Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Zona e Argetimit » Life Style » unikkatil - Biografia

unikkatil - Biografia

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1!! unikkatil - Biografia prej Mon Sep 16, 2013 6:15 pm

Wizard

avatar
Admin
Admin


Unikkatil, Rebel A.K.A Unikkatil, Unikatil, The Bloody Alboz, Viktor Palokaj, Tba, T.B.A, Rebel aka Unikkatil
Vendlindja: Prishtinė
Mosha: 32 Vjeē
Ditėlindja: 18 Mars 1981
Shenja e Horoskopit: Peshqit
Viktor Paloka i njohur si Rebel a.k.a. Unikkatil ėshtė nje rapper nga Prishtina qe jeton nė Bronx, New York. Shkollėn fillore e mbaroi ne prishtinė. Mė pas u rregjistrua nė gjimnazin "Sami Frasheri". Ne fillim ishte njė nxėnės i shkėlqyer por mė von u bė problematik dhe u pėrjashtua tre herė nga shkolla. Ne vitin 1992, Unikkatili inqizoi kenget e tij te para “Demokraci” dhe “Ta Zhdukim Policin” dhe nė vitin 1993, ai inqizoi kėngen e parė profesionale me titull "Zingjirt Qė S’kputen”. Nė tė njejtėn kohė Viktori ishte pjes e ekipit tė Karates Studenti, Ku tranjer i tij ishte Sulejman Jetullahu. Pas disa vitesh, saktėsisht nė vitin 1995, Viktori pėrjetoi njė tragjedi, ku shoku i tij i ngushtė, Dren Thaqi humbi jeten pasi u godit nga treni. Per kėtė qė ndodhi, Unikkatili inqizoi kėngėn “Shpirt N’Paqe” si kujtim pėr Drenin. Nė kohėn kur pėr njė fjalė kundėr Serbisė paguaje shtrenjtė, Unikkatili bėri kėngė nė tė cilat pėrmendeshin emra te policve serb si ajo “Vdekje Serbis” e megjithatė Radio sklleravia ne Prishtinė nuk i trasmetonte, kėshtu qė nga tė gjitha kėngėt e Unikkatilit tė asaj kohe u transmetua vetėm kėnga “Shpirt N’Paqe”. Ne vitin 1996 Unikkatili me gjith familjen e tij shkuan ne Amerik sakteshisht ne Bronx, New York. Unikkatili atje ndertoi studion e tij te quajtur Conqueror Records. Nga viti 1998 deri ne vitin 2000 ai bėri vetem kėngė anglisht. Nga kėnga Bloody Alboz qė Unikkatili e bėri bashkė me shokun e tij Milotin lindi ideja qė tė krijojn edhe grupin The Bloody Alboz (Shqipet e Pėrgjakshme). Pra ne vitin 2000 u krijua grupi i mirnjohur TBA antarėt e parė qė ju bashkuan grupit ishin Unikkatili, Miloti, Presioni, ZEF, Klepto, Cyanide, Jetoni B52, NAG, Tani Grupi ka me shum se 100 antarė. Ne vitin 2003 Unikkatili pubikoj albumin e par tė quajtur Shihemi N'Pėrkujtime dhe mė pas vijoj me albumet Prezanton The Bloody Alboz nė vitin 2004, Armiqt Suprem nė vitin 2006, Kanuni Katilit nė fund te vitit 2007. Pėrpos albumeve Unikkatili gjat ketyre vitėve realizoj shum kėng dhe shum bashkpunime. Ne vitin 2009 Unikkatili mbajti koncert nė Zvicėr. Nė koncert moren pjes mė shumė se 6000 njerėz dhe ishte koncerti mė i madh i realizuar ne Europ nga njė kėngėtar Shqiptar. Nė vitin 2011 Unikkatil u rikthye me dy kėngė njėra kėnge ishte nė bashkpunim me reperin e mirnjohur 2po2 dhe kėnga tjtėr nė bashkpunim me shkokun e grupit Klepto tė dyja kėngėt thyen rekord nė YouTube dhe nė iTunes. Ai mbajti Koncertin e tij tė parė ne Kosovė me 15 korrik 2012 ku ka shfaqur njė performancė epike nė stadiumin e qytetit tė Prishtinės, duke ndezur rreth 20 mijė tė pranishėm. Ai performoi pėr mė shumė se dy orė dhe shfaqi njė prej performancave mė tė mira ndonjėherė, duke kėnduar madje edhe dissat.15 korriku mbeti nė histori si koncerti mė madhėshtor i mbajtur ndonjėher ne Kosovė. Unikkatili ėshtė nė pėrgaditje tė albumit tij tė pestė qė do tė dalė nė treg nė verė 2012. Kenga "Kuq e zi" ka qen per nje dite kenga me komentuar ne YouTube.
Kenga e tij e fundit eshte "U Qova Pi vorri", te cilen e publikoi me 15 Qershor 2013.


English

Viktor Palokaj (Rebel also know as Unikkatil) was born into a family with tradition. He is the grandson of John Palokes namely of the National Front. The man who didn`t gave the lands to slaves. The enemy wanted to kill him, but failed.

Victor finished the primary school in Pristina, then he got registred to middle school "Sami Frasheri". In the beginning was a polite student, but later he became problematic and was expelled from school 3 times, but again he didn't change because his heart assumed street and hip-hop. Victor began rap when he was only 12 years old but he didn't continue beacuse rap was very simple because he sang really rap.

In 1992 Victor wrote songs "Democracy" and "To Gulf Police" and in 1993, he record first professional song called "Zingjirėt Qė S'kputen." After some years, precisely in 1995, Viktor had a tragedy, where his close friend Dren Thaqi was hit by a train and died. He wrote a song " Heart in Peace" as a reminder for Dren.

In time when for a word against Serbia pay expensive, Victor wrote a song in which Serbian policve cited names like "Death Serbia", but Radio Selavia didn't broadcast, so from all songs of Victor were broadcast only "Heart in Peace".

Music that make Hip-Hop Victor was explicit, without fear texts that present reality as it was and these were key reasons for affirming its not at that time. Although the will can choose the easy way to fame by not using the explicit expressions or words against the government of that time, as they had done most or all other reper that time, but he didn't changed his style and was explicit and realistic, but unknown.

Victor was included in 1996 in clashes with an Albanian family and entered the blood with them. This was why his family decided to move to the USA. They were placed in the Bronx (New York), this highly populated country from the Albanian community where he continued his dream. In 1998, Victor make a song with some members of the ABI, which called "Albanian Rules", which song was more freestyle and jokes. In that year, he worte the song "if i die u die", this song which is seen by many people as the best song rap in western style.

When Victor arrived at USA, he immediately created his clan called TBA (The Bloddy Alboz), in which a part of the members involved in rap music. Victor has a studio record called "Conqueror RECORDS" where he works all his songs. New album called "Supreme Enemies" has sold 8000 copies within 3 days. This album broke sales recordin, the paper says in Kosovo. No other album of any reper singer or group didn't sold 8000 copies for such a short a time. In 2008, Victor with TBA create new album called "The Canon of the Katil".

2!! Re: unikkatil - Biografia prej Mon Sep 16, 2013 6:16 pm

Wizard

avatar
Admin
Admin
Dhe pak me shum njohuri....

U lind ne vitin 1982 ne nje familje me tradit.
Eshte nipi i Gjon Palokes d.m.th. udhheqsi i ballit kombetar njeriu i cili nuk ua dha tokat e stergjyshve skllaverve armiku deshi ta denoj me vdekje por nuk arriti.

-Shkollen fillore e kreu ne Prishtin pastaj u regjistrua ne Gjimnazin "Sami Frasheri". Ai ne fillim ishte nje nxenes i sjellshem por me von u be nje problematik.Ai u perjashtua nga shkolla 3 her por perseri nuk pushoi dhe u be nje djal i veshtir sepse zemren e tij ja morri rruga dhe Hip- Hopi.Muziken rep e filloi 12 vjeq mirpo nuk vazhdoi sepse ne ate koh repi per te ishte shum i thjesht sepse ai kendonte rep te vertet.
Me 1992 Unikkatili inqizoi kenget e tij te para “Demokraci” dhe “Ta zdhukim Policin” dhe me 1993 ai inqizoi kengen e pare profesionale me titull :zingjiret qe s’kputen”. Pas disa vitesh,saktesisht me 1995 Viktori perjetoi nje tragjedi, shoku i tij i ngushte Dren Thaqi u godit nga treni dhe vdiq,per kete ndodhi ai shkroi dhe inqizoi kengen “Shpirti N’Paqe” si kujtim per Drenin.
Ne kohen kur per nje fjale kunderSerbise paguaje shtrenjte Unikkatili shkroi kenge net e cilat permendeshin emra te policve serb si ajo “Vdekje Serbis” e megjithate Radio Selavia ne Pristhtin frikoheshin t’I emetonin keshtu qe nga te gjitha kenget e Unikkatilit aso kohe u emitua vetem “shpirti n’paqe”.Muzika qe bente Unikkatili ishte Hip-Hop eksplicit, net e cilin pa frike paraqiste realitetin ashtu si ishte dhe keto ishin arsyet kyqe te mos afirmimit te tij ne ate kohe.Ndonese do mund te zgjedhte rrugen e lehte deri te fama duke mos perdorur shprehje eksplicite ose fjale kunder pushtetit te asaj kohe sic kishin bere shumica apo te gjith reperet tjere te asaj kohe,ai nuk nderroi stilin e tij dhe mbeti reper eksplicit dhe real,por I panjohur.
Me 1996 Unikkatili u fut ne perleshje me nje familje shqiptare dhe hyri ne gjak me ta.Kjo ishte arsyeja pse familja e tij vendosi te shperngulet per ne SHBA. Ata u vendosen ne Bronx(New York),vend ky mjaft i banuar nga komuniteti shqiptar ku atje edhe e vazhdoi endrren e tij. Me 1998 Unikkatili e ben nje kenge me disa anetare te ABI,te cilen e titulluan “ Albanian Rule” dhe ishte me shum freestyle dhe shaka.Ne pot e njejtin vit Unikkatili punon kengen “if i die u die” kenge kjo e cila nga shum shqiptare shihet si kenga me e mire rep e stilit western.

-Viktori kur arriti ne USA menjehere e formoi klanin TBA (The Bloodu Alboz) ne gjuhen shqipe (Shqipet e Pergjakshme)ne te cilin nje pjese e anetareve mirren me muzik rep,nder ta me te njohurit jane:Z.E.F ,Miloti, Ye-Toni,Polo,Zeni,Presioni(I cili kendon vetem shqip),Fame,Special-K,Tee etj. Unikkatili ka edhe studion e tij te inqizimeve te emeruar “CONQUEROR RECORDS” net e cilen punon te gjitha kenget e tij.Albumi i ri i ti i perbashket me grupin The Bloody Alboz (TBA) i titulluar "Armiqt Suprem" eshte shitur me 8000 kopje mbrenda 3 ditesh.
Ky Album e thyen recordin ne shitje, shkruan gazeta e Kosovės "Lajm". Asnjė album tjeter i ndonje Rep - Kėngtari a grupi nuk ėshtė shitur me kaq kopje, brenda nje kohe kaq tė shkurtėr. Dhe ne vitin 2008 TBA formoi albumin e tij te titulluar "KANUNI I KATILIT"

Viktor Palokaj-Rebel a.k.a (also known as-i njohur si) Unikkatil ėshtė njė rep kėngėtar kosovar qė jeton nė USA,atje ai shkruan dhe inqizon kėngė shumė tė pėlqyera dhe tė kėrkuara nga rinia. Mirėpo edhe pse ai ėshtė afirmuar vonė duhet tė cekim qė Viktori ka
filluar tė merret me rep qė nė moshė shumė tė hershme.

Anetaret e TBA jane: UniKKatil - Buja - Klepto - TEE - Cyanide - Z.E.F - B52 - Miloti - SacrifiC - Jetoni - VZ - Tribun - Professioni - Braves Hill - Presioni - N.A.G - Bc.DaZz - Hudra a.k.a Problemi Macabre - DMC - D.M.K Og 043 Slitta - F-Tim - Dredha -

Keta janė grupi tė cilėt shumica nuk janė mė (janė prish nermveveti).

Kjo ishte biografia e shkurter e Unikkatil.

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi