Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Shkenca » Shkenca » Te rejat me te fundit te shkences

Te rejat me te fundit te shkences

Shko tek faqja : Previous  1, 2

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 2 e 2]

27 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Tue Apr 08, 2008 12:28 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master

30 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Tue Apr 08, 2008 2:13 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master

Viti 2010 mund tė jetė fundi i internetit
Sipas analizave shkencore, internet pas vitit 2010 do tė punoj shumė mė ngadalė dhe do tė jetė jo funksional.
E martė, 08 Prill 2008 12:13

Sipas analizave tė bėrė nė Universitetin e Harvard-it, kėrkesa e tepėrt nė qasje si dhe nė shkarkimin e videove do tė rezultojė me mbingarkimin e serverėve. Pėr kėtė arsye shėrbimet e internetit do jenė gati jo funksional pas vitit 2010.

Analiza pasqyron se ueb sajtet siē You Tube dhe Scott Bradner, pėr funksionim normal dhe stabil kėrkojnė njė infrastrukturė shumė mė tė zhvillua. Qė tani janė evidente disa vėshtirėsi tė cilėt nė vitet e ardhshme qo tė zgjerohen.

Sipas ekspertėve shėrbimi www ēdo vjet ėshtė duke dyfishuar rrjetin, ndėrsa vetėm hapėsira e faqja Yuotube qė e mbulon nė vitin 2007, ėshtė sa hapėsira e pėrgjithshme qė ka shfrytėzuar gjithė bota nė vitin2000.

Nė anėn tjetėr vėrehen edhe zhvillime tė cilėt mund tė ndihmojnė nė kapėrcimin e vėshtirėsive. Qendra Evropiane pėr analiza Nukleare ka zhvilluar kabllot fiberoptike tė cilėt ofrojnė njė qasje prej 10 mijė herėve mė shpejt, por pėrdorimi i tyre do tė filloj pas 20 viteve.var tmp;
tmp = document.getElementById("news_content").getElementsByTagName("a");
for(i=0; i

34 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Sun Jul 13, 2008 11:26 am

Network

avatar
Web Master
Web Master

36 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Sun Jul 13, 2008 11:26 am

Network

avatar
Web Master
Web Master

37 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Fri Oct 31, 2008 11:08 am

Network

avatar
Web Master
Web Master

39 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Thu Mar 19, 2009 4:06 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
10 miliardė planete "binjake" me Tokėn


gjithė hapėsirėn e galaktikės tonė ndodhen rreth 10 miliardė planete tė
ngjashem me Tokėn por ndoshta qė tė gjithė tė pabanuar.


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

40 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Thu Mar 19, 2009 4:07 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
Kete e ben te ditur astronomi amerikan Alan Boss nga Uashingtoni, ne
baze te zbulimeve me te fundit qe jane bere nga teleskopet e fuqishem
tokesore. Prej pak kohesh, Boss ka publikuar nje liber me titull "The
Crowded Universe" qe eshte bere best seller per te apasionuarit pas
mistereve te universit.

"Kemi arritur ne perfundimin se
ekzistojne 10 miliarde planete binjake te Tokes vetem ne galaktiken
tone, por duke ditur se ne univers ka 100 miliarde galaktika, atehere
ky numer mund te jete shume here me i madh", thekson astronomi. Kjo do
te thote se 10 miliarde planetet e ngjashem me Token kane
karakteristikat e planetit tone, qe do te thote; planete qe rrotullohen
rreth diejve te tyre ne nje distance as te afert por as te larget nga
ylli i tyre.

Sipas Boss, planetet mund te ndahen ne tre
kategori; gjigande si Jupiteri, topa akulli si Neptuni dhe
super-planete si Toka. Cdo yll gjate procesit te krijimit, formon rreth
vetes planete te ndryshem te krijuar nga gazi dhe pluhuri.

"Ne
tani shikojme vetem planetet gjigande, por prane tyre ndodhen edhe te
vegjelit, binjaket absolute te Tokes qe mund t'i shikojme dhe studiojme
pas shume vjetesh. Perkohesisht mund te hipotezojme se vetem 10 % e
planeteve te cdo galaktike jane te njejte me Token, cka do te thote
rreth 10 miliarde", thekson astronomi amerikan.
Por pavaresisht
kushteve te krijuara per zhvillimin e jeteve ne keto planete, Boss
mendon se ne keto planete jo domosdoshmerisht eshte zhvilluar jeta si
ne Toke, pasi gjithcka varet nga itenerari i evolucionit te materies.
Nderkohe, per kete qellim, ne 5 mars te ketij viti do leshohet ne
hapesire nje teleskop, ne gjendje te vezhgoje me fuqi shume here me te
madhe galaktiken tone.


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

41 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Thu Mar 19, 2009 4:10 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
Po vjen Lulin, “Kometa e gjelbėr”

Kometėn
Lulin pra do tė kenė mundėsi ta shohin te gjithė qytetaret e Kosovės
dhe mbarė Universi, kometė e cila disi na ka zėnė nė njė surprizė
krejtėsisht mahnitėse...Ditėt
nė vijim te muajit shkurt do tė jen spektakulare pėr atė qė e donė
qiellin me yje sepse kėto ditė kometa Lulin do tė duket edhe pa anėn e
ndonjė teleskopi apo dylbive.

Tani e njohur edhe me nofkėn
"komete e gjelbėr" pėr shkak tė ngjyrės sė gazit qė liron, siē edhe
duket nė kėtė foton e bukur tė cilėn e ka bėrė astronomi italian Paolo
Candy. Jemi duke folur pra pėr kometėn Lulin e cila u zbulua ne vitin
2007 gjatė njė kolaborimi tė astronomėve kinez dhe atyre te Tajvanit,
qė tashmė ėshtė duke ju afruar planetit tonė Tokės. "Siosfera" e 24
shkurtit 2009 do tė jetė dita kur kometa Lulin do ti afrohet Tokės mė
se shumti me njė largėsi prej 60 milion kilometrash. Kėtyre ditėve do
ta arri njė ndriēim tė mrekullueshėm me 4a deri nė 5a magnitudė dhe
kėshtu qė do tė na mundėsohet ta shikojmė pa anėn e teleskopit apo
dylbive por vetėm me shikimin e syrit.

Askush nga astronomėt
dhe astrofizicientėt nuk jep njė shpjegim pėrse Lulin ėshtė hera e parė
qė viziton sistemin tonė diellor dhe nė njėfarė mėnyre askush nuk din
edhe si ta trajton njė ngjarje te tillė. Pra kėtu do tė kėtė vend edhe
pėr ndonjė surprizė tė mundshme. Kjo komet supozohet se pėrmban
sianogjen njė gaz qė ėshtė shumė i shpeshtė po thuaj se ne tė gjitha
kometat e njohura deri mė tani si dhe biatomik tė karbonit. Qė tė dyja
kėto substanca sė bashku me ndriēimin e Diellit japin njė shkėlqim tė
gjelbėr kėsaj komete. Pėr ta par tashmė duhet shikuar tek horizonti
qiellor nė mesi e yjeve plejadė tė Peshores.

Kometėn Lulin pra
do tė kenė mundėsi ta shohin te gjithė qytetaret e Kosovės dhe mbarė
Universi, kometė e cila disi na ka zėnė nė njė surprizė krejtėsisht
mahnitėse pėr tė mos than tė ēuditshme, por siē mėsohet nga eksperienca
nė astronomi duhet tė ketė gatishmėri pėr ēdo befasi tė mundur. E
falėnderojmė Zotin e madh qė do tė na e mundėsoj shikimin e kėsaj
mrekullie tė tij. Sa herė qė shikojmė kėto mrekulli tė panumėrta tė tij
neve si besimtar na rritet imani edhe mė shumė,


Pamje mahnitėse tė kometės "Lulin"


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

42 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Thu Mar 19, 2009 4:11 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
Mėnyrė e re trajtimi kundėr kancerit

Gjatė
njė trajtimi tė ri eksperimental, qelizat kanceroze goditen me doza 10
herė mė tė larta sesa gjatė kimoterapisė sė zakonėshme.

Kudo
qė kanceri shfaqet, nė gji, lėkurė e zorrėn e trashė, ai shpesh
pėrhapet nė mėlci duke u bėrė mė vdekjeprurės. Por tani, pėr disa
pacientė, njė trajtim i ri eksperimental po ndikon pėr tkurrjen e
tumoreve nė mėlēi.

Linda Kempbell ka kohė qė ka mposhtur
kancerin nė lėkurė, ose kėshtu kishte menduar, sepse verėn qė kaloi
mjekėt zbuluan se tumoret ishin pėrhapur nė mėlēi. Aq i madh ishte
numri i tyre, sa ata e kishin tė vėshtirė edhe pėr t'i numėruar. Kjo e
dėshpėroi shumė Lindėn. Ajo nuk kishte ditė qė tė mos qante. Me kancer
nė mėlēi, pak pacientė jetojnė mė shumė se njė vit.

Mjekėt i
thanė Lindės qė t'i nėnshtrohej njė trajtimi tė ri eksperimental; njė
lloj kimoterapie, gjatė sė cilės qelizat kanceroze goditen me doza 10
herė mė tė larta sesa gjatė kimoterapisė sė zakonėshme.

Doktor
Riēard Aleksandėr pranė qėndrės mjekėsore tė Merilandit, thotė se kur
doza e kimoterapisė shtohet nė njė pjesė tė trupit ku tumoret janė tė
pranishėm, po ashtu shtohet edhe efektshmėria e trajtimit.

Sfida
e deri tanishme e pėrdorimit kėsaj metode ėshtė se si tė veprohet pa
dėmtuar pjesėt e shėndetėshme tė organizmit. Gjatė kėsaj mėnyre
eksperimentale mjekėt fusin njė tub deri nė mėlēi dhe pėr 30 minuta i
bombardojnė tumorėt me kimo. Pėr tė mos lejuar qė ilaēi kimoterapik tė
prekė pjesėn tjetėr tė trupit, mjekėt marrin gjakun, tashmė tė ngarkuar
me kimo, ndėrsa ai del nga mėlēia dhe e kalojnė atė nė njė filtėr tė
jashtėm pėr tė hequr kimon. Pastaj ky gjak i filtruar futet pėrsėri nė
trup.

Pas katėr muajsh trajtimesh me kėtėt metodė
eksperimentale, imazhet tregojnė se tumoret nė mėlēi janė zvogėluar a
tkurrur tek 50 pėrqind e pacientėve.

Linda sapo ka filluar tė
trajtohet me kėtė metodė tė re dhe shenjat e para tregojnė se tumoret
nė mėlēinė e saj duket se po reagojnė duke u tkurrur. Njė trajtim i
tillė kaq i pėrqėndruar sjell edhe efekte anėsore. Pacientėt si Linda
nuk e dijnė se kur tumorėt do tė fillojnė tė zmadhohen pėrsėri, por me
kėtė metodė tė re ata fitojnė kohė tė ēmueshme. Linda thotė se nuk
ėshtė gati tė vdesė dhe nėse kimoterapia e pėrqėndruar i zgjat jetėn
disa vjet, ajo ndjen se del e fituar.


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

43 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Thu Mar 19, 2009 4:13 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
Concorde para rikthimit

Njė kompani Amerikane planifikon avion super tė shpejt.Concorde "Zogu mė i bukur i Botės" - Dizajn gjenial, Concorde mbi Atlantikshumė se gjysme shekulli ekzistojnė shumė plane dhe projekte pėr njė
avion civil me njė shpejtėsi mė tė madhe se shpejtėsia e zėrit.

Inxhinieret
shikojnė me kujdes dy dobėsitė e avionit legjendar francezo-britanik si
zhurmėn dhe shpenzimet e larta tė karburantit.

Saktėsisht para 40 viteve, 2 Mars 1968 behet fluturimi i pare 29 minutash i Concorde nė Francė.

Me
25 Gusht 2000 Concord pėrjeton ditėn mė tragjike tė historisė se tij.
Vetėm njė minutė pas fluturimit nga Aeroporti Charles de Gaulle (Paris)
rrėzohet Concorde ku 109 udhėtarėt humben jetėn. Shkaktar i kėsaj
tragjedie ishte njė gabim teknik. Tre vite pas kėsaj tragjedie kompania
ajrore franceze Air France dhe ajo britanike British Airways ndėrprenė
fluturimet dhe hjekin nga pėrdorimi avionin Concorde.

Ndėrmarrja
Amerikane Aerion gjatė 12 viteve ėshtė duke projektuar dhe zhvilluar
njė avionė Businessjet (SBJ), qe mbi Oqeane te arrin shpejtėsinė deri
nė 1900 km/h, pėrafėrsisht 2 herė mė shpejt se avionėt civil. Harxhimet
duhet tė jenė tė ngjashme me avionėt privat. Inxhinieret kanė bėrė
pėrmirėsime konstruktive nė krahasim me Concorde qė tė zvogėlohet
zhurma dhe harxhimet nė karburante. Kjo ndėrmarrje Amerikane premton
deri nė vitin 2015 ky avion tė bėjė fluturimin e parė me udhėtar.


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

44 Re: Te rejat me te fundit te shkences prej Wed Aug 19, 2009 7:07 pm

Network

avatar
Web Master
Web Master
Argumentet e rinj mbi trashėgiminė e intelegjencės
Duket se gjenet ndikojnė nė intelegjencė ashtu qė pėrcaktojnė sa mirė janė tė mbuluar me mijelinė aksonet e nervave, substancėn yndyrore qė ndan aksonet, i izolon dhe i mundėson lėvizjen e shpejtė tė sinjaleve nė tru.Thuhet se fotografia flet njėmijė fjalė. Por a thua mund tė tregojė sa jeni intelegjent?

Nė realitet mundet, thanė shkencėtarėt nga Universiteti i Kalifornisė nė SHBA.

Nė studimin e shpallur mė 18 shkurt tė vitit 2009 nė revistėn Journal of Neuroscience, profesori i neurologjisė Paul Thompson me kolegėt e tij u shėrbye me tip tė rinj tė skanerit tė trurit pėr tė treguar qė intelegjenca ėshtė nė ndikimin e fuqishėm tė kualitetit tė aksoneve, pjesė e qelizave trurore qė pėrcjellin sinjalet nė tru. Sa mė e shpejtė ėshtė pėrcjellja e sinjaleve, truri mė shpejtė pėrpunon informatat. E pasi qė tėrėsia e sistemit nervor nė tru ėshtė nėn ndikimin e gjeneve, ata kanė rol shumė mė tė madh nė shkallėn e intelgjencės sesa qė ėshtė menduar mė parė.

Duket se gjenet ndikojnė nė intelegjencė ashtu qė pėrcaktojnė sa mirė janė tė mbuluar me mijelinė aksonet e nervave, substancėn yndyrore qė ndan aksonet, i izolon dhe i mundėson lėvizjen e shpejtė tė sinjaleve nė tru. Sa mė i trashė tė jetė mbėshtjellėsi i mijelinės, impulset e nervave janė mė tė shpejtė.

Thompson me kolegėt ka skenuar trurin e 23 binjakėve njėvezor dhe 23 binjakėve dyvezor. Meqė binjakėt njėvezor ndajnė gjene tė njėjta, ndėrsa dyvezorėt ndajnė afro gjysmėn e gjeneve, shkencėtarėt kanė mundur t'i krahasojnė dy grupet pėr tė treguar qė tėrėsinė e mijelinės e pėrcaktojnė gjenet nė pjesėn e trurit qė janė thelbėsor pėr intelegjencė.

Kėto janė pjesa parietale i cili ėshtė pėrgjegjės pėr kuptimin e marrėdhėnieve hapėsinore, pėrpunim vizual dhe logjik, si dhe corpus callosum i cili pranon dhe bashkon informatat pėr dy anėt e trurit.
Shkencėtarėt janė shėrbyer me versionin e shpejtė tė skanerit tė quajtur HARDI (high angular resolution diffusion imaging), i cili skenon trurin me mė shumė qartėsi nga aparati standart i rezonancės magnetike.

Inēizimet e mėparshėm kanė treguar inde tė ndryshme nė tru duke matur sasinė e ujit prezent, ndėrsa HARDI mat sesi uji difundon nėpėr substancėn e bardhė tė trurit dhe nė bazė tė kėsaj njehsohet kualiteti i mijelinės.
HARDI mat difuzionin e ujit. Nėse uji difundon shpejtė, nė njė drejtim tė caktuar, atėherė truri krijon lidhje shumė tė shpejta. Nėse difundon nė njė regjion tė gjerė, kjo ėshtė shenjė e dėrgimit tė ngadalshėm tė sinjaleve dhe intelgjencės sė ulėt. andaj, me kėtė fitojmė imazhin e shpejtėsisė sė dikujt mentale, thotė Thompson.

Meqė procesi i mijelinizimit tė trurit pėrcjell udhėtimin e kundėrt tė shkronjės U, d.m.th nė moshėn e mesme ėshtė mė i lartė, e pastaj fillon tė bie.

Thompson beson qė zbulimi i sigurtė qė nxit zhvillimin e mijelinės ėshtė shumė me rėndėsi pėr prevenimin e sėmundjeve tė trurit siē janė: skleroza multiple dhe autizmi, qė janė tė lidhura me mijelinė.

Qėllimi i kėrij hulumtimi ėshtė pėr tė fituar njohuri pėr sėmundjet e trurit, theksoi Thompson.

Me kolegėt e tij tani mė e ngushtoi numrin e geneve kandidat tė cilėt ndoshta ndikojnė nė zhvillimin e mijelinės.

A thua ndoshta njė ditė mund tė arrihet terapia e cila do tė na rritė intelgjencės tonė?

Ėshtė rrugė e gjatė deri te kjo, por brenda kufijve tė mundshėm, shton Thompson.


Pėrktheu dhe pėrshtati: Prim.dr.med.sc. Ali F. Iljazi


_________________
Perfundimi I Rendesishem Eshte Njohja e Vetvetes ]

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 2 e 2]

Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi