Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Kultura Kombėtare & Boterore » LETERSIA E POEZIA » poezi dashurie

poezi dashurie

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Next

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 11 e 13]

251 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:05 pm

bimba

avatar
STaff
Ngadal Peshperis

Kur mendoj per ty
Dhe ethe shpirtri leshon
Mendoj per gjene me te bukur ne jete
Mendoj per dashurine tone.

Kur mendoj per syte e trishtuar
Dhe buzet qe dridhen pa fjale
Mendoj per floket mbi gjoksin tend
Dhe zemrat qe rrahin pandal.

Kur prane teje qendroj e heshtur
Dhe dridhem kur me prek ngadal
Mendoj se brenda teje ka dicka
Qe ti ma thua me zemer, jo me fjale.

Dicka qe me ben te ndihem si engjell
Dhe hap krahet drejt teje te fluturoj
Ti me shterngon aq forte prane vetes
Dhe un ngadal peshperis te dashuroj.

252 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:05 pm

bimba

avatar
STaff
Mos qaj kur te ndjesh dhimbje
e shpirti te ndjej vetmi
Mos qesh kur gezimi te pushton
e fati te lumturon

Mos hesht kur s'di te falesh
e mos fal
nese s'hesht dot

Mos u trishto kur jeta te braktis
mos degjo kur te thone "beso"
Mos dashuro nese s'te dashurojne

sos jeto castin
SHPRESO...

253 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:05 pm

bimba

avatar
STaff
JETA ESHTE NJE MAL I LARTE
QE ASNJERI S'E DI DERI KU I ARRIN LARTESIA,
DHE NJERIU DUHET TE VRAPOJ SHPEJT
NDRYSHE S'DO ARRIJ TE NJOH C'ESHTE LUMTURIA

254 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:06 pm

bimba

avatar
STaff
Mos e fshi ate lot qe te bie ne faqe,
nuk eshte turp te prekesh nga nje ndarje,
nuk eshte turp te duash nje njeri,
me gjithe madheshtine e shpirtit,
sic dashuron ti.

255 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:06 pm

bimba

avatar
STaff
Nje lot i embel me rrodhi ne sy,
e mora ne dore dhe brenda te pash ty,
por loti u prish u be therrrime,
ndersa ty te futa thelle ne zemren time

256 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:07 pm

bimba

avatar
STaff
Nostalgji


Po ecnim ne rrugen e lagur
ndoshta nga shiu i loteve tane
sa shume me mundon sot kjo rruge
aty ku u njohem dhe u ndame

Ne rrugen tone te dashur
une erdha nje dite perseri
ish mbushur me gjethe te verdha
sa e zbrazet mu duk ajo pa ty

As pema se dashka me gjethen
pameshirshem i rrezoi mbi tok
se di pse me erdhi kaq keq
me shiun edhe une derdha lot.

257 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:07 pm

bimba

avatar
STaff
Te pres

Te pres aty ku humben gjurmet tona,
aty ku bota dikur ishte e jona,
te pres aty ku premtimet u harruan,
aty ku une dhe ti dashuruam.

Te pres aty ku zogjte ishin deshmitare,
aty ku kam qeshur e ku kam qare.
Aty ku dhembjen e kam kaluar me dashuri,
te pres,te pres aty ku dielli perendon e lind perseri ..

258 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:08 pm

bimba

avatar
STaff
mallkuar qofte dita

Nje dite vjeshte te tmerruar,
qe frynte ere dhe binte shi,
ti me more ne telefon
dhe qaje si femi,

duke qare ti me fole
dhe me the qe u fejova,
syt e mi lote pikuan
dhe telefoni ra nga dora,

telefoni ne tok
ti vazhdoje te flisje,
e degjoja zerin tend
kur mua me therrisje,

e mallkova ate dite
qe une ty te dashurova,
u dogjen gjithe ato endrra
qe une per ty i krijova.

259 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:08 pm

bimba

avatar
STaff
puthja si lot ne shkretetir
kur malli te pushton
eshte gjeja me e shtrenjte
qe buza kerkon
ne ato momente kur
ti i mungon
eshte oaz ndjenje
sa here qe largesia e mundon.

260 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:09 pm

bimba

avatar
STaff
Nje rrahje e fot zemre
- Nje lot me pas ne sy..
- Ne ditarin e SHPIRTIT tim
- Shkruaj..
- Mallin dhe ate c`ka ndjej per "TY"

261 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:09 pm

bimba

avatar
STaff
nese te mungoj mos u fut ne mendime
ne valet e detit perfytyro fytyren time
nese ndonjeher te shkon mendja te mua
atehere ne reren e lagur shkruaj te dua

262 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:09 pm

bimba

avatar
STaff
JETA ESHTE NJE MAL I LARTE
QE ASNJERI S'E DI DERI KU I ARRIN LARTESIA,
DHE NJERIU DUHET TE VRAPOJ SHPEJT
NDRYSHE S'DO ARRIJ TE NJOH C'ESHTE LUMTURIA

263 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:09 pm

bimba

avatar
STaff
Miku im i shtrenjte lamtumire
ty te kam ne shpirt ta dish
fati po na ndan sot pa deshire
po diku do tƫ shihemi serisht

Lamtumire mik pa fjale pa lot
vetullat ti ngrysesh s'ke perse
vdekja nuk eshte gje e re ne kete bote
as te jetosh nuk eshte gje e re .

264 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:10 pm

bimba

avatar
STaff
Ia preva gjelbėrimit, kokėn,
...........................me njė tė rėnė tė kosės.
Pėrulur gjer nė amėshim…
E, nėse nesėr,
mbarsur me klorofil,
nuk gdhihem degė
..................nė qiellin tėnd.
Do pjell errėsirash
Yllin e mėngjesit…
Pikuar,
mbi gurėt
e varrit
tim…

265 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:11 pm

bimba

avatar
STaff
Te gjithe do te vdesin nje dite,
si une ashtu dhe ti,
por dua qe per ne te dy,
te jete sa me i larget fundi.
Nuk dua te vdes i pari
qe ti per mua te vuash,
as s`dua te vdesesh e para
qe une per ty te vuaj,
por dua qe fundi jone,
te vije ne te njejten sekonde,
dhe njerezit te thone:
u deshten shume,
nuk e tradhetuan njeri-tjetrin,
as ne kte jete, as ne ate bote.

266 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:11 pm

bimba

avatar
STaff
per ty!

Sapo tė pashė ty u mrekullova,
E zhveshur krejt m'i ndeze zjarr dėshirat.
Kam bredhur shpesh nė nudot femėrore,
Sonte ti je m'e mira ndėr tė mirat.

267 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:11 pm

bimba

avatar
STaff
Nostalgji


Po ecnim ne rrugen e lagur
ndoshta nga shiu i loteve tane
sa shume me mundon sot kjo rruge
aty ku u njohem dhe u ndame

Ne rrugen tone te dashur
une erdha nje dite perseri
ish mbushur me gjethe te verdha
sa e zbrazet mu duk ajo pa ty

As pema se dashka me gjethen
pameshirshem i rrezoi mbi tok
se di pse me erdhi kaq keq
me shiun edhe une derdha lot.

268 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:11 pm

bimba

avatar
STaff
Per ty


Tani eshte ora nente,
nje zile telefoni po pres,
nuk e di nese me ke nder mend
apo ne tjeter vajze mban shprese.
Tani eshte ora dhjete,
s`me hahet vec dua te pi
conjak,whisky cfare te jete,
sa shume me shkaterroi kjo dashuri...
Tani eshte mesnate,
ti s'po kujtohesh per mua ,
ndaj une te dergoj serenate,
ku teksti ka vec fjalen "Te dua"
Ora kalon i dashur,
tani me duhet te shpresoj,
se jam mesuar e vetmuar,
e ne gjume dua te enderroj.
Se mengjesi do te vije i dashur,
e nje dite ndoshta do te te kem prane,
ose ne te tjera endrra do te jem zhytur,
por s'e harroj kurre dashurine e pare,
Se do te vij serish nje natƫ,
e ti do te kujtohesh per mua
e une serish deshiroj te te kem prane se
une te dua i dashur, te dua.
Por nje dite deshirat do te shuhen,
se une s`do mundem ,ti e di
se te dua kjo nuk do te thote,
qe mund te perballoj nje tradheti.
Se atehere do te jem e martuar,
ndoshta do te kem dhe femije,
e s'do mundem te te them te dua,
s`do mundem i dashur ti e di...

269 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:12 pm

bimba

avatar
STaff
Trendafili

Nje lote nga syte e mi ra
mbi zemren tende ai u tha,
zemra tende piken e lotit e
piu,
dhe ne te njejtin vend nje
trendafil mbiu,
por ti se deshe mundoheshe
ta kepusje,
por me se fundi e dashurove
dhe i dhurove nje puthje,
nga puthja trendafili u tha
dhe ty per gjithmone te la,
fletet ja rezoi nje ere e ftote
veriu,
dhe trendafili ne nje zemer
tjeter mbiu,
por trendafili te zemra tjeter
nje dite u semur'' dhe smundesh
me te dashuroj,
dhe ilaci ishte vec zemra jote
e vetmja qe mund ta shpetoj,
trendafili i merzitur filloi te
qante, lotet si lum i leshoi,
per zemren tende te shtrenjt
qe aq shume dashuroi.

270 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:12 pm

bimba

avatar
STaff
Kam mall, o Zot, sa mall,
Te mbulohem nga floket e Saj!
Ne i zbardhesha me Te disa net,
Dreqi me hengert pastaj!..

271 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:12 pm

bimba

avatar
STaff
dikure pata nje zemer
tani u nda ne dyshe nje
jetone me mua
nje ta kame dhuruar ty zeemer

272 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:13 pm

bimba

avatar
STaff
Unė,
vizatoj “burgun” tim,
me hallka tė metalta errėsire.
Kyēem dhimbjesh.
Ēelėsin flak, nė oqeanin e heshtjes.
Ti,
kalėron “Muzėn” time tė ngrirė,
pėr tė ēarė shtegun e buzėqeshjes.

273 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:13 pm

bimba

avatar
STaff
Qetėsi gjelbrim,bukuri e rrallė
Mendja fluturimthi rrėmben, kėrkon,
pyetje, pėrgjigje dhe qetėsi absolute
asgjė mė shumė,
cicėrrimė e zogjėve, shpresė
gjeste tė buta…,shpirti pushon.

Dielli i verės do tė shkėlqejė mbi ty,
dhe Zoti do tė ruajė pėr mua,
do tė ruajė pėr shoqėrinė,
pėr natyrėn, pėr gjithėsinė…!

Dhe do shohėsh jetėn e bukur kudo,
do ta shoh jetėn nė ty,..,
dhe vdekjes mė nuk i frigohem.

Tani ngadalė mė duket sikur shkrihem
nė shpresė pa kufi,
strukem nė gjirin e tij dhe tretėm nė dashuri...

274 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:16 pm

bimba

avatar
STaff
SI MOS TE TE DUA

NE TY JAM E DASHURUAR
A TE KAM INAT
KAM QEJF ME TE TRADHTUAR
A DUA TE TE KEM NGAT
TI JE I BUKUR
UN DUA TE JESH I KEQ
MUND TE JEM E LUMTUR
POR SJAM PSE JAM DREQ
SI MOS TE TE DUA
SI TE TE HAROJ
SI MOS TE TE DUA
SI TE TE TRADHTOJ
SI MOS TE TE DUA
SI TJA BEJ TANI
SI MOS TE TE DUA
SI TE KEM TJETER SIMPATI
TE THEM MJAFT MOS FLIT
S'DUA TI NDEGJOJ FJALET E TUA
ATEHER ZEMRA PERSHPERIT

275 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:16 pm

bimba

avatar
STaff
Lamtumirė pėr herė tė fundit
Kthe kokėn edhe njėherė
Mė kurrė s'do tė takohemi
As nė vjesht e as nė pranverė
Lamtumirė kur t'mė thuash
Dorėn fort shtrėngoma ti
Mos harro t'mė vėrshtrosh
Edhe njėherė drejt nė sy...
Lamtumirės po i afrohet
Qasti i fundit i sė vėrtetės
Kisha dashur nė atė moment
T'i them lamtumirė edhe jetės
Kurrė se kam menduar
Kėtė ēast tė rėndė e tragjik
Kurrė s'do tė kisha besuar
Se ty tė kam vėrtet armik
Pasi qė nuk mė dashurove
Pėrse mė plagose
Me shigjetat e dashurisė
Pėrse ma more gėzimin
Pėrse m'i ndalove
Ėndrrat e rinis
Askush nė kėtė botė
Mos pėrfitoft
Kesi fati tė zi
Ndėrsa ti u pėrvlofsh
Me tjetren dashuri
Nuk do tė ketė mė fjalė
Qė shpirtin tim
Tė ma ngushlloj
Mė mirė tashė tė vdes
Se sa akoma
Tė jetoj.!

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 11 e 13]

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi