Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Te rejat e fundit » Lajmet e fundit/Gazetat » 25 fjalėkalimet mė tė kėqija tė 2012-s

25 fjalėkalimet mė tė kėqija tė 2012-s

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 25 fjalėkalimet mė tė kėqija tė 2012-s prej Fri Oct 26, 2012 9:48 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
http://www.top-channel.tv/foto/lajme/password.jpg
“SplashData”, e cila merret me aplikacionet pėr menaxhimin e fjalėkalimeve, ka bėrė publike listėn vjetore tė “fjalėkalimeve mė tė kėqija”, tė hartuar nga fjalėkalimet mė tė zakonshme tė postuara nga hackers-at.

Treshja e parė nė listė, “password”, “123456” dhe “12345678”, nuk ka ndryshuar qė prej vitit tė kaluar. Disa tė reja janė “jesus”, “ninja”, “mustang”, “password1” dhe “welcome”. Fjalėkalimet e tjera thjesht sa kanė kėmbyer vendet mes tyre nė kėtė listė. Por, fjalėkalimi mė surprizues nga tė rinjtė ėshtė pikėrisht “welcome”.

“Kjo tregon se njerėzit nuk kanė ndryshuar ende fjalėkalimet standarde”, tha shefi ekzekutiv Morgan Slain pėr “Time Tech”. “Nuk duhet shumė kohė pėr tė krijuar njė fjalėkalim tė ri”.

Nė pėrgjithėsi, njerėzit duhet tė kenė fjalėkalime tė ndryshme pėr llogari tė ndryshme. Pėr ta bėrė mė tė thjeshtė mbajtjen mend tė tė gjithave prej tyre, Slain sugjeron qė njerėzit tė mendojnė pėr fjalėkalime “me grupe fjalėsh”.

Pėr shembull, mund tė pėrdoret njė frazė si “qentė hanė kocka” dhe mes kėtyre fjalėve tė futen nėnvizime, viza ndarėse, shenja pikėsimi etj., nė mėnyrė qė ngjajė si “qentė_hanė_kocka!”.

Ja dhe lista e plotė e fjalėkalimeve mė tė kėqija:

1. password
2. 123456
3. 12345678
4. abc123
5. qwerty
6. monkey
7. letmein
8. dragon
9. 111111
10. baseball
11. iloveyou
12. trustno1
13. 1234567
14. sunshine
15. master
16. 123123
17. welcome
18. shadow
19. ashley
20. football
21. jesus
22. michael
23. ninja
24. mustang
25. password1


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi