Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Te rejat e fundit » Lajmet e fundit/Gazetat » Si ishte Shqipėria 100 vite mė parė

Si ishte Shqipėria 100 vite mė parė

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Si ishte Shqipėria 100 vite mė parė prej Sat Oct 27, 2012 1:19 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master

Tė fokusuara nė Shqipėrinė e njė shekulli mė parė, tė ruajtura me fanatizėm nė muzeun “Albert Kan” nė Francė, pėr tė parėn herė dhjetėra imazhe me ngjyra falė teknikės tė pėrdorur nė atė kohė nga vėllezėrit Lymjer, rrėfejnė atė qė ka qenė vendi ynė: qendrat urbane, qytetėrimi, veshjet…

Arkivat e Planetit bėjnė bashkė imazhet e Evropės, Azisė dhe Afrikės, ku Shqipėria ėshtė fokusuar nė tetor tė vitit 1913. Misioni shqiptar ishte i pėrbėrė nga Zhan Brun, gjeograf i njohur francez, dhe njė fotograf i famshėm si Ogust Leon.

Kėto imazhe tė projektuara nė ekranin e Kinema Millenium tė Shqipėrisė sė para njė shekulli, janė njė dhuratė e ambasadės sė Francės nė Tiranė pėr kėtė vit jubilar.

Christine Moro, ambasadore e Francės nė Shqipėri, deklaroi: “Jemi tė nderuar qė kemi mbėshtetur sjelljen e kėtij filmi. Kjo ėshtė njė dhuratė e jona pėr kėtė pėrvjetor tė pavarėsisė. Tani po e sheh publiku i Tiranės, por kėto pamje do tė “udhėtojnė” edhe nė 11 qytete tė tjera shqiptare.”

Kėto imazhe nė muzeun Albert Kan ruhen me fanatizėm sepse filozofia e arkivave tė planetit nuk ka qenė tė bėjė reportazhe. Qėllimi i Arkivave tė Planetit ėshtė tė fiksojė linjat e veēanta qė pėrbėjnė individualitetin e njė vendi, tė cilat janė tė kėrcėnuara me zhdukje pėrballė uniformizimit tė botės moderne.


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi