Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Kultura Kombėtare & Boterore » LETERSIA E POEZIA » poezi dashurie

poezi dashurie

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Next

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 5 e 13]

101 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:25 pm

blero


Edhe sonte ėndrra s'mė la nė gjumė
edhe pse kjo ėndėrr desha tė zgjas shumė...
hėnėn e zėnė retė e se shoh me sy,
kjo natė, kjo natė mė frikson pa ty,
jemi larg, jemi larg ne dy......


Kjo natė, kjo natė, pa ty mė frikson,
mė mungon, mė mungon....
ėndrra s'mė mjafton,
po kalonė kjo natė e s'tė shoh ty,
oh jemi larg, shumė larg ne dy.....

102 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:25 pm

blero


Kur tė vie dita e fundit pėr mua
Dua tė vdes nė duart tua,
Kur t'mė shiqosh tė vdekur
Mos qaj bėre zemrėn hekur.
Kur t'mė lėshosh nė varr,
Kujto takimin tonė tė parė,
Kur tė mė mbulosh mė dhe,
Mendo se sa u deshtėm ne“,
Kur t'mė lėsh tė vetmuar,
Nė varr tė ftohet e nė errėsirė
Oh tė lutem mė harro mua,
Se me tjetrėn do ta kesh mė mirė...

103 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:26 pm

blero


Mos mė thuaj tė dua
veq mė duaj
dashuria nuk do fjalė...
me tė mos luaj
Mos mė ndiē prapa
kur dua tė iki
ēėndro dhe pritė
mbase mund tė tė kthehem njė ditė...
Mos mė kėrko kur mungoj
pranė mė ndiej
beso do tė kthehem ndonjeherė...
Mos u mundo tė mė mbashė
kur kerkoj pak liri
do fluturoj pak e lirtė
dhe prapė tek ti do tė vij
me ty do tė ēėndroj gjithnji.

104 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:26 pm

blero


Nga cili kėnd ta shoh dashurinė
mė thuaj vetė, nga cili kėnd
tė gjej pėrsėri melodinė e humbur?
E heshtur para zemrave qė vuajnė
unė shkak pa dashur, nė atė trishtim
pėrcjelle nė tė lodhurat ėndėrra e shpresa tė largėsisė?!
Sot, kėrkoj dhe njėherė tė mbėshtes gishtėrinjtė
deri nė dhembjet e dėrguara kohore tek shpirti i bukur i dashurisė...
Kėndova heshtur me varg pėr ty kėndova
sepse zėri mekur nga erėra tė ēmendura na humbi shpesh ndjesitė
kėtė kėngė tė nxjerrė pa dashur tani
tė jem pėr ty dhembje e lotė i ngrirė si gur i padrejtėsisė
U lodhe e di ....por unė jo!
Kurrė nuk do tė lodhėsha sikur edhe njė notė melodie ta sillja
nė vallzimin tonė qė zgjodhėm nė kohė!

105 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:26 pm

blero


Ishte nata jonė e fundit ,
kur mė the se mė s'tė dua,
prita se do tė rridhnin lotėt,
por s'pat lotė nė faqet tua,
dhe s'tė erdhi keq pėr mua.
Ishte natė dhe shiu binte ,
shumė n'gadalė dy fjalė i fole,
me dy fjalė ti ma vrave zemrėn
dhe shpejt ike u largove,
krejt ēka pata ti m'i more.
Sikur njėherė tė flisja,
s'dua mė asgjė tjetėr prej kėsaj bote,
sikur veē tė mė kuptoje,
sa mė mungon buza jote,
qė s'po mund ta puthi sonte...!?

106 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:27 pm

blero


Mė erdhe qetėsisht,
pa trembur heshtje.
pa bėrė zhurmė.
Ishe ėndėrra ime e bukur
qė vetėm njė herė e ėndėrrova,
ėndėrra ime e shkurtėr!
Pastaj ti mbarove,
gjumin ma prishe,
shkove dhe ike...
ashtu sikur qė erdhe edhe nė heshtje,
pa trembur njeri,
pa trembur heshtje.
Gjithēka tėndėn more me vete,
vetėm kujtimin dhe mallin ma le mu,
erdhe dhe ike pėrsėri,
pa asnjė fjalė apo shpjegim,
mė le ashtu nė heshtje sikur tė shkretė me lotė nė sy!
Sikur tė kthehesh edhe njė herė ashtu nė heshtje,
oh sa do tė du...?!

107 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:27 pm

blero


Larg jemi sa larg
Njė kohė nė mes na ndan
Vijat e fytyrės sate s'i qartėsoj nė kujtesė
Njerėzit qė i duam s'i parafytyrojmė dot
Bėj tė tė shkruaj letra dashurie
Por fjalėt mikluese mė mungojnė
Sikur ēdogjė mė duket kot
Bėn tė ftohtė
Tė veshura fjalėt trashė me petkun e ashpėr
Si dimri qė futet pabesisht nėn palltė
Tė ndjej ēmendurisht tė ndjej
Fjala " tė ndjej" nuk mė mjafton
Sa borxh u kam ngelur fjalėve plaka e tė harruara
Andaj kur mė duhen nuk i gjej, t'u ngjes flatra
Te ti t'i nis
S'di
Ka kohė qė nuk shkruaj letra dashurie tani

108 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:28 pm

blero


Lamtumirė pėr herė tė fundit
Kthe kokėn edhe njėherė
Mė kurrė s'do tė takohemi
As nė vjesht e as nė pranverė
Lamtumirė kur t'mė thuash
Dorėn fort shtrėngoma ti
Mos harro t'mė vėrshtrosh
Edhe njėherė drejt nė sy...
Lamtumirės po i afrohet
Qasti i fundit i sė vėrtetės
Kisha dashur nė atė moment
T'i them lamtumirė edhe jetės
Kurrė se kam menduar
Kėtė ēast tė rėndė e tragjik
Kurrė s'do tė kisha besuar
Se ty tė kam vėrtet armik
Pasi qė nuk mė dashurove
Pėrse mė plagose
Me shigjetat e dashurisė
Pėrse ma more gėzimin
Pėrse m'i ndalove
Ėndrrat e rinis
Askush nė kėtė botė
Mos pėrfitoft
Kesi fati tė zi
Ndėrsa ti u pėrvlofsh
Me tjetren dashuri
Nuk do tė ketė mė fjalė
Qė shpirtin tim
Tė ma ngushlloj
Mė mirė tashė tė vdes
Se sa akoma
Tė jetoj.!

109 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:28 pm

blero


Qetėsi gjelbrim,bukuri e rrallė
Mendja fluturimthi rrėmben, kėrkon,
pyetje, pėrgjigje dhe qetėsi absolute
asgjė mė shumė,
cicėrrimė e zogjėve, shpresė
gjeste tė buta…,shpirti pushon.

Dielli i verės do tė shkėlqejė mbi ty,
dhe Zoti do tė ruajė pėr mua,
do tė ruajė pėr shoqėrinė,
pėr natyrėn, pėr gjithėsinė…!

Dhe do shohėsh jetėn e bukur kudo,
do ta shoh jetėn nė ty,..,
dhe vdekjes mė nuk i frigohem.

Tani ngadalė mė duket sikur shkrihem
nė shpresė pa kufi,
strukem nė gjirin e tij dhe tretėm nė dashuri...

110 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:28 pm

blero


Tė thashė tė dua, por tė gėnjeva
Tė thashė ndjej atė qė s’e ndjeva
Tė thashė e di pėr atė qė s’e dita
Tė thashė nuk e di atė qė e dita!

Tė thashė se jam, ajo qė nuk isha
Tė thashė qė kam atė qė s’e kisha
Tė thashė do bėjė atė qė s’e mendoja
Tė thashė s’e dua atė qė e deshiroja!


E mohova tė vėrtetėn e argumentuar
E pohova gėnjeshtrėn e vetėsajuar
Tė ngacmova kur ishe indinjuar
Tė lėndova zemrėn qė e kishe t'plaguar...

A e kuptove pėrse tė kundėrshtova
A e kuptove pėrse tė sulmova
Isha e dobėt shumė, ndaj gabova
Nė munges dije gjithēka shkatėrrova.

Tani me vete mendoj edhe pėrkujtoj
Isha unė ajo apo tjetėr forcė mė drejtoj
S’mund t’a kthej prapa as kohėn as jetėn
Pėr gabimet bėrėse dua tė rrah vetvetėn!

111 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:29 pm

blero


Miliona shekuj kėngėt i kėndova
duke tė tė pritur
i vura notat nė pentagramin
e dashurisė
pėr tė hedhur valle
nė pėrjetėsi
me shpirtin e njomė pėrbrenda

Shtatė palė ėndėrrat i thura
e ish'thura
nėn hijėn e mungesės tėnde
qielli sikur pėrgjysmė u qa
merr flakė tė gjaktė
ditėt i palosa plotė me mallė
nė mendje pikturova shpirtin tėnd

Mėngjeseve tė bardha
duke tė pritur
gjurmėt e fantazisė mė shpjerėn
deri te gjokset e guacave
i m'plaka netėt e vetmuara
bashkė me margaritarėt.

Duke tė tė pritur vetėm ty...!?

112 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:29 pm

blero


Nė kėtė natė pa gjumė vetėm heshtja mė shoqėron ,
humbas nė kujtimet e mia e zemra ty tė kėrkon ...
Tė thėrras ty i dashur e mė pėrgjigjėt heshtja:
pra , shoqėrohemi ne dy,
heshtja dhe unė ... vetėvetja !...

Shoh hėnėn nė qiell dhe rrezet e saj s'i shkėlqejnė,
unė i lusė ato qė ty tė tė gjejnė ...
E lusė te bukurėn hėnė njė dėshirė tė ma plotėsojė ,
qė tė dashurin tim pranė t'ma dėrgojė ...

Papritmas hėna u zhduk humbi edhe ndriēimi ,
e unė kisha harruar se po vije agimi .
Agoi mėngjesi kudo zbardhi drita ,
me rrezet e diellit i dashur tė mė vije tė prita!...

Por kotė tė prita se ti nuk erdhe ,
e unė mbeta e vetmuar si njė zog shtegėtar,
e mbyllur nė ēerdhe...
Prapė shoqėria e vjetėr pritja , heshtja ...
dhe unė ... vetėvetja !...
E unė sėrish pyes vetėn nė vetmi,
vallė , kur do te bashkohemi UNĖ dhe TI ?!...

113 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:29 pm

blero


Life it seems, will fade away
Drifting further every day
Getting lost within myself
Nothing matter, no one else

I have lost the will to live
Simply nothing more to give
There is nothing more for me
Need the end to set me free

Things are not what they used to be
Missing one inside of me
Deathly lost, this can't be real
Cannot stand this hell I feel

Emptiness is filing me
To the point of agony
Growing darkness taking dawn
I was me, but now He's gone

No one but me can save myself, but it's too late
Now I can't think, think why I should even try
Yesterday seems as though it never existed
Death Greets me warm, now I will just say good-bye

114 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:30 pm

blero


i njejti vend na takon gjithmone
te njejtat fjale i njejti vrer
flasim e flasim si te ishim nje
por as une ste njoh e as ti sme njeh
godet me fjale por fjale qe vret
se di perse asnjehere se kuptova
mbase ke frik mbase ke dhe inat
e cfaj kam une qe ste vi per shtat
mbase je femije ose burracak
se ska shpjegim tjeter
qe sdi te sillesh me grat
provoje njehere se nuk eshte bezdi
uuuuu me fal harrove ke mendjemadhesi
mesohu o mendjemadh se ste bie bishti
se sjane te gjithe si ti njerez te pafytyre

115 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:30 pm

blero


Andava. La vita s'apriva
Agli occhi profondi e sereni?
Andava lasciando un mistero
Di sogni avverati ch'č folle sognare per noi
Solenne ed assorto il ritmo del passo
Scandeva il suo sogno
Solenne ritmico assorto
Passņ. Di tra il chiasso
Di carri balzanti e tonanti serena č sparita
Il cuore or la segue per una via infinita
Per dove da canto a l'amore fiorisce l'idea.
Ma pallido cerchia la vita un lontano orizzonte.
(Dino Campana)

116 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:30 pm

blero


Finché i miei occhi potranno sparger lacrime
A rimpiangere i momenti con te passati,
Finché resistere ai singhiozzi ed ai sospiri
Potrą la mia voce, e un po' farsi sentire,
Finché la mia mano potrą tender le corde
Del liuto sordo per cantare le tue grazie,
Finché lo spirito ce la farą a contentarsi
Di non voler nient'altro ch'esser pieno di te,
Io ancora non desidero morire.
Ma quando sentirņ avvizzirmi gli occhi,
La voce rompersi, e la mano impotente,
E la mia mente, in questo viver mortale
Non potrą pił mostrar segno d'amore,
Venga la morte, e anneri il giorno chiaro

117 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:31 pm

blero


lotet zbresin nga syte ngadale por si veme re
buqet vyshken te etura por nuk i ndjejeme
zemera dhemb me denese por se ndjejme
trupi shuhet pak nga pak por sduam ta pranojme
vrasim nje zemer te dashuruar por pa dashur
lendojme nje njeri dhe tregohemi mizore
shuajme nje dashuri por sduam ta pranojme
edhe pse loti rrjedh neper faqen e nxire
edhe pse zemra renkon dit e nate
edhe kjo ndoshta per krenari
mbase per krenari mbase........
shikon para syve si lengon dashuria e jetes tende
dhe kete ti e di mire por se pranon
sheh se si humbet ne erresire
por ke frik ta ndihmosh
sheh si shuet nje dashuri
por preferon te qash
dhe strukesh ne vetvete duke e mallkuar ate
harron qe ne zemer vrave dike
dhe prap vazhdon
vrave dike ne zemer por po vret vetveten 2 fish
se ai eshte vetja jote dhe ti je e atij
kete ti e di shume mire por prap nguron
preferon te vuash vete
se dashurine te pranosh
dhe zemra vazhdon e lengon
syri vazhdon e qan
per nje dashuri qe ti nuk do ta pranosh
(per te gjithe ata qe nuk duan te pranojne nje dashuri ose qe nuk jane te sigurt nese duan apo jo)DEDIKUAR ENGJELLIT TIM

118 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:31 pm

blero


E pėrlotur e fyer me zemrėn e coptuar
dashuri e pastėr
sonte pėr ty vuaj!
Krenari e shqyer shpirt i sakatuar
loti s'do pushoj
me vite - me muaj!
Lotėt qė unė i derdha, ty nė shpirt s'tė kanė prekur
vaji i shpirtit tim
pėr ty ėshtė njė lojė
lulėt mbi zemrėn time tė fyer tė vdekur
ikja e pakthim
mė vrau mė thėrmojė!.
Hapu o varri im i ndjenjave tė mia
digju shpirti im
flakėve tė dashurisė
ai kurrė s'mė ka dashtė, e mua po mė vret vetmia
zemrėn ma mbuloi
hiri i padrejtėsisė!
Shkretėtirė e pafund, pa ty mė duket jeta
ēofsh i lumtur ti
mbi vajin e shpirtit tim
plagė e zemrės time, duke qarė unė mbeta
vdekja m'u afrua
jeta s'ka kuptim!?

119 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:31 pm

blero


Larg, Malli kėrkon tė mė afrojė afėr teje por larg,
shume largė je .
Syt e mi tė pėrlotur nga pritja e zgjaturė,
buzėt e mija tė pėrvluara nga etja ,
e vallė kur do ta shuaj kėtė etje ???
Syri tė kėrkon, s'tė gjen ,
vetėm loton dhe pret,
Zemra nuk i beson syrit ,
Qindra , mijėra kilometra largė neshė ,
Pėr ne nuk ka ndarje , por durim .

120 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:32 pm

blero


non ho intenzione di lasciarti da solo
non importa quale strada prenderemo
non ho paura di lotare di caminare
tenerti la mano qunado sei indietro
di incitarti nel salire le piu irte salite
no, non ho intenzione di lasciarti da solo
nessunao mi obbliga ma lo faccio
se sentirai dolore camminare tra i cristali distruti
io ti prendero in braccio
se ti saro di aiuto? non lo so non voglio saperlo adesso
forse non lo sapro mai
pero rinuncio a me stesso pur di aiutare te
saro come tu vorrai
forte quando sarai debole
debole quando sarai forte
no non ti lascio solo
perche io ti voglio bene

121 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:32 pm

blero


Kur mendoj pėr TY
dhe ethe shpirti lėshon,
mendoj pėr gjėn mė tė bukur nė jetė,
mendoj pėr dashurinė tonė.
Kur mendoj pėr sytė e trishtuar
dhe buzėt qė dridhen pa fjalė,
mendoj pėr flokėt e tua mbi gjoksin tim
dhe zemrat qė rrahin pandalė

122 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:33 pm

blero


Njė dorė e vogėl dhe e bardhe ledhaton trupin tim,
i cili dridhet nga njė prekje e thjeshtė.
Njė kub akulli rreshqet mbi gjoksin tėnd,duke rrenqethur trupin
Ne njė ēast njė puthje e afshte shijon buzėt e mija,
Ne heshtje dėgjohen te rrahurat e zemrės sime.
Njė zemėr e ndezur flakė qe thėrret emrin tėnd

123 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:33 pm

blero


Kur malli tė ketė marrė
edhe unė mos tė jem aty,
mbylli sytė edhe mė thirr
se unė do tė vi aty.
Kur buzėt tė janė tharė,
edhe puthja tė mungon
hape dritarėn e lutju hanės,
se puthjen time ajo ta dėrgon.
Kur ti ndjehesh nė vetėmi
edhe zemratė qan,
zhytu ne kujtime dhe
mua do tė mė kesh pranė.
kur ti tė me duash
dhe pranė tė mos mė keshė,
hap dritarėn dhe fluturo
se tek unė do tė jeshė

124 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:33 pm

blero


shum here te putha trupin mbreme
me epsh te zjarrte e me mall
u afrova ngadale te te them te dua
hapa syte por ste gjeta prane

125 Re: poezi dashurie prej Fri Nov 21, 2008 7:09 pm

zemra

avatar
Admin
Admin
SYTE QE DERDHIN LOT JO SI KAM HARRUAR,ZEMRA NUK FLET ESHTE E PERMALLUAR,NJE PUTHJE E LASH NE BUZEN TENDE,SI KUJTIM I VJETER DO TE RRI NE MENDJE.........

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 5 e 13]

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi