Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Te rejat e fundit » Lajmet e fundit/Gazetat » Gjirokastėr, priten pyjet

Gjirokastėr, priten pyjet

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Gjirokastėr, priten pyjet prej Fri Sep 13, 2013 7:28 pm

Network

avatar
Web Master
Web MasterVeē zjarreve, masivet me pisha po demtohen rende edhe nga personat qe presin pemet. Kjo ka ndodhur sė fundi nė kurorėn e gjelbėrt tė kodrave tė parkut natyror tė Viroit.

Njė numėr i madh pishash me diametėr tė trungut deri nė 50 centimetėr janė prerė pa lejen pėrkatėse tė Drejtorisė sė Pyjeve. Sipėrfaqja e kėsaj toke ku ndodhet masivi i pishave ėshtė kontraktuar pėr kullotė me njė kontratė 20-vjeēare nga njė individ, ndėrkohė qė tjetėrkush kėrkon ta kthejė ne vreshtari. Rasti flagrant ėshtė denoncuar nė Drejtorinė Pyjore tė Gjirokastrės, si dhe nė Komisariatin e Policisė sė Gjirokastrės.

"Mė datėn 11/9/2013 nga njė qytetar na ėshtė thėnė qė priten pisha nė parkun e Viroit. Ne dėrguam inspektorin e Policisė Pyjore dhe rezultoi se janė prerė 14 copė pisha tė diametrit 50 centimetra. U bėnė procedurat pėrkatėse nga ana jonė, sic ėshtė procesverbal i vlerėsimit tė dėmit dhe gjoba dhe jemi nė procedurat e mėtejshme tė kėsaj diegieje", tha Edmond Kristafi, pėrgjegjės i Policisė Pyjore.

Ndėrkaq pak ditė mė parė njė siperfaqe prej 50 hektare kullotė u dogj nga zjari dhe bashkė me tė u dogj dhe njė numėr i madh pishash.


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

2 Re: Gjirokastėr, priten pyjet prej Fri Sep 13, 2013 7:30 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
Qeveria shqiptare bashkė me Bankėn Botėrore dhe qeverinė suedeze do tė investojė nė infrastrukturėn pėr mbrojtjen e pyjeve nga zjarret. Projekti pėrfshin Korēėn, Gjirokastrėn dhe vijėn kufitare Shqipėri-Greqi.

Pyjet dhe kullotat nė Greqi u pėrfshinė nga zjarret nė verėn e vitit 2007
Stina e nxehtė e verės qė po afron mbart gjithnjė me vete edhe rrezikun e zjarreve massive qė ndodhin kryesisht nė rajonin jugor tė Shqipėrisė,pėrgjatė vijės kufitare Shqipėri - Greqi. Pėr t“i prerė rrugėn kėtij fenomeni, qeveria shqiptare nė bashkėpunim me Bankėn Botėrore dhe qeverinė suedeze do tė investojė pėr ngritjen e infrastrukturės pėr mbrojtjen e pyjeve nga zjarret. Zėvėndėsministri mjedisit Taulant Bino: "Ky projekt pėrfshin kryesisht prefekturate Korēės dhe Gjirokastrės dhe do tė shtrihet pėrgjatė gjithė vijės kufitare Shqipėri-Greqi.Zjarret masive nė kėto rajone janė edhe njė burim i jashtėzakonshėm ndotjeje ambjentale duke u shndėruar nė factor pengues pėr zhvillim. Prefekti rretheve jugore Spiro Ksera: "Por qeveria shqiptare tėrheq vėmėndjen e organeve tė pushtetit vendor dhe komunitetit tė kėtyre zonave pėr tė braktisur njėherė e mirė zjarrėvėnien e qėllimshme pėr kullota tė reja apo pėr troje ndėrtimi. Zv/ministri Taulant Bino bėn apel pėr tė fuqizuar edhe fushatėn sensibilizuese me synim pėr tė parandaluar rėnien e zjarreve nė kėto rajone, tė njohura pėr dėme tė jashtėzakonshme gjatė sezonit tė verės.


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi