Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Kultura Kombėtare & Boterore » LETERSIA E POEZIA » poezi dashurie

poezi dashurie

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Next

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 10 e 13]

226 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 7:53 pm

bimba

avatar
STaff
Perse mes poezive une veten leshoj,
dhe ne cdo pike loti mundohem te te imagjinoj!
Pse valle nje zemer si tenden se kuptoj?!!
Te me dashuroj kaq forte dhe kaq forte te me lendoj!!!

227 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 7:54 pm

bimba

avatar
STaff
Kur tė marrė malli
Pėr mua…
Ngrije kokėn lartė
Yjet shiko.
Ai qė shėndritė mė shumė,
Mos harro
Jam unė… !

Kur tė marrė malli
Pėr mua…
Pranė detit shko,
Valė e madhe kur tė ngrihet,
Mos u largo
Aty malli fshihet
Jam unė…!

Kur tė marrė malli
Pėr mua…
Radion hape
Ndiz edhe njė cigare,
Pėr tė mė kujtuar
Dhe ēoje tek stacioni im
I preferuar…
Kėngėn e parė kur tė dėgjosh
Jam unė….!

Merr frymė thellė
Ajri jam unė...
E malli mė nuk do tė pėrvėloj
Nė qelizat e trupit tėnd
Jetoj... ekzistoj !

228 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 7:54 pm

bimba

avatar
STaff
Me fal por nuk te them TE DUA, nuk dua me puthje nga TY,
ato jane vetem vuajtje per zemren, ato me bejn te ndihem njeri!
Por une njeri nuk dua me te jem, nuk dua une te flas per dashurine,
sepse TI me nxore nga zemra, pa TY jeta ska kuptim!
Me fal qe prap po te lendoj, me fal qe perjete do TE DUA,
me fal por nuk e di si behet me nje njeri te cmendur si mua!
I cmendur se te tjeret i dua si veten, i cmendur se tregoj te verteten,
i cmendur se jam i sinqerte, se TY TE DUA me shume se nje jete!

229 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 7:55 pm

bimba

avatar
STaff
Tė pyes, ku po shkojmė,
mė thua, s'e di,
mė pyet, pse jetojmė,
pėrgjegjien nuk e di!

Tė dua, tė them ,
tė dua, a e di,
tė puthė nė buzė,
mė puthė dhe ti.

E pastaj, heshtje, qetėsi,
dy zemra dėgjohen,
herė unė, herė ti,
tė dua, dėgjohet pėrsėri...

Tė pyes, pse jeton,
mė thua pėr ty,
mė pyet ē'farė do,
tė them........ Tė Dua vetėm ty...!!!!

230 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 7:58 pm

bimba

avatar
STaff
Te thashe nje here ne mbremje te vish
I dashur nuk erdhe ke faj ta dish
E vetmuar aty gjithe naten po prisja
Ne fytyr e qeshur ne zemer po vdisja

231 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 7:58 pm

bimba

avatar
STaff
Sa do tė doja
Tė mė hidhnin valėt e oqeanit,
Nė prehėrin tėnd
Dikund nė njė ishull tė humbur...

Sa do tė doja
Nė mesnatė
Tė notoja skaj mė skaj
Nė oqeanin e shpirtit tėnd...

Sa do tė doja
Tė fundosem e ngulfatėm
Dhe tė mė dalė shpirti
Nė detin e dashurisė tėnde...

Shumė kisha dashur
Qė t'i kesh celėsat e jetės sime
Dhe ti tė vendosėsh
Pėr jetėn apo vdekjen time....

232 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 7:59 pm

bimba

avatar
STaff
Bukuria jote, leshėrat e tua
posi pėndė korbi, tė gjata
mbi thua,ballėtė si diell,
faqetė si mollė,qafa jot' e gjatė,
mesi yt i hollė,sisėtė si shegė,
dhėmbėt si thėlpėnjė,buzėt si
burbuqe, sytė si gėshtėnjė,
dora si dėborė, fjala jote mjaltė,
kurmi yt i derdhur, shtati yt i naltė;
gjithė mė kėnaqin, tė tėra t'i dua,
po zėmėra jote u bė gur pėr mua!

233 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 7:59 pm

bimba

avatar
STaff
If I could catch a rainbow
I would do it just for you
and share with you its beauty
On the days you're feeling blue.

If I could build a mountain
You could call your very own;
A place to find serenity,
A place to be alone.

If I could take your troubles
I would toss them in the sea,
But all these things I'm finding
are impossible for me.

I cannot build a mountain
Or catch a rainbow fair,
But let me be what I know best,
A friend who's always there.

234 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 7:59 pm

bimba

avatar
STaff
Mė mungon...
askujt mos ja thuaj
se vetėm ti e di,
Qė tani ne jemi dy tė huaj
duket si qudi!
Ti je larg, por unė tė kam nė zemėr,
ndoshta e kupton...
Bashkė me ty po e kaloj unė jetėn
edhe pse nė jetė po mė mungon

235 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:00 pm

bimba

avatar
STaff
Kam deshire qe te vdes
per kete dashuri
por askush mos ta dije
se po vdes per ty

Do te vdes per ty
askush sdo ta kuptoj
se ne jeten tende
une me nuk ekzistoj

Nese une vdes
jeto ti pa shpres
se kurrr me goja ime
s`te thot Mirmengjes

Vdekja eshte nder
nese vdes mbi ty
dhe nese dora jote
mi mbyll keta sy

236 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:00 pm

bimba

avatar
STaff
Kaluan vitet ngadale
ky malli ah po me verbon
mes ecjesh ende te ndjej TY
mes zerash zerin tend degjoj

AH me kumbon nje fjale e vjeter
nje dore mbi sup e perqafuar
nje thenie kaq e fresket sot
ah miku im s'te kam harruar

Ti endesh sot midis kujtimesh
ke vendin tend ne nje ditar
me mallin tend un sot po shkruaj
me lot ne sy te them me fal

Ah sa vite do kalojne
perhere tek un do ngelesh TI
per ndjenjen qe s'ta shpreha dot
do te kujtoj me nostalgji.

237 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:00 pm

bimba

avatar
STaff
ehtė petali i trandafilit u rrėzua

nga melodia zbritur nė pentagram

Kur rreze e diellit diku lart maja i preku,

kur pranė nė notat e mallit filloje kjo kėngė.Puthjen e bekuar tėnden kaq tė shumėpritur …

Ajo e vetmja dhuratė e imja, e shtrenjta, qiellore…!

Mė erdhi pėrseri nė shpirtin e tallazitur…

Me ty, si njė dritė hyjnore…!Me kėta gishtėrinj qė netėve takova

kaq herė vetminė mbi tastjerė

tani ta fėrkoj ballin kur ti fle i qetė

dhe lutėm pėr ty edhe njė herė!Prek duart e tua, ah ato duar sa herė i ėndėrrova

kaq larg i shihja dhe pranė nė cilindo tėndin kujtim

gjithė ēastet e jetuara, orėt e jetės time

mbi ato duart e tua, tė mia lanė mbishkrim…!Ti erdhe dhe prapė do marrėsh fluturimin

e unė do tė shoh me tė njėjtin mallėngjim

do tė jap me vete si gjithmonė bekimin

nėn hijen e kėsaj peme , tek i njėti burim !Tek ky burim i mallit do tė pres gjithmonė,

pres ujitjen e shuarjes sė mallit pėrsėri…

lumturomė, bėmė tė ndjej jetėn me kuptim

sa herė qė fytyrėn nė atė pikė loti, e shoh nė sytė e tu

E njoh vetėn femėr pėr ty e shtrenjtė o shpirti im!

238 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:01 pm

bimba

avatar
STaff
Mall

Eshte mesi i nates
yjet kane dale
permbi tastier hutuar rri
mundohet mallin ta largoj
mundohem heshtjen ta perpij


vall ku do jesh keto caste ti
dua patjeter te perqafoj
dua te shof ne syte e tu
dua te ndjej qe jetoj

me prek ne sy, ne buze, ne floke
me prek ngadale, por mos me zgjo
me fol ne vesh, ato qe ndjen
te lutem fol, vetem fol

dua te ndjej, se te kam prane
dua te prek, kam mall per ty
me ler te puth, edhe pse larg
na la kjo jete ne te dy

mos ik ti kurre nga endrra ime
aty qendro me ledhato
sado larg teje un do jem
te lutem kurre mos me harro

ja dhe tani, e njejta enderr
te shof cdo nate me lot ne sy
por ti se di,,ste kam treguar
sa mall qe kam un per ty

239 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:01 pm

bimba

avatar
STaff
Kur malli tė ketė marrė
edhe unė mos tė jem aty,
mbylli sytė edhe mė thirr
se unė do tė vi aty.
Kur buzėt tė janė tharė,
edhe puthja tė mungon
hape dritarėn e lutju hanės,
se puthjen time ajo ta dėrgon.
Kur ti ndjehesh nė vetėmi
edhe zemratė qan,
zhytu ne kujtime dhe
mua do tė mė kesh pranė.
kur ti tė me duash
dhe pranė tė mos mė keshė,
hap dritarėn dhe fluturo
se tek unė do tė jeshė.

240 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:01 pm

bimba

avatar
STaff
Kur mendoj pėr TY
dhe ethe shpirti lėshon,
mendoj pėr gjėn mė tė bukur nė jetė,
mendoj pėr dashurinė tonė.
Kur mendoj pėr sytė e trishtuar
dhe buzėt qė dridhen pa fjalė,
mendoj pėr flokėt e tua mbi gjoksin tim
dhe zemrat qė rrahin pandalė

241 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:02 pm

bimba

avatar
STaff
Nga kaq larg me ankth udhėtoj.
Me orė tė tėra pėrmbi re...
Oh!...Kjo orė qė tė arrij,
E di mė pret dhe je atje.


E ēdo tė bėjmė ēastin e parė
Kur tė shikoj unė sytė e tu.
Do tė pėrpij me mallė dhe lotė
Do tė gėnjej: kam qenė kėtu!

Mė pas do ndjejmė qė jemi pranė
Do fillojmė tė themi plot.
Do dalim udhėve tė kėndojmė
Do shuajmė orėt kotė mė kotė.


E shohim prapė rindarjen tonė
Qė pas ca orėsh po na pret.
...Po le mė mirė aty t'i themi,
Se tani poshtė kam vėnė retė.

242 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:02 pm

bimba

avatar
STaff
Une jam i burgosuri yt
Rroj me prangat qe ti me ke vene
Po cudi as qelia sme mbyt
Dhe sme mbyt as dritarja e zene
Kur ti prangat mi hodhe ne mish
Une i putha duart e tua
Eshte rast i pashembullt ta dish
Qe xhelatin ta puth e ta dua
Ky burgim sa do te zgjase se di
I perjetshem do te kisha deshire
Po ti eja me shpesh ne qeli
Te burgosurit tend i vjen mire

243 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:02 pm

bimba

avatar
STaff
nese kam pak fryme thithe ti o shpirt
nese kam nje lot fshije ti o engjell
nese kam nje jete jetoje ti per mua
gjithcka timen merre vec me ler te te dua

244 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:03 pm

bimba

avatar
STaff
Larg, Malli kėrkon tė mė afrojė afėr teje por larg,
shume largė je .
Syt e mi tė pėrlotur nga pritja e zgjaturė,
buzėt e mija tė pėrvluara nga etja ,
e vallė kur do ta shuaj kėtė etje ???
Syri tė kėrkon, s'tė gjen ,
vetėm loton dhe pret,
Zemra nuk i beson syrit ,
Qindra , mijėra kilometra largė neshė ,
Pėr ne nuk ka ndarje , por durim .

245 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:03 pm

bimba

avatar
STaff
MesazhPostuar: Sat Feb 09, 2008 9:22 pm Pėrgjigju me kuotė Back to top
E pėrlotur e fyer me zemrėn e coptuar
dashuri e pastėr
sonte pėr ty vuaj!
Krenari e shqyer shpirt i sakatuar
loti s'do pushoj
me vite - me muaj!
Lotėt qė unė i derdha, ty nė shpirt s'tė kanė prekur
vaji i shpirtit tim
pėr ty ėshtė njė lojė
lulėt mbi zemrėn time tė fyer tė vdekur
ikja e pakthim
mė vrau mė thėrmojė!.
Hapu o varri im i ndjenjave tė mia
digju shpirti im
flakėve tė dashurisė
ai kurrė s'mė ka dashtė, e mua po mė vret vetmia
zemrėn ma mbuloi
hiri i padrejtėsisė!
Shkretėtirė e pafund, pa ty mė duket jeta
ēofsh i lumtur ti
mbi vajin e shpirtit tim
plagė e zemrės time, duke qarė unė mbeta
vdekja m'u afrua
jeta s'ka kuptim!?

246 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:03 pm

bimba

avatar
STaff
Mė erdhe qetėsisht,
pa trembur heshtje.
pa bėrė zhurmė.
Ishe ėndėrra ime e bukur
qė vetėm njė herė e ėndėrrova,
ėndėrra ime e shkurtėr!
Pastaj ti mbarove,
gjumin ma prishe,
shkove dhe ike...
ashtu sikur qė erdhe edhe nė heshtje,
pa trembur njeri,
pa trembur heshtje.
Gjithēka tėndėn more me vete,
vetėm kujtimin dhe mallin ma le mu,
erdhe dhe ike pėrsėri,
pa asnjė fjalė apo shpjegim,
mė le ashtu nė heshtje sikur tė shkretė me lotė nė sy!
Sikur tė kthehesh edhe njė herė ashtu nė heshtje,
oh sa do tė dua...?!

247 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:04 pm

bimba

avatar
STaff
do vyshken te gjitha te parat
e prape do kthehen ato
pervec dashuris se pare
as vyshket as kthehet ajo

248 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:04 pm

bimba

avatar
STaff
Ah! ...e ndjejė,
nė thellėsinė e shpirtit
se aq mė shumė qė mė largohesh
edhe mė afėr tė kam.
Por nė realitet, jo afėr,
ne jem gjithėherė bashkė,
nė ēdo ēast tė kėsaj jete
qė aq ashpėr po mė lėndon!
Ne ishim dhe jem bashkė
edhe nė ėndėrrat e mia tė netėve tė gjata
e pa gjumė.
Dhe tani e pyes veten quditshėm:
" Vallė, deri kur kėshtu
zemra ime do tė rrah
pėr dy jetė,
pėr mua dhe pėr ty...?! "
Edhe pse zemra ime nuk mė flet
nga heshtja saj kuptoj
fjalėn e fundit sikur mė thotė:
" Unė vetėm ashtu dua,
sepse vetėm ashtu mundem,
asnjėherė ndryshe..."!

249 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:04 pm

bimba

avatar
STaff
..nga dashuria qe kam per ty,
me koke ne diell fjeta gjate,
dhe s'u pendova qe te desha.
nder mend e kam te te dua prape

250 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:05 pm

bimba

avatar
STaff
Ishte nata jonė e fundit ,
kur mė the se mė s'tė dua,
prita se do tė rridhnin lotėt,
por s'pat lotė nė faqet tua,
dhe s'tė erdhi keq pėr mua.
Ishte natė dhe shiu binte ,
shumė n'gadalė dy fjalė i fole,
me dy fjalė ti ma vrave zemrėn
dhe shpejt ike u largove,
krejt ēka pata ti m'i more.
Sikur njėherė tė flisja,
s'dua mė asgjė tjetėr prej kėsaj bote,
sikur veē tė mė kuptoje,
sa mė mungon buza jote,
qė s'po mund ta puthi sonte...!?

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 10 e 13]

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi