Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Shkenca » Shkenca » Kur'ani Fisnik

Kur'ani Fisnik

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Next

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 6 e 13]

126 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 1:13 pm

shaban


operator/e
operator/e
61. Saff1.
All-llahun e madhėroi ēka ka nė qiej dhe ēka ka nė tokė, e Ai ėshtė mbizotėruesi, i urti.

2.
O ju qė besuat, pse po e thoni atė qė nuk e punoni?

3.
Tek All-llahu ėshtė shumė e urrejtur ta thoni atė qė nuk e punoni!

4.
All-llahu i do ata qė luftojnė nė rrugėn e Tij tė rreshtuar si tė jetė ndėrtesė e fortifikuar.

5.
Dhe, (rikujto) kur Musai popullit tė vet i tha: "O popull imi, pse mė shqetėsoni kur e dini se me tė vėrtetė unė jam i dėrguar i All-llahut te ju!" E kur ata u shmangėn (nga e vėrteta), All-llahu i largoi zemrat e tyre, pse All-llahu nuk e vė nė rrugė tė drejtė popullin e prishur.

6.
Dhe, kur Isai, biri i Merjemes tha: "O beni israilė, unė jam i dėrguar i All-llahut te ju, jam vėrtetues i Tevratit qė ishte para meje dhe jam pėrgėzues pėr njė tė dėrguar qė do tė vijė pas meje, emri i tė cilit ėshtė Ahmed!" E kur ai u erdhi atyre me argumente tė qarta, ata thanė: "Kjo ėshtė magji e hapėt".

7.
E kush ėshtė mė mizor se ai qė pėr All-llahun shpif gėnjeshtrėn, kur ai thirret pėr nė fenė islame; po All-llahu nuk i ofron udhėzimin pėr nė rrugėn e drejtė popullit zullumqarė.

8.
Ata duan ta shuajnė dritėn e All-llahut me gojėt e tyre, po All-llahu e plotėson (e pėrhap) dritėn e vet, edhe pse e urrejnė jobesimtarėt.

9.
Ai (All-llahu) ėshtė qė e dėrgoi tė dėrguarin e vet me udhėzim tė qartė e fé tė vėrtetė pėr ta bėrė mbizotėrues mbi tė gjitha fetė, edhe pse idhujtarėt e urrejnė.

10.
O ju qė keni besuar, a t'ju tregoj pėr njė tregti tė bujshme qė ju shpėton prej njė dėnimi tė dhembshėm:

11.
T'i besoni All-llahut dhe tė dėrguarit tė Tij, tė luftoni nė rrugėn e All-llahut me pasurinė tuaj dhe veten tuaj, e kjo ėshtė shumė mė e dobishme pėr ju, nėse jeni qė e dini.

12.
Ai (All-llahu) iu falė mėkatet tuaja, ju shpie nė Xhennete nėpėr tė cilat rrjedhin lumenj dhe nė pallate tė bukura nė Xhennetet e amshueshme, e kėto janė ai suksesi mė i madh.

13.
Edhe tė tjera qė ju i dėshironi ndihmė prej All-llahut dhe fitore e afėrt, e pra, pėrgėzoji besimtarėt!

14.
O ju qė besuat, bėhuni ndihmėtarė tė All-llahut, si Isai biri i Merjemes havarijunėve (besimtarėve tė vet tė sinqertė) u pat thėnė: "Kush ėshtė ndihmėtar imi pėr nė rrugėn e All-llahut?" Havarijjunėt i thanė: "ne jemi ndihmėtarė tė rrugės sė All-llahut!" E njė grup prej beni israilėve besoi, e njė grup refuzoi, e Ne, ata qė besuan i pėrkrahėm kundėr armikut tė tyre dhe ashtu u bėnė ngadhėnjyes.

127 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 1:13 pm

shaban


operator/e
operator/e
62. Xhum'a1.
Ēka ka nė qiej dhe ēka ka nė tokė bėn tesbih All-llahun, Sunduesin, tė Pastėrin nga ēdo e metė, tė Fuqishmin e tė Urtin.

2.
Ai ėshtė qė arabėve tė pashkolluar u dėrgoi Pejgamberin nga mesi i tyre qė t'ju lexojė ajetet e Tij, t'i pastrojė ata, t'ua mėsojė librin dhe sheriatin, edhe pse mė parė ata ishin nė njė humbje tė dukshme.

3.
(U dėrgoi) edhe tė tjerėve qė nuk i arritėn ata, Ai ėshtė ngadhnjyesi, i urti.

4.
Kjo ėshtė mirėsi e All-llahut, qė ia jep atij qė do, e All-llahu ėshtė i zoti i dhuntisė sė pėrsosur.

5.
Shembulli i atyre, qė janė obliguar me Tevrat, dhe nuk e zbatojnė atė, ėshtė si shembulli i ndonjė gomari qė bart libra. Shembull i keq, ėshtė shembull i popullit qė pėrgėnjeshtroi ajetet e All-llahut, e All-llahu nuk udhėzon nė rrugė tė drejtė popullin jobesimtarė.

6.
Thuaj: "O ju qė i pėrmbaheni jehudizmit, nėse pretendoni se jeni mė tė afėrmit e All-llahut e jo njerėzit e tjerė, atėherė kėrkonie vdekjen, po qe se jeni tė sinqertė (nė atė qė thoni)".

7.
Po, ata nuk e dėshirojnė kurrė atė, pėr shkak tė asaj qė e punuan me duart e veta, e All-llahu e di shumė mirė se kush janė mizorėt.

8.
Thuaj: "S'ka dyshim se vdekja prej sė cilės po ikni, ka pėr t'ju zėnė, e mande do tė silleni te Ai qė e di tė padukshmėn dhe tė dukshėm, dhe atėherė Ai do t'ju njoftojė me atė qė keni punuar".

9.
O ju qė besuat, kur bėhet thirrja pėr namaz, ditėn e xhumasė, ecni shpejt pėr aty ku pėrmendet All-llahu (dėgjojeni hutben, falnie namazin), e lini shitblerjen, kjo ėshtė shumė mė e dobishme pėr ju nėse jeni qė e dini.

10.
E, kur tė kryhet namazi, atėherė shpėrndanuni nė tokė dhe kėrkoni begatitė e All-llahut, por edhe pėrmendnie shpeshherė All-llahun, ashtu qė tė gjeni shpėtim.

11.
Po, kur ata shohin ndonjė tregti, ose ndonjė aheng mėsyhen atje, kurse ty tė lėnė nė kėmbė. Thuaju: "Ajo qė ėshtė tek All-llahu ėshtė shumė mė e mirė se dėfrimi dhe tregėtia, e All-llahu ėshtė furnizuesi mė i mirė!"

128 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 1:13 pm

shaban


operator/e
operator/e
63. Munafikun1.
Kur tė erdhėn ty hipokritėt, tė thanė: "Ne dėshmojmė se vėrtet ti je i dėrguar i All-llahut!" E, All-llahu e di se ti je i dėrguar i Tij, por All-llahu dėshmon se hipokritėt janė rrenacakė (kur thonė ashtu).

2.
Ata betimin e tyre e bėjnė pėr t'u mbrojtur, andaj ata penguan nga rruga e All-llahut. Veprimi qė ata bėnė ėshtė shumė i keq.

3.
Ngase ata besuan (me gojė) e pastaj mohuan, andaj zemrat e tyre u mbyllėn dhe ata nuk kuptojnė.

4.
E kur t'i shohish ata, trupat e tyre tė mahnisin, e kur tė flasin, fjalės sė tyre i vė veshin. Po ata janė si trungujt e zgavruar e tė mbėshtetur, e ēdo zė e mendojnė se ėshtė kundėr tyre. Ata janė armiq, pra ruaju prej tyre! All-llahu i vraftė, si shmangen nga e vėrteta!

5.
E kur u thuhet: "Ejani te i dėrguari i All-llahut qė ai tė kėrkojė prej Tij falje pėr ju", ata tundin kokat e tyre dhe i sheh se si ta kthejnė shpinėn duke e mbajtur veten tė madh.

6.
Sa u pėrket atyre, ėshtė krejt njėsoj: si kėrkove pėr ta falje, si nuk kėrkove pėr ta falje (nga Zoti), sepse All-llahu kurrsesi nuk do t'i falė dhe ėshtė e sigurt se All-llahu nuk ia ofron udhėzimin popullit arrogant.

7.
Ata janė qė u thonė (vendasve tė Medinės): "Mos u jepni atyre qė janė me tė dėrguarin e All-llahut (muhaxhirėve), ashtu qė tė shpėrndahen!. Po, te All-llahu janė pasuritė (depot) e qiejve e tė tokės, por hipokritėt nuk janė duke kuptuar".

8.
Ata thonė: "Nėse do tė kthehemi (prej luftės me beni Mustalikėt) nė Medinė, ai mė i forti pa tjetėr prej aty ka pėr ta pėrzėnė atė mė tė dobėtin!" (ashtu thanė) Ndėrsa e tėrė krenaria i takon All-llahut, tė dėrguarit tė Tij dhe besimtarėve, por hipokritėt kėtė nuk e dinė.

9.
O ju qė besuat, as pasuria juaj e as fėmijėt tuaj tė mos u shmangin prej adhurimit tė All-llahut, e kush bėn ashtu tė tillėt janė mu ata tė humburit.

10.
Dhe jepni nga ajo qė Ne u kemi dhėnė juve, para se ndonjėrit prej jush t'i vijė vdekja, e atėherė tė thotė: "O Zoti im, pėrse nuk mė shtyve edhe pak afatin (e vdekjes), qė tė jepja lėmoshė e tė bėhesha prej tė mirėve!"

11.
Po, All-llahu kurrsesi askė nuk e shtyn pėr mė vonė, kur atij t'i vijė afati i vet. All-llahu hollėsisht ėshtė i njohur me atė qė ju punoni.

129 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 1:14 pm

shaban


operator/e
operator/e
64. Tegabun1.
Vetėm All-llahut i shprehin madhėrinė e lartėsimin ēka ka nė qiej dhe ēka nė tokė, dhe se vetėm e Tij ėshtė i tėrė pushteti dhe vetėm Atij i takon falėnderimi, e Ai ėshtė i gjithfuqishėm pėr ēdo send.

2.
Ai ėshtė qė u krijoi juve, e nga ju ka mohues dhe ka besimtarė. All-llahu e sheh shumė mirė atė qė e punoni.

3.
Ai krijoi qiejt dhe tokėn me urtėsi tė pėrsosur dhe Ai juve u dha formėn, e formėn tuaj e bėri tė bukur dhe vetėm te Ai ėshtė e ardhmja.

4.
Ai e di ē'ka nė qiej e nė tokė, e di atė qė e fshihni dhe atė qė e shfaqni haptazi, sepse All-llahu di edhe atė qė mbajnė nė zemrat.

5.
A nuk ju erdhi lajmi i atyre qė ishin mė parė e nuk besuan, ndaj edhe pėrjetuan barrėn e rėndė tė punės sė vet dhe ata kanė njė dėnim tė idhėt.

6.
Atė (dėnim e marrin) pėr shkak se atyre u vinin tė dėrguarit e vet me argumente tė qarta, e ata thoshin: "A njeriu i thjeshtė do tė na udhėzojė neve?" Dhe ashtu nuk besuan dhe u zmbrapsėn, po All-llahu nuk ka nevojė pėr ta; All-llahu ėshtė begatshėm, i falėnderuar nga vetvetiu.

7.
Ata qė nuk besuan, menduan se kurrsesi nuk do tė ringjallen. Thuaj: "Po, pasha Zotin tim, pa tjetėr do tė ringjalleni dhe do tė njiheni me atė qė keni punuar, e ajo pėr All-llahun ėshtė lehtė!"

8.
Atėherė pra, pranonie All-llahun, tė dėrguarin e Tij dhe dritėn qė e zbritėm Ne. All-llahu ėshtė i njohur pėr atė qė veproni.

9.
Ditėn e kijametit, kur Ai u tubon juve, ajo ėshtė ditė e mashtrimit (ditėn e kijametit duket se kush ėshtė mashtruar). Kush beson All-llahun dhe bėn vepra tė mira. Ai ia shlyen tė kėqijat e tij dhe atė e fut nė Xhennete, nėpėr tė cilat rrjedhin lumenj; aty do tė jenė pėrgjithmonė, e ai ėshtė shpėtimi i madh.

10.
E ata qė nuk besuan dhe pėrgėnjeshtruan argumentet Tona, tė tillėt janė banorėt e zjarrit; aty do tė jenė pėrgjithmonė, e ai ėshtė pėrfundim i keq.

11.
Ēfarėdo e keqe qė ndodh (godet), nuk mund tė jetė ndryshe, vetėm sipas caktimit tė All-llahut, e kush i beson All-llahut, Ai ia udhėzon zemrėn e tij; All-llahu ėshtė i gjithdijshėm pėr ēdo send.

12.
Pra, respektonie All-llahun dhe respektonie tė dėrguarin, po nėse nuk e respektoni, atėherė detyrė e tė dėrguarit tonė ėshtė vetėm kumtimi i qartė.

13.
All-llahu ėshtė Ai qė pos Tij nuk ka tjetėr, prandaj vetėm All-llahut le t'i mbėshteten besimtarėt.

14.
O ju qė besuat, vėrtet, disa nga bashkėshortet tuaja dhe nga fėmijėt tuaj janė armiq tuaj, andaj kini kujdes ndaj tyre, e nėse nuk merrni masa, nuk ua vini veshin dhe i falni, ta dini se edhe All-llahu ėshtė mėkatfalės, mėshirues.

15.
S'ka dyshim se pasuria juaj dhe fėmijėt tuaj janė vetėm sprovė, ndėrsa ajo qė ėshtė tek All-llahu, ėshtė shpėrblim i madh.

16.
Andaj, sa tė keni mundėsi ruanu prej dėnimit tė All-llahut, dėgjoni, respektoni dhe jepni pėr tė mirėn tuaj, e kush i ruhet lakmisė sė vetvetes, tė tillėt janė tė shpėtuarit.

17.
Nėse All-llahut i huazoni diēka tė mirė, Ai juve ua shumėfishon atė dhe ju falė; All-llahu ėshtė shumė mirėnjohės, i butė.

18.
Ėshtė i gjithdijshmi i tė fshehtės e i tė dukshmes, ėshtė ngadhėnjyesi, i urti.

130 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 1:14 pm

shaban


operator/e
operator/e
65. Talak1.
O ti pejgamber, kur t'i lėshoni gratė, lėshoni ato nė vigjilje tė fillimit tė pritjes sė tyre (nė kohėn e pastėrtisė sė tyre) dhe kohėn e pritjes mbanie mend mirė e kini frikė All-llahut, Zotit tuaj, dhe mos i nxirrni ato prej shtėpive tė tyre, e edhe ato tė mos dalin ndryshe vetėm nėse bėjnė ndonjė vepėr tė keqe tė vėrtetuar. Kėto janė dispozitat e All-llahut, e kush del jashtė dispozitave tė All-llahut, ai e ka dėmtuar vetveten. Ti nuk e di, All-llahu pas asaj mund tė tė japė diēka rishtazi.

2.
E kur t'i afrohen ato mbarimit tė afatit tė tyre, atėherė ose mbani (i ktheni nė jetėn bashkėshortore) si duhet, ose ndanu prej tyre si ėshtė e udhės, e kėtė do ta dėshmojnė dy dėshmitarė tė drejtė nga mesi juaj dhe dėshminė zbatojeni pėr hirė tė All-llahut. Kėshtu kėshillohet ai qė i beson All-llahut dhe ditės sė fundit, e kush iu pėrmbahet dispozitave tė All-llahut, atij Ai i hap rrugė,

3.
dhe e furnizon atė prej nga nuk e kujton fare. Kush i mbėshtetet All-llahut, Ai i mjafton atij, All-llahu realizon dėshirėn e vet dhe All-llahu ēdo gjėje ia ka caktuar kohėn (afatin).

4.
E ato nga gratė tuaja tė cilave u ėshtė ndėrprerė cikli mujor (menstruacioni) nėse nuk e keni ditur, koha e pritjes sė tyre ėshtė tre muaj, e ashtu edhe ato qė ende nuk kanė pasur menstruacion. Ndėrkaq, pėr shtatzėnat afati i pritjes sė tyre ėshtė derisa tė lindin. E kush i frikėsohet All-llahut, Ai atij ia lehtėson punėn.

5.
Ky ėshtė vendim i All-llahut qė ua zbriti juve, e kush e ka frikė All-llahun, Ai atij ia shlyen tė kėqijat dhe ia shton shpėrblimin.

6.
Ato (gratė e lėshuara), sipas mundėsisė suaj i vendosni nė ndonjė vend ku banoni ju, e mos i ngushtoni ato pėr t'i detyruar (tė dalin). Nė qoftė se ato janė shtatzėna, atėherė furnizoni ato derisa ta heqin barrėn e tyre, e nėse ato u japin gji fėmijėve tuaj, atėherė jepnu atyre shpėrblimin qė u takon dhe kini mirėkuptim nė mes jush ashtu si duhet, e nė qoftė se hasni nė vėshtirėsi ndėr vete, atėherė le tė kėrkojnė pėr tė gjidhėnėse tjetėr.

7.
Ai qė ėshtė i pasur, le tė shpenzojė sipas mundėsisė sė vet, e ai qė ėshtė ngusht nga pasuria, le tė japė nga ajo qė i ka dhėnė All-llahu, e All-llahu nuk ngarkon askė, vetėm aq sa i ka dhėnė; mirėpo pas vėshtirėsisė All-llahu sjell ēlirim (begati).

8.
Sa shumė banorė tė fshatrave, qė ishin kryeneēė ndaj urdhėrit tė Zotit tė vet dhe ndaj tė dėrguarėve tė Tij, Ne i kemi shpėrblyer me njė llogari tė ashpėr, i kemi ndėshkuar me njė dėnim tė papėrshkrueshėm.

9.
Dhe ata e pėrjetuan barrėn e rėndė tė punės sė vet, kėshtu qė fundi i ēėshtjes sė tyre ishte dėshtimi.

10.
All-llahu u ka pėrgatitur dėnim tė rėndė, atyre pra, kinie frikė All-llahun o ju tė zotėt e mendjes. E ju qė keni besuar, All-llahu u zbriti juve shpalljen (Kur'anin).

11.
Tė dėrguarin qė ua lexon ajetet e qarta tė All-llahut pėr t'i nxjerrė ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira prej errėsirave nė dritė. Kush i beson All-llahut dhe bėn vepra tė mira, Ai e shpie atė nė Xhennete nėpėr tė cilėt rrjedhin lumenj; aty do tė jenė gjthmonė e kurrė pakėputur. All-llahu i ka dhėnė atij furnizim tė mirė...

12.
All-llahu ėshtė Ai qė krijoi shtatė palė qiej dhe prej tokės aq sa ata; nė to zbatohet vendimi i Tij pėr ta ditur ju se All-llahu ka fuqi pėr ēdo send dhe qė me tė vėrtetė All-llahu ka pėrfshirė ēdo send me dijen e vet.

131 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 1:15 pm

shaban


operator/e
operator/e
66. Tahrim1.
O ti pejgamber (o ti, qė tė ėshtė sjellė kumtesa nga qielli),pse ia ndalon vetes atė qė All-llahu ta lejoi? A kėrkon me tė pajtimin e grave tuaja? All-llahu ėshtė mėkatfalės, mėshirues.

2.
All-llahu u ka pėrcaktuar juve zgjidhjen e betimeve tuaja; All-llahu ėshtė kujdestari juaj; Ai ėshtė i gjithdijshmi, i urti.

3.
(Pėrkujto) kur Pejgamberi ndonjerės prej grave tė veta i kumtoi fshehurazi njė lajm, e kur ajo tregoi atė (lajm), e All-llahu (Pejgamberit) i zbuloi atij pėr tė (kallzimin e lajmit nga ajo grua), ai ia bėri (asaj) me dije njė pjesė tė tregimit, kurse pėr pjesėn tjetėr heshti. E kur ai (pejgamberi) e njohtoi atė (gruan) me atė (qė i kishte treguar), ajo tha: "E kush tė tregoi ty kėtė?" Ai tha: "Mė tregoi i gjithdijshmi, njohėsi i tė fshehtave!"

4.
Nėse ju tė dyja pendoheni te All-llahu (ėshtė mė mirė pėr ju), sepse zemrat tuaja tanimė kanė rrėshqitur, e nėse bashkėveproni kundėr tij, ta dini se All-llahu ėshtė Ai mbrojtės i tij si dhe Xhibrili dhe besimtarėt e ndershėm; e kur ėshtė kėshtu, edhe engjėjt i dalin nė ndihmė.

5.
Nėse ai u ka lėshuar juve, ėshtė detyrė e Zotit tė tij t'i bėjė atij zėvendsim me gra edhe mė tė mira se ju; muslimane, besimtare, respektuese, penduese, adhuruese, emigruese qė kanė qenė tė martuara ose virgjėresha.

6.
O ju qė besuat, ruane veten dhe familjen tuaj prej njė zjarri, lėnda djegėse e tė cilit janė njerėzit dhe gurėt. Atė (zjarrin) e mbikėqyrin engjėjt tė rreptė e tė ashpėr qė nuk e kundėrshtojnė All-llahun pėr asgjė qė Ai i urdhėron dhe punojnė atė qė janė tė urdhėruara.

7.
O ju qė mohuat, sot mos u arsyetoni; ju shpėrbleheni vetėm pėr atė qė keni vepruar.

8.
O ju qė keni besuar, pendohuni tek All-llahu me njė pendim tė sinqertė nė mėnyrė qė Zoti juaj t'i largojė prej jush tė kėqijat, t'u shpie nė Xhennete, nėn tė cilat rrjedhin lumenj ditėn kur All-llahu nuk e turpėron Pejgamberin e sė bashku me tė as ata qė kanė besuar. Drita e tyre ndriēon para tyre dhe nė tė djathtė tė tyre, e ata thonė: "Zoti ynė, vazhdona dritėn tonė, falna neve. Vėrtet, Ti je i plotfuqishėm pėr ēdo send".

9.
O ti pejgamber, luftoji jobesimtarėt e hipokritėt dhe qėndro ashpėr kundėr tyre; vendi i tyre ėshtė Xhehennemi qė ėshtė njė vend i shėmtuar!

10.
Atyre qė mohuan, All-llahu u sjell njė shembull gruan e Nuhut dhe gruan e Lutit. Ato tė dyja ishin nė kurorė tė dy robėrve tė mirė nga robėrit tanė, por ato tė dyja i tradhtuan (nė fé) ata tė dy dhe kėta tė dy nuk mund t'i mbrojnė ato fare te All-llahu, e atyre dyjave u thuhet: "Hyni nė zjarr sė bashku me ata qė hyjnė!"

11.
E atyre qė besuan, All-llahu u solli shembull gruan e faraonit kur ajo tha: "Zoti im, mė bėn njė vend pranė mėshirės sate nė Xhennet dhe mė shpėto prej faraonit e brutalitetit tė tij dhe mė shpėto prej popullit mizor!"

12.
Edhe Merjemen tė bijėn e Imranit, qė e ruajti nderin e vet, e Ne prej anės sonė i frymėzuam njė shpirt e ajo i besoi fjalėt e Zotit tė saj dhe librat e Tij dhe ishte e devotshme.

132 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 1:16 pm

shaban


operator/e
operator/e
67. Mulk1.
I madhėruar ėshtė Ai, qė nė dorėn e fuqisė sė Tij ėshtė i tėrė sundimi dhe Ai ka fuqi mbi ēdo send.

2.
Ai ėshtė qė krijoi vdekjen dhe jetėn, pėr t'ju provuar se cili prej jush ėshtė mė vepėrmirė. Ai ėshtė ngadhnjyesi, mėkatėfalėsi.

3.
Ai ėshtė qė krijoi shtatė qiej palė mbi palė. Nė krijimin e Mėshiruesit nuk mund tė shohėsh ndonjė kontrast, andaj, drejto shikimin se a sheh ndonjė ēarje?

4.
Mandej, herė pas here drejto shikimin, e shikimi do tė kthehet tė ti i pėrulur dhe i molisur.

5.
Ne, qiellin mė tė afėrt e kemi zbukuruar me kandila (yje ndriquese) dhe ata i kemi bėrė gjuajtės kundėr djajve, tė cilėve u kemi pėrgatitur dėnim me zjarr shumė tė madh.

6.
Dėnimi nė Xhehennem ėshtė edhe pėr ata qė nuk i besuan Zotit tė tyre; sa vend i keq ėshtė ai!

7.
Kur tė hidhen nė tė, ata do t'ia dėgjojnė atij ushtimėn e ai vlon.

8.
Nga zemėrimi, ai gati copėtohet. Sa herė qė hidhet nė tė ndonjė turmė, roja i pyet: "A nuk ju pat ardhur juve ndonjė pejgamber (qortues)?"

9.
Ata thonė: "Po, na erdhi pejgamberi, por ne e pėrgėnjeshtruam dhe ne u thamė: "All-llahu nuk shpalli asgjė, e ju nuk jeni tjetėr vetėm se nė njė humbje tė nadhe!"

10.
Dhe thonė: "Sikur tė kishim dėgjuar dhe pasur mend, ne nuk do tė ishim ndėr banuesit e zjarrit".

11.
Pra, i pranojmė mėkatet e veta; banuesit e zjarrit qofshin larg mėshirės.

12.
Ata, qė pa parė i frikėsoheshin Zotit tė vet, pėr ta ka falje dhe shpėrblim tė madh.

13.
E, ju fshihnie ose thonie fjalėn tuaj haptas; Ai s'ka dyshim se e di ēka fshehni nė zemrat tuaja.

14.
A nuk e di Ai qė ka krijuar, kur dihet se Ai dėpėrton nė thellėsi tė sekreteve, i njeh hollėsitė.

15.
Ai ėshtė qė juve tokėn ua bėri tė pėrshtatshme, andaj, ecni nėpėr pjesė tė saj dhe shfrytėzoni begatitė e Tij, meqė vetėm te Ai ėshtė e ardhmja.

16.
A u garantuat ju prej Atij qė ėshtė nė qiell, qė tė mos ju shafit (tė mos u lėshoj) toka kur tė dridhet.

17.
A u garantuat ju prej Atij qė ėshtė nė qiell, qė tė mos lėshojė kundėr jush ndonjė stuhi me rrebesh gurėsh. E pra, do ta kuptoni se si ėshtė ndėshkimi Im!

18.
Edhe ata qė ishin para tyre pėrgėnjeshtruan, por ēfarė ishte dėnimi Im?

19.
A nuk i shikuan ata shpezėt pėrmbi ta krahėhapur dhe kur krahėt i palojnė, ato nuk i mban nė ajėr pos Fuqiplotit. Ai ėshtė qė ēdo send e sheh dhe e di.

20.
Kush ėshtė ajo ushtėri juaja qė do t'ju ndihmojė, pos Mėshiruesit? Ėshtė e vėrtetė se jobesimtarėt gjenden nė njė mashtrim tė madh.

21.
Kush ėshtė ai qė ju ushqen, po qe se Ai ua ndėrpret furnizimin e vet? Jo, askush, por ata vazhdojnė me arrogancė e kundėrvėnie.

22.
A ėshtė mė i udhėzuar ai qė ecėn i pėrmbysur me fytyrė nė tokė, apo ai qė ecėn nė pozicion qėndrues rrugės sė drejtė?

23.
Thuaj: "Ai ėshtė qė ju krijoi, ju dhuroi tė dėgjuarit, tė parit dhe mendjen, kurse pak po falėnderoni"

24.
Thuaj: "Ai ėshtė qė ju krijoi e ju shumoi nė tokė dhe vetėm te Ai do tė tuboheni!"

25.
E, ata po thonė: "Kur do tė sendėrtohet ky premtim, po qe se jeni tė vėrtetė?"

26.
Thuaj: "Atė e di vetėm All-llahu, e unė jam njė qortues qė ju bėn me dije!"

27.
Kur ta shohin atė (Xhehennemin) se po u afrohet, fytyrat e atyre qė nuk besuan u shėmtohen dhe u thuhet: "Ky ėshtė ai qė ju e kėrkonit sa mė shpejt!"

28.
Thuaj: "Mė tregoni pra, nėse All-llahu mė merr shpirtin mua dhe atyre qė janė me mua, ose na mėshiron, kush do t'i mbrojė jobesimtarėt prej njė dėnimi tė mundimshėm?"

29.
Thuaj: "Ai ėshtė Mėshiruesi, Atij i kemi besuar dhe vetėm tek Ai jemi mbėshtetur, kurse ju do ta kuptoni se kush njėmend ėshtė ai i humburi!"

30.
Thuaj: "Mė tregoni, nėse uji juaj humbet nė thellėsi, kush do t'ju sjell ujė mbitokėsor (burimor)?"

133 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 1:16 pm

shaban


operator/e
operator/e
68. Kalem1.
Nun, betohem nė pendėn dhe nė atė ēka shkruajnė!

2.
Ti, me dhuratėn (pejgamber) e Zotit tėnd, nuk je i ēmendur!

3.
Dhe se ti, padyshim do tė kesh shpėrblim tė pandėrprerė!

4.
Vėrtet, ti je nė njė shkallė tė lartė morali!

5.
Mė vonė ti do tė shohėsh, edhe ata do tė shohin.

6.
Se cili prej jush ėshtė i ēmendur?

7.
S'ka dyshim se Zoti yt ėshtė Ai qė e di mė sė miri se kush ėshtė ai qė ka humbur prej rrugės sė Tij dhe Ai e di mė sė miri pėr tė udhėzuarit.

8.
Andaj, ti mos u pajto me gėnjeshtarėt!

9.
Ata kanė dėshirė qė ti tė bėsh lajka.

10.
Mos e respekto askė qė betohet shumė dhe ėshtė i poshtėr!

11.
qė ėshtė pėrgojues e ban fjalė ndėr njerėz.

12.
Shumė koprrac ndaj rrugės sė mbarė, i pafrenueshėm, mėkatarė,

13.
qė ėshtė shumė i vrazhdė, mė nė fund edhe kopil (nuk i dihet baba).

14.
(Mos e respekto) Vetėm pse ka pasuri e djem!

15.
Kur atij i lexohen ajetet Tona, ai thotė: "Legjenda tė tė parėve!"

16.
Ne do ta dėmkosim atė nė turi (nė hundė).

17.
Ne i sprovuam ata (mekasit) sikurse i kemi pas sprovuar pronarėt e kopshtit. Kur u betuan se do tė vjelin atė herėt nė agim.

18.
E nuk thanė (kur u betuan): "Nė dashtė All-llahu - inshall -llahu!"

19.
E, sa qenė ata fjetur, atė (kopshtin) e goditi njė bela nga Zoti yt.

20.
Dhe ai gdhiu si tė ishte i vjelė.

21.
Ata nė mėngjes thėrritnin njėri-tjetrin.

22.
Ngrihuni herėt te prodhimet e tuaja, nėse doni t'i vilni!

23.
Dhe ata vajtėn duke pėshpėritur nė mes vete (tė mos i dėgjojnė kush).

24.
Tė mos lejojnė tė afrohet sot nė tė asnjė i varfėr.

26.
E kur e panė atė, thanė: "S'ka dyshim, ne kemi humbur (rrugėn)".

27.
Jo, (ne nuk kemi humbur rrugėn) por paskemi mbetur pa tė!

28.
Ai me maturi prej tyre tha: "A nuk ju thashė pėrse nuk e pėrmendi Zotin?"

29.
Atėherė ata thanė: "I pafajshėm ėshtė Zoti ynė, ne ishim tė padrejtė"

30.
Dhe u kthyen e po e qortojėn njėri-tjetrin.

31.
Thanė: "Tė mjerėt ne, vėrtet ne ishim jashtė rrugės!"

32.
Shpresohet se Zoti yt do na zėvendsojė me ndonjė edhe mė tė mirė se ai; ne nė tė vetėm te Zoti ynė mbajmė shpresėn.

33.
Ja, kėshtu do tė jenė dėnimi (i mekasve), ndėrsa dėnimi i botės tjetėr do tė jetė shumė mė i ashpėr, sikur tė jenė qė e kuptojnė.

34.
Ėshtė e sigurt se pėr tė devotshmit do tė ketė te Zoti i tyre kopshte tė begatshme.

35.
A do ti bėjmė krminelėt tė barabartė me muslimanėt?

36.
Ē'ėshtė me ju, si gjykoni ashtu?

37.
A mos keni ndonjė libėr, e prej saj mėsoni?

38.
E ju do tė keni atje ēka tė dėshironi?

39.
Amos keni ndonjė zotim tė fortė prej Nesh qė vazhdon deri nė kijamet, se do ta rrini atė qė dėshironi?

40.
Pyeti ata se cili ėshtė prej tyre qė u garanton atė?

41.
Apo ata kanė ortakė (zota) qė u garantojnė, pra le t'i sjellin ortakėt e vet, nėse e thonė tė vėtetėn?

42.
(Pėrkujto) Ditėn kur ashpėrsohet ēėshtja deri nė kulm (nė kijamet), e ata do tė ftohen pėr tė bėrė sexhde, po nuk mundėn.

43.
Shikimet e tyre janė tė pėrulura dhe ata i kaplon poshtėrimi, kur dihet se ata kanė qenė tė ftuar tė bėjnė sexhde sa ishin tė shėndoshė (e ata - talleshin).

44.
Pra mė lė Mua dhe ata qė e mohojnė kėtė Kur'an. Ne do t'i afrojmė ata dalėngadalė te dėnimi prej nga nuk presin.

45.
Dhe atyre Unė u jap afat, sepse ndėshkimi Im ėshtė shumė i fortė.

46.
A mos kėrkon ti prej tyre shpėrblim, e ata janė tė ngarkuar me dhėniet?

47.
A mos te ta ėshtė e fshehta (e Lehvi Mahfudhit), e ata prej aty trumbetojnė (se janė tė mirė)?

48.
Po ti, bėhu i durueshėm ndaj caktimit tė Zotit tėnd, e mos u bė si ai peshkut nė kohėn kur pat thirrur (Zotin) dhe ishte i mllefosur.

49.
Sikur tė mos i afrohej atij mėshirė nga Zoti i tij, do tė hidhej nė shkretėrirė i demoralizuar.

50.
Po Zoti i tij, e bėri atė tė zgjedhur prej tė mirėve.

134 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 1:17 pm

shaban


operator/e
operator/e
51.
E ata qė nuk besuan gati sa tė zhdukin me shikimet e tyre, kur dėgjuan Kur'anin, e (nga inati) thanė: "Ai ėshtė i marrė!"

52.
Po ai (Kur'ani) nuk ėshtė tjetėr vetėm se kėshillė pėr botėn (e njerėzve e tė xhinėve).

135 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 1:17 pm

shaban


operator/e
operator/e
69. Hakka1.
Momenti i katastrofės sė pėrgjithshme (kijameti).

2.
Ē'ėshtė kijameti?

3.
Ē'ka tė mėsoi ty se ē'ėshtė kijameti?

4.
Themudi dhe Adi pėrgėnjeshtruan tronditjen (kijametin).

5.
Sa i pėrket Themudit, ata u shkatėrruan me krismė tė tmerrshme.

6.
Ndėrsa Adi ėshtė shkatėrruar me njė erė tė fortė, tė pakufishme.

7.
Atė Ai e lėshoi kundėr tyre shtatė net e tetė ditė rresht, kur shihje njerėzit nė to tė rrėzuar si tė ishi trupa hurmash tė zgavėruara.

8.
A e sheh prej tyre ndonjė qė ka mbetur?

9.
Erdhi faraoni dhe ata qė ishin para tij si dhe tė pėrmbysurit (fshatrat e popullit tė Lutit), me punė tė gabuara.

10.
Ata kundėrshtuan tė dėrguarin e Zotit tė tyre, e Ai i dėnoi ata me njė dėnim edhe mė tė madh (prej dėnimeve tė mėparshėm).

11.
Pasi qė uji pat vėrshuar, Ne ju bartėm nė anije.

12.
Pėr ta bėrė atė (ngjarje) pėrkujtim pėr ju dhe pėr ta ruajtur atė veshėt qė janė pėrkujtues.

13.
E kur tė fryhet nė surė njė e fryme.

14.
Dhe tė ngrihen toka e kodrat e t'i mėshojnė njėra-tjetrės me njė tė goditur.

15.
Nė atė kohė ndodh e vėrteta (kijameti).

16.
E qielli ēahet, pse ai atė ditė ėshtė i raskapitur.

17.
Dhe engjėjt qėndrojnė nė skajet (anėt) e tij, e atė ditė, tetė (engjėj) e bartin mbi vete Arshin e Zotit tėnd.

18.
Atė ditė ju do tė ekspozoheni (para Zotit), duke mos mbetur fshehtė asnjė sekret juaji.

19.
Kujt t'i jepet libri i vet nga e djathta e tij, ai do tė thotė: "O ju, qe, lexonie librin tim!"

20.
Unė kam qenė i bindur se do tė jap llogarinė time.

21.
Dhe ai atėherė ėshtė nė njė jetė tė kėnaqshme.

22.
Nė njė Xhennet tė lartė.

23.
Pemėt e tij i ka krejt afėr.

24.
(E thuhet) Hani e pini shijshėm, ngase nė ditėt e kaluara ju e pėrgatitėt kėtė.

25.
Ndėrkaq, kujt i jepen librat e veta nga e majta, ai thotė: "O i mjeri unė, tė mos mė jepej fare libri im.

26.
Dhe tė mos dijsha fare se ēka ėshtė llogaria ime.

27.
Ah, sikur tė kishte qenė ajo (vdekja e parė) mbarim i amshueshėm pėr mua.

28.
Pasuria ime nuk mė bėri fare dobi.

29.
U hoq prej meje ēdo kompetencė imja.

30.
U thuhet zebanive: Kapnie atė, vėnja prangat!

31.
Pastaj atė shtinie nė Xhehennem...

32.
Mandej, lidhne atė me njė zingjirė tė gjatė shtatėdhjetė kutė.

33.
Pse ai ka qenė qė nuk besoi All-llahun e madhėruar.

34.
Ai nuk nxiste pėr t'i ushqyer tė varfėrit.

35.
Ai sot nuk ka kėtu ndonjė mik.

36.
As ushqim tjetėr pėrveē tė tė shplarave.

37.
Qė atė nuk e ha kush, pos mėkatarėve.

38.
Pra Unė betohem nė atė qė e shihni!

39.
Edhe nė atė qė nuk e shihni!

40.
Se me tė vėrtetė ai (Kur'ani) ėshtė fjalė (e Zotit) qė e lexon i dėrguari i ndershėm.

41.
Ai nuk ėshtė fjalė e ndonjė poeti, po ju nuk besoni.

42.
Nuk ėshtė as fjalė e ndonji falltori, po ju nuk besoni.

43.
Ėshtė zbritje prej Zotit tė botėve!

44.
Sikur tė trillonte ai (Muhammedi) pėr Ne ndonjė fjalė!

45.
Ne do ta kapim atė me fuqinė Tonė.

46.
E pastaj do t'ia kėputnim atij arterien e zemrės.

47.
Askush prej jush nuk do tė mund tė ndėrhynte pėr mbrojtjen e tij.

48.
Ai (kur'ani) ėshtė kėshillė pėr tė ruajturit.

49.
S'ka dyshim se Ne dijmė qė prej jush ka qė e pėrgėnjeshtrojnė.

50.
Ai (Kur'ani) njėmend do tė jetė dėshprim pėr jobesimtarėt.

51.
Ai ėshtė e vėrtetė bindėse!

52.
Andaj, ti lartėsoje nga tė metat Zotin tėnd tė madhėruar!

136 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 1:18 pm

shaban


operator/e
operator/e
70. Me'arixh1.
Njė lutės e kėrkoi dėnimin e pashmangshėm,

2.
pėr jobesimtarėt. Atė (dėnim) s'ka kush qė mund ta ndalė.

3.
Ai dėnim vjen nga All-llahu, pronari i shkallėve tė larta (nė qiej).

4.
Atje ngjiten engjėjt dhe shpirti (Xhibrili) nė njė ditė qė zgjatė pesėdhjetė mijė vjet (ose lartėsia e atyre shkallėve ėshtė pesėdhjetė mijė vjet).

5.
Ti, pra, duro me njė durim pa ankesė (tė mirė).

6.
Atyre u duket ai larg,

7.
Kurse Neve ai na duket afėr.

8.
Dita kur qielli tė bėhet si kallaji i shkrirė.

9.
Kodrat tė bėhen si leshi i lėnurur.

10.
Dhe asnjė mik nuk pyet pėr mikun.

11.
Edhe pse ata shihen ndėrmjet vete (edhe njihen, por ikin prej njėri-tjetrit). Krimineli dėshiron sikur tė kishte paguar dėnimin e asaj dite me bijtė e vet.

12.
Dhe me gruan e vet dhe me vėllain e vet.

13.
Edhe me tė afėrmit e tij qė ai te ata mbėshtetej.

14.
Edhe me krejt ēka ka nė tokė, e vetėm tė kishte shpėtuar!

15.
Jo, kurrsesi, ajo (para) ėshtė Ledhdha - flaka (emėr i Xhehennemit).

16.
Ėshtė qė heq kapakėt e kokės.

17.
Qė e thėrret (tėrheq prej vetes) atė qė ėshtė zbrapsur e larguar (prej besimit).

18.
Dhe qė ka tubuar (pasuri) dhe e ka ruajtur (fshehur).

19.
Ėshtė e vėrtetė se njeriu ėshtė i prirur tė jetė i padurueshėm.

20.
Pse kur e godit ndonjė e keqe, ai ankohet sė tepėrmi.

21.
Ndėrkaq, kur e gjen e mira, ai bėhet tepėr koprac.

22.
Pėrveē atyre qė falen,

23.
tė cilėt janė tė rregullt nė faljen e namazit tė tyre.

24.
Dhe ata qė nė pasurinė e vet kanė ndarė nė njė pjesė tė caktuar.

25.
Pėr lypėsin dhe pėr nevojtarin qė nuk lyp.

26.
Edhe ata qė e besojnė bindshėm ditėn e gjykimit.

27.
Edhe ata qė i frikėsohen dėnimit nga Zoti i tyre.

28.
Sepse ėshtė e vėrtetė qė nuk ka shpėtim prej dėnimit nga Zoti i tyre.

29.
Edhe ata qė janė ruajtur prej punėve tė ndyra (amorale).

30.
Me pėrjashtim ndaj grave tė veta dhe ndaj robėreshave qė i kanė nė posedim, ata nuk qortohen pėr to.

31.
E kush kėrkon pėrveē tyre, tė tillėt janė tė shfrenuar (meritojnė dėnim).

32.
Edhe ata qė janė besnikė ndaj amanetit qė u ėshtė besuar dhe ndaj premtimit tė dhėnė.

33.
Edhe ata qė dėshminė e vet e zbatojnė (nuk e mohojnė, nuk e fshehin).

34.
Edhe ata qė janė tė kujdesshėm ndaj rregullave tė namazit tė tyre.

35.
Tė tillėt janė nė Xhennete dhe janė tė nderuar.

36.
Ē'ėshtė me ata qė nuk besuan dhe zgjasin qafat nga ti?

37.
Ulėn nė grupe nė tė djathtė e nė tė majtė teje?

38.
A dėshiron secili prej tyre tė hyjė nė Xhennetin e begatshėm?

39.
Kurrsesi! Ne i krijuam ata nga ajo ēka ata e dinė.

40.
Pra betohem nė Zotin e lindjeve e tė perėndimeve, se Ne kemi fuqi.

41.
tė zėvendėsojmė me mė tė mirė se ata dhe Ne nuk mund tė na dalė kush para.

42.
Po ti lėri ata tė zhyten edhe mė thellė nė tė kota dhe tė dėfrehen deri qė tė ballafaqohen nė ditėn e tyre qė po u premtohet.

43.
Ditėn kur duke u ngutur dalin prej varreve, sikur nguteshin te idhujt,

44.
Me shikimet e tyre tė pėrulura i ka kapluar poshtėrimi. Ajo ėshtė dita qė ka qenė premtuar.

137 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 1:19 pm

shaban


operator/e
operator/e
71. Nuh1.
Ne e dėrguam Nuhun e populli i vet (dhe i thamė): "Tėrhiqja vėrejtjen popullit tėnd para se ata t'i godasė dėnimi i rėndė!"

2.
Ai tha: "O populli im, unė jam i dėrguar te ju, jam i qartė.

3.
Adhuronie All-llahun, kini frikė prej Tij dhe mua mė dėgjoni.

4.
Ai u falė juve nga mėkatet tuaja dhe ua vazhdon jetėn deri nė njė afat tė caktuar (pa u dėnuar), e kur tė vijė afati i caktuar prej All-llahut, ai nuk shtyhet pėr mė vonė, nėse jeni qė e dini".

5.
Ai tha: "O Zoti im, unė e thirra popullin tim natėn e ditėn.

6.
Por thirrja ime vetėm ua shtoi ikjen.

7.
Dhe sa herė qė unė i thėrritja ata pėr t'u falur Ti mėkatet, ata i vėnin gishtat e tyre nė veshė dhe e mbulonin kokat me teshat e tyre dhe vazhdonin nė atė tė tyren me njė mendjemadhėsi tė fortė.

8.
Pastaj, unė i kam thirrur ata haptazi.

9.
Pastaj unė thirrjen ua drejtoja atyre haptazi, e shumė herė edhe fshehurazi".

10.
Unė u thashė: "Kėrkoni falje Zotit tuaj, se Ai vėrtet falė shumė;

11.
Ai ju lėshon nga qielli shi me bollėk,

12.
Ju shumon pasurinė dhe fėmijėt, ju bėn tė keni kopshte dhe ju jep lumenj.

13.
Ē'ėshtė me ju qė All-llahut nuk i shprehni madhėrinė qė e meriton?

14.
Kur Ai ju krijoi nė disa etapa.

15.
A nuk e keni parė se si All-llahu krijoi shtatė palė qiej (nė kate).

16.
Dhe nė ta hėnėn e bėri dritė, diellin e bėri ndriēues.

17.
Dhe All-llahu u shpiku juve prej tokės si bimė.

18.
Pastaj ju kthen nė tė pa dyshim ju nxjerr sėrish.

19.
All-llahu juve ua bėri tokėn tė sheshtė.

20.
Qė nėpėr tė tė ecni rrugėve tė gjera".

21.
Nuhu tha: "Zoti im, ata mė kundėrshtuan, ata shkuan pas atyre (pasanikėve), tė cilėve pasuria dhe fėmijėt e tyre vetėm ua shtuan dėshpėrimin.

22.
Dhe ata (pasanikėt) u kurdisėn atyre kurthe shumė tė mėdha".

23.
Dhe u thanė: Mos braktisni zotat tuaj kurrsesi, mos braktisni Vedda-nė, as Suvva-nė, e Jeguth-in, Jeukė-n e Nesre-n.

24.
Dhe ata i bėnė tė humbur shumė sish, e Ti zullumqarėve mos u jep tjetėr, por vetėm humbje.

25.
Pėr shkak tė mėkateve tė tyre ata u pėrmbytėn dhe menjėherė u futėn nė zjarr dhe ata, pėrveē All-llahut, nuk gjetėn ndihmėtarė.

26.
E Nuhu tha: "O Zoti im, mos lė mbi tokė asnjė nga jobesimtarėt!

27.
Sepse, nėse Ti i lė ata, robėrit Tu do t'i humbin dhe prej tyre nuk lind tjetėr, vetėm tė prishur e jobesimtarė.

28.
Zoti im, mė falė mua dhe prindėrit e mi, dhe ata qė hynė nė shtėpinė time, duke qenė besimtarė, edhe besimtarėt e besimtaret, ndėrsa jobesimtarėve mos u shto tjetėr, vetėm dėshpėrim".

138 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 1:19 pm

shaban


operator/e
operator/e
72. Xhinn1.
Thuaj: "Mua mė shpalllet se njė grup i vogėl nga xhinėt i vuri veshin dhe dėgjoi (Kur'anin) dhe (kur u kthyen te tė vetėt) thanė: "Ne kemi dėgjuar njė Kur'an qė mahnit,

2.
qė udhėzon nė tė vėrtetėn, andaj ne i besuam atij dhe Zotit tonė, kurrsesi nuk do t'ia shoqėrojmė mė askė"

3.
Dhe se lartėsia e madhėruar e Zotit tonė, nuk ėshtė qė ka as grua, as fėmijė.

4.
S'ka dyshim se ai mendjelehti jonė fliste tė pavėrteta ndaj All-llahut.

5.
Ndėrsa, ne kemi pas menduar se as njerėzit, as xhinėt nuk flasin gėnjeshtra pėrkitazi me All-llahu,

6.
Dhe se ka pasur burra prej njerėzve, qė kėrkonin ndihmė prej disa xhinėve dhe ashtu ua shtonin atyre edhe mė shumė arrogancėn.

7.
Dhe se ata (njerėzit) kanė menduar, siē keni menduar edhe ju, se All-llahu nuk ka pėr tė ringjallur askė.

8.
Dhe vėrtet, ne kemi hulumtuar ta arrijnė qiellin, po atė e gjetėm pėrplot roje tė forta dhe me shkėndija (zjarri qė djeg),

9.
Dhe ne mė parė hulumtonim nė vendėvėshtrim pėr tė dėgjuar, e kush pėrpiqet tė dėgjojė tash, ai has nė pusinė e shkėndijės sė zjarrtė.

10.
Ne nuk e dimė se me kėtė (pėrgaditje tė qiellit) ėshtė pėr qėllim ndonjė e keqe pėr ata qė janė nė tokė, apo Zoti i tyre dėshiron qė ata t'i udhėzojė.

11.
Ėshtė e vėrtetė se prej nesh ka tė mirė, por ka edhe qė nuk janė aq tė mirė, sepse ne kemi qenė nė drejtime tė ndryshme.

12.
Dhe ne kemi qenė tė bindur se All-llahut nuk mund t'i shmangemi nė tokė e as nuk mund t'i shpėtojmė Atij duke ikur.

13.
Dhe ne, sapo e dėgjuam udhėzimin (Kur'anin), i besuam atij, e kush e beson Zotit tė vet, ai nuk i frikėsohet ndonjė dėnimi e as ndonjė padrejtėsie.

14.
Ėshtė e vėrtetė se prej nesh ka besimtarė (myslimanė) dhe prej nesh ka qė janė jashtė rrugės (jobesimtarė), e kush e pranoi islamin, tė tillėt mėsynė rrugėn e shpėtimit.

15.
Ndėrsa, ata qė lėshuan rrugėn, ata u bėnė lėndė e Xhehennemit!

16.
Sikur ata (idhujtarėt) t'i pėrmbaheshin rrugės sė drejtė, Ne do t'iu lėshonim atyre ujė me bollėk,

17.
Pėr tė sprovuar me tė. E kush ia kthen shpinėn adhurimit ndaj Zotit tė vet, Ai e shpie atė nė vuajtje tė padurueshme.

18.
Dhe (mua mė shpallet) e vėrtetė xhamitė janė veēant pėr tė adhuruar All-llahun, e mos adhuroni nė to askė tjetėr me All-llahun!

19.
Dhe se kur u ngrit robi i All-llahut ta adhurojė Atė, ata (xhinėt ose idhujtarėt) gati hipnin njėri mbi tjetėrin pėr tė dėgjuar.

20.
Thuaj: "Unė dėshiroj vetėm Zotin tim dhe Atij nuk i bėj asnjė shok!"

21.
Thuaj: "Unė nuk kam nė dorė qė t'ju largojė dėmin, as t'ju sjell dobi!"

22.
Thuaj: "Ėshtė e vėrtetė se mua nuk mė mbron askush prej (dėnimit) tė All-llahut dhe pėrveē Tij, unė nuk gjej mbėshtetje".

23.
(Nuk kam nė dorė tjetėr), pėrveē kumtimin prej All-llahut dhe pėrveē shpalljeve tė Tij. Kush e kundėrshton All-llahun dhe tė dėrguarin e tij, i tij ėshtė zjarri i Xhehennemit, aty do tė jenė pėrgjithmonė, pambarim.

24.
Derisa kur ta shohin atė qė u premtohet, atėherė do tė kuptojnė se kush ėshtė mė i dobėt nė ndihmė dhe mė i vogėl nė numėr.

25.
Thuaj: "Unė nuk e di a do tė jetė afėr ajo qė u premtohet, apo Zoti im do ta vonojė atė shumė?"

26.
Ai ėshtė qė e di tė fshehtėn, por fshehtėsinė e vet nuk ia zbulon askujt.

27.
Me pėrjashtim tė ndonjė tė dėrguari qė Ai do. Atė botė Ai vė roje para edhe prapa tij (kur i shpall fshehtėsinė),

28.
Pėr ta ditur (pėr t'u dukur) se ata kanė kumtuar shpalljet e Zotit tė tyre, dhe se Ai ka pėrfshi atė te ata, dhe Ai e di sasinė e ēdo gjėje qė ekziston.

139 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 1:21 pm

shaban


operator/e
operator/e
73. Muzemmil1.
O ti i mbėshtjellė!

2.
Ngrihu pėr falje natėn, pėrveē njė pjese tė vogėl tė saj.

3.
Gjysmėn e saj ose diē mė pak se gjysmėn.

4.
Ose shto diē prej saj dhe Kur'anin lexoje me vėmendje.

5.
Ne do tė shpallim ty fjalė tė rėndė (tė madhe).

6.
E s'ka dyshim se akiviteti i natės ėshtė fuqizues dhe fjalė mė e qartė.

7.
Vėrtet, Ti gjatė ditės ke angazhim tė gjatė (tė madh).

8.
Po ti pėrmende Zotin tėnd dhe plotėsisht pėrkushtoju Atij!

9.
Zot i lindjes dhe i perėndimit, nuk ka zot tjetėr vetėm Ai, pra Atė merrė pėr mbėshtetje.

10.
Dhe kij durim ndaj asaj qė tė thonė dhe largohu atyre i matur.

11.
Dhe mė lė Mua pėr ata gėnjeshtarėt pasanikė, dhe jepu atyre pak afat.

12.
Se me tė vėrtetė te Ne ka pranga e zjarr.

13.
Edhe ushqim qė nuk gėlltitet edhe dėnim tė dhembshėm.

14.
Atė ditė kur toka e kodrat tė dridhen, e kodrat bėhen rėrė rrėshqitėse.

15.
Ne dėrguam te ju tė dėrguar qė dėshmon kundėr jush, ashtu siē patėm dėrguar edhe te faraoni tė dėrguar.

16.
E faraoni e kundėrshtoi tė dėrguarin, andaj Ne i dhamė atij njė dėnim tė rėndė.

17.
Nėse ju mohoni, si do tė mbroheni nė njė ditė qė fėmijėt do t'i bėjė pleq?

18.
Atė ditė qielli do tė ēahet dhe premtimi i Tij do tė realizohet.

19.
Kėto janė njė pėrkujtim qortues, e kush do, ai e zgjedh rrugėn pėr te Zoti i vet.

20.
Zoti yt e di se ti dhe njė grup i atyre qė janė me ty, kaloni nė adhurim mė pak se dy tė tretat e natės ose gjysmėn e saj a njė tė tretėn e saj. All-llahu e di gjatėsinė e natės dhe tė ditės dhe Ai e diti qė ju nuk do mund t'i pėrmbaheni asaj, andaj u lehtėsoi juve, pra falnu duke lexuar Kur'an sa t'ju vijė mė lehtė prej namazit. Ai e diti se nga ju do tė ketė tė sėmurė dhe tė tjerėt qė gjallėrojnė nėpėr tokė dke kėrkuar nga begatitė e All-llahut, e dhe tė tjerė qė luftojnė nė rrugėn e All-llahut, pra falnu dhe lexoni sa tė jetė mė lehtė pėr tij dhe kryene me rregull faljen, jepne zeqatin, huazoni (jepni sadaka) pėr hir tė All-llahut hua tė mirė, se ēka tė pėrgatitni pėr veten tuaj prej tė mirave, atė do ta gjeni te All-llahu edhe mė tė mirė, dhe shpėrblim mė tė madh, e kėrkoni falje prej All-llahut, se All-llahu ėshtė mėkatfalės, mėshirues!

140 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 1:22 pm

shaban


operator/e
operator/e
74. Mudeththir1.
O ti i mbuluar!

2.
Ngrihu dhe tėrhiqu vėrejtjen (duke i thirrur).

3.
Dhe madhėroje Zotin tėnd!

4.
Dhe rrobat tua pastroji!

5.
Dhe tė keqės sė ndyrė largohu!

6.
Dhe mos u mburr me atė qė jep e tė duket shumė!

7.
Dhe pėr hir tė Zotit tėnd duro!

8.
E,kur tė fryhet nė Sur,

9.
Atėherė ajo ėshtė ditė e vėshtirė.

10.
Pėr jobesimtarėt ėshtė jo e lehtė.

11.
Ti, mė le Mua dhe atė qė e krijova tė vetmuar.

12.
Dhe bėra kėtė pasuri tė madhe.

13.
E bėra edhe me djem qė i ka me vete.

14.
Dhe Unė i lash nė disponim tė gjitha mundėsitė.

15.
E ai lakmon qė t'i shtoj edhe mė tepėr.

16.
E jo, se ai vėrtet ishte mohues i fakteve tona!

17.
Atė do ta ndrydhi me njė dėnim tė rėndė e tė padurueshėm.

18.
Pse ai shumė mendonte, radhite e pėrgatiste (pėr Kur'anin).

19.
Qoftė i shkatėrruar, po si pėrceptonte?

20.
Prapė qoftė i shkatėrruar, po si pėrceptonte?

21.
Ai sėrish thellohej nė mendime.

22.
Pastaj mrrolej dhe bėhej edhe i vrazhdė.

23.
Pastaj ktheu shpinėn me mendjemadhėsi.

24.
E tha: "Ky (Kur'ani) nuk ėshtė tjetėr, vetėm se magji qė pėrcillet prej tė tjerėve.

25.
Ky nuk ėshtė tjetėr, pėrveē fjalė njerėzish!"

26.
E Unė atė do ta hedhė nė Sekar!

27.
E, ku e di ti se ēka ėshtė Sekar?

28.
Ai nuk lė send tė mbetet pa e djegur.

29.
Ai ėshtė qė ua prish dhe ua nxin lėkurat.

30.
Mbikėqyrės mbi tė janė nėntėmbėdhjetė.

31.
E mbiqėkyrės tė zjarrit, Ne nuk bėjmė tjetėr, pėrveē engjėjve dhe numrin e tyre (tė pėrmendur nė Kur'an) nuk e bėmė pėr tjetėr, por vetėm si sprovė pėr ata qė nuk besuan, e qė tė binden ata qė u ėshtė dhėnė libri, e atyre qė besuan t'u shtohet besimi, e atyre qė u ėshtė dhėmė libri dhe besimtarėt tė mos kenė dyshim, dhe ata qė zemrat i kanė tė sėmura dhe jobesimtarėt tė thonė: "Ka dashti All-llahu me kėtė shembull?" Ja ashtu, All-llahu e lė tė humbur atė qė do, e ushtrinė e Zotit tėnd nuk e di kush pos Atij, e ai (Sekari), nuk ėshtė tjetėr vetėm se njė pėrkujtim pėr njerėz.

32.
Jo, nuk ėshtė ashtu, Pasha hėnėn!

33.
Edhe natėn kur tėrhiqet!

34.
Edhe agimin kur agon!

35.
S'ka dyshim se ai (Sekari) ėshtė njė nga belatė mė tė mėdha.

36.
Ėshtė vėrejtje pėr njerėz!

37.
Pėr atė nga mesi juaj qė dėshiron tė pėrparojė (nė tė mira) apo tė ngecė.

38.
Secili njeri ėshtė pengė i veprės sė vet.

39.
Pėrveē atyre tė djathtėve.

40.
Qė janė nė Xhennete e i bėjnė pyetje njėri-tjetrit,

41.
Pėrkitazi me kriminelėt (e u thonė):

42.
"Ēka u solli juve nė Sekar?"

43.
Ata thonė: "Nuk kemi qenė prej atyre qė faleshin (qė bėnin namaz);

44.
Nuk kemi qenė qė ushqyenim tė varfėrit;

45.
Dhe kemi qenė qė pėrziheshim me tė tjerėt nė punė tė kota.

46.
Dhe kemi qenė qė nuk e besonim ditėn e gjykimit.

47.
Derisa na erdhi e vėrteta (vdekja)!"

48.
E tanimė, atyre nuk u bėn dobi ndėrmjetėsimi i ndėrmjetėsuesve,

49.
Po ēka kishin ata qė largohesin prej kėshillės (Kur'ait)?

50.
Ata ishin si gomarė tė trembur (tė egėr).

51.
Qė ikin prej luanit (ose prej gjahtarit).

52.
Veē kėsaj, secili prej tyre dėshironte t'i jepej libėr i posaēėm (i hapėt, i qartė).

53.
E jo! Por ata janė qė nuk frikėsohen botės tjetėr.

54.
Dhe jo! Se ai (Kur'ani) ėshtė kėshillė e lartė.

55.
E kush do, kėshillohet me tė.

56.
Po ata nuk mund tė marrin mėsim prej tij, vetėm nėse All-llahu di, Ai ėshtė i denjė pėr t'iu ruajtur dhe i denjė pėr falje mėkatesh!

141 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 1:23 pm

shaban


operator/e
operator/e
75. Kijame1.
Btohem nė ditėn e kijametit;

2.
Betohem nė shpirtin qė ėshtė shumė qortues!

3.
A mendon njeriu se nuk do t'i tubojmė eshtrat e tij?

4.
Po, do t'ia tubojmė! Duke qenė se Ne jemi tė zotėt t'ia rikrijojmė si kanė qenė edhe majat e gishtave tė tij!

5.
Por, njeriu dėshiron tė vazhdojė edhe mėtej nė mėkate.

6.
Andaj edhe pyet: "Kur ėshtė dita e kijametit?"

7.
E, kur tė merren sytė (tė parėt)?

8.
E tė zėhet hėna (errėsohet),

9.
Dhe tė bashkohet dielli e hėna.

10.
Atė ditė njeriu do tė thotė: "Nga tė iket!"

11.
Jo, nuk ka strehim!

12.
Atė ditė vetėm te Zoti yt ėshtė caku!

13.
Atė ditė njeriu do tė njihet me atė qė ēoi para dhe me atė qė la prapa.

14.
Po njeriu ėshtė dėshmitar i vetvetes.

15.
Edhe nėse i paraqet arsyetimet e veta.

16.
Ti (Muhammed) mos shqipto atė (Kur'anin) me gjuhėn tėnde pėr ta nxėnė atė me tė shpejtė!

17.
Sepse Ne e kemi pėr detyrė tubimin dhe leximin e tij!

18.
E kur ta lexojnė atė ty, ti pėrcille me tė dėgjuar leximin e tij.

19.
Dhe pastaj ėshtė obligim i yni qė ta shkoqisim atė.

20.
Jo, nuk ėshtė ashtu! Por ju jeni qė e doni tė ngutshmen (dynjanė).

21.
Dhe e lini pas shpine atė tė ardhmen (ahiretin).

22.
Atė ditė do tė ketė fytyra tė shkėlqyera (tė gėzuara).

23.
Qė Zotin e tyre e shikojnė.

24.
Atė ditė ka fytyra edhe tė vrazhda.

25.
Qė presin t'u thyhet kurrizi (tė shkatėrrohen).

26.
Jo dhe Jo! Po kur tė arrijė (shpirti) nė gropė tė fytit (tė gjoksit),

27.
Dhe thuhet (nga familja e tė afėrmit): "Kush do ta shėrojė?"

28.
Dhe ai bindet se ai po ndahet.

29.
E t'i puqet kofsha pėr kofshe (t'i vėshtirėsohet gjendja).

30.
Atė ditė vetėm te Zoti yt shkohet.

31.
E ai as nuk vėrtetoi atė qė duhej, as nuk u falė.

32.
Por pėrgėnjeshtroi dhe ktheu shpinėn.

33.
Dhe shkonte te familja e tij me fodullėk.

34.
Tė ėshtė afruar ty e keqja e t'u afroftė! (ose i mjeri ti i mjeri).

35.
Edhe nje herė t'u afrua ty e keqja; t'u afroftė!

36.
A mos mėndon njeriu se do tė lihet duke mos zėnė asgjė (pa kurrfarė pėrgjegjėsie).

37.
A nuk ka qenė ai nė njė pikė ujė qė derdhet.

38.
E pastaj u bė gjak i trashė, e Ai e krijoi dhe e pėrsosi?

39.
Dhe prej tij Ai i bėri dy lloje: mashkullin dhe femrėn.

40.
A nuk ėshtė Ai (Zot) i fuqishėm qė i ngjall tė vdekurit?

142 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 1:23 pm

shaban


operator/e
operator/e
76. Insan1.
Vėrtetė ka kaluar njė periudhė kohore, qė njeriu nuk ekzistonnte fare si njė diēka i pėrmendur.

2.
Ne e krijuam prej njė uji tė bashkėdyzuar pėr tė sprovuar atė, andaj e bėmė tė dėgjojė e tė shohė.

3.
Ne e udhėzuam atė nė rrugėn tė drejtė, e ai do tė jetė: mirėnjohės ose pėrbuzės.

4.
Ne pėr jobesimtarėt kemi pėrgatitur zingjirė, pranga e zjarr.

5.
S'ka dyshim se tė devotshmit do tė pijnė nga gota qė pėrziejra brenda saj ėshtė nga kafuri (aromatik).

6.
Ėshtė njė burim prej tė cilit pijnė robėrit e All-llahut dhe e bartin atė kutė duan.

7.
Ata janė qė zbatojnė premtimet e tyre dhe i frikėsohen njė dite dėmi i sė cilės ka pėrmasa tė mėdha.

8.
Ata janė qė pėr hir tė Tij u japin ushqim tė varvfėrve, jetimėve dhe tė zėnėve robėr.

9.
Ne po ju ushqejmė vetėm pėr hir tė All-llahut dhe prej jush nuk kėrkojmė ndonjė shpėrblim e as falėnderim.

10.
Ne i frikėsohemi (dėnimit) Zotit tonė nė njė ditė qė fytyrat i bėn tė zymta dhe ėshtė shumė vėshtirė.

11.
Po All-llahu i ruajti ata prej sherrit tė asaj dite dhe u dhuroi shkėlqim nė fytyra e gėzim tė madh.

12.
Dhe pėr shkak se ata duran, i shpėrbleu me Xhennet dhe me petka mėndafshi.

13.
Aty janė tė mbėshtetur nė koltukė dhe aty nuk shohin as diell (vapė) e as tė ftohtė.

14.
Hijet e tyre (tė pemėve) janė afėr mbi ta dhe kalaveshėt e pemėve janė tė qasur shumė afėr.

15.
Dhe atyre u bėhet shėrbim me enė dhe me gota tė tejdukshme.

16.
Tė tejdukshme nga argjenti qė ata (shėrbėtorėt) i pėrcaktuan tė jenė sa duhet (tė mėdha o tė vogla).

17.
Dhe u jepet tė pijnė aty gota tė verės tė pėrzier zenxhebilė (bimė aromatike).

18.
(nga) Burim aty qė quhet selsebil (i lehtė nė tė pimė).

19.
Dhe atyre u sillen pėr shėrbim djelmosha qė pėrherė janė tė tillė sa qė kur t'i kundrosh tė duken si margairtarė tė derdhur.

20.
Dhe kur tė shikosh aty, sheh begati tė mėdha e zotėrim (pronė, pauri) tė madh.

21.
Kanė tė veshura petka mėndafshi tė hollė e tė gjelbėr (atllas) dhe tė mėndafshit tė trashė (brokat); janė tė stolisur me bylyzykė tė argjentė dhe Zoti i tyre u jep tė pijnė pije tė pastėr.

22.
Ky ėshtė shpėrblimi juaji, sepse angazhimi juaji ka qenė i pranishėm.

23.
Ne tė shpallėm ty Kur'anin nė intervale (pjesė-pjesė).

24.
Andaj ti bėhu i durueshėm deri nė vendimin e Zotit tėnd e mos dėgjo as mėkatarė, as jobesimtarė.

25.
Adhuroje Zotin tėnd mėngjes e mbrėmje.

26.
Dhe falu pėr hirė tė Tij nė njė kohė tė natės, mandej adhuroje Atė edhe natėn mė gjatė.

27.
Vėrtet, ata (idhujtarėt) e duan shumė kėtė jetė dhe e zėnė asgjė ditėn e rėndė qė i pret.

28.
Ne i krijuam ata dhe Ne e pėrsosėm krijimin e tyre, e sikur tė duam, Ne i zhdukim ata e sjellim tė tjerė mė tė mirė se ata.

29.
Vėrtet, kėto janė njė kėshillė, e kush do e merr rrugėn qė e ēon te Zoti i tij.

30.
Po ju nuk mund tė doni gjė, pos nėse do All-llahu, e All-llahu ėshtė shumė i dijshėm, shumė i urtė.

31.
Ai vetė qė do, e shtie nė mėshirėn e Vet, kurse pėr zullumqarėt ka pėrgatitur dėnim tė dhembshėm.

143 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 1:26 pm

shaban


operator/e
operator/e
77. Murselat1.
Pasha erėrat qė fryejnė njėpasnjė (pandėrprerė)!

2.
Qė janė shumė tė stuhishme e shkaktojnė furtunė.

3.
Pasha engjėjt qė u ėshtė besuar shpėrndarja e reve dhe qė i shpėrndajnė.

4.
Dhe qė ndajnė qartė (tė vėrtetėn nga e pavėrteta).

5.
Dhe ata qė sjellin shpallje (libra tė Zotit, te pejgamberėt).

6.
Si arsyetim ose si vėrejtje.

7.
S'ka dyshim se ajo qė premtoheni ka pėr tė ndodh pa tjetėr.

8.
Kur yjet tė shuhen.

9.
Dhe kur qielli tė hapet,

10.
Dhe kur kodrat tė copėtohen,

11.
Dhe kur tė dėrguarve u ėshtė caktuar koha?

12.
E pėr cilėn ditė atyre u ėshtė caktuar koha?

13.
Pėr ditėn e gjykimit (kur drejtėsia e Zotit ndan tė mirėn nga e keqja).

14.
E ku e di ti se ēka ėshtė dita e gjykimit?

15.
Atė ditė ėshtė shkatėrrim pėr ata qė pėrgėnjeshtruan.

16.
A nuk i kemi shkatėrruar Ne popujt mė tė hershėm?

17.
Dhe pastaj pas tyre ua shoqėruam tė tjerė mė tė vonshėm.

18.
Ne ashtu bėjmė me kriminelėt.

19.
Atė ditė ėshtė mjerim i madh pėr ata qė pėrgėnjeshtruan.

20.
A nuk u kemi krijuar juve nga njė lėng i dobėt?

21.
Dhe atė e vendosėm nė njė vend tė sigurt.

22.
Pėr deri nė njė kohė tė caktuar.

23.
Dhe Ne bėmė pėrcaktimin e krijimit. Sa pėrcaktues tė mirė jemi!

24.
Atė ditė ėshtė shkatėrrim pėr ata qė nuk e njohėn fuqinė tonė.

25.
A nuk e bėmė Ne tokėn qė nė gjirin e vet mban,

26.
Tė gjallė dhe tė vdekur?

27.
Dhe nė tė kemi vėnė kodra tė forta e tė larta dhe ju dhamė tė pini ujė qė ua shuan etjen.

28.
Atė ditė ėshtė mjerim pėr ata qė pėrgėnjeshtruan,.

29.
(u thuhet) Shkoni te ai (Xhehennemi) qė ju e konsideruat rrenė.

30.
Shkoni te ajo hije (mjegull) qė ka tri degėzime.

31.
Qė nuk bėn as hije, as nuk mbron prej flakės.

32.
Ai (Xhehennemi) hedh gaca tė mėdha si ndonjė kėshtjellė.

33.
E qė janė si tė ishin deve tė verdha (shumė tė shpejta).

34.
Atė ditė ėshtė shkatėrrim pėr mohuesit.

35.
Kjo ėshtė njė ditė qė ata nuk flasin.

36.
Atyre as nuk u lejohet qė tė arsyetohen.

37.
Atė ditė, mjerė ata qė pėrgėnjeshtruan!

38.
Kjo ėshtė dita e gjykimit, u kemi tubuar juve dhe tė mėparshmit.

39.
Dhe nėse keni ndonjė dredhi, atėherė bėni dredhira!

40.
Atė ditė ėshtė shkatėrrim pėr ata qė nuk besuan.

41.
Dhe, nuk ka dyshim se tė devotshmit do tė jenė nėn hije pranė burimeve,

42.
Dhe kanė pemė ēfarė tė dėshirojnė.

43.
Hani e pini shijshėm e me ėndje, pėr atė e keni vepruar.

44.
Ne kėshtu i shpėrblejmė mirėbėrėsit.

45.
Atė ditė ėshtė mjerim pėr pėrgėnjeshtuesit.

46.
Ju (jobesimtarė nė dynja) hani e kėnaquni pėrpak kohė, sepse vėrtet ju jeni rrebelė.

47.
Atė ditė ėshtė mjerim pėr ata qė mohuan tė mirat e Zotit.

48.
Dhe kur atyre u thuhej: "Pėrkuluni!", ata nuk pėrkuleshin.

49.
Atė ditė ėshtė mjerim pėr ata qė pėrgėnjeshtuan.

50.
Pra, cilės fjalė (libėr) pas kėtij (Kur'anit) i besojnė?

144 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 1:26 pm

shaban


operator/e
operator/e
78. Nebe'1.
Pėr ēka ata i bėjnė pyetje njėri-tjetrit?

2.
Pėr lajmin e madh e tronditės.

3.
Nė tė cilin ata janė nė kundėrshti.

4.
Jo, tė mos pyesin, sepse ata do ta kuptojnė!

5.
Pėrsėri Jo, se ata do ta kuptojnė!

6.
A nuk e bėmė Ne tokėn tė pėrshtatshme (pėr jetė),

7.
Ndėrsa kodrat shtylla?

8.
Dhe Ne u krijuam juve nė ēifte.

9.
Dhe gjumin tuaj ua bėmė pėr pushim.

10.
Dhe natėn ua bėmė mbulesė (si rrobet).

11.
Ndėrsa ditėn e bėmė pėr gjallėrim.

12.
Dhe Ne kemi ndėrtuar mbi ju njė shtatėshe tė fortė.

13.
Dhe kemi vėnė ndriēuesin qė flakėron.

14.
Dhe prej reve tė shtrydhura kemi lėshuar shi tė madh.

15.
Qė me tė tė rrisim drithėra e bimė.

16.
Edhe kopshte tė dendura palė mbi palė.

17.
S'ka dyshim se dita e gjykimit ėshtė caktuar.

18.
Ėshtė dita qė i fryhet surit, e ju vini grupe-grupe.

19.
Dhe qielli hapet e bėhet dyer-dyer.

20.
Dhe kodrat shkulen dhe bėhen pluhur (si valė rrezesh).

21.
E Xhehennemi ėshtė nė pritė (nė pusi).

22.
Ėshtė vendstrehim i arrogantėve.

23.
Aty do tė mbesin pėr tėrė kohėn (pa mbarim).

24.
Aty nuk do tė shijojnė as freskim, as ndonjė pije.

25.
Pėrveē ujė tė valė e kalbėsirė.

26.
Si ndėshkim i merituar.

27.
Ata ishin qė nuk pritnin se do tė japin llogari.

28.
Dhe argumentet Tona i pėrgėnjeshtruan me kėmbėngulje.

29.
Ndėrsa Ne ēdo send e kemi ruajtur me shkrim tė saktė.

30.
E ju pra, vuani, se Ne nuk do t'u shtojmė tjetėr vetėm se vuajtje.

31.
S'ka dyshim se tė devotshmit kanė fitime tė mėdha.

32.
Kopshte e vreshta rrushi.

33.
Edhe vasha tė njė moshe.

34.
Edhe gota tė mbushura plot verė.

35.
Aty nuk dėgjojnė fjalė tė kota, as gėnjeshtra.

36.
Shpėrblime e dhurata tė shumta dhėnė nga Zoti yt.

37.
Zoti i qiejve e i tokės, dhe ēka ka ndėrmjet tyre, qė ėshtė mėshirues, tė cilit nuk kanė tė drejtė t'i bėjnė vėrejtje.

38.
Atė ditė Xibrili dhe engjėjt qėndrojnė tė rreshtuar, askush nuk flet pos atij qė e lejon Mėshiruesi, dhe i cili e thotė tė vėrtetėn.

39.
Ajo ėshtė dita e vėrtetė, e kush dėshiron le tė kthehet rrugės te Zoti i vet.

40.
Ne ua tėrhoqėm juve (idhujtarėve) vėrejtjen pėr njė dėnim tė afėrt, nė ditėn kur njeriu (besimtar) shikon se ēka i kanė sjellė duart e veta, e jobesimtari thotė: "Ah, sa mirė do tė ishte pėr mua sikur tė isha

145 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 1:27 pm

shaban


operator/e
operator/e
79. Nazi'at1.
Pasha ata (engjėj) qė marrin shpirtrat me rrėmbim (pėrmbytshėm)!

2.
Dhe ata qė marrin shpirtra me lehtėsim!

3.
Dhe ata qė notojnė me shpejtėsi!

4.
Dhe nxitėsit tė cilėt me shpejtėsi nė vendin e vet i ēojnė!

5.
Dhe pasha ata qė ēdo ēėshtje rregullojnė!

6.
Ditėn qė vrullshėm bėhet dridhja.

7.
Qė pas saj pason tjetra.

8.
Atė ditė zemrat janė tė tronditura.

9.
Shikimet e tyre janė tė poshtruara (frikėsuara).

10.
Ata (idhujtarėt nė dynja) thonė: "A thua do tė bėhemi pėrsėri kėshtu si jemi?"

11.
A edhe pasi tė jemi bėrė eshtra tė kalbur?"

12.
Ata thanė: "Atėherė, ai kthim do tė jetė dėshpėrues pėr ne!"

13.
Po ajo (ringjallja) nuk do tė jetė tjetėr pos njė thirrje (klithje).

14.
Dhe ja, ata mbi sipėrfaqen e tokės.

15.
A tė ka ardhur ty rrėfimi i Musait?

16.
Kur Zoti i tij e pat thirrur nė luginėn e bekuar Tuva (rrėnzė kodrės Turi Sina).

17.
Shko te faraoni se vėrtet ai e ka tepruar.

18.
Dhe thuaj: "E ke ndėr mend tė pastrohesh?"

19.
Unė tė udhėzoi te Zoti yt e ti t'ia keshė frikėn Atij!

20.
Dhe ai ia tregoi mrekullinė e madhe.

21.
Po ai e pėrgėnjeshtroi dhe e kundėrshtoi.

22.
Pastaj u kthye prapa dhe iku me tė shpejtė.

23.
I tuboi (tė gjithė tė vetėt) dhe u mbajti fjalim.

24.
E u tha: "Unė jam zoti juaj mė i lartė!"

25.
Atėherė All-llahu tmerrshėm e dėnoi atė, pėr kėtė tė fundit dhe pėr atė tė parėn.

26.
Nė kėtė ndėshkim ka pėrvojė mėsimi pėr atė qė frikėsohet.

27.
A ėshtė mė i rėndė krijimi juaj apo ai i qiellit? E Ai e ngriti atė!

28.
Ngriti kupėn e tij dhe e pėrsosi atė.

29.
Natėn ia errėsoi e ditėn ia ndriēoi.

30.
E pastaj tokėn e sheshoi.

31.
Dhe prej saj nxori ujin e saj dhe kullosat e saj.

32.
Kurse kodrat ia pėrforcoi.

33.
Si furnizim pėr ju dhe pėr kafshėt tuaja.

34.
E kur tė vijė vala e madhe (kijameti),

35.
Atė ditė njeriu pėrkujton se ēka ka punuar.

36.
E Xhehennemi shfaqet sheshazi pėr atė qė e sheh.

37.
E pėr sa u pėrket atij qė ka tepruar.

38.
Dhe i dha pėrparėsi jetės sė kėsaj bote,

39.
Xhehennemi do tė jetė vendi i tij.

40.
E kush iu frikėsua paraqitjes para Zotit tė vet dhe ndaloi veten prej epsheve,

41.
Xhenneti ėshtė vendi i tij.

42.
Ty tė pyesin pėr kijametin: "Kur do tė ndodhė ai?!"

43.
Po, nė ēfarė gjendje je ti t'ua pėrkutosh atė?

44.
Vetėm te Zoti yt ėshtė dijenia pėr tė.

45.
Ti je vetėm qortues i atij qė ia ka frikėn Atij.

46.
Ditėn kur ta pėrjetojnė atė, atyre (idhujtarėve) do t'u duket sikur nuk kan jetuar mė tepėr se njė mbrėmje ose njė mėngjes tė saj.

146 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 1:27 pm

shaban


operator/e
operator/e
80. 'Abese1.
Ai vrenjti (fytyrėn) dhe u kthye.

2.
Ngase atij i erdhi i verbėri.

3.
E ku mund ta dish ti, ndoshta ai do tė pastrohet.

4.
Apo do tė kėshillohet dhe kėshilla do t'i bėjė dobi!

5.
E ai qė nuk ndien nevojė (pėr Zotin) pse ka pasuri,

6.
Ti atij i vė veshin (i drejtohesh)!

7.
Po ti nuk ke pėrgjegjėsi, pse ai nuk pastrohet.

8.
Ndėrsa ai qė nxiton dhe vjen te ti,

9.
Dhe meqė ai frikėsohet,

10.
E ti nuk e zė asgjė (dhe nuk ia vė veshin fjalės sė tij),

11.
Jo ashtu! Nė tė vėrtetė kėto janė kėshilla.

12.
Kush do merr mesim nga kjo (nga Kur'ani).

13.
Ėshtė kėshillė nė fletė tė ēmueshme.

14.
Me vlerė tė lartė e tė ruajtur.

15.
Nė duar tė udhėtuesve (engjėjve udhėtues mes All-llahut e njerėzve).

16.
Tė nderuar e tė ruajtur.

17.
Qoftė mallkuar, njeriu, sa mohues i fortė ėshtė ai!

18.
Po prej ēkafi e krijoi Ai atė?

19.
Atė e krijoi prej njė pike uji dhe e pėrgatiti.

20.
Pastaj atij ia lehtėsoi rrugėn.

21.
Mandej atė e bėri tė vdesė dhe atij i bėri varr (tė varrosėt).

22.
Pastaj kur tė dojė Ai e ringjallė atė.

23.
Jo! Ai nuk zbatoi atė qė urdhėroi Ai.

24.
Njeriu le tė shikoje ushqimin e vet.

25.
Ne lėshuam shi tė mjaftueshėm.

26.
Pastaj e ēamė tokėn sipas nevojės sė bimės,

27.
Dhe bėmė qė nė tė tė mbijnė drithėra

28.
Edhe rrush e perime,

29.
Edhe ullinj e hurma,

30.
Edhe kopshte tė dendura,

31.
Dhe pemė e kullosa,

32.
Si mjete gjallėrimi pėr ju dhe pėr bagėtinė tuaj.

33.
E kur tė vijė ushtima (krisma e kijametit);

34.
Atė ditė njeriu ikėn prej vėllait tė vet,

35.
Prej nėnės dhe prej babait tė vet,

36.
Prej gruas dhe prej fėmjėve tė vet.

37.
Atė ditė secilit njeri i mjafton ēėshtja e vet.

38.
Atė ditė do tė ketė fytyra tė shndritura,

39.
Tė buzėqeshura e tė gėzuara.

40.
Atė ditė do tė ketė edhe fytyra tė pluhėruara,

41.
Qė i ka mbuluar errėsira e zezė,

42.
E tė tillėt janė ata mohuesit, mėkatarėt.

147 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 1:28 pm

shaban


operator/e
operator/e
81. Tekwir1.
Kur dielli tė jetė mbėshtjellur (dhe errėsohet),

2.
Dhe kur yjet tė kenė rėnė (e shkapėrderdhur),

3.
Dhe kur kodrat tė kenė udhėtuar (e bėrė pluhur nė ajėr),

4.
Dhe kur devetė e shtrenjta tė lihen pa bari nė fushė,

5.
Dhe kur egėrsirat tė jenė bashkuar (tubuar).

6.
Dhe kur detet tė vlojnė si zjarr i flakruar,

7.
Dhe kur shpirtrat tė jenė bashkuar.

8.
Dhe kur tė pyeten ato vajza tė varrosura tė gjalla,

9.
Pėr ēfarė mėkati ato janė mbytur,

10.
Dhe kur fletushkat tė jenė shpaluar,

11.
Dhe kur qielli tė jetė hequr,

12.
Dhe kur Xhehennemi tė jetė ndezur fort,

13.
Dhe kur Xhenneti tė jetė afruar,

14.
Atėbotė njeriu do ta dijė se ēka ka ofruar (tė mirė ose tė keqe).

15.
Betohem fuqimisht nė yjet qė tėrhiqen (ditėn, e ndriēojnė natėn),

16.
Qė udhėtojnė e fshihen (si dreni nė strofkė),

17.
Pasha natėn kur ajo ia beh me errėsirė.

18.
Pasha agimin kur ia shkrep!

19.
S'ka dyshim se ai (Kur'ani) ėshtė thėnie e tė dėrguarit fisnik (qė e pranoi prej Zotit).

20.
Qė ėshtė i fortė dhe qė ka vend tė lartė te Zoti i Arshit.

21.
Qė ėshtė i respektuar atje (nė mesin e engjėjve) dhe besnik.

22.
Nuk ėshtė i marrė shoku juaj (Muhammedi)!

23.
Dhe se ai e pat parė atė (Xhibrilin) nė horizontin e qartė lindor.

24.
Dhe ai nuk ėshtė qė nė tė fshehtėn (shpalljen) ka dyshim (ose ua lė mangu).

25.
Dhe ai (Kur'ani) nuk ėshtė thėnie e djallit tė mallkuar!

26.
Pra, ku jeni, kah shkoni?

27.
Ai (Kur'ani) s'ėshtė tjetėr pos kėshillė pėr njerėzit!

28.
Pėr atė nga mesi qė dėshiron tė gjendet nė tė vėrtetėn.

29.
Po ju nuk mundeni, por vetėm nėse dėshiron All-llahu, Zoti i botėve!

148 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 1:28 pm

shaban


operator/e
operator/e
82. Infitar1.
E kur tė ēahet qielli.

2.
Dhe kur tė shkapėrderdhen yjet.

3.
Dhe kur tė pėrzihen detet.

4.
Dhe kur tė trazohen varret.

5.
Atėbotė secili njeri e din se ēka ka punuar dhe ēka ka lėnė prapa!

6.
O ti njeri po ē'tė mashtroi ty kundrejt Zotit tėnd qė ėshtė bujar e i urtė?

7.
I cili tė krijoi, tė pėrsosi dhe tė drejtoi.

8.
Tė formėsoi nė formėn qė Ai dėshiroi!

9.
Jo, nuk ėshtė ashtu. Ju pėrgėnjeshtroni ditėn e pėrgjegjėsisė.

10.
Kurse ndaj jush kanė pėrcjellėsit!

11.
Janė shkrues tė ndershėm te All-llahu.

12.
Ata e dinė se ēka punoni.

13.
E s'ka dyshim se tė mirėt janė nė kėnaqėsinė e pėrjetimeve (nė Xhennet).

14.
Dhe se mėkatarėt janė nė Xhehennem.

15.
Aty futen ata ditėn e gjykimit (tė cilėn nuk e besonin).

16.
Dhe nuk kanė tė larguar prej tij.

17.
E ē'tė mėsoi ty se ē'ėshtė dita e gjykimit?

18.
Pėrsėri, ē'tė mėsoi ty se ē'ėshtė dita e gjykimit?

19.
Ėshtė dita kur askush, askujt nuk do tė mund t'i ndihmojė asgjė; atė ditė e tėrė ēėshtja i takon vetėm All-llahut!

149 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 1:28 pm

shaban


operator/e
operator/e
83. Mutaffifin1.
Tė mjerėt ata qė mangu masin e peshojnė.

2.
Ata qė kur matin prej njerėzve, pėr vete e plotėsojnė,

3.
E kur u matin tė tjerėve ose u peshojnė, u lėnė mangu.

4.
A nuk e dinė tė tillėt se kanė pėr t'u ringjallur?

5.
Nė njė ditė tė madhe,

6.
Nė ditėn kur njerėzit ngriten (prej varrezave) pėr tė dalė para Zotit tė botėve.

7.
Jo, tė mos rrinė gafil! Se shėnimet e veprave tė mėkatarėve janė nė Sixhxhin (nė njė libėr shėnimesh tė tė kėqijave mė tė dėmshme).

8.
E, ku e di ti se ē'ėshtė Sixhxhin-i?

9.
Ai ėshtė njė libėr i qendisur (nė njė qeli nė fund tė burgut).

10.
Atė ditė ėshtė shkatėrrimi pėr gėnjeshtarėt.

11.
Tė cilėt nuk e besojnė ditėn e pėrgjegjėsisė.

12.
E atė ditė nuk e mohon kush, pėrveē atij qė ka sharruar tepėr nė mosbesim e nė punė tė kėqija.

13.
E qė kur i lexohen atij argumentet Tona, thotė: "Legjenda tė tė parėve!"

14.
Jo, nuk ėshtė ashtu! Por tė kėqijat qė i punuan, zemrat e tyre ua mbuluan.

15.
Jo dhe jo! Atė ditė do tė jenė tė penguar prej (ta shohin) Zotit tė tyre.

16.
Pastaj ata do tė hyjnė nė Xhehennem.

17.
Dhe do t'u thuhet: "Ky ėshtė ai tė cilin e keni pėrgėnjeshtruar!"

18.
Jo, nuk janė tė njejtė! Se libri i tė mirave gjendet nė Il-lijjinė!

19.
E ku e di ti se ēka ėshtė Il-lijjunė?

20.
Ėshtė njė libėr i qendisur qartė.

21.
Tė cilin e dėshmojnė engjėjt qė janė mė tė afėrmit.

22.
E s'ka dyshim se vepėrmirėt janė nė pėrjetime e kėnaqėsi (nė Xhennet).

23.
Tė mbėshtetur nė kolltukė vėshtrojnė.

24.
Nė fytyrat e tyre mund tė kuptosh kėnaqėsinė e pėrjetimeve.

25.
U jepet tė pijnė pije nė enė tė mbyllura.

26.
Pije qė nė fund asaj i vjen era misk! E pėr shpėrblim tė tillė le tė garojnė ata qė lakmojnė tė mirėn.

27.
Dhe pėrzierja e asaj pije ėshtė me tesnim (uji mė i mirė).

28.
Krua nga i cili do tė pijnė mė tė afėrmit e Zotit.

29.
Mėkatarėt ishin ata tė cilėt i pėrqeshnin ata qė besuan.

30.
Dhe kur kalonin (besimtarėt) pranė tyre (idhujtarėve), ata ia bėnin me sy njėri-tjetrit.

31.
E kur ktheheshin te familjet e veta, ktheheshin tė kėnaqur.

32.
Dhe kur i shihnin ata (besimtarėt), thoshnin: „S'ka dyshim se kėta (besimtarėt) janė tė humbur!"

33.
Po Ne, nuk i caktuam ata (idhujtarėt) si rojė tė atyre (besimtarėve).

34.
E sot, (nė ditėn e gjykimit), ata qė besuan do tė tallen me jobesimtarėt.

35.
Duke qėndruar tė mbėshtetur (besimtarėt) nė kolltukė e duke shikuar.

36.
A thua a u shpėrblyen jobesimtarėt pėr atė qė punuan? (Po)

150 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 1:29 pm

shaban


operator/e
operator/e
84. Inshikak1.
Kur tė pėlcet qielli.

2.
T'i bindet urdhėrit tė Zotit tė vet, ashtu si takoi.

3.
Dhe kur toka tė shtrihet nė gjerėsinė e saj.

4.
E tė nxjerr ēka ka brenda e tė ēlirohet,

5.
Dhe t'i bindet Zotit tė saj, ashtu i takoi.

6.
O ti njeri, vėrtet ti pėrpiqesh me njė pėrpjekje tė madhe qė ēon te Zoti yt, e atė (pėrpjekje) do ta gjesh.

7.
E pėrsa i pėrket atij qė libri i vet i jepet nga e djathta,

8.
Ai do tė llogaritet me njė llogari tė lehtė,

9.
Do tė kthehet te familja e vet i gėzuar.

10.
E pėrsa i pėrket atij qė libri i vet i jepet pas shpinės,

11.
Ai do t'i ndjellė vetės shkatėrrim,

12.
Dhe do tė hyjė nė zjarr tė ndezur fort.

13.
Ai ka qenė i gėzuar nė familjen e vet,

14.
Dhe ka menduar se nuk ka pėr t'u kthyer.

15.
Po, se, vėrtet Zoti i tij gjithnjė e ka parė atė.

16.
Betohem nė kuqėrrimin e horizontit pas perėndimit,

17.
Dhe nė natėn dhe ēka ajo tubon,

18.
Dhe nė hėnėn kur ajo ėshtė e plotė.

19.
Ju patjetėr do tė pėrjetoni gjendje pas gjendjeje.

20.
E, ēka kanė ata qė nuk besojnė?

21.
Dhe kur u lexohet atyre Kur'ani, nuk pėrulen (nuk bien nė sexhde)?

22.
Pėrkundrazi, ata qė nuk besuan edhe pėrgėnjeshtrojnė?

23.
E All-llahu e di mė sė miri se ēka mbajnė fshehtė ata!

24.
Lajmėroji, pra me njė dėnim tė dhėmbshėm.

25.
Me pėrjashtim tė atyre qė besuan e bėnė vepra tė mira, tė cilėt kanė shpėrblim tė vazhdueshėm!

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 6 e 13]

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi