Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Te rejat e fundit » Lajmet e fundit/Gazetat » “Bad Boys”, pranga hakersave tė bankave

“Bad Boys”, pranga hakersave tė bankave

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 “Bad Boys”, pranga hakersave tė bankave prej Fri Oct 26, 2012 9:47 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
Tė paktėn 4 milionė euro vjedhje me anė tė kompjuterit kanė kryer katėr tė rinj shqiptarė tė arrestuar gjatė mesditės sė tė mėrkurės nga policia shqiptare.

Dy tė rinjtė nga Elbasani Kejdi Stambollxhiu, 19 vjeē dhe Ilir Lajthia, 28, u arrestuan nga policia lokale pasi dyshohen pėr njė sėrė vjedhjesh tė disa bankave nė SHBA, Francė, Itali, Gjermani e vende tė tjera.

Pėr gjashtė muaj me radhė, pas ankesave nga vetė bankat e huaja, policia i vuri nė hetim tė rinjtė, tė cilėt pėrfaqėsonin grupe hakersash me emrat Albanian Cyber Army dhe Albanian Hackers Group.

Pjesėtarė tė kėtij tė fundit janė dy 15 vjeēarė nga Lezha, tė cilėt do tė ndiqen penalisht nė gjendje tė lirė. Vetė policia shqiptare kodoi operacionin ndaj tyre me amrin “Bad Boys”, duke pare edhe shumėn e madhe tė parave tė vjedhura.

“Nga hetimet ka rezultuar e provuar se kėta shtetas, nėpėrmjet programeve kompjuterike tė ashtuquajtura “viruse kompjuterike”, kanė sulmuar faqe interneti publike dhe private, kanė thyer masat mbrojtėse tė llogarive bankare nė internet tė klientėve tė bankave tė shteteve tė BE-sė dhe SHBA, duke kryer transferta tė paligjshme bankare nė drejtim tė llogarive tė poseduara prej tyre, pėr pėrfitimin e shumave tė parave. Gjithashtu, ata kanė ndėrhyrė nė tė dhėnat dhe sistemet kompjuterike tė shtetasve tė ndryshėm nė rrjetin social “Facebook”, apo rrjete tė tjera kompjuterike pėr pėrfitime personale”, sqaroi nė njė konferencė pėr shtyp zėdhėnėsja e policisė.

Pesė krime tė Kodit Penal shqiptar dyshohet tė kenė konsumuar tė rinjtė shqiptarė: “Mashtrimi kompjuterik”, “hyrje e pa autorizuar kompjuterike”, “ndėrhyrje nė tė dhėnat kompjuterike”, “ndėrhyrje nė sistemet kompjuterike” dhe “keqpėrdorim tė pajisjeve”.

Policia bėri tė ditur se kishte dyshime vetėm pėr njėrin prej tyre dhe mė pas zbuloi anėtarėt e tjerė tė dy grupeve. Ajo tha se ėshtė duke hetuar pėr gjetjen e tė hollave tė pėrvetėsuara nga tė rinjtė.

Ndėrkohė, drejtori i policisė sė Tiranės, Bernard Ēaushaj, nė njė deklaratė pėr mediat bėri tė ditur se u arrit tė identifikohej autori i vrasjes sė tregtarit Petrit Kurti, nė gusht tė kėtij viti, nė pastiēerinė “Nelaj”.

Autori i dyshuar ėshtė shtetasi Jashar Meta, 27 vjeē, i cili ishte arrestuar mė parė pėr rrahjen e gruas sė tij. Sipas kreut tė policisė sė Tiranės, vrasja u krye pėr motive grabitjeje.


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi