Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Shkenca » Shkenca » Ndikimi i Merkurit(kimikatit) ne seksualitetin e shpendeve

Ndikimi i Merkurit(kimikatit) ne seksualitetin e shpendeve

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

estilen

avatar
Vip
Vip


Ndikimi i kimikatit te Merkurit tek shpendet


Shkencėtarėt kanė arritur nė pėrfundimin se ekspozimi i disa llojeve tė zogjve tė egėr meshkuj ndaj mėrkurit i kthen ata nė homoseksualė. Gjetjet janė publikuar nė revistėn shkencore “Nature”.

Mekanizmi qė shkakton ndryshimin e sjelljes nuk ėshtė kuptuar ende.Nga njė studim i revistės mėsohet se zogjtė e bardhė, Eudocimus albus nga Florida qe kanė konsumuar shumė metil mėrkur (MeGH), nga lėndėt toksike tė shumta qė gjenden nė ambient, ishin mė tė prirur tė lidheshin me seksin e njėjtė, fenomen ende i panjohur nė botėn e kafshėve e shpendėve tė egra.

Burimet kryesore tė zhivės nė nivel global vijne nga fuqia e djegieve dhe minierave tė arit edhe pse nė Florida, zhiva ka shumė mundėsi tė jetė cliruar nga djegia e mbeturinave mjekėsore.

Metali ėshtė konvertuar mė pas nė Metil mėrkuri nga disa lloje tė baktereve qė gjenden zakonisht nė ligatinat qė gjithashtu priren mė pas tė gjejnė strehė tė re tek trupat e shpendėve.
Per shumė vite, studiuesit kanė studiuar nivelin e mėrkurit nė puplat e shpendėve dhe mėnyrėn e ndryshimit tė sjelljes sė tyre.

Heinz Köhler, kreu i Departamentit tė Kafshėve fiziologjike Ekologji nė Universitetin e Tübingen nė Gjermani, thotė se studimet tė bindin se efektet jepen tek hormonet e endokrinės dhe nė uljen e riprodhimit.

Por, nė ndėrkohė, Frederick thotė se duhet tė diskutohet seriozisht problemi nga ndotja e mėrkurit. "Shumica e burimeve tė mėrkurit janė lokale dhe jo globale. Duke qėnė se janė lokale mund tė tė kryejmė sistemimin e tyre, mjfaton qė tė instalohen filtra pastrimi dhe thithės nė oxhaqet nga del tymi i ndotur, tė paktėn kur bėhet fjalė pėr mėrkurin”.


http://www.heraldsun.com.au/news/breaking-news/high-mercury-diet-turns-male-birds-gay.

Network

avatar
Web Master
Web Master
ou Smile


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

Network

avatar
Web Master
Web Master
shume gje interesante kjo


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi