Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Koha e lire dhe shoqeria » Kuriozitete » Nė Japoni gati 55 mijė mbi 100-vjeēarė

Nė Japoni gati 55 mijė mbi 100-vjeēarė

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1!! Nė Japoni gati 55 mijė mbi 100-vjeēarė prej Tue Sep 17, 2013 2:07 pm

Wizard

avatar
Admin
Admin


Publikuar: 13.09.2013 - 14:13
Tokio, 13 shtator - Nė Japoni vazhdon tė rritet numri i njerėzve jetėgjatė. Kėtė vit nė vend numėrohen rreth 54.400 shtetas me moshė mbi 100-vjeēare, ēka do tė thotė 3 mijė mė shumė se nė vitin e kaluar.

Ndėrkohė, nė mesin e personave tė moshės sė thyer gra ka 87,5% mė shumė se sa burra. Nė Japoni numri personave me moshė mbi 100-vjeēare ėshtė nė rritje tė qėndrueshme prej mė shumė se 40 vjetėsh.

Mė e moshuara nė vend konsiderohet tė jetė banorja e Osakės - 115-vjeēarja Misao Okawa. Ajo lindi mė 5 mars tė vitit 1898. Nė gusht ajo u pėrfshi nė Librin e rekordeve Guinness si njeriu mė i moshuar nė botė.

2!! Re: Nė Japoni gati 55 mijė mbi 100-vjeēarė prej Wed Sep 18, 2013 8:30 am

Network

avatar
Web Master
Web Master
Ku merret vesh andej mer ,jan te gjithe njesoj Very Happy


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

3!! Re: Nė Japoni gati 55 mijė mbi 100-vjeēarė prej Thu Sep 19, 2013 7:00 pm

Wizard

avatar
Admin
Admin
hahaha epo shife ca thot imagjino 100 vjec Very Happy ...


ne sdo shkojm as 70 Very Happy hahhaha

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi