Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Shkenca » Shkenca » Kur'ani Fisnik

Kur'ani Fisnik

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Next

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 3 e 13]

51 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:29 pm

shaban


operator/e
operator/e
51.
Ose ndonjė krijesė qė ju duket e madhe! Ata do tė thonė: "Kush do tė na rikthejė neve nė jetė?" Thuaj: "Ai qė ju krijoi pėr tė parėn herė!" E ata do tė tundin kokat e tyre nga ti e do tė thonė: "Kur ėshtė ajo (ringjallja)?" Thuaj: "Ndoshta do tė jetė afėr!"

52.
(ringjallja ėshtė) Atė ditė kur Ai ju thėrret, kurse ju i pėrgjigjeni tė pėrulur e duke lavdėruar Atė, e ju duket se nuk qėndruat (nė dynja) vetėm pak kohė.

53.
E ti robve tė Mi thuaju: "Le ta thon ata qė ėshtė mė e mira, pse djalli ndėrsen mes tyre, e ėshtė e ditur se djalli ėshtė armik i hapėt i njeriut".

54.
Zoti i juaj mė sė miri e di gjendjen tuaj, nėse Ai do, ju mėshiron dhe nėse Ai do, ju dėnon, e ty (Muhammed) nuk tė kemi dėrguar rojė tė tyre (nuk ta besuam ty punėn e tyre e t'i fusėsh me dhunė nė besim).

55.
Zoti yt e di mė sė miri gjenden e atij qė ėshtė nė qiej e tokė. Ne kemi dalluar disa pejgamberė nga tė tjerėt, prandaj, Davudit i kemi dhėnė Zebur (shėnime).

56.
Thuaj: "Ftoni ata, tė cilėt i menduat (zota) pos Atij, e ata nuk mund tė heqin prej jush mjerimin, as nuk mund tė mėnjanojnė".

57.
Tė tillė (zotat) qė kėta po lusin (pos Zotit), vetė ata (zotat e tyre) kėrkojnė afrimin (te Zoti i vėrtetė), shpresojnė nė mėshirėn e Tij dhe i frikėsohen dėnimit tė Tij. Vėrtet, dėnimit tė Zotit tėnd ėshė pėr t'iu ruajtur.

58.
Nuk ka asnjė nga fshatrat (nga vendbanimet e kundėrshtarėve) e qė Ne nuk do ta shkatėrrojmė ose ndėshkojmė atė me njė dėnim tė ashpėr para ditės sė kijametit. Kjo ėshtė theksuar nė Libėr (lehvi mahfudh).

59.
Neve nuk na pengoi asgjė qė t'u sjellim argumente (mrekulli), pos asaj qė ata tė parėt i pėrgėnjeshtruan ato. Ne i dhamė Themudit deven (mrekulli) konkrete, e ata e mohuan atė. E mrekullitė (ose fenomenet natyrore qė shkatėrrojnė), Ne nuk i dėrgojmė pėr tjetėr vetėm pėr frikėsim.

60.
Pėrkujto, kur Ne tė thamė: "Zoti yt ka pėrfshirė (me dijen e Vet) tė gjithė njerėzit (e di qė kėta nuk besojmė edhe nė ju sjellėsh mrekulli). E atė pamjen tėnde qė tė treguam (natėn e Miraxhit) dhe pemėn e mallkuar (tė pėrmendur nė Kur'an), nuk i bėmė pėr tjetėr vetėm se sprovė pėr njerėz. Ne i frikėsojmė ata (idhujtarėt), po nuk u shton ai tjetėr vetėm se rebelim tė madh.

61.
Pėrkujto kur Ne u thamė engjėjve: "Bėni sexhde Ademit!" (nė shenjė pėrshėndetjeje) e ata i bėnė, me pėrjashtim tė Iblisit. Ai tha: "A t'i bėj sexhde atij qė e krijove nga balta?"

62.
(Mandej vazhdoi e) Tha: "A e sheh (i tha Zotit) kėtė qė Ti e vlerėsove mbi mua, nėse mė lė tė jetojė deri nė ditėn e kijametit, unė gjithsesi do t'i shfaros pasardhėsit e tij, mė pėrjashtim tė njė pakice".

63.
(Zoti) Tha: "Shko, e kush prej tyre vjen pas teje, shpėrblimi juaj ėshtė xhehennemi, shpėrblim i plotė".

64.
Dhe me atė alarmin e zėrit tėnd, mashtroje atė qė mundesh prej tyre, me kalorėsit e kėmbėsorėt tu thirri (bėrtitu) ata, pėrzieju me ta nė pasuri dhe nė fėmijė dhe premtoju atyre, po shejtani nuk u premton tjetėr, pėrveē mashtrim.

65.
Nė tė vėrtet, ti nuk ke kurrfarė fuqie ndaj robėrve tė Mi. Mbrojtja e Zotit tėnd ėshtė e mjaftueshme (pėr ata).

66.
Zoti juaj ėshtė Ai qė pėr ju mundėsoi lundrimin e anijeve nė det nė mėnyrė qė tė kėrkoni nga tė mirat e Tij. Vėrtet, Ai ėshtė shumė mėshirues ndaj jush.

67.
E kur ju kap juve paniku (frika) nė det, i humbni (nga kujtesa) ata qė i lutni, u mbetet vetėm Ai (All-llahu), mirpo pasi qė Ai t'ju shpėtojė e tė arrini nė tokė, ia ktheni shpinėn. Ashtu, njeriu ėshtė pėrbuzės.

68.
A mos jeni tė siguruar qė nuk do t'u shafitė nė tokė ose nuk do t'ju lėshojė ndonjė shtėrngatė e ju nuk do tė keni mbrojtės.

69.
A mos jeni tė sigurt se Ai nuk do t'ju kthejė njėherė tjetėr nė det, e t'ju lėshojė ndonje furtunė tė erės, e pėr shkak tė mosbesimit tuaj t'ju fundosė, e pastaj nuk do tė gjeni kush do tė hakmerrej kundėr nesh pėr ju.

70.
Ne, vėrtet nderuam pasardhėsit e Ademit (njerėzit), u mundėsuam tė udhėtojnė hipur nė tokė e nė det, i begatuam me ushqime tė mira, i vlerėsuam ata (i lartėsuam) ndaj shumicės sė krijesave qė Ne i krijuam.

71.
(Pėrkujto) Ditėn kur do tė thėrrasim secilin njeri me prijėsin (librin, pejgamberin, shėnimet e veprave) e tyre. E atij qė i jepet libri i tij nga e djathta e tij, tė tillėt i lexojnė shėnimet e tyre (tė mira), dhe nuk u bėhet e padrejtė asnjė fije.

72.
E kush ka qenė i verbėr nė kėtė (botė), ai do tė jetė edhe nė botėn tjetėr i verbėr dhe mė i humburi i rrugės sė drejtė.

73.
Nė tė vėrtetė ata (idhujtarėt) gati arritėn tė sprovojnė ty nga ajo qė Ne ta shpallėm, e tė trillosh tjetėr nga ēka tė shpallėm, e atėherė do tė zinin ty mik.

74.
Dhe sikur Ne tė mos tė kishim forcuar ty, ti gati anove diēka pak te ta.

75.
E atėherė Ne do ta shijonim mundimin dyfish tė kėsaj jete dhe dyfish tė jetės tjetėr, e pastaj ti nuk do tė gjeje mbrojtės kundėr nesh.

76.
Ata gati tė shqetėsuar nė tokė (nė Mekė) pėr tė pėrzėnė prej saj, po atėherė edhe ata nuk do tė mbeteshin pas teje (pas pak kohe do tė shkatėrroheshin).

77.
Ky ėshtė ligji i Tij edhe me tė dėrguarit qė i dėrgoi para teje. E nė ligjin Tonė ti nuk gjen ndryshim.

78.
Fale namazin kur zbret (nga zeniti) dielli, e deri nė errėsirėn e natės dhe duke bėrė lutjen (namazin) e agimit. Vėrtet, lutja e agimit ėshtė e pėrcjellur.

79.
Dhe nė njė pjesė tė natės zgjohu me tė (me Kur'anin - namazin), ėshtė e sigurt se Zoti yt do tė ngrisė ty nė njė vend tė lavdishėm.

80.
Dhe thuaj: "Zoti im, mė shpjer nė vend tė mirė dhe mė nxjerr nė mėnyrė tė ndershme dhe nga ana Jote mė dhuro fuqi ndihmuese".

81.
Dhe thuaj: "Erdhi e vėrteta e u zhduk e kota". Vėrtet, e kota gjithnjė ka qenė e zhdukur.

82.
Ne tė shpallim Kur'anin qė ėshtė shėrim dhe mėshirė pėr besimtarėt, kurse jobesimtarėve nuk u shton tjetėr pėrpos dėshprim.

83.
E kur e begatojmė (me tė mira) njeriun, ai prapėsohet dhe largohet i mashtruar, e kur e godet e keqja, ai humb shpresėn.

84.
Thuaj: "Secili vepron sipas rrugės sė vet, e Zoti juaj e di mė sė miri pėr atė qė ėshtė nė rrugė mė tė drejtė".

85.
Tė pyesin ty pėr shpirtin; Thuaj: "Shpirti ėshtė ēėshtėje qė i pėrket vetėm Zotit tim, e juve ju ėshtė dhėnė fort pak dije".

86.
Po tė kishim dėshiruar, Ne do ta shlyenim nga gjoksi yt atė qė tė shpallėm ty, e ti nuk do tė gjeje mbrojtės qė do tė ruante.

87.
Por kjo ėshtė mėshirė nga Zoti yt dhe mirėsia e Tij ndaj teje, vėrtet ėshtė e madhe.

88.
Thuaj: "Edhe sikur tė bashkoheshin njerėzit dhe xhinėt pėr tė sjellė njė Kur'an tė tillė, ata nuk do tė mund tė bėnin si ky sado qė do ta ndihmonin njėri - tjetrin".

89.
Ne u sqaruam njerėzve nė kėtė Kur'an shembuj (argumente) tė ēdo lloji, e shumica e njerėzve nuk deshi tjetėr, vetėm mohimin.

90.
Ata thanė: "Nuk tė besojmė ty derisa qė tė na nxjerrėsh prej tokės burime.

91.
Ose, (nuk tė besojmė deri qė) tė kesh kopshte me hurma e me rrush, e tė bėsh tė rrjedhin vazhdimisht lumenj nė mesin e tyre.

92.
Ose, (nuk tė besojmė derisa) tė bjerė mbi ne qiell copa - copa, ashtu si po mendon ti (se do tė na dėnojė Zoti), apo tė na sjellsh All-llahun dhe engjėjt pranė nesh.

93.
Ose tė kesh njė shtėpi prej ari, apo tė ngjitesh lart nė qiell, po ne nuk tė besojmė pėr ngjitjen tėnde derisa tė na sjellėsh njė libėr qė ta lexojmė?!" Thuaj "Subhanallah - i Madhėrishėm ėshtė Zoti im, a mos jam unė tjetėr vetėm se njeri, pejgamber?"

94.
Po njerėzit nuk i pengoj tjetėr qė tė besojnė, kur u erdhi atyre shpallja, vetėm se thoshin: "A thua All-llahu dėrgoi njėrin pejgamberė?"

95.
Thuaj: "Sikur tė kishte nė tokė engjėj qė ecin qetė (si njerėzit), Ne do t'u ēonim atyre nga qielli engjėj pejgamberė!"

96.
Thuaj: "All-llahu mė mjafton pėr dėshmitar mes meje dhe mes jush, Ai hollėsisht i njeh dhe i sheh robtė e vet".

97.
Atė qė All-llahu e drejton nė rrugė tė drejtė, ai ėshtė udhėzuar, e atė qė e le tė humbur, pėr ata nuk do tė gjesh ndihmėtarė pėrveē Atij. Nė ditėn e kijametit Ne i tubojmė ata duke i tėrhequr rrėshqanas me fytyra pėr dhe, tė verbėr, memecė tė shurdhėt. Vendi ti tyre ėshtė xhehennemi, sa herė qė tė pushojė flaka Ne u shtojmė flakėn e zjarrit.

98.
Ai (dėnim) ėshtė meritė e tyre, ngase ata mohuan argumentet tona dhe thanė: "A pasi tė bėhemi eshtra e pluhur do tė ringjallemi krijesė e re?"

99.
A nuk e kuptuan ata se All-llahu qė krijoi qiejt e tokėn ėshtė i plotėfuqishėm qė tė krijojė ashtu siē janė ata, dhe Ai u ka caktuar afatin (e vdekjes e tė ringjalljes) nė tė cilin nuk ka dyshim, po zullumqarėt nuk deshėn tjetėr, vetėm tė refuzojnė.

100.
Thuaj: "Sikur tė kishit depotė e begative tė Zotit tim, nga frika se po shpenzohen, do tė bėheni koprrac; njeriu ėshtė dorėshtrėnguar".

52 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:30 pm

shaban


operator/e
operator/e
101.
Ne i patėm dhėnė Musait nėntė argumente (mrekulli) tė qarta. Pyeti pra ti (Muhammed) beni israilėt (nėse duan tė dėshmojnė) kur ai u ka ardhur atyre (Musai), e atij i pat thėnė faraoni: O Musa, unė mendoj ti je i magjepsur!

102.
Ai (Musai) tha: "Po ti e di se ato (mrekullitė) nuk i zbriti kush tjetėr pos Zotit tė qiejve e tė tokės, i zbriti tė dukshme, e unė besoj, o faraon! se ti je shkatėrruar".

103.
Ai (faraoni) deshi t'i dėbojė ata nga vendi (Egjipti), kurse Ne e pėrmbysėm atė dhe tė gjithė ata qė ishin me tė sė bashku.

104.
Pas tij beni israilve u thamė: "Rrini nė vend, e kur tė vijė koha e botės tjetėr, Ne ju sjellim tė gjithėve tė pėrzier".

105.
Ne me urtėsi e zbritėm atė (Kur'anin) dhe me urtėsi ėshtė zbritur. E ty nuk tė dėrguam tjetėr vetėm se pėrgėzues dhe qortues.

106.
Dhe (ta shpallėm) Kur'anin qė Ne e ndam pjesė - pjesė pėr t'ua lexuar njerėzve dalėngadalė dhe ashtu e shpallėm atė njė pas njė.

107.
Thuaj: "I besuat ju atij ose nuk i besuat (atij nuk i bėhet dėm), e atyre qė u ėshtė dhėnė dijeni (nga librat e parė) para tij, kur u lexohet atyre, ata hudhen me fytyra (pėrdhe) duke i bėrė sexhde".

108.
Dhe thonė: "I lartėsuar ėshtė Zoti ynė, premtimi i Zotit tonė ėshtė i realizuar".

109.
Dhe duke qarė hudhen me fytyra (kur dėgjojnė Kur'anin) dhe ai ua shton edhe mė pėruljen (ndaj All-llahut)

110.
Thuaj: "Thėrrisni: All-llah ose thėrrisni Er Rrahman, me cilindo qė ta thėrrisni (me kėta dy emra), emrat e Tij janė mė tė bukurit. E ti mos ngrit zėrin (duke lexuar) nė namazin tėnd, po as mos e ul tepėr nė tė, mes kėsaj kėrkoje njė rrugė mesatare".

111.
Dhe thuaj: "Falenderua qoftė All-llahu, i cili nuk pati fėmijė dhe nuk ka pėr Tė shok nė sundim, dhe sa i pėrket aftėsisė, nuk ka nevojė pėr ndihmėtarė, dhe madhėroje Atė me madhėrinė qė i takon".

53 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:31 pm

shaban


operator/e
operator/e
18. Kehf1.
Falėnderimi i takon vetėm All-llahut qė ia shpalli robit tė vet Librin dhe nė tė nuk lejoi ndonjė kundėrthėnie.

2.
(ia shpalli) Tė saktė (pa shmangie), pėt t'ua tėrhequr vėrejtjen (atyre qė nuk besojnė) ndaj njė dėnimi tė rėndė prej Tij, e pėr t'i pėrgėzuar besimtarėt qė bėjnė vepra tė mira, se ata do tė kenė njė shpėrblim tė mrekullueshėm.

3.
Duke qenė nė tė pėrgjithmonė.

4.
Pėr t'ua tėrhequr vėrejtjen atyre qė thanė se All-llahu ka fėmijė.

5.
Dhe pėr atė (fėmijė), as ata, e as tė parėt e tyre nuk kanė kurrfarė dijenie. Sa e madhe ėshtė ajo fjalė qė del nga gojėt e tyre, e ata nuk thonė tjetėr vetėm se gėnjeshtėr.

6.
A thua ti, do ta shkatėrrosh veten nga hidhėrimi pas tyre, nėse ata nuk i besojnė kėtij ligjėrimi (Kur'anit)?

7.
Gjithēka qė ėshtė mbi tokė, Ne e bėmė stoli tė saj, pėr t'i provuar ata, se cili prej tyre do tė jetė mė vepėrmirė.

8.
Ne kemi pėr ta bėrė gjithēka qė ėshtė mbi tė dhe pa bimė (shkatėrrojmė ēdo gjelbėrim).

9.
A ms mendove ti se ata tė vendosurit e shpellės dhe Rekimit ishin nga mrekullitė Tona mė tė ēuditshme?

10.
Kur djelmoshat u strehuan nė shpellė e thanė: O Zoti ynė, na dhuro nga ana Jote mėshirė dhe na pėrgatit udhėzim tė drejtė nė tėrė ēėshtjen tonė!"

11.
Ne u vumė mbulojė mbi veshėt e tyre (i vumė nė gjumė) nė shpellė pėr disa vite me rradhė.

12.
Pastaj ata i zgjuam (prej gjumit) pėr tė parė se cili prej tyre dy grupeve ėshtė mė preciz nė njehėsimin e kohės sa qėndruan gjatė.

13.
Ne po tė rrėfejmė saktė ēėshtjen e tyre. Ata ishin disa djelmosha, kishin besuar Zotin e tyre, e Ne atyre edhe mė ua shtuam bindjen.

14.
Edhe i forcuam zemrat e tyre (i bėmė tė qėndrueshėm) sa qė kur ngritėn thanė: "Zoti ynė ėshtė Zoti i qiejve e i tokės, nuk adhurojmė ndonjė zot tjetėr pos Tij, e Ne atyre edhe mė ua shtuam bindjen.

15.
Kėta, populli ynė ka besuar zota tjerė pos Tij, pse pra nuk sjellim ndonjė argument tė qartė pėr aa? A ka mė mizor se aiqė shpif gėnjeshtėr ndaj All-llahut?

16.
Derisa jeni izoluar prej tyre dhe prej asaj qė adhurojnė ata, pos All-llahut, atėherė strehonu nė shpellė, e Zoti juaj ju dhuron nga mėshira e tij e gjerė dhe u lehtėson nė ēėshtjen tuaj atė qė ėshtė nė dobinė tuaj.

17.
Dhe ti e shihje diellin kur lindte bartej prej shpellės sė tyre nga ana e djathtė, e kur perėndonte largohej nga ata nga ana e majtė, e ata ishin nė njė vend tė gjerė tė saj. Kjo ishte njė nga argumentet e All-llahut. Atė qė e udhėzon All-llahu, ai vėrtet ėshtė udhėzuar, e atė qė e humb, ti nuk do tė gjejsh pėr tė ndihmės qė do ta udhėzonte.

18.
Do tė mendoje se ata janė tė zgjuar, ndėrsa ata ishin tė fjetur, e Ne i rotullonim herė nė krahun e djathtė e herė nė tė majtin. Qeni i tyre kishte shtrirė kėmbėt e para pranė hyrjes. Sikur tė kishe hasur nė ta, do tė ishe kthyer duke ikur dhe do tė ishe mbushur frikė prej tyre.

19.
Ashtu (sikurse i vumė nė gjumė) i zgjuam ata qė tė pyesin njėri-tjetrin (se sa kanė fjetur). Njėri prej tyre foli e tha: "Sa keni ndejur?" Ata thanė:"Kemi ndejur njė ditė ose njė pjesė tė ditės!" Disa thanė: "Zoti juaj e di mė sė miri se sa keni ndejur, prandaj dėrgonie njėrin prej jush me kėtė argjend (monedhė argjendi) nė qytet, e tė zgjedhė ushqim mė tė mirė, e t'ju sjellė atė juve dhe le tė ketė shumė kujdes e tė mos i japė tė kuptojė askujt pėr ju".

20.
Pse, nėse ata (tė qytetit) kuptojnė pėr ju, do t'ju mbysin me gurė, ose do t'ju kthejnė nė fenė e tyre, e atėherė kurr nuk keni pėr tė shpėtuar.

21.
Dhe ashtu (sikurse i zgjuam nga gjumi) i zbuluam (t'i shohim njerėzit), e tė kuptojnė se premtimi i All-llahut (pėr ringjallje) ėshtė i sigurt dhe se katastrofa e pėrgjithshme (kijameti) ėshtė e padyshimtė. (i zgjuam) Mu atėherė kur ata (populli) bisedonin pėr ēėshtjen e tyre dhe thanė: "Ndėronu atyre njė ndėrtesė (tė jetė shenjė). Zoti i tyre di mė sė miri pėr ta. E ata qė ishin me shumicė thanė: "Do tė ndėrojmė gjithqysh nė hyrjen e tyre njė xhami".

22.
Ata (qė bisedonin pėr kėtė) do tė thonė: "Ishin tre, i katėrti ishte qeni i tyre, dhe thonė: "Ishin pesė, e qeni i tyre ishte i gjashti i tyre", kjo ishte hamendje, po edhe thonė: "Ishin shtatė, e qeni i tyre ishte i teti!" Thuaj: "Zoti im di mė sė miri pėr numrin e tyre, pėrveēnjė pakice nuk di kush pėr ta, e ti (Muhammed) mos polemizo pėr numrin e tyre vetėm ashtu nė tėrėsi, dhe askė mos e pyet pėr ta".

23.
Dhe mos thuaj kurrsesi pėr ndonjė ēėshtje: "Unė do tė bėj kėtė nesėr!"

24.
Vetėm (nėse i shton): "Nė dashtė All-llah!" E kur tė harrosh, pėrmende Zotin tėnd dhe thuaj: "Shpresohet se Zoti im do tė mė japė udhėzim edhe mė tė afėrt prej kėtij (tė as-habi kehfit)".

25.
(dhe thonin) Ata qėndruan nė shpellėn e tyre treqind e nėntė vjet.

26.
Thuaj: "All-llahu e di mė sė miri sa kanė ndejur, Atij i takon fshehtėsia e qiejve dhe tokės. Ēfarė (i ēuditshėm) ėshtė tė pamėt e Tij dhe ēfarė ėshtė tė dėgjuarit e Tij! Pos Tij ata (njerėzit) nuk kanė ndihmėtarė. Nė vendimin e Tij nuk mund t'i pėrzihet askush.

27.
Lexo ēka tė ėshtė shpallur ty nga libri i Zotit tėnd! Nuk ka kush qė mund t'i ndryshojė fjalėt e Tij dhe pos Tij, nuk mund tė gjesh stehim.

28.
Pėrkufizoje veten tėnde me ata qė lusin Zotin e tyre mėngjes e mbrėmje, e qė kanė pėr qėllim kėnaqėsinė (razinė) e Tij, dhe mos i hiq sytė e tu prej tyre e tė kėrkosh bukurinė e kėsaj bote dhe mos iu bind atij qė ia kemi shmangur zemrėn e tij prej pėrkjtimit ndaj Nesh dhe i ėshtė dhėnė epshit tė vet, pse puna e tij ka mbaruar.

29.
E ti thuaj: "E vėrteta ėshtė nga Zoti juaj, e kush tė dojė, le tė besojė, e kush tė dojė, le tė mohojė. Ne kemi pėrgaditur pėr jobesimtarėt zjarr qė muret e tij (tė flakės) i rrethojnė ata, e nėse kėrkojnė shpėtim, ndihmohen me njė ujė si katran qė pėrzhit fytyrat. E shėmtuar ėshtė ajo pije, e vend i keq ėshtė ai".

30.
E ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, s'ka dyshim se Ne nuk humbim shpėrblimin atij qė ėshtė bamirės.

31.
Tė tillėt e kanė vendin nė Xhennetin e Adnit, nėn tė cilin rrjedhin lumenj; e aty stolisen me rrathė tė artė dore dhe ata veshin rrobe tė gjelbėrta prej mėndafshi tė hollė e tė trashė, janė mbėshtetur aty nė shtretėr. Sa shpėrblim i mrekulleshėm ėshtė dhe sa vend i bukur ėshtė ai.

32.
E ti sillu atyre (qė kėrkuan t'i largosh varfanjakėt) si shembul dy njerėz; njėrit prej tyre i dhamė dy kopshte (vreshta) nga rrushi dhe ato i rrethuam me hurma, e nė mes atyre djave bimė tjera.

33.
Tė dy kopshtet jepnin frutat e veta pa munguar prej tyre asgjė, e nė mesin e tyre bėmė tė rrjedhė njė lumė.

34.
Ai kishte edhe pasuro tjetėr. E ai atij shokut tė vet (qė ishte besimtar) itha: - duke iu krenuar atij - "Unė kam pasuri mė shumė se ti e, kam edhe krah mė tė fortė!"

35.
Dhe ai hyri nė kopshtin e vet (e me besimtarin pėr dore), po duke qenė dėmtues i vetės (duke mos besuar dhe duke u krenuar) tha: "Unė nuk mendoj se zhduket kjo kurrė!"

36.
Dhe nuk besoj se do tė ndodhė kijameti, (dita e gjykimit), por nėse bėhet qė tė kthehem te Zoti im, padyshim do tė gjej ardhmėri edhe mė tė mirė se kjo.

37.
Atij ai shoku ivet (besimtari) itha - duke e polemizuar atė -: "A e mohove Atė qė tė krijoi ty nga dheu, pastaj nga njė pikė uji, pastaj tė bėri njeri tė plotė?"

38.
"Por pėr mua, Ai All-llahu ėshtė Zoti im, e Zotit tim unė nuk ibėj shok askė!"

39.
E pse ti kur hyre nė kopshtin tėnd nuk the: "Ma shaell llah, la kuvete il-la bil lah" - (Allhu ēka do, bėhet, s'ka fuqi pa ndihmėn e Tij). Nėse ti mė sheh mua se unė kam mė pak prej teje edhe pasuri edhe fėmijė (krah mė tė dobėt).

40.
Po unė shpresoj se Zoti im do tė mė japė edhe mė tė mirė nga kopshti yt, e kėtij tėndit t'i shkaktojė fatkeqėsi nga qielli e tė gdhijė tokė e lėmuar (e zhveshur).

41.
Ose tė gdhijė uji i shterur, e ti kurrsesi nuk mund ta kėrkosh atė!"

42.
Dhe vėrtet, u shkatėrruan frutat e ti, e ai filloi tėrrahė shuplakėt pėr atė qė kishte shpenzuar nė tė, e ajo ishte rrėnuar nė kulmet e saj dhe thoshte: "O i mjeri unė, tė mos i kisha bėrė Zotit tim akė shok!"

43.
E nuk pati krah (grup), pėveē All-llahut tė vėrtetė qė t'i ndihmojė atij dhe nuk mundi ta pengojė.

44.
Nė atė vend ndihma ėshtė vetėm e All-llahut tė vėrėrtetė. Ai ėshtė shpėrblyesi mė i mirė dh te Ai ėhstė pėrfundimi mė i mirė.

45.
E ti (Muhammed) paraqitjau atyre shembullin e kėsaj bote qė ėshė si njė ujė (shi) qė Ne e lėhsojmė nga qielli, e prej tij bima e tokės zhvillohet e shpeshėtohet sa qė pėrzihet mes vete, e pas pak ajo bėhet byk (pas tharjes) qė e shpėrndajnė erėrat. All-llahuka fuqi pėr ēdo send.

46.
pasuria dhe fėmijėt janė stoli e kėsaj bote, kurse veprat e mira (frtyi i tė cilave ėshtė i pėrjetshėm) janė shpėrblimi mė i mirė te Zoti yt dhe janė shpresa mė e mirė.

47.
(Prkujto) Ditėn kur Ne i shkulim kodrat, dhe tokėn e sheh tė sheshtė (tė zbuluar) dhe Ne i tubojmė ata e nuk na mbete asnjė prej tyre pa e tubuar.

48.
Dhe vihet libri (i veprave),e i sheh mėkatarėt tė frikėsuar nga shėnimet qė janė nė tė dh thonė: "Tė mjerėt ne, ē'ėshtė puna e kėtij libri qė nuk ka lėnė as (mėkat) tė vogėl e as tė madh pa e pėrfshirė?" dhe atė qė vepruan e gjejnė tė gatshme - prezente, e Zoti yt nuk i bėn padrejt askujt.

50.
(Pėrkujto) Kur u thamė engjėjve: "Pėruluni Ademit, e ata iu pėrulėn pėrpos Iblisit. Ai ishte nga xhinėt, prandaj nuk respektoi urdhėrin e Zotit tė vet. Vallė, a nė vend Timin do ta merrni pėr mik atė dhe pasardhėsit e tij, ndėrsa ata janė armiq tuaj?" Sa kėmbim i shėmtuar ėshtė ai i jobesimtarėve!

54 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:31 pm

shaban


operator/e
operator/e
51.
Unė nuk ua prezentova krijimin e qiejve e tė tokės atyre qė po i adhuroni e as krijimin e vetė atyre, e as nuk mora mdihmėtrė tė humburit.

52.
E ditėn kur Ai thotė: "Thirrni ata, pėr tė cilėt menduat se janė bashpuntorėt e Mij!" I thėrrasin, por ata nuk u pėrgjigjen (pėr ndihmė) atyre dhe ato lidhjet e tyre (nė dynja) Ne i zhdukim.

53.
Kriminelėt e shohin zjarri dhe binden se do tė hudhen nė tė, dhe se nuk do tė gjejnė shtegdalje prej tij.

54.
Nė kėtė Kur'an Ne shtruam ēdo lloji shembulli pėr hirė tė njerėzve, po njeriu (jobesimtar), mė shumė se ēdo tjetėr ėshtė kundėrshtar.

55.
Pasi qė t'u ketė ardhur udhėzimi, njerėzit nuk i pengoi tjetėr tė besojnė dhe tė kėrkojėn falje prej Zotit tė tyre, vetėm se presin t'u vijė edhe atyre fatėkeqėsia e popujve tė mėparshėm ose t'u vijė atyre dėnimi ballė pėr ballė.

56.
Ne nuk i dėrgojmė ndrushe tė dėrguarit pos vetėm si pėrgėzues e qortues. E, megjithatė, ata qė nuk besuan polemizojnė me tė, ta mbizotėrojė tė vėrtetėn, dhe argumentet e Mia dhe atė me ēka u qortuan i marrin pėr tallje.

57.
Kush ėshtė mė zullumqarė se ai qė ėshtė kėshilluar me argumentet e Zotit tė vet, e ua kthejn shpinėn atyre dhe harron atė qė vetė e punoi? Ne kemi vėnė mbi zemrat e tyre mbulesė nė mėnyrė qė tė mos e kuptojnė atė (Kur'anin), kurse nė veshėt e tyre shurdhim, andaj edhe nėse i thėrret ti ata nėrrugė tė drejtė, ata si tė tillė nuk do tė udhėzohen kurrė.

58.
Zoti yt ėshtė qė flė shumė dhe bėn mėshirė tė madhe, sikur t'i ndėshkonte ata pėr atė qė kanė vepruar, do t'ua ngutte atyre tash dėnimin, por ata kanė momentin e caktuar, e pos Tij nuk do tė gjejnė ata strehim.

59.
Ato janė fshatra (vendbanime) qė kur bėnė zullum, Ne i shkatėrruam dhe pėr shkatėrrimin e tyre u patėm caktuar kohė tė sakta.

60.
(pėrkjto) Kur Musai djaloshit qė e shoqėronte i tha: "Nuk do tė ndalem sė ecuri deri tė arrijė vendtakimin e e dy deteve, ose do tė udhėtoj njė kohė tė gjatė.

61.
Kur arritėn ata tė dy vendtakimin e atyre deteve, e harruan pehkun e tyre, e ai (peshku) mori rrugėn e vet si (strofull) nė det.

62.
Pasi ata e kaluan atė vend, ai (Musai) i tha djaloshit: "Na jep sillėn tonė (ushqimin), meqė nga ky udhėtim jemi lodhur".

63.
AI (djaloshi - Jushaė bin Nun) tha: "A e sheh!?" Kur u strehuam te shkėmbi, unė e harrova peshkun dhe pėrveē djallit, nuk mė bėri ksh ta harrojė q tė pėrkujtojė ty atė, dhe ai nė mėnyrė tė ēuditshme mori rrugėn pėr nė det!

64.
Ai (Musai) tha: "Ai ėshtė (vendi) qė ne po e kėrkojmė!" Dhe u kthyen qė tė dy rrugės sė tyre prej nga kishin ardhur.

65.
Dhe e gjetėn njė robė Tanė, tė cilit i kemi dhuruar mėshirė nga ana e Jonė dhe e kemi mėsuar me njė dituri tė posaēme nga Ne.

66.
Atij (Hidrit - njeriut tė mirė e tė dijshėm) Musai i tha: "A pranon tė vijė me ty, qė tė mė mėsosh nga ajo qė je imėsuar(i dhuruar) ti: dituri tė drejtė e tė vėrtetė?

67.
Ai (Hidri) tha: "Sigurisht, ti nuk do tė mund tė kesh durim me mua!"

68.
Si do tė durosh pėr atė qė nuk je i njoftuar?

69.
(Musai) Tha: "Nė dashtė All-llahu, do tė shohėsh se do tė jem i durueshėm dhe nuk do tė kundėrshtoj ty asgjė!"

70.
Ai i tha: "Nėse mė shoqėron ti mua, atėherė mos mė pyet pėr asgjė, derisa unė vetė tė tė tregoj pėr tė".

71.
E ata tė dy shkuan (duke ecur) deri kur hipėn nė anije, ai (i dishmi) e shqeu atė. Ai (Musai) tha: "A e shqeve qė ti fundosėsh udhėtarėt e saj, vėrtet bėre njė punė tė hatashme?"

72.
Tha: "A nuk tė thashė se nuk do tė mund tė kehs durim me mua?"

73.
(Musai) Tha: "Mos mė qorto pėr se harrova dhe mė mundo me vėshtirėsi nė kėtė shoqėrim timin (lehtėsoma punėn)!"

74.
Vazhduan tė shkojnė deri kur e takuan njė djalė tė ri, e ai (i dijshmi) e mbyti atė. (Musai) Tha: "A e mbyte njeriun e pastėr, pa mbytė ai askė?! Vėrtet ke bėrė njė pumė tė shėmtuar!"

75.
Ai (i dijshmi) tha: "A nuk tė thashė se vėrtet ti nuk do tė mund tė kesh durim me mua?"

76.
(Musai) Tha: "Nėse pas kėsaj tė pyes (tė kundėrshtoj) pėr ndonjė gjė, atėherė mos mė lejo tė shoqėroj. Tashmė ndaj meje ke arsyetim (tė mos mė shoqėrosh)!"

77.
Vazhduan tė shkojnė deri arritėn te bannorėt e njė qyteti qė prej tyre kėrkuan t'u japin ushqim, po ata nuk deshėn t'i pranojnė si mysafirė (e as t'i ushqejnė) e ata tė dy gjetėn njė mur qė gati rrėzohej, e ai e drejtoi atė (murin). (Musai) Tha: "Sikur tė kishe dashur do t'u merrje shpėrblim pėr kėtė!"

78.
Ai (i dijshmi) tha: "Tash ka ardhur koha e ndarjes mes meje e teje, e unė do tė tregoj pėr domethėnien e asaj qė nuk mund tė keshė durim!"

79.
Sa i pėrket anijes, ajo ishte pronė e tė varfėrve, qė veprojnė nė det, e unė desha tė bėjė atė me tė meta, ngas para tyre ishte njė sundues qė grabiste ēdo anije (tė aftė - pa tė meta).

80.
Sa i pėrket djaloshit, dy prindėrit e tij ishin besimtarė, e u frikėsuam se ai do t'i shpie ata tė dy nė humbje e nė mosbesim.

81.
Deshėm qė Zoti t'u japė nė vend tė tij njė mė tė mirė se ai dhe mė tė afėrt nė respekt dhe nė mėshirė (ndaj prindėrve).

82.
Pėrsa i pėrket murit, ai ishte i dy djelmoshave jetimė tė atij qyteti, e nėn tė ata kishin njė thesar (ari) dhe babai i tyre ka qenė njeri i mirė, e Zoti yt dėshiroi qė ata dy (jetimė) ta arrijnė pjekurinė e vet dhe ta nxjerrin ata vetė thesarin e tyre. Kjo ishte mėshrė e Zotit tėnd (ndaj tyre). Dhe unė nuk e pranova tėrė atė sipas bindjes sime (po sipas udhėzimit tė Zotit). Ky, pra, ėshtė sqarim i asaj pėr tė cilėn nuk munde tė kesh durim!

83.
Tė pyesin ty pėr Dhulkarnejnin, thuaju: "Do t'ju rrėfej pėr punėn e tij me Kur'an (me shpallje)".

84.
Ne i mundėsuam atij forcė nė tokė dhe i dhamė mundėsi pėr ēdo send qė tė mund tė arrijė.

85.
Ai iu rrek njė aso mundėsie (dhe mori rrugėn nga perėndimi).

86.
Deri kur vendperėndimin e diellit, e gjrti se po perėndon nė njėfarė burimii me lym tė zi dhe aty e gjeti njė popull. E Nei thamė: "O Dhulkarnejn, ose do t'i dėnosh, ose do t-i marrėsh me tė mirė e t'i udhėzosh!"

87.
Ai (Dhulkarnejni) tha: "Ai qė vazhdon edhe mėtej tė jetė zullunqar, atė do ta dėnojmė, pastaj i kthehet Zotit tė vet e Ai e dėnon atė me njė dėnim tė tmerrshėm".

88.
Sa i pėrket atij qė besoi dhe bėri vepra tė mira, atij i takon shpėrblimi mė i mirė (Xhenneti) dhe atij nga ana Jonė do t'i bėjmė lehtėsi (nė jetė).

89.
Pastaj, ai iu rrek njė aso mundėsie (mori rrugėn e lindjes).

90.
Deri kur arriti vndlindjen e diellit, e gjeti atė se po lind mbi njė popull, qė nuk i kemi dhėnė ndonjė mbulojė prej tij (diellit).

91.
Ashtu (bėri edhe me kėtė popull), e Ne e kemi ditur gjendjen e tij (mundėsitė dhe sundimin e drejtė tė tij).

92.
Mandej, ai iu rrek ėrsėri njė aso mundėsie (njė rrugė tė tretė mes perėndimit e lindjes - nga veriu).

93.
Deri kur arriti mes dy kodrave (si penda) dhe mbrapa tyre gjeti njė popull qė thuajse nuk kuptonte asnjė gjuhė (pėrveē gjuhės sė vet).

94.
Ata thanė: "O Dhulkarnejn, vėrtet Jexhuxhi dhe Mexhuxhi janė duke bėrė shkatėrrime nė tokė, a bėn qė ne tė japim ty njė kontribut (njė formė tagri a tatimi), e qė tė bėsh njė pendė mes nesh dhe mes tyre?"

95.
Ai (Dhulkarnejni) tha: "Atė qė mua ma mundėsoi Zoti im ėshtė shumė mė e mirė (nga ajo qė mė ofroni ju), po ju mė ndihmoni me fuqi punėtore tė bėj njė pendė tė fortė mes jush dhe mes atyre!".

96.
Mė sillni copa tė hekurit! E kur e nivelizoi ai me dy anėt e kodrave, tha: "Ndizni!" e kur e bėri atė (hekurin) zjarr (si zjarr nga tė ndezurit) tha: "Mė sillni bakėr tė shkrirė t'ia hedhė atij!"

97.
E ata as nuk arritėn ta kapėrcenin e as ta shponin.

98.
Ai (Dhulkarnejni) tha: "Kjo ėshtė njė e mirė nga Zoti im, e kur tė vjen caktimi i Zotit tim, Ai e bėn atė rrafsh, e caktimi i Zotit tim ėshtė i sigurt.

99.
(Kur tė vijė caktimi i Zotit, ose kur tė dalin Jexhuxh Mexhuxhėt) Ne bėjmė atė ditė qė ata tė pėrzihen si valėt njėra me tjetrėn. Dhe i fryhet Surit (pėr herėn e dytė) e tė gjithė ata i tubojmė.

55 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:32 pm

shaban


operator/e
operator/e
100.
Atė ditė ua prezentojmė zhehenemin jobesimtarėve me njė prezentim tė hapėt (trishtues).

101.
Atyre qė sytė i kishin tė mbuluar ndaj argumenteve te Mia dhe qė nuk mund tė dėgjonin (fjallėt e All-llahut).

102.
A mos menduan aa qė nuk besuan se pėrkundėr Meje tė marrin zota (mbrojtės) robtė e Mi? Ne kemi pėrgatitur pėr jobesimtarėt Xhehennemin vendpritje.

103.
Thuaj: "A t'ju tregojmė pėr mė tė dėshpruarit nė veprat e tyre?"

104.
Ata janė veprimi i tė cilėve u asgjėsua nė jetėn e kėsaj bote, e megjithatė ata mendojnė se janė kah bėjnė mirė.

105.
Tė tillėt janė ata qė nuk besuan argumentet e Zoit tė tyre as takimin (ringjalljen) e Tij, andaj veprat e tyre shkuan huq dhe nė ditėn e gjykimit atyre nuk do t'u jepet kurrfarė vlere.

106.
Kėtė, ngase shpėrblimi i tyre ėshtė Xhehennemi, pėr shka se nuk besuan dhe argumentet e Mia e tė dėrguarit e Mi i morėn pėr tallje.

107.
S'ka dyshim se ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, vendpritje pėr ta janė Xhennetet e Firdevsit.

108.
Aty do tė jenė pėrgjithmonė, e nuk kėrkojnė tė largohen nga ai (ose t'u ndryshohet).

109.
Thuaj: "sikur tė ishte deti ngjyrė pėr t'i shkruar fjalėt e Zotit tim, deti (uji i tij) do tė shterrej para se tė pėrfundojnė fjalėt e Zotit tim, e edhe sikur tė sillnim shtesė edhe njė si ai (deti)".

110.
Thuaj: "Unė jam vetėm njeri, sikurse ju, mua mė shpallet se vetėm njė Zot ėshtė Zoti juaj, e kush ėshtė qė e shpreson takimin e Zotit tė vet, le tė bėjė vepėr tė mirė, e nė adhurimin ndaj Zotit tė tij tė mos pėrziejė askė.

56 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:32 pm

shaban


operator/e
operator/e
19. Merjem1.
Kaf Ha Ja' A'jn Sadė!

2.
(ky ėshtė) Pėrkujtim i mėshirės sė Zotit tėnd ndaj robit tė vet Zekeriait,

3.
Kur ai iu lut Zotit tė vet me njė zė tė ulėt, e

4.
Tha: "Zoti im! Vėrtet, mia mė janė dobėsuar eshtrat, mė janė pėrhapur thinjat nė kokėn time, e me lutjen time ndaj Teje o Zoti im, asnjėherė nuk kam qenė i dėshpėruar".

5.
Unė ua kam frikė pasardhėsve tė mi pas meje (kushėrinjve se do ta humbnin fenė), ndėrsa gruaja ime ėshtė sterile, pra mė falė nga ajo mirėsia Jote njė pasardhės (njė fėmijė).

6.
Tė mė trashėgojnė mua dhe t'i trashėgojė ata nga familja e Jakubit, dhe bėrė atė, o Zoti, tė kėndshėm! (tė vyeshėm)!"

7.
O Zekėria, Ne po tė pėrgėzojmė ty me njė djalė, emri i tė cilit ėshtė Jahja, e qė askush para tij nuk u emėrtua me kėtė emėr.

8.
Ai tha: "Zoti im, si do tė kemė unė djalė kur gruaja ime ishte qė nuk liind, e unė kam arritur pleqėri tė thellė?"

9.
Tha: "Ja, kėshtu Zoti yt ka thėnė: se ajo pėr Mua ėshtė lehtė; Unė tė krijova mė parė ty, qė nuk ishe fare!"

10.
Ai (Zekeriai) tha: Zoti im, mė jep mua njė shenjė (qė tė di)!" Ai (All-llahu) tha: "Shenja jote ėshtė se, (duke qenė shėndoshė e mirė), nuk do tė mund t'u flasesh njerėzve tri net (e tri ditė)".

11.
Dhe ai doli prej faltores para popullit tė vet dhe u dha shenjė adhuroni (All-llahun) mėngjes e mbrėmje.

12.
O Jahja, merre librin me shumė kujdes, dhe ashtu, dhe ashtu Ne i dhamė atij urtėsi kur ishte fėmijė.

13.
Dhe nga ana jonė i mundėsuam tė jetė i butė, i pastėr dhe respektues (i dėgjueshėm).

14.
Edhe i sjellshėm ndaj prindėrve tė vet, nuk ishte kryelartė e i padėgjueshėm.

15.
Dhe selam (prej nesh) atij ditėn kur u lind, ditėn kur vdes dhe ditėn kur do tė ngritet i gjallė (e pėrshėndetėn dhe i garantuam)!

16.
E, pėrmendju nė kėtė libėr (tregimin pėr) Merjemen kur ajo u largua prej familjes sė saj nė njė vend nė lindje.

17.
Ajo, vuri njė perde ndaj tyre, e Ne ia dėrguam asaj Xhebrilin, e ai iu paraqit asaj njeri nė tėrėsi.

18.
Ajo tha: "Unė i mbėshtetem tė Gjithėmėshirėshmit prej teje, nėse je qė frikėsohesh Atij (pra mė le tė lirė)!"

19.
Ai (Xhibrili) tha: "Unė jam vetėm i dėrguar (melek) i Zotit tėnd pėr tė dhuruar ty njė djalė tė pastėr (pejgamber)".

20.
Ajo tha: "Si do tė kem unė djalė, kur mua nuk mė ėshtė afruar njeri (nuk jam e martuar), e as nuk kamė qenė e pamoralshme".

21.
Ai (Xhibrili) tha: "Ja, kėshtu ka thėnė Zoti yt; ajo pėr Mua ėshtė lehtė, e pėr ta bėrė atė (djalin e krijuar pa babė) argument pėr njerėzit e edhe mėshirė nga ana e Jonė. Kjo ėshtė ēėshtje e kryer!"

22.
Ajo e barti atė (Isain), andaj (me tė nė bark) u izolua nė njė vend tė largėt.

23.
E dhembja (e lindjes) e mbėshteti atė te njė trup i hurmės. Ajo tha: "Ah sa mirė ka qenė pėr mua tė kisha vdekur para kėsaj e tė isha e harruar qė moti!"

24.
E prej sė poshtmi atė e thirri (Xhibrili): "Mos u brengos, Zoti yt bėri pranė teje njė pėrrockė (uji)".

25.
E ti shkunde trupin e hurmės se do tė bijnė ty hurma tė freskėta.

26.
Ti pra, ha pi e qetėsou, dhe nėse sheh ndonjė prej njerėzve thuaj: "Unė ka vendsur heshtje pėr hir tė Gjitėhmėshirshmit, andaj asnjė njeriu sot nuk i flas!"

27.
Dhe duke e bartur ngryk shkoj me tė te tė afėrmit e vet ata i thanė: "Oj Merjeme, ke bėrė njė punė shumė tėkeqe!"

28.
Oj motra e Harunit, babai yt nuk ishte njeri i prishur e as nėna jote nuk ka qenė e pamoralshme!

29.
Atėherė ajo u dha shenjė kah (Isai). Ata thanė: "Si t'i flasim atij qė ėshė foshnjė nė djep?"

30.
Ai (Isai) tha: "Unė jam rob i All-llahut, mua mė ka dhėnė (ka caktuar tė mė japė) librin dhe mė ka bėrė Pejgamber.

31.
Mė ka bėrė dobiprurės kudo qė tė jem dhe mė ka porositur me namaz (falje) e zeqatė pėr sa tė jemė gjallė!

32.
Mė ka bėrė tė mirėsjellshėm ndaj nėnės sime, e nuk mė ka bėrė kryelartė as tė padėgjueshėm!

33.
Selami (shpėtim prej All-llahut) ėshtė me mua ditėn kur u linda, ditėn kur tė vdes dhe ditėn kur tė dal (prej varrit) i gjallė!"

34.
Kjo ėshtė (fjalė) e vėrtetė, rreth Isait, birit tė Merjemes nė tė cilin ata shkaktojnė dyshime.

35.
Nuk i takoi (nuk ka nevojė) All-llahu tė ketė ndonjė fėmijė, i pastėr ėshtė Ai, kur dėshiron njė send Ai vetėm i thotė atij: Bėhu!". Ai menjėherė bėhet.

36.
(Isai i tha popullit tė vet) Dhe se All-llahu ėshtė Zoti im dhe Zoti juaj, pra adhuronie Atė, kjo ėshtė rrugė (fe) e drejtė.

37.
Po, grupet u kundėrshtuan mes vete (rreth Isait). Tė mjerėt ata qė nuk besuan se ēka kanė pėr tė parė ditėn e madhe!

38.
Ditėn kur do tė na paraqiten neve, sa mirė do tė dėgjojnė edhe shohin (ose njerėzit do tė dėgjojnė e shohin ēka i gjen ata), por tash pėr tash (nė kėtė jetė) zullumqarėt janė tė humbur qartė.

39.
Ti tėrhiqu atyre vėrejtjen pėr ditėn e dėshprimit, kur tė marrė fund ēėshtja (e pėrgjejgėsisė e dikush nė xhehet, dikush nė zjarr), se ata (sot) janė tė painformuar, dhe ata nuk janė duke besuar.

40.
S'ka dyshim se Ne e trashėgojmė (na mbetet) tokėn dhe ēka ka nė tė, dhe tė Ne do tė jetė e ardhmja e tyre.

41.
Pėrkujtoju (lexoju idhujtarėve e tė tjerėve) nė Libėr (nė Kur'an) Ibrahimin. Ai vėrtet ishte shumė i drejtė dhe pejgamber.

42.
Kur babait tė vet i tha: "O babai im, pse adhuron atė qė as nuk dėgjon, as nuk sheh, e as nuk ke asgjė prej tij?

43.
O babai im, mua mė ėshtė dhėnė nga dituria ēka ty nuk tė ėshtė dhėnė, andaj mė dėgjo se unė tė udhėzoj nė rrugė tė drejtė.

44.
O babai im, mos adhuro djallin, sepse djalli ėshtė kundėrshtar i Mėshiruesit.

45.
O babai im, unė kam frikė se do tė godet ndonjė dėnim prej tė Gjithmėshirshmit e do tė jesh shok i djallit!"

46.
Ai (babai) tha: "A ti, Ibrahim, i refuzon zotat e mi? Nėse nuk ndalesh (sė fyeri ndaj zotave tė mi), unė do tė gurėzoj, ndaj largohu prej meje pėr njė kohė tė gjatė!"

47.
Ai (Ibrahimi) tha: "Qofsh i lirė prej meje! Unė do ta lus Zotin tim pėr tė falur ty, pse ai (babai) shte i kujdsshėm ndaj meje.

48.
Unė po largohem prej jush dhe prej ēka adhuroni ju pos All-llahut, e shpresoj se me adhurimin ndaj Zotit tim nuk do tė jem i humbur!"

49.
E pasi u largua prej tyre dhe prej ēka adhuronin ata pos All-llahut, Ne i dhuruam atij Is-hakun dhe Jakubin dhe qė tė dy i bėmė pejgamberė.

50.
Dhe atyre (tė gjithėve) u dhamė (tė mira) nga mėshira Jonė, edhe i bėmė qė tė jenė tė pėrmendur pėr tė mirė (ndėr njerėz).

57 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:33 pm

shaban


operator/e
operator/e
51.
Pėrmendju nė Libėr (tregimin pėr) Musain! ai ishte i zgjedhur (prej Zotit) dhe ishte i dėrguar, pejgamber.

52.
Dhe Ne e thirrėm nga ana e djathtė e kodrės Tur, e afruam pėr t'i folur (tė dėgjojė bisedėn tonė).

53.
Nga mėshira Jonė i dhamė vėllain e tij Harunin, Pejgamber.

54.
Pėrkujtoju nė kėtė Libėr Ismailin! Ai ka qenė shumė besnik (premtoi tė bėhet kurban) dhe i dėrguar, pejgamber.

55.
Ai urdhėronte familjen e vet me faljen e namazit dhe me zeqatė, dhe ishte dhumė i pranishėm te Zoti i tij.

56.
Pėrkujtoju nė libėr edhe Idrisin! Ai ishte shumė i drejtė dhe pejgamber.

57.
Ne e ngriėm atė nė njė vend tė Lartė (ia ngritėm lart famėn).

58.
Kėta (tė pėrmendur) ishin qė All-llahu i gradoi nga pejgamberėt pasardhės tė Ademit, prej pasardhėsve tė atyre qė i patėm bartur (nė anije) bashkė me Nuhun, prej pasardhėsve tė Ibrahimit dhe tė Jakubit (Israilėt), dhe prej atyre qė i udhėzuam dhe i bėmė tė zgjedhur; kur u lexoheshin atyre ajetet e Zotit, binin nė sexhde dhe qanin.

59.
E pas tyre (tė mirėve) erdhėn pasardhės tė kėqij, qė e lanė namazin e u dhanė pas kėnaqėsive (trupore), e mė vonė do tė hidhen nė ēdo gjė tė keqe (ose nė Gaja).

60.
Me pėjashtim tė atij qė pendohet dhe beson e bėn vepra tė mira, tė tillėt do tė hyjnė nė Xhennet dhe atyre nuk u bėhet padrejtė.

61.
Ato janė Xhennetet e Adnit. qė Mėshiruesi u pat premtuar robve tė vet, pa i parė ata (i besuan pa i parė), e premtimi i Tij ėshtė i kryer.

62.
Aty nuk dėgjojnė fjalė boshe, por vetėm pėrshėndetje. Aty manė ushqimin e vet (tė llojllojshėm) mėngjes e mbrėmje.

63.
Ato janė Xhennetet qė do t'ua trashėgojnė robve Tanė qė ishin tė ruajtur.

64.
Ne (engjėnt, thotė Xhibrili) nuk zbresim (nuk vijmė) vetėm me urdhėrin e Zotit tėnd. Vetėm Atij i takon e tėrė ēėshtja e tashme e ardhme dhe mes tyre, e Zoti yt nuk ėshtė qė harron.

65.
Ai ėshtė Zoti i qiejve dhe i tokės dhe ēka ka nė mes tyre, pra Atė adhuroje, e nė adhurim ndaj Tij bėhu i qėndrueshėm. A di pėr Tė ndonjė emnak (adash)!

66.
E njeriu thota: "A njėmed pasi tė vdes do tė nxirrem i gjallė (do tė ringja;;en)?"

67.
Po, a nuk po mendon njeriu se Ne e krijuam atė mė parė kur ai nuk ishte asgjė?

68.
Pasha Zotin tėnd, Ne do t'i tubojmė (pas ringjalljes) ata bashkė mė djajtė dhe do t'i afrojmė ata rreth Xhehennemit tė gjunjėsuar.

69.
Pastaj, nga secili grup do t'i kapim ata qė kishin qenė mė jorespektues ndaj tė Gjithmėshirshmit.

70.
E Ne e dujmė mė sė miri se cili prej tyre ka mė meritė tė hudhet nė tė.

71.
Dhe nuk ka asnjė prej jush qė nuk do t'i afrohet atij. Ky (kontaktim i Xhehennemit) ėshtė vendim i kryer i Zotit tėnd.

72.
Pastaj, (pas kalimit pran tij) do t'i shpėtojmė ata qė ishin ruajtur (mėkateve), e zullumqarėt do t'i lėmė aty tė gjunjėzuar.

73.
E kur u lexoheshin atyre ajetet tona tė argumentuara, ata qė nuk kshin besuar u thoshin atyre qė kishin besuar: "Cili grup (ne ose ju) ka vend jete mė tė mirė dhe kuvend mė autoritativ?"

74.
E, sa e sa gjenerata kemi shkatėrruar para tyre e qė ishin mė tė pajisur dhe mė tė dukshėm.

75.
Thuaj: "Atij qė ėshtė nė humbje (nė mosbesim), le t'ia vazhdojė atij i Gjithfuqishmi pėr njė kohė, e kur do ta shohin atė qė po u premtohet: ose dėnimin (nė kėtė jetė) ose kijametin, atėherė do ta kuptojnė se kush do tė jetė nė pozitė mė tė keqe dhe mė i dobėt nė pėrkrahje!"

76.
E All-llahu u shton besimi atyre qė u udhėzuan, e veprat e mira tė pėjetshme, janė shprblim mė i dobishėm te Zoti yt, dhe pėrfundim me i mirė.

77.
A je i njoftyar pėr atė qė mohoi argumentet Tona e tha: "Mua githqysh do tė mė jepet pasuri e fėmijė (nė botėn tjetėr)?"

79.
Jo, nuk ėshtė ashtu, po Ne do tė shėnojmė atė qė po e thotė ai, dhe do tė vazhdojmė atij dėnim pas dėnimi.

80.
Dhe Ne e trashėgojmė atė (nė pasuri e fėmijė) qė tė thotė ai, e ai ka pėr tė na ardhur i vetmuar.

81.
Dhe kur ata nė vend tė All-llahut adhuruan zota tjerė pėr t'u krenuar me ta.

82.
Pėrkundrazi, ata (idhujt) do tė tėrhiqen prej adhurimit tė atyre dhe do tė bėhen armiq tė tyre.

83.
A nuk e di ti se Ne i kemi lėshuar djajt kundėr jobesimtarėve, e ata nxisin pa ndėrpreė nė vepra tė kėqija.

84.
Pra, ti mos u ngut kundėr tyre, se Ne jemi duke ua numėruar atyre (jetėn nė ditė, frymėmarrje etj.).

85.
Ditėn kur do t'i tubojmė tė devotshmit te i Gjithėmėshirshmi si musafirė tė ftuar.

86.
Ndėrsa mėkatarėve u grahim nė Xhehennem tė etshėm.

87.
Nuk ka tė drejtė ndėrmjetėsim askush, pėrveē atij qė ka lejuar i Gjithėfuqishmi.

88.
Ata thanė: "I Gjithėfuqishmi ka fėmijė".

89.
Ju (jobesimtarė) vėrtet sollėt njė fjalė shumė tė shėmtuar.

90.
Aq tė shėmtuar sa gati u copėtuan qiejt, gati pėlciti toka dhe gati u shembėn kodra nga ajo (fjalė).

91.
Pėr atė se tė Gjithėmėshirshmit i pėrshkruan fėmijė.

92.
E tė Gjithėmėshirshmit nuk i takon tė ketė fėmijė.

93.
Nuk ka tjeėr, vetėm se githė ēka ėshtė nė qiej e nė tokė ka pėr t'iu paraqitur Zotit si rob.

94.
Ai me diturinė e vet i ka pėrfshirė tė githė, dhe ka numėruar e evidntuar ēdo gjė tė tyre nė mėnyrė tė saktėsishme.

95.
Dhe nė ditėn e kijametit secili do t'i paraqitet Atij i vetėmuar.

96.
Nuk ka dshim se ata qė bėnė vepra tė mira, atyre i Gjithėmėshirshmi do t'u krijojė (nė zemrat e tyre) dashuri.

97.
Ne e bėmė atė (Kur'anin) tė lehtė me gjuhėn tėnde vetėm qė me tė t'i pėrgėzosh tė devotshmit, dhe me tė t'i tėheqish vėrejtjen njė populli qė ėshė kryeneē.

98.
Sa shumė brezni kemi shkatėrruar para tyre. A po vėreni ndonjė prej tyre, ose a po dėgjon zėrin e ulėt tė tyre (nuk u ndihet zėri)?

58 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:33 pm

shaban


operator/e
operator/e
20. Ta Ha1.
Ta Ha.

2.
Ne nuk ta shpallėm Kur'anin pėr tė munduar ty.

3.
Ta shpallėm vetėm kėshillė (pėrkujtim) pėr atė qė frikėsohet.

4.
Shpallje nga Ai qė krijoi tokėn dhe qiejt e lartė.

5.
Mėshiruesi qė qėndron mbi Arsh.

6.
E Tij ėshtė ēdo gjė qė ekziston nė qiej dhe nė tokė dhe ēdo gjė qė gjendet nė mes tyre, edhe ē'ka nėn dhe.

7.
Andaj, nėse bėn shprehjen (lutjen haptazi), Ai e di tė fshehtėn, madje edhe mė shumė se kjo.

8.
Ai ėshtė All-llahu, nuk ka Zot pos Tij, Atij i takojnė emrat mė tė bukur.

9.
A tė ka ardhur ndonjė njohuri pėr ndodhin e Musait?

10.
Kur ai e pa njė zjarr, e i tha familjes sė vet: "Rrini ku jeni, se vėrejta njė zjarr, e unė ndoshta do t'ju sjellė ndonjė acė prej tij, ose do tė gjejė te zjarri ndonjė udhėrrėfyes".

11.
E kur shkoi te Ai (zjarri), u thirrė: O Musa!

12.
Vėrtet Unė jam Zoti yt, hiq atė qė ke mbathur (opingat e nallet), se je nė luginėn e shenjtė Tuva.

13.
Unė tė zgjodha ty (pėr pejgamber), prandaj dėgjo mirė se ē'po tė shpallet!

14.
Vėrtet, vetėm Unė jam All-llahu, nuk ka zot tjetėr pos Meje,pra Mua mė adhuro dhe fal namazin pėr tė mė kujtuar Mua.

15.
S'ka dyshim se momenti (kijameti) do tė vijė pa tjetėr, Unė gati e kam fshehė atė; (do tė vijė) pėr t'u shpėrblyer secili njeri pėr atė qė ka bėrė.

16.
Prandaj, tė mos shmang ty nga kjo, ai qė nuk i beson atij dhe qė ėshtė dhėnė pas dėshirave, se atėherė shkatėrrohesh.

17.
O Musa, ē'ėshtė ajo qė e ke premtuar nė tė djathtėn tėnde?

18.
Ai (Musai) tha: "Ai ėshtė shkopi im qė tė mbahem nė tė, dhe me tė u shkund (gjethe nga drunjtė) dhenve tė mia, dhe me tė kryej edhe nevoja tjera.

19.
Ai (All-llahu) i tha: "Hidh atė, O Musa!"

20.
Ai e hodhi atė, kur ja, ai njė gjarpėr i madh qė lėvizte me shpejtėsi.

21.
(All-llahu i) Tha: "Kape atė, e mos u frikėso, se Ne do ta kthejmė atė pėrsėri nė gjendjen e mėparshme!"

22.
Dhe, fute dorėn tėnd e do ta nxjerrėsh atė tė bardhė pa asnjė tė metė. Kjo ėshtė njė mrekulli tjetėr.

23.
(kėtė e bėmė) Nė mėnyrė qė tė mundėsojmė tė shohėsh disa nga argumentet Tona tė mėdha.

24.
"Shko te faraoni se ai ka ngritur kokė (ėshtė bėrė arrogant)".

25.
Ai (Musai) tha: "Ma zgjėro (mė ndihmo) gjoksin tim!

26.
Dhe mė lehtėso nė kėtė punė timen!

27.
Mė zgjidh nyjen e gjuhės sime!

28.
Qė ta kuptojnė fjalėn time!

29.
Mė cakto njė ndihmėtar nga familja ime,

30.
Harunin, vėllain tim,

31.
Qė me tė tė ma forcosh fuqinė time,

32.
Bėma shok atė nė punėn time,

33.
Nė mėnyrė qė tė madhėrojnė Ty mė shumė,

34.
Dhe tė pėrkujtojnė Ty shpesh.

35.
Vėrtet, Ti je Ai qė na sheh dhe na i di punėt".

36.
Ai (All-llahu) tha: "O Musa, t'u dha ajo qė kėrkove!"

37.
Ne edhe njė herė ta dhuruam ty mirėsinė Tona.

38.
Atėherė kur nėnėn e frymėzuam me atė qė nuk kuptohet ndrushe pos me inspirim (me frymėzim - shpallje).

39.
(Ne i thamė) "Vėre atė (fėmijė, Musain) nė arkė, e mandej hidhe nė lumė e lumi e hjedhė nė breg, atė e merre armiku Im dhe i tij. E nga ana Ime mbolla (nė zemra tė njerėzve) dashuri ndaj teje, e qė tė edukoheshe nėn mbikėqyrjen Time".

40.
Kur motra jote ecte (tė pėrcillte) e thoshte: "A doni t'ju tregoj atė qė do tė kujdeset pėr tė? E Ne tė kthyem te nėna jote, qė tė gėzohej ajo e tė mos mbetej e pikėlluar. Ti pate mbytur njė njeri, e Ne tė shpėtuam nga mėrzia dhe tė sprovuan me sprova tė mėdha. Ti qėndrove me vite ndėr banorėt e Medjenit, e pastaj erdhe, o Musa, nė kohėn e caktuar".

41.
Dhe Unė tė zgodha ty pėr shpalljen Time.

42.
Shko me argumentet e Mia ti dhe vėllai yt, e mos e hiqni prej kujdesit tė pėrmendurit ndaj Meje.

43.
Shkoni qė tė dy te faraoni, se ai vėrtet e ka tepruar.

44.
Atij i thuani fjalė tė buta, ndoshta ai mendohet a frikėsohet.

45.
Ata tė dy thanė: "Zoti ynė, ne kemi frikė se do tė na ndėshkojė menjėherė ose do t'i kalojė kufijtė kundėr nesh".

46.
Ai (All-llahu) tha: "Mos u frikėsoni, se Unė (me ndihmėn Time) jam me ju, dėgjoj (ē'do t'ju thotė)dhe shoh (ē'do tė bėn me ju)".

47.
I shkoni i thuani atij: "Ne jemi tė dy dėrguar tė Zotit tėnd, lėshoi beni israilėt tė vijnė mė ne, e mos i mundo! Ne kemiardhur me argumentet nga Zoti yt, e shpėtimi ėshtė pėr atė qė ndjek rrugėn e drejtė.

48.
Ne na ėshtė thėnė se dėnimi ėshtė pėr atė qė gėnjen (tė dėrguarit) dhe ia kthen shpinėn besimit".

49.
Ai (faraoni) tha: "E kush ėshtė Zoti i ju dyve, o Musa?"

50.
(Musai) Tha: "Zoti ynė ėshtė Ai qė ēdo sendi i dha formėn e vet, pastaj e udhėzoi atė?"

59 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:34 pm

shaban


operator/e
operator/e
51.
Ai tha: "Si ėshtė gjendja e popjve tė mėparshėm?"

52.
Dija pėr ata ėshtė te Zoti im, e shėnuar nė njė libėr. Zoti im nuk gabon e as nuk harron".

53.
(Zoti im) I cili pėr ju e bėri tokėn djep, pėr tė mirėn tuaj hapi rrugė nėpėr tė, lėshoi shiun prej sė larti, e kjo mundėsoi qė tė mbijnė bimė tė llojeve tė ndryshme.

54.
Hani ju dhe kullotni kafshėt tuaja (nga ato bimė). Vėrtet, pėr tė gjitha kėto (qė u pėrmendėn) ka argumente pėr ata qė kanė mendje tė shėndodhė.

55.
Prej asaj (tokės) Ne u krijuam ju, e ju do t'u kthejmė pėrsėri nė tė, e prej saj do t'ju nxjerrim edhe njė herė.

56.
Ne ia bėmė tė mundshme atij t'i shohė tė gjitha argumentet Ton, por ai i fėnjeu ato dhe i refuzoi.

57.
(Atėherė faraoni) Tha: "O Musa, a mos na ke ardhur qė me magjinė tėnde tė na nxjerrėsh prej tokės tonė (prej Egjiptit)?

58.
Edhe ne do tė kundėrvihemi me njė aso magjie, pra cakto njė dhe njė vend qė do tė na pėrshtatet, e qė nuk do ta thyenim as ne as ti".

59.
(Musai) Tha: "Koha e caktuar le tė jetė dita e festės nė mėnyrė qė njerėzit tė tubohen para dite".

60.
Faraoni u kthye dhe tuboi magjistarėt e vet dhe doli nė kohėn (dhe vendin) e caktuar.

61.
Atėherė Musai u tha atyre (magjistarėve): "Mjerimi ėshtė juaji, prandaj mos shpifni ndaj All-llaht ndonjė gėnjeshtėr e t'ju shkatėrrojė me njė dėnim, se pa dyshim ai qė shpif ka dėshtuar keq".

62.
Ata (magjistarėt) polemizuan pėr ēėshtjen e tyre, por bisedėn e bėnė fshehurazi (nga masa).

63.
Ata pastaj (pas bisedės sė fshehur) thanė: "Kėta tė dy janė magjistarė, qė me magjinė e tyre duan t'ju nxjerrin nga toka juaj dhe ta zhdukin drejtimin (ideologjinė) tuaj qė padyshim ėshtė mė i drejti".

64.
Pra, (meqė janė magjistarė) ju vendosni seriozisht ēėshtjen tuaj dhe dilni nė shesh tok tė bashkuar, e ai qė trimfon sot, ai ka arritur suksesin,

65.
Ata thanė: "O Musa, do tė hedhėsh ti apo ne po hedhim tė parėt?"

66.
Ai (Musai) tha: Jo, hidhni ju! Kur, ja, atij iu dk se nga ajo magji e tyre litarėt dhe shkopinjtė lėviznin (si gjarpėrinj).

67.
E Musai ndjeu nė vete njėfarė frike.

68.
Ne i thamė atij: "Mos ke frikė, ėshtė mė se e sigurt se ti do tė jesh triumfues!"

69.
Tani hidhe atė qė e ke nė dorėn tėndetė djathtė (shkopin), qė t'i gėlltisė ato qė i bėnė ata, sepse ajo qė bėnė ata nuk ėshtė asgjė tjetėr pos mashtrim magjistari, e magistari nuk do tė ketė sukses kudo qoftė.

70.
Atėherė (kur shkopi i Musait i ėlltiti) magjistarėt u hodhėn nė sexhde e thanė: "Ne i besuam Zotit tė Harunit dhe tė Musait!"

71.
Ai (faraoni) tha: "Ai besuat atij para se t'u japė leje? Ai (Musai) ėshtė prijės i juaj, i cili a mėsoi magjinė, unė do t'ua pres duart e kėmbėt tėrthorazi e do t'u varė nė trungujt e hurmave, e atėherė ju do a kuptoni se cili prej nesh ka dėnim mė tė ashpėr e mė tė vazhdueshėm?"

72.
Ata thanė: "Pasha Atė qė na krijoi, nuk tė japim pėrparėsi ty ndaj argumenteve qė na erdhėn, e ti bėje atė qė mendon ta bės, dhe mund ta zbatosh vetėm atė qė i takonjetės sė kėsaj bote!"

73.
Ne i besuam Zotit tonė qė Ai tė na falė gabimet dhe magjinė, me tė cilėn ti na detyrove. All-llahu ėshtė mė i miri (nė tė shpėrblyerit) dhe mė i pėrjetshmi (nė tė dėnuar)!

74.
Ai qė i paraqitet Zotit tė vet si kriminelė, e ka Xhehennemin, nė tė cilin as nuk vdes as nuk jeton.

75.
Ndėrsa ai qė i paraqitet Atij besimtar e qė ka bėrė vepra tė mira, tė tillėt i presin merita tė larta.

76.
(do ta presin) Xhennete tė Adnit, nėpėr tė cilėt do tė rrjedhin lumenj dhe atydo tė jenė pėrjetė. Ky ėshtė shpėrblimi i atij qė ėshtė pastruar nga mosbesimi.

77.
Ne i kumtuam Musait: "Udhėto natėn me robtė e Mij, hapu atyre me rrugė tė terur nė det, e mos ke frikė se do tė zėnė, a do tė fundosėsh".

78.
Atyre iu vu prapa faraoni me ushtrinė e vet, po ata pėsuan nė det ashtu si pėsuan.

79.
Faraoni e humbi popullin e vet, e nuk e udhėzoi.

80.
O bijt e israilit, Ne ju shpėtuam prej armikut tuaj, ua pėrcaktuam anėn e djathtė tė Turit (pėr shpalljen e Tevratit), ju furnizuam me rrėshirė (si mjalti) dhe shkurtėza.

81.
Hani nga tė mirat qė u dhuruam, e mos u bėni pėrbuzės se do t'u godasė hidhėrimi Im, e atė qė e zė hidhėrimi Im, ai ka mbaruar.

82.
Nuk ka dyshim se Unė e fal atė qė ėshtė penduar, qė ka besuar, qė ka bėrė vepra tė mira dhe qė pėrqendrohet pėr nė rrugėn e drejtė.

83.
Po ty o Musa: "ē'tė nguti para popullit tėnd?"

84.
Ai u pėrgjigj: "Ja, ata jnė pranė meje, e unė u nguta te ti, o Zoti im, qė tė jeshė i kėnaqur ndaj meje!"

85.
Ai (All-llahu) Tha: "Ne sprovuam popullin tėnd pas teje, dhe ata i hodhi nė humbje Samiriji!"

86.
Musai u kthye te populli i vet i hidhėruar e i pikėlluar dhe tha: "O populli im, a nuk u premtoi juve Zoti juaj premtim tė mirė, a mos u bė kohė e gjatė e ju e harruat premtimin, ose dėshiruat tė ju godasė hidhėrimi nga Zoti juaj, andaj e thyet besėn qė ma keni dhėnė?"

87.
Ata thanė: "Ne nuk e thyem besėn tėnde me dėshirėn tonė, por ne ishim ngarkuar me barrė tė rėnda nga stolitė e popullit e i hodhėm ato (nė zjarr), e ashtu i hodhi edhe Samirija".

88.
E ai (Samirija) ua mbaroi atyre njė viē me trup qė pėlliste, e ata thanė: "Ky ėshtė zoti juaj dhe Zoti i Musait, po ai (Musai) e ka harruar".

89.
A nuk e kuptonin ata se ai (viē) as nuk u pėrgjigjej atyre, e as nuk kishte mundėsi t'ju sillte ndonjė dobi a dėm.

90.
E Haruni atyre u pat thėnė mė parė: "O populli im, ju vetėmu sprovuat me tė, pse Zoti juaj ėshtė i Gjithmėshirėshmi, andaj ejani pas meje dhe mė dėgjoni pėr kėtė qė po ua thėm".

91.
Ata i thanė: "Ne nuk dp t'i ndahemi kėtij (adhurimit tė viēit) deri qė tė kthehet Musai!"

92.
Ai (Musai u kthye e) tha: "O Harun ē'tė prngoi ty kur i pe se morėn rrugėn e gabuar,

93.
E ti mos u vazhdosh rrugėn time? Amos e kundėrshtove edhe ti porosinė time?"

94.
Ai (Haruni) tha: "O bir i nėnės sime, mos mė kap as pėr mjekrre as pėr flokė, se unė u frikėsova se do tė thuash: i pėrēave beni israilėt dhe nuk e ke respektuar porosinė time?"

95.
Ai (Musai) tha: "E ēka ishte puna jote, o Samirij?"

96.
Tha (Samirija): "Unė pashė atė qė ata nuk panė, e mora njė grusht nga gjurma e tė dėrguarit (nga fėrkemi i kalit tė Xhibrilit) dhe ia hodha atij (viēit) dhe kėshtu mė mashtroi vetvetja".

97.
Ai (Musai) tha: "Prandaj, largohu sepse sa tė jeshė gjallė ke pėr tė thėnė: (kėdo qė e sheh) "Mos m'u afro!" E ty tė pret edhe njė moment (dėnim) i pathyeshėm. E ti tash shikoje zotin tėnd qė e adhurove bindshėm, e tani atė do ta djegim e do ta bėjmė shkrumb dhe hirin e tij do ta shpėrndajmė nėpėr det".

98.
I adhurari juaj ėshtė vetėm All-llahu, qė pėrveē Tij nuk ka zot tjetėr, e dituria e Tij ka pėrfshirė ēdo send.

99.
Po kėshtu, Ne tė rrėfejmė ty pėr disa ngandodhitė qė kanė kaluar mė heret dhe nga ana jonė tė dhamė ty shpalljen plot pėrkujtime.

100.
Kush i kthen shpinėn kėsaj (shpalljes - Kur'anit), ai do tė bartė nė ditėn e kijametit barrėn mė tė rėndė.

60 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:35 pm

shaban


operator/e
operator/e
101.
Nėn atė do tė qėndrojnė pėrgjithmonė. Sa barrė e keqe ėshtė pėr ta nė ditėn e kijametit.

102.
Ditėn kur i fryhet surit (bririt), atė ditė Ne i tubojmė mėkatarėt symavijosur (tė verbėr, tė shėmtuar).

103.
E ata pėshpėrisin mes vete: nuk qėndruat (nė dynja) mė shumė se nja dhjetė ditė.

104.
Ne mė sė miri e dijmė se ēka flasin ata, e edhe atė kur mė i menēuri prej tyre u tha: "Nuk qėndruat mė shumė se njė ditė!"

105.
Ty tė pyesin edhe pėr kodrat, thuaj: "Zoti im mund t'i bėjė thėrrime tė shpėrndara".

106.
Dhe vendin e tyre ta bėjė rrafsh pa farė bime e ndėrtese.

107.
E nuk do tė shohėsh nė tė as ultėsirė e as lartėsirė.

108.
Atė ditė, ata do tė shkojnė pas thirrėsit. e nuk do t'i largohen atij, e para tė Gjithmėshirshmit ulen zėrat e nuk dėgjohet tjetėr pos njė zė i ulėt.

109.
Atė ditė nuk bėn dobi as ndėrmjetėsimi, pėrveē atij, tė cilin e ka lejuar i Gjithmėshirshmi tė ndėrmjetėsojė dhe pėr tė cilin e pėlqeu ndėrmjetėsimin.

110.
Ai i di ato qė ishin para tyre dhe ato qė vijnė pas, po dija e tyre nuk mund ta pėrfshij ate.

111.
E fytyrat (e mėkatarėve) e turpėruara, i pėrlen tė Pėrjetshmit, tė Gjithfuqishmit, sepse ka dėshtuar ai qė barti padrejtėsinė.

112.
Kush ėshtė besimtar dhe bėn vepra tė mira, ai nuk i frikėsohet ndonjė padrejtėsie e as ndonjė mungese (nė shpėrblim).

113.
Kėshtu Ne e shpallėm kėtė Kur'an arabisht dhe pėrsėritėm nė tė vėrejtjet, nė mėnyrė qė ata tė ruhen ose ai (Kur'ani) t'u sjellė atyre pėrvojė mėsimi.

114.
I lartė ėshtė All-llahu, Sundue i vėrtetė. Ti mos nxito me Kur'anin para se tė pėrfundojė shpallja e tij te ti, dhe thuaj: "Zoti im, mė shto dituri!"

115.
Na i patėm urdhėruar edhe Ademit (tė mos i afrohej pemės), po ai harroi, pra re ai nuk gjetėn vendosmėri.

116.
Pėrkujto kur Ne u thamė engjėjve: "Bėni sexhde ndaj Ademit, ata i bėnė, pos Iblisit, i cili nuk deshi".

117.
E Ne i thamė: "O Adem ky ėshtė armik yti dhe i bashkėshortes tėnde, pra mos t'ju nxjerrė kurrsesi nga Xhenneti, e t'ju vė nė vėshtirėsi (pėr tė siguruar mjetet e jetesės)".

118.
Ti aty (nė Xhennet) nuk ke pėr tė qenė i uritur e as nuk ke pėr tė mbetur i zhveshur.

119.
Aty nuk ke pėr tė pasur etje e as nuk do tė kesh vapė.

120.
Por, atė e ngacmoi djalli duke i thėnė: "O Adem, a do tė tė treoj pėr pemėn e pavdekshmėrisė dhe tė sundimit tė pazhdukshėm!"

121.
Ata tė dy hėngrėn nga ajo (pemė) dhe qė tė dy u zhveshėn, e ia nisėn ta mbulojnė veten e tyre me gjethe qė mbldhnin nėpėr Xhennet, dh kėshtu Ademi theu urdhėrin e Zotit tė ve dhe gaboi.

122.
Mandej Zoti i vet atė tė zgjedhur, ia pranoi pendimin dhe e vuri nė rrugėn e drejtė (tė vendosur).

123.
Ai (All-llahu) u tha: "Zbritni prej aty qė tė gjithė, do tė jeni armiq tė njėri-tjetrit. Nėse u vjen na Unė udhėzim (libėr e pejgamber) kush i pėrmbahet udhėimit Tim, ai nuk ka pėr tė humbur (nė dunja) e as nuk ka pėr tė dėshtuar (nė etėn tjetėr)".

124.
E kush ia kthen shpinėn udhėzimit Tim, do tė ketė jetė tė vėshtirė dhe nė ditėn e kijametit do ta ringjall tė verbėr.

125.
Ai (qė nuk besoi) do tė thotė: "Zoti im, prse mė ngrite tė verbėr, kur unė isha me sy?"

126.
Ai (All-llahu) thotė: "Ashtu si harrove ti argumentet Tona qė t'i ofruam, ashtu je ti i harruar sot".

127.
Po kėshtu Ne e shpėrblejmė edhe atė qė zhytet nė mėkate dhe nk i beson argumentet e Zotit tė vet, po dėnimi nė botėn tjetėr ėshtė edhe mė i ashpėr dhe i pėrjetshėm.

128.
A nuk e kanė tė qartė ata se sa breza para tyre i kemi zhdukur, e kėta ecin nėpėr ato vendbanime tė tyre. Nė gjurmėt e atyre ka fakte pėr ata qė kanė arsye tė shėndoshė.

129.
E, sikur tė mos ishte vendimi dhe afati i caktuar mė heret nga Zoti yt, dėnimi do t'i kapte ata.

130.
Prandaj, ti bėhu i durueshėm ndaj asaj qė thonė ata, dhe duke falėnderuar Zotin tėnd, falu para lindjes sė diellit dhe para perėndimit tė tij, falu edhe nė orėt e matės dhe nė skajet e ditės, ashtu qė tė gjejsh kėnaqėsi (me shpėrblim).

131.
Dhe mos ia ngul sytė bukurisė sė kėsaj jete me tė cilėn i bėmė tė kėnaqen disa prej tyre (mosbesimtarė), e pėr t'i sprovuar me tė, sepse shpėrbimi i Zotit tėnd ėshtė mė i mirė dhe ėshtė i pėrjetshėm.

132.
Urdhėro familjen tėnde tė falė namaz, e edhe ti vetė zbatoje atė, ngase zne nuk kėrkojmė prej teje ndonjė furnizim (pėr ty as pėr familjen tėnde), Ne tė frnizojmė ty (dhe ata), ardhmėria e mirė ėshtė e atij qė ruhet.

133.
Ata thanė: "pėrse nuk na solli ai ndonjė argument nga Zoti i vet? A nuk u erdhi atyre sqarim (nė Kur'an) pėr atė qė ishte nė broshurat e mėparshme".

134.
Dhe sikurt'i ndėshkonim ata me ndonjė dėnim para tij (para se tė shpallim Kur'anin) ata do tė thonin: "Zoti ynė, pėrse nuk na ēove ndonjė tė dėrguar qė t'iu pėrmbaheshim fakteve Tua para se tė poshtėroheshim e tė mjeroheshim".

135.
Thuaj: "Secili ėshtė duke pritur, pra pritni edhe ju, se sė shpejti do ta kuptoni se kush ishin ithtarėt e rrugės sė drejtė dhe e gjeti tė vėrtetėn".

61 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:35 pm

shaban


operator/e
operator/e
21. Enbija1.
Njerėzve u ėshtė afruar koha e llogarisė sė tyre, e ata tė hutuar nė pakujdesi nuk pėrgatiten fare pėr tė.

2.
Atyre nuk u vjen asnjė kėshillė e re (nė Kur'an) nga Zoti i tyre, e qė ata tė mos tallen me tė duke e dėgjuar.

3.
Tė shmangura nga e vėrteta janė zemrat e tyre. Ata qė janė zullumqarė dhe duke biseduar fshehtas (thonė): "A mos ėshtė ky (Muhammedi) diē tjetėr pos njeri, sikurse edhe ju, pra a do t'ia pranoni magjinė e tij kur ju po e dini?"

4.
Ai (Muhammedi) tha: "Zoti im di pėr thėnien qė thuhet nė qiell e nė tokė (pra di edhe pėr bisedėn tuaj), Ai ėshtė mė dėgjuesi, mė i dijshmi!"

5.
Ata madje thanė: "(pėr Kur'anin) Ėndėrra tė pėrziera, madje thanė se ai (Muhammedi) vet e trilloi, ai ėshtė poet! Le tė na e sjellė njė mrekulli ashtu si u dėrguan tė mėparėshmit (me mrekulli)!"

6.
Banorėt e qyteteve para tyre nuk i besuan (mrekullitė), prandaj Ne i shkatėrruam, a mos do tė besojnė kėta?

7.
Ne edhe para teje nuk dėrguam tjetėr pos burra, tė cilėve u dhamė shpallje, e nėse nuk dini kėtė, atėherė pyetni njerėzit e dijshėm.

8.
Ne nuk i bėmė ata (pejgamberėt) trupa qė nuk hanė ushqim e as nuk ishin tė pėrjetshėm (tė pavdekshėm).

9.
Ne u plotėsuam pastaj premtimin, i shpėtuam ata dhe kė dėshiruam Ne, ndėrsa ata qė kaluan ēdo kufi, i zhdukėm.

10.
A nuk e kuptoni se Ne ua shpallėm librin nė tė cilin gjendet krenaria e juaj?

11.
Ne shpartalluam sa vendbanime qė ishin mizore, e ne vend tė tyre sollėm popull tjetėr.

12.
E ata kur e hetonin forcėn e dėnimit tonė, iknin me shpejtėsi.

13.
(atėherė atyre u thuhej) Mos ikni, po kthehuni nė begatitė dhe nė vendbanimet tuaja se ndoshta do tė mund tė merreni vesh (e gjithė kjo ishte njė ironi kundėr tyre).

14.
Ata thonin: "O shkatėrrimi ynė, vėrtet ne ishim zullumqarė!"

15.
Mjerimi i tyre vazhdoi ashtu derisa i bėmė tė korrur e tė ftohur (tė vdekur).

16.
Ne nuk e krijuam qiellin, tokėn e ēdo gjė ēka mes tyre shkel e shko (pa qėllim tė caktuar).

17.
Sikur tė kishim dashur tė zbavitemi dhe sikur tė donim ta bėnim atė, Ne do tė zbaviteshim nė kompetencėn Tonė, por Ne nuk bėmė atė.

18.
Pėrkundrazi, Ne tė pavėrtetėn e godasim me tė vėrtetėn dhe ajo (e vėrteta) triumfon mbi tė ndėrsa ajo (gėnjeshtra) zhduket. E juve (jobesimtarėve) u takon shkatėrrimi, pėr atė qė i pėrshkruani (Zotit, si fėmijė etj.).

19.
Vetėm e Tij ėshtė ēdo gjė qė ėshtė nė qiej e tokė! E ata qė janė pranė Tij (melaiket), nuk shprehin mendjemadhėsi nė adhurim ndaj Tij, e as nuk u bėhet (ibadeti) monoton.

20.
Ata lartėsojnė (All-llahun) natė e ditė dhe nuk mėrziten.

21.
A mos morėn ata zota prej toke qė mund tė ringjallin (tė vdekurit)?

22.
Sikur tė kishte nė to (nė qiej e nė tokė) zota pos All-llahut, ato tė dyja do tė shkatėrroheshin. Larg asaj qė i pėrshkruajnė ėshtė All-llahu, Zot i Arshit.

23.
Ai nuk pyetet se ēka punon, po ata, (njerėzit), pyeten.

24.
A pėrvetėsuan ata zota tjerė pos Tij? Thuaj: "Sillne argumentin tuaj? Ky (Kur'ani) ėshtė argument pėr kėta qė tani janė me mua dhe pėr ata qė ishin para meje, por shumica e tyre nuk e dinė tė vėrtetėn, andaj edhe nuk vėshtrojnė.

25.
Ne nuk dėrguam asnjė tė dėrguar para teje e tė mos i kemi shpallur atij se: nuk ka zot tjetėr pėrveē Meje, pra mė adhuroni!"

26.
E ata thanė: "I Gjithmėshirshmi ka fėmijė!" Larg saj qoftė madhėria e Tij! Ja ata janė rob tė ndershėm!

27.
Qė nuk flasin para Tij, ata veprojnė me urdhėrin e Tij.

28.
Ai (All-llahu) e di ēka vepruan mė parė dhe ēka do tė veprojnė, dhe ata nuk pėrpiqen tė ndihmojnė pos pėr atė me tė cilin ėshtė i kėnaqur Ai, e ata nga frika prej tij janė tė pakujdesshėm.

29.
Ndėrsa, kush thotė prej tyre se unė jam zot pos Tij, ndėshkimi pėr tė ėshtė Xhehennemi. Kėshtu i ndėshkojmė Ne zullumqarėt.

30.
A nuk e dinė ata, tė cilėt nuk besuan se qiejt e toka ishin tė ngjitura, e Ne i ndamė ato tė dyja dhe ujin e bėmė bazė tė jetės sė ēdo sendi; a nuk besojnė?

31.
Dhe nė tė (tokė) Ne kemi krijuar bjeshkė tė paluhatshme qė tė mos i lėkundė ata, dhe nėpėr to kemi bėrė lugina e rrugė nė mėnyrė qė ata tė dinė tė orientohen.

32.
Qiellin ua kemi bėrė kulm tė sigurt, por ata zbrapsen prej atyre argumenteve.

33.
Ai ėshtė qė krijoi natėn e ditėn, diellin e hėnėn dhe secili prej tyre noton nė orbitė.

34.
Ne, asnjė njeri para teje (Muhammed) nuk i dhamė jetė tė pėrhershme, e nėse ti vdes, a mos do tė mbesin ata pėrgjithmonė?

35.
Ēdo krijesė do ta shijojė vdekjen, e Ne, nė shenjė sprove ju sprovojmė me vėshtirėsi e kėnaqėsi, dhe ju ktheheni te Ne.

36.
E kur tė shohin ty ata qė nuk besuan, nuk tė marrin ndryshe vetėm se nė tallje (duke thėnė): "A ky ėshtė ai qė pėrgojon zotėt tuaj!" E ata pėrmendjen e Mėshiruesit (Rrahman) e mohojnė.

37.
Njeriu nga vet natyra e tij ėshtė i ngutshėm, e Unė do t'ua tregoj juve masėn Time ndėshkuese, pra mos kėrkoni t'u vie mė shpejtė.

38.
Ata thanė: "Kur do tė jetė ai premtim (me dėnim) nėse e thoni tė vėrtetėn?"

39.
Sikur ta dinin ata qė nuk besuan se atėherė nuk do tė mund ta largojnė zjarrin as nga fytyrat e tyre e as nga shpinat, e as qė do tė ndihmohen (nuk do tė ishin jobesimtarė).

40.
Por atyre do t'u vijė befas, do t'i tronditė ata, e atėherė as nuk mund ta largojnė dhe as nuk jepet afat.

41.
Nė tė vėrtetė, janė bėrė pėrqeshje edhe me tė dėrguarit tjerė para teje, ata qė u tallėn me ta, i pėrfshiu ajo me ēka talleshin.

42.
Thuaj: "Kush u mbron juve prej (dėnimit tė) tė Madhėruarit natėn e ditėn?" Por jo, ata i kthejnė shpinėn kėshillave tė Zotit tė tyre.

43.
A mos kanė ata pos Nesh zota tė tjerė qė i mbrojnė? Po ata nuk mund t'i ndihmojnė vetvetes (e lėrė mė adhuruesve), Ata (mosbesimtarėt) as nuk do tė pranohen prej Nesh nė fqinjėsi.

44.
Por Ne u dhamė atyre dhe prindėrve tė tyre jetė tė gjatė me kėnaqėsi (e ata u mashtruan). A nuk e vėrejnė ata se Ne u pakėsojmė tokėn nga anėt e saj, atėherė a mos ata do tė jenė fitues (o tė humbur)?

45.
Thuaj: "Unė ua tėrheq vėrejtjen vetėm me anėn e kėsaj shpalljeje, po i shurdhėti nuk dėgjon thirrjen edhe kur i tėrhiqet vėrejtja".

46.
E sikur t'i godasė pak ndonjė e keqe nga dėnimi i Zotit tėnd, ata do tė thonė: "Tė mjerėt ne, i bėmė vetes padrejtėsi"!

47.
Nė ditėn e gjykimit Ne do tė vėmė peshoja tė drejta, e askujt nuk i bėhet e padrejtė asgjė, edhe nėse ėshtė (vepra) sa peshoja e njė kokrre tė melit Ne do ta sjellim atė. E mjafton qė Ne jemi llogaritės.

48.
Ne i patėm dhėnė Musait e Harunit Furkanin (dalluesin mes tė vėrtetės e tė kotės - Tevratin), qė ishte dritė e kėshillė pėr tė devotshmit.

49.
Tė cilėt ia kanė frikėn Zotit tė tyre edhe pse nuk e shohin dhe ata tė cilėt ia kanė dronė kijametit.

50.
Edhe ky (Kur'ani) ėshtė kėshillė, ėshtė i bekuar qė Ne e shpallėm. A, ju po e refuzoni.

62 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:36 pm

shaban


operator/e
operator/e
51.
Ne i dhamė Ibrahimit herėt tė mbarėn, sepse Ne kemi njohur mirė atė (ia dhamė tė mbarėn se e meritoi).

52.
Kur ai babait dhe popullit tė vet u tha: "Ē'janė kėto statuja qė i adhuroni?"

53.
Ata thanė: "I gjetėm tė parėt tanė, qė po i adhuronin".

54.
Ai u tha: "Edhe tė parėt tuaj e edhe ju qartė ishit tė humbur!"

55.
Ata thanė: "Me gjithė mend e ke apo mos po tallesh!"

56.
Atėherė ai tha: "Jo, por Zoti juaj ėshtė Zoti i qiejve e i tokės, ėshtė Ai qė i krijoi ato, ndėrsa unė jam dėshmues pėr kėtė!"

57.
Pasha All-llahun, posa tė largoheni ju, unė kam pėr t'ia bėrė atė qė duhet statujave tuaja!

58.
Dhe i bėri ato copė-copė, pėrveē njė mė tė madhes qė e kishin ata e me shpresė se atij do t'i drejtohen (pėr ta kuptuar se kush i theu).

59.
(Kur u kthyen i panė) Ata thanė: "Kush e bėri kėtė me zotat tanė? Ai na qenka kriminel!"

60.
(pastaj) thanė: "Kemi dėgjuar pėr njė djalosh qė i pėrqeshte ato, tė cilit i thonin Ibrahim".

61.
Ata thanė: "Silleni atė kėtu nė sy tė njerėzve qė ta shohin (e ta dėnojmė)".

62.
I thanė: "A e bėre ti kėtė me zotat tanė, o Ibrahim?"

63.
Ai tha: "Jo, por atė, e bėri i madhi i tyre, ju pyetni ata nėse janė qė flasin?"

64.
Ata u ndalėn e u menduan me veten, e dikush tha: "Vėrtet, ju jeni mu ata tė gabuarit (pse adhuronit gjėra tė kota)".

65.
Mirėpo, pastaj e shoshitėn kėtė gjė nė kokat e tyre (u kthyen nga bindja nė kokėfortėsi) dhe thanė: "Po ti e ke ditur se kėta nuk flasin!"

66.
Ai tha: "A po adhuroni pra nė vend tė All-llahut asish qė nuk u sjellin kurrfarė dobie as dėmi?"

67.
Medet pėr ju dhe pėr ata qė i adhuroni, pos All-llahut, po a nuk po kuptoni?"

68.
Atėherė ata thanė: "Digjeni atė (Ibrahimin) dhe ndihmoni zotat tuaj, nėse doni t'u ndihmoni!"

69.
Po Ne i thamė: "O zjarr, bėhu i ftohtė dhe shpėtim pėr Ibrahimin!"

70.
Ata deshėn t'i bėjnė atij (Ibrahimit) kurth, po Ne ata i bėmė mė tė dėshtuarit.

71.
E Ne shpėtuam atė e edhe Lutin nė atė tokėn qė e kemi bekuar pėr njerėz.

72.
Dhe ia falėn atij Is-hakun, e si dhuratė edhe Jakubin. Dhe qė tė gjithė i bėmė tė mirė (pejgamberė).

73.
Dhe ata i bėmė shembėlltyrė qė udhėzonin sipas urdhėrit Tonė, i orientuam nė punė tė mira, nė falljen e namazit, nė dhėnien e zeqatit, dhe ata ishin adhurues Tanė tė sinqertė.

74.
Dhe Ne Lutit i dham tė jetė pejgamber dhe i dijshėm, andaj edhe e shpėtuam prej atij fshatit (vendbanimi) qė bėnte punė tė ndyra, ata ishin popull i dėmshėm e i prishur.

75.
Atė (Lutin) e shpėtuam dhe e vėmė nėn mėshirėn Tonė, vėrtet ai ishte prej mė tė mirėve.

76.
(Pėrkujto) Edhe Nuhun kur mė parė - pat thirrur (Zotin) e Ne ia pranuam atij (edhe lutjen) e ate dhe familjen e tij e shpėtuam nga ai tmerri i madh.

77.
Ne e mbrojtėm atė prej atij populli qė pėrgėnjeshtronte argumentet Tona, vėrtet ai ishte popull i keq, prandaj i pėrmbytėm tė gjithė.

78.
(Pėrkjto) Davudin e Sulejmanin kur pleqėronin pėr ēėshjen e bimės (mbjelljes) tė cilėn delet e ati populli e kishin kullotur natėn, e Ne ishim pėrcjellės tė gjykimit tė tyre.

79.
E Sulejmanit Ne ia mėsuam atė (pėrgjegjen e saktė), po secilit (prej tyre) u patėm dhėnė urtėsi e dije. Ne e bėmė qė kodrat dhe shpezėt tė madhėrojnė (bėjnė tesbih) sė bashku me Davudin. Ne kemi mundėsi (ta bėjmė kėtė) edhe e bėmė.

80.
Ne e mėsuam atij (Davudit) mbarimin e petkave (tė hekurta) pėr ju, qė tė ju mbrojnė nė raste lufte. A jeni pra mirėnjohės ju pėr kėtė?

81.
Ndėrsa Sulejmanit (ia nėnshtruam) erėn e fortė qė sipas dėshirės se tij ecte me tė deri te toka tė cilėn e kemi bekuar Ne. Ne jemi tė gjithdijshėm pėr ēdo gjė.

82.
Edhe disa nga djajtė (ia nėnshtruam) qė zhyteshin (nė thellėsi tė ujit) dhe bėnin edhe punė tjera pėr tė (pėr Sulejmanin), por Ne i ruanim ata (tė mos shmangeshin).

83.
(Pėrkujto) Edhe Ejubin kur iu drejtua Zotit tė vet me lutje: "Mė gjeti belaja, e Ti je mė Mėshiruesi ndėr Mėshiruesit!"

84.
Ne iu pėrgjegjėm atij nga mėshira e Jonė, ia hoqėm ato vėshtirėsi qė i kishte, i dhamė familjen e tij dhe aq sa ishin ata, dhe e bėmė pėrkujtim pėr tė devotshmit.

85.
(Pėrkujto) Edhe Ismailin, Idrisin dhe Dhulkiflin, qė tė gjithė ishin tė durueshėm.

86.
Ata i pėrfshimė nė mėshirėn Tonė, se ishin vėrtet prej tė mirėve.

87.
(Pėrkujto) Edhe atė tė peshkut (Junusin) kur doli i hidhėruar (prej popullit) dhe mendoi se nuk do t'i vijė mė puna ngushtė, po nė errėsira ai tha se: "Nuk ka Zot pos Teje. Ti je i pastėr, nuk ke tė meta. Unė i bėra padrejt vetes!"

88.
Ne iu pėrgjigjėm atij, e shpėtuam nga tmerri. Kėshtu i shpėtojmė Ne besimtarėt.

89.
(Pėrkujto) Edhe Zekiriain kur e luti Zotin e vet: "Zoti im, mos mė le tė vetmuar se Ti je mė i miri trashėgues (pas ēdokujt)".

90.
Ne ia pranuam lutjen e tij, ia dhuruam atij Jahjain dhe ia pėrmirėsuam bashkėshorten atij. Ata pėrpiqeshin pėr punė tė mira, na u luteshin duke shpresuar dhe duke u frikėsuar, ishin respektues ndaj nesh.

91.
(Pėrkujto) Edhe atė qė e ruajti nderin e saj, e Ne e frymėzuam atė me shpirt (barrė) nga ana Jonė dhe atė dhe tė birin e saj; bėmė mrekulli pėr njerėzit.

92.
Kjo fé ėshtė e juaja dhe ėshtė e vetmja fé (e shpallur), kurse Unė jam Zoti juaj, pra mė adhuroni vetėm Mua.

93.
Po ata e ndanė ēėshtjen e fesė dhe u pėrēanė mes vete (u ndanė nė grupe: monoteistė, politeistė, jehudi, tė krishterė, zjarrėputist etj.), mirėpo, qė tė gjithė do tė vijnė te Ne.

94.
E kush bėn ndonjė vepėr tė mirė dhe ėshtė besimtar, mundi i tij nuk i mohohet, pse Ne i shėnojmė ato.

95.
Ndėrsa ėshtė e pamundur pėr (banorėt e) njė fshat tė cilin e kemi shkatėrruar Ne, tė kthehen (nė kėtė jetė).

96.
Derisa tė hapet (penda) e Jexhuxh Mexhuxhėve dhe ata do tė zbresin nga ēdo bregore me shpejtėsi.

97.
Dhe derisa tė jetė afruar premtimi i saktė (dita e kijametit) e ai ėshtė momenti kur mbeten tė shtangėt sytė e atyre qė nuk besuan (nė ato ēaste thonė): "Tė mjerėt ne, vėrtet ishim krejt tė pavetėdijshėm pėr kėtė (moment); por jo, ėshtė e vėrtetė se ishim zullumqarė tė mėdhenj.

98.
Ju, dhe ajo qė adhuruat ju pos All-llahut, do tė jeni lėndė e Xhehennemit, dhe keni pėr tė hyrė nė tė.

99.
Sikur tė kishin qenė ata zota, ata nuk do tė hynin nė tė, po qė tė gjithė do tė jenė aty pėrgjithmonė.

100.
Aty ata do tė kenė rrėnkim dhe aty ata nuk dėgjojnė.

63 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:36 pm

shaban


operator/e
operator/e
101.
E atyre tė cilėve u priu e mbara nga ana jonė, do tė jenė larg tij (Xhehennemit).

102.
Ata nuk nuk do tė dėgjojnė as zhurmėn e tij, dhe ata do tė jenė pėrgjithmonė tė kėnaqur me atė qė e dėshirojnė vetė.

103.
Ata nuk do t'i shqetėsojė ajo frika e madhe (e fyerjes sė gurit), dhe do t'i presin engjėjt (duke u uruar): "Kjo ėshtė dita e juaj qė u premtohej".

104.
(Pėrkujto) Atė ditė kur Ne e palojmė qiellin sikurse palimi i fletėve nė libėr. Ashtu sikundėr e kemi filluar krijimin (tuaj), e rikthejmė. Ky ėshtė obligim Yni, e Ne e bėjmė kėtė.

105.
Ne e kemi shėnuar nė Zebur (nė librat e shenjtė) pas shėnimit (nė Lehvi Mahfudh), se me tė vėrtetė tokėn do ta trashėgojnė robtė e Mij tė mirė.

106.
Ne kėtė (qė u pėrmend) ka mjaft pėr njė popull tė dėgjueshėm.

107.
E Ne tė dėrguam ty (Muhammed) vetėm si mėshirė pėr tė gjitha krijesat.

108.
Thuaj: "Mua mė shpallet se Zoti i juaj ėshtė vetėm njė Zot, e ju a po dorėzoheni?"

109.
E nėse ata refuzojnė, ti thuaju: "Unė u njoftova ju nė mėnyrė tė barabartė, dhe se unė nuk e di se ėshtė afėr ose larg ajo qė po premtoheni?"

110.
Ai e di thėnien e haptė, e di edhe atė qė mbani fshehtė.

111.
E nuk e di, mos ėshtė kjo sprovė pėr ju (vonesa e dėnimit), apo tė kėnaqeni deri nė njė kohė.

112.
Ai (Muhammedi) tha: "Zoti im, gjyko (mes meje dhe atyre gėnjeshtarėve) me tė vėrtetėn! E Zoti ynė, Mėshirues ėshtė ai prej tė cilit kėrkohet ndihmė kundėr asaj qė ju pėrshkruani!"

64 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:36 pm

shaban


operator/e
operator/e
22. Haxhxh1.
O ju njerėz, ruanu dėnimit nga Zoti juaj, sepse dridhja pranė katastrofės sė kijametit ėshtė njė llahtari e madhe.

2.
Atė ditė, kur ta pėrjetoni atė, secila gjidhėnėse braktis atė qė ka pėr gjini dhe secila shtatėzėnė e hedh para kohe barrėn e vet, ndėrsa njerėzit duken tė dehur, po ata nuk janė tė dehur, por dėnimi i All-llahut ėshtė i ashpėr.

3.
Ka ndonjė nga njerėzit qė kundėrshton nė ēėshtje rreth All-llahut, pa kurrfarė dije dhe ndjek ēdo djall tė mbrapshtė.

4.
Ai (djalli) ėshtė gjykuar ta humbė dhe ta orientojė nė vuajtje tė zjarrit tė madh, atė qė i miqėsohet atij.

5.
O ju njerėz, nėse dyshoni pėr ringjalljen, atėherė (mendoni krijimin tuaj qė) Ne u krijuam ju prej dheu, pastaj prej uji, pastaj prej njė gjaku tė ngjizur, pastaj prej njė sa kafshatė mishi, qė ėshtė krijesė e formuluar ose e paformuluar, nė mėnyrė qė t'ju sqarojmė. Ndėrsa atė qė e dėshirojmė Ne e pėrqėndrojmė nė mitėr deri nė njė afat tė caktuar, e mandej u nxjerrim foshnje dhe ashtu tė arrini pjekurinė tuaj. Ka qė dikush prej jush vdes herėt, e dikush tė jetojė deri nė pleqėri tė thellė, nė mėnyrė qė tė mos dijė asgjė nga dija qė ka pasur. E ti e sheh tokėn e thatė-tė vdekur, e kur Ne ia lėshojmė asaj ujin ajo gjallėrohet, shtohet dhe nga tė gjitha llojet rritė bimė tė kėndshme.

6.
Kėtė (e themi pėr ta ditur) se All-llahu ėshtė Ai i vėrteti dhe se Ai ringjallė tė vdekurit dhe Ai ka fuqi pėr ēdo send.

7.
Dhe nuk ka dyshim se kijameti do tė vijė patjetėr dhe se All-llahu me siguri do t'i ngjallė ata tė varrezave (tė vdekurit).

8.
E ka ndonjė prej njerėzve qė bėn polemikė rreth ēėshtjes sė All-llahut, duke mos pasur kurrfarė dije, kurrfarė udhėzimi dhe kurrfarė libri tė besueshėm.

9.
Ai qė shtrėmbron qafėn (nė shenjė mendjemadhėsie), e pėrpiqet t'i humbė njerėzit nga rruga e All-llahut. Atij do t'i takojė poshtrimi nė kėtė jetė, ndėrsa nė ditėn e kijametit atij do t'ia veshim dėnimin e djegies (tė zjarrit).

10.
Kėtė pėr shkak tė asaj qė bėnė duart tua, ndėrsa All-llahu nuk ėshtė zullumqar ndaj robėrve.

11.
Ka nga njerėzit qė adhuron All-llahun me mėdyshje (luhatshėm) nėse e godet ndonjė e mirė ai qetėsohet mė tė, po nėse e godet ndonjė e pakėndshme, ai kthehet nė fytyrėn e vet tė vėrtetė (tė mėparshme), ai i ka humbur kėtė dhe jetėn tjetėr e ky ėshtė ai dėshtimi i qartė.

12.
Ai nė vend tė All-llahut lut atė qė nuk mund t'i bėjė as dėm as dobi. Edhe kjo ėshtė ajo humbja pa mbarim.

13.
Lut atė qė dėmin e tij e ka mė afėr se dobinė e tij. Sa ndihmėtar e shok i keq qenke (do t'i thotė atij adhuruesi nė ditėn e kijametit).

14.
Ata tė cilėt besuan dhe bėnė vepra tė mira, All-llahu do t'i vejė nė Xhennete, nėn tė cilėt rrjedhin lumenj. S'ka dyshim, All-llahu punon atė qė dėshiron.

15.
Kush mendon se All-llahu nuk do ta ndihmojė atė (Muhammedin) nė kėtė dhe nė tjerėn jetė, ai le tė ngritet me ndonjė mjet deri nė qiell e le ta kėputė (ndihmėn), e le tė shikojė se a po ia largon mjeshtėria e tij atė qė po e mllefos.

16.
Dhe kėshtu Ne e zbritėm kėtė (Kur'anin) plot argumente tė qarta, dhe se All-llahu vė nė rrugė tė drejtė atė qė do.

17.
Ėshtė e sigurt se All-llahu do tė bėjė dallimin (do tė gjykojė) nė ditėn e kiametit nė mes atyre qė ishin besimtarė (myslimanė) dhe tė atyre qė ishin jehudi, sabejė, tė krishterė, zjarrputistė, idhujtarė. All-llahu di dhe vėshtron ēdo gjė.

18.
A nuk e di pėr All-llahun se Atij i nėnshtrohet (i bėn sexhde) kush ėshtė nė qiej dhe kush ėshtė nė tokė, edhe dielli, edhe kodrat, edhe bimėt edhe shtazėt, e edhe shumė njerėz, po shumė janė qė dėnimi ėshtė meritė e tyre. Atė qė e poshtėron All-llahu nuk ka kush qė mund ta bėjė tė ndershėm. All-llahu punon atė qė dėshiron.

19.
Kėta janė dy kundėrshtarė (grupe kundėrshtarėsh: besimtarė dhe jobesimtarė) qė janė zėnė rreth Zotit tė tyre; e atyre qė nuk besuan, u qepėn rroba prej zjarri e u hudhet uji i valė mbi kokat e tyre.

20.
Qė me atė u shkrihet krejt ēka nė barqet e tyre e edhe lėkurat.

21.
Pėr ata janė edhe kamgjikėt e hekurtė.

22.
Sa herė qė pėrpiqen tė dalin prej tij nga vuajtjet e padurueshme, kthehen me dhunė nė tė pėrsėri (u thuhet): "Vuane dėnimin me djegie!"

23.
E ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, All-llahu i vendosė nė Xhennete, nėpėr tė cilin rrjedhin lumenj, aty stolisen ata me rrath tė artė e me xhevahirė, e petkat e tyre janė tė mėndafshta.

24.
Dhe ata janė qė u udhėzuan me fjalėt mė tė mira dhe u udhėzuan nė rrugėn e lavdishme.

25.
S'ka dyshim se ata tė cilėt nuk besuan dhe pengojnė prej rrugės sė All-llahut dhe prej xhamisė sė shenjtė (Qabes), tė cilėn Ne e bėmė tė barabartė pėr njerėz, qofshin vendas ose tė ardhur, dhe, kushdo qė tė pėrpiqet tė bėjė ndonjė tė keqe a ndonjė mėkat, Ne kemi pėr t'ua shijuar njė dėnim tė idhėt.

26.
Pėrkujtoje kur Ne e udhėzuam Ibrahimin pėr nė vendin e shtėpisė (Qabės): tė mos mė pėrshkruaj Mua shok, pastroje shtėpinė Time pėr ata qė e vizitojnė (bėjnė tavaf) qė qėndrojnė nė kėmbė duke u falur, pėrkulur dhe qė bėjnė sexhde.

27.
Dhe thirr ndėr njerėz pėr haxhin, se tė vijnė ty kėmbėsorė e edhe kalorės me deve tė rraskapitura qė vijnė prej rrugėve tė largėta.

28.
(vijnė) Pėr tė qenė tė pranishėm nė dobitė e tyre dhe qė ta pėrmendin All-llahun nė ato ditė tė caktuara (nė shenjė falėnderimi) dhe pėr qė i ka furnizuar me kafshė. Hani pra, prej tyre (kurbanave) dhe ushqeni tė ngushtuarin e tė varfėrin.

29.
Pastaj le tė heqin papastėrtinė e tyre, le t'i zbatojnė premtimet e veta dhe le tė sillėn (bėjnė tavaf) rreth shtėpisė sė lashtė.

30.
Pra, kėshtu: Kush madhėron atė qė All-llahu e bėri tė shenjtė, ajo ėshtė mė e dobishme pėr te Zoti i vet. Juve u janė lejuar kafshėt, pos atyre qė u lexohen (nė Kur'an) pra largohuni nga ndytesitė e idhujve dhe largohuni fjalės shpifėse.

31.
Duke qenė tė sinqertė nė besim ndaj All-llahut, dhe duke mos i pėrshkruar Atij shok, e kush i pėrshkruan shok All-llahut, ai ėshtė sikur tė bjerė nga qielli e ta rrėmbejė shpendi, ose si ai tė cilin e gjuan era e stuhishme nė ndonjė vend tė humbur.

32.
Kjo ėhtė kėshtu! E kush madhėron dispozitat e All-llahut, ajo ėshtė shenjė e devotshmėrisė sė zemrave.

33.
Ju keni dobi nga ato (shenja - kurbanė) pėr njė kohė tė caktuar, e pataj vendi i tyre ėshtė te shtėpia e lashtė.

34.
Ne i kemi caktuar ēdo populli vendtherrjen (e kurbanit), qė ta pėrmendin emrin e All-llahut pėr arsye se i furnizoi ata me kafshėt. Zoti juaj ėshtė njė Zot, andaj vetėm Atij dorėzohuni, e pėrgėzo tė dėgjueshmit.

35.
Tė cilėt, kur pėrmendet All-llahu, u dridhen zemrat e tyre, tė cilėt janė tė durueshėm ndaj asaj qė i godet, tė cilėt rregullisht e falin namazin dhe tė cilėt japin pėr qėllime tė dobishme nga ajo me ēka i furnizuam Ne.

36.
E devet (therrjen e tyre pėr kurban) ua kemi bėrė prej dispozitave tė All-llahut, e ju prej tyre keni dobi, andaj pėrmendnie emrin e All-llahut duke qenė ato (tė pėrgatitura pėr therrje) nė kėmbė, e kur tė shtrihen ato nė tokė (dhe t'u dalė shpirti), hani prej tyre dhe ushqeni nevojtarin dhe atė qė lyp. Ashtu, ato ua vėmė nė shėrbimin tuaj qė ju tė jeni mirėnjohės.

37.
Tek All-llahu nuk arrin as mishi e as gjaku i tyre, por te Ai arrin bindja e juaj. Ai ashtu ua nėnshtroi ato juve qė ta madhėroni All-llahu pėr udhėzimet qė ua bėri. Bamirėsve merru myzhde.

38.
All-llahu largon dėmet e idhujtarėve ndaj atyre qė besuan, se All-llahu nuk e do asnjė tradhtarė e bukėpėrmbystė.

39.
Atyre qė po sulmohen me luftė, u ėshtė dhėnė leje tė luftojnė, pėr shkak se u ėshtė bėrė padrejtė, e All-llahu ka fuqi pėr t'u ndihmuar atyre (muslimanėve).

40.
(U lejuan tė luftojnė) Ata, tė cilėt vetėm pse thanė: "All-llahu ėshtė Zoti ynė!" u dėbuan prej shtėpive tė tyre pa kurrfarė tė drejte. E sikur All-llahu tė mos i zbrapste disa me disa tė tjerė, do tė rrėnoheshin manastirėt, kisha, havrat e edhe xhamitė qė nė to pėrmendet shumė emri i All-llahut. E All-llahu patjetėr do ta ndihmojė atė qė ndihmon rrugėn e Tij, se All-llahu ėshtė shumė i fuqishėm dhe gjithnjė triumfues.

41.
(Ai ndihmon) Ata tė cilėt kur Ne u mundėsojmė vendosjen nė tokė, e falin namazin, japin zeqatin, urdhėrojnė pėr tė mirė dhe largojnė prej tė keqes. All-llahut i takon pėrfundimi i ēėshtjeve.

42.
Po edhe nėse tė pėrgėnjeshtrojnė ty, para tyre patėn pėrgėnjeshtruar edhe populli i Nuhut, Adi dhe Themudi.

43.
Edhe populli i Ibrahimit dhe populli i Lutit.

44.
Po edhe banorėt e Medjenit. Qe pėrgėnjeshtruar edhe Musai; e Unė jobesimtarėve u pata dhėnė afat, mė pastaj u dhashė dėnim, e ēfarė ishte ai dėnim Imi? (Ua ndryshova gjendjen nė tė keq).

45.
E sa fshatra qė ishin zullumqarė i shkatėrruam Ne, e ato janė tė rrėnuara mbi kulmet e tyre dhe sa bunarė kanė mbetur shkretė e sa pallate tė larta!

46.
A nuk udhėtuan ata nėpėr tokė e tė kenė zemra me tė cilat do tė kuptojnė, dhe veshė me tė cilat do tė dėgjojnė? Pse nė tė vėrtet sytė nuk verbėrohen, por verbėrohen zemrat nė kraharorė.

47.
Ata kėrkojnė prej teje t'ua ngutėsh dėnimin, po All-llahu nuk e thyen premtimin e Vet, pse njė ditė te Zoti yt, ėshtė sa njėmijė vjet, si llogaritni ju.

48.
Shumė fshatra qė ishin nė rrugė tė gabuar, Unė ua pata shtyrė dėnimin pėr njė kohė, e pastaj i zura me dėnim dhe fundi i tyre ėshtė tek Unė.

49.
Thuaj: "O ju njerėz, unė jam pėr t'ua tėrhequr haptazi vėrejtjen.

50.
E ata qė besuan dhe qė bėnė vepra tė mira, do tė kenė falje (tė mėkateve), furnizim tė begatshėm (nė Xhennet).

65 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:37 pm

shaban


operator/e
operator/e
51.
Ndėrsa, ata qė u pėrpoqėn t'i mposhtin argumentet Tona, tė tillėt janė banues tė Xhehennemit.

52.
Ne nuk dėrguam para teje asnjė tė dėrguar (me shpallje) dhe asnjė pejgamber (tė dėrguar si vazhdues i shpalljes sė mėparshme), e qė, kur ai (i dėrguari) dėshiroi diē, tė mos iu pat hedhur nė atė dėshirėn e tij djalli, e All-llahu asgjėson atė qė hedh djalli, dhe All-llahu fuqizon argumentet e Veta. All-llahu ėshtė shumė i dijshėm dhe me urtėsi tė madhe rregullon ēėshtjet.

53.
E pėr a bėrė atė (dyshim) qė djalli e hedh si sprovė pėr ata qė nė zemrat e tyre kanė dyshim (munafikėt) dhe pėr ata, qė i kanė tė zemrat e shtangėta. S'ka dyshim se jobesimtarėt janė nė njė armiqėsi tė pambarim.

54.
E, edhe pėr ta vėrtetuar tė dijshmit se me tė vėrtetė ai (Kur'anin) ėshtė vėrtetė prej zotit tėnd dhe kėshtu t'i besojnė atij (Kur'anit) dhe (zemrat e tyre) tė bindėn ndaj tij. E All-llahu patjetėr do t'i udhėzojė ata qė besuan (pėrqafuan) nė rrugėn e drejtė.

55.
Ata qė nuk besuan janė vazhdimisht nė dyshim pėr tė (pėr Kur'anin), derisa t'u vijė kijameti befas ose t'u vijė dėnimi i ditės sė pafrytshme.

56.
Atė ditė i tėrė sundimi i takon vetėm All-llahut, Ai gjykon mes tyre, E sa u pėrket atyre qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, ata kanė kėnaqėsitė e tyre nė Xhennete.

57.
Ndėrsa, ata qė nuk besuan dhe pėrgėnjeshtruan argumentet tona, tė tillėt kanė dėnim me nėnēmim.

58.
E ata qė pėr hir tė All-llahut braktisėn atdheun e tyre, (e duke luftuar) u vranė ose vdiqėn, All-llahu do t'i shpėrblejė me shpėrblimin mė tė mirė, e s'ka dyshim All-llahu ėshtė mė i miri shpėrblyes.

59.
Ata do t'i vė nė njė vend ku do tė jenė tė kėnaqur. All-llahu di mė sė miri (kush ēka meriton) dhe ėshtė shumė i butė.

60.
Kjo ėshtė kėshtu! E kush ndėshkon tjetrin me tė njejtėn masė me tė cilėn ka qenė i ndėshkuar vetė, e pastaj atij pėrsėri i bėhet padrejtė, All-llahu do ta ndihmojė atė patjetėr. All-llahu shlyen shumė tė kėqijat dhe falė mėkatet.

61.
Kėtė (ndihmė) e bėn ngase All-llahu (fuqiplotė) ėshtė Ai qė fut natėn nė ditė e ditėn nė natė (duke shkurtuar njėrėn e zgjatur tjetrėn). All-llahu me tė vėrtetė dėgjon (thėniet) e sheh (punėt).

62.
Kjo ngase All-llahu ėshtė Ai i vėrteti, dhe atė qė lusin ata pos Tij ėshtė e kotė. All-llahu ėshtė vėrtetė Ai i larti, i madhi.

63.
A nuk e di se All-llahu e lėshoi shiun prej qiellit, e toka agon e gjelbėruar, vėrtet, All-llahu ėshtė i kujdesshėm, mirėnjohės.

64.
Vetėm e Tij ėshtė ēka ka nė qiej dhe ēka ka nė tokė, All-llahu ėshtė Ai qė s'ka nevojė pėr asgjė, ėshtė i plotfuqishmi i falėnderuari.

65.
A nuk sheh se All-llahu nėnshtroi ēdo gjė qė gjendet nė tokė, pėr tė mirėn tuaj, Ai nėnshtroi anijet qė sipas dėshirės sė Tij tė lundrojnė nė det. Ai mban qiellin tė mos bjerė nė tokė pos nėse dėshiron Ai. S'ka dyshim se All-llahu ėshtė mirėbėrės, mėshirues ndaj njerėzve.

66.
Ai u dha jetėn, u bėn tė vdisni, e pastaj ju ringjall. Vėrtet, njeriu ėshtė pėrbuzės.

67.
Secilit popull ne i dhamė ligj (fetar) qė ata veprojnė sipas tij, pra le tė mos polemizojnė (popujt e tjerė) me ty pėr kėtė ēėshtje (pėr ēėshtjen e sheriatit islam), e ti thirri te Zoti yt, se pa dyshim ti je nė njė rrugė tė drejtė.

68.
E nėse ata tė kundėrshtojnė ty, ti thuaju: "All-llahu di mė sė miri pėr kėtė qė ju po veproni.

69.
All-llahu do tė gjykojė mes jush nė ditėn e kijametit pėr atė qė kundėrshtoheshit.

70.
A nuk e ke ditur se All-llahu di ēka ekziston nė qiell e nė tokė, e tėrė ajo ėshtė e shėnuar nė libėr, ajo pėr All-llahun ėshtė shumė lehtė.

71.
Ata (idhujtarėt) adhurojnė nė vend tė All-llahut (idhuj) pėr tė cilėt nuk u ka ardhur kurrfarė fakti dhe nuk kanė kurrfarė dije, pra pėr idhujtarėt nuk ka ndonjė ndihmėtar.

72.
E kur u lexohen atyre ajetet tona tė qarta, nė fytyrat e atyre qė nuk besuan u vėren urrejtje. Gati u vėrsulen atyre qė ua lexojnė ajetet tona. Thuaj: "A t'u tregoj pėr njė mė tė keqe se kjo?" Zjarri, tė cilin All-llahu e caktoi pėr ata qė nuk besuan". Sa i keq ėshtė ai vend ku do tė shkojnė.

73.
O ju njerėz, ja njė shembull veni veshin pra: Vėrtet ata qė po i adhuroni nė vend tė All-llahut, ata nuk mund tė krijojnė asnjė mizė, edhe nėse tubohen tė gjithė pėr tė, e po ashtu, nėse miza ua rrėmben atyre ndonjė send, ata nuk do tė mund ta shpėtojnė atė prej saj. I dobėt ėshtė edhe lutėsi edhe i luturi.

74.
Ata nuk madhėruan All-llahun me madhėrinė e Tij tė vėrtetė, qė e meriton, All-llahu ėshtė i fuqishėm, ngadhėnjyes.

75.
All-llahu zgjedh tė dėrguar prej engjėjve dhe prej njerėzve, All-llahu dėgjon e sheh.

76.
Ai e di atė qė e punuan mė parė dhe atė qė do tė punojnė mė vonė ata, dhe tė gjitha ēėshtjet i kthehen vetėm All-llahut.

77.
O ju qė besuat, falni namazin me ruku e sexhde dhe vetėm Zotin tuaj adhuronie. Bėni punė tė mira (tė dobishme), se do tė gjeni shpėtim.

78.
Luftoni me njė luftė tė denjė pėr hir tė All-llahut, se Ai ju zgjodhi ju (ju pėrcaktoi pėr tė luftuar pėr rrugėn e Tij) dhe nuk ju obligoi nė fé me ndonjė vėshtirėsi, nė fenė e babait tuaj, Ibrahimit. Ai edhe mė parė, e edhe ky (Kur'an) ju quajti myslimanė, e pėr tė qenė i dėrguari dėshmitar juaji dhe pėr tė qenė ju dėshmitarė ndaj njerėzve, pra falni rregullisht namazin, jepni zeqatin, pėrmbahuni me All-llahun se Ai ėshtė ndihmėtari juaj. Sa mrojtės i mirė dhe sa ndihmėtarė i madh qė ėshtė.

66 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:38 pm

shaban


operator/e
operator/e
23. Mu'minun1.
Ėshtė e sigurtė se kanė shpėtuar besimtarėt:

2.
ata tė cilėt janė tė pėrulur dhe tė kujdesshėm gjatė faljes sė namazit,

3.
dhe ata tė cilėt i shmangėn tė kotės (fjalė a punė),

4.
dhe ata tė cilėt rregullisht e japin zeqatin,

5.
dhe ata tė cilėt e ruajnė nderin e vet (sa i pėrket jetės intime),

6.
me pėrjashtim ndaj grave tė veta (me kurorė) dhe ndaj atyre (robreshave) qė i kanė nė pronėsinė e vet, pėr tė cilat nuk janė tė qortuar,

7.
e kush kėrkon pėrtej tyre (dėfrim nga tė ndaluarat), tė tillėt janė ata qė kanė shkelė normat e caktuara,

8.
dhe ata tė cilėt me kujdes i ruajnė ato qė u janė besuar (sende ose fjalė), e ruajnė edhe premtimin e dhėnė,

9.
dhe ata tė cilėt i kushtojnė kujdes kohės sė namazit tė tyre.

10.
Tė tillėt janė mu ata trashėgimtarėt,

11.
tė cilėt e trashėgojnė Firdevsin dhe aty ata janė pėrgjithmonė.

12.
Pėr All-llahun, Ne krijuam njeriun prej njė ajke (lėngu), e njė balte.

13.
Pastaj atė (ajke - baltė) e bėmė (e shndėrruam) pikė uji (farė) nė njė vend tė sigurt.

14.
Mė pas, atė pikė uji e bėmė copė gjaku, e atė gjak tė ngurtė e bėmė copė mishi, e atė copė mishi e shndėrruam nė eshtra, edhe eshtrave ua veshėm mishin, pastaj atė e bėmė krijesė tjetėr (me shpirtė). I lartė ėshtė All-llahu, mė i miri Krijues!

15.
Mandej, pas kėsaj (krijese) ju do tė vdisni.

16.
E nė ditėn e kijametit ringjalleni.

17.
Ne krijuam mbi ju shtatė palė (qiej) dhe nuk jemi tė pakujdesshėm ndaj asaj qė krijuam.

18.
Ne lėshuam me masė ujė nga qielli dhe atė e pėrqėndrojmė nė tokė. Po Ne kemi mundėsi edhe ta humbim ate (ujin).

19.
Dhe me anėn e tij Ne mundėsuam pėr ju kopshte hurmash e rrushi, qė nė to keni shumė pemė dhe hani prej tyre.

20.
Dhe (krijuam) trupa drunjsh qė mbijnė nė kodrėn Sina e qė japin vajėra dhe mėlmesa pėr ngrėnėsit.

21.
Ju edhe nga kafshėt keni njė mėsim, ngase ju freskojmė me lėng prej barqeve tė tyre dhe keni shumė dobi prej tyre, e edhe prej tyre ushqeheni.

22.
Dhe mbi to e mbi anije bartni (hypni).

23.
Ne e patėm dėrguar Nuhun te populli i tij, e ai u tha: "O populli im, adhurone vetėm All-llahun, se nuk ka zot tjetėr pos tij; a nuk i frikėsoheni (dėnimit)?"

24.
E paria e atij populli qė nuk besuan thanė: "Ky nuk ėshtė tjetėr pos njeri sikurse edhe ju, po dėshiron tė jetė mė i lartė se ju. Po tė dėshironte All-llahu do tė dėrgonte engjėj; ne njė gjė tė tillė nuk e kemi dėgjuar as nga tė parėt tanė!"

25.
Ai nuk ėshtė tjetėr pos njė njeri i sėmurė mentalisht, andaj pritni (keni durim) edhe pėr njė kohė.

26.
Ai (Nuhu) tha: "Zoti im, mė ndihmo pėr atė qė mė pėrgėnjeshtrojnė.

27.
E Ne i shpallėm: "Ndėrto anijen nėn mbikėqyrjen Tonė dhe sipas urdhėrit Tonė, e kur tė vijė urdhėri Ynė dhe tė ashpėrsohet gjendja atėherė ti ngarko nė tė prej secilit lloj nga njė ēift (palė), e edhe familjen tėnde, me pėrjashtim tė atij ndaj tė cilit ka marrė fund vendimi, kundėr tij pra mos kėrko (falje) prej Meje pėr ata qė janė mėkatarė, pse ata janė tė pėrmbytur.

28.
E kur tė vendosesh ti dhe kush ėshtė mė ty nė anije, atėherė thuaj: "Falėnderuar qoftė All-llahu, i cili na shpėtoi prej popullit tė prishur!"

29.
Dhe thuaj: "Zoti im, mė zbarko nė njė vend tė bekuar, e Ti je mė i miri i atyre qė bėjnė vendosjen!"

30.
Nuk ka dyshim se nė kėto (ngjarje tė popujve) ekzistojnė fakte bindėse. Nė tė vėrtetė Ne i vėmė nė sprovė.

31.
Mandej pas tyre Ne sollėm popull tjetėr.

32.
Edhe atyre u dėrguam pejgamber nga mesi i tyre (qė u tha): "Adhuroni All-llahun, ju nuk keni zot tjetėr pos Tij, a nuk frikėsoheni!"

33.
Edhe paria nga populli i tij e cila nuk besoi dhe e mohoi jetėn tjetėr dhe tė cilėve Ne u patėm mundėsuar rehati e begati nė jetėn e kėsaj bote, thanė: "Ky nuk ėshtė tjetėr pos njeri sikurse edhe ju, ha ashtu si hani ju dhe pi ashtu si pini ju!"

34.
E nėse i pėruleni njė njeriu qė ėshtė si ju, vėrtet, atėherė do tė jeni tė humbur e tė mashtruar.

35.
Mos vallė ai po ju premton se pasi qė tė vdisni, tė bėheni dhé e eshtra (tė kalbur), do tė nxirreni tė gjallė?"

36.
Sa larg e larg ėshtė sendėrtimi i asaj qė premtoheni.

37.
Nuk ka tjetėr, pos jetės sonė tė kėsaj bote, vdesim, lindim dhe ne nuk do tė ngjallemi!

38.
E ai (Hudi) nuk ėshtė tjetėr pos njeri qė trillon gėnjeshtra ndaj All-llahut, po ne nuk i besojmė atij.

39.
Ai (Hudi) tha "Zoti im, mė ndihmo se ata po mė pėrgėnjeshtrojnė!"

40.
E Ai (Zoti) tha: "Sė shpejti do tė dėshprohen ata".

41.
Atėherė me tė drejtė ata i zuri ushtima (dėnimi) dhe ashtu i bėmė sikur me qenė hedhurina (mbeturina). Larg qoftė prej mėshirės sė Zotit populli zullumqarė.

42.
Mandej pas tyre Ne sollėm brezni tė reja.

43.
Asnjė nga popujt (e shkatėrruar) nuk mundi ta shpejtojė e as ta vonojė afatin e caktuar.

44.
Ne mė pas dėrguam pejgamberėt tanė njė pas njė, mirėpo, ēdo herė qė njė popull i erdhi i dėrguari i vet, ata e pėrgėnjeshtruan atė, prandaj Ne i pėrcollėm ata (me dėnim) njėrin pas tjetrit dhe i bėmė qė tė pėrmenden nė tregime. I shkatėrruar qoftė populli qė nuk beson!

45.
Mė pas Ne dėrguam Musain dhe vėllain e tij Harunin me mrekulli dhe argumentet tona tė qarta,

46.
te faraoni dhe rrethi i tij, po ata u treguan kryelartė, sepse ishin popull mendjemadh.

47.
Dhe thanė: "Si t'u besojmė dy njerėzve qė janė si ne, kur populli i tyre ėshtė nė shėrbimin tonė?"

48.
Kėshtu, ata i pėrgėnjeshruan qė tė dy, andaj me tė drejtė i shkatėrruam.

49.
Ne Musait i dhamė librin (pas shkatėrrimit tė faraonit) nė mėnyrė qė ata (populli israilit) tė gjejnė rrugėn e drejtė.

50.
Edhe tė birin e Merjemes dhe nėnėn e tij i paraqitėm si argumente (mrekulli) dhe i vendodėm qė tė dy nė njė rrafshnaltė dhe me ujė rrjedhės.

67 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:38 pm

shaban


operator/e
operator/e
51.
(Ne u patė thėnė): "O ju tė dėrguar, hani atė qė ėshtė e lejuar dhe mirė dhe bėni vepra tė mira se Unė e di atė qė ju veproni.

52.
Kjo feja juaj ėshtė e vetmja fé e Unė jam Zoti juaj, ruanju dėnimit Tim.

53.
E ata mė vonė u ndanė nė grupe sipas ēėshtjes sė fesė dhe secili grup krenohej me atė qė kishte pėrvehtėsuar pėr vete.

54.
Andaj, ti (Muhammed) lėri ata edhe njė kohė nė atė mashtrimin e tyre.

55.
A mos mendojnė ata se me atė qė jemi duke u dhėnė atyre nga pasuria dhe fėmijėt,

56.
nxitojmė t'u ofrojmė atyre tė mirat? Jo, kurrsesi, por ata nuk janė kah e kuptojnė.

57.
Vėrtet, ata tė cilėt ndaj madhėrisė sė Zotit tė tyre kanė frikė,

58.
ata, tė cilėt u besojnė argumenteve tė Zotit tė vet,

59.
dhe ata, tė cilėt nuk i pėrshkruajnė shok Zotit tė vet,

60.
dhe,ata tė cilėt japin (sadaka-zeqatė) nga ajo qė u ėshtė dhėnė, pse dinė se do tė kthehen te Zoti i tyre, andaj zemrat e tyre i kanė tė frikėsuara,

61.
Tė tillėt janė duke nxituar drejt tė mirave dhe tė parėt do t'i arrijnė ato.

62.
Ne nuk e obligojmė asnjė njeri pėrtej mundėsive tė tij dhe te Ne ėshtė libri (i shėnive) qė shėnon saktėsisht (veprat) dhe atyre nuk u bėhet padrejtė.

63.
Por zemrat e tyre (mohuesve) janė tė verbėruara nga ky (libėr), e pėrveē kėsaj, ata vazhdojnė tė bėjnė vepra tė kėqia.

64.
Ndėrkaq, kur t'i kapim me dėnim ata qė kanė ēuar jetė tė shfrenuar, atėherė ata me britmė bėjnė lutje (duke kėrkuar mdihmė).

65.
Mos ngritni zėrin tash, se ju nuk keni ndihmėn Tonė!

66.
Sepse, juve u lexoheshin ajatet e Mia, e ju zbrapseshit.

67.
Si arogant ndaj tij (ndaj Kur'anit, ose ndaj Qabės), e me fyerje kundėr tij natėn bisedoshit.

68.
A nuk menduan ata thellė fjalėn (Kur'anin), apo mos u erdhi atyre diēka, qė tė parėve tė tyre tė lashtė nuk u pat ardhur,

69.
apo mos nuk e njohin tė dėrguarin e vet (Muhammedin), prandaj ata e refuzojnė atė?

70.
Apo mos thanė pėr te se ėshtė i ēmendur? Jo, por ai ka ardhur me tė vėrtetėn, e shumica e tyre e urren tė vėrtetėn.

71.
E sikur tė pėrputhej e vėrteta me dėshirat e tyre, do tė shkatėrroheshin qiejt e toka dhe ēdo gjė qė gjendet nė to. E megjithatė qė Ne atyre u sollėm (me kėtė Kur'an) famėn e tyre, ata u zbrapsėn ndaj pėrkujtimit tė vet.

72.
A mos u kėrkon ti atyre ndonjė shpėrblim? Po shpėrblimi i Zotit tėnd ėshtė mė i miri, pse Ai ėshtė furnizuesi mė i mirė.

73.
Ē'ėshtė e vėrteta, ti i fton ata nė rrugė tė drejtė.

74.
Po ata qė nuk e besojnė botėn tjetėr, i shmangen rrugės sė drejtė.

75.
Edhe sikur t'i mėshironim ata (idhujtarėt) dhe t'ua kishim larguar fatkeqėsitė, ata do tė vazhdonin tė zhyteshin nė zhgėnjimin e tyre.

76.
Ne i sprovuam ata me dėnim, po ata nuk iu pėrulėn Zotit tė tyre e as nuk iu drejtuan me lutje.

77.
Deri sa t'ua hapim njė derė dėnimi tė ashpėr, atėherė ata do tė mbesin aty me shpresa tė humbura.

78.
Ai ėshtė qė ua krijoi tė dėgjuarit, tė parit dhe tė kuptuarit e juaj; sa pak jeni mirėnjohės.

79.
Dhe Ai ėshtė qė ju krijoi ju nė tokė dhe vetėm te Ai do tė tuboheni.

80.
Dhe Ai ėshtė qė jep jetė dhe vdekje dhe vetėm Ai bėn ndryshimin e natės e tė ditės; si nuk e kuptoni?

81.
Por ja ata flasin, ashtu si flasin ata para tyre.

82.
Ata thanė: "Pasi tė vdesim e tė bėhemi dhé e eshtra tė kalbur, a do tė ringjallemi?

83.
Kjo na ėshtė premtuar ne edhe prindėrve tanė mė parė, po kjo nuk ėshtė gjė tjetėr pos njė mit i lashtė!

84.
Thuaj: "E kujt ėshtė toka dhe ēdo gjė qė ka nė tė, nėse jeni qė e dini?"

85.
Ata do tė thonė: "E All-llahut". Atėherė thuaju: "Pėrse pra nuk mendoni?"

86.
Thuaj: "Kush ėshtė Zoti i shtatė qiejve dhe Zot i Arshit tė madh?"

87.
Ata do tė thonė: "All-llahu!" Thuaju: "E pse nuk frikėsoheni pra?"

88.
Thuaj: "Nė dorėn e kujt ėshtė i tėrė pushteti i ēdo sendi, dh Ai ėshtė qė mbron (kė tė do), e qė prej Atij nuk mund tė ketė tė mbrojtur; nėse jeni qė e dini?"

89.
Ata do tė thonė: "Nė dorė tė All-llahut!" Thuaj: "E si mashtroheni pra?"

90.
Por jo, Ne ua sollėm atyre tė vėrtetėn, e megjithatė, ata jetojnė me gėnjeshtra (duke adhuruar idhuj).

91.
All-llahu nuk ka marrė pėr veten kurrfarė fėmijė (as nga engjėjt,e as nga njerėzit), nuk ka me Tė ndonjė zot tjetėr, pse (sikur tė kishte zot tjetėr), atėherė secili zot do tė veēohej me atė qė ka krijuar, dhe do tė dominonte njėri mbi tjetrin! I lartė, i pastėr ėshtė All-llahu nga ato qė i pėrshkruajnė.

92.
Ai e di tė fshehtėn e tė dukshmėn, Ai ėshtė larg atyre qė ata ia shoqėrojnė.

93.
Thuaj: "Zoti im, po qė se patjetėr do tė mė tregosh atė (dėnim) qė ua premtove atyre?"

94.
Zoti im, mos mė fut pra, mua te ai popull zullumqar!"

95.
Nė tė vėrtetė, Ne kemi fuqi tė tregojmė ty atė qė u kemi premtuar atyre.

96.
Ti tė keqen kthe me mė tė mirėn. Ne e dimė mė sė miri atė qė shpifin ata.

97.
Dhe thuaj: "O Zot im, unė mbrohem me Ty prej cytjeve tė djajve!"

98.
Dhe mbėshtetem te Ti qė ata tė mos mė afrohen!"

99.
E kur ndonjėrit prej tyre i vjen vdekja, ai thotė: "O Zoti im, mė kthe,

100.
qė tė bėj vepra tė mira e tė kompensoj atė qė lėshova!" Kurrsesi, (Kthim nuk ka) e kjo ėshtė vetėm fjalė qė e thotė ai, e ata kanė para tyre njė perde (distancė periodike) der nė ditėn kur ringjallen.

68 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:39 pm

shaban


operator/e
operator/e
101.
E kur i fryhet surit (herėn e dytė), atėherė, nė atė ditė nuk do tė ketė lidhje familiare mes tyre e as qė do tė pyes kush pėr njėri-tjetrin.

102.
E kujt i peshojnė mė rėndė peshojat (veprat e mira), ata janė tė shpėtuarit.

103.
Ndėrsa, atyre qė u peshojnė lehtė, peshojat (veprat e mira), ata janė qė humben vetveten dhe janė nė Xhehennem pėrgjithmonė.

104.
Zjarri do t'ua djegė atyre fytyrat dhe do tė duken shumė tė shėmtuar brenda tij.

105.
(atyre u thuhet): A nuk u janė lexuar juve ajete e Mia; e ju, nuk i besuat ato?

106.
Ata thonė: "O Zoti ynė, ne na patėn mundur tė kėqiat (u dhamė pas epsheve tė dynjasė) dhe si tė tillė ishim popull i humbur!

107.
Zoti ynė, na nxjerr prej tij, e nėse gabojmė pėrsėri, atėherė vėrtet, jemi mizor!"

108.
Ai thotė: "Heshtni aty e mos mė folni!"

109.
Pse njė grup prej robėve tė Mi thanė: "O Zoti ynė, ne besuam, prandaj na falė dhe na mėshiro, se Ti je mė i miri i mėshiruesve!"

110.
E ju i patėt tallur ata, sa qė ajo tallje bėri qė tė harronin pėrkujtimin ndaj Meje, madje edhe qeshnit me ta.

111.
E Unė sot i shpėrbleva ata pėr atė qė ishin tė durueshėm atė janė fitimtarėt.

112.
Ai thotė: "E sa vjet keni kaluar nė tokė?"

113.
Ata thonė: "Kemi qėndruar njė ditė ose njė pjesė tė ditės, pyeti ata qė dinė numėrimin!"

114.
Ai thotė: "Mirė e keni, sikur ta dishit njėmend pak keni qėndruar!"

115.
A menduat se Ne u krijuam kot dhe se nuk do ktheheni ju te Ne?

116.
I lartė ėshtė All-llahu, Sunduesi i vėrtet, nuk ka zot tjetėr pos Tij, Zot i Arshit bujar.

117.
E kush adhuron me All-llahun edhe ndonjė zot tjetėr, pėr tė cilin nuk ka kurrfarė fakti, pėrgjegjėsia e tij ėshtė para Zotit tė vet, e mohuesit nuk do tė shptojnė.

118.
E ti thuaj: "O Zoti im, mė fal e mė mėshiro, se Ti je me Mėshiruesi i mėshiruesve!"

69 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:40 pm

shaban


operator/e
operator/e
24. Nur1.
(Kjo ėshtė) Kaptinė tė cilin Ne e shpallėm dhe Ne e bėmė detyrim tė domosdoshėm (zbatimin e dipozitave qė theksohen nė tė) dhe Ne parashtruam nė tė argumente tė qarta nė mėnyrė qė tė merrni mėsim.

2.
(dispozitė obliguese ėshtė qė) Laviren dhe lavirin t'i rrahni, secilin prej tyre me nga njėqind tė rėna, dhe nė zbatimin e dipozitave tė All-llahut mos u tregoni zemėrbutė ndaj atyre dyve, nėse jeni qė besoni All-llahut dhe botės tjetėr. E gjatė zbatimit tė ndėshkimit ndaj tyre, le tė jenė tė pranishėm njė numėr besimtarėsh.

3.
Laviri nuk do tė duhej tė martohej me tjetėrkė, pos me ndonjė lavire ose idhujtare, e lavirja me tė nuk do tė duhej tė martohet kush, pos ndonjė lavir o idhujtarė. Ajo (kurvėria ose martesa me tė) ėshtė e ndaluar pėr besimtarėt.

4.
Edhe ata tė cilėt bėjnė shpifje pėr gratė e ndershme dhe nuk sjellin katėr dėshmitarė, t'i rrahni ata me nga tetėdhjetė tė rėna dhe atyre mos u pranoni dėshminė mė kurrė. Tė tillėt janė tė pabesueshėm.

5.
Me pėrjashtim tė atyre qė mė vonė pendohen dhe pėrmirėsohen, vėrtet All-llahu ėshtė qė shumė falė e mėshiron.

6.
Ndėrsa ata tė cilėt shpifin pėr gra tė veta dhe nuk kanė dėshmitarė tjetėr pėrveē vetes dėshmimi i ēdonjėrit prej tyre ėshtė: tė betohen katėr herė nė All-llahun se ai e thotė tė vėrtetėn.

7.
E pesta (herė e betimit) ėshtė: mallkimi i All-llahut qoftė mbi tė, nėse gėnjen.

8.
E nga ajo (gruaja e shpifur) largohet dėnimi, nėse katėr herė betohet nė All-llahun se ai (shpifsi) gėnjen.

9.
E pesta herė e betimit tė jetė qė ta godis hidhėrimi i All-llahut, atė (gruan) nėse ai, ka qenė i vėrtetė.

10.
Dhe sikur tė mos ishte dhurata dhe mėshira e All-llahut ndaj jush (ju do tė mbarojshit). Pa dyshim All-llahu pranon pendimin ėshtė i gjithėdijshėm.

11.
S'ka dyshim se ata qė trilluan shpifjen, janė njė grup prej jush. Ju mos e merrni atė si ndonjė dėm pėr ju, pėrkundrazi, ajo do tė jetė nė dobinė tuaj. Secilit prej tyre do t'i takojė dėnimi sipas pjesėmarrjes nė mėkat, e atij prej tyre qė e barti pjesėn e madhe (tė shpifjes) i takon dėnim i madh.

12.
E pėrse kur e dėgjuan atė (shpifje) besimtarėt dhe besimtaret tė mos mendonin tė mirėn si pėr vete dhe tė thonin: "Kjo ėshtė shpifje e qartė?!"

13.
Pėrse ata nuk i sollėn katėr dėshmitarė pėr kėtė? E derisa nuk sollėn dėshmitarė, ata pra te All-llahu janė mu gėnjeshtarėt.

14.
E sikur tė mos ishte mėshira e All-llahut dhe mirėsia e Tij ndaj jush, nė kėtė dhe nė botėn tjetėr, ju do t'ju kapte dėnim shumė i madh pėr shkak tė asaj nė tė cilėn u hudhėt.

15.
Kur ju atė (shpifjen) e pėrcollėt me gjuhėn tuaj dhe pėr atė qė nuk kishit kurrfarė dije folėshit duke menduar se ajo ishe imtėsi e parėndėsishme, ndėrsa te All-llahu ajo ėshtė e madhe.

16.
E pėrse, kur e dėgjuat atė, nuk thatė: "Ne nuk na takon tė flasim pėr kėtė. I lartė je Ti, kjo ėshtė shpifje e madhe!"

17.
All-llahu ju kėshillon qė njė gjė e tillė tė mos pėrsėritet kurrė, nėse jeni besimtarė tė denjė.

18.
All-llahu sqaron pėr ju argumentet, sepse Ai ėshtė i dijshėm e i urtė.

19.
Ata, tė cilėt dėshirojnė qė te besimtarėt tė pėrhapet imoraliteti, ata i pret dėnim i dhembshėm nė kėtė dhe nė botėn tjetėr. All-llahu di (tė fshehtat) e ju nuk dini.

20.
Sikur tė mos ishte mirėsia e All-llahut ndaj jush dhe mėshira e Tij, (do ta pėrjetoshit menjėherė dėnimin), po All-llahu ėshtė shumė i butė, i mėshirshėm.

21.
O ju tė cilėt besuat, mos shkoni gjurmėve tė djallit, pse kush ndjek gjurmėt e djallit ai urdhėron pėr tė shėmtuara e tė irituara, e sikur tė mos ishte mirėsia e All-llahut ndaj jush dhe mėshira e Tij, askush prej jush nuk do tė pastrohej kurrė (prej mėkatesh), por All-llahu e pastron atė qė do Ai. All-llahu dėgjon e di.

22.
Tė ndershmit dhe tė pasurit nga ju, tė mos betohen se nuk do t'u, japin tė afėrmve, tė varfėrve dhe atyre qė pėr hir tė All-llahut lanė vendlindje e tyre, po le t'ua falin (gabimin) dhe mos t'ua zėnė pėr tė madhe. A nuk dėshironi qė All-llahu t'u falė. All-llahu falė dhe mėshiron shumė.

23.
Vėrtet, ata qė akuzojnė gratė e ndershme, besimtare tė pafajshme, janė tė mallkuar nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr dhe ata i pret njė dėnim shumė i madh.

24.
Nė atė ditė kur dėshmojnė kundėr tyre gjuhėt e tyre, duart dhe kėmbėt e tyre pėr atė qė ata kanė punuar.

25.
Atė ditė All-llahu ua plotėson shpėrblimin e merituar, e ata e dinė se All-llahu ėshtė Ai i vėrteti, i qarti nė drejtėsi.

26.
Tė kėqiat (gra ose fjalė) janė pėr tė kėqinjtė edhe tė kėqinjtė janė pėr tė kėqijat, ndėrsa tė ndershmet janė pėr tė ndershmit edhe tė ndershmit janė pėr tė ndershmet. Ata janė tė pafajshėm nga ajo qė u thonė atyre. Ata kanė falje tė madhe dhe furnizim tė begatshėm.

27.
O ju qė besuat, mos hyni nė shtėpi tė huaja pa kėrkuar leje dhe pa pėrshėndetur njerėzit e saj. Kjo ėshtė mė mirė pėr ju nė mėnyrė qė tė merrni mėsim.

28.
Po nėse nuk gjeni aty asnjė, atėherė mos hyni nė to derisa t'u jepet leje, e nėse u thuhet kthehuni, ju pra kthenu. Kjo ėshtė mė e ndershme pėr ju. All-llahu di ēdo gjė qė veproni ju.

29.
Nuk ėshtė pėr ju ndonjė mėkat, nėse hyni nė shtėpi tė pabanuara, e qė nė to keni ndonjė pėrfitim. All-llahu e di atė qė e shfaqni haptas dhe atė qė e mbani fshehtė.

30.
Thuaju besimtarėve tė ndalin shikimet (prej haramit), tė ruajnė pjesėt e turpshme tė trupit tė tyre se kjo ėshtė mė e pastėr pėr ta. All-llahu ėshtė i njohur hollėsisht pėr atė qė bėjnė ata.

31.
Thuaju edhe besimtareve tė ndalin shikimet e tyre, tė ruajnė pjesėt e turpshme tė trupit tė tyre, tė mos zbulojnė stolitė e tyre pėrveē atyre qė janė tė dukshme, le tė vejnė shamitė mbi krahrorin e tyre dhe tė mos ua tregojnė bukuritė e tyre askujt pėrveē burrave tė vet, babajve tė vet ose babajve tė burrave tė vet, djemve tė vet ose djemve tė burrave tė vet, vėllazėrve tė vet ose djemve tė vėllezėrve tė vet, apo djemve tė motrave tė veta, ose grave tė tyre (qė u pėrmenden) dhe robreshave, tė cilat i kanė nė pronėsinė e tyre, ose shėrbetorėve nga meshkujt tė cilėt nuk ndiejnė nevojė pėr femrat ose fėmijėt nuk kanė arritur pjekurinė pėr gra. Le tė mos kėrcasin me kėmbėt e tyre pėr tė zbuluar fshehtėsinė nga stolitė e tyre. Pendohuni tė gjithė te All-llahu, o besimtarė, nė mėnyrė qė tė gjeni shpėtim.

32.
Dhe martoni tė pamartuarat (tė pamartuarit) edhe robėrit e robėreshat tuaja qė janė tė ndershėm e tė ndershme. Nėse janė tė varfėr, All-llahu i begaton nga mirėsitė e Tij, All-llahu ėshtė bujar i madh, i gjithdijshėm.

33.
E ata qė nuk kanė mundėsi martese, le tė pėrmbahen derisa All-llahu t'i begatojė me tė mirat e veta. E ata qė i keni nė pronėsinė tuaj dhe kėrkojnė prej jush t'i lironi nė bazė tė kompenzimit, atėherė ua bėni kėtė tė mundshme me marrėveshje, nėse e dini se janė tė besueshėm dhe jepnu nga pasuria qė u ka dhėnė All-llahu juve. Mos i detyroni robreshat tuaja tė bėjnė imoralitet, e pėr shkak tė ndonjė fitimi tė kėsaj bote, derisa ato dėshirojnė tė jenė tė pastra. E kush i detyron me dhunė tė bėjnė atė, All-llahu i falė ato pas atij detyrimi. All-llahu falė dhe ėshtė mėshirues.

34.
Ne u kemi shpallė juve argumente tė qarta dhe shembuj nga ata qė ishin para jush, e edhe kėshillė pėr tė ruajturit.

35.
All-llahu ėshtė dritė (ndiēues, udhėzues) i qiejve e i tokės. Shembulli i dritės sė Tij i gjason kandilit tė vendosur nė njė zgavėr tė errėt. Kandili gjendet brenda njė qelqi si tė ishte yll flakėrus e qė ndizet prej (vajit tė) njė druri tė bekuar, prej ullirit qė nuk mund tė quhet as i lidjes e as i perėndimit, e vaji i tij ndriēon pothuajse edhe pa e prekur zjarri. Dritė mbi dritė. All-llahu udhėzon kah drita e Vet atė qė do Ai. All-llahu sjell shembuj pėr njerėzit. All-llahu ēdo gjė di shumė mirė.

36.
(ajo dritė) Ėshtė nė shtėpitė (xhamitė) qė All-llahu lejoi tė ngriten, e qė nė to tė pėrmendet emri i Tij, t'i bėhet lutje Atij mėngjes e mbrėmje.

37.
Ata janė njerėz qė nuk i pengon as tregtia e largėt e as shitblerja nė vend pėr ta pėrmendur All-llahun, pėr ta falur namazin dhe pėr ta dhėnė zeqatin, ata i frikėsohen njė dite kur do tė tronditen zemrat dhe shikimet.

38.
(ata i luten) qė All-llahu t'i shpėrblejė mė sė miri pėr atė qė punuan dhe pėr t'ua shtuar tė mirat nga Ai. All-llahu e dhuron pa masė atė qė do.

39.
E veprat e atyre qė nuk besuan janė si valėt (nga rrezet e diellit) nė njė rrafshinė ku i etshmi mendon se ėshtė ujė derisa kur t'i afrohet atij nuk gjen asgjė, por aty e gjen All-llahun dhe Ai do t'ia japė llogarinė e tij. All-llahu ėshtė i shpejtė nė llogaritje.

40.
Ose (veprat e tyre) janė si errėsirat nė det tė thellė tė cilin e mbulojnė valėt mbi valė dhe mbi ato retė e dendura, pra, errėsira njėra mbi tjetrėn sa qė nuk mund ta shohė ai as dorėn e vet. Atij tė cilit All-llahu nuk i jep dritė, ai nuk ka pėr tė pasur dritė.

41.
A nuk e di pėr All-llahun se Atij i lutet kush ėshtė nė qiej e tokė, madje edhe shpezėt krahhapura. Tė gjithė e dinė dhe janė tė udhėzuar pėr lutje ndaj Tij dhe pėr madhėrimin e Tij. All-llahu e di ē'punojnė ata.

42.
Vetėm i All-llahut ėshtė i tėrė sundimi i qiejve e i tokės dhe vetėm te Ai ėshtė e ardhmja.

43.
A nuk e ke parė se si All-llahu drejton retė, pastaj i bashkon, i bėnė grumbull ato dhe atėherė e sheh shiun se si rrjedh prej tyre. Ai lėshon prej sė larti, nga retė e mėdha si kodra breshėr dhe me te goditė kėdo, e ia largon atij qė do. Shkėlqimi i vetėtimės sė dritės sė resė gati se s'tė merr tė tė parit.

44.
All-llahu bėnė rrotullimin e natės e tė ditės dhe nė tė gjitha kėto ka fakte pėr ata qė kanė tė parit tė shėndoshė.

45.
All-llahu krijoi secilėn gjallesė prej njė uji, e prej tyre ka qė ecin rrėshqitas nė barkun e vet, ka qė ecin nė tė dy kėmbėt e edhe asosh qė ecin nė tė katėr kėmbėt. All-llahu krijon ēka tė dojė, pse vėrtet All-llahu ka mundėsi pėr ēdo gjė.

46.
Ne kemi shpallur argumente tė qarta, e All-llahu vė nė rrugėn e drejtė atė qė do.

47.
Ata (hipokritėt) thonė: "Ne i kemi besuar All-llahut, tė dėrguarit tė Tij, dhe u jemi bindur. Por pas asaj njė grup prej tyre zbrapsėn. Tė tillėt nuk janė besimtarė.

48.
E kur thirrėn qė ndėrmjet tyre tė gjykojė All-llahu dhe i dėrguari i tij, njė grup prej tyre nuk i pėrgjigjen asaj.

49.
Po nėse ėshtė qė e drejta u takon atyre (nė atė gjykim), ata i shkojnė atij tė bindur e me respekt.

50.
A thua janė tė sėmurė nė zemrat e tyre apo mos dyshojnė (nė tė dėrguarin) ose mos frikėsohen se All-llahu dhe i dėrguari i Tij do tė gjykojė padrejt kundėr tyre? Por jo, ata vet janė zullumqarė.

70 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:40 pm

shaban


operator/e
operator/e
51.
Kur thirrėn besimtarėt pėr gjykim ndėrmjet tyre te All-llahu dhe te i dėrguari i Tij, e vetmja fjalė e tyre ėshtė tė thonė: "Dėgjuam dhe respektuam!" Tė tillėt janė ata tė shpėtuarit.

52.
Kush respekton All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, ia ka frikėn All-llahut dhe i pėrmbahet udhėzimit tė Tij, tė tillėt janė ata qė do tė arrijnė atė qė dėshirojnė.

53.
Ata (hipokritėt) betohen me njė betim tė fortė nė All-llahun se sikur t'i urdhėroshe ti, ata gjithsesi do tė dilnin (pėr nė luftė). Thuaj: "Mos u betoni!" Bindja ėshtė e ditur, (ju vetėm me gojė thoni e jo me zemėr). S'ka dyshim, All-llahu hollėsisht di ēka veproni.

54.
Thuaj: "Respektone All-llahun, respektone tė dėrguarin!" Nėse ata refuzojnė, atėherė atij i takon pėrgjegjėsia me ēka ėshtė i ngarkuar ndėrsa juve pėrgjegjėsia me ēka jeni tė ngarkuar, nėse i bindeni atij, atėherė keni gjetur tė vėrtetėn. I dėrguari ka obligim vetėm komunikimin e qartė.

55.
Atyre nga mesi juaj tė cilėt besuan dhė bėnė vepra tė mira All-llahu u premtoi se do t'i bėjė zotėrues nė atė tokė ashtu si pat bėrė zotėrues ata qė ishin para tyre dhe fenė tė cilėn Ai e pėlqeu pėr ta, do ta forcojė, e nė vend tė frikės Ai do t'u dhurojė siguri. Ata mė adhurojnė Mua e nuk mė shoqėrojnė asgjė. E kush edhe pas kėsaj mohon, tė tillė janė ata mė tė prishurit.

56.
Falni rregullisht namazin, jepni zeqatin dhe respektoni tė dėrguarin nė mėnyrė qė tė mėshiroheni.

57.
Kurrsesi mos mendo se janė tė pathyeshėm nė kėtė jetė ata qė nuk besuan. Vendi i tyre ėshtė zjarri e sa pėrfundim i keq ėshtė ai.

58.
O ju tė cilėt besuat, ata tė cilėt i keni nė pronėsinė tuaj (shėrbėtorėt) dhe ata qė nuk kanė arritur moshėn e pjekurisė, duhet tė kėrkojnė leje prej jush (pėr tė hyrė te ju) nė tri kohė: para namazit tė sabahut, nė kohėn e drekės kur i hiqni rrobat tuaja (pėr tė pushuar) dhe pas namazit tė jacisė, qė tė tria kėto kohė janė kur ju jeni tė veshur. Pos atyre tri kohėve nuk ėshtė mėkat as pėr ju as pėr ata, tė vizitoni njėri-tjerin. Kėshtu All-llahu ua sqaron argumentet e veta. All-llahu ėshtė i dijshėmi i urti.

59.
E kur fėmijėt tuaj ta arrijnė moshėn e pjekurisė, le tė kėrkojnė leje (pėr hyrje) ashtu si kėrkuan ata para tyre. All-llahu ju shpjegon dipozitat e veta, sepse Ai di mė sė miri dhe ėshtė mė i urti.

60.
E gratė e moshuara, tė cilat nuk dėshirojnė martesė mė, pėr to nuk ėshtė mėkat ta heqin petkun mbulues tė tyre, po duke mos qenė zbuluese tė bukurive, megjithėqė mė sė miri ėshtė pėr to tė jenė tė pėrmbajtura. All-llahu dėgjon, di.

61.
Nuk ėshtė mėkat pėr tė verbėrin, as pėr tė ēalin, as pėr tė sėmurin, as pėr ju vetė, tė hani nga shtėpitė tuaja, ose nga shtėpitė e etėrve tuaj, shtėpitė e nėnave tuaja, nė shtėpitė e vėllezėrve e tė motrave tuaja, ne shtėpitė e xhaxhallarėve, tė hallave, tė dajėve tuaj, nė shtėpitė e tezeve tuaja ose tė atyre qė u janė besuar ēelėsat e tyre, ose (nė shtėpitė) e miqve tuaj. Mund tė hani bashkėrisht ose veēmas, nuk ėshtė mėkat. Kur tė hyni nė ndonjė shtėpi pėrshėndetni (ata qė janė nė to) me njė pėrsėndetje tė caktuar nga All-llahu (me selamun alejkum) qė ėshtė e bekuar dhe e kėndshme. Kėshtu All-llahu ua sqaron argumentet qė t'i kuptoni.

62.
Besimtarė janė vetėm ata qė i besuan All-llahut dhe tė dėrguarit tė Tij, dhe kur janė me tė (tė dėrguarin) pėr ndonjė ēėshtje tė pėrbashkėt (tė rėndėsishme), nuk largohen pa i kėrkuar leje atij. S'ka dyshim se ata qė kėrkojnė leje prej teje, ata i besojnė All-llahut dhe tė dėrguarit tė Tij. E kur tė kėrkojnė leje pėr ndonjė punė tė tyre, lejo kė duash, e kėrkoi falje All-llahut pėr ata, se vėrtet, All-llahu falė shumė e ėshtė mėshirues.

63.
Thirrjen e tė dėrguarit mos e konsideroni si thirrjen tuaj ndaj njėri-tjetrit. All-llahu i di ata qė tėrhiqen prej jush tinėzisht, prandaj, le tė ruhen ata qė kundėrshtojnė rrugėn e tij (tė tė dėrguarit) se ata do t'i zė ndonjė telashe, ose do t'i godasė dėnimi i idhėt.

64.
Veni re, se vetėm nė pushtetin e All-llahut ėshtė ēka ka nė qiej dhe nė tokė. Ai e di gjendjen tuaj (besimin apo hipokrizinė), e ditėn kur i kthehen Atij, Ai do t'u kallėzojė atyre pėr atė qė vepruan. All-llahu ėshtė i dijshėm pėr ēdo send.

71 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:41 pm

shaban


operator/e
operator/e
25. Furkan1.
Ai, qė ia shpall Furkanin (Kur'anin, dallues tė sė vėrtetės nga e pavėrteta) robit tė vet (Muhammedit) qė tė bėhet pejgamber i botės (kėshillues), ėshtė i madhėruar.

2.
Ai ėshtė qė vetėm Atij i takon sundimi i qiejve dhe i tokės, Ai nuk ka as fėmijė e as nuk ka shok nė sundimin e Tij. Ai krijoi ēdo gjė, duke e pėrsosur nė mėnyrė tė qartė e tė matur.

3.
Mirėpo, ata (idhujtarėt) nė vend tė Tij adhuruan zota tė tjerė, tė cilėt nuk krijuan asgjė, sepse ata edhe vetė janė tė krijuar. Ata nuk posedojnė pėr vetvete as dėm as dobi, ata nuk kanė nė dorė as vdekje as jetė, e as ringjallje.

4.
Dhe ata qė nuk besuan, thanė: "Ky (Kur'ani) nuk ėshtė tjetėr vetėm se njė gėnjeshtėr, qė e trilloi ai (Muhammedi), tė cilit i ndihmuan edhe njerėz tė tjerė. Pra ata (idhujtarėt) bėnė shtrembėrim e shpifje".

5.
Edhe thanė: "(pėr Kur'anin) Janė legjenda tė tė parėve, qė ai (Muhammedi) kėrkoi t'i shkruhen ato, e i lexohen atij mėngjes e mbrėmje".

6.
Thuaj: "Atė e shpalli Ai, qė e di tė fshehtėn nė qiej e nė tokė, Ai ėshtė qė falė shumė, ėshtė mėshirues".

7.
E ata thanė: "Ē'ėshtė me kėtė tė dėrguar, i cili ha ushqim dhe ec nėpėr tregje? Pėrse tė mos i jetė dėrguar njė engjėll sė bashku me te, e tė jetė qortues?"

8.
Ose atij t'i jepet ndonjė thesar, apo tė ketė ndonjė kopsht nga i cili do tė ushqehej? Horrat madje thonė: "Ju vetėm jeni duke e ndjekur njė njeri qė e ka zėnė magjia!"

9.
Shih se ēfarė shembujsh tė sjellin, andaj ata janė tė humbur dhe nuk mund ta gjejmė rrugėn e drejtė.

10.
Ėshtė i madhėruar Ai, i cili po tė dėshirojė mund tė japė ty edhe mė mirė se ē'thonė ata, kopshte nė tė cilėt rrjedhin lumenj, ku ka edhe pallate.

11.
Por jo, ata pėrgėnjeshtruan kiametin, e Ne pėr ata qė nuk besojnė ditėn e gjykimit kemi pėrgatitur zjarr tė fortė.

12.
Qė posa tė duket ai prej njė vendi tė largėt, ata ia dėgjojnė atij vėlimin edhe kėrhamzėn e tij (Xhehennemit).

13.
E kur tė hudhen duarlidhur nė njė vend tė ngushtė nė tė, aty do tė kėrkojnė shkatėrrimin (vetėzhdukjen).

14.
Tash mos kėrkoni vetėm njėherė shkatėrrimin, por atė kėrkonie shumėherė.

15.
Thuaj: "A ėshtė mė i mirė ai (zjarri i Xhehennemit), apo Xhenneti i pėrjetshėm, i cili u ėshtė premtuar si shpėrblim dhe vend jetėsimi tė devotshėmve".

16.
E aty, atė ditė qė e dėshirojnė do ta kenė pėrgjithmonė. Ky premtim i Zotit tėnd ka qenė dashtė kėrkuar.

17.
Ditėn kur Zoti do t'i tubojė ata, e edhe ata qė adhuruan pos All-llahut dhe u thonė (zotave tė adhuruar): "A i thirrėt ju robtė e Mi qė t'u adhurojnė, apo ata vetė e humbėn rrugėn?"

18.
Ata (idhujt) thonė: "Je i panevojshėm pėr rival, o i madhėruar! Neve nuk na takoi qė pėrveē Teje tė kemi ndonjė mbrojtės tjetėr, por Ti u ke dhėnė tė mira atyre dhe tė tė parėve tė tyre, qė ishin njerėz tė prishur sa qė harruan tė pėrkujtojnė!"

19.
Ja (All-llahu u thotė idhujtarėve), kėta ju pėrgėnjeshtruan pėr atė qė thoni (se ishin zota), pra ju as nuk keni mundėsi tė shpėtoni as t'i ndihmoni (vetes). E cilido qė bėn padrejtėsi prej jush, Ne i japim atij tė pėrjetojė njė dėnim tė madh.

20.
Ne para teje dėrguam pejgamberė tė tjerė, por edhe ata ishin tė dėrguar qė kanė ngrėnė ushqim, qė kanė ecur e shetitur nėpėr tregje. Ne bėmė njėrin prej jush sprovė pėr tjetrin se a do tė jeni tė durueshėm. E Zoti yt ėshtė Ai qė sheh ēdo gjė.

21.
E ata qė nuk e shpresojnė takimin Tonė, thanė: "Pėrse tė mos na dėrgohen neve engjėj, ose pėrse tė mos e shohim Zotin tonė?" Ata tejēmuan lartė veten dhe u sollėn me arrogancė.

22.
Pėr kriminelėt atė ditė kur i shohin engjėjt nuk ka gėzim, sepse ata (engjėjt) u thonė: "Ėshtė e ndaluar ēdo e mirė (apo Xhenneti ėshtė haram pėr ju)!"

23.
E Ne i kthehemi ndonjė vepre qė e bėnė ata dhe e bėjmė atė hi e pluhur.

24.
Atė ditė banuesit e Xhennetit do tė kenė vend shumė tė mirė dhe pushimore shumė tė kėndshme.

25.
Dhe (pėrkujto) ditėn kur do tė ēahet qielli me anėn e njė reje e lėshohen engjėjt nė njė mėnyrė madhėshtore.

26.
Atė ditė sundimi i vėrtetė ėshtė i tė Gjithėmėshirėshmit, e ajo ditė pėr jobesimtarėt do tė jetė ditė e vėshtirė.

27.
Atė ditė zullumqari do t'i kafshojė duart e veta dhe do tė thotė: "I mjeri unė, ta kisha marrė rrugėn e Pejgamberit!"

28.
O shkatėrrimi im, ah tė mos e kisha bėrė filanin mik!

29.
Nė tė vėrtetė, pasi e gjeta rrugėn e drejė, ai mė largoi mua prej asaj, e djalli ėshtė ai qė njeriun e humb dhe e lė tė vetmuar.

30.
E i dėrguari tha: "O Zot imi, vėrtet, populli im e konsideroi kėtė Kur'an si (diē) tė hedhur!"

31.
Shi kėshtu, Ne secilit pejgamber ia bėmė ndonjė armik prej jobesimtarėve, por mjfton qė Zoti tė jetė udhėrrėfyes ndihmės yti.

32.
E ata qė nuk besuan thanė: "Pėrse tė mos i ketė zbritur atij (Muhammedit) Kur'ani pėrnjėherė?" Ashtu (e zbritėm pjesė-pjesė) qė me tė tė forcojmė zemrėn tėnde dhe Ne e sollėm atė ajet pas ajetit (dalėngadalė).

33.
Dhe ata nuk tė sjellin ndonjė shembull ty, e qė Ne tė mos ta tregojmė tė vėrtetėn, duke tė ofruar shpjegim tė qartė e tė plotė.

34.
Ata do tė tubohen, do tė jenė tė pėrmbysur me fytyrat e tyre nė Xhehennem, tė tillėve u pėrket vendi mė i keq, ndaj ata janė mė tė humburit nė rrugėn e tyre.

35.
Ne edhe Musait i patėm dhėnė librin, e bashkuam me vėllain e vet, Harunin, qė ta ketė si ndihmės.

36.
U thamė: "Shkoni ju tė dy tek ai popull qė i pėrgėnjeshtroi argumentet Tona!" E Ne pastaj i shkatėrruam ata shumė keq.

37.
Ne e pėrmbytėm edhe popullin e Nuhut meqė ata tė dėrguarit i quajtėn rrenacakė, e pėr njerėzit, tė cilėt mendojnė, le tė marrin mėsim nga ata. E pėr mizorėt Ne kemi pėrgaditur dėnim tė rėndė.

38.
Edhe Adin, Themudin, banorėt e Res-it dhe shumė gjenerata ndėrmjet tyre (i shkatėrruam).

39.
E secilit prej tyre u patėm sjellė argumente, por tė gjithė i rrėnuam.

40.
Ata (kurejshitėt) kaluan buzė fshatit, i cili ishte gurėzuar me atė shiun (gurėzim prej sė larti) e shėmtuar, po a nuk janė ata, tė cilėt e panė atė? Jo, nuk e vėshtruan, sepse ata ishin tė tillė, tė cilėt nuk shpresonin nė ringjallje.

41.
E kur tė shohin ty, nuk tė ēmojnė ndryshe, por vetėm nė tallje e thonė: "A ky ėshtė ai qė All-llahu e dėrgoi pejgamber?"

42.
"Sikur ne tė mos ishim tė qėndrueshėm ndaj tyre, ai gati na pat zbrapsur prej zotave tanė!" e mė vonė, kur ta shohin qartazi dėnimin, do ta kuptojnė se kush ishtė mė larg nga e vėrteta.

43.
A e ke parė ti atė, qė pėr zot e ēmon epshin e vet, a mos do t'i bėhesh ti atij mbrojtės?

44.
A mendon ti se shumica e tyre dėgjojnė ose kuptojnė? Ata nuk trajtohen ndryshe, por vetėm si kafshė, bile janė edhe mė tė humbur nga e vėrteta.

45.
A nuk e sheh se si Zoti yt e zgjati (andej e kėndej) hijen, e sikur tė kishte dashur do ta linte nė njė vend, pastaj diellin e bėmė rrėfyes tė saj.

46.
Pastaj Ne atė e tėrheqim pak nga pak.

47.
E ai ėshtė qė natėn ua bėri petk, gjumin pushim e ditėn e bėri pėr gjallėrim.

48.
Edhe Ai ėshtė, qė i lėshon erėra myzhde nė prag tė mėshirės sė Tij (shiut) dhe Ne lėshuam prej qiellit ujė tė pastėr.

49.
Qė me tė t'i japim jetė njė toke tė vdekur dhe t'u japim tė pijnė atyre qė i krijuam, kafshė e shumė njerėz.

50.
Ne shumė herė ua pėrkujtuam atyre kėto fakte qė tė mendojnė, por shumica e njerėzve nuk deshtėn tjetėr pos refuzimin.

72 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:41 pm

shaban


operator/e
operator/e
51.
Sikur tė kishim dashur Ne, do tė dėrgonim pejgamber nė ēdo vendbanim.

52.
Po ti mos dėgjo jobesimtarėt e luftoi ata me tė (me Kur'an) me njė luftė tė madhe.

53.
Ai la tė lirė tė bashkohen dy dete, ky (njėri) i pijshėm e i shijshėm, e ky (tjetri) i njelmėt e i idhėt, mes tyre bėri si tė jetė ndonjė pendė, pritė qė tė mos pėrzihen.

54.
Dhe Ai nga uji (fara) krijoi njeriun, dhe e bėri atė tė ketė fis dhe tė ketė miqėsi. Zoti yt ka mundėsi tė jashtėzakonshme.

55.
E ata nė vend tė All-llahut adhurojnė atė qė nuk u sjell as dobi, as dėm atyre, po jobesimtari ndihmon atė qė ėshtė kundėr Zotit tė vet.

56.
E Ne nuk tė dėrguam ty pėr tjetėr qėllim, por vetėm si pėrgėzues e si qortues.

57.
Thuaj: "Unė pėr kėtė nuk kėrkoj shpėrblim prej jush, por vetėm kush tė dojė tė marrė rrugėn qė e afron te Zoti i vet".

58.
Ti mbėshtetju Atij tė pėrjetshmit qė nuk vdes kurrė, madhėroje me lavdėrimin qė i takon Atij, Ai mjafton pėr njohje nė hollėsi tė mėkateve tė robve tė vet.

59.
Ai krijoi qiejt e tokėn dhe gjithēka qė gjendet nė mės tyre brenda gjashtė ditėsh, e pastaj mbizotėroi Arshin. Ai ėshtė Mėshiruesi. Pėr kėtė pyete ndonjė shumė tė dijshėm.

60.
E kur u ėshtė thėnė atyre: Bėni sexhde ndaj tė Madhėrishmit, ata thanė: "E kush ėshtė Rrahmani - Mėshiruesi? A t'i bėjmė sexhde pse ti na urdhėron?" E kjo shtoi edhe mė tepėr largimin e tyre (nga feja).

61.
I madhėrishėm ėshtė Ai qė krijoi yje nė qiell dhe vendosi nė tė dritė (diell) e hėnė qė ndriēon.

62.
Ai ėshtė qė bėri natė e ditėn zėvendsuese tė njėra-tjetrės dhe pėr atė qė dėshiron tė mendojė apo tė falėnderojė, argument.

63.
E robėrit e Zotit janė ata qė ecin nėpėr tokė tė qetė, e kur atyre me fjalė u drejtohen injorantėt, ata thonė: "Paqė!"

64.
Dhe qė pėr hir tė Zotit tė tyre natėn e kalojnė duke i bėrė sexhde dhe duke qėndruar nė kėmbė (falen).

65.
Edhe ata qė thonė: "Zoti ynė, largoje prej nesh vuajtjen e Xhehennemit, e s'ka dyshim se vuajtja nė tė ėshtė gjėja mė e rėndė".

66.
Ai, vėrtet ėshtė vendqėndrim dhe vendbanim i keq.

67.
Edhe ata qė kur shpenzojnė nuk e teprojnė e as nuk janė dorėshtrėnguar, por mbajnė mesataren e janė tė matur.

68.
Edhe ata qė pos All-llahut, nuk lusin zot tjetėr dhe nuk mbysin njeriun qė ka ndaluar All-llahu, por vetėm kur e meriton nė bazė tė drejtėsisė, dhe qė nuk bėjnė kurvėri, ndėrsa kush i punon kėto, ai gjen ndėshkimin.

69.
Atij i dyfishohet dėnimi ditėn e kijametit dhe aty mbetet i pėrbuzur pėrgjithmonė.

70.
Pėrveē atij qė ėshtė penduar dhe ka bėrė vepėr tė mirė, tė tillėve All-llahu tė kėqiat ua shėndrron nė tė mira. All-llahu ėshtė mėshirues, ndaj Ai falė shumė.

71.
Ai qė ėshtė penduar dhe ka bėrė mirė, nė tė vėrtetė, ai ėshtė kthyer te All-llahu dhe ėshtė i pranishėm.

72.
(Robėrit e Zotit janė) Edhe ata qė nuk dėshmojnė rrejshėm dhe kur (rastėsisht) kalojnė pranė sė keqes, kalojnė duke e ruajtur karakterin e vet.

73.
Edhe ata qė kur kėshillohen me ajetet e Kur'anit tė Zotit tė tyre, nuk u kthejnė shpinėn si tė shurdhėt e tė verbėr.

74.
Edhe ata qė thonė: "Zoti ynė, na bėn qė tė jemi tė gėzuar me (punėn) e grave tona dhe pasardhėsve tanė, e neve na bėn shembull pėr tė devotshmit".

75.
Pėr shkak se duruan, tė tillėt shpėrblehen me njė shkallė tė lartė (Xhennet) dhe aty priten me pėrshėndetje tė selamit.

76.
Aty janė pėrgjithmonė, e sa vendqėndrim dhe vendbanim i mirė ėshtė ai.

77.
Thuaj: "Zoti im as nuk do tė kujdesej pėr ju, sikur tė mos ishte lutja juaj (kur gjendeni nė vėshtirėsi, ose sikur tė mos ishit tė thirur tė besoni), e ju pėrgėnjeshtruat, andaj dėnimi do t'ju jetė i pandėrprerė".

73 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:42 pm

shaban


operator/e
operator/e
26. Shu'ara1.
Ta, Sinė, Mimė.

2.
Kėto janė ajete tė librit (tė Kur'anit) tė qartė!

3.
A mos do tė mbysėsh ti veten (Muhammed) pse ata nuk bėhen besimtarė?!

4.
Sikur tė duam Ne, do tė zbritnim njė argument (mrekulli) nga qielli mbi ata, e qė qafat e tyre do t'i rrinin pėrulur atij.

5.
Atyre nuk u vjen asnjė kėshillė e re nga Mėshiruesi, e qė ata mos t'ia kthejnė shpinėn.

6.
Vėrtet, ata pėrgėnjeshtruan, por atyre do t'u vijė kobi i asaj me tė cilėn talleshin.

7.
A nuk e shikuan ata tokėn se sa shumė loje bimėsh tė dobishme bėmė tė mbijnė nė tė?

8.
Vėrtet, nė kėto ka fakte (tė forta), por megjithatė, shumica e tyre nuk qenė besimtarė.

9.
E s'ka dyshim se Zoti yt ėshtė Ai i Gjithfuqishmi (t'i ndėshkojė) po edhe i mėshirshmi.

10.
(Pėrkujto) Kur Zoti yt e thirri Musain: "Tė shkosh tek ai popull zullumqarė!"

11.
Populli i faraonit, a nuk janė duke u frikėsuar (dėnimit)?

12.
Ai (Musai) tha: "Zoti im, kam frikė se do tė trajtojnė si gėnjeshtar.

13.
Do tė mė shtrėngohet krahrori (shpirti) im dhe nuk do tė mė leshohet gjuha ime (tė flasė rrjedhshėm), andaj dėrgoje (bėre pejgamber) Harunin.

14.
Madje unė kam njė faj ndaj tyre, e kam frikė se do tė mė mbysin (pėr hakmarrje)!"

15.
Ai (All-llahu) tha: "Kurrsesi (nuk do tė mbysin), po shkoni ju tė dy me argumentet Tona. Ne jemi me ju vėshtrues tuaj (ju dėgjojmė dhe ju ndihmojmė).

16.
Shkoni dhe faraonit thoni: "Ne jemi tė dėrguar nga Zoti i tė gjitha botėve.

17.
T'i lejosh beni israilėt tė vijnė me ne!"

18.
Ai (faraoni) tha: "A nuk tė rritėm ty si fėmijė nė mesin tonė, ku i kalove disa vjet tė jetės sate.

19.
Dhe ti e bėre atė punėn tėnde qė e bėre, pra ti je mohues (i tė mirave qė t'i bėmė).

20.
(Musai) Tha: "E bėra atė, atėherė kur isha i pavetėdijshėm.

21.
Andaj, edhe ika prej jush kur u frikėsova nga ju, e Zoti im mė dhuroi urtėsi dhe mė bėri nga tė dėrguarit.

22.
Mė pėrmend atė tė mirė qė mė bėre mua, e ti robėrove beni israilėt!"

23.
(Faraoni) Tha: "E cili ėshtė ai zot i botėve (qė ju dėrgoi)?"

24.
Ai i tha: "Zoti i qiejve dhe i tokės dhe ē'ka ndėrmjet tyre, nėse bindeni!"

25.
Ai (faraoni) atyre qė ishin pėrreth, u tha: "A nuk e dėgjoni?!"

26.
Ai (Musai) tha: "Zoti juaj dhe i prindėrve tuaj tė parė!"

27.
(Faraoni) Tha: "Vėrtet, i dėrguari juaj qė u ėshtė dėrguar juve, me siguri ėshtė i ēmendur!"

28.
(Musai) Tha: "Zot i lindjes dhe i perėndimit dhe ē'ka ndėrmjet tyre, po qė se kuptoni!"

29.
(Faraoni) Tha: "Nėse ti beson zot tjetėr pos meje, do tė gjendesh nė mesin e tė burgosurve!"

30.
(Musai) Tha: "A edhe nėse tė sjell ndonjė argument tė qartė!"

31.
Ai tha: "Sille pra, nėse thua tė vėrtetėn?"

32.
Atėherė, (Musai) e hodhi shkopin e vet, i cili u shndėrrua nė gjarpėr tė vėrtetė.

33.
Nxori dorėn prej xhepit, kur qe, ajo nė sy tė shikuesve flakėronte nga bardhėsia.

34.
(Faraoni) Parisė qė e rrethonin, u tha: "Vėrtet, ky qenka magjistar shumė i aftė!"

35.
Qė me magjinė e vet dėshiron t'ju dėbojė nga toka juaj, e ē'mė propozoni mua?

36.
(Paria) Shtyje atė dhe vėllain e tij (ēėshtjen e tyre) pėr mė vonė, e ti dėrgo nėpėr qytete tubues.

37.
Qė t'i sjellin tė gjithė magjistarėt e dijshėm kėtu.

38.
Dhe, magjistarėt u tubuan nė kohėn e ditės sė caktuar.

39.
Edhe popullit iu tha: "Ejani e tubohuni,

40.
Ashtu qė t'i pėrkrahim magjistarėt, nėse ata triumfojnė".

41.
E kur erdhėn magjistarėt i thanė faraonit: "A do tė ketė shpėrblim pėr ne, nėse dalim ngadhnjimtarė?"

42.
Ai tha: "Po, bile ju do tė jeni atėherė prej mė tė afėrmve!"

43.
Musai atyre u tha: "Hidhnie atė qė keni pėr ta hedhur!"

44.
E ata i hodhėn litarėt dhe shkopinjtė e tyre duke thėnė: "Pėr hir tė madhėrisė sė faraonit, ne me siguri do tė jemi ngadhėnjyes!"

45.
Atėherė edhe Musai e hodhi shkopin e vet, i cili menjėherė gėltiset gjithė ēka kishin improvizuar ata.

46.
Atėherė magjistarėt ranė nė sexhde (u pėrulėn).

47.
E thanė: "Ne i besuam Zotit tė botėve,

48.
Zotit tė Musait e tė Harunit!"

49.
Ai (faraoni) tha: "I besuat atij, para se t'ju lejoja unė?!" S'ka dyshim se ai (Musai) ėshtė prijėsi juaj qė ua mėsoi juve magjinė, e keni pėr tė marrė vesh mė vonė. Unė do t'ua shkurtoj (do t'ua prejė) duart dhe kėmbėt tuaja tė anės sė kundėrt (klithi) dhe qė tė gjithėve do t'u gozhdoj".

50.
Ata (magjistarėt) thanė: "S'ka rėndėsi, ne kthehemi Zotit tonė.

74 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:42 pm

shaban


operator/e
operator/e
51.
Meqė ne jemi besimtarėt e parė, shpresojmė se Zoti ynė do tė na i falė mėkatet tona!"

52.
Ne e urdhėruam (pėrmes shpalljes) Musain: "Tė udhėtosh natėn me robėrit e Mij dhe se ju do tė ndiqeni (prej faraonit)".

53.
E faraoni dėrgoi nėpėr qytete pėr tė tubuar njerėz,

54.
(Duke u thėnė se) Ata janė njė grup i vogėl (tė cilėt ikėn me Musain).

55.
Dhe se me tė vėrtetė, ata na kanė zemėruar (dhe ikėn pa lejen tonė).

56.
E me tė vėrtetė, ne duhet tė jemi syēelė.

57.
Dhe Ne (u mbushėm mendjen e) i nxorėm prej kopshteve e burimeve,

58.
prej pasurisė nė depo dhe prej vendbanimeve tė bukura.

59.
Ja ashtu, Ne ua bėmė atė trashėgim beni israilėve.

60.
E ata (tė faraonit) i arritėn (beni israilėt) nė kohėn e lindjes sė diellit.

61.
Dhe kur u panė dy grupet, shokėt e Musait Thanė: "Me siguri na zunė!"

62.
Ai (Musai) tha: Kurrsesi, me mua ėshtė Zoti im, Ai do tė mė udhėzojė".

63.
Ndėrsa Ne Musait i thamė: "Me shkopin tėnd bjeri detit". Deti u nda dhe ēdo pjesė u bė si kodėr e madhe.

64.
E Ne i afruam atje tė tjerėt (ata tė faraonit).

65.
Dhe Ne e shpėtuam Musain dhe tė gjithė ata qė ishin me tė.

66.
Kurse tė tjerėt i pėrmbytėm nė ujė.

67.
Vėrtet, nė kėtė (ngjarje) ka fakte, por megjithatė shumica nuk besuan.

68.
Nuk ka dyshim se Zoti yt ėshtė i gjithfuqishėm dhe i mėshirshėm.

69.
Lexoju (nga ajo qė tė shpallėm ty Muhammed) atyre ngjarjen e Ibrahimit.

70.
Kur i tha babait tė vet dhe popullit tė vet: "Ēka jeni duke adhuruar?"

71.
Ata i thanė: "Adhurojmė idhuj, vazhdimisht u jemi besnikė atyre!"

72.
Ai i tha: "A ju dėgjojnė ata juve kur u luteni?"

73.
Ose, "A u sjellin juve dobi apo dėm?"

74.
Ata thanė: "Jo, por kėshtu i gjetėm se bėnin edhe prindėrit tanė!"

75.
Ai tha: "A po shihni se ē'po adhuroni?"

76.
Ju dhe prindėrit tuaj tė mėparshėm,

77.
Nė tė vėrtetė, ata (qė adhuroni ju) janė armiq tė mij, pėrveē Zotit tė botėve (nėse pėrveē idhujve adhuroni edhe Atė).

78.
Zoti qė mė krijoi, Ai mė udhėzon mua,

79.
Dhe Ai qė mė ushqen dhe mė jep tė pijė,

80.
Dhe kur tė sėmurem Ai mė shėron,

81.
Ai mė bėn tė vdesė e mandej mė ngjall,

82.
Ai tek i cili kam shpresė se do tė m'i falė mėkatet e mia nė ditėn e gjykimit.

83.
Zoti im, mė dhuro mua urtėsi dhe mė bashko me tė mirėt!

84.
Mė bėn pėrkujtim tė mirė ndėr ata qė vijnė pas,

85.
Mė bėn prej trashėguesve tė Xhennetit tė begatshėm,

86.
Dhe fale babain tim, se ai vėrtet ishtė nga ata tė humburit,

87.
E mos mė turpėro nė ditėn kur do tė ringjallen.

88.
Ditėn kur nuk bėn dobi as malli, as fėmijėt.

89.
(bėn dobi) Vetėm kush i paraqitet Zotit me zemėr tė shėndoshė.

90.
E Xhenneti u afrohet atyre qė ishin tė devotshėm.

91.
Ndėrsa Xhehennem u dėftohet atyre qė ishin tė humbur.

92.
Dhe atyre u thuhet: "Ku janė ata qė i adhuronit ju",

93.
Pos All-llahut? ata, a mund t'ju ndihmojnė juve o vetes?

94.
E ata (idhujt) dhe adhuruesit e tyre, njėri mbi tjetrin hudhėn nė tė,

95.
Dhe tė gjithė ushtria (ithtarėt) e djallit.

96.
E duke u grindur mes vete nė tė, ata thonė:

97.
"Pasha All-llahun, njėmend ne kemi qenė krejtėsisht tė humbur",

98.
Kur juve (idhuj) u kemi barazuar me Zotin e botėve.

99.
Neve nuk na humbi kush tjetėr vetėm se kriminelėt (prijėsit).

100.
E tash pėr ne nuk ka ndonjė ndihmės (ndėrmjetėsues).

75 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:43 pm

shaban


operator/e
operator/e
101.
Nuk ka as ndonjė mik tė sinqertė.

102.
E, sikur tė mund tė kthehemi (nė dynja) edhe njėherė, do tė bėheshim besimtarė.

103.
Nė kėtė (qė u pėrmend) ka argumente tė bindshme, po shumica e tyre nuk besuan.

104.
Ėshtė e vėrtetė se Zoti yt ėshtė i gjithėfuqishėm i mėshirshėm.

105.
Edhe populli i Nuhut gėnjeu tė dėrguarit.

106.
Kur vėllai i tyre (nga gjaku), Nuhu u tha: "A nuk jeni kah frikėsoheni?

107.
Unė jam pėr ju pejgamber besnik.

108.
Keni frikė (dėnimit tė) All-llahut e mė dėgjoni mua.

109.
Unė pėr kėtė nuk kėrkoj prej jush ndonjė shpėrblim, shpėrblimi pėr mua ėshtė vetėm prej Zotit tė botėve.

110.
Pra (edhe njėherė u them) frikėsohuni prej All-llahut e mė dėgjoni mua!

111.
Ata thanė: "E si tė besojmė ty, kur ty tė besojnė mė tė ultit?"

112.
Ai tha: "Unė nuk dijė se ē'punuan ata (qė ju u thoni tė ulėt)".

113.
Pėrgjegjėsia e tyre, nėse kuptoni, ėshtė vetėm para Zotit tim.

114.
E unė nuk do t'i pėrzė besimtarėt.

115.
Unė nuk jamė tjetėr, por vetėm sa t'u tėrheq vėrejtjen haptas.

116.
Ata i thanė: "O Nuh! Nėse nuk heq dorė (nga ajo qė mėson), do tė gurėzohesh (do tė mbytesh me gurė)".

117.
Ai tha: "O Zoti im, populli im mė pandeh gėnjeshtar.

118.
Pra Ti me drejtėsinė tėnde gjyko ndėrmjet meje dhe atyre dhe mė shpėto mua dhe besimtarėt qė janė me mua!"

119.
Andaj Ne e shpėtuam atė dhe tė gjithė ata qė ishin me tė nė anijen e mbushur plot.

120.
Mandej i mbytėm nė ujė ata qė betėn pas tyre.

121.
Edhe nė kėtė (ngjarje) ka argumente, po shumica e tyre nuk ishin besimtarė.

122.
S'ka dyshim se Zoti yt ėshtė i plotfuqishėm i mėshirshėm.

123.
Edhe populli Ad nuk i besoi tė dėrguarit.

124.
Kur vėllai i tyre, Hudi u tha: "A nuk frikėsoheni?"

125.
Unė pėr ju jam i dėrguar besnik.

126.
Andaj, keni frikė (dėnimit tė) All-llahut dhe mė dėgjoni mua.

127.
Unė nuk kėrkoj pėr kėtė ndonjė shpėrblim prej jush, shpėrblimi ėshtė vetėm prej Zotit tė botėve.

128.
A nė ēdo bregore ngritni ndonjė shtėpi (ndėrtesė) sa pėr lojė?

129.
Dhe a i ndėrtoni pallatet e fortifikura qė tė jeni pėrgjithmonė?

130.
E kur rrėmbeni, rrėmbeni mizorisht.

131.
Pra, kinie frikė All-llahun dhe nė dėgjoni mua!

132.
Kinie frikė Atė qė u pajisi me ēka e dinit vet.

133.
U pajisi me mjete gjallėrimi e me djem.

134.
Me kopshte e me burime uji.

135.
Vėrtet, unė i frikėsohem dėnimit tuaj nė njė ditė tė madhe.

136.
Ata i thanė: "Pėr ne ėshtė krejt njė, si na kėshillove, si nuk na kėshillove!"

137.
Kjo (qė na kėshillon ti) nuk ėshtė tjetėr vetėm se traditė (mitesh) tė popujve tė lashtė.

138.
Se ne nuk kemi pėr t'u dėnaur.

139.
Dhe ashtu ata e trajtuan atė (Hudin) gėnjeshtar, e Ne atėhere i shkatėrruam. Edhe ky ėshtė njė fakt, po shumica e tyre nuk besuan.

140.
Vėrtet, Zoti yt ėshtė i plotfuqishėm i mėshirshėm.

141.
Edhe kabilja Themud nuk i besoi tė dėrguarit.

142.
Kur vėllai i tyre, Salihu u tha: "A nuk frikėsoheni?"

143.
Unė pėr ju jam i dėrguar besnik.

144.
Andaj, kinie frikė (dėnimin e) e All-llahut dhe mua mė dėgjoni!"

145.
Unė nuk kėrkoj pėr kėtė ndonjė shpėrblim prej jush, shpėrblimi im ėshtė vetėm prej Zotit tė botėve.

146.
A jeni tė sigurt se do tė mbeteni nė kėtė qė jeni (pėrgjithmonė)?

147.
Nė kopshte e nė burime.

148.
Edhe nė tė mbjella, e me hurma me frutat e tyre tė freskėt.

149.
Dhe ju me mjeshtėri po ndėrtoni shtėpi nėpėr kodra shkėmbore.

150.
Pra, kini frikė All-llahun e mė dėgjoni mua.

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 3 e 13]

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi