Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Kultura Kombėtare & Boterore » LETERSIA E POEZIA » poezi dashurie

poezi dashurie

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Next

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 6 e 13]

126 Re: poezi dashurie prej Fri Nov 21, 2008 7:11 pm

zemra

avatar
Admin
Admin
NESE DASHURIA DO TE KISHE DY EMRA; UN DO TE ISHA SHPIRTI E TI ZEMRA UNE SHPIRTIN DO TA NDAJA ME TY QE NE ZEMER TE QENDRONIM TE DY.......

127 Re: poezi dashurie prej Fri Nov 21, 2008 7:22 pm

zemra

avatar
Admin
Admin
KE GENJEVE? ĒI BERE FJALET DHE ENDRRAT,TE BLERTA SI FLETET MBI LIS?PO PUTHJET,EH,PUTHJET E EMBLA ME CBALTE I BERE PIS? MENDOJ E MENDOJ KETE MBREMJE,DHE SKAM SESI TE MOS NDIEHEM E FYER.GENJEVE KAQ SHUM VETEN TENDE,A MUA VALLE ME PASKE GENJYER?

128 Re: poezi dashurie prej Sat Nov 22, 2008 9:38 pm

zemra

avatar
Admin
Admin
Prit prit, mos bjer ne gjum,
Se dua te them te dua shum,
Naten e mir e gjum te embel,
Me jep nje puthje e me shih ne enderr.
Perse sonte edhe yjet nuk shkelqejn?
A thua edhe ato mungesen tende e ndjejn.
Te lutem mendo pak ne mua, dhe ne zemren
tende ruaje nje vend per mua. TE DUA

129 Re: poezi dashurie prej Sat Nov 22, 2008 9:38 pm

zemra

avatar
Admin
Admin
Hapi krahėt lartė nė qiell,
ti pėr mua je diell,
por i lumtur prap nuk jam,
se TY afėr nuk tė kam!
Tė dua, pėr ty vuaj!
Tė dua, pėr ty shkruaj!
Tė dua, pėr ty ėndėroj!
Deri nė vdekje ty s’tė harroj!

130 Re: poezi dashurie prej Sun Nov 23, 2008 2:07 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
Kur ti je larg meje une rri dhe mendoj .dicka me nxit per ty por nuk e kuptoj te dashuroj me shpirt te dashuroj une ty ,sdi se c'ndjej per ty kur s'te shoh ne sy.Nje shikim qe ma dhe-dhe te mirkprita te lutem kthehu-kthehu se une u merzita Very Happy Zemra Do Ta Haj Zemren Very Happy

131 Re: poezi dashurie prej Mon Nov 24, 2008 5:29 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
Vazhdo rrugen qė e ke mar...


Pse nuk mė ndegjon kur un me ty flas
Pse po e len kėt zemėr tuj plas
Mos harro se njė ditė
Do tė ndizėt Njė plag nė Zemėr
Kur do t'kujtohėt i vetmi emer.

132 Re: poezi dashurie prej Mon Nov 24, 2008 5:31 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
Ku po shkon, pse po tretėsht kėshtu
Pse s'mė kupton, pėrse je idhėruar me mu?
E veqant m'u duke gjithmonė nė syt e mi
Por nuk besoj sė dikush e ka pėrjetuar kėt vėshtirrsi.

133 Re: poezi dashurie prej Mon Nov 24, 2008 5:32 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
Migjeni

Dy byzė tė kuqe,
dy dėshira tė flakta,
qė afshin ma thithėn,
gėzimin ma fikėn,
si fantazma hikėn
ndėr do bota tė larta...
Dy buzė si tėpėrgjakta,
dy dėshira tė flakta,
qė afshin ma thithėn
nė buzė kur mu njitėn
andjet m'i trazuen,
zemrėn ma tėrbuen,
trurin ma helmuen
e nė fund u mėrguen...
Dy buzė tė kuqe,
bukuri fatale,
tė njė gruaje stėrzane
njė pjsė zemre mė nxorne,
njė pranverė tė tanė mė morne
dhe gėzimin ma vodhne...
Ato dy buzė tė kuqe
dhe dy lote tė mija
qenė shenja tė dhimbjes,
kur mė vrau bukuria,
kur mė zu dashunia
e mė dogji rinia

134 Re: poezi dashurie prej Mon Nov 24, 2008 5:35 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
Ne qoftese ne do te ndahemi
Ne dasmen tende do te vij patjeter, por jo si dasmor por si plage e vjeter,
Do te ulem i vetmuar ne nje tavoline, dhe per fatin tim do te ngre dolline,
Dhe i pa ftuar ne dasmen tende do te vij, i strukur i lodhur si nje zog pa fole do te rri,
E me lotet e mi do te pi e do te dehem,
Do ta bej per ty e jo se do te defrehem.
Ne qofte se pa dashuri do me shohesh, mos mu afro nuk dua te me njohesh
Do ta kuptosh ne heshtje kete urim, e une do te qaj prape, por per fatin tim.
E ne qoftese e bukur do te te dukem perseri, mos ma thuaj nuk dua ta dij.
Tani te pakten ke pakez meshir, po te lutem femise se pare veja emrin dashurise se vrare!!!
Te dua por edhe dua te te harroj, sepse me ke lenduar shum
DHE KETE NUK E HARROJ!!!!

135 Re: poezi dashurie prej Mon Nov 24, 2008 5:43 pm

zemra

avatar
Admin
Admin
Ah e din cfar dua??? ——————– Ty!!
Ku??? ——————————— Pran meje..!!
Pse??? ——————————- Sepse te dua!!
Hapi krahėt lartė nė qiell,
ti pėr mua je diell,
por i lumtur prap nuk jam,
se TY afėr nuk tė kam!
Tė dua, pėr ty vuaj!
Tė dua, pėr ty shkruaj!
Tė dua, pėr ty ėndėroj!
Deri nė vdekje ty s’tė harroj! kis kis kis kis

136 Re: poezi dashurie prej Mon Nov 24, 2008 5:43 pm

zemra

avatar
Admin
Admin
Si ndihesh sonte kur afer sme ke?
Si te kalon nata kur mua sme sheh?
Si te rin qeta buzet e tua?
Si te shkon kjo jete zemer pa mua?

137 Re: poezi dashurie prej Tue Dec 16, 2008 4:10 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
grumbuj kujtimesh
rrjedhin
nėpėr mote
prej zemres time
deri te zemra jote kis kis

138 Re: poezi dashurie prej Sun Feb 01, 2009 6:37 pm

zemra

avatar
Admin
Admin
E pabesushme, si po jetoj pa te pare pa e degjuar zerin tend te embel kur dikur ishim te pa ndar nga qasti qe ti u shfaqe ne jetten time.Me kujtohet kur ke ardhur si er e detit tek Une dhe me ke thene se ke pritur shum qe te me thuash se me don.Por kurr nuk me ke dashtur ashtu siq kam dashur te me duash,por as une kurr nuk arrita ta shpreh at dashuri e zjarrt qe ndisha per ty.Kaluan muaj e muaj e ti nuk shihesh fare.Pa ty jam krejtt e vetem.Kalojn Ore,ditte,muaj e muaj e Une gjithnje ne kerkim te zemres tende.Kam kuptuar qfar kam Humbur dhe tash pendohem pse jam gjall.GjithQka kam duruar per ty sepse tkam dashur.Me nostalgji te madhe i kujtoj te gjita qastet e paharrushme qe kena kaluar bashk.Kohen,Jeten,Rinin dhe Dashurin time do tja kushtoj Sinqeritetit dhe Bukuris tende.

139 Re: poezi dashurie prej Sun Feb 01, 2009 6:38 pm

zemra

avatar
Admin
Admin
Nese prej meje mendja s'te hiqet,
Nese per mua zemra te digjet,
Ateher afrohu dhe me prit pak mua,
Se do te vij ngadal qe te them TE DUA

140 Re: poezi dashurie prej Sun Feb 01, 2009 6:42 pm

zemra

avatar
Admin
Admin
Hape zemrėn tė hyj mbrenda mbylle shpejt se u qmenda dora shkruan zemra ndikon ktheje letrėn nese mendon Ndėgjo zemrėn time po tė thotė tė vėrtetėn se pėr ty jam gati ta japė edhe jetėn Me pare e pa pare du njė vajz shqiptare se parėt i kamė vetė atėhere jamė mbret Hape zemrėn dhe vajto hape dritarėn dhe shiqo hape letrėn dhe lexo tė kamė nė zemėr mos harro Malli pėr ty zemrėn ma kalli eja te unė njė puthje ta fali puthja ime e ėmbėl si qershi kur tė mė puthish mua e kupton fjalėn dashuri Moa qaj zemra ime s'dua ti shohė sytė me lotė ti me pate nė dorėn tande po nuk dite mem mbajt Nė kalendar ditėt si shoh unė vdes e ti jeto si nuk frigohesh prej perendisė ka me tė mallku zjarri dashuris Dashuria ėshtė akullore qė zemrėn ta freskon por ėshtė edhe zjarr qė zemrėn ta pervlon Nėse ndahem nga ti do tė qaj ditė e natė do ta mallkoj nanėn qė me lindi pa fatė Buzėt ti afrova zemrėn ta dhurova e di qe s'gabova qė nė ty u dashurova Do tė puthi ėmbėl qė gjatė tė mė kujtosh nėse ndonjė herė largohesh pėrsėri tė mė kėrkosh Ti mė bėn akull ti mė bėn zjarr ti po mė mbyt ti po mė ngjall Kur bisedoj me tė dashurėn krejt i harrojė pa ty nuk vdes as s'mund tė jetoj Nė kėtė natė tė qetė fryen njė erė e lehtė e kujtoj tė dashurėn por nė zemėr me vretė Pse tė dua kaq shumė unė as vetė se di ndoshta me kanė dehur puthjet qe mi dhurove ti Zemra po mė qanė shpirti po vajton se larg Drenocit Burimi po jeton As tigri as luani as deti as oqeani as Drenoci nė pėrgjithėsi nuk mund tė me ndajn nga ti Dashuria ėshtė detė e ē'do kush mund tė zhytet por ai qe s'din te notoj edhe mund tė zhytet Shyqyr qė shkove e qafen e thefsh syt mos ti pafsha e kurrė mos u kthefsh Tė dua tė dua deri sa tė vdes sa mė do ti mua pėrgjigjen e pres? ē'ka donė me tė thanė ē'ka donė me tė tregu ē'ka donė mė tepėr se fjalėn tė du Dashuria fillon me puthje e mbaron me lotė ai qė e ka provu mė nuk e duron dot Nėse ke sy shiqom nėse ke vesh ndėgjom nėse ke shpirt sherom nėse ke zemėr dashurom Fjala ėshtė fjalė besa ėshtė besė mos mendoni vajza se dashuria ėshtė interes Poezi Pa ty Pa ty Pa ty bota e humb kuptimin, pa ty dielli e humb shkėlqimin, pa ty dita mė erėsohet, pa ty nata nuk kalohet, pa ty ėndra nuk ėndėrohet, pa ty zemra mė helmohet!!! VETMIJA Nėse je i vetmuar, nėse je nė mendime, pyete zemrėn tėnde! A e don zemrėn time? E kam njė dėshirė, ėshtė shumė e thjesht, tė isha afėr teje, tjetėr s'kisha desht! TRADHTARE!!! Tradhtare fajtore s'meriton tė flas por meriton pėrjetė t'mallkoj e nė fund tė vras si pate mėshirė nga unė me u larguar zemrėn time tė pa fat rėnd e ke tradhtuar do tė mallkoj pėr jetė me lot tė pandarė nė sy dhe kurrė s'do tė harroj kėtė zezė e tradhėti

141 Re: poezi dashurie prej Mon Feb 02, 2009 11:25 am

Network

avatar
Web Master
Web Master
ua


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

142 Re: poezi dashurie prej Wed Feb 04, 2009 6:36 pm

zemra

avatar
Admin
Admin
Mė e rėndė se toka Mė e lehtė se hija
E vjeter sa lindja Pafund sa gjithėsia
E ėmbėl sa fjala E hidhur sa pikėllimi
E ngrohėt sa falja E fortė sa qėndrimi
Rrėnon edhe atje Ku fare ska ndėrtuar
Ep fryte nė atė vend Ku rrėnjė ska lėshuar
E-ndrit errėsirėn Errėson ndriqimin
I pasuron ėndrrat Dhe ndalon ėndrrimin
Ujitet dhe jeton Edhe nė shkretėtirė
Pėrballon acarin Dhe nuk ka tė ngrirė
Rrallė kthehet aty Qe njėherė del
Ėshtė fuqi e fort Kur pushton s`pari herė
Pastron ēdo plagė Dhe njė ofshamė liron
Sa do t`jetė e dhimbshme Plagėn e shėron
Vajin e kthen nė kėngė Ngushllimin nė urim
Ndryshk unazat ne gisht Kur nuk ka bashkim
Kur ndizet t`parėn herė Flaka e saj pėrjetohet
Vetėm prushi nėse mbetet Ėshtė e para dhe nuk harrohet
Syri nuk e shef Veshi nuk e dėgjon
Zemra ėshtė folea Qė nė tė banon

143 Re: poezi dashurie prej Mon Feb 16, 2009 10:15 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
Ne kto caste me ikin fjalet
Dhe ky terr po me mbyt
Skam askend tja qaj hallet
Dhe cdo fjale me mbet ne fyt
O kurre nuk dita ceshte lumturi
Kurre ne jete se kam shiju
Tere kto vite dashurova
Mirepo kush sme deshti mu
Se kupton askush kete dhimbje
Se nuk eshte ne lekuren e time
Se si shpirti po me shembet
Nuk jetohet ne kujtime
Se kupton, jo se kupton
Mijra nete te jesh i zgjuar
Kete veq une mund ta di
Dhe zemra ime e roberuar
Se gjithcka eshte kunder meje
Faj askujt si kam ne bote
Cdoher deshta miresine
Por fitova vetem lote.


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

144 Re: poezi dashurie prej Mon Feb 16, 2009 10:18 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
Ti te duket se je me e mira
Se kurre s'do ndrushosh
Por jo, ka ligje natyra
Keto do ti provosh.
Jeta eshte nje evolucion
Qe i jep cdo njeriu gjithesin
Te lind, te rit, te embelson
Pastaj ne gjirin e saj te perpin
Ne mengjes te jep rinine
Ne dreke endra gezime plot
Ne darke te afron pleqerine
E neser te zhduk fare nga kjo bot.
Ja pra c'je ti
Qe te duket vetja mbi te tjera
Dicka pa rendesi
Baker qe si esht ritur kure vlera.
E bukur je vertet
Henes i konkuron
Por vdekja s'te le te qet
Ajo prane te kerkon
E bukur me shkelqim
Yjeve u ri prane
Por krymbat duan ushqim
Ata! Duan te hane.
Ata s'pyesin pse je e bukur
Ata do te te hane me endje
Ata! Kane per te te zhdukur
Sepse ata s'kane si ty mendje.
Eshte e kote qe e mendon
Nuk ke perse te strukesh
Pas shetitjes, qetesia te kerkon
Je e destinuar te zhdukesh.
Te jesh e qet, te jesh krenare
Nuk duhet ti biesh kokes
Sepse nuk do te zhdukesh fare
Vetem dy metra posht tokes.
Do thuash - C'me duhet mua?
Sa te jem e re do defrej
Mire, por po u qelb nje krua
Per te pire asnje s'do vej.
Per ty ......... jeta nuk qan
Sepse asgje nuk do kuptoje
Kur nje pik uje nga ky oqean
Lart ne qiell do avulloje.


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

145 Re: poezi dashurie prej Mon Feb 16, 2009 10:22 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
Nji dit?bukur me diell dhe shi
ju mush menja selmonit me dal per gjueti.....
me ciften?krah dhe 30 fishek
tu shit p*o*r*dh te shoket e vet
si me qen nai Mbret....

Filloi gjuetia,hajt me kom t?mbar !!
ma frymen selmoni me gjujt fishek?n e par....
lepri sa i gomor ,i kalo para syve
nga qefi gjuetarit
i bi ciftja prej durve...

Esht pref me ja shtru ,me mish t?freskt ne birra
po ce do qe fisheket po morin kot neper ferra
un mor nishon mir--meno selmoni shkret
pse fluturo plumi anej nga se pret...

Po ikin fisheket nji nga nji n?haklla
leprat bojn dasem shkojn-vijn me t?katra
fisheku i funit... Ca t?boj--meno
po e gjuj n?hava kot,se sot s?qeka gjo !!

Kur fiu...nga pema i bi nji spurdhjak
e kap plumi qorr i gjuetarit p*o*r*dhak
Gjith gzim e murrje merr rrugen per shpi
me spurdhjakun n?brez meno per cik raki.....

Meno e endrro se ka menjen hic
se ndje gomori fare ,qe ska gjo mo n?brez
i shkreti selmon njeli pa asigjo..
i vje me plas,po s?di ca me bo...

Pun e modhe fort--i thot vetes vet...
ene pa gjo un jom qe jom Mbret
Mbret gjuetar si asnjeri n?bot
gju n?haklla s?vret gjo..se ca bycen fort


U knoqa tu qesh,tu shkrujt e tu e sha
tashi e mylla gojen me teper s?po ma mba !!!!
na pra i kiss me i dhon cik lezet
he thuj -s?edu , mo mir t?njelem Mret!!


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

146 Re: poezi dashurie prej Mon Feb 16, 2009 10:23 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
Razz:P:P:D:D:D:)SmileSmile


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

147 Re: poezi dashurie prej Tue Feb 17, 2009 5:56 pm

zemra

avatar
Admin
Admin
Mė fal zemer se ndoshta mė fjalet e mija tė ledova
Mė fal shpirt se ndoshta nga dashurija tė gjykova
Mė fal e dashur se vec pėr ty une mund tė jetoj
Mė fal ylli im se pa ty unė nuk dua tė egzistoj
Mos harro se vetėm ty tė deshta nė kėtė botė
Mos harro se pėr ty mbrėm su ndalen lot
Mos harro se pa ty cdo gje ėshte e kot
Mos harro se tė dua me shum se dje e sot

148 Re: poezi dashurie prej Tue Feb 17, 2009 5:57 pm

zemra

avatar
Admin
Admin
Edhe njeher Zemra po me thyhet
Edhe njehere shpirti po me lendohet,
Vuajtjet e dikurshme prap po me kthehen
Plaga e vjeter serish po me trazohet,
Me fal qe jeten me nuk e dua,
Me fal qe vdekjen tani e kerkoj,
Me vjen shum keq qe keshtu qenka shkruar,
Por vec i vdekur mundem te te harroj,

149 Re: poezi dashurie prej Tue Feb 17, 2009 5:59 pm

zemra

avatar
Admin
Admin
Ne rradhe te pare i besova zotit,
Ne rradhe e dyte te besova shum ty...
Nuk e mendova se po me ndjek rruga e Lotit,
Nuk e mendova se zemra keshtu ka me mu thy.!!!

150 Re: poezi dashurie prej Tue Feb 17, 2009 5:59 pm

zemra

avatar
Admin
Admin
Nje zemer u tha edhe pse me lot u la
u dogj nga deshperimi u shkri nga vajtimi.
U be zemer e djegur per dashurine e tretur
nuk ka me aspak shprese vetem se te vdese

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 6 e 13]

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi