Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Kultura Kombėtare & Boterore » LETERSIA E POEZIA » poezi dashurie

poezi dashurie

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Next

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 12 e 13]

276 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:16 pm

bimba

avatar
STaff
Nese ndodh..
Ne vdeksha pa te pare
ta dish se vdiqa plot mall
Ne vdeksha pa te pare
ne paqjen e nates do laj
zemren time............
Ah dije se vdiqa plot permallime
Ne vdeksha pa te pare
nese lot do derdhen per
vdekjne time.......
Dije se vdiqa ne nje jete plot trishtime.
Shpirt! Ne vdeksha pa te pare
Dije: se vdiqa plot mall e zjarr

277 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:16 pm

bimba

avatar
STaff
Larg jemi sa larg
Njė kohė nė mes na ndan
Vijat e fytyrės sate s'i qartėsoj nė kujtesė
Njerėzit qė i duam s'i parafytyrojmė dot
Bėj tė tė shkruaj letra dashurie
Por fjalėt mikluese mė mungojnė
Sikur ēdogjė mė duket kot
Bėn tė ftohtė
Tė veshura fjalėt trashė me petkun e ashpėr
Si dimri qė futet pabesisht nėn palltė
Tė ndjej ēmendurisht tė ndjej
Fjala " tė ndjej" nuk mė mjafton
Sa borxh u kam ngelur fjalėve plaka e tė harruara
Andaj kur mė duhen nuk i gjej, t'u ngjes flatra
Te ti t'i nis
S'di
Ka kohė qė nuk shkruaj letra dashurie tani...!?

278 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

bimba

avatar
STaff
Nė kėtė natė pa gjumė vetėm heshtja mė shoqėron ,
humbas nė kujtimet e mia e zemra ty tė kėrkon ...
Tė thėrras ty i dashur e mė pėrgjigjėt heshtja:
pra , shoqėrohemi ne dy,
heshtja dhe unė ... vetėvetja !...

Shoh hėnėn nė qiell dhe rrezet e saj s'i shkėlqejnė,
unė i lusė ato qė ty tė tė gjejnė ...
E lusė te bukurėn hėnė njė dėshirė tė ma plotėsojė ,
qė tė dashurin tim pranė t'ma dėrgojė ...

Papritmas hėna u zhduk humbi edhe ndriēimi ,
e unė kisha harruar se po vije agimi .
Agoi mėngjesi kudo zbardhi drita ,
me rrezet e diellit i dashur tė mė vije tė prita!...

Por kotė tė prita se ti nuk erdhe ,
e unė mbeta e vetmuar si njė zog shtegėtar,
e mbyllur nė ēerdhe...
Prapė shoqėria e vjetėr pritja , heshtja ...
dhe unė ... vetėvetja !...
E unė sėrish pyes vetėn nė vetmi,
vallė , kur do te bashkohemi UNĖ dhe TI ?!...

279 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

bimba

avatar
STaff
Nuk gjejė dot fjalė,
nuk gjejė mė as ca rreshta,
pėr sytė e tu qė kurrė si pash
e aq shumė i deshta!.

Nuk gjejė dot fjalė,
nuk gjejė mė jo as rreshta,
pėr buzėt tua,
qė si putha kurrė,
dhe pėr to u djega!...

Dhe nė mos gjetėsha asgjė,
as rresht e as fjalė,
portretin tėnd do gjejė
nė sytė e mi plotė lotė e mallė....

280 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

bimba

avatar
STaff
Mė ngjan si numėr telefoni
I fshehur nė skutat e kujtesės
Si biletė udhėtimi mė ngjan
Fshehur nė xhep harrimi
Me tė cilėn kam udhėtuar dikur
Pėrtej kotėsisė
A jemi tė njėjtit i dashur, apo jo
Apo kemi ndryshuar
Jo...

281 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:18 pm

bimba

avatar
STaff
Njė lule e mbolla
dhe me lotė e ujita,
mė shumė vaj e vuajtje
lulėn nė kopsht e rrita.
Lulja ngjyra ngjyra,
pėr ēdo ditė po rritet
nga dashuria qė ka pėr ty,
e mua s'po mė pritet!
Lulja veē po rritet,
fare s'po mė kupton,
thellė nė zemrėn time se ēka po mė mundon?
Atė lule do ta rriti, do e bėj tė madhe,
do tė rri edhe unė akoma nė pritje,
me plotė mėrzi dhe halle,
edhe pse kjo lule s'mė kupton dot,
por unė do vazhdoj ta rrisė,
do vazhdoj ta ujisė,
me dhembje e lotė,
s'do lejoj qė tė vyshekt kurrė,
edhe pse u vyshka unė...!!!

282 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:19 pm

bimba

avatar
STaff
Unė ti tregoj tė gjitha
asgjė nuk tė jap,
unė zhvishem gati e tėra
ti s'guxon t'bėsh hap!
Jasht jam femėr
brenda jam dreq
mos prek me dorė
se do digjesh keq!

283 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:19 pm

bimba

avatar
STaff
Me mungon

Dhembja ne gjoksin tim
me rendon shum per ty
kur malli me buzeqesh,
dhe ne zemer po me rri.

Ka zen vend dhe nuk luan dot
qe me ben syrin me lot!
qe me dridhet buza e that,
shpirti digjet flake-flake.

Shum rend qenka keshtu t'jetosh!
me dhembje, mall, e dashuri
perse zemra nuk gezohet dot,
perse shpirti rrin n'vetmi.

Kur ti lexosh keto rreshta
mendo se jam afer me ty
te tregojn shkronjat e zeza!
sa me mungon mua ti

284 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:19 pm

bimba

avatar
STaff
Nje nate pa ty !

Nuk e di c'te solla : Gezim a Dhimbje ?
Nuk e di c'te prura : Kenge a Vaj ?
Por di qe zemren jashte e nxorra,
qe ta lexosh ne dore ta dhash.
Me fjale thikash mu ca zemra,
mu vra shpirti...sa s'u cmenda !!!
I ndjeva thelle fjalet e tua ::
Ish vec enderr,je me mua !
Kur hapa syte,s'te pashe me,
Me kot te prita,te kerkova....
Fola me vete nje nate te tere ...
Nje nate te tere pa ty u zgjova !

285 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:20 pm

bimba

avatar
STaff
Ne shqiptaret e kemi tradite
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejte
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt.

286 Re: poezi dashurie prej Fri Apr 17, 2009 8:20 pm

bimba

avatar
STaff
SI FANTAZEM ENDEM UNE
NE RRUGICAT E QYTETIT BOSh
SHIU KRYET ME LAGE
KUJTIMET MALLIN ME RIZGJOJNE.
ME HAPA TE LEHTE, NGADALE
ECI NE TROTUARIN GRI
ESHTE NOSTALGJI QE NDIHEN ZEMRA
ESHTE MALL,DHIMBJE,DASHURI.
TE KERKOJ NE CDO GRIMCE AJRI
CDO FYTYR,CDO PESHERETIM,
TE KERKOJ NE QIELL NE TOKE,
TE KERKOJ NE SHPIRTIN TIM.
PO TI ZEMER JE LARGUAR
SI SOT NJE VITE ME PARE,
DHE UNE VETEM NEPER SHIH,
TE THERRAS TY SI E MARR.....

287 Re: poezi dashurie prej Fri May 22, 2009 6:21 pm

zemra

avatar
Admin
Admin
TĖ DUA

Tė dua tė pres
Nuk dua tė vdes
Me ylzit e natės
Unė tė pėrshėndes
Kujto erėn e mali
Kujto erėn e lehtė
Kujto zemrėn time
Qė tė don pėr jetė
Ah sa natė e lumtur
Ah sa natė e qetė
Gjithmon mė kujtohesh
Nga ora 12-tė
Tė dua pa masė
Tė dua pa mbarim
Tė dua mė shumė
Se sa shpirtin tim
Tė dua ,tė dua
Pėr ty do tė vdes
Por ti a mė don mua?
Pėrgjigje po tė pres?

288 Re: poezi dashurie prej Fri May 22, 2009 6:22 pm

zemra

avatar
Admin
Admin
Njė ditė

Njė ditė kur tė zgjohesh,
mos laj syt me lotė!
Dikush do tė thotė,
se nuk jam nkėt botė!
Ti mos pyet si vdiqa,
pyet si jetova,
pyet si mė shkuan ditėt
qė pa TY i kalova...


Mos mė largo nga zemra, nese jam larg nga syt e tu..
Mos mė thuaj, jeto nese nuk jam fati yt..
Vazhdo jeto,dhe vetėm mos haro..
SE SI UNE QE TĖ DUA, ASKUSH NUK TĖ DON..!!

289 Re: poezi dashurie prej Fri May 22, 2009 6:23 pm

zemra

avatar
Admin
Admin
Kur nė varrin tim fillon punimi
Kur nė varrin tim fillon vajtimi
Kur nė varrin tim tė vėjn kurora
atėherė ..... dije se tė harrova


Nese njė ditė do te martohesh, do te vij te ngre njė dolli,
Gota ime do te jete mbushur me pije , ndersa e jotja me lotet e mi ..

290 Re: poezi dashurie prej Fri May 22, 2009 6:32 pm

zemra

avatar
Admin
Admin
ZERI YT I EMBEL
Si ne enderr po me vjen
zeri yti embel si mjalta
dhe ngadale me thot te dua
me disa fjalė shum te zjarrta

Se mendoja kete gje
as ne enderr as ne realitet
por ja qe enderra ime
kete rrug e zgjodhi vet

Kjo ėshtė vetem e kotė
kur enderra ta zgjedh rrugen
kupton se jeta merr fund
e ty ste takoj askund

Zeri yt i embel shum
vertet nuk mund te harrohet
por gjithqka qe mbet e kaluar
ben zemren qe te lendohet

291 Re: poezi dashurie prej Sat May 23, 2009 2:05 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
une zdi mo Smile


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

292 Re: poezi dashurie prej Sat May 23, 2009 2:09 pm

zemra

avatar
Admin
Admin
ahahhaha

293 Re: poezi dashurie prej Sat May 23, 2009 2:10 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
di une por akoma skam kriju tjera Very Happy


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

294 Re: poezi dashurie prej Sat May 23, 2009 2:10 pm

zemra

avatar
Admin
Admin
poet i mbaruar ti ihhiihihi

295 Re: poezi dashurie prej Sat May 23, 2009 2:12 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
eh cfar me bo Very Happy


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

296 Re: poezi dashurie prej Sat May 23, 2009 2:14 pm

zemra

avatar
Admin
Admin
te ben jeta thuaj

297 Re: poezi dashurie prej Sat May 23, 2009 2:14 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
ehe edhe dashnia


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

298 Re: poezi dashurie prej Sat May 23, 2009 2:17 pm

zemra

avatar
Admin
Admin
po pra

299 Re: poezi dashurie prej Fri May 29, 2009 7:36 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
eh hallall hhe pra shkruj naj poezi ti


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

300 Re: poezi dashurie prej Fri May 29, 2009 10:09 pm

zemra

avatar
Admin
Admin
prit tme vi frymezimi hihihiihiihih

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 12 e 13]

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi