Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » IRC.ALBANIAIRC.COM » Stafi Oper,admin,Root » Rregullat e stafit te IRCOp te stafit

Rregullat e stafit te IRCOp te stafit

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1ok Rregullat e stafit te IRCOp te stafit prej Sat Sep 14, 2013 9:22 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
1. IRCop/admin duhet te prezantohen edhe te njihen me gjithe antaret e tjere te stafit. Ne qofte se kane probleme midis tyre ti bisedojne me admin perkates
!!Kanali zyrtar per IRcop-et eshte #Sherbimet !!
2. IRCop/admin duhet te ndihmojne perdoruesit ne cdo menyre qe munden, ne lidhje me IRC. Qendrimi ne kanalin #ndihme nuk eshte i detyruar. Ndaj perdoruesve IRCop/admin kane detyrimin per te ndihmuar ne raste ku kjo eshte e mundur.
3. Nderhyrjet dhe veprimet e IRCop/admin merren ne menyre objektive duke mos bere dallime midis perdoruesve. E njejta vlen ne rastet kur IRCop/admin kan access (aop/sop/founder) ne nje kanal/dhome.
4. Nderhyrjet dhe veprimet e IRCop/admin nuk lejohet te jene ne kundershtim me rregullat etike, Rregulloren e IRCop/admin ose Rregulloren e perdoruesve.
5. IRCop/admin jane ne cdo moment perfaqesues te serverit AlbaniaIrc dhe kane te drejten te flasin dhe te veprojne ne emer te serverit AlbaniaIrc. Kjo behet duke marr parasysh te gjitha rregullat e serverit AlbaniaIrc, qofshin keto te shkruajtura ose te pashkruajtura.
6. IRCop/admin duhet te trajtojne njeri tjetrin me respekt, gjithashtu dhe perdoruesit e thjeshte.
7. Zenje midis IRCop/admin jane absolutisht te patolerueshme. E njejta vlen per perdorimin e statusit per arsye private. Ne raste moskuptimi nga IRCop/admin pritet nje sjellje e cila rezulton ne zgjidhjen e problemit.
8. Pasojat e shkeljes se rregullave etike, dihen per te gjithe.
9. Ne pergjithsi userat e thjeshte (jo-ircop) marrin shembull nga sjelljet dhe veprimet e IRCop/admin. Ne lidhje me kete duhet qe IRCop/admin te kene nje sjellje estetike dhe korrekte ne IRC.
10.Nuk lejohet qe te jepen informacione rreth serverit AlbaniaIrc tek non-opers. Ketu perfshihen informacione qe mund te shikohen vetem nga IRCop/admin.
11.Veprimet e IRCop/admin bazohen ne fakte, prova dhe deshmitare. Ne raste dyshimi, nuk behet favorizim.
12.Veprimet e IRCop/admin behen me proporcionalitet. (Duke patur parasysh sa e rende eshte shkelja, pra jo akill per nje llaf banal).
13. Nuk duhet te ekzistoj asnje kill/gline/akill midis njeri-tjetrit. Nese kapet dikush nga oper-at do te denohet.

P.S. Mbani mend qe arma me e forte eshte biseda. Te gjithe ircop-et jane te ndaluar te bejne kille per arsye personale! Gjithashtu ju kujtojme qe cdo veprim juaji ruhet ne logs dhe te gjitha gjerat jane te monitorizuara nga adminet e networkut! Mos harroni qe te gjitha veprimet jane te loguara  dhe cdo gje qe beni gabim mund te perdoret kunder jush, mos harroni se Ircop eshte thjesht nje privilegj i cili u eshte dhene edhe mund tu hiqet ne cdo kohe pa paralajmerim!

Stafi ROOT i AlbaniaIrc


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi