Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Koha e lire dhe shoqeria » Kuriozitete » 10 Gjerat qe nuk dini per shalqinin

10 Gjerat qe nuk dini per shalqinin

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1!! 10 Gjerat qe nuk dini per shalqinin prej Mon Sep 16, 2013 5:58 pm

Wizard

avatar
Admin
Admin
1.Shalqini ėshtė me ngjyra tė ndryshme, megjithėse ne jemi mėsuar ta quajmė vetėm tė kuq. Tė mirat qė sjell nė trup ky frut janė tė jashtėzakonshme.

2.Ai mund tė konsumohet nė sasi tė mėdha pasi nuk ka kalori dhe nuk tė shėndosh. Pėr tė gjithė ata qė kanė problem me peshėn duhet tė hanė sa mė shumė shalqin.

3.Shpesh shalqini ngatėrrohet me perimet. Por ajo qė e bėn atė tė ndryshme nga ato ėshtė se ai ka njė ėmbėlsi karakteristike dhe gjė qė e bashkon me familjen e frutave.

4.Ky frut rritet nė tė gjithė botėn, ai ėshtė nė 1.200 variante nė tė gjithė botėn.

5.Po kėshtu, shalqini mund tė dėrgohet nė familje tė ndryshme si dhuratė pasi simbolizon dashuri dhe mirėsi. Kjo traditė ka qenė shumė e pėrhapur nė Kinėn dhe Japoninė e lashtė.

6.Shalqini mund tė kombinohet edhe me shije tė tjera, pra ai konsumohet bashkė me ushqime tė ndryshme. Zakonisht nė Shqipėri ai konsumohet sė bashku me djathin e bardhė.

7.Farat e shalqinit janė shumė tė mira, prandaj mos u shqetėsoni aspak nėse atom und t’i gėlltitėni. Nė disa vende tė botės ato piqen dhe shoqėrohen me kafe.

8.Nėse doni tė hani shalqin pėr tė shpėlarė trupin atėherė duhet ta hani para ushqimit.

9.Shalqini pėrmbanė 92% ujė dhe vetėm 5% sheqerė ndaj duhet qė ta konsumoni sa mė shumė pasi bėn pastrimin e plotė tė trupit.

10.Po kėshtu, shalqini ėshtė njė frut qė mund tė quhet si mė i madhi nė botė pasi shalqini mė i madh peshon rreth 108 kg.

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi