte klikon enter edhe u rregullua. Tash vetem me e ndez ShoutCast te cilen e beni me komanden:

Kodi:
./sc_serv sc_serv.conf


Tash eshte kryer gjithcka... kur doni te ndegjoni radion shkoni ne IPorti ose domaini.comorti ... porti eshte poti te cilin e keni zgjedh i zakonshmi eshte


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi