Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Kultura Kombėtare & Boterore » LETERSIA E POEZIA » poezi dashurie

poezi dashurie

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Next

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 3 e 13]

51 Re: poezi dashurie prej Fri Jul 20, 2007 6:44 pm

Klodi


Mjafton nje ere e lehte dhe detit ja ngre valet .Mjafton vetem nje fjale e per nje qast zemra ndalet.Ah kjo zemra ime si deti nga valet trazuar kam shume malle e shprese shpirtin tim per ta takuar

52 Re: poezi dashurie prej Fri Dec 14, 2007 1:02 pm

Blerta2010

avatar
STaff
me fal qe te desha e kete ti se meritove
me fal qe po vuaj e kete ti ma shkaktove
ndoshta vjen nje dit qe kurr ti se mendon
ateher e merr denimin qe e meriton

53 Re: poezi dashurie prej Fri Dec 14, 2007 1:22 pm

Blerta2010

avatar
STaff
eja me mua
se ty te kam shpres
eja me mua se pa ty sdua te vdes
ti je dielli qe mua me ngroh
ti je endrra qe un shum e shoh

______________________________

deshiroj te shof ne sy
semos digjem mall per ty
sikur te isha rreze HANE
do te hy ne dhomen tande
vetem ta dish se sa te DU
sdo ta jetosh as nje ore pa MU

__________________________

ne zemren time do jesh
dhe bashk me mua do te tretesh
mos kujto se jan mashtrime
por jan fjalet e zemres time

_________________________

mos harroni kurr ne jete
aq sa jet ju ka mbetur
dashurija lind si lum
behet pik ne det te tretur
ndaj mendo qe ta ujitesh
si nje lule cdo mengjes
mbaja fletet te fresketa
dhe zbuloji cdo sekret
dashuria esht sekret
nje hajdude zemrash esht
pa e ndjer pa dashje vret
dot ne pranga nuk e ve
mos harroni kurr ne jet
aq sa jet ju ka mbetur
dashuria shkrin dhe male
tret plumb hekur tret

54 Re: poezi dashurie prej Thu Dec 27, 2007 10:02 pm

ALBMARI


ti je nata un jam hena
ti je gjumi un jam endra
ti je lulja un jam era
ti je dielli un jam pranvera
ti gjithecka per mua un jam bota per ty

55 Re: poezi dashurie prej Thu Dec 27, 2007 10:05 pm

ALBMARI


Je ender kur un mbyll syt
je drit ne megjes kur un zgjohem
je puthje por jam large teje
je dashuria qe linde dhe do vdesesh mbrenda mej

56 Re: poezi dashurie prej Thu Dec 27, 2007 10:09 pm

ALBMARI


nuk ka poet qe ta ndertoj dashurin me poezi
nuk ka shkencare qe ta sfidoje dashurin
nuk ka shkrimtare qe ta pershkruaj dashurin
nuk ka lufte qe ta permbysi dashurin
dashuria qenka arma me e fort ne bot

57 Re: poezi dashurie prej Fri Jan 18, 2008 10:32 pm

shaban cakolli

avatar
Moderator
Moderator
poetėt thonė diqka qė tingėllon gjallėri,edhe kur shkruajnė pak,vargjet etyre flasin shumė.
Ju pėrgėzoi pėr kėto poezi tė bukura.

58 Re: poezi dashurie prej Sat Mar 15, 2008 4:22 pm

Blerta2010

avatar
STaff
Nese kam pak fryme
thithe ti o shpirt!
Nese kam pak gjak
pima ti o zemer!
Nese kam nje lot
fshima ti o engjell
Nese kam nje jete
jetoje ti per mua!
Gjitheshka timen merre
vec me ler te te dua....

59 Re: poezi dashurie prej Sat Mar 15, 2008 4:24 pm

Blerta2010

avatar
STaff


 • KAM DĖSHiR
 • Kam deshir te shof me sy,
  qe gjithmon te jam me ty.
  Kam deshir ty te takoj,
  vetem ty te dashuroj.
  Kam deshir prap e jotja t`jam,
  se pa ty asgje nuk kam.
  Kam deshir dhe nje qellim,
  bashk me ty t`jam gjer n`amshim...
  Sa yje ka nata nuk mund ti numroi
  sa te dua zemer nuk mund ta besosh
  ket dashuri mos ja trego as kujt
  se zemra ime nuk i takon gjithkujt.
  Sikur qelli te ish letėr
  dhe deti tė ishtė bojė,
  nuk do shkruaja azgjė tjetėr
  vec se ty i tė dashuroj
  E di Qdo gje Eshte KoT
  Por Un Ty SmunD Te HaRoJ "TĖ DUA60 Re: poezi dashurie prej Sat Mar 15, 2008 4:25 pm

Blerta2010

avatar
STaff
E degjoje nje tupan dhe e pyes veten:
A thua kush eshte ai fatlum qe martohet sot?!....
Kush po ben darsem deri sa une zhytem
ne lot.Ti sot po martohesh!
E une ku do te mbetem une?!
Cfare do te bej pa ty....?
Tingulli i tupanit me shpon timpanin e veshit,
deri sa jashte po bejne dasem...
Ah!Tupan i mallkuar,sa neverites qe je
Perse une duhet te vuaj deri sa ti qesh e gezohesh.
Ne vend qe nusja te isha une,
eshte tjetra e gezuar dhe e lumtur....
E une jam mbyllur ne shtepi dhe pres dasmoret e tu
deri sa kalojn rrugen me nusen tende dhe qaj
pa lot,sepse duke qare per ty edhe lotet me jane shterur.
Une urrejtjen nuk e njoh,di vetem te dashuroj.
Dhe prap shpresoj se fati shpinen nuk ma kthen
dhe ndoshta tupani nje dite do te bjer edhe per mua,
por ta dish se e lumtur nuk do te jem kurre,
sepse lumturia e vetme per mua ishe TI...

61 Re: poezi dashurie prej Sat Mar 15, 2008 4:26 pm

Blerta2010

avatar
STaff


Lamtumir

Edhe perse dua te jem nuk mundem dot…
edhe perse jam ne jete nuk mund te jetoj dot…
Linda me shpresen se nje dite do te vdes,
dhe po vdes per ta jetuar ate dite..
U edukova me endrra te bukura per jeten,
por ishte shume vone kur mesova te verteten
tradheti urrejtje e te tjera si keto,
nuk benin pjese ne endrrat e mia…
Enderroja gjithcka te bukur ,
por kurre nuk pashe bukuri…jetova
me mendimin se jeta eshte parajse,
pa ditur se kasha perfunduar ne ferr…
Te Dashurova me gjithe qenien time,
edhe perse dashuri nuk mora kurr…te
dhash forcen,ndjenjat,endrre,
te gjitha ti kushtova…se te deshta
dhe pa fund te dashurova.
Ishe jete per mua ,ishe drite ne syte e mi,
ishe zgjimi im per cdo mengjes,
ishe e vetmja pjese e jetes sime,
qe me jep kurajo dhe shprese.
Por une isha mekatari me I madh ne bote,
qe as ate qe dua smund ta kem dot prane..
ndoshta jam I denuar ne kete jete
qe te jetoj ne vetmi.
Por kurre jeta ime nuk mundem te jetoj pa ty.
Thelle ne zemer kam nje brenge,nga une valle
perse u largove???se ne shpirte me le mall !
dhe ne zemer shume me lendove.
Kujtoj kohen tone te zjarrte,
dhe premtimet mbreselenese…
se jane te vetmet kujtime ne kete jete,.
Nga njeriu I endrrave te mia qe e desha me te vertete !!
Me le shume kujtime dhe fjale te embla !!
Por dhe nje zgenjim te forte ne jete…
Kur me the se nuk je e imja dhe se nuk mund
te te kem…tani nuk me mbetet
gje tjeter per te thene ,
perveē fjaleve qe ti me mesove….
LAMTUMIRE PERGJITHMONE ZEMER !!!

62 Re: poezi dashurie prej Sat Mar 15, 2008 4:26 pm

Blerta2010

avatar
STaff
Pse me le tė vuaj?

-Ngadale e me vemendje zbres
shkallve te kujteses e perpara
me dalin qastet qe kemi kaluar se bashku.
-Veshtir qenka tė shkruash per nje person
te dashur i cili shpirtin ta thellson
me mendime e nuk te le te qet as ne gjumin e nates.
-Fjalet e tua nxoren lot nga syt e mi
qe mbeten vetem kujtime per kohen qe me plagosi.
Prita gjat si lulet e vesuara diellin pranveror ,
por q'te bej tani kur jam mesuar me fjalet,grindje ,
buzqeshjet etua tani me benin perher te lumtur.
-Te deshta dhe te dua,prandaj
mungesa jote me ben qe te vuajė!

63 Re: poezi dashurie prej Thu Mar 20, 2008 3:01 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
bravo

64 Re: poezi dashurie prej Thu Mar 20, 2008 8:10 pm

xheladin


xheladin hamza


FLUTURA DHE QIRIRI

Pas ditės sė lodhur
Nė muzgun e mbrėmjes
Qerpikėt mu mbyllėn vet...

Nė kllapinė e parė tė natės
Nė ėndėrr e para mė erdhe ti...

Je shndėrruar nė fluturėn e bukur
Qė fluturon rreth dritės sė qiririt
Tė ndezur enkas pėr ty...

Gjatė fluturimit u ndeshe me te
Dhe u dogje nė flakėn e tij...

U dėgjua njė ofshamė
Nga e cila u zgjova...

Nėpėr rreze tė hėnės
Nė errėsirėn e natės
Nė shandanin e artė
Qėndronte qiriri i fikur...

07. 04. 2005.

65 Re: poezi dashurie prej Tue Jul 22, 2008 8:05 am

blero


Lerem te qaj ......
Hiqe shikimin tend te shkrete
Nga fytyra ime e vuajtur
Largoj gishtat tuaj te ftohte nga qafa ime dhe shko.....
Shko..... e mos u kthe me
Nese ishe i verber neper agimet e mia
Atehere behu edhe per muzgun tim
Leri thirrmat e ndergjegjes sate
Ne ndergjegjen time dhe .....
Shko -Shko pa fjale....
Duke bredhur rrugeve i vetmuar
Dhe kerko fatin e jetes
Lerem te pendohem per te gjitha
Te mirat dhe te keqijat
Ndoshta eshte fat
Leshoma doren mos mi fshi lotet
Thithe dhimbjen time.....
Dhe shko pa u pershendetur........!

66 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 3:03 pm

blero


nese kam pak fryme thithe ti o shpirt
nese kam nje lot fshije ti o engjell
nese kam nje jete jetoje ti per mua
gjithcka timen merre
vec me ler te te dua

67 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:10 pm

blero


Nese me kerkon...ne pijetore duke zbrazur gota e duke derdhur lot per ty qe me le.
.Nuk do te jem duke thyer gota e derdhur lot ..
Nuk do te jem as ne udhekryqe duke te pritur me tufa lulesh e strukur nen strehet e qative i lagur nga shiu ....
Do te iki nga bota..
Do te iki nga njerzia.
.Do te iki nga dashuria...
Nese don te me gjesh ngri koken lart yll do te jem duke te shikuar se si e puth ti tjetren me aq pasion...!!

68 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:11 pm

blero


Lerem te qaj ......
Hiqe shikimin tend te shkrete
Nga fytyra ime e vuajtur
Largoj gishtat tuaj te ftohte nga qafa ime dhe shko.....
Shko..... e mos u kthe me
Nese ishe i verber neper agimet e mia
Atehere behu edhe per muzgun tim
Leri thirrmat e ndergjegjes sate
Ne ndergjegjen time dhe .....
Shko -Shko pa fjale....
Duke bredhur rrugeve i vetmuar
Dhe kerko fatin e jetes
Lerem te pendohem per te gjitha
Te mirat dhe te keqijat
Ndoshta eshte fat
Leshoma doren mos mi fshi lotet
Thithe dhimbjen time.....
Dhe shko pa u pershendetur........!

69 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:11 pm

blero


Muaj qė vdekja tė ndau nga unė....Ty dashuria ime...
Jetoj nė njė pjesė tė botės sė errėt,ku drita dhe rrezet e diellit nuk mė ngrohin fare....
Jam ulur dhe mendoj pėr ty...pėr lumturin dhe vuajtjen qė e ndanim sė bashku.
Ah,sa tė lumtur qė ishim dikur.
Dashuri e mallkuar qofsh, pse mė bėre tė dashuroj me gjithė shpirt!
Nga dashuria qė kisha pėr ty,symbyllur shkova pas ndjenjave tė mia qė mė dėrguan tek ti.
Dhe kur mendova se nuk do tė humb kurrė jeta tė ndau nga unė...
A harrohet dashuria e zjarrėt qė kishim?
Gjdo natė nė ėndėrra mė vjen dhe posa hapi sytė fluturimthi mė largohesh duke mė lėn me lotė nė sy...
Deri kur.....kėshtu????
Do tė vuaj e qaj nga dhimbja qė kam se njė pjesė tė zemrės time e humba bashkė me ty...
Zemra mė ėshtė plagosur rėndė.Tani shėrim pėr kėto plagė mė duken vetėm lotėt, dhe kujtimet e dashurisė sonė qė kishim dikur.
Do tė vuaj gjithmonė pėr ty....
Do tė iki nga tė gjithė diku larg....
Do ta thėrra emrin tėnd dhe do tė qaj e lirė duke mallkuar vdekjen qė tė ndau nga unė....
Mė mungon,sepse tė desha shumė....!!!!

70 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:11 pm

blero


Dehu ne ate keshtjelle mallkimi dhe mos i shih ne muret e tij pikturat qe simbolizojne dashurine e humbur.
Perpelitu ne ato shkalle magjike qe e fshehin betimin e dy aleateve.
Rri i zgjuar ne mesnate dhe shetitu neper keshtjelle se ne enderr nuk do te me gjesh dot!
Ngushllohu vetem me puthjet dhe kujtimet te atyre diteve kur ishim te dashuruar dhe me s do te jemi.
Nese ndokush te troket ne porte, fshehu!
Mos e hap porten ,se ajo trokitje eshte veq mashtrim.
Une kurre s do te vij.

71 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:12 pm

blero


Vec per nje cast dua te ndjej ngrohtesine e trupit tend
te puth te prek ngadale,
te lutem me ndihmo te jem me ty sonte edhe pse te kam larg,
mos i mbyll syte gjumi mos te te marre
me puth aq shume sa une ta ndjej qe te kam prane.

72 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:12 pm

blero


Dua nje pershendetje ne naten me shi...
Nje perqafim te ngroht ku sna sheh njeri...
Nje puthje ne faqe...
Nje lutje per mua...
Nje enderr te shthurur..
.Nje klithme "Te Dua".

73 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:13 pm

blero


me fal nese po mendoj keq per ty,
po eshte se te dua,
me fal kur te them nuk me don,
e bej se te dua,
me fal se jam xheloze,
e bej se te dua,
me fal qe shum po te bezdis,
por TE DUA TE DUA!!!
shpesh deti flet me fjal te largeta
,thote gjera qe askush si di,
vetem kush di te degjoj mund te kuptoj,
por ti degjo zemren time ajo do te thot...TE DUA...TE DUA PERJETESISHT...

74 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:13 pm

blero


si hena je i bukur,je i mrekullueshem,
je i vetem.
Si hena ndriqon me pranine tende gjithqka qe rrethon.
Si hena do te shihja per ore e ore bukurine tende
derisa te zhdukej pertej boshllikut dhe te prisja derisa te shfaqeshe serish,
te imagjinoj afer meje,me driten e syve te tu qe ndriqojn te mite,
por je kaq larg pothuajse i paaritshem.

75 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:13 pm

blero


dashurojm gjithe boten kur te etur jemi,
tregohemi lypsar kur ne duar asgje skemi,
adhurojm qdo bukuri me syrin grabitqar,
kur ngopemi me dashuri tregohemi mekatar...

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 3 e 13]

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi