Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Kultura Kombėtare & Boterore » LETERSIA E POEZIA » poezi dashurie

poezi dashurie

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Next

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 4 e 13]

76 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:13 pm

blero


te thuash me fal eshte e kot,
se te deshta me shume se cdo gje ne kete bote,
mos me thuaj me fal se ste fal dot,
se ma ke thy zemren dhe per ty po derdh lot...

77 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:14 pm

blero


Dicka ne yje po shikoj dicka qe shume me corientoi
,ti qe shume me ke munguar me ty yll sonte do rri zgjuar,
do te puth te ndjej qe je per mua,please me puth dhe ti mua

78 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:14 pm

blero


Vec per nje cast dua te ndjej ngrohtesine e trupit tend te puth te prek ngadale,
te lutem me ndihmo te jem me ty sonte edhe pse te kam larg,
mos i mbyll syte gjumi mos te te marre me puth aq shume sa une ta ndjej qe te kam prane.

79 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:14 pm

blero


Pas mesnate shikoj yjet rri gjate qe ti numeroj,
ne mesin e tyre je dhe ti por sdi pse smunda dot te te dalloj,
nese je ne mesin e tyre te lutem nje shikim ma fal,
ti pas mesnate je ne gjume,me tradhetoi ai shikim,
me kot do mbes pa gjume ne mes tyre eshte vec malli im.

80 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:15 pm

blero


Me duaj per ate qe jam ne te vertete,
per momentet e mia te cmendurise per,
diskutimet e mia shume serioze,
me duaj per sinqeritetin tim,
per oren time, me duaj kur te provokoj,
por mbi te gjitha me duaj sepse te dua edhe une!
Nje person nuk eshte i rendesishem se sa hapesire ze ne zemren tende,
por per boshllekun qe ze kur nuk eshte me.
Ndonjehere endrrat behen realitet, por me ty,
realiteti u be nje enderr.
Buzet tona pasionante u bashkuan
me to u bashkuan dhe zemrat tona te pafajshme.
lotet na rrodhen se gjetem njeri-tjetrin.
Nese ti nuk do te kishe emer, do te te therrisja Dashuri,
dhe nese dashuria nuk do te kishte emer do ta therrisja me emrin tend.
Nese do te zbuloja rrugen per tek zemra jote,
do te fshija cdo gjurme per te shmangur kedo qe mund te me ndiqte pas.
Do te mesohem me mosqenien tende,
do t'u them njerezve qe "ishte fati",
do te dije te shtirem e lumtur....kushedi ne do te jem ne gjendje t'i them zemres sime

81 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:15 pm

blero


Puthjet me te embla
Ty ti kam dhuruar
C'do gje une ty ta fala
Atehere kur te kam takuar.
Mos e prano ate dashuri
Qe te falin shtigjet
Prano te zemres time
Qe per ty po digjet.
Kur zhytem ne mendime
Vetem ty te koujtoj
Qetesoje zemren time
Qe vetem ty te pranoi.
A te kujtohet o shpirte
Takimi yne i pare
Kur ti mua me thoje
Do jemi te pandare.
Syte po me lotojne
Zemra pikon gjak
Per ty moj e dashur
Qe te kam kaq larg.
Do doja te isha fllad
Dhe te vija tek ti
Te ta ledhatoj trupin
Qe e ke plot freski.
Do doja te behem lot
Te rrjedh nder faqet e tua
Qe ta koptoje gjithe bota
Se une ty moj, '' Te dua...........

82 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:16 pm

blero


Kur jam nervoz
Asgjė s'mė qetson
Vetėm, nėse ti e dashur
Pran meje qėndron

Dashuri ,dashuri
Nuk thuhet kotė
Fillon me puthje
Mbaron me lotė
do te behem zog
e ti se do te me njohesh
do te vi ne dasem
kur ti te martohesh
do ti bi daulles
per lamtumiren tuaj
kurse une i mjeri vetem,
vuaj dhe vuaj

te deshiroj
fat ne jet
nje trup me shendet
ne shtepi harmoni
dhe dashuri pa kufi

Lumturine kerkova por une nuk e gjeta,
Idealen ma dhurove ti vet por kurre nuk u zbeha,
Dashurine per ty e ruajta ne fshehtesi,
Por i kam treguar dikujt dhe ti mire e di,

Sa here ti me vjen prane meje,
Une bie ne mendime sepse ti je ilaci i zemres sime

83 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:16 pm

blero


Te puth buzen qe te flejsh embel,
Te puth syrin qe te shofish enderr,
Te puth faqen qe te ndjehesh mir,
Me 1000 puthje te them naten e mir

84 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:16 pm

blero


zemra zemres
i bon lutje
dashuria e par
fillon me Puthje
zemra e femres
esht hotel
kush don hin
e kush don del
po zemra e mashllit
esht si gur kush hin
brenda nuk del kurr

( eshte rrene se seshte e vertete per ne femrat )

85 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:17 pm

blero


do te behem zog
e ti se do te me njohesh
do te vi ne dasem
kur ti te martohesh
do ti bi daulles
per lamtumiren tuaj
kurse une i mjeri vetem,
vuaj dhe vuaj

86 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:17 pm

blero


E pranoj se jam fajtor qe ty zemren ta kam thy
E pranoj se kam gabuar qe ty shpinen ta kam kthy
E pranoj se zemra jote dhimbjet nuk i meriton
E pranoj se n’jeten time me mungon me mungon
Jo s’te harroj kurre s’mundem ty t’mos dashuroj

87 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:17 pm

blero


Nese prej meje mendja s’te hiqet,
Nese per mua zemra te digjet,
Ateher afrohu dhe me prit pak mua,
Se do te vij ngadal qe te them TE DUA

88 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:18 pm

blero


Te quajta dashuri por ishte e kot ,
te endrrova si princesh e endrrave te mia por ajo shpejt mbaroj ,
te fala jeten se te quajta dashuri me thojn se emrin e ke tradheti ,
por me nuk i besoj askujt me than se gaboj nese te dashuroj ,
e une me besnikrin tende tani veten e mallkoj ,
besn nuk e mbajte e me tradhetove mendon se do te jesh e lumtur me avanturen tende ,
tani ndoshta je por deri ne fund jo emrin e ke tradheti e me von do ta kuptosh edhe ti .

89 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:18 pm

blero


Pse nuk me beson se je thell me mua ,
pse nuk i shiqon keto syt e mi qe per ty lotojnsi ndonje femi ,
pse ti nuk i pyet keto buzet e mia qe jan shkrumuar nga dashuria ,
pse ti nuk e dgjon zerin tim te gjor qe rrahjet e saja te shejta tingullojn si ora ,
pse ti nuk e pyet trupin tim qee eshet terthar qe nga ai filim i takimit ,
pa ty me nuk gjej shpetim mbi tok perveē te jem me ty .

Nuk di a me beson,
dhe a me don por me thuaj te verteten pse po me harron ,
thuaj te verteten sa te duash ,
sepse jam ne gjendje per kete te ma thuash ,
mos vuaj per nje djal te mjere qe ne jeten e tij nuk pati pranėver ,
por krenar vdiq dhe krenar jetoi vajzen qe e deshti gjer ne vdekje se harroi .

90 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:18 pm

blero


Nje her gabova se te dashurva , ne duart e tua krejt sishte u leshova ,
Por tani eshet vone kaloi ēdo gje vuajtjet dhe gzimet nuk kthehen me !
Shum kam vuajtur dhe shum do te vuaj prej kur me the se ker e kam merituar ,
Ne zemren time ėsht vulosur nje emer , vetem ty e dashur te mbaj ne zemer ,
Tė kam lypur shum , ndėr uje e hėnė por nuk te gjeta se ishe e nxenė,
Nuk e di pse , smė thua mirdita apo lamtumir tė pengon dikush apo ske dėshir ,
Tani ti nuk mundesh te ecėsh krenar , sepse shumica e din se ti je tradhėtare ,
Mirpo kėto per mua nuk jan azgje teper ne qoft se je mėsuar mos tradheto dikend tjeter,

91 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:19 pm

blero


Ike diku larg me tėnden deshir me harrove mua , e nuk me the lamtumir .
Mė kujtoet ajo dit kur e dham besen te betuar ne te dy , zbashku ta kalojmė jeten .

Rreshti i shkruar aspak smė trazon , sepse zemra ime pergjithmon te don , shih si shkon rinia kot vetėm nė vaj e lot vetėm nje gje e mendoj te vdes apo te jetoj .

92 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:19 pm

blero


Tė dua, pėr ty vuaj!
Tė dua, pėr ty shkruaj!
Tė dua, pėr ty ėndėroj!
Deri nė vdekje ty s’tė harroj!

***
Njė ditė Zoti po mendonte,
diqka zemrės time ti dhuronte..
te gjith engjujt rreth vetės mblodhi
dhe pėr zemrėn time vetėm ty tė zgjodhi.

***
Ti fali syt, nėse ti i shikon!
Ti fali duart, nėse ti i shtėrngon!
Ta fali shpirtin, nėse ti mė pėrqafon!
Ta fali zemrėn, nėse ti mė don!

***
Nė mes tė natės po kėrkoj dritė..?
Nė mes tė borės po kėrkoj ngrohtėsi..?
Nė mes tė dimrit po kėrkoj veren..?
Nė mes tė zemrės tėnde s’mund ta gjej vetėn..?

***
Te puth buzen qe te flejsh embel,
Te puth syrin qe te shofish enderr,
Te puth faqen qe te ndjehesh mir,
Me 1000 puthje te them naten e mir.

***
Si ndihesh sonte kur afer sme ke?
Si te kalon nata kur mua sme sheh?
Si te rin qeta buzet e tua?
Si te shkon kjo jetti zemer pa mua?

***

O bilbil I bukur shko ku te them un,
Nese e gjen ne gjum puthe nje her nga un,
Nese e gjen te zgjuar thuj,
Se ende nuk e kom harruar……?

***

Qme duhen syt
kur nuk shihemi?
Qme duhen kembet
kur nuk takohemi?
Qme duhen krahet
kur nuk perqafohemi?
Qme duhet zemra kur
nuk dashurohemi ???

***

Pash nje lule dhe mendova: erdhi pranvera…
Pash shiun dhe mendova: Dikush atje lart po qan…
Pash trishtimin ne syte e nje femije dhe mendova: Ndoshta ka nevoje per ngrohtesi…
Dhe me vone te pash ty dhe ne fund e kuptova se kam akoma nje arsye per te jetuar.

93 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:19 pm

blero


Sikur nje pik shi te perfaqesonte dashurin time ndaj teje..
dhe sikur ti te me pyesje se sa shum te dua?!…
Me beso se vetem shi do te binte.

Prit prit, mos bjer ne gjum,
Se dua te them te dua shum,
Naten e mir e gjum te embel,
Me jep nje puthje e me shih ne enderr.

Perse sonte edhe yjet nuk shkelqejn?
A thua edhe ato mungesen tende e ndjejn.
Te lutem mendo pak ne mua, dhe ne zemren
tende ruaje nje vend per mua. TE DUA

94 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:20 pm

blero


te pashe ne enderr i dashur
me lot qe dalin nga syte
u afrova ngadale ti fshija
por ti u largove nga une
nje klithme ne shpirt ndjeva
e zemra dhembi fort
hapa syt i dashur
pashe veten te mbuluar ne lot
te dua o jete thirra me shpirt
dhe u struka e vetmuar perseri ne shtratin tim

95 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:23 pm

blero


DUA TRUPIN TEND TA PREK TA LEDHATOJ
DUA BUZEN TENDE TA PUTH TA SHIJOJ
DUA SYTE E TU NE CDO CAST TI SHOH
DUA FRYMEN TENDE SE AJO MUA ME NGROH

96 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:23 pm

blero


nuk ka fjale te te them te dua
po te ishe afer do flija ne buzet e tua
do prehesha mbi trupin tend
do shihja me syte e tu
do ishe mbulesa ime ne netet e ftohta
engjelli im ne netet e vetmuara
gjithcka do ishe
gjithcka je per mua
ahhhh qe skam fjale te te them se sa te dua per zemren time

97 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:23 pm

blero


shume kohe kishim pa u pare
e zemrat tona ishin mbushur me mall
kur erdhi koha qe ne u takuam
pika loti nga syt zbarkuan
nje puthje te lehte me dhe asaj nate
dhe lotet rrodhen pa faj neper faqe
ishin lot malli, lot dashurie
qe per vite me radhe
priten nje cast te vetem lumturie

98 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:24 pm

blero


me lejo te jem dicka e jotja
ndoshta nje vale oqeanike ne syte e ty
packa se ato jane dallge te tmerrshme
une mbytem ne to
e mbetem perjetesisht aty

99 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:24 pm

blero


nese e le se sme doje
te uroj te duash nej tjeter
nese me le se u talle me mua
te mallkoj per tere jeten
nese me le se u tregove i sinqerte
te mundofshin ato qe vijne pas meje
por nese me le pa asnje shkak
zemra mos te gjette kurre rehat

100 Re: poezi dashurie prej Wed Aug 13, 2008 4:25 pm

blero


ne mesnaten time
nje zjarr i bukur je
une drejt teje shtri duart
si femije
qe zjarrin nuk e njeh

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 4 e 13]

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi