Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Koha e lire dhe shoqeria » Kuriozitete » 0$ bileta, gabimi i kompanisė ajrore

0$ bileta, gabimi i kompanisė ajrore

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 0$ bileta, gabimi i kompanisė ajrore prej Mon Sep 16, 2013 5:59 pm

Wizard

avatar
Admin
Admin
Njė kompani ajrore nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės do tė mbajė nė fuqi biletat “e shitura” prej saj me 0 dollarė, pėr shkak tė njė gabimi kompiuterik.

”United Airlines”, njė prej kompanive mė tė mėdha ajrore nė SHBA, nuk ėshtė e sigurt se sa bileta “janė falur”, por drejtori i pėrgjithshėm i saj informoi tė shtunėn se “do tė nderojė premtimin” e bėrė ndaj klientėve.

Si rrjedhojė e gabimit kompiuterik, njė sėrė biletash ofroheshin pa pagesė nė faqen e internetit tė kompanisė dhe pas njė pėrmbytje nga blerės, disa orė mė pas “United” u detyrua qė tė mbyllte faqen dhe tė ndalonte marrjen e prenotimeve telefonike pėrkohėsisht.

Ndonėse njė numėr i panjohur biletash, me shumė gjasa disa mijėra u falėn, pasagjerėt duhet tė paguajnė ende 5-10 dollarė pėr shkak tė taksave tė aeroporteve.

Bob Stokas, njė banor i Ēigakos, tregoi pėr “NBC” surprizėn e tij kur gjeti njė biletė me vetėm dhjetė dollarė pėr t’u kthyer nė shtėpi prej Hauait, kur njė biletė e zakonshme kushton rreth 800 dollarė vetėm vajtje.

”Mbeta i shokuar dhe i surprizuar njėkohėsisht. Nė fillim nuk e besova, por sekondėn tjetėr isha duke paguar me kartėn time tė kreditit, pasi e dija qė oferta nuk do tė zgjaste shumė”, tha Stokas.

2 Re: 0$ bileta, gabimi i kompanisė ajrore prej Mon Sep 16, 2013 5:59 pm

Wizard

avatar
Admin
Admin
FAKTE

1. Mjeti mė i gjatė i udhetimit i prodhuar deri mė tani nė mbarė Botėn, ėshtė treni “Arktik”. Ai ėshtė i gjatė 174 metra dhe ka 54 rrota.

2. Akullnajat zėnė sipėrfaqe prej16.2 mil/km² ose 10.9% tė sipėrfaqės tokėsore.

3. Pėr nga rezervat e kromit, Shqipėria radhitet ndėr vendet e para nė Botė.

4. Humnera mė e njohur nė Botė ėshtė “Jean Brener” nė Pirineje me thellėsi
1.535 m.

5. Rrezatimi diellor duke kaluar nėpėr atmosferė 15% absorbohet, 37% reflektohet dhe 48% arrin nė sipėrfaqe tė tokės ku shndėrrohet nė energji tė nxehtėsisė.

6. Ngjyra e bardhė 95% reflekton rrezet e Diellit dhe vetėm 5% absorbon (akumulon), ngjyra e zezė 95% absorbon, ndėrsa vetem 5% reflekton.

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi