Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Zona e Argetimit » Life Style » Eminem Reperi me i mir ne Bote

Eminem Reperi me i mir ne Bote

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1ok Eminem Reperi me i mir ne Bote prej Mon Sep 16, 2013 5:57 pm

Wizard

avatar
Admin
Admin


Reperi bėhet i mirė. Moskthjelltėsia e tij ndan fansat Kishte bėrė tė ditur lajmin e tėrheqjes nga skena kur tė mbushte 37 vjeē, por ėshtė rikthyer me njė album tė ri, “Recovery”, pas rehabilitimit nga droga. Ndėrkohė, kritika dhe publiku pyesin mbi rikthimin e tij dhe muzikėn “e mėrzitshme” prej sė cilės Eminem nuk heq dorė
I pabesueshėm dhe i paparashikueshėm. Eminem flet pėr veten edhe atėherė kur nuk duhet, ose mė saktė kur ėshtė i sjellshėm, kėrkon falje, nuk pi mė drogė dhe helme qė t’i shkatėrrojnė jetėn e karrierėn. Shumė fansave u kanė dyshime pasi kanė dėgjuar albumin e ri, “Recovery”, i cili qė nga titulli tregon se ka moral: Mos vallė pasi njeriu kalon njė fazė tė vėshtirė nė jetėn e tij, fillon tė bėhet paksa i mėrzitshėm? Natyrisht qė nė tė kaluarėn kjo gjė u ka ndodhur edhe shumė rokerave tė mėdhenj, si Lou Reed apo David Crosby, nė kuptimin qė rehabilitimi kėrkon shumė kohė pėr t’ia arritur qėllimit dhe nė fillim rezultatet nuk janė pozitive. Por rasti i Eminem-it bėn pėrjashtim. Reperit nuk i mungon kurajoja dhe videoja e kėngės sė re, “Not afraid”, e tregon tė shfrenuar dhe kokėkrisur si gjithmonė, nė majėn e njė grataēiele, gati pėr tė sfiduar lartėsinė.
Gjithsesi, Eminem u kthye, pavarėsisht njoftimit pėr njė tėrheqje pėrfundimtare nga bota e muzikės, qė shkaktoi shumė debate. Kontradiktor ėshtė sepse kėshtu ia do puna, por kėtė herė ka ngjallur shumė dyshime, sepse ka kėrkuar falje, pėr faktin se dėshiron tė jetė i saktė, i mirė dhe i larė nga tė gjitha mėkatet. Por a ishte vėrtet e nevojshme kjo lloj deklarate? Reagimet kanė qenė nga mė tė ndryshmet, mes tyre ka pasur edhe ironi e dashakeqėsi: “ėshtė pastruar, por jo aq sa duhet”, ka shkruar nė faqen e saj tė parė njė e pėrditshme amerikane; po ashtu ka bėrė edhe e famshmja “New York Times”, me komentin: “Eminem konfirmon vlerat e tij thelbėsore”. Ajo ēka duan tė thonė me fjalė tė tjera, ėshtė kjo: qė reperi mund tė jetė bėrė djalė i mirė, por nuk ėshtė aq interesant sa mė parė. Nė fakt ky album i ri, ku janė pėrmbledhur shumė kėngė, ėshtė shumė i gjatė, pak novator, nuk paraqet shpirtin e tij rebel, brenda ka shumė fragmente nga jeta personale, ashtu siē ka bėrė edhe mė parė. Nė kėngėn “Talkin to myself”, reperi u kėrkon falje fansave, duke bėrė tė ditur nė njėfarė mėnyre se dy albumet e mėparshme nuk janė kushedi se ēfarė. “Dy albumet e fundit nuk kanė shumė rėndėsi. Gjatė kohės kur po pėrgatisja albumin ‘Encore’, ende drogohesha, ndėrsa te ‘Relapse’ kisha shkalluar fare. Kam diēka pėr t’u treguar fansave, sepse e ndiej se i kam braktisur, prandaj pranojini faljet e mia, sepse mė nė fund arrita t’i rikthehem normalitetit”.
Kėnga tjetėr fillon me njė falje botėrore: “Dua t’ju falėnderoj tė gjithėve qė keni qenė kaq tė durueshėm”.
Eminem-i pas rehabilitimit (thotė se ėshtė pastruar i tėri nga drogat qė merrte para njė viti, tė cilat gati sa nuk e ēuan nė botėn tjetėr) duket se ka njė dėshirė tė jashtėzakonshme pėr t’u prezantuar si njė njeri tjetėr, i rilindur, mė i mirė se kurrė. Nga fjalėt e tij kupton se ishin drogat qė shkaktonin mėrinė dhe dhunėn, megjithatė nė CD-nė e fundit Eminem i kėrkon falje edhe Lil Wayne (“Isha xheloz pėr vėmendjen qė i kushtonte publiku”), e Kanye West, tė cilin e ka sulmuar ashpėr nė tė kaluarėn. Pėrveē faljes, reperi e ka ftuar Lil Wayne tė kėndojnė sė bashku kėngėn “No love”. Nė listėn e tė ftuarve janė edhe Kobe, Pink, Rihanna, tė cilėt vetėm para pak muajsh (para kthimit) i kishte trajtuar nė njė mėnyrė tepėr tė shėmtuar. Pas kėtij ndryshimi rrėnjėsor, Eminem thotė se nė bazė tė gjithēkaje qėndronte frika se mos kalohej nga protagonistėt e tjerė (gjė e cila ndodhi mė pas), duke qenė se nė fillim tė kėtij mijėvjeēari suksesi i tij arriti kulmin nė muzikėn rep dhe ai u bė njė yll galaktik.
Tė gjitha kėto gjėra qė thotė janė pjesė e albumit tė ri, i cili pėrputhet si me kulturėn rep, ashtu edhe dhuntinė e tij personale pėr tė pėrzier artin dhe jetėn pa barriera. Megjithatė, sipas shtypit tė gjithė botės, Eminem e ka ekzagjeruar paksa: “Shumė beteja rep pėrfshijė repera tė tjerė”, ka shkruar “Telegraph”, “Eminem duket sikur po lufton me veten”. “Njė djalė qė ka humbur nė labirintet e mendjes sė tij”, shkruan “Rolling Stone”, edhe pse vazhdon ta pėlqejė fabulėn nė strofat e tij. Edhe pse ka kėrkuar falje publike, reperi nuk ka arritur ta bindė “The Guardian”, e cila shkruan: “Tė krijosh rimė nė kėngėt ‘Not afraid’, ‘Through a storm’ dhe ‘Whatever weather/cold or warm’ ėshtė e pafalshme pėr njė mjeshtėr, i cili shquhet nė kėtė fushė”. Pėrveē ndryshimit, nė diskun e ri dominon edhe fakti i rehabilitimit.
Para njė viti, Eminem ishte sėrish nė qendėr tė vėmendjes, sepse i quajti “qelbėsira” disa artistė homoseksualė dhe mė keq se kaq nuk kishte se si tė shprehej. Por edhe mbi kėtė gabim ka menduar tė bėjė njė hap prapa, sigurisht nė mėnyrėn e tij. “Kur dy persona duhen, cili ėshtė problemi? Secili prej nesh ka tė drejtė tė bėjė zgjedhjen e tij si tė dėshirojė. E di, sot mendoj ndryshe, i shikoj gjėrat mė me pjekuri se mė parė”, ėshtė shprehur Eminem

2ok Re: Eminem Reperi me i mir ne Bote prej Mon Sep 16, 2013 6:04 pm

Wizard

avatar
Admin
Admin
Kurre mos me krahaso me te tjeret sepse une jam thjesht une. Respektoj ata qe me respektojne, me pelqejne shakate por jo ate qe prekin dhe ulin personalitetin tim, nuk me pelqen te luaj me ndjenjat e te tjerve, dhe prandaj ne shumicen e rasteve i them gjerat troc, ashtu sic i ndjej me dhe preferoj te mi thone dhe mua gjerat troc, nuk me pelqen te gjykoj jeten e te tjereve, por nuk lejoj te gjykojne as jeten time. Jam me mendimin qe duhet te bejme ne jete ate qe na ben te lumtur. nuk dua tja di kush ka lek dhe kush nuk ka,urrej ata njerez qe mburren per pamjen e tyre dhe pasurine qe kane. Shpesh here e fsheh merzitjen time, nuk jam perfekte dhe nuk dua njerez perfekt ne jeten time. Nuk ndryshoj per asgje dhe asnjeri. Kush me do me pranon keshtu si jam. Di te kerkoj falje se te gjithe gabojme. Preferoj te me urrejne sesa te me meshirojne.
NGA E VETMJA GJE QE KAM FRIKE ESHTE FJALA "ZOT"!!


Only God Can JuDge Me.!!!Mos i lejo qė tė tjeret te thone vlera qe ti i ke .... Mos lejo te thone kush apo ēfare ti je ....
Mos degjo fjalet qe i nxjerr cdo surrat na goja,
Ti je real nuk di si luhet loja .... vazhdo tė jesh i sinqert edhe pse te tjeret ta marrin x dobsi .... Ti i dobet nk je,thjesHt bėhesh nga urtsi .... Asnjeher mos harro , qe ska njeri me t'gjyku ....
Se ti dhe vetem ti i din ato qe ke kalu ....
Nuk ėshte e thėn qė t'gjith do t'duan .... Do kete njerz qė do t'pėrpiqen me fjale tė t'gjuajne .... Ti koken mbaje lart dhe te tjeret veji . . . x.posht
fakti qė mund te humbėsh njė beteje .... nuk .... do t'thote qė je mposht .... !

3ok Re: Eminem Reperi me i mir ne Bote prej Mon Sep 16, 2013 6:05 pm

Wizard

avatar
Admin
Admin

"Mbrojtja" me e mire eshte "Sulmi"......


••MoS ShIkO GaBimEt E MiA .. RreGullO Te TuAt !!!••


•• KeNi ArMiQ ?? ShuMe MiRe KjO Do Te ThoTe Se TaNi JeNi BeRe DiKushI !!••


gjaтe gjιтнe jeтeѕ тende ĸυrr мoѕ ndalo ѕe enderrυarι...aѕnje njerι nυĸ мυnd тe нedн тυтje endrraт e тυa..


----
`• KeTo KoHe JaNe Te VeshTira , Por Sė Shpejti Do Te JeNe Edhe Me Te VeshtiRa !! ``

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi