Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Koha e lire dhe shoqeria » Kuriozitete » Torta mė e madhe nė botė nga karotat

Torta mė e madhe nė botė nga karotat

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1ok Torta mė e madhe nė botė nga karotat prej Tue Sep 17, 2013 2:03 pm

Wizard

avatar
Admin
Admin


Publikuar: 15.09.2013 - 10:48
Rreth 60 orė punė i janė dashur ekipit prej 20 vetash tė drejtuar nga Martin Meier, pėr tė bėrė gati tortėn gjigante me karota. Kjo ka ndodhur tė shtunėn, nė Mägenwil tė kantonit Aargau. Para ēadrės sė improvizuar te njė furrė e kėtij fshati ishte bėrė njė kolonė e gjatė e njerėzve qė prisnin pėr tė marrė njė copė nga torta rekorde. Ajo kushtonte 3 franga ndėrsa paratė e fituara ishin destinuar pėr qėllime humanitare.

Shumė i gėzuar ėshtė shprehur iniciatori i kėtij aksioni shkruan azonline.ch. “Ka shumė rreziqe nė njė aksion tė tillė por te ne shkoi gjithēka shumė mirė", ka thėnė Meier, transmeton albinfo.

Ndėrkaq, se a do tė gjejė vend kjo tortė nė librin e rekordeve tė Ginist, Meier do ta marrė vesh pas disa muajsh. Sepse deri atėherė, juria e Librit tė Rekordeve tė Ginist do tė mund tė shqyrtojė tė gjitha kėrkesat e arritura.

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi