Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Shkenca » Shkenca » Energji elektrike nga Hena...

Energji elektrike nga Hena...

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Energji elektrike nga Hena... prej Thu Dec 02, 2010 9:21 pm

estilen

avatar
Vip
Vip
Energji elektrike nga Hena...
Energji elektrike nga Hėna...Ndėrtuesit japonez "Shimizu" kanė hedhur hapin e parė tė projektimit tė stacioneve elektrike nė Hėnė. Sipas njoftimit nė faqen e ndėrmarrjes nė internet, "Shimizu" synon tė pėrdorė teknologji tė pėrparuara hapėsinore pėr vendosjen e paneleve diellore nė sipėrfaqen e Hėnės me anė tė robotėve.

Projekti, i pari i kėtij lloji nė rang bote, mban emrin "Unaza e Hėnės" dhe pėrfshin krijimin e njė "rripi diellor" pėr 11'000 km pėrgjatė ekuatorit tė Hėnės. Rripi i shtruar me panele pėr grumbullimin e energjisė diellore do tė ketė gjerėsi fillestare disa km pėr t'u zgjeruar mė vonė nė 400 km nė tė dy anėt e vijės ekuatoriale tė satelitit.Pėrcjellja e energjisė nga panelet do tė bėhet me kabllo drejt stacioneve mbledhje-pėrēuese qė me radhėn e vet do ta dėrgojnė atė drejt Tokės me antena me mikrovalė. Marrėsit nė Tokė do tė jenė rektena tė vendosura nė pika tė ndryshme tė rruzullit, tė cilėt do tė drejtojnė gjithashtu rrezatimin mes dy trupave qiellore me sinjalizim tė posaēėm.

Projekti parashikon dhe transportin e mjeteve pėrgjatė ekuatorit tė Hėnės, si pėr ngritjen ashtu dhe pėr mirėmbajtjen e rripit diellor. Kabllot elektrikė do tė vendosen nėn rrugėt transportuese qė do tė shtrohen pėr kėto arsye.

Sakaq, panelet diellore qė do tė instalohen nė satelitin tonė parashikohen tė prodhohen nė Hėnė me lėndėn e parė tė saj nė stacionet e atjeshme elektrike. Stacionet, madje, do tė lėvizin automatikisht gjatė prodhimit tė paneleve dhe instalimit tė tyre pėrgjatė vijės ekuatoriale.

http://pinktentacle.com/2010/06/futuristic-mega-projects-by-shimizu/

2 Re: Energji elektrike nga Hena... prej Thu Dec 02, 2010 10:19 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
Kjo po qe eshte per tu habitur por jo shume e besuar dmth qe edhe mos arrihet te behet Smile
Por e fundit fare cfar nuk bon vaki !!!


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

3 Makine,helikopter dhe avion i se ardhmes.... prej Sun Dec 05, 2010 5:53 pm

estilen

avatar
Vip
Vip


Makine,helikopter dhe avion i se ardhmes....Njė prototip automjeti, i quajtur Transformer, ose TX, mund tė jetė gati nė vitin 2015,kohe kur trupat britanike dhe amerikane ende do te jenė nė Afganistan.

Njė zėdhėnės i DARPA tha: "Ne jemi duke kėrkuar pėr tė kombinuar avantazhet e ketij automjeti helikopterė nė njė automjet tė vetem te konvertuar me nje fleksibilitetin te madh ne lėvizje.

"Koncepti ėshtė,qė tė ofrojė mundėsi pėr tė shmangur kėrcėnimet asimetrike dhe tradicionale ne fushen e luftimeve e duke shmangur pengesat rrugore.

'Me kėtė lloji teknologjie transporti nuk do tė jetė i kufizuar nga kushtet e nje terreni te veshtire apo ne nje autostrade me shume trafik dhe qė ka tendencė pėr tė bėrė lėvizjen e parashikueshme. "

Terrafugia, njė kompani e cila ka tashmė njė makinė fluturuese pioneere pėr qėllime komerciale, ėshtė thirrur pėr tė ndihmuar e prodhuar njė prototip kamioni tė blinduara.

Automjeti komercial, i cili kushton rreth 132.000 £ - njė ēmim i ngjashėm me njė Ferrari - ka krahė dhe jo helika me rotor,me njė hapėsirė tė 27ft kur ulen. Kjo do tė thotė se ka nevojė per rrugė pėr tė marrė fuqi.

Ai do tė jetė i ngjashėm me njė automjet Humvee pėr patrullimin nė terren, por mund tė kthehet nė njė helikopter me shtypjen e njė butoni nė raste urgjente.


http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1334757/The-flying-armoured-car-U-S-military-develops-futuristic-vehicle-destined-Afghanistan.html#ixzz17G6LtNmU


_________________
4 Re: Energji elektrike nga Hena... prej Tue Dec 07, 2010 4:00 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
Kto Qčnkan Si Makina Smile


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

5 Re: Energji elektrike nga Hena... prej Sun Oct 07, 2012 11:06 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
test293721


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

6 Re: Energji elektrike nga Hena... prej Tue Sep 17, 2013 2:46 pm

Wizard

avatar
Admin
Admin
hahahaahah Very Happy a sa bukur a Very Happy

7 Re: Energji elektrike nga Hena... prej Wed Sep 18, 2013 1:04 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
lol po si jo mer bukur shume Smile


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

8 Re: Energji elektrike nga Hena... prej Thu Sep 19, 2013 7:01 pm

Wizard

avatar
Admin
Admin
hahahaha cpyt ti mer .... te knaqet shpirti Very Happy


bukur ata helikopterat qe duken si makina e kisha fjalen Razz hahaha

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi