Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » IRC.ALBANIAIRC.COM » Kanali #shqiperia » Rregullat e stafit te #Shqiperia

Rregullat e stafit te #Shqiperia

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1ok Rregullat e stafit te #Shqiperia prej Sat Sep 14, 2013 8:50 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
Keto jane rregullat e stafit te #Shqiperia te cilat jane perpiluar nga founderi dhe jane pranuar nga Root Administratoret.

Per AOP-et:
1.Asnje ban me pretekst te dobet, BAN apo kick behen vetem kur jane te domosdoshem per kanalin!
2. Per bisedat ne privat, nuk duhet te ndermerret asnje veprim neper dhoma. Mjafton te mbyllet privati, ose injorimi i userit.
3. Cdo kick ose ban duhet te shoqerohet patjeter me arsyen perkatese.
4. Preferohen vetem BAN ne kanal qe nuk do jene me shume se 5 min! Mund te vihet nen Ban nje person qe shihet qe kerkon acarim dhe mund te reagoje keq pas nje diskutimi.
5. Banin e nje operatori nuk duhet ta heqe nje operator tjeter, vetem kur operatori ne fjale eshte larguar nga kanali!
6. Absolutisht te mos perdoren scripte lufte nese dikush i perdor ti mbaj ato ne "remote off". C’do Aop do te mbaje pergjegjesi individuale per problemet qe do te shkaktohen nga perdorimi i scriptit te tij. (scriptet perdoren vetem kur te kete floode)
7. Vendosja e BAN/KICK pa arsye, qofte nga pakujdesia e personit, qofte nga scripti qe ai perdor, e perseritur dy here, do te shoqerohet me paralajmerim te heqjes se accessit
8. Operatoret qe perdorin nje gjuhe dhe fjalor ofendues ne main, nuk jane te denje te kene vendin qe ju eshte dhene. Automatikisht do tju hiqet accessi
9. Eshte e ndaluar per nje Aop te jape apo heqe acess Vop , Hop . Acess vop do te marrin ata qe aspirojne per Aop , ndersa Hop nuk ekziston si liste keshtu qe nje dhenie e tille acessi do te pasohet me heqjen e acess AOP
10. Nese nje Aop nuk vjen ne dhome per nje periudhe kohe mbi 5 diteve, atehere do ti pezullohet acessi deri sa te sqarohet nese largimi i tij eshte i perkohshem apo permanent
11. Per arsyet e mungeses mund te flase me Sop ose Founderin para se te largohet, ndryshe mund te dergoje nje memo. Kjo behet per te hapur vendet per ata qe kane deshire te rrine me gjate ne kanal edhe per te mos mbingarkuar listen e Aop

Rregullat per SOp-at.
1. Super Operatoret duhet te zbatojne gjithe rregullat e vizitoreve, dhe te @AOP
2. Nuk duhet te marrin neper kembe @AOP, ose Vizitoret e thjeshte, gjithashtu nje kolegun e tij kur ata kane te drejte
3. Duhet te njoftojne SOP e tjere per c'do veprim ce marrin ne dhome, si vendosje-heqje, @AOP etj. me anen e memos ose te forumit
4. Duhet te ndihmojne @AOP ne c'do rast me problemet qe kane rreth IRC
5. Ndalohen ne menyre kategorike perdorimi i nje zhargoni banal e ofendues nga ana e Sop ndaj userave, Vop, Aop apo Sop. Pritet nga founderi te marre masat e duhura per mosperseritjen e ketyre rasteve
6. Sop kane per detyre te votojne propozimet Aop brenda nje periudhe 1-javore nga dhenia e propozimit fillestar. Nuk do te pranohet vota nese kjo jepet pas kesaj periudhe
7. Nje Aop do te shtohet vetem me votimin PRO tij te 70 % te votuesve Sop ( brenda harkut kohor te 1 jave). Pritet qe votimet pro apo kunder te jene te bazuara ne pikat e rregullores edhe te jene pa baza emotive.
7-1. Nuk do te merret parasysh vota e nje Sop nese arsyetimi qe ai jep nuk eshte i bazuar ne ndonje pike te rregullores
8. Nje Sop ka te drejte te heqe nje Vop/Aop nese ka shkelje te rregullave te mesiperm duke i sqaruar pike per pike ne forumin perkates. Nese Vop/Aop kalon ne ofendime apo degradime te metejshme ne fjalorin e tij ne main/privat /forum ndaj ketij Sop , ēeshtja e rishqyrtimit te ketij Vop/Aop nuk do te merret me parasysh nga kolegji Sop
9. Nje Sop nuk ka te drejte te shtoje Aop ne asnje fare menyre edhe nese i thote founderi. Nese founderi e mendon te llogjikshme kete shtim duhet ta beje personalisht edhe te shkruaje ne forumin perkates per kete shtim , duke vene ne dijeni kolegjin Sop. Gjithashtu nuk mund te shtoj Vop tek dhoma #ndihme pa folur me Sop-et e tjere.

Pra keto ishin rregullat e stafi te #Shqiperia per AOP/SOP dhe do te hyjne ne fuqi menjehere.


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi