Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

 » Shkenca » Shkenca » Kur'ani Fisnik

Kur'ani Fisnik

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Next

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 4 e 13]

76 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:43 pm

shaban


operator/e
operator/e
151.
E mos shkoni pas atyre qė janė tė pafrenuar (qė e teprojnė me vepra tė kėqia).

152.
Tė cilėt nė tokė bėjnė shkatėrrime, nuk bėjnė mirė.

153.
Ata i thanė: "Ti je vetėm i magjepsur".

154.
Ti nuk je tjetėr vetėm se njeri sikurse edhe ne, e nėse e thua tė vėrtetėn, sille pra ndonjė argument!"

155.
Ai tha: "Ja, kjo ėshtė deveja, kjo do tė pijė (ujė) nė njė ditė tė caktuar, kurse ju nė njė ditė tjetėr (jo pėr njė ditė).

156.
Dhe kėsaj tė mos i bėni ndonjė tė keqe, se do t'ju godasė dėnimi i ditės sė madhe!"

157.
Po ata e therrėn atė, madje u penduan (nga frika).

158.
Por ata i zuri ai dėnimi i premtuar. Edhe nė kėtė ka argument, por shumica e tyre nuk u bėnė besimtarė.

159.
Vėrtet Zoti yt ėshtė i plotfuqishėm i mėshirshėm.

160.
Populli i Lutit tė dėrguarit i konsideroi gėnjeshtarė.

161.
Kur vėllai i tyre, Luti i tha: "A nuk i frikėsoheni (All-llahut)?"

162.
Unė jam i dėrguar i juaj, jam i besueshėm!

163.
Pra, kini frikė (dėnimin) All-llahun dhe mė dėgjoni mua!

164.
Unė nuk kėrkoj pėr kėtė ndonjė shpėrblim prej jush, shpėrblimi im ėshtė te Zoti i botėve.

165.
(Tė mjerėt ju) A shkoni pas meshkujve tė kėsaj bote.

166.
E gratė tuaja i leni anash, tė cilat Zoti juaj i krijoi pėr ju! Por ju jeni njė popull qė kaloni ēdo kufi!"

167.
Ata i thanė: "O Lutė, nėse nuk pushon (nga kjo qė na thua), me siguri do tė jesh i dėbuar prej nesh!"

168.
Ai tha: "Unė jam kundėr veprimit tuaj!

169.
Zoti im, mė shpėto mua dhe familjen time nga ajo qė bėjnė ata!"

170.
Ne e shpėtuam atė dhe tėrė familjen e tij,

171.
Pėrpos njė plake (gruas sė tij) qė mbeti me ata (nė dėnim).

172.
E mė pas i zhdukėm ata tė tjerėt.

173.
E Ne u lėshuam atyre njė shi tė jashtėzakonshėm (gurė nga qielli), e sa i keq ishte ai shi pėr ata tė cilėve iu pat tėrhequr vėrejtja.

174.
Edhe nė kėtė kishte argument (pėr tė mbledhur mend), po shumica e tyre nuk qenė besimtarė.

175.
E Zoti yt, padyshim ėshtė Ai i plotfuqishmi dhe i mėshirėshmi.

176.
Edhe populi i Ejkės tė dėrguarit i konsideronin gėnjeshtarė.

177.
Kur Shuajbi atyre u tha: "a nuk ruheni?"

178.
Unė jam i dėrguar te ju, jam i besueshėm!

179.
Pra kini frikė (dėnimin nga) All-llahun dhe mė dėgjoni mua!

180.
Unė nuk kėrkoj pėr kėtė ndonjė shpėrblim prej jush, shpėrblimi im ėshtė prej Zotit tė botėve!

181.
Plotėsoni matjen, e mos u bėni prej atyre qė lėnė mangu!

182.
Dhe matni me peshojė (terezi) tė saktė (precize).

183.
Dhe mos leni mangu sendet e njerėzve, e mos bėni shkatėrrime nė tokė.

184.
Frikėsohuni Atij qė u krijoi juve dhe breznitė e para.

185.
Ata i thanė: "S'ka dyshim se ty tė ka zėnė magjia!"

186.
Ti nuk je tjetėr, por njeri si edhe ne, dhe ne nuk tė konsiderojmė tjetėr vetėm se gėnjeshtar!

187.
E nėse je nga tė vėrtetit, atėherė lėshoje mbi ne njė copė nga qielli (si dėnim)!

188.
Ai tha: "Zoti im e di mė sė miri pėr atė qė ju veproni!"

189.
Dhe ata e pėrgėnjeshtruan ate, andaj i goditi dėnimi i hijes. Vėrtet, ai ishte dėnimi i njė dite tė llahtarshme.

190.
Edhe nė kėtė (ngjarje) ka argumente, po shumica e tyre nuk u bėnė besimtarė.

191.
E Zoti yt, pa dyshim ėshtė Ai i plotfuqishmi dhe i mėshirshmi.

192.
E edhe ai (Kur'ani) ėshtė shpallje (zbritje) e Zotit tė botėve.

193.
Atė e solli shpirti besnik (Xhibrili).

194.
(E solli) Nė zemrėn tėnde, pėr tė qenė ti prej atyre qė tėrheqin vėrejtjen (pejgamber).

195.
(Tė shpallėm) Me gjuhė tė kulluar arabe.

196.
Dhe se ai (Kur'ani) ėshtė i pėrmendur edhe nė librat e mėparshėm.

197.
A nuk ishte pėr ata (pėr jobsimtarėt mekas) argument, se atė e dinin dijetarėt (ulemaja) e beni israilėve?

198.
E sikur t'ia shpallnim atė (Kur'anin) ndonjė joarabi,

199.
e ai t'ua lexonte atyre, ata nuk do t'i besonin atij.

200.
Dhe kėshtu, Ne u futėm atė (dyshimin) nė zemrat kriminelėve,

77 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:44 pm

shaban


operator/e
operator/e
201.
E ata nuk i besojnė atij (Kur'anit) derisa ta shohin dėnimin e dhembshėm,

202.
Dhe t'ju vijė befas, duke mos e hetuar.

203.
E atėherė tė thonė: "A thua do tė na jepet afat?"

204.
E si ata kėrkojnė shpejtimin e dėnimit tonė (kur i thanė pejgamberit sillnie dėnimin).

205.
Po mė thuaj se edhe nėse Ne u japim tė jetojnė vite me rradhė,

206.
e pastaj t'u vijė atyre ajo me ēka u tėrhiqet vėrejtja,

207.
ēka do t'u vlejė atyre ajo jetė qė gėzuan?

208.
Ne nuk kemi ndėshkuar asnjė fshat (vendbanim), e ai tė mos ketė pasur pejgamber.

209.
Qė ju pėrkujtojė (pėrfundimin e punės sė keqe). Ne nuk bėmė tė padrejtė.

210.
Atė (Kur'anin) nuk e sollėn djajt (si fallin falltorėve).

211.
Atyre as nuk u takon e as qė kanė mundėsi.

212.
Pse ata janė tė penguar edhe pėr ta dėgjuar!

213.
Pra, pėrpos All-llahut, mos lut zot tjetėr e tė bėhesh prej tė dėnuarėve.

214.
Dhe tėrhiqju vėrejtjen farefisit tėnd mė tė afėrt.

215.
E tė jeshė i butė ndaj besimtarėve qė tė pranuan ty.

216.
E nėse ata (jobesimtarėt) tė kundėrshtojnė, ti thuaj: "Unė jam i pastėr nga ajo qė punoni ju".

217.
Dhe mbėshtetu nė tė plotfuqishmin, mėshiruesin.

218.
I cili tė sheh kur tė ngrihesh nė kėmbė.

219.
(E tė sheh) Edhe lėvizjen tėnde nė mesin e atyre qė falen.

220.
Nė tė vėrtetė, Ai ėshtė dėgjuesi, i dijshmi.

221.
A t'u tregoj unė se kujt i vijnė djajtė?

222.
Ata i vijnė ēdo gėnjeshtari mėkatari.

223.
(U vijnė) Dhe hedhin dėgjimin, shumica e tyre gėnjejn.

224.
E pėr sa u pėrket poetėve (qė Muhammedi nuk ėshtė i tillė), ata i ndjekin tė humburit (nga e vėrteta).

225.
A nuk sheh se ata hidhen nė ēdo anė (sa lavdėrojnė, sa pėrqeshin).

226.
Dhe ata janė qė flasin atė ēka nuk punojnė.

227.
Me pėrjashtim tė atyre qė besuan, qė bėnė vepra tė mira, qė e pėrmendėn shumė All-llahun dhe qė u mbrojtėn pasi qė atyre iu bė e padrejtė. E ata qė bėnė zullum do ta kuptojnė se ē'pėrfundimi i shkojnė (ē'dėnim tė ashpėr ose ē'vendi nė Xhehennem do t'i nėnshtrohen).

78 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:44 pm

shaban


operator/e
operator/e
27. Neml1.
Ta, Sinė. Kėto janė ajete tė Kur'anit dhe tė librit tė kuptueshėm.

2.
Janė udhėrrefyes dhe myzhde pėr besimtarėt.

3.
Qė falin namazin dhe e japin zeqatin dhe mu ata janė tė bindur ndaj botės tjetėr.

4.
E atyre qė nuk bsojnė botėn e ardhme, Ne ua kemi hijeshuar veprat ndaj dhe ata bredhin.

5.
Tė tillėt janė ata qė u takon dėnimi mė i rėndė dhe mu ata do tė jenė mė tė dėshpruarit nė botėn tjetėr.

6.
E s'ka dyshim se ti (Muhammed) e pranon Kur'anin nga i Urti, i Dijshmi.

7.
(Pėrkujto) Kur Musai i tha familjes sė vet: "Unė e pash njė zjarr,e nga ai do t'ju sjellė ndonjė lajm ose do t'ju sjell njė urė tė ndezur qė tė ngroheni.

8.
E kur arriti te ai u thirr: "I bekuar ėshtė ai pranė zjarrit dhe ata pėrreth tij. I veēuar nė madhėri ėshtė All-llahu, Zot i botėve!

9.
O Musa, nė tė vėrtetė, Unė jam All-llahu, i plofuqishmi, i urti.

10.
E ti, hidhe shkopin tėnd! E kur e pa atė qė lėvizte si tė ishte gjarpėr, ai (nga frika) ktheu prapa duke mos pasur kujdes. (I thamė) O Musa! Mos u frikėso se pranė meje tė dėrguarit nuk frikėsohen!

11.
Pėrpos kush (nuk ėshtė i dėrguar) bėn mėkat (ai frikėsohet) e qė tė keqen e zėvendėson me tė mirėn, atėherė s'ka dyshim se Unė jam qė fali shumė dhe jam mėshirues.

12.
Fute dorėn tėnde nė xhepin tėnd, e ajo do tė dalė e bardhė pa kurrfarė tė keqe, e kėto janė ndėr nėntė argumente pėr tė (vajtur) te faraoni dhe populli i tij, se me tė vėrtetė ata jaė popull i prishur.

13.
E kur u erdhėn argumentet Tona tė qarta, ata thanė: "Kjo pa dyshim ėshtė magji!"

14.
Dhe, edhe pse bindshėm tė besueshėm nė to (se shin nga Zoti), i mohuan nė mėnyrė tė padrejtė e me mendjmadhėsi, pra shikoje se ēfarė ishte fundi i shkatėrrimtarėve.

15.
Ne i patėm dhėnė Davudit dhe Sulejmanit dituri, e ata tė dy thanė: "I falėnderohemi vetėm All-llahut qė na dalloi (me tė mira) mbi shumė robėr tė Tij besimtarė".

16.
E Sulejmani e trashėgoi Davudin dhe tha: "O njerėz, ne kuptojmė gjuhėn e shpendėve e na shtė dhuruar nga gjithēka, e, vėrtet ky ėshtė shpėrblim i qartė".

17.
E Sulejmanit ishte tubuar ushtria e vet qė pėrbėhej nga exhinėt, nga njerėzit dhe nga shpendėt dhe ata mbanin rendin.

18.
Deri atėherė kur ariitėn mbi luginėn e buburrecave, njė buburrėc tha: "O ju buburreca, hyni nė vendet tuaja qė tė mos u coptojė Sulejmani dhe ushtria e tij duke mos ju vėrejtur".

19.
E ai (Sulejmani) buzėqeshi i gėzuar prej fjalės sė tij dhe tha: "Zoti im, mė mudnėso qė tė falėnderoj tė mirat Tuaja qė m'i dhurove mua dhe prindėrve tė mi dhe qė tė bėj vepra tė mira qė Ti i pėlqen, e me mėshirėn Tėnde mė shtie nė mesin e robėrve Tuaj tė mirė!"

20.
Dhe vėshtroi shpendėt e tha: "Ē'ėshtė qė nuk e shoh pupėzėn? Jo, ajo nuk qenka kėtu!"

21.
Unė do tė dėnoj atė mė njė dėnim tė ashpėr ose do ta therrė ose ka pėr tė mė sjellė ndonjė argument tė fortė (si arsyetim).

22.
Ajo nuk zgjati shumė e tha: "Unė kuptova atė qė ti nuk je i njohur dhe tė erdha nga Sebei me njė lajm tė sigurt".

23.
Nė tė vėrtetė unė gjeta njė grua qė po i sundonte ata (Popullin e Sebe-it) dhe asaj i ishte dhėnė ēdo send, e ajo kishte njė fron tė madh.

24.
Madje takova atė dhe popullin e saj se adhurojnė diellin e jo All-llahun, po djalli ua kishte hijeshuar atė veprim tė tyre dhe i kishte shmangur prej rrugės sė drejtė, andaj ata nuk gjejnė udhėzim.

25.
(i kishte shmangur) Pėr tė mos adhuruar All-llahun qė nxjerr nė shesh (e di) tė fshehtėn nė qiej e nė tokė, dhe qė e di atė qė fshehni dhe atė qė publikoni.

26.
All-llahu ėshtė njė, nuk ka Zot tjetėr pos Tij, Zot i Arshit tė madh.

27.
Ai (Sulejmani) tha: "Do tė shohim se a e thua tė vėrtetėn apo je nga gėnjeshtarėt!"

28.
Shko me kėtė letrėn time e hidhjau atyre, largohu (pak) nga ata dhe pėrgjo se ēka bisedojnė!"

29.
Ajo (gruaja - Belkisa) tha: "O ju pari, mua mė ka arritur njė letėr madhėshtore!"

30.
(e lexova) Kjo ėshtė prej Sulejmanit (mandej e hapi, kur qe, nė tė) "Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!" (Bismil-lahir-Rahmanir-Rrahim!)

31.
(nė vazhdim shkruan) "Tė mos u mbani nė tė madh kundėr meje, po tė mė vini tė dorėzuar (edhe besimtarė)!"

32.
Ajo tha: "O ju pari, mė sugjeroni nė kėtė ēėshtje timėn se unė nuk do tė vendosi asgjė derisa edhe ju tė jepni pėlqim!"

33.
Ata (paria) i thanė: "Ne jemi tė fuqishėm dhe jemi luftėtarė tė rreptė, por puna qėndron te ti, e ti mendo se ēka do tė na urdhėrosh!"

34.
Ajo tha: "Kur sundusit e pushtojnė ndonjė vend, ata e rrėnojnė atė e parinė mė tė zgjedhur tė atij vendi e nėnshtrojnė. Kėshtu ata veprojnė!"

35.
Po unė do t'u dėrgojė atyre njė dhuratė (tė madhe), e do tė shohė se ēka do tė na sjellin tė dėrguarit (me dhuratė).

36.
E kur i erdhi ajo Sulejmanit, ai tha: "A me pasuri mė ndihmoni mua? E atė qė All-llahu mė ka dhėnė mua ėshtė shumė mė e dobishme nga ajo qė u ka dhėnė juve! Por ju krenoheni me dhuratat tuaja!"

37.
Kthehu te ata (i tha kryesuesit tė tė deleguarėve), se pėr Zotin ne do t'u vijmė atyre me njė ushtri, sė cilės ata nuk do tė mund t'i bėjnė ballė dhe do t''i dėbojmė prej aty tė nėnshtruar e tė poshtėruar!

38.
Ai (Sulejmani) tha: O ju pari, cili prej jush do tė mė sjellė fronin e saj, para se tė vijnė ata tė dorėzuar?"

39.
Njėri prej xhinėve tė vrazhdė (Ifriti) tha: "Unė do ta sjellė atė ty, para se tė ngritesh nga vendi yt, unė pėr tė kam fuqi dhe jam i sigurt!"

40.
E ai i cili kishte dituri nga libri tha: "Unė ta sjell atė ty sa ēel e mshel sytė (kėtij i tha sille)!" E kur e pa atė (fron) tė vendosur pranė tij (Sulejmani) tha: Kjo ėshtė dhuntia e Zotit tim qė tė sprovojė mua se a do ta falėnderoj, apo mos do ta pėrbuz. E kush falėnderon, ai falėnderon pėr tė mirėn e vet, e kush pėrbuz, Zoti im (s'ka nevojė), ėshtė i pa nevojė e bujar!"

41.
Ai (Sulejmani) tha: "Ndryshonia asaj fronin qė ta provojmė se a po e njeh apo ėshtė nga ata qė nuk dinė ta njohin!"

42.
E kur erdhi ajo, iu tha: "A ėshtė i kėtillė froni yt?" Ajo tha: "Si tė ishte vetė ai?!" (Sulejmani tha:) Neve na ėshtė dhėnė dituria pėrpara saj dhe ne ishim besimtarė para saj.

43.
Pse atė (Belkisėn) e kishte penguar (nga besimi i drejtė) ajo qė adhuronte, pos All-llahut, dhe ishte nga njė popull jobesimtar.

44.
Asaj iu tha: "Hyn nė pallat, e kur atė mendoi se ėshtė njė ujė i madh dhe i pėrvol kėmbėt". Ai (Sulejmani) tha: "Ky ėshtė njė pallat i lėmuar prej qelqi!" Ajo tha: "Zoti im, unė i kam bėrė krim vetes e tash i dorėzohem (pranoj besimin) All-llahut, sė bashku me Sulejmanin, Zotit tė gjithėsisė ".

45.
Ne ia dėrguam Themudit vėllain e tyre (nga gjaku), Salihun (t'u thotė): "Adhuronie All-llahun!" Kur qe, ata dy grupe qė kundėrshtoheshin.

46.
Ai (Salihu) tha: "O populli im, pėrse nguteni e kėrkoni tė keqen (dėnimin) para tė mirės, pse tė mos i kėrkoni falje All-llahut qė tė mėshiroheni?"

47.
Ata thanė: "Ne parandjejmė fatkeqėsi me ty dhe me ata qė janė me ty!" Ai tha: "Ndjella e fatit tuaj ėshtė te All-llahu, por vetė ju jeni njė popull qė ngatėrroheni!"

48.
E nė qytet ishin nėntė veta qė bėnin shkatėrrime nė tokė, e nuk pėrmirėsonin.

49.
Ata qė thanė: "Betohuni mes vete nė All-llahun, ta mbytni atė dhe familjen e tij natėn, e pastaj tė afėrmve tė tij t'u thoni: Ne nuk morėm pjesė nė mbytjen e familjes sė tij, dhe se ne jemi tė drejtė (tė vėrtetė)"

50.
Ata pėrgatiten njė kurth e Ne ua shpėrblyem kurthtin duke mos e hetuar ata.

79 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:45 pm

shaban


operator/e
operator/e
51.
Pra, vėshtro se ēfarė ishte pėrfundimi i dredhisė sė tyre. Nė tė vėrtetė, Ne zhdukėm tė gjithė ata dhe popullin e tyre.

52.
E kėto janė shtėpitė e tyre tė mbetura shkret pėr shkak tė mizorisė sė tyre. E nuk ka dyshim se nė kėtė (rrėnim) pėr njė popull qė kupton ka argument.

53.
Ne i shpėtuam ata qė besuan dhe qė ishin tė matur (duke iu shmangur mėkatit).

54.
(Pėrkujto) Lutin kur ai popullit tė vet i tha: "A bėni atė punė tė shėmtuar qė edhe vetė ju e kuptoni (se ėshtė e keqe)?"

55.
A vėrtet, ju nga epshi kontaktoni me meshkujt, i braktisni gratė tuaja? Ju jeni popull injorantė (xhahil)

56.
Pėrgjegje e popullit tė tij nuk qe tjetėr vetėm se tė thonė: "Pėrzienie familjen e Lutit nga vendi juaj, sepse ata janė njerėz qė ruajnė pastėrtinė?"

57.
E Ne e shpėtuam atė dhe familjen e tij, pėrveē gruas sė tij, sė cilės ia caktuam tė mbetet me tė dėnuarit.

58.
E kundėr atyre lėshuam njė shi (me gurė); i shėmtuar ishte ai shi pėr ata tė cilėve iu kishte tėrhequr vėrejtja.

59.
Thuaj (o i dėrguar): "Falėnderimi i qoftė All-llahut, e shpėtimi qoftė ndaj robėrve tė Tij qė Ai i zgjodhi (pejgamberėt)! A mė i mirė (pėr tė besuar) ėshtė All-llahu, apo ata qė ia bėjnė shok?"

60.
Ai krijoi qiejt e tokėn, qė pėr ju lėshoi shi nga qielli, e Ne me tė bėmė tė lulėzojnė kopshte tė bukura, qė pėr ju ka qenė e pamundshme t'i bėni tė mbijnė bimėt nė to; A mos ka ndonjė zot tjetėr pos All-llahut? Jo, por ata janė popull qė shtrembėrojnė (tė vėrtetėn).

61.
A ėshtė Ai qė tokėn e bėri vendqėndrim e nėpėr tė rrjedhin lumenj, dhe asaj (tokės) i bėri (male) pėrforcuese, dhe nė mes dy deteve bėri ndarje. A ka pėrveē All-llahu zot tjetėr? Jo, por shumica e tyre nuk e dinė.

62.
A ėshtė Ai qė i pėrgjigjet nevojtarit (tė mjerit) kur ai e thėrret, duke ia larguar tė keqen e juve ju bėn mbizotėrues tė tokės. A ka zot tjetėr pos All-llahut? Jo, por ju shumė pak pėrkujtoni.

63.
Ai qė ju orienton nė errėsirat e tokės e tė detit, dhe ai qė pranė mėshirės sė Tij (shiut), si myzhde i lėshon erėrat. Vallė, a ka tjetėr zot pos All-llahut? E lartė ėshtė madhėria e Tij nga ēka ia pėrshkruajnė shok.

64.
Ai qė e filloi krijimin (e njeriut) e pastaj e pėrsėriti atė (e ringjall pas vdekjes) dhe Ai qė ju furnizon nga qielli e toka. A mos ka zot tjetėr pos All-llahut? Thuaj: "Silni argmentet tuaja, nėse jeni tė sinqertė!"

65.
Thuaj: "Askush veē All-llahut as nė qiejt, as nė tokė nuk e di tė fshehtėn, as nuk e din se kur ringjallen!"

66.
Por, dijenia e tyre arrihet nė botėn tjetėr (kur tė pėrjetojnė ēka u ėshtė premtuar). Ja, ata dyshojnė pėr kėtė (pėr botėn tjetėr), bile janė tė verbėr ndaj saj.

67.
Ndėrsa ata tė cilėt nuk besuan thanė: "A pasi tė (vdesim) bėhemi dhe e pluhur ne edhe prindėrit tanė, (a thua) do tė ringjallemi?

68.
Kjo na ėshtė premtuar neve e dhe prindėrve tanė mė pėrpara, por kjo nuk ėshtė gjė tjetėr veēse legjendė e tė parėve!"

69.
Thuaj: "Udhėtoni nėpėr tokė dhe shikoni se si ishte pėrfundimi i kundėrshtarėve!"

70.
Po ti (Muhammed) mos u trazo pėr ta, e as mos e ngushto veten nga ato dredhi qė bėjnė!

71.
E ata thonė: "Po qe se jeni tė sigurt nė ato ēka flitni, kur do tė realizohet ai premtim (me dėnim)?"

72.
Ti thuaj: "Tanimė u ėshtė ngjeshur juve njė pjesė e atij premtimi pėr tė cilin po ju ngutet juve!"

73.
S'ka dyshim se Zoti yt ėshtė shumė bėmirės ndaj njerėzve, por shumica e tyre nuk e falėnderojnė.

74.
E ėshtė e sigurt se Zoti yt di ēka fshehin zemrat e tyre dhe ēka shfaqin haptazi.

75.
Nuk ka asgjė tė fshehur nė qiell e as nė tokė, e tė mos jetė e shėnuar nė librin e saktė (dijen e Zotit).

76.
Vėrtet, ky Kur'an u rrėfen beni israilve tė shumtėn e asj qė ata ishin tė pėrēarė.

77.
Dhe pamėdyshje ai ėshtė udhėrrėfyes e mėshirė pėr besimtarėt.

78.
E Zoti yt, vėrtet do tė gjykojė mes tyre me drejtėsinė e Tij, e Ai ėshtė i gjithfuqishmi e dijshmi.

79.
E ti pra, mbėshtetu nė All-llahun se me tė vėrtetė ti je nė tė drejtėn e sigurt.

80.
Ti nuk mund t'i bėsh tė dėgjojnė tė vdekurit, e as nuk mund ta bėsh tė shurdhėtin tė dėgjojė thirrjen, e sidomos kur ata ta kthejnė shpinėn.

81.
E as qė mund t'i largosh tė verbėrit nga humbja e tyre (zemrat e verbėra), ti nuk mund ta bėsh tė dėgjojė ndonjė tjetėr, vetėm atė qė i beson argumentet Tona, e ata janė myslimanė.

82.
E kur kundėr tyre do tė bėhet fjala (e dėnimit) realitet. Ne do t'u nxjerrim njė shtazė nga toka qė do t'u flasė (ose do t'i lėndojė), sepse njerėzit nuk ishin tė bindur nė argumentet Tona.

83.
E ditėn kur do tė tubojmė prej secilit popull grupe nga ata qė kanė mohuar argumentet tona, ata tė vėrė njėri pas tjetrit, do tė jenė tė penguar.

84.
Deri sa tė arrijnė (nė vendin e llogarisė), Ai u thotė: "A ju i mohuat argumentet e Mia duke mos i menduar dhe formuar dije pėr to? E ēka vepronit ju ashtu (nė dunja)?"

85.
Dhe kundėr tyre zbatohet vendimi (i dėnimit) pėr shkak se bėnė krim dhe ata nuk do tė flasin.

86.
A nuk shohin ata se Ne ua bėmė natėn qė tė pushojnė, kurse ditėn tė ndritshme. Nė kėtė ka argument pėr njė popull qė beson.

87.
(pėrkujto) Ditėn kur i fryhet surit, e tė frikėsohet kush ėshtė nė tokė, pėrpos kė do All-llahu (tė mos frikėsohet) dhe t'i vjnė Atij tė gjithė tė pėrulur.

88.
E, i sheh kodrat e mendon se ato janė tė palėvizshme, ndėrsa ato lėvizin si retė, (kjo ėshtė) mjeshtėri e All-llahut qė pėrsosi ēdo send, e Ai ėshtė hollėsisht i njohur se ēka punoni.

89.
Kush ka bėrė vepėr tė mirė, atij do t'i takojė (shpėrblim) edhe mė i mirė se ajo dhe ata do tė jenė tė siguruar prej tmerrit tė asaj dite.

90.
E kush do tė paraqitet me punė tė kėqia (me besim tė gabuar), ata do tė hidhen tė pėrmbysur nė fytyrat e tyre nė zjarr, (u thuhet) Ju nuk shpėrbleheni me tjetėr pos me atė qė punuat.

91.
Unė jam urdhėruar tė adhuroj vetėm Zotin e kėtij qyteti, tė cilin Ai e bėri tė shenjtė, se Atij i takon ēdo send, dhe jam urdhėruar tė jemė prej besimtarėve tė sinqertė.

92.
E, edhe ta lexoj Kur'anin, e kush pranon udhėzimin e tij, ai udhėzohet vetėm pėr tė mirėn e vet, e kush ka humbur, ti thuaj: "Unė vetėm tėrheq vėrejtjen".

93.
Dhe thuaj: "Falėnderoj All-llahun, e Ai do t'ua tregojė argumentet e veta dhe do t'i kuptoni ato atėherė (kur nuk u bėn dobi). Zoti yt nuk ėshtė indiferent ndaj asaj qė veproni ju".

80 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:46 pm

shaban


operator/e
operator/e
28. Kasas1.
Ta, Sinė, Mimė.

2.
Kėto janė ajetet e librit (tė Kur'anit) tė plotkuptueshėm.

3.
Qė po t'i lexojnė ty nga lajmi rreth Musait, e qė ėshtė e vėrtetė pėr njė poppull qė beson.

4.
Me tė vėrtetė, faraoni ka ngritur kryet lart nė tokė, e popullin e saj e grupėzuar dhe njė grup prej tyre e shtyp, ashtu qė djemt e tyre ua mbyt, e gratė e tyre ua lė tė jetojnė. Vėrtet, ai ishte prej mė shkatėrrimtarėve.

5.
E Ne duam t'i lartėsojmė ata qė u shtypėn nė tokė, t'i bėjmė udhėheqės dhe t'i bėjmė trashėgues.

6.
Dhe atyre t'u japim pushtet nė tokė, e faraonit, Hamanit dhe ushtrisė sė kėtyre dyve t'ua tregojmė atė qė ruheshin (ia kishin frikėn).

7.
Ne nėnėn e Musait e inspiruam: t'i japė atij gji, e kur tė keshė frikė pėr tė, atėherė atė hidhe nė lumė, e mos u frikėso as mos u pikėllo, se Ne do ta kthejmė atė ty dhe do ta bėjmė atė nga tė dėrguarit.

8.
E atė e gjeti familja e faraonit, ashtuqė nė fund ai t'u bėhet atyre armik e dėshprim. Vėrtet, faraoni, Hamani dhe ushtria e tyre ishin kundėrshtarė (gabonin me qėllim).

9.
E gruaja e faraonit tha: "Shpresė gėzimi pėr mua dhe pėr ty, mos e mbytni atė, ndoshta do tė na sjellė dobi ose do ta adoptojmė pėr fėmijė". Pra ata nuk e dinin rrjedhimin.

10.
E zemra e nėnės sė Musait agoi e zbrazėt (kur kuptoi se ka rėnė nė duar tė faraonit) dhe gati ta zulojė atė (fėmijėn), sikur tė mos ia forconim Ne zemrėn e saj qė tė bėhet e bindur (nė premtimin e All-llahut).

11.
E ajo i tha motrės sė tij: "Gjurmoje atė", kurse ajo e shikonte atė prej sė largu dhe ata nuk e hetonin (se ishte motra e tij qė e pėrcjell).

12.
Ndėrsa Ne ia patėm ndaluar atij mė parė thithjen e gjinit, e ajo (motra e Musait) tha: "A doni t'ju tregoj pėr njė familje qė do tė kujdeset pėr tė dhe qė do tė jenė tė sinqertė ndaj tij?"

13.
Dhe ashtu atė e kthyem te nėna e vet qė ajo tė jetė e kėnaqur e jo e pikėlluar dhe qė ta kuptojė ajo se premtimi i All-llahut ėshtė i vėrtetė e i sigurt, por shumica e tyre nuk e dinė.

14.
E pasi ai (Musai) e arriti moshėn madhore dhe u bė i pjekur, Ne i dhamė urtėsi e dituri. Kėshtu ne i shpėrblejmė bamirėsit.

15.
Dhe ai hyri nė qytet nė njė kohė tė pahetuar prej banorėve tė tij, dhe nė tė i gjeti dy veta qė po pėrlaheshin, njėri prej ithtarėve tė tij e tjetri prej armiqve tė tij, e ai i anės sė tij i kėrkoi ndihmė kundėr armikut dhe Musai i ra grusht e ai vdiē. Ai (Musai) tha: "kjo ėshtė prej veprave tė djallit, e s'ka dyshim se ai ėshtė armik i hapėt qė shpie nė humbje".

16.
Ai tha: "Zoti im, unė e ngarkova veten e Ti mė fal mua!" Dhe Ai ia fali, se Ai ėshtė qė fal shumė, ėshtė mėshirues.

17.
Ai tha: "Zoti im, betohem nė ato tė mira qė m'i dhurove mua se kurrė nuk do tė vihem nė ndihmė tė kriminelėve".

18.
Dhe (Musai) agoi i frikėsuar nė qytet e duke pritur (se ēka po i ngjanė), kur qe, ai i cili e kishte kėrkuar ndihmė dje, e thirri sėrish (nė ndihmė), e Musai i tha: "Vėrtet ti qenke ngatėrrestar i njohur!"

19.
E kur deshi ta rėmbejė atė qė ishte armik i tė dyve, ai tha: "A do tė mė mbysėsh mua siē e mbyte dje njeriun, ti nuk do tjetėr, vetėm se do tė bėhesh arrogant nė tokė, e nuk dėshiron tė jeshė nga pėrmirėsuesit!"

20.
Dhe erdhi njė njeri qė ngutej nga ana mė e largėt e qytetit e tha: "O Musa, parėsimi ėshtė duke biseduar pėr tė mbytur ty, pra ti dil (ik), unė jam kėshillues yti".

21.
E ai doli prej aty i frikėsuar e duke pritur (se ē'po ndodh) dhe tha: "O Zoti im, mė shpėto prej popullit zullumqar".

22.
Dhe kur drejtua kah Medjeni tha: "Shpresoj qė Zoti im tė mė orientojė rrugės sė drejtė".

23.
E kur arriti ujin e Medjenit, aty gjeti njė grumbull njerėzish qė po i jepnin bagėtisė ujė, e pak mė larg prej tyre vėrejti dy gra qė po i ndalnin (kafshėt e tyre) e u tha: "E ēka ėshtė puna e juve dyjave?" Ato qė tė dyja i thanė: "Ne nuk u japim ujė deri qė tė largohen barinjtė, kurse babai ynė ėshtė shumė i vjetėr!"

24.
Atėherė ai u dha ujė (kafshėve) tė tyre, pastaj u largua anash nėn njė hije e tha: "O Zoti im, unė kam nevojė pėr ēkado qė tė mė japėsh!"

25.
E njėra prej tyre erdhi te ai, ecte e turpėrueshme, e tha: "Babai im tė thėrret qė tė paguaj ty shpėrblimin pėr atė qė na u dhe (bagėtisė) ujė!" E Kur shkoi (Musai) tek ai dhe ia tregoi atij ngjarjen, ai tha: "Mos ke frikė, paske shpėtuar nga populli zullumqar!"

26.
Njėra prej atyre dyjave tha: "O babai im, merre kėtė nė shėrbim me pagė, pse mė i miri i atij qė do ta marrėsh nė shėrbim ėshtė ai i fuqishmi, e besniku!"

27.
Ai (Shujabi) tha: Unė dėshiroj tė martojė ty me njėrėn prej kėtyre dy vjzave tė mia, me kusht qė tė shėrbesh tetė vjet, e nėse i plotėson dhjetė, ai ėshtė vullneti yt, e unė nuk dėshiroj tė rėndojė ty, e nė dashtė All-llahu, ti do tė gjejsh te unė mirėkuptim!"

28.
Ai (Musai) tha: "Kjo le tė mbetet mes meje e teje, e cilindo afat qė do ta kryej nga kėta tė dy, nuk do tė ketė pėrgjegjėsi pėr mua. Pėr kėtė qė po themi All-llahu ėshtė garant".

29.
E kur Musai e kreu afatin dhe udhėtoi me familjen e vet, e vėrejti kah ana e Turit njė zjarr, e familjes sė vet i tha: "Rrini kėtu, unė kam vėrejtur njė zjarr, ndoshta do t'ju sjell nga ai ndonjė lajm ose ndonjė urė nga zjarri qė tė ngroheni".

30.
Dhe kur arrit tek ai (zjarr) nga ana e djathtė e luginės sė atij vendi tė bekuar me pemė u thirr: "O Musa, s'ka dyshim se Unė jam All-llahu, Zoti i botėve!"

31.
Dhe ti hidhe shkpoin tėnd! E kur e pa Mussi se po lėviz si tė ishte gjarpėr i shpejtė, ktheu tė ikė e nuk e vėstroi prapa. O Musa, ktheu ku ishe e mos u frikėso se me tė vėrtetė ti je i sigurt.

32.
Fute dorėn nė xhep e ajo do tė dalė e bardhė pa ndonjė tė metė dhe shtrėngoje pėr vete krahun tėnd kur tė frikėsohesh. Kėto janė dy argumente nga Zoti yt pėr te faraoni dhe rrethi i tij, se me tė vėrtetė ata janė popull i prishur.

33.
Ai (Musai) tha: "O Zoti im, unė kam mbytur njė njeri prej tyre, e frikėsohem se do tė mė mbysin!"

34.
E vėllai im, Haruni, ėshtė mė orator se unė, andaj dėrgoje atė me mua ndihmė qė tė vėrtetojė fjalėt e mia. Unė kam frikė se do tė mė shpallin gėnjeshtar.

35.
(All-llahu iu pėrgjegj) Tha: "Ne do ta forcojmė ty krahun me vėllain tėnd dhe me argumentet Tona do t'ju japim pushtet juve dyve ashtu qė ata tė mos mund t'u afrohen juve, andaj ju tė dy dhe ata qė u janė bindur juve, jeni ngadhėnjimtarė".

36.
E kur Musai ua solli atyre argumentet Tona tė qarta, ata thanė: "Kjo nuk ėshtė tjetėr vetėm se magji e trilluar dhe kėtė nuk e kemi dėgjuar as ndėr prindėrit tanė tė hershėm!"

37.
E Musai tha: "Zoti im e di mė sė miri pėr atė qė u erdhi me udhėzim prej Tij dhe kujt do t'i takojė pėrfundimi i mirė, se mizorėt me siguri nuk do tė kenė shpėtim".

38.
E faraoni tha: "O ju pari, unė nuk njoh njoh zot tjetėr pėr ju pos meje, andaj ti o Haman, m'i pjek (tullat) nga dheu e mė ndėrto njė kullė tė lartė ndoshta do tė arrijė ta shoh zotin e Musait, sepse unė mendoj se vėrtet ai ėshtė gėnjeshtar".

39.
Dhe ashtu ai dhe ushtėria e tij u sollėn nė tokė me kruenėēėsi ndaj tė vėrtetės dhe menduan se nuk do tė kthehen te Ne.

40.
Andaj, Ne e kapėm atė dhe ushtėrinė e tij dhe e hodhėm nė det, shiko pra se si pėrfundojnė mizorėt.

41.
Dhe ata i bėmė prijėsa qė thėrrasin pėr nė zjarr dhe nė ditėn e kijametit atje nuk do t'u ndihmohet.

42.
Edhe nė kėtė botė i kemi pėrcjellė ata me mallkim, kurse nė ditėn e kijametit ata janė tė pėrbuzur.

43.
E pasi i shkatėrruam popujt e mėparshėm, Ne Musait i dhamė librin qė ėshtė dritė pėr njerėz dhe udhėzim e mėshirė qė tė marrin mėsim.

44.
E ti nuk ishe nė anėn perėndimore (tė vendit ku All-llahu i foli Musait) kur Ne Musait ia besuam shpalljen (e bėmė pejgamber dhe dėrguam te faraoni), e ti as nuk ishe aty pran.

45.
Por Ne krijuam popuj (mes Musait e teje Muhammed), e koha ka zgjaur (ndaj, tė dėrguam ty). Dhe nuk banove nė mesin e popullit tė Medjenit e t'u lexosh kėtyre argumentet Tona (lajmin pėr Musain, pėr Shuajbin, pėr vajzat e tij), por Ne tė dėrguam (dhe tė njoftuam).

46.
Dhe ti nuk ke qenė pranė Kodrės Tur kur Ne e thirrėm (Musain), por (tregimi ynė) ėshtė mėshirė nga Zoti yt, pėr t'ia tėrhequr vėrejtjen njė populli qė para teje nuk u kishte ardhur pejgamber, dhe ashtu ata tė marrin mėsim.

47.
Dhe tė mos thonė, kur t'i godasė ndonjė e papritur, tė cilėn e kanė merituar vetė: "Zoti ynė, pėrse nuk na ke dėrguar ndonjė pejgamber qė tė pasonim argumentet Tua e tė bėheshim besimtar!"

48.
E kur Atyre u erdhi e vėrteta nga ana Jonė, ata thanė: "Pėrse nuk iu dha atij (Muhammedit) sikurse Musait (ndonjė mrekulli materiale)! Po a nuk e mohuan atė qė iu dha Musait mė parė?" E, thanė: "Dy magji qė pėrmbajnė njėra-tjetrėn. Dhe thanė: Ēdonjėrėn prej tyre ne e mohojmė!"

49.
Thuaj: "Nėse ėshtė e vėrtetė ēka thoni, atėherė sillni njė libėr prej All-llahut qė ėshtė edhe mė udhėzues se kėta dy (Tevrati e Kur'ani), e ti pėrmbahem edhe unė atij?"

50.
E nėse ata nuk tė pėrgjigjen ty, atėherė dije se ata ndjekin vetėm dėshirat e veta, e kush ėshtė mė humbur se ai qė duke pasur fakt prej All-llahut, ndjek epshin e vet? S'ka dyshim se All-llahu nuk udhėzon popullin zullumqar.

81 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:46 pm

shaban


operator/e
operator/e
51.
Ndėrsa Ne pandėrprerė u dėrguam atyre shpalljen, ashtuqė tė mendojnė.

52.
E atyre qė Ne ua dhamė librin pėrpara kėtij, disa prej tyre i besojnė kėtij (Kur'anit).

53.
Dhe kur u lexohet atyre, thonė: "Ne kemi besuar atij, ajo ėshtė e vėrtetė prej Zotit tonė, ne edhe para tij kemi qenė myslimanė!"

54.
Atyre u jepet shpėrblim i dyfishtė pėr arsye se bėnė durim, dhe ata tė keqen e largojnė me tė mirėn, e nga ajo qė Ne e furnizuam, ata japin.

55.
Dhe kur e dėgjojnė ndonjė llomotitje marrėzie, i kthejnė shpinėn dhe thonė: "Ne kemi vepra tona e ju tuajat, qofshit larg nesh, ne nuk na duhen injorantėt!"

56.
Ėshtė e vėrtetė se ti nuk mund ta udhėzosh atė qė do ti, por All-llahu udhėzon kė tė dojė dhe Ai ėshtė qė di mė sė miri pėr tė udhėzuarit.

57.
Ata thanė: "Nėse ne ndjekim rrugėn e drejtė sė bashku me ty, ne me tė shpejtė do tė jemi tė dėbuar prej vendit tonė!" Po a nuk u siguruam Ne atyre njė vend tė shenjtė e tė sigurt qė aty sillen frutat e ēdo sendi si furnizim mga ana Jonė, po shumica e tyre nuk e dinė.

58.
E sa vendbanime qė pėrbuzėn jetėn e vet Ne i kemi shkatėrruar, e ja, ato janė shtėpitė e tyre, qė pas tyre ato pak kohė janė banuar prej dokujt dhe Ne ishim trashėgues tė tyre.

59.
Zoti yt nuk ėshtė i tillė qė tė shkatėrrojė venbanimet para se nė kryeqendėr tė tyre tė dėrgoj pejgamber, i cili do t'u lexojė atyre argumentet Tona, dhe Ne nuk shkatėrruam vendbanime, po vetėm kur banorėt e tyre ishin zullumqarė.

60.
Dhe ēdo gjė qė u ėshtė dhėnė juve ėshtė kėnaqėsi dhe shije e kėsaj bote, ndėrsa ajo qė ėshtė te All-llahu (thevabi) ėshtė shumė mė e mirė dhe pėrhershme, pra, a nuk mendoni?

61.
A ėshtė ai, tė cilit Ne i kemi premtuar njė premtim tė mirė (pėr Xhennet), sikurse ai tė cilit i kemi dhėnė kėnaqėsi tė kėsaj jete, kurse nė ditėn e kijametit ai do tė jetė prej tė dėnuarve?

62.
(pėrkujto) Ditėn kur i thėrret ata e u thotė: "Ku janė ata shokėt e Mi, tė cilėt ju i pandehnit (si zota)?"

63.
E ata, tė cilėt e merituan fjalėn (dėnimin), thonė: "Zoti ynė, kėta janė qė ne i humbėm, i humbėm ata si hunbėm edhe vetė, ne para Teje tėrhiqėm se ata nuk na adhuruan neve!"

64.
Dhe u thuhet: "Thirrni zotat tuaj"! Ata i thėrrasin, por ata nuk u pėrgjigjen dot, dhe shohin dėnimin. E atėherė (do tė dėshironin) sikur tė kishin qenė nė rrugėn e drejtė (e tė mos pėrjetonin dėnimin).

65.
Dhe ditėn kur (All-llahu) i thėrret ata e u thotė: "Ēfarė pėrgjigje u keni dhėnė tė dėrguarve?"

66.
Atė ditė atyre u humbin faktet dhe ata nuk konsultohen ndėrmjet vete.

67.
E pėr sa i pėrket atij qė ėshtė penduar, qė ka besuar dhe ka bėrė vepra tė mira, ai le tė shpresojė se ėshtė nga tė shpėtuarit.

68.
Zoti yt krijon ēka tė dojė dhe zgjedh kė tė dojė, atyre nuk u takon zgjedhja. I pastėr edhe i lartė ėshtė All-llahu nga ēka i pėrshkruajnė pėr shok.

69.
Dhe Zoti yt e di se ē'fshehin zemrat e tyre dhe se ē'faqin haptazi.

70.
Ai ėshtė All-llahu, nuk ka Zot tjetėr pos Tij, vetėm Atij i takon falėnderimi nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr dhe vetėm Atij i takon gjykimi dhe te Ai ktheheni.

71.
Thuaj: "Sikur All-llahu t'a bėnte natėn tė pėrhershme (t'ua zgjaste) deri nė ditėn e kijametit, ē'mendoni, cili zot pos All-llahut do t'ju sillte juve dritė? A nuk merrni vesh"

72.
Thuaj: "Mė tregoni, nėse All-llahu ua bėn ditėn tė vazhdueshme deri nė ditėn e kijametit, cili zot pos All-llahut do t'ju sjellė natė qė tė pushoni nė tė? A nuk shihni (sa po gaboni)?"

73.
Po mėshira e Tij, u bėri juve natėn dhe ditėn pėr tė pushuar nė tė dhe pėr tė pėrfituar nga begatitė e Tij, prandaj, tė jini mirėnjohės!.

74.
Dhe ditėn qė i fton (All-llahu) e, thotė: "Ku janė ata qė i menduat shokė tė Mi?"

75.
Dhe Ne do tė nxjerrim prej ēdo populli dėshmitarė e u themi: "Sillni argumentin tuaj!" Atėherė do ta kuptojnė se e drejta (pėr Zot) ėshtė vetėm e All-llahut, dhe dėshton ēdo trillim i tyre.

76.
Karuni ishte nga populli i Musait dhe ai shtypte atė popull ngase Ne i patėm dhėnė aq shumė pasuri sa qė njė grup i fuqishėm mezi bartin ēelėsat e (pasurisė sė) tij, e kur populli i vet i tha: "Mos u kreno aq fortė sepse All-llahu nuk i do tė shfrenuarit!"

77.
Dhe me atė qė tė ka dhėnė All-llahu, kėrko (ta fitosh) botėn tjetėr, e mos le mangu atė qė tė takon nga kjo botė, dhe bėn mirė ashtu siē tė ka bėrė All-llahu ty, e mos bėn tė kėqia nė tokė, se All-llahu nuk i do ērregulluesit.

78.
Ai (Karuni) tha: "Mė ėshtė dhėnė vetėm nė saje tė dijes sime!" Po a nuk e di ai se All-llahu shkatėrroi para tij nga popujt e lashtė asish qė ishte edhe mė i fuqishėm e mė i pasur se ai, po mėkatarėt kriminelė as qė do tė pyeten pėr fajet e tyre (meqė All-llahu e di).

79.
Ai (Karuni) doli para popullit tė vet me stolinė e vet, e ata qė kishin synim jetėn e kėsaj bote thanė: "Ah, tė kishim pasur edhe ne si i ėshtė dhėnė Karunit, vėrtet ai ėshtė fatbardhė!"

80.
E ata qė ishin tė zotėt e diturisė thanė: "Tė mjerėt ju, shpėrblimi i All-llahut ėshtė shumė mė i mirė pėr atė qė besoi dhe bėri vepėr tė mirė, po atė nuk mund ta arrijė kush pėrveē durimtarėve!"

81.
Po Ne atė dhe pallatin e tij i shafuam nė tokė dhe, veē All-llahut nuk pati qė ta mbrojė e as vetė nuk pati mundėsi tė mbrohet.

82.
E ata qė dje lakmuan tė ishin nė vendin e tij, filluan tė thonė: "A nuk shihni se All-llahu me tė vėrtetė i jep begati e komoditet atij qė do nga robėrit e vet, e edhe ia mungon atė atij qė do, e sikur All-llahu tė mos bėnte mėshirė ndaj nesh, do tė na sharronte nė tokė edhe neve; sa habi, se si jobesimtarėt nuk gjejnė shpėtim!"

83.
Atė, vend tė pėrjetshėm (Xhennetin) u kemi pėrcaktuar atyre qė nuk duan as mendjemadhėsi e as ngatėrresė nė tokė, e pėrfundim i kėndshėm u takon atyre qė i frikėsohen All-llahut.

84.
Kush sjell me vete punė tė mirė, atij do t'i takojė shpėrblimi edhe mė i madh, ndėrsa ai qė paraqitet me punė tė kėqija, do t'i jepet dėnim vetėm aq sa e ka merituar.

85.
S'ka dyshim se Ai qė ta bėri obligim Kur'anin, Ai do tė kthejė ty aty kah erdhe. Thuaj: "Zoti im e di mė mirė kush ėshtė qė solli udhėzim tė drejtė dhe kush ėshtė nė humbje tė sigurt".

86.
Ti as nuk ke shpresuar se do tė shpallet ty libri, por kjo ėshtė mėshirė e Zotit tėnd, andaj ti kurrsesi tė mos jeshė ndihmėtar i jobesimtarėve.

87.
Dhe kurrsesi ata tė mos shmangin ty nga ajetet e All-llahut meqė ato t'u kanė shpallur ty, dhe ti thirr te Zoti yt dhe kurrsesi mos u bėn pasues i dėshirave tė idhujtarėve.

88.
Veē All-llahut mos adhuro ndonjė zot tjetėr, s'ka tė adhuruar tjetėr veē Tij. Vetėm Atij i takon gjykimi dhe te Ai do tė ktheheni!

82 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:47 pm

shaban


operator/e
operator/e
29. Ankebut1.
Elif, Lamė, Mimė.

2.
A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?"

3.
Ne i sprovuam ata qė shin para tyre, ashtu qė All-llahu gjithqysh do t'i dallojė ata qė e thanė tė vėrtetėn do t'i dallojė dhe gėnjeshtarėt.

4.
A mos menduan ata qė bėjnė vepra tė kėqija (krime) se do tė na shpėtojnė (t'i ikin dėnimeve)? Sa i shmtuar ėshtė gjykimi i tyre!

5.
E kush shpreson takimin (shpėrblimin) e All-llahut, s'ka dyshim se afati i All-llahut do tė vijė patjetėr, e Ai ėshtė dėgjuesi i dijshmi.

6.
E kush lufton (pėrpiqet pėr tė mirė), ai bėn luftė pėr vete, se All-llahu vėrtet nuk ka nevojė pėr askė nė tėrė botėn.

7.
Po ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, Ne me siguri do t'ua shlyejmė tė kėqijat do t'i shpėrblejmė mė sė miri pėr atė qė vepruan.

8.
Ne e kemi obliguar njeriun me punė tė mira ndaj prindėrve tė vet, e nėse ata tė dy pėrpiqen tė shpiejnė ty qė tė mė pėshkruash Mua shok (zot tjetėr) pėr ēka ti nuk di asgjė, atėherė ti mos i respekto ata. Kthimi juaj ėshtė te Unė, e Unė do t'ju njoftoj pėr atė qė keni vepruar.

9.
E ata qė besuan e bėnė vepra tė mira, ata do t'i rradhisim ndėr mė tė mirėt.

10.
Ka disa njerėz qė thonė: "Ne i kemi besuar All-llahut, e kur goditet me ndonjė tė keqe pėr shkak tė (rrugės sė) All-llahut, si sprovimin prej njerėzve e trajton si dėnimin e All-llahut (prej tė cilit njerėzi ikin prej mosbesimit nė besim), e nėse vjen ndonjė fitore prej Zotit tėnd, ata do tė thonė: "Ne kemi qenė me ju!" Po a nuk ėshtė All-llahu qė di mė sė miri pėr atė qė ėshtė nė zemrat e njerėzve?

11.
All-llahu do t'i vėrė nė pah ata qė besuan dhe do t'i vėrė nė thumb hipokritėt.

12.
Ata qė nuk besuan u thanė atyre qė besuan: "Ejani nė rrugėn (nė fenė) tonė, e ne po i bartim mėkatet tuaja (po qe se ėshtė mėkat rruga jonė). Po ata nuk do tė bartin asgjė nga mėkatet e tyre, nė tė vėrtetė ata janė gėnjeshtarė.

13.
Ata pa tjetėr do tė bartin barrėn e vet, e me atė veten edhe barrė tjera, e nė ditėn e kijametit do tė merren nė pėrgjegjėsi pėr atė qė kanė trilluar.

14.
Ne e dėrguam Nuhun te populli i vet, e ai kaloi ndėr ata njėmijė pa pesėdhjetė vjet, e ata meqė ishin horra i pėrfshiu vėrshimi.

15.
Ndėrsa atė vetė dhe tė tjerėt qė ishin nė anije, i shpėtuam dhe Ne atė (ngjarje) e bėmė argument pėr tėrė botėn.

16.
Edhe Ibrahimin (e dėrguam) kur ai popullit tė vet i tha: "Adhuronie All-llahun dhe keni frikė prej Atij, se kjo, nėse e kuptoni, ėshtė shumė mė mirė pėr ju.

17.
Ju nė vend tė All-llahut jeni duke adhuruar vetėm idhuj qė i trilloni vetė si gėnjeshtarė. S'ka dyshim se ata qė i adhuroni nė vend tė All-llahut, nuk posedojnė furnizimin tuaj, pra kėrkonie furnizimin te All-llahu, adhuronie Atė dhe shprehni falėnderimin Atij, pse te Ai do tė ktheheni".

18.
Po nėse ju pėrgėnjeshtroni, edhe popuj para jush pėrgėnjeshtruan, e tė dėrguarit nuk i takon tjetėr pos komunikimi i kuptueshėm.

19.
A nuk e kanė vėrejtur ata se si All-llahu nis krijimin, e pastaj atė e pėrsėrit, e kjo ėshtė lehtė pėr All-llahun.

20.
Thuaj: "Udhėtoni nėpėr tokė e shikoni se si filloi krijimi, pastaj All-llahu e fillon krijesėn tjetėr (ringjalljen). Ėshtė e vėrtet se All-llahu ka mundėsi pėr ēdo send.

21.
Ai ndėshkon atė qė do dhe mshiron kė tė dojė dhe te Ai do tė silleni.

22.
Ju nuk keni mundėsi ta bėni tė paaftė (Zotin tuaj t'ju dėnojė) as nė tokė e as nė qiell, dhe pėrpos All-llahut, nuk keni as mbrojtės as ndihmėtar".

23.
E ata qė nuk besuan argumentet e All-llahut dhe takimin me Tė, tė tillėt kanė humbur shpresėn nga mėshira Ime dhe ata i pret dėnimi i hidhur.

24.
Po pėrgjegjja e popullit tė tij nuk ishte tjetėr vetėm tė thotė: "Mbytnie atė (Ibrahimin) ose digjnie!" Mirėpo, All-llahu e shpėtoi atė prej zjarrit. Pė njė popull qė beson, kėtu vėrtet ka fakte bindėse.

25.
Ai (Ibrahimi) tha: "Ju pėrqafuat, veē All-llahut, idhuj vetėm sa pėr bashkėjetesė mes jush nė jetėn e kėsaj bote, e nė ditėn e kijametit (ndryshon gjendja) ju do tė refuzoni njėri-tjetrin dhe do tė mallkoni njėri-tjetrin; fundi juaj ėshtė zjarri, pėr ju nuk do tė ketė ndihmėtarė".

26.
Atij (Ibrahimit) i besoi Luti, e ai (Ibrahimi) tha: "Unė shpėrngulem atje ku mė udhėzoi Zoti im, Ai ėshtė i gjithfuqishėmi, i urti".

27.
Dhe Ne i dhuruam atij Is-hakun dhe Jakubin, e nė pasardhėsit e tij shpallėm pejgamberllėkun dhe librin e shenjtė (librat e shpallura), atij i dhamė shpėrblimin nė kėtė botė, kurse nė botėn tjetėr do tė jetė ndėr tė mirėt e pėrsosur.

28.
(Dėrguam) Edhe Lutin, i cili popullit tė vet i tha: "Ju, bėni aq punė tė shėmtuar sa askush para jush nga tėrė bota nuk e ka bėrė".

29.
Ju jeni qė kontaktoni meshkujt, qė sulmoni njerėzit nė rrugė, qė nė vendtubimet tuaja bėni punė tė ndyta. Pėrgjegjja e popullit tė tij nuk ishte tjetėr vetėm tė thonė: "Nėse e thua tė vėrtetėn, na sill dėnimin nga All-llahu?"

30.
Ai tha: "O Zoti im, mė ndihmo kundėr popullit tė prishur!"

31.
E kur tė dėrguarit tanė (engjėjt) i erdhėn me myzhde Ibrahimit, i thanė: "Ne jemi shkatėrrues tė banorėve tė kėtij qyteti, pse banorėt e tij janė mizorė!"

32.
Ai (Ibrahimi) tha: "Aty ėshtė Luti!" Ata i thanė: "Ne e dimė edhe mė mirė se kush ėshtė aty, atė dhe familjen e tij do ta shpėtojmė pėrveē gruas sė tij, ajo do tė mbetet me tė zhdukurit".

33.
E pasi tė dėrguarit tonė i erdhėn Lutit, ai pėr shkak tė tyre u shqetėsua dhe u ngushtua, po ata i thanė: "Mos ke frikė, as mos u pikėllo, ne tė shpėtojmė ty dhe familjen tėnde, pėrveē gruas sate qė do tė mbetet me tė dėnuarit".

34.
Ne mbi banorėt e kėtij qyteti do tė lėshojmė njė dėnim nga qielli pėr shkak se ata bėjnė punė tė liga.

35.
E nga ai vend Ne kemi lėnė gjurmė pėr njė popull qė mendon.

36.
E nė Medjen (dėrguam) vėllaun e tyre Shuajbin dhe si u tha: "O populli im, adhuronie vetėm All-llahun dhe kinie rikėn ditėn e fundit, e mos e teproni si shkatėrrues nė tokė!"

37.
Po ata e pėrgenjėshtruan, andaj i pėrfshiu tėrmeti dhe aguan tė shtangur (tė ftohur e tė vdekur) nė shtėpitė e tyre.

38.
(I shkatėrruam) Edhe Adin e Themudin, e venbanimet e tyre janė tė qarta pėr ju. Djalli ua pat zbukuruar veprat e tyre dke i shmangur nga e vėrteta, edhe pse e shihni atė.

39.
Edhe Karunin, faronin dhe Hamanin. Atyre Musai u solli fakte por ata treguan mendjemadhėsi, ndaj nuk mundėn t'i shptojnė dėnimit.

40.
Secilin prej tyre e kemi dėnuar pėr shkak tė mėkatit tė vet; disa prej tyre Ne i goditėm me furtunė plot rėrė, disa i shkatėrruam me krismė nga qielli, kurse disa tė tjerė i sharrum nė tokė dhe disa pėrmbytėm nė ujė. All-llahu nuk u bėri atyre ndonjė padrejt, por ata vetės sė tyre i bėnė padrejtė.

41.
Shembulli i atyre, tė cilėt veē All-llahut morėn mbrojtės (zota idhujsh), ėshtė si shembulli i marimangės qė thur shtėpi, e sikur ta dinin ata, mė e dobėta shtėpi ėshtė e shtėpia e marimangės.

42.
All-llahu e di se ē'adhurojnė ata pos Tij (ose nuk adhurojnė asgjė), Ai ėshtė ngadhėnjyesi, i urti..

43.
Kėta janė shembuj qė Ne ua sjellim njerėzve, po kėta nuk i kupton kush pos dijetarėve.

44.
All-llahu krijoi qiejt dhe tokėn me njė serozitet tė caktuar. Nė to mė tė vėrtetė ka fakte pėr besimtarėt.

45.
Ti lexo atė qė po tė shpallet nga libri (Kur'ani), fal namazin, vėrtet namazi largon nga tė shėmtuarat dhe tė irituarat, e pėrmendja e All-llahut ėshtė mė e madhja (e adhurimeve); All-llahu e di ēpunoni ju.

46.
Ithtarėt e librit mos i polemizoni ndryshe (kurr i thirrni nė fenė tuaj) vetėm ashtu si ėshtė mė sė miri, pėrveē atyre qė janė mizorė dhe thuajuni: "Ne i besuam asaj qė na u zbrit dhe qė u zbrit juve dhe se Zoti ynė dhe Zoti juaj ėshtė njė, dhe se ne i jemi dorėzuar Atij.

47.
Dhe po ashtu (siē i zbritėm librat e mėparshėm), Ne ta zbritėm ty librin. E ata, tė cilėve Ne u kemi dhėnė librin, i besojmė kėtij (Kur'anit) edhe nga ata (idhujtarėt arabė) ka qė i besojnė kėtij, kurse argumentet tona nuk i refuzon askush, pėrpos jobesimtarėve".

48.
Ti (Muhammed) nuk ishe qė lexon ndonjė libėr para kėtij, e as qė shkruajshe atė me dorėn tėnde tė djathtė, pse atėherė do tė dyshonin ata tė prishurit.

49.
Por jo ai ėshtė plot argumente tė qarta nė zemrat e atyre qė u ėshtė dhėnė dituria, e argumentet Tona nuk i mohon kush pos tė shfrenuarėve.

83 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:47 pm

shaban


operator/e
operator/e
50.
Ata thanė: "Pėrse tė mos i ketė zbritur atij njė mrekulli nga Zoti i tij?" thuaj: "ēėshtja e mrekullive ėshtė vetėm nė duar tė All-llahut, e unė nuk jam tjetėr pos tėrheqės i vėrejtjes dhe shpjegues.

51.
Po a nuk u mjaftoi atyre qė Ne ta shpallėm librin, i cili u lexohet atyre, e s'ka dyshim se kjo ėshtė dhuratė e pėrkujtim pėr njerėz qė duan tė besojnė".

52.
Thuaj: "Mjafton qė All-llahu ėshtė dėshmitar ndėrmjet meje dhe juve, Ai e di ē'ka nė qiej e nė tokė, e ata qė i besuan tė kotės e nuk e besuan All-llahun, ata janė tė dėshtuarėt".

53.
Ata kėrkojnė prej teje ngutjen e ndėshkimit, e sikur tė mos ishte afati i caktuar, atyre do t'u vinte ndėshkimi, po ai patjetėr do t'u vijė atyre befas ashtu qė ata nuk e hetojnė.

54.
Po, si e kėrkojnė ata ngutjen e ndėshkimit? E nė tė vėrtetė Xhehennemi ėshtė qė i ka rrethuar nė tė gjitha anėt jobesimtarėt.

55.
Ditėn kur ata i mbulon dėnimi (i zjarrit) prej sė larti dhe sė poshtmi nėn kėmbėt e tyre, e u thonė: "Shijone atė qė keni vepruar!"

56.
O robėt e Mi qė besuat, toka Ime ėshtė e gjėrė, pra vetėm Mua mė adhuroni.

57.
Secili njeri do tė shijojė vdekjen, e pastaj do tė ktheheni te Ne.

58.
E ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, atyre do t'u bėjmė vend tė lartė nė Xhennet nė tė cilin rrjedhin lumenj, aty janė pėrgjithmonė; sa i mirė ėshtė shpėrblimi pėr ata qė vepruan.

59.
Tė cilėt bėnė durim dhe vetėm Zotit tė tyre iu mbėshtetėn.

60.
Sa e sa gjallesa janė qė nuk kanė mundėsi pėr furnizimin e vet. All-llahu i furnizon ato edhe juve. Ai ėshtė dėgjuesi, i dijshmi.

61.
Nėse ti i pyet ata: "Kush krijoi qiejt e tokėn, kush i nėnshtroi (tė lėvizin) diellin dhe hėnėn?" Ata do tė thonė: "All-llahu!" E si prapsoheni, pra?

62.
All-llahu i jep furnizim atij qė do nga robėrit e vet, e ia pakėson (shtrėngon) atij qė do. Vėrtet, All-llahu ėshtė i gjithdijshėm pėr ēdo gjė.

62.
Dhe nėse ti pyet ata: "Kush e lėshon shiun nga qielli dhe me tė e ngjall tokėn pas vdekjes sė saj?" Ata thonė: "All-llahu!" Thuaj: "Falėnderimi i qoftė All-llahut, por shumica e tyre nuk mendojnė".

64.
Kjo jetė e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr vetėm se dėfrim e lojė, e jetė e vėrtetė, padyshim ėshtė ajo e botės sė ardhme (Ahireti), sikur ta dinin.

65.
(Idhujtarėt e dinė pėr All-llahun pse) Kur hipni ata nė anije (u kėputet lidhja me tokė, dhe frikėsohen) i luten sinqerisht All-llahut, e kur i shpėton ata (dhe dalin) nė tokė, qe, po ata tė njėjtit lusin idhuj!

66.
Po le tė pėrbuzin ato tė mira qė ua dhamė dhe le tė kėnaqen, (e mos tė besojnė), se mė vonė do ta kuptojnė.

67.
A nuk e kanė vėrejtur ata se Ne kemi bėrė vendin e shenjtė (Mekėn) tė sigurt, e njerėzit pėr rreth tyre rrėmbehen (plaēkiten, mbyten). Po, a i besojnė ata tė kotės, e tė mirat e All-llahut i pėrbuzin?

68.
E kush ėshtė mė mizor se ai qė shpif gėnjeshtėr ndaj All-llahut, ose pėrgėnjeshtron tė vėrtetėn pasi t'i ketė ardhur ajo? Po, a nuk ėshtė Xhehennemi vend pėr jobesimtarėt?

69.
E ata, tė cilėt luftuan pėr hir Tonė, Ne, me siguri do t'i orientojmė rrugės pėr te Ne, e nuk ka dyshim se All-llahu ėshtė nė krahun e besimtarėve.

84 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:47 pm

shaban


operator/e
operator/e
30. Rum1.
Elif, Lamė, Mimė.

2.
Bizantinėt (rumėt) u mundėn,

3.
nė tokėn mė afėr (tokės arabe), po pas disfatės sė tyre, ata do tė ngadhėnjejnė,

4.
brenda pak viteve. Ēėshtja ėshtė vendim i All-llahut, fillim e mbarim (pėr disfatė dhe pėr fitore). E atė ditė (kur do tė fitojnė bizantinėt) besimtarėt do tė gėzohen,

5.
pėr ndihmėn e All-llahut. Ai ndihmon atė qė do dhe Ai ėshtė i gjithėfuqishėm, mėshirues.

6.
Premtimi i All-llahut ėshtė (ky), All-llahu nuk e thyen premtimin e Vet, por shumica e njerėzve nuk po dinė.

7.
Edhe atė qė dinė nga jeta e kėsaj bote, ėshtė dije e cekėt, por ndaj jetės sė pėrjetshme (ndaj Ahiretit) ata janė plotėsisht tė verbėruar (tė painteresuar).

8.
Dhe, a nuk menduan ata me vetėn e tyre se All-llahu nuk krijoi qiejt dhe tokėn dhe ēdo gjė qė gjendet ndėrmjet tyre pa ndonjė qėllim tė caktuar dhe pėr njė kohė tė kufizuar por njė pjesė e njerėzve janė mohues tė takimit me Zotin e tyre (nė momentin e ringjalljes pas vdekjes).

9.
A nuk udhėtuan ata nėpėr tokė e tė shohin se si qe pėrfundimi i atyre qė ishin para tyre!? Ata ishin edhe mė tė fortė se kėta, ata e lėruan tokėn dhe e rindėrtuan atė mė shumė se sa kėta, e rindėrtuan, atyre u patėn ardhur tė dėrguarit e vet me fakte tė qarta. Pra, All-llahu nuk ishte qė t'ju bėjė tė padrejtė atyre, por ata vetvetes i bėnė tė padrejtė.

10.
Mandej pėrfundimi i atyre qė bėnė punė tė kėqia, ishte mė i keqi, pėr shkak se argumentet e All-llahut i pėrgėnjeshtruan dhe talleshin me to.

11.
All-llahu e fillon krijimin, mandej e pėrsėrit atė, e mė nė fund tek Ai do tė ktheheni.

12.
E ditėn kur tė ndodhė kijameti, kriminelėt heshtin.

13.
Ata nuk do tė kenė ndėrmjetėsues (ndihmėtarė) prej shokėve (zotave) tė tyre, e me shokėt (zotat) e tyre ata ishin jobesimtarė.

14.
Dhe ditėn kur tė ndodhė kijameti, atė ditė do tė ndahen (njerėzit).

15.
E ata, tė cilėt besuan dhe bėnė vepra tė mira, ata d tė jenė tė gėzuar nė njė kopshtė (tė Xhennetit).

16.
E pėr sa u pėrket atyre qė nuk besuan, dhe i bėnė tė rreme argumentet Tona dhe takimin nė botėn tjetėr, ata do tė kenė mundime (azab) tė vazhdueshme.

17.
Atėherė, All-llahun lartėsonie kur tė vijė mbrėmja dhe kur tė agojė mėngjesi.

18.
Falėnderimi i takon vetėm Atij prej gjithēka ka nė qiej e nė tokė, edhe nė mbrėmje edhe ditėn.

19.
Ai krijon tė gjallin prej tė vdekurit dhe tė vdekurin prej tė gjallit, Ai e ngjall tokėn pas vdekjes sė saj, e po ashtu edhe ju do tė nxirreni (tė gjallė prej varrezave).

20.
Nga faktet (e fuqisė) e Tij ėshtė edhe ajo, se Ai ju krijoi prej dheu, e mandej ju (u zhvilluat nė) njerėz qė veproni tė shpėrndarė.

21.
Dhe nga faktet (e madhėrisė sė) e Tij ėshtė qė pėr tė mirėn tuaj, Ai krijoi nga vetė lloji juaj palėn (gratė), ashtu qė tė gjeni prehje tek ato dhe nė mes jush krijoi dashuri dhe mėshirė. Nė kėtė ka argumente pėr njerėzit qė mendojnė.

22.
Nga argumentet e Tij ėshtė krijim i qiejve e i tokės, ndryshimi i gjuhėve tuaja dhe i ngjyrave tuaja. Edhe nė kėtė ka argumente pėr njerėz.

23.
Nga argumentet e Tij ėshtė edhe gjumi juaj natėn dhe ditėn, edhe pėrpjekja juaj pėr tė fituar nga tė mirat e Tij. Nė kėtė ka argumente pėr popullin qė dėgjon.

24.
Nga argumentet e Tij ėshtė edhe ajo qė ua dėfton vetėtimėn edhe si frikė e dhe si shpresė, dhe nga qielli lėshon shi e me tė e ngjall tokėn pas vdekjes sė saj. Nė kėtė ka argumente pėr njė popull qė di tė mendojė.

25.
Nga argumentet e Tij ėshtė qė me fuqinė e Tij bėri tė qėndrojė (pa shtyllė) qielli e Toka, mandej kur t'ju thėrret juve me njė tė thirrme prej tokės, ju menjėherė dilni.

26.
E Tij ėshtė ēka nė qiej e nė tokė dhe tė gjithė vetėm Atij i pėrulėn.

27.
Dhe Ai ėshtė qė e shpik jetėn dhe pastaje pėrsėrit atė, e ajo (pėrsėritja) ėshtė edhe mė e lehtė pėr Te (sipas mendimit tuaj). Shembėlltyra mė e lartė ėshtė vetėm e Tij nė qiej e tokė dhe Ai ėshtė mbizotėruesi, i urti.

28.
Ai (Zoti) ju jep njė shembull nga vetė ju; a i keni shokė (ortakė) ata qė janė nė posedim tuaj (shėrbėtorėt), nė atė qė Ne u dhamė juve (nė pronėsi), qė tė jeni ju tė barabartė nė tė, (nė pėrdorimin e saj) e tė frikėsoheni prej tyre (se po marrin kompetencė) si frikėsoheni ju nė mes vete. (Ju nuk pranoni ortakė shėrbėtorėt tuaj, tė jeni tė barabartė, nuk keni frikėn e tyre, e si mė pėrshkruani Mua ortak)? Ne kėshtu u sqarojmė faktet njerėzve qė janė tė zotėt e mendjes.

29.
Jo (ata nuk kanė fakt), por ata qė i bėnė tė padrejtė vetes, pa ndonjė fakt tė dijes shkuan pas dėshirave tė epshit tė vet. Po kush mund ta vėrė nė rrugė tė drejtė atė qė All-llahu e ka lėnė tė humbur, e ata nuk do tė kenė ndihmėtarė.

30.
Pėrqėnro vetėveten tėnde sinqerisht nė fenė, i larguar prej ēdo tė kote, (e ajo fé), feja e All-llahut nė tė cilėn i krijoi njerėzit, s'ka ndryshim (mos ndryshoni) tė asaj natyrshmėrie tė krijuar nga All-llahu, ajo ėshtė feja e drejtė por shumica e njerėzve nuk e dinė.

31.
(pėrqėndrohuni nė atė fé) Tė kthyer sinqerish tek Ai, kini frikė prej Atij dhe falnie namazin e mos u bėni nga idhujtarėt,

32.
Tė cilėt e pėrqanė fenė e tyre dhe u ndanė nė grupe, ku secili grup i gėzohet idesė sė vet.

33.
Kur njerėzit i prek ndonjė e keqe, ata me pėrulje i luten Zotit tė tyre, duke iu drejtuar vetėm Atij, e kur Ai nga tė mirat e veta u shijon atyre, ja, qė njė grup prej tyre i pėrshkruajnė shok Zotit tė vet.

34.
Le tė mohojnė atė qė Ne u kemi dhėnė, pra kėnaquni, e mė vonė do ta kuptoni.

35.
A mos Ne u kemi shpallur atyre ndonjė argument, qė ia vėrteton (flet) pėr atė qė ata Mua mė pėrshkruajnė shok?

36.
E kur Ne u japim njerėzve begati tė mira, ata u gėzohen atyre, e nėse ata i godit ndonjė e keqe pėr shkak tė veprimit tė tyre, atėherė ata e humbin shpresėn.

37.
Vallė, po a nuk shohin ata se All-llahu i jep furnizim tė mjaftueshėm atij qė do Ai dhe ia pakėson. Nė kėtė, pėr njė popull qė beson, ka argument.

38.
Andaj, jepja tė afėrmit atė qė i takon, e edhe te varfėrit edhe udhėtarit, e kjo ėshtė shumė mė e dobishme pėr ata qė veprojnė pėr hirė tė All-llahut dhe tė tillėt janė ata tė shpėtuarit.

39.
Dhe ēka tė jepni nga pasuria pėr tė shtuar e rritur (me kamatė), nė pasurinė e njerėzve, ajo nuk do tė shtohet te All-llahu, e ēka tė jepni nga sadakaja (bamirėsia) me qėllim qė t'i afroheni All-llahut, tė tillėt janė ata qė u shumfishohet (shpėrblimi).

40.
All-llahu ėshtė Ai qė ju krijoi, qė ju furnizoi, qė ju bėn tė vdisni e pastaj ju ngjall. A ka ndonjė prej zotave tuaj qė mund tė bėjė diēka nga kėto? I pastėr ėshtė Ai i pa tė meta, i madhėruar ėshtė Ai nga ēka ata ia mveshin dhe trillojėn.

41.
Pėr shkak tė veprave (tė kėqia) tė njerėzve, janė shaqur nė tokė e nė det tė zeza (bela, skamje, katastrofa, humbje e bereqetit etj.), e pėr ta pėrjetuar ata njė pjesė tė asaj tė keqeje qė e bėnė, ashtu qė tėrhiqen (nga tė kėqijat).

42.
Thuaj: "Ecni nėpėr tokė dhe shikoni se si ishte pėrfundimi i atyre qė ishin mė parė, shumica e tyre ishin jobesimtarė".

43.
Ti pėrmbaju fuqimisht fesė sė drejtė, para se tė vijė dita qė nuk ka kthim, pse prej All-llahut ėshtė caktuar, atė ditė ata (njerėzit) ndahen.

44.
Kush nuk besoi, barrėn e mosbesimit tė vet e ka kundėr vetes, e kush bėri punė tė mirė, ata vetvetes i pėrgatitėn vendin (Xhennetin).

45.
Qė t'i shpėrblejė Ai (All-llahu) nga tė mirat e veta, ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, vėrtet, Ai nuk i do jobesimtarėt.

46.
Nga argumentet e Tij ėshtė edhe: Qė Ai t'i lėshojė erėrat myzhdexhinj dhe t'u shijojė juve nga meshira e vet (shiun); dhe qė tė lundrojė anijet me vullnetin e Tij, dhe qė tė pėrfitoni nga tė mirat e Tij dhe ashtu, ju jeni mirėnjohės.

47.
Ne edhe para teje popujve tė tyre u dėrguam pejgamberė dhe ata u erdhėn atyre me argumente tė qarta, e kundėr atyre qė bėn krim, Ne ndėrmorėm masa ndėshkuese. Obligim yni ishte tė ndihmojmė besimtarėt.

48.
All-llahu ėshtė Ai qė i lėshon erėrat, e ato lėkundin retė dhe Ai i shtrinė lart si tė dojė i bėn ato edhe tė ndara nė pjesė, dhe pėrmes tyre e sheh se si bie shi, e kur ia lėshon atė kujt tė dojė prej robėrve tė vet, qe, ata gėzohen.

49.
Edhe pse para se t'u binte (shiu) atyre, ata mė para tij ishin tė dėshpruar.

50.
Shiko pra, gjurmėt e mėshirės sė All-llahut, se si e ngjall tokėn pas vdekjes sė saj, e s'ka dyshim se Ai ėshtė qė do t'i ngjallė tė vdekurit, se Ai pėr ēdo send ėshtė i plotfuqishėm

85 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:48 pm

shaban


operator/e
operator/e
51.
E sikur Ne tė lėshojmė njė erė e ta shohin atė (tė mbjellat) e zverdhura, pa dyshim ata pas kėsaj do tė jenė mohues (pėrbuzės).

52.
Nė tė vėrtetė, ti (Muhammed) nuk mund t'i bėsh tė dėgjojnė tė vdekurit e as nuk mund ta bėsh qė tė shurdhėti tė dėgjojnė thirrjen, kur ata kthejnė shpinėn.

53.
Dhe as qė je ti udhėzues i tė verbėrve nga humbja e tyre, ti nuk mund ta bėsh tė dėgjojė tjetėr vetėm atė qė u beson argumenteve Tona, se ata janė tė bindur.

54.
All-llahu ėshtė Ai qė ju krijoi nė gjendje tė dobėt, pastaj pas asaj dobėsie ju dha fuqi, e pas fuqisė, dobėsi e pleqėri. Ai krijon ēka tė dojė, Ai ėshtė mė i dijshmi, mė i fuqishmi.

55.
E ditėn kur tė bėhet kijameti (ditėn e gjykimit), kriminelėt betohen se nuk qėndruan (nė dynja) gjatė, por vetėm njė ēast tė shkurtėr. Kėshtu kanė qenė ata qė i bishtėruan tė sė vėrtetės.

56.
E atyre qė iu ėshtė dhėnė dija dhe besimi thonė: "Ju keni qėndruar aq sa u pat caktuar All-llahu deri nė ditėn e ringjalljes, e kjo pra ėshtė dita e ringjalljes, por ju ishit qė nuk e pranonit!"

57.
E atė ditė pėr ata qė bėnė zullum, arsyetimi nuk u bėn dobi e as qė kėrkohet prej tyre tė justifikohen.

58.
Ne nė kėtė Kur'an u kemi sjellė tė gjithė shembujt, po pasha All-llahun, edhe sikur t'u sillje ēfarėdo mrekullie ti atyre, ata qė nuk besuan do tė thonin: Ju (Muhammedi me besimtarė) nuk jeni tjetėr veēse mashtrues (gėnjeshtarė).

59.
Nė kėtė mėnyrė All-llahu vulos zemrat e atyre qė nuk kuptojnė.

60.
Ti pra bėn durim, pse premtimi i All-llahut ėshtė i saktė, e kurrsesi tė mos luhasin ty ata qė janė tė dyshimtė.

86 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:48 pm

shaban


operator/e
operator/e
31. Lukman1.
Elif, Lamė, Mimė.

2.
Ato janė ajetet tė librit me plot urtėsi tė pėrsosur.

3.
E qė janė udhėzim e mėshirė pėr ata qė janė punėmirė.

4.
Tė cilėt rregullisht e falin namazin dhe japin zeqatin dhe ata, e mu ata janė tė plotbindur pėr botėn tjetėr (Ahiretin).

5.
Tė tillėt janė tė udhėzuar nė njė rrugė tė qartė prej Zotit tė vet dhe janė fatlumė.

6.
Po ka nga njerėzit qė blenė tregime boshe e mė qėllim qė t'i largojnė njerėzit prej rrugės sė All-llahut pa pasur kurrfarė fakti dhe pėr t'i marrė ato (ajetet e) All-llahut si tallje. Pėr ta me siguri ėshtė pėrgaditur dėnim i turpshėm.

7.
E kur i lexohen atij ajetet Tona, ai kthehet kryelartė dhe bėhet sikur nuk i ka dėgjuar ato, bėhet sikur nė veshėt e tij ka shurdhim tė rėndė, pra, ti pėrgėzoje atė mė njė dėnim tė dhėmbshėm.

8.
E ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, pėr ata janė Xhennetet e begatshme,

9.
qė nė to janė pėrgjithmonė. Premtimi i All-llahut i prerė, e Ai ėshtė i gjithfuqishmi, i urti.

10.
Ai i krijoi qiejt pa shtylla, sikurse po i shihni e nė tokė vendosi kodra tė rėnda qė tė mos luajė vendi bashkė me ju e nėpėr tė shpėrndau nga tė gjitha gjallesat, dhe nga qielli Ne kemi lėshuar shi e kemi bėrė tė mbijnė nė tė nga tė gjitha llojet mė tė dobishme.

11.
Kjo ėshtė vepėr e krijimit tė All-llahut, e me tregoni pra mua se ē'krijuan ata tė tjerėt pos Tij. Jo, asgjė, pra, idhujtarėt janė nė njė humbje tė pafund.

12.
Ne i patėm dhėnė Llukmanit menēuri tė pėrsosur (e i thamė): Tė falėnderosh All-llahun, e kush falėnderon, e mira e atij falėnderimi i takon atij, e kush refuzon (edhe ai e ka pėr vete), nė tė vėrtetė, All-llahu nuk ka nevojė (pėr falėnderimin e tij) pse Ai vetė ėshtė i lavdishėm.

13.
(pėrkujtoju popullit tėnd) Kur Llukmani duke e kėshilluar, birit tė vet i tha: "O djali im, mos i pėrshkruaj All-llahut shok, sepse idhujtaria ėshtė padrejtėsi mė e madhe!"

14.
Ne njeriun e kemi urdhėruar pėr (sjellje tė mira ndaj) prindėrit tė vet, sepse nėna e vet atė e barti me mund pas mundi dhe pas dy viteve ia ndau gjinin. (e porositėm) Tė jeshė mirėnjohės ndaj Meje dhe ndaj dy prindėrve tu, pse vetėm tek Unė ėshtė kthimi juaj.

15.
E nėse ata tė dy tentojnė qė ti tė mė pėrshkruash Mua shok, pėr ēka ti nuk ke kurrfarė fakti, atėherė mos i respekto ata, po nė ēėshtjet e jetės sė kėsaj bote tė keshė mirėkuptim ndaj tyre, e ti ndiqe rrugėn e atij qė ėshtė i kthyer kah Unė, mandej kthimi juaj ėshtė tek Unė, e Unė do t'ju njoftoj pėr atė qė keni punuar.

16.
O djali im, s'ka dyshim se edhe ajo (vepra) peshon sa kokrra e lirit, e tė jetė e fshehur nė rrasė guri, ose nė qiej apo nė tokė, All-llahu do ta sjellė atė, se All-llahu ėshtė i butė dhe hollėsisht i informuar.

17.
O djali im, fale namazin, urdhėro pėr punė tė mira, e ndalo nga tė kėqiat, pėrballo me durim ēdo gjė qė tė godet, vėrtet, kėto janė nga ēėshtjet mė tė preferuara.

18.
Dhe mos shtrembėro fytyrėn tėnde prej njerėzve, mos ec nėpėr tokė kryelartė, se All-llahu nuk e do asnjė mendjemadh e qė shumė lavdėrohet.

19.
Tė jesh i matur nė ecjen tėnde, ule zėrin tėnd, se zėri mė i egėr ėshtė zėri i gomarit.

20.
A nuk e dini j se All-llahu nėnshtroi pėr tė mirėn tuaj ēka nė qiej e ēka nė tokė dhe plotėsoi ndaj jush tė mirat e Tij tė dukshme e tė fshehta, e megjithatė prej njerėzve ka qė polemizojnė ēėshtjen e All-llahut duke mos pasur as dituri, duke mos qenė i udhėzuar dhe duke mos pasur libėr tė ndritshėm.

21.
Dhe kur atyre u thuhet: "Pasoni atė qė e shpall All-llahu" ata thonė: "Jo, ne ndjekim atė qė gjetėm te prindėrit tanė!" E edhe sikur djalli t'i kishte thirrur ata nė dėnimin e zjarrtė!

22.
E kush ia dorėzon veten All-llahut duke qenė edhe punėmirė, ai ėshtė kapur pėr lidhjen mė tė sigurt dhe vetėm tek All-llahu ėshtė pėrfundimi i ēėshtjeve.

23.
Ty mos tė brengos mosbesimi i atij qė nuk beson, kthimi i tyre ėshtė vetėm tek Ne, e pėr atė qė vepruan, Ne do t'u tregojmė. All-llahu vėrtet ėshtė i dijshėm pėr atė qė mbajnė nė zemra.

24.
Ne u japim tė jetojnė pak (nė kėtė botė), e pastaj i shtrėngojmė ata me njė dėnim tė rėndė.

25.
Nėse ti i pyet ata: Kush krijoi qiejt e tokėn? Me siguri do tė thonė: "All-llahu!" Thuaj: "All-llahut i qoftė lavdėrimi!" Por shumica e tyre nuk dinė.

26.
Vetėm tė All-llahut janė tė gjitha qė gjenden nė qiej e nė tokė; All-llahu ėshtė Ai qė s'ka nevojė dhe ėshtė i lavdishėm.

27.
Sikur tė gjithė drutė nė tokė tė jenė lapsa dhe sikur detit t'i shtohen edhe shtatė dete (e tė jenė me ngjyrė), nuk do tė mbaroni fjalėt e All-llahut (do tė shterroheshin detet, do tė soseshin lapsat, e jo mrekullitė e Zotit). All-llahu ėshtė ngadhėnjyesi i urtė.

28.
Krijimi dhe ringjallja juaj nuk ėshtė mė e rėndė se krijimi i njė qenieje (njė njeriu); vėrtet, All-llahu ėshtė qė i dėgjon e i sheh veprat e njerėzve.

29.
A nuk e di se All-llahu e fut (errėsirėn) natėn nė ditė dhe e fut (dritėn) ditėn nė natė, dhe Ai i nėnshtroi Diellin e Hėnėn (tė lindin e tė pėrendojnė) dhe secili rrjedh (noton) deri nė njė afat tė caktuar dhe se All-llahu hollėsisht ėshtė i njohur pėr atė qė veproni.

30.
Kjo (dokumenton) se All-llahu ėshtė Ai (Zoti) i vėrtetė, dhe se ajo qė ata adhurojnė pos Tij ėshtė gėnjeshtėr, e All-llahu ėshtė Ai i larti, i madhi.

31.
A nuk e sheh se anijet lundrojnė nė saje tė mirėsisė sė All-llahut, e pėr t'ju treguar juve madhėrinė e Tij. Vėrtet, edhe nė kėtė ka argument pėr secilin qė ėshtė shumė i durueshėm dhe shumė mirėnjohės.

32.
E kur i mbulon ata ndonjė valė si reja, i drejtohen All-llahut sinqerisht me besim vetėm ndaj Tij, e kur i shpėton ata e dalin nė tokė, ka disa prej tyre qė i mbesin besimit tė drejtė, e faktet Tona nuk i refuzon kush pos tė pabesit dhe pėrbuzėsit.

33.
O ju njerėz, kini kujdes ndaj Zotit tuaj dhe kini frikė ditės kur prindi nuk mund t'i bėjė dobi fėmijės sė vet, e as fėmija nuk mund t'i bėjė dobi asnjė send prindit tė vet. Premtimi i All-llahut (pėr thevab ose azab) ėshtė e sigurt, pra tė mos ju mashrojė jeta e kėsaj bote dhe tė mos ju mashrojė ndajė All-llahut djalli mashtrues.

34.
S'ka dyshim se vetėm All-llahu e di kur do tė ndodhė kijameti, Ai e di kur e lėshon shiun. Ai e di se ēka nė mitra (tė nėnave), nuk e di kush pos Tij se ēka do t'i ndodhė (ēka do tė punojė) nesėr, dhe askush nuk e di, pos Tij, se nė ē'vend (ose kohė) do tė vdesė. All-llahu ėshtė mė i dijshmi, mė i njohuri.

87 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:49 pm

shaban


operator/e
operator/e
32. Sexhde1.
Elif, Lamė, Mimė.

2.
Shpallja e librit (e Kur'anit), nuk ka dyshim se ėshtė (shpallje) nga Zoti i gjithėsisė.

3.
A mos po thonė se ai (Muhammedi) e trilloi? Jo, ajo ėshtė e vėrtetė prej Zotit tėnd qė t'i tėrheqėsh vėrejtjen njė populli qė nuk u erdhi ndonjė pejgamber para teje, ashtu qė ata tė gjejnė rrugėn e drejtė.

4.
All-llahu ėshtė Ai qė krijoi qiejt dhe tokėn dhe gjithė ē'ka ndėrmjet tyre, brenda gjashtė dite, pastaj mbizotėroi Arshin. Pėrveē Tij nuk keni ndonjė ndihmėtar tjetėr e as ndėrmjetėsues, pra a nuk jeni kah mendoni!

5.
Ai ėshtė qė udhėheq ēėshtjen (e tė gjitha krijesave) prej qiellit nė tokė, pastaj ajo (ēėshtja) ngritet te Ai nė njė ditė qė sipas llogarisė suaj ėshtė sa njėmijė vjet.

6.
Ai ėshtė njohės i tė (gjitha) fshehtės dhe tė dukshmes, i gjithėfuqishmi, mėshirėbėrėsi.

7.
Ai qė pėrsosi krijimin e ēdo sendi, e krijimin e njeriut e filloi nga balta.

8.
Pastaj bėri qė pasardhėsit e tij tė rrjedhin prej njė pike uji tė dobėt.

9.
Mandej, Ai e formėson atė (nė barkun e nėnės) dhe nga ana e vet i jep shpirt atij dhe Ai ėshtė qė juve ju pajis edhe me dėgjim, me tė parit dhe me zemėr, e pak send ėshtė ajo qė ju falėnderoni.

10.
E ata thanė: "A pasi qė ne tė tretemi nė tokė, a thua ne rishtazi do tė krijohemi?" Por (ēka ėshtė edhe mė keq) ata nuk besojnė se do tė dalin para Zotit tė tyre.

11.
Thuaj: "Engjėlli i vdekjes, i cili ėshtė caktuar pėr ju, ua merr shpirtrat, e pastaj do tė ktheheni te Zoti juaj".

12.
E, sikur tė shihje mėkatarėt se si ulin kokat e veta pranė Zotit tė tyre: "Zoti ynė, tash pamė dhe dėgjuam, na kthe pra edhe njė herė e tė bėjmė vepra tė mira, se tash jemi tė bindur".

13.
Sikur tė kishim dėshiruar Ne, secilit do t'i jepnim udhėzimin, por fjala (vendimi) Ime ka marrė fund (definitiv) se do ta mbushė Xhehennemin sė bashku me exhinė e njerėz.

14.
Prandaj shijoni kėtė (dėnim) pėr shkak se ju e patėt harruar takimin tuaj nė kėtė ditė, e edhe Ne tash u harruam juve, ndaj, pėr shkak tė asaj qė keni vepruar, shijoni dėnimin e pėrjetshėm.

15.
Argumentet tona, i besojnė, nė tė vėrtetė, ata qė kur kėshillohen me to, bien nė fytyra (bėjnė sexhde), qė madhėrojnė Zotin e tyre nė shenjė falėnderimi dhe ata nuk bėjnė kryelartėsi,

16.
I heqen trupat e tyre prej dyshekėve, duke e lutur Zotin e tyre nga frika dhe nga shpresa dhe nga ajo qė Ne u kemi dhėnė (pasuria) atyre, ata japin.

17.
Pra, pėr ata qė kanė vepruar nuk di askush pėr atė kėnaqėsi (tė zemrės e shpirtit) qė u ėshtė caktuar atyre si shpėrblim.

18.
A mos ėshtė ai qė ishte besimtarė, sikurse ai qė ishte jasht rrugės? Jo! Kėta nuk janė tė barabartė.

19.
Pėr sa u pėrket atyre qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, ata, pėr hir tė veprave qė i bėnė, vendpritje e kanė Xhennetin.

20.
E ata qė nuk respektuan All-llahun, skutė e tyre ėshtė zjarri. Sa herė qė tė tentojnė tė dalin nga ai, kthehen nė tė dhe atyre u thuhet: "Shijoni dėnimin e zjarrit qė ju e konsideronit rrenė.

21.
Ne do t'u shijojmė atyre dėnimin mė tė shpejtė (nė dynja) para dėnimit tė madh (nė Ahiret), ndoshta do tė tėrhiqen (prej tė kėqiave).

22.
E kush ėshtė mė zullumqarė se ai qė kėshillohet me ajetet e Zotit tė vet, e pastaj u kthyen shpinėn atyre? Ne me siguri do tė hakmirremi kundėr kriminelėve.

23.
Ne i patėm dhėnė edhe Musait librin, e ti (Muhammed) mos ke dyshim nė ēka pranon (nė Kur'anin libėr qiellor si Musait), kurse atė (librin e Musait) e bėmė udhėrrėfyes pėr beni israilėt.

24.
Dhe prej tyre Ne bėmė prijės qė me urdhėrin Tonė udhėzojmė, pasi qė ata (qė i bėmė prijėsa) ishin tė durueshėm dhe ndaj argumenteve Tona ishin tė bindur.

25.
S'ka dyshim se Zoti yt ėshtė Ai qė nė ditėn e kijametit do tė gjykojė mes tyre nė atė qė ishin tė pėrēarė.

26.
A nuk e kanė tė qartė ata (mekasit) se sa nga popujt para tyre i shkatėrruam, qė nėpėr ato vendbanime tė tyre janė kah kalojnė? Ėshtė e vėrtetė se nė ato (vende tė shkatėrruara) ka fakte, se nuk janė duke dėgjuar me vėmendje?

27.
Si nuk kanė parė ata se Ne e sjellim ujin nė tokėn e thatė dhe me tė nxjerrim bimė qė prej tyre ushqehen kafshėt e tyre, bile edhe ata vetė. A nuk janė duke parė (e tė kuptojnė)?

28.
E nė anėn tjetėr ata thonė: "E kur do tė jetė ai ngadhėnjim (ēlirimi i Mekės ose gjykimi i Zotit), nėse jeni tė drejtė ēka thoni.

29.
Thuaj: "Ditėn e kijametit, atyre qė kanė qenė jobesimtarė, nuk u bėn dobi besimi e as nuk u jepet afat.

30.
Andaj, ti largohu prej tyre dhe prit, edhe ata janė duke pritur.

88 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:50 pm

shaban


operator/e
operator/e
33. Ahzab1.
O ti Pejgamber, qėndro i fortė nė besnikėri ndaj All-llahut, e mos i pėrfill jobesimtarėt dhe hipokritėt, se vėrtet All-llahu ėshtė i gjithėdijshėm, i di ēėshtje nė hollėsi.

2.
Dhe ti vepro sipas asaj qė po tė shpallet nga Zoti yt; All-llahu ėshtė i njohur shumė mirė me atė qė ju veproni.

3.
E, mbėshtetu nė All-llahun, se mjafton qė All-llahu tė jetė mbrojtės yti.

4.
All-llahu nuk krijoi dy zemra nė gjoksin e asnjė njeriu e as nuk ua bėri gratė tuaja, prej tė cilave largoheni me dhihar nėna tuaja, (duke krahasuar shpinėn e gruas me atė tė nėnės), e as nuk ua bėri djem tuaj tė adoptuarit tuaj (fėmijėt e tjetėrkujt qė i adoptoni si tė juaj). Kėto janė vetėm thėnie tuaja qė i shqiptoni me gojėt tuaja, e All-llahu e thotė atė qė ėshtė realitet, dhe Ai udhėzon nė rrugėn e drejtė.

5.
Ju thirrni (mbėshtetni) ata nė etėri e vėrtetė tė tyre, kjo ėshtė mė e drejtė tek All-llahu, e nėse nuk ua dini (nuk dini se kush janė) etėrit e tyre, atėherė ata janė vėllezėrit tuaj dhe tė afėrmit tuaj nė fé. Nuk ėshė ndonjė mėkat jauji ajo pėr ēka keni gabuar, por (ėshtė mėkat) ajo qė zemrat tuaj e bėjnė qėllimisht, po All-llahu ėshtė qė falė, ėshtė mėshirues.

6.
Pejgamberi ėshtė mė i ndishėm ndaj besimtarėve se sa ata ndaj vetė vetvetes sė tyre, ndėrsa gratė e tij janė nė vend tė nėnave tė tyre. E ata (tė afėrmit) farefisi nga barku, sipas dispozitave tė All-llahut, kanė mė tepėr pėrparėsi ndaj njėri tjetėrit se sa besimtarėt e tjerė dhe se sa muhaxhirėt (tė mėrguarit), pėrveē nėse dashamirėve tuaj doni t'u bėni ndonjė tė mirė (u lėni testament ose diē tjetėr). Kjo ėshtė e regjistruar nė librin e shquar (Levhi Mahfudh, Kur'an).

7.
(pėrkujto) Kur Ne e morėm (me betim) prej pejgamberėve premtimin e tyre; edhe prej teje, prej Nuhut, Ibrahimit, Musait, Isait birit tė Merjemes, pra morėm prej tyre besė tė fortė.

8.
Pėr tė marrė nė pyetje kėta tė sinqertė pėr sinqeritetin e tyre, e pėr jobesimtarėt Ai ka pėrgatitur ndėshkim tė dhembshėm.

9.
O ju qė keni besuar, pėrkujtonie tė mirėn e All-llahut ndaj jush, kur juve u erdhi njė ushtri e Ne kundėr tyre lėshuam njė furtunė dhe ushtri qė ju nuk e shihnit, e All-llahu e shihte atė qė ju vepronit.

10.
Kur ata u erdhėn juve edhe prej sė larti edhe prej sė poshti, dhe kur shikimet u shtangėn, e zemrat arritėn nė fyt, e ju sajonit mendime tė llojllojta pėr All-llahun.

11.
Atje, nė atė vend qenė sprovuar besimtarėt, dhe qenė tronditur me njė dridhje tė fortė.

12.
Kur hipokritėt dhe ata qė nė zemrat e tyre kishin sėmundje, thonin: "All-llahu dhe i dėrguari Tij, nuk na premtuan tjetėr vetėm se mashtrim!"

13.
Dhe kur njė grup prej tyre thanė: "O banorė tė Jethribit, nuk ka qendresė pėr ju, ndaj kthehuni!" E njė grup prej tyre kėrkonin lejen e Pejgamberit, duke thėnė: "Shtėpitė tona janė tė pambrojtura!" Edhe pse ato nuk ishin tė pambrojtura, nė realitet ata nuk donin tjetėr por vetėm tė iknin.

14.
Dhe sikur t'u hynin atyre nga anėt e saj (Medinės) dhe prej tyre tė kėrkohej tradhėtia, ata do tė ishin tė gatshėm pėr tė dhe nuk do tė vononin aspak. (tė tradhtonin).

15.
E, ata ishin qė i patėn dhėnė besėn All-llahut mė parė se nuk do tė kthehen prapa (nuk do tė ikin), pra premtimi i dhėnė All-llahut mban edhe pėrgjegjėsi.

16.
Thuaj: "Nėse ikėt prej vdekjes ose prej mbytjes, ikja nuk do t'ju bėjė dobi, sepse edhe atėherė nuk do tė (shpėtoni) pėrjetoni vetėm pėr pak kohė".

17.
Thuaj: "Kush do t'ju mbrojė prej All-llahut, nėse Ai ua ka caktuar ndonjė tė keqe, ose (do t'ju godit me ndonjė tė keqe) nėse Ai ua ka caktuar ndonjė tė mirė. Po pėrveē All-llahut ata nuk do tė gjejnė pėr vete ndonjė ndihmėtar".

18.
All-llahu i ka njohur shumė mirė ata qė ndėr ju pengonin dhe ata qė vėllezėrve tė vet u thonin: "Ejani me ne!" E ata nuk vijnė nė luftė, vetėm njė pakicė.

19.
Janė koprracė ndaj jush (nuk ju duan tė mirėn). E kur u vjen frika i sheh ata tė shikojnė ty, e sytė e tyre rrotullohen si tė atij nga tė fiktit para vdekjes, e kur largohet frika, ata ju shpojnė juve me gjuhė tė mprehta, lakmues pėr pasuri (pėr plaēkė -ganimet). Tė tillėt nuk kėnė besuar, andaj All-llahu ua asgjėsojė veprat e tyre, e kjo pėr All-llahun ėshtė lehtė.

20.
Ata mendonin se grupet aleate ende nuk kishin shkuar, dhe nėse aleatėt kthehen edhe njėherė, ata (hipokritėt) do tė dėshironin tė kishin qenė beduinė diku me arabėt dhe prej atje tė pyesin pėr ēėshtjen tuaj, por edhe sikur tė ishin nė mesin tuaj, ata krejt pak do tė luftonin.

21.
Ju e kishit shembullin mė tė lartė nė tė dėrguarin e All-llahut, kuptohet, ai qė shpreson nė shpėrblimin e All-llahut nė botėn jetėr, ai qė atė shpresė e shoqėron duke e pėrmendur shumė shpesh All-llahun.

22.
E kur myslimanėt e panė ushtrinė aleate, thanė: "Kjo ėshtė ajo qė All-llahu dhe i dėrguari i Tij na premtuan neve, e All-llahu dhe i dėrguari i Tij e thanė tė vėrtetėn. Ajo (ushtria e armikut qė e panė) vetėm ua shtoi atyre besimin dhe mbėshtetjen.

23.
Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi.

24.
Qė All-llahu t'i shpėrblejė tė vėrtetit pėr sinqeritetin e tyre e hipokritėt t'i ndėshkojė, nėse do, ose t'ua falė atyre; All-llahu ėshtė qė falė shumė, ėshtė mėshirues.

25.
Dhe All-llahu i zbrapsi ata qė nuk besuan me atė mllefin e tyre, duke mos arritur kurrnjė tė mirė. Dhe All-llahu ua largoi luftėn besimtarėve. All-llahu ėshtė i fuqishėm, ngadhėnjyes.

26.
E ata nga ithtarėt e librit (jehuditė), tė cilėt u ndihmuan atyre (idhujtarėve), Ai (All-llahu) i nxori prej kėshtjellave tė veta dhe nė zemrat e tyre u shtini frikėn, ashtu qė njė grup e mbytni, kurse grupin tjetėr e robėroni.

27.
E juve ju la trashėgim tokėn e tyre, shtėpitė e tyre, pasurinė e tyre dhe tokėn qė ende nuk e keni shkelur. All-llahu ėshtė i gjithfuqishėm pėr ēdo send.

28.
O ti Pejgamber, thuaju grave tuaja: "Nė qoftė se lakmoni jetėn e kėsaj bote dhe stolitė e saj, atėherė ejani: unė po ju jap furnizimin (pėr lėshim) dhe po ju lėshoj ashtu si ėshtė e rrugės.

29.
E nė qoftė se e doni All-llahun, tė dėrguarin e Tij dhe botėn tjetėr, atėherė tė jeni tė sigurta se All-llahu ka pėrgatiur shpėrblim tė madh pėr ato prej jush qė bėjnė punė tė mira.

30.
O gra tė Pejgamberit, cilado prej jush qė bėn punė tė ligė e tė shėmtuar, asaj dėnimi i shtohet dyfish e kjo pėr All-llahun ėshtė shumė lehtė.

31.
E kush prej jush i pėrvishet adhurimit tė All-llahut dhe respektimit tė tė dėrguarit tė Tij dhe bėn punė tė mira, asaj do t'i japim shpėrblimin e dyfishtė dhe pėr tė kemi pėrgatitur furnizim tė kėndshėm.

32.
O gratė e Pejgamberit, ju nuk jeni si asnjė grua tjetėr, nėse keni kujdes e ruheni, andaj mos u llastoni nė tė folur e tė lakmojė ai qė ka sėmundje nė zemrėn e tij, po thuani fjalė tė matura.

33.
Dhe rrini nė shtėpitė tuaja e mos shfaqni bukurinė tuaj si shfaqej nė injorancėn e hershme, falnie namazin, jepnie zeqatin dhe respektonie All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij. All-llahu ka pėr qėllim qė nga ju, o familje e shtėpisė (se Pejgamberit) tė largojė ndytėsinė e mėkateve dhe t'ju pastrojė deri nė skaj.

34.
E, pėrkujtonie atė nga ajetet e All-llahut dhe rregullat e fesė qė po u lexohet nė shtėpitė tuaja; vėrtet, All-llahu ėshtė i kujdesshėm dhe i njohur hollėsisht pėr ēdo gjė.

35.
Nuk ka dyshim se pėr myslimanėt e muslimanet, besimtarėt e besimtaret, adhuruesit e adhurueset, tė sinqertit e tė sinqertat, durimtarėt e durimtaret, tė pėrvuajturit e tė pėrvuajturat, sadakadhėnėsit e sadakadhėnėset, agjėruesit e agjėrueset, ruajtėsit e nderit e ruajtėset e nderit, shumė pėrmendėsit e All-llahut e shumė pėrmendėset e All-llahut, All-llahu ka pėrgatitur falje (mėkatesh) dhe shpėrblim tė madh.

36.
Kur All-llahu ka vendosur pėr njė ēėshtje, ose i dėrguari i Tij, nuk i takon (nuk i lejohet) asnjė besimtari dhe asnjė besimtareje qė nė atė ēėshtje tė tyre personale tė bėjnė ndonjė zgjidhje tjetėrfare. E kush e kundėrshton All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, ai ėshtė larguar shumė larg sė vėrtetės.

37.
(Pėrkujto) Kur i the atij qė All-llahu e kishte shpėrblyer (me besim) e edhe ti i pate bėrė mirė: "Mbaje bashkėshorten tėnde dhe kij frikė na All-llahu!", e ti e mbaje fshehtė nė veten tėnde atė qė All-llahu do ta zbulojė dhe u frikėsohesh njerėzve, por mė e drejtė ėshtė qė t'i frikėsohesh All-llahut. E pasi qė Zejdi e kishte vendosur atė qė kishte menduar ndaj saj, Ne ta kurorėzuam ty atė, e pėr tė mos pasur besimtarėt vėshtirėsi (mėkat) nė martesė me gratė e tė adoptuarėve tė tyre, kur ata heqin dorė prej tyre. E vendimi i All-llahut ėshtė kryer.

38.
Pejgamberit nuk i pėrket kurrnjė qortim pėr atė qė All-llahu e ngarkoi me tė. Ky ishte ligj, i All-llahut edhe ndėr ata qė ishin mė parė, e urdhėri i All-llahut ėshtė vendim i kryer.

39.
(ligj i All-llahut ndėr) Ata, tė cilėt i kumtojnė shpalljet e All-llahut, i frikėsohen vetėm All-llahut e askujt tjetėr pos Tij, e All-llahu ėshtė i mjaftė tė jetė llogatitės.

40.
Muhammedi nuk ka qenė babai i asnjėrit prej burrave tuaj por ai ishte i dėrguari i All-llahut dhe vulė e tė gjithė pejgamberėve, e All-llahu ėshtė i dijshėm pėr ēdo send.

41.
O ju qė besuat, pėrkujtoni All-llahun sa mė shpesh.

42.
Dhe madhėronie Atė mėngjes e mbrėmje.

43.
Ai ju mėshiron juve e edhe engjėjt e Tij, e pėr t'ju nxjerrė juve prej errėsirave nė dritė dhe Ai ndaj besimtarėve ėshtė shumė i mėshirues.

44.
Ditėn qė e takojnė Atė (Zotin), pėrshėndetja e tyre ėshtė Selam (paqe) dhe pėr ta ka pėrgatitur shpėrblim tė mirė.

45.
O ti Pejgamber, Ne tė dėrguam ty dėshmues, lajmėtar pėrgėzues e qortues.

46.
Dhe me urdhėrin e All-llahut, thirrės pėr nė rrugėn e Tij dhe pishtarė ndriēues.

47.
E besimtarėve jepu sihariq se prej All-llahut ata kanė dhunti tė madhe.

48.
Mos i dėgjo jobesimtarėt e hipokritėt dhe mos u vė veshin mundimeve tė tyre ndaj teje, e mbėshtetju All-llahut se All-llahu ėshtė mbrojtje e mjaftueshme.

49.
O ju qė besuat, kur tė keni lidhur kurorė me besimtaret e pastaj i lėshoni ato para se tė keni kontaktuar me to, ju nuk keni tė drejtė tė kėrkoni qė ato tė presin afatin e caktuar (iddetin), po jepniu diēka atyre dhe lironi nė mėnyrė tė njerėzishme.

50.
O ti Pejgamber, Ne tė kemi lejuar gratė, tė cilave u ke dhėnė shpėrblimin e kurorės, dhe ato qė me ndihmėn e All-llahut hynė nė posedimin tėnd (robėreshat e luftės) dhe bijat e axhės tėnd, bijat e hallave tua, bijat e dajės tėnd, bijat e tezeve tua (tė janė lejuar, pos grave me niqah dhe tė afėrtat), tė cilat kanė migruar (kanė bėrė hixhret) si ti, dhe njė grua besimtare nėse ajo ja falė veten Pejgamberit dhe nėse Pejgamberi dėshiron tė martohet me tė (njė martesė e tillė pa shpėrblim tė niqahit) duke qenė kjo (rast) vetėm pėr ty e jo edhe pėr besimtarėt. Ne e dimė se ē'u kemi bėrė atyre obligim rreth grave tė tyre dhe rrėth atyre qė i kanė nė pronėsinė e vet, ashtu qė ti tė mos keshė vėshtirėsi, e All-llahu ėshtė qė falė shumė, ėshtė mėshirues.

89 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:51 pm

shaban


operator/e
operator/e
51.
Ti je i lirė tė lėshosh atė qė don prej tyre dhe tė mbash pranė vete atė qė don, e edhe tė kėrkosh afrimin e asaj nga e cila ke qenė larguar, dhe nuk ke mėkat. Kjo ėshtė mė sė afėrmi qė ato tė qetėsohen shpirtėrisht e tė mos brengosen dhe tė jenė tė kėnaqura me atė qė ti u ofron tė gjitha atyre. All-llahu e di ēka mbani nė zemrat e tuaja, All-llahu ėshtė mė i dijshmi, mė i buti.

52.
Prej tash e mbrapa ty nuk tė lejohen mė gra (tė tjera) e as nė vend tė tyre tė marrėsh ndonjė tjetėr, po edhe sikur tė mahnit bukuria e tyre, pėrveē atyre qė i ke nė posedim (robėreshat), All-llahu ėshtė pėrcjellės ndaj ēdo sendi.

53.
O ju qė besuat, mos hyni nė shtėpitė e Pejgamberit ndryshe vetėm nėse u lejohet pėr ndonjė ngrėnie e duke mos pritur pėrgatitjen e saj, por kur tė thirreni, atėherė hyni, e kur tė jeni ushqyer, atėherė shpėrndahuni, duke mos hyrė nė bisedė me njėri tjetrin, vėrtet kėto (pritja, qėndrimi, biseda) e mundojnė Pejgamberin, por ai turpėrohet prej jush; All-llahu nuk i turpėrohet realitetit. E kur kėrkoni prej tyre (grave tė Pejgamberit) ndonjė send, atė kėrkonie pas perdės, kjo ėshtė mė e pastėr pėr zemrat tuaja dhe tė tyre. Juve nuk u takon ta mundoni tė dėrguarin e All-llahut, e as tė martoheni kurrė me gratė e tij, pas (vdekjes sė) tij. Kėto janė te All-llahu mėkat i madh.

54.
E shprehėt ju haptazi ose fshehtazi ndonjė send, s'ka dyshim se All-llahu ēdo send e di.

55.
Nuk ėshtė mėkat pėr ato (gratė tė jenė tė pambuluara) ndaj etėrve tė tyre, as ndaj djemve tė tyre, as ndaj vėllezėrve tė tyre, as ndaj djemve tė vėllezėrve tė tyre, as ndaj djemve tė motrave tė tyre, as ndaj grave tė tyre, e as ndaj robėreshave tė tyre. E, frikėsohuni (o ju gra) All-llahut, All-llahu ėshtė pranė ēdo sendi.

56.
Ėshtė e vėrtetė se All-llahu dhe engjėjt e Tij me madhėrim e mėshirojnė Pejgamberin. O ju qė keni besuar, madhėronie pra atė (duke rėnė salavatė) dhe pėrshėndeteni me selam.

57.
E s'ka dyshim se ata janė, tė cilėt e fyejnė All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, ata i ka mallkuar All-llahu nė Dynja e nė Ahiret dhe pėr ta ka pėrgatitur njė dėnim tė dhembshėm.

58.
E ata qė fyejnė besimtarėt dhe besimtaret, pėr ēka ata nuk janė fajtorė, ata kanė ngarkuar veten me shpifje dhe me njė mėkat shumė tė madh.

59.
O ti Pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua dhe grave tė besimtarėve le tė vėjnė shamitė (mbulojė) e veta mbi trupin e tyre, pse kj ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos ofendohen. All-llahu fal gabimet e kaluara, Ai ėshtė mėshirues.

60.
Po nėse hipokritėt dhe ata qė kanė zemra tė sėmura, dhe ata qė pėrhapin gėnjeshtra nė Medinė, nuk ndalen, Ne bėjmė qė ti tė dominosh mbi ta e pastaj ata nuk do tė jenė fqinj me ty nė tė, vetėm njė kohė tė shkurtėr.

61.
(Do tė jenė) Tė mallkuar, kudo qė tė ndeshen do tė kapen dhe do tė mbyten.

62.
(Ky ėshtė) Ligji i All-llahut edhe ndėr ata qė ishin mė parė, e nė ligjin e All-llahut nuk mund tė gjesh ndryshim.

63.
Njerėzit tė pyesin pėr kijametin (katastrofėn) e ti thuaj: "Pėr atė di vetėm All-llahu! E, ku mund ta dish ti, ai ndoshta ėshtė afėr!"

64.
All-llahu i ka mallkuar jobesimtarėt dhe pėr ta ka pėrgatitur zjarr tė ndezur fort.

65.
Aty do tė mbesin pėrgjithmonė dhe nuk do tė gjejnė kė t'i mbrojė apo t'i ndihmojė.

66.
Ditėn kur fytyrat e tyre do tė pėrmbysen nė zjarr e thonė: "Tė mjerėt ne, ta kishim adhuruar All-llahun e respektuar tė dėrguarin!"

67.
Dhe thonė: "Zoti ynė, ne i dėgjuam udhėheqėsit tanė dhe tė parėt tanė, por ata na shmangėn nga rruga e drejtė".

68.
Zoti ynė, jepu atyre dėnim tė dyfishtė dhe mallkoj ata si ėshtė mė sė keqi!

69.
O ju qė keni besuar, mos u bėni si ata qė e ofenduan Musain, e All-llahu e pastroi atė nga ajo qė i thanė. Ai tek All-llah ishte me famė.

70.
O ju besimtarė, pėmbajuni mėsimeve tė All-llahut dhe thuani fjalė tė drejta.

71.
Ai (All-llahu) iu mundėson tė bėni vepra tė mira, ju shlyen juve mėkatet tuaja, e kush respekton All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, ai ka arritur njė sukses tė madh.

72.
Ne u ofruam emanetin (obligimet) qiejve, tokės dhe maleve, e ato nuk deshėn ta marrin pėrsipėr atė dhe u frikėsuan prej tij, ndėrsa njeriu atė e mori mbi vete; dhe ai i bėri padrejtė vetes, dhe ishte i padijshėm.

73.
(Njeriu e mori pėrsipėr) Ashtu qė All-llahu tė ndėshkojė hipokritėt dhe hipokritet, idhujtarėt dhe idhujtaret, e tu falė besimtarėve dhe besimtareve. All-llahu ėshtė Ai qė falė shumė dhe ėshtė mėshirues.

90 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:51 pm

shaban


operator/e
operator/e
34. Sebe'1.
Falėnderimi i takon All-llahut, qė e Tij ėshtė ēka ka nė qiej dhe ēka ka nė tokė dhe i tėrė falėnderimi i takon Atij nė botėn tjetėr. Ai ėshtė i urti i pėrsosuri nė njohuri.

2.
Ai e di ēka vihet nė tokė dhe ēka del prej saj dhe ēka zbret prej qiellit e ēka ngrihet nė tė; Ai ėshtė Mėshiruesi, Mėkatfalėsi.

3.
E ata qė nuk besuan thanė: "Nuk do tė na vijė neve kijameti!" Thuaj: "Po, pasha Zotin tim qė e di tė fshehtėn, pa tjetėr do t'ju vijė ai juve. Atij nuk mund t'i fshihet as nė qiej e as nė tokė sendi sa grimca, e as mė i vogėl, e as mė i madh, vetėm se janė tė regjistruar nė librin e qartė".

4.
(Janė tė shėnuara) Qė t'i shpėrblejė ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira. Pėr tė tillėt ka falje dhe furnizim tė mirė.

5.
Ata qė u pėrpoqėn t'i mposhtin faktet Tona, ata do tė kenė njė dėnim tė keq, tė dhembshėm.

6.
Ndėrsa atyre qė u ėshtė dhėnė dijenia, e dinė se kjo qė tė ėshtė shpallur ty nga Zoti, ėshtė e vėrtetė dhe se udhėzon pėr nė rrugėn e Fuqiplotit, tė lavdishmit.

7.
Dhe ata qė nuk besuan thanė: "A doni t'ju tregojmė pėr njė njeri qė do t'ju informojė juve se si, pasi qė (tė vdisni e) tė jeni copėtuar plotėsisht, ju do tė krijoheni rishtazi?

8.
A ėshtė duke krijuar gėnjeshtėr ndaj All-llahut, apo e ka kapur ēmendia?" Jo, por ata qė nuk besojnė botėn e ardhshme, janė tė dėnuar pėrjetė, e tash janė nė humbje tė pambarim.

9.
A nuk e shohin qiellin e tokėn qė i ka rrethuar ata para dhe prapa? Sikur tė duam, Ne e shafitim tokėn me ta ose shembim mbi ta copa nga qielli. S'ka dyshim se nė kėtė ka argument pėr secilin njeri qė kthen mendjen te Zoti.

10.
Ne i patėm dhėnė Davudit dhuratė tė madhe nga ana e jonė: "O male dhe shpezė, lartėsoni (me tesbih) sė bashku me tė!" Ne ia zbutėm atij edhe hekurin (si brumė).

11.
(I thamė) Puno kėmisha tė plota (nga hekuri) dhe thurri me precizitet ato. Dhe bėni vepra tė mira (o familje e Davudit), se Unė vėzhgoj atė qė ju punoni.

12.
Edhe Sulejmanit ia nėnshtruam erėn qė paraditja (e udhėtimit me tė duke shkuar) ishte sa njė muaj dhe pasditja e saj (nė tė kthyer) sa njė muaj (udhėtimi). I bėmė qė atij t'i rrjedhė burim i remit dhe me urdhėrin e Zotit tė tij, ia nėnshtruam xhinėt qė punonin sipas dėshirės sė tij, e kush largohet prej tyre nga urdhėri Jonė, atij do t'ia shijojmė zjarrin e fortė.

13.
I punonin atij ēka ai dėshironte: pallate tė fortifikuara, skulptura, pjata (tė drunjėta) sikurse rezervuare, enė (kazana) tė palėvizshme. Veproni duke falėnderuar, o familje e Davudit, e nga robėrit e Mi, pak janė mirėnjohės.

14.
E kur ia caktuam atij vdekjen, askush tjetėr, nuk i njoftoi ata (xhinėt) pėr vdekjen e tij, pėrveē krimbit qė i brejti shkopin e tij, e kur u rrėzua ai, pėr xhinėt u bė e qartė se sikur tė ishin ata qė e dinin tė fshehtėn, nuk do tė vazhdonin tė qėndronin nė mundimin e rėndė.

15.
Populli Sebe pati njė begati nė vendbanimin e vet: kishin nga tė dy anėt kopshte, nga ana e djathtė (e luginės) dhe nga ana e majtė. Hani (u thamė) nga begatitė e Zotit tuaj dhe falėnderonju Atij. Qytet i mirė dhe Zot mėkatfalės.

16.
Po ata i kthyen shpinėn, e Ne e lėshuam kundėr tyre rrjedhėn e pendės dhe dy kopshtet e tyre i shndėrruam nė dy kopshte me fruta tė idhėt, drunj tė thatė dhe diēka pak bari tė egėr.

17.
Atė dėnim ua dhamė atyre pėr shkak se nuk besuan, e Ne nuk dėnojmė, pėrveē mohuesit.

18.
Dhe, nė mes tyre dhe mes fshatrave tė bekuara (nė Sham), ju bėmė fshatra tė njėpasnjėshme dhe ju bėmė udhėtim tė pėrshtatshėm. Udhėtoni tė sigurt nėpėr to natėn e ditėn.

19.
Po ata thanė: "Zoti ynė, na i largo udhėtimet tona!" E ashtu e dėmtuan veten dhe i bėmė ata ngjarje tregimesh, i ndamė plotėsisht. Nė kėtė ka argumente pėr secilin durimtar e mirėnjohės.

20.
Nė tė vėrtetė, djalli realizoi mendimin e vet ndaj tyre, ndaj edhe e dėgjuan atė, pėrpos njė grupi besimtarėsh.

21.
E ai (djalli) nuk pati kurrfarė pushteti ndaj tyre, pėrveē qė (dija e Jonė tė dalė nė shesh) tė dihet ai qė beson nė botėn tjetėr, prej atij qė ėshtė nė dyshim pėr tė. E Zoti yt ėshtė pėrcjellės ndaj ēdo gjėje.

22.
Thuaj: "Thirrni ata, tė cilėt i menduat pėr zota pos All-llahut!" Ata nuk posedojnė sa njė grimcė as nė qiej e as nė tokė dhe as qė kanė nė to nonjė pjesė, dhe Ai nuk ka prej tyre ndonjė pėrkrahje.

23.
Dhe ndėrmjetėsimi nuk bėn dobi te Ai, pėrveē i atij tė cilit i jep leje, e kur hiqet frika nga zemrat e tyre (tė ndėrmjetėsuesve), ata thonė: "Ēka tha Zoti juaj!" (rreth shefatit). Ata (engjėjt e lartė) thonė: "Tė vėrtetėn!" (u dha leje). Ai ėshtė mė i larti, mė i madhi.

24.
Thuaj: "Kush ju furnizon nga qiejt e nga toka?" Thuaj: "All-llahu". E atėherė, ose ne ose ju jemi nė rrugė tė drejtė, apo nė njė humbje tė dukshme!

25.
Thuaj: "Ju nuk jeni pėrgjegjės pėr gabimet tona, e as ne nuk pėrgjigjemi pėr atė qė veproni ju!"

26.
Thuaj: "Zoti ynė na tubon neve dhe juve, e pastaj me drejtėsi gjykon mes nesh, se Ai ėshtė gjykatės i drejtė, i dijshėm.

27.
Thuaj: "M'i tregoni ata (idhuj) qė ia shoqėroni Atij si rivalė!" Jo, kurrsesi nuk ka shok, por Ai ėshtė All-llahu, i gjithfuqishmi, i urti!"

28.
Ne nuk tė dėrguam ty ndryshe vetėm se pėr tė gjithė njerėzit, myzhdedhėnės dhe tėrheqės i vėrejtjes, por shumica e njerėzve nuk e dinė.

29.
E thonė: "Kur ėshtė ai premtim, nėse jeni tė vėrtetė?"

30.
Thuaj: "Ju keni afatin e njė dite qė pėr asnjė moment nuk do tė shtyheni pėr mė vonė, e as nuk do tė nguteni mė para.

31.
Dhe ata qė nuk besuan thanė: "Ne nuk i besojmė kėtij Kur'ani, e as atij qė ishte para tij, (librave tė tjerė)?!" E sikur t'i shihje zullumqarėt kur tė dalin para Zotit tė tyre tė ndalen, kthejnė fjalėn (fyese) njėri-tjerit, atyre qė ishin pari, u thonė: "Sikur tė mos ishit ju, ne do tė kishim qenė besimtarė!"

32.
E ata qė ishin pari, atyre qė kishin qenė tė dobėt u thonė: "A ne ju penguam prej udhėzimit tė drejtė pasi qė u pat ardhur juve? Jo, por ju vetė ishit kriminelė!"

33.
E ata qė kishin qenė tė shtypur, atyre qė ishin krerė u thonin: "Jo, por dredhia juaj natė e ditė (na largoi prej besimit), kur ju na thėrrisnit tė mos e besojmė All-llahun dhe t'i bėjmė Atij shokė. E kur e shohim dėnimin, e fshehin dėshpėrimin e vet dhe Ne u vėmė prangat nė qafat e atyre qė nuk besuan. Ata nuk dėnohen pėr tjetėr pos pėr atė qė punuan.

34.
Ne nuk dėrguam nė asnjė vendbanim ndonjė nga pejgamberėt e qė pasanikėt e tij tė mos i thonin: "Ne nuk i besojmė asaj me ēka jeni dėrguar".

35.
Ata thoshin: "Ne kemi mė shumė pasuri e fėmijė, e ne nuk do tė jemi tė ndėshkuar".

36.
Thuaj: "All-llahu ia shumon begatinė atij qė do, e edhe ia pakėson, por shumica e njerėzve nuk e dinė".

37.
Nuk ėshtė as pasuria juaj, e as fėmijėt tuaj ajo qė ju afron pranė Nesh, ėshtė vetėm besimi dhe veprat e mira; tė tillėt shpėrblehen shumėfish pėr atė qė vepruan dhe ata janė nė dhoma tė larta tė shpėtuar.

38.
Ndėrsa, ata qė pėrpiqen t'i mposhtin argumentet Tona, tė tillėt janė tė dėnuar.

39.
Thuaj: "S'ka dyshim se Zoti im ėshtė Ai qė i jep furnizim tė begatshėm atij qė do nga robėrit e vet dhe Ai ia pakėson atij, e ēkado qė tė jepni, Ai e kompenson atė dhe Ai ėshtė dhuruesi mė i madh.

40.
Dhe, (pėrkujto) ditėn kur i tubon ata tė gjithė e pastaj engjėjve u thotė: "A kėta ishin qė vetėm juve u adhuronin?"

41.
Ata (engjėjt) thonė: "I pa tė meta je o i madhėruar! Ti je Zoti ynė, larg asaj qė ata thonė! Por ata kanė qenė qė adhuronin xhinėt (djajtė) dhe shumica sish u besonin atyre".

42.
E sot pra, Nuk keni gjė nė dorė t'i bėni as dobi, as dėnim njėri-tjetrit, dhe atyre qė ishin zullumqarė u themi: "Shijoni dėnimin e zjarrit, tė cilin e konsideruat gėnjeshtėr!"

43.
E kur u lexohen atyre ajetet tona tė qarta, ata thoshin: "Ky nuk ėshtė tjetėr vetėm se njeri, i cili dėshiron t'ju shmangė nga ajo qė adhuronin prindėrit tuaj" dhe thoshin: "Ky (Kur'ani) nuk ėshtė tjetėr vetėm se ėshtė gėnjeshtėr e trilluar!" Madje, ata qė nuk besuan tė vėrtetėn, pasi ajo u erdhi, i thanė: "Kjo (Muhammed, feja islame, Kur'ani) nuk ėshtė tjetėr vetėm se magji e qartė!"

44.
Po Ne nuk u kemi dhėnė atyre ndonjė libėr qė ta mėsojnė dhe as nuk dėrguam te ata ndonjė pejgamber para teje (pra ata nuk dinė si ėshtė pejgamberi as si ėshtė shpallja).

45.
Edhe ata qė ishin para kėtyre (kurejshitėve) patėn pėrgėnjeshtruar, dhe kėta nuk kanė (kurejshitėt) as njė tė dhjetėn e asaj, qė Ne u patėm dhėnė atyre, e i konsideruan rrenacakė tė dėrguarit e Mi, ja si ishte dėnimi Im.

46.
Thuaj: "Unė ju kėshilloj vetėm me njė gjė: Pėr hir tė All-llahut tė angazhoheni sinqerisht dy nga dy ose njė nga njė, e pastaj tė mendoni thellė (qė ta kuptoni) se shoku juaj (Muhammedi) nuk ka ndonjė ēmendje. Ai nuk ėshtė tjetėr vetėm t'ju tėrheqė vėrejtjen pėr njė dėnim tė ashpėr (nėse nuk besoni)".

47.
Thuaj "Unė nuk kėrkova prej jush ndonjė shpėrblim, nėse kam kėrkuar, ai le t'u mbetet juve, shpėrbilmi im ėshtė vetėm prej All-llahut, e Ai ėshtė dėshmitar pėr ēdo send".

48.
Thuaj: "Zoti im, Njohės i tė fshehtave, sjell tė vėrtetėn".

49.
Thuaj: "Erdhi e vėrteta, e kota u zhduk pa fillim dhe pa kthim!"

50.
Thuaj: "Nėse unė kam humbur, atėherė e keqja e humbjes ėshtė vetėm nė dėm timin, e nėse e kam gjetur tė vėrtetėn, atėherė ajo ėshtė me ndihmėn e Zotit tim; Ai ėshtė dėgjues, i afėrt!"

51.
E sikur t'i shohėsh ata kur i kap frika e nuk kanė shpėtim edhe tė kapėn prej njė vendi afėr (do tė shihje tmerr tė madh).

52.
Dhe thonė: "Ne i kemi besuar atij (Kur'anit, Muhammedit)!" Po si arrijnė ata besimin prej sė largu?

53.
Kur ata mė parė e mohuan atė dhe prej sė largu thoshin me hamendje (s'ka ringjallje, s'ka pėrgjegjėsi etj.).

54.
Dhe ndėrhyhet (ndėrhyn All-llahu) ndėrmjet tyre dhe ndėrmjet asaj qė dėshirojnė ata, ashtu sikurse ėshtė vepruar me parė me tė ngjashmit e tyre (partinė e tyre); vėrtet, ata ishin nė njė dyshim tė fortė.

91 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:52 pm

shaban


operator/e
operator/e
35. Fatir1.
Falėnderimi i qoftė All-llahut, Krijuesit tė qiejve e tokės Sajuesit tė engjėjve me nga dy palė, tri palė e katėr palė krahė, ndėrmjetėsues (nė mes Tij dhe pejgamberėve). Ai shton nė krijim atė qė do, vėrtet, All-llahu ka fuqi pėr ēdo send.

2.
Atė qė All-llahu ua dhuron njerėzve nga mėshira e Tij, nuk ka kush qė mund ta pengojnė, e atė qė Ai e ndal, nuk ka kush qė mund ta lirojė pos Tij; Ai ėshtė ngadhnjyesi, i gjithdijshmi.

3.
O ju njerėz, ruani me mirėnjohje tė mirat qė All-llahu u dhuroi! A ka ndonjė zot tjetėr qė u furnizon juve nga qielli e toka? Nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij, e si pra, e ktheni shpinėn?

4.
Po, nėse ty tė konsiderojnė rrenacak, edhe tė dėrguarit para teje kanė qenė tė pėrgėnjeshtruar, po vetėm te All-llahu kthehen ēėshtjet.

5.
O ju njerėz, s'ka dyshim se premtimi i All-llahut ėshtė i vėrtetė, pra tė mos u mashtrojė juve jeta e kėsaj bote dhe tė mos u mashtrojė juve ndaj All-llahut ai i mashtruari (shejtani).

6.
Djalli ėshtė armik i juaji, pra edhe ju konsideronie armik, ai e thėrret atė grupin e vet, vetėm pėr t'i bėrė banues tė zjarrit.

7.
Ata qė nuk besuan, kanė njė dėnim tė ashpėr, e ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, ata kanė falje (tė mėkateve) dhe shpėrblim tė madh).

8.
A atij qė vepra e vet e keqe i ėshtė hijeshuar dhe e sheh si tė mirė (a ėshtė i njejtė me atė qė i largohet asaj)? Nė tė vėrtetė, All-llahu e largon nga e vėrteta atė qė do dhe Ai e udhėzon atė qė do, andaj ti (Muhammed) mos shkatėrro veten me dėshpėrim pėr ta, All-llahu e di shumė mirė atė qė bėjnė ata.

9.
All-llahu ėshtė Ai qė i lėshon erėrat, e ato i lėkundin retė dhe Ne i derdhim ato nė njė vend tė thatė dhe me atė ujitje e ngjallim tokėn pas vdekjes sė saj. Ja, kėshtu ėshtė ringjallja.

10.
Kush e dėshiron krenarinė (le ta dijė) e tėrė krenaria i takon All-llahut (pra le tė kėrkojė prej Tij), te Ai ngritet fjala e mirė (besimi) dhe veprimi i mirė, e Ai i pranon. E ata qė pėrgatitin dredhira tė kėqia, pėr ata ėshtė njė dėnim i rėndė dhe dredhia e tyre ėshtė e zhdukur.

11.
All-llahu ju krijoi prej dheu, mandej prej njė pike uji, e pastaj ju bėri qift. E asnjė femėr nuk bart e as nuk lind ndryshe, vetėm se me dijen e Tij, dhe nuk i jepet kujt tė jetojė gjatė ose t'i shkurtohet jeta e tij, vetėm se ajo ėshtė e shėnuar nė Libėr (Levhi Mahfudh), e kjo pėr All-llahun ėshtė lehtė.

12.
E nėse janė tė njejtė dy dete; ky i ėmbėl shuan etjen dhe pirja e tij ėshtė e lehtė, e ky tjetri i njelmėti djeg. E prej secilit ju hani mish tė freskėt, nxirrni stoli qė i bani; e, i sheh anijet se si ēajnė ujin pėr tė kėrkuar tė mirat e Tij. Ashtu qė ju tė falėnderoni.

13.
Ai ėshtė qė zgjat natėn nė pjesė tė ditės dhe e zgjat ditėn nė pjesė tė natės, i nėnshtroi diellin dhe hėnėn qė secili lėviz (udhėton) deri nė afatin e caktuar. Ky ėshtė All-llahu, Zoti juaj, i tėrė sundimin ėshtė i Tij, e ata qė i lutni nė vend tė Tij, nuk posedojnė as sa njė cipė (e hurmave, fije).

14.
Nėse ata i thėrritni, ata nuk dėgjojnė thirrjen tuaj, po tė zėmė se dėgjojnė nuk mund t'ju pėrgjigjen juve nė ditėn e kijametit, ata do tė mohojnė adhurimin tuaj ndaj tyre. E askush nuk tė informon ty si i Dijshmi (All-llahu).

15.
O ju njerėz, ju keni nevojė pėr All-llahun e All-llahu nuk ka nevojė pėr ju; Ai ėshtė i falėnderuari.

16.
Po tė dojė Ai, juve ju zhduk e sjell krijesė tė re.

17.
E pėr All-llahun ajo nuk ėshtė e vėshtirė.

18.
Dhe asnjė mėkatar nuk do tė bartė mėkatin e tjetėrit, po edhe nėse mėkatari thėrret ndonjė pėr t'ia bartur atė, ajo nuk do t'i bartet atij, edhe nėse (ai qė thėrret) ėshtė i afėrt i tij. Ti mund t'ua tėrhequr vėrejtjen vetėm atyre qė i kanė frikėn Zotit tė tyre edhe pse nuk shohin dhe qė e falin namazin. E kush pastron veten, ai ka bėrė pastrimin pėr tė mirėn e vet, se vetėm te All-llahu ėshtė e ardhmja.

19.
Nuk janė tė barabartė i verbėri dhe ai qė sheh.

20.
Dhe as errėsirat e drita.

21.
E as hija me vapėn.

22.
E nuk janė tė njejtė as tė gjallit e tė vdekurit, All-llahu bėn tė dėgjojė atė qė do, e ti nuk mund tė bėsh tė dėgjojė ai qė ėshtė nė varr.

23.
Ti nuk je tjetėr vetėm i dėrguar qė tėrheq vėrejtjen.

24.
Ne tė dėrguam ty me atė qė ėshtė e vėrtetė, lajmgėzues e qortues, e nuk pati asnjė nga popujt qė nuk pati tė dėrguar.

25.
Edhe nėse tė pėrgėnjeshtrojnė ty, pėrgėnjeshtruan edhe ata qė ishin para tyre, qė atyre u patėn ardhur argumente tė qarta, me broshura dhe me Libėr tė ndritshėm.

26.
Pastaj (pasi refuzuan) i shkatėrrova ata qė nuk besuan, e sa i tmershėm ishte ndėshkimi Im!

27.
A nuk e sheh se All-llahu lėshon nga qielli ujė, e Ne nxjerrim me tė fruta, ngjyra e tė cilave ėshtė e ndryshme, e edhe nėpėr kodra ka vija tė bardha e tė kuqe ngjyrash tė ndryshme, e ka edhe shumė tė zeza.

28.
Edhe nga njerėzit, nga gjallesat, nga kafshėt po ashtu ka tė ngjyrave tė ndryshme. Po All-llahut ia kanė frikėn nga robėrit e Tij, vetėm dijetarėt, All-llahu ėshtė mbi gjithēka ėshtė mėkatfalės.

29.
Ata qė lexojnė librin e All-llahut, e falin namazin dhe nga begatitė qė Ne u kemi dhėnė japin fshehtazi e haptazi, ata e shpresojnė nė njė fitim qė kurrė nuk humbet.

30.
Qė Ai (All-llahu) do t'ju plotėsojė shpėrblimin e tyre, e edhe do t'ju shtojė nga mirėsia e Tij, vėrtet Ai ėshtė mėkatfalės dhe shumė dhe shumė mirėnjohės.

31.
Dhe ajo qė Ne tė shpallėm ty nga libri, ėshtė e vėrtetė e saktė, ė vėrteton edhe pėr ato qė ishin para tij. Vėetet, All-llahu ėshtė hollėsisht i njohur ndaj robėrve tė vet, isheh tė gjitha.

32.
Pastaj Ne u lamė nė trashėgim librin robėrve Tanė qė Ne i kemi zgjedhur; e prej tyre ka qė janė dėmtues tė vetėvetės, ka qė janė mesatarė, e ka prej tyre qė janė mė ndihmėn e All-llahut, tė parėt nė punė tė mira, kjo ėshtė ajo mirėsia e madhe.

33.
Xhennetet e Adnit janė qė do tė hyjnė nė to, aty do tė stollisen me rrethdorėza nga ari e margaritari, e petkat e tyre janė tė mėndafshta.

34.
E ata thonė: "Falėnderuar qoftė All-llahu qė largoi prej nesh brengat; vėrtet, Zoti ynė ėshtė qė falė shumė dhe ėshtė bamirės.

35.
I cili nga mirėsia e Tij na vendosi nė vendin e pėrjetshėm, ku nukk do tė na prekė ndonjė mundim fizik dhe ku nuk na prek ndonjė molisje.

36.
Po pėr ata qė nuk besuan ėshtė zjarri i Xhehennemit. Ata as nuk gjykohen qė tė vdesin (tė rehatohen) e as nuk u lehtėsohe ndėshkimi. Kėshtu e ndėshkojmė secilin qė ėshtė shumė i pabesim.

37.
Dhe ata do tė klithin aty: "O Zot ynė, nxirrna e tė bėjmė vepra tė mira, e jo si ato qė i bėnim!" Po a nuk u dhamė juve jetė aq sa qė ai ka dashur tė mendojė, ka mundur tė mendojė gjatė asaj kohe, madje juve u ka ardhur edhe pejgamberi, pra shijoni, se pėr zullumqarėt nuk ka ndonjė ndihmėtar.

38.
Nuk ka dyshim, se All-llahu e di tė fshehtėn e qiejve e tė tokės dhe Ai ėshtė qė e di se ēka mbajnė gjoksat.

39.
Ai ėshtė qė juve ju bėri zėvendėsues nė Tokė, e kush nuk besoi tė keqen e mosbesimit e ka kundėr vetes; dhe mosbesimi i jobesimtarėve nuk u shton tjetėr te Zoti i tyre vetėm se urrejtje tė fortė dhe jobesimtarėve nuk u shton tjetėr, mosbesimi i tyre vetėm se dėshpėrim.

40.
Thuaj: "Mė tregoni pėr zotat tuaj qė i adhuroni pos All-llahut, mė bėni tė shohė se ē'krijuan ata nė tokė; a mos kanė pjesė ata nė qiej, a mos u kemi dhėnė atyre ndonjė libėr, e ata kanė argument nė tė?" Jo, por mizorėt nuk i premtojnė njėri-tjetrit diēka tjetėr vetėm se mashtrim.

41.
All-llahu i mban qiejt dhe tokėn qė tė mos zhduken, e nėse zhduken, s'ka askush pos Tij qė mund t'i mbajė; Ai ėshtė qė nuk ngutet, ėshtė qė falė.

42.
Ata me betimin mė tė fortė tė tyre janė betuar nė All-llahun se, nėse u vjen atyre ndonjė pejgamber, do tė jenė mė tė udhėzuarit (mė besimtarėt) nga njeri i atyre popujve (jahudi ose i krishterė), e kur u erdh atyre pejgamberi, atyre nuk u shtoi tjetėr vetėm se largim.

43.
(Largim) Pėr shkak tė mendjemadhėsisė dhe dredhisė sė keqe, por dredhia e keqe nuk godit tjetėr vetėm ata qė kurdisėn. Pra ata nuk janė duke pritur tjetėr vetėm gjurmėt e tė parėve, e nė ligjin e All-llahut kurrė nuk do tė hasėsh devijim.

44.
A nuk udhėtuan ata nėpėr tokė e tė sohin se si ishte pėrfundimi i atyre qė ishin para tyre, ndonėse ata ishin edhe mė tė fuqishėm. All-llahu nuk ėshtė i tillė qė ndonjė send nė qiej e as nė tokė tė mund ta bėjė tė paaftė Atė; Ai ėshtė i dijshėm, i fuqishėm.

45.
E sikur All-llahu t'i kapte njerėzit sipas veprave (tė kėqia) tė tyre, nuk doheut asnjė gjallesė, por Ai i afatizon deri nė momentin e caktuar, e kur tė vijė afati i tyre, s'ka dyshim se All-llahu i ka parasysh robėrit e vet.

92 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:52 pm

shaban


operator/e
operator/e
36. Ja Sin1.
Ja, Sinė!

2.
Pasha Kur'anin e pacenueshėm nė urtėsinė e tij tė lartė.

3.
S'ka dyshim se ti (Muhammed) je prej tė dėrguarve.

4.
Je nė njė rrugė tė drejtė.

5.
(Kur'ani ėshtė) Zbritje e plotfuqishmit, e Mėshiruesit.

6.
Pėr t'ia tėrhequr njė populli, qė tė parėt e tyre nuk u ėshtė tėrhequr, e pėr atė shkak ata janė tė hutuar.

7.
Pėr Zotin tashmė ka marrė fund (thėnia) shumicės sė tyre, andaj ata edhe nuk besojnė.

8.
Ne u kemi varė nė qafat e tyre pranga e ato u arrijnė deri nė nofulla, andaj ata mbesin me koka lart.

9.
Ne u kemi vėnė edhe para tyre pendė edhe mbrapa tyre pendė dhe ua kemi mbuluar sytė, prandaj ata nuk shohin.

10.
Dhe pėr ata ėshtė e njejtė, a ua tėrhoqe vėrejtjen a nuk ua tėrhoqe, ata nuk besojnė.

11.
Ti ia tėrheq vėrejtjen vetėm atij qė e pėrvetson Kur'anin dhe i frikėsohet Mėshiruesit dhe kur ėshtė vetėm (i papashėm prej njerėzve), pra jepi myzhde atij prė falje dhe shpėrblim tė mirė.

12.
Vėrtet, Ne i ngjallim tė vdekurit dhe i shkruajmė veprat; gjurmėt e tyre dhe ēdo gjė kemi regjistruar nė librin e ruajtur (lehvi mahvudh).

13.
Pėrmendju atyre njė shembull tė banorėve tė fshatit, kur atyre u patė ardhur tė dėrguarit.

14.
Kur Ne dėrguam te ata dy, e ata i pėrgėnjeshtruan qė tė dy, atėherė i pėrforcum me njė tė tretė dhe u thanė: "Ne jemi tė dėrguar te ju.

15.
Ata (fshatarėt) thanė: "Ju nuk jeni tjetėr, vetėm se njerėz sikurse ne dhe se All-llahu nuk u ka shpallur asgjė; ju nuk jeni tjetėr vetėm se rrenacakė.

16.
Ata thanė: "Zoti ynė e di se me tė vėrtetė ne jemi tė dėrguar te ju.

17.
Dhe nuk jemi tė aobliguar pėr tjetėr, pėrveē t'ju kumtojmė ashtu qartė.

18.
Ata (fshatarėt) thanė: "Ne parandiejmė kob me ju dhe nėse nuk tėrhiqeni, ne do t'ju gyrėzojmė dhe do tė pėrjetoni ndėshkim tė idhėt prej nesh.

19.
Ata (tė dėrguarit) thanė: "Fati i keq ėshtė i juaji, a pse u kėshilluat, a (na kėrcėnoheni)? Jo, por ju jeni popull i shfrenuar!"

20.
Dhe prej skajit mė tė largėt tė qytetit erdhi njė njeri qėngutej e tha: "O populli im, dėgjoni tė dėrguarit!"

21.
Dėgjoni atė qė nuk kėrkon prej jush ndonjė shpėrblim dhe janė udhėrrėfyes!

22.
E, ē'kam unė qė tė mos e adhuroj atė qė mė krijoi dhe, te Ai ktheheni.

23.
A mos do tė pranoj zota tjerė pos Tij, e nėse do Mėshiruesi tė mė godasė me ndonjė tė keqe, ndėrmjetėsimi i tyre nuk do tė mė vlejė asgjė,e as qė do tė mė shpėtjnė.

24.
Unė do tė jem atėherė nė njė humbje tė hapėt.

25.
Unė i kam besuar Zotit tuaj, pra mė dėgjoni!"

26.
Atij i ėshtė thėnė: "Hyn nė Xhennet! e ai tha: "Ah, sikur ta dinte populli im,

27.
pėr ēka mė fali Zoti im dhe mė bėri prej tė nderuarve!"

28.
Pas tij, Ne nuk zbritėm ndonjė ushtri nga qieeli kundėr popullit tė tij, e as qė ishte vendimi yni tė zbresim tjetėr,

29.
pėrveē njė britmė tė tmerrshme, kur qe, ata tė ftohur (tė vdekur).

30.
O sa dėshprim i madh pėr robėrit qė nuk u erdhi ndonjė i dėrguar, vetėm se ata u tallėn me tė.

31.
A nuk e panė ata se sa gjenerata kemi zhdukur para tyre dhe ata nuk u kthyen.

32.
Dhe tė gjithė, tė tubuar, do tė paraqiten pranė Nesh.

33.
Dhe pėr ata ėshtė argument (pėr fuqinė e Zotit) toka e vdekur, tė cilėn Ne e ngjallim, nxjerrim prej saj drith nga i cili ata hanė.

34.
Dhe nė tė Ne u kemi bėrė kpshte hurmash e rrushi dhe nė tė u kemi dhėnė burime (uji).

35.
Ashtu qė ata tė hanė nga ata fruta dhe nga ēka prodhojnė vetė duart e tyre. A i gėzojnė kėto dhe nik falėnderojnė.

36.
I pastėr nga tė metat ėshtė Ai qė krijoi tė gjitha llojet (ēiftet) nga ēka mban toka, nga vetė ata dhe nga ēka ata nuk dinė.

37.
Pėr ata ėshtė argument edhe nata, prej tė cilės largojmė ditėn, kurse ata mbesin nė terr.

38.
Edhe dielli udhėton pėr nė kufirin e vet (nė cakun pėrfundimtar). Ai ėshtė (udhėtim) pėrcaktim i ngadhnjyesit, tė dijshmit.

39.
Edhe hėnės i kemi caktuar (pozicionet) derisa tė kthehet nė trajtėn e harku (rrem i hurmės sė tharė).

40.
As dielli nuk mund ta arrijė hėnėn, e as nata para ditės po secili noton nė njė galaksion.

41.
Argument pėr ta ėshtė edhe ajo se Ne pasardhėsit e tyre (tė Ademit) i vartėm nė anije tė mbushur pėrplot.

42.
Dhe ngjashėm me tė, u krijuam atyre diēka qė t'i hipin.

43.
E sikur tė duam Ne, i i pėrmbytim ata, e nuk ka efekt as lutja e tyre dhe as qė do tė shpėtonin.

44.
Pėrveē nga mėshira Jonė ndaj tyre, dhe qė tė pėrjetojnė tė mirat deri nė njė kohė tė caktuar.

45.
E kur u thuhet atyre: "Kini frikė asaj qė ngjau para jush dhe asaj ēka do t'ju ngjajė mė vonė, e qė tė mėshiroheni (ata nuk dėgjojnė).

46.
Nuk ka asnjė argument qė u erdhi atyre nga argumentet e Zotit, e qė ata nuk ia kthyen shpinėn.

47.
Dhe kur u thuhej: "Jepni nga ajo qė All-llahu u begatoi, ata qė nuk besuan, besimtarėve u thanė: "A ta ushqejmė atė qė sikur tė donte All-llahu do ta ushqente? Ju nuk jeni tjetėr vetėm se tė humbur qartė!".

48.
Dhe thoshin: "Po qe se jeni tė vėrtetė, kur do tė jetė ai premtim?"

49.
(All-llahu u pėrgjigjet) Nuk janė duke pritur tjetėr vetėm se njė britmė qė i rrėmben ata kur janė duke u zėnė mes vete.

50.
E nuk do tė mund tė lėnė as porosi (vasijet-testament) as tė kthehen nė familjet e tyre.

93 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:53 pm

shaban


operator/e
operator/e
51.
Dhe i fryhet Surit, kur qe, duke u ngutur prej varrezave paraqiten te Zoti i tyre.

52.
E thonė: "Tė mjerėt ne! Po kush na ngriti prej ku ishim tė shtrirė nė varre?" E, kjo ėshtė ajo qė premtoi Zoti dhe vėtetuan tė dėrguarit.

53.
Ajo nuk ėshtė tjetėr, pėrveē njė zė i fuqishėm dhe ata tė gjithė tė paraqitur para Nesh.

54.
Sot pra, akujt nuk i bėhet e padrejtė diēka dhe nuk shpėrbleheni me tjeėr vetėm pėr atė qė vepruat.

55.
Ata tė Xhennetit tash janė tė angazhuar me kėnaqėsi.

56.
Ata dhe shoqet e tyre janė nėn hijet tė mbėshtetur nė kolltukė.

57.
Aty kanė pemė dhe ēka tė duan.

58.
Kanė "Selam", thėnie e Zotit mėshirues!

59.
E tash, ju kriminelė, ndahuni!

60.
O bijtė e Ademit (kriminelė), po a nuk u dėrgova porosinė qė tė mos e dėgjoni djallin, se me tė vėrtetė ai ėshtė armiku juaj i hapėt!?

61.
(Ju porosita) Tė mė adhuroni Mua, se kjo ėshtė rruga e sigurt!

62.
Vėrtet, ai ka humbur shumė njerėz prej jush, a nuk mblodhėt mend?

63.
Ky ėshtė Xhehennemi qė juve u premtohe.

64.
Hyni tash nė tė, pėr shkak se mohuaat ēdo tė vėrtetė!

65.
Sot Ne ua mbyllim gojėt e atyre, Neve na flasin duart e tyre, kurse kėmbėt e tyre dėshmojėn pėr atė qė punuan.

66.
E sikur tė duam Ne do t'ua verbonim ytė e tyre, e ata do ta mėsynin rrugėn, po si do tė dhihnin?

67.
Dhe sikur tė duam, do t'i kishim gjymtuar ata nė vend, e nuk do tėmund tė shkoninas para as prapa.

68.
E atij qė i japim tė jetojė gjatė, e kthejmė prapa nė krijimin e tij. A nuk janė duke menduar?

69.
Ne as nuk ia mėsuam atij (Muhammedit) poezinė, e as qė i takon ajo atij, ai (Kur'ani) nuk ėshtė tjetėr vetėm se kėshillė dhe Kur'an i qartė.

70.
Pėr t'ia tėrhequr vėrejtjen ati qė ėshtė gjallė (me mend e zemėr) dhe dėnimi tė bėhet meritė pėr jobesimtarėt.

71.
A nuk e shohin ata se nga ajo qė Ne vetė e shpikėm, u krijuam atyre kafshėt qė i kanė.

72.
Dhe ua bėmė ato qė t'u biden atyre, e disave prej tyre u hipnin, ndėrsa prej disave ushqehen.

73.
Ata kanė edhe dobi tė tjera nė to, e edhe pinė (qumėsht) prej tyre. A nuk duhet falėnderojnė?

74.
Po, shkojnė e nė vend tė All-llahut adhurojnė zota tė tjerė me shpresė se do tė ndihmohen prej tyre.

75.
Ata nuk mund t'u ndihmojnė atyre, por kėta (idhujtarėt) u janė bėrė ushtri e gatshme e tyre.

76.
E ty mos tė brengosin thėniet e tyre, Ne dimė ēka mbajnė ata fshehtė dhe ēka publikojnė.

77.
A nuk mendon njeriu se Ne e krijuam atė prej njė pike uji (fare), kur qe, ai kundėrshtarė i rreptė.

78.
Ai na solli Neve shembull, e harroi krijimin e vet e tha: "Kush i ngjall eshtrat duke qenė ata tė kalbur?

79.
Thuaj: "I ngjall Ai qė i krijoi pėr herė tė parė, e Ai ėshtė shumė i dijshėm pėr ēdo krijim.

80.
Ai qė prej drurit tė gjelbėr ju bėri zjarrin, e ju prej tij ndezni.

81.
A nuk ėshtė i fuqishėm Ai, qė kerijoi qiejt e tokėn, tė krijojė njerėz sikundėr qė i krijoi ata? Po Ai ėshtė krijuesi, i dijshmi.

82.
Kur Ai dėshiron ndonjė send, urdhėri i Tij ėshtė vetėm t'i thotė: "Bėhu!" Ai menjėherė bėhet.

83.
I lartė ėshtė Ai ė nė dorėn e Tij ėshtė pushteti mbi ēdo send dhe vetė te Ai ktheheni.

94 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:53 pm

shaban


operator/e
operator/e
37. Saffat1.
Pasha tė rradhiturit (melaiket), qė nė rreshta (safa) qėndrojnė.

2.
Dhe nxituesit, qė me nxitim shtyjnė.

3.
Dhe pasha lexuesit, qė lexojnė pėrkujtimin.

4.
Ėshtė e vėrtetė se Zoti juaj ėshtė vetėm Njė.

5.
Zot i qiejve dhe i tokės e ēka ka mes tyre dhe Zot i lindjeve (tė yjeve).

6.
Vėrtetė, Ne kemi stolisur qiellin mė tė afėrt (tė dynjasė) me bukurinė e yjeve.

7.
Dhe me mbrojtje prej ēdo djalli tė prishur.

8.
Ashtu qė nuk mund tė pėrgjojnė parinė mė tė lartė (engjėjt mė tė zgjedhur), pse gjuhen me shkėndija nga tė gjitha anėt.

9.
Ata janė tė pėrzėnė dhe do tė kenė njė dėnim tė pėrhershėm.

10.
Pėrveē atij qė rrėmben vrullshėm, po atė e ndjek ylli qė e djeg.

11.
Ti pra, pyeti ata (idhujtarėt): a janė ata krijesė mė e fortė, apo ēka Ne krijuam. Ne i krijuam ata prej njė balte qė ngjitet.

12.
Por ti je i habitur, e ata tallen.

13.
E kur kėshillohen, ata nuk marrin parasysh kėshillėn.

14.
E kur shohin ndonjė mrekulli, ata nxitin nė pėrqeshje.

15.
Dhe thanė: "Ky (Kur'ani) nuk ėshtė tjetėr vetėmn se magji e kulluar.

16.
A, pasi tė vdesim ne, tė bėhemi dhe e eshtra tė kalbur a do tė ringjallemi?

17.
A edhe tė parėt tanė tė herėshėm?

18.
thuaj: "Po, bile ju do tė jeni tė nėnēmuar!"

19.
Ajo do tė jetė vetėm njė britmė, kur qė, ata tė ngritur shikojnė.

20.
E thonė: "O, tė mjerėt ne, kjo ėshtė dita e gjykimit!"

21.
Kjo ėshtė dita e ndasisė qė ju e konsideruat rrenė.

22.
Tuboni ata qė ishin zullumqarė, shoqėrinė e tyre dhe ata qė i adhuruan.

23.
(adhuruan) Pos All-llahut, orientoni rrugės sė xhehimit!

24.
Ndalni ata, sepse do tė merren nė pėrgjegjėsi.

25.
Ēka keni qė nuk ndihmoni njėri-tjetrin?

26.
E, ata sot janė dorėzuar nė tėrėsi.

27.
E kthehen e ia hedhin pėrgjegjėsinė njėri-tjetrit.

28.
(Tė shtypurit) u thonė (atyre tė parėve): "Ju ishit qė na vinit neve nga ana e djathtė (na pengonit pre sė vėrtetės).

29.
Ata (paria) u thonė: "Jo, ju vetė nuk ishit besimtarė.

30.
Ne nuk kemi pasur ndonjė pushtet ndaj jush, por ju vetė ishit qė nuk respektuat (porositė e Zotit).

31.
E, ajo thėnia (premtimi) e Zotit tonė u vėrtetua kundėr nesh, e s'ka dyshim se ne po e shijojmė (dėnimin).

32.
Ne u ofruam juve rrugėn e humbjes, ashtu sikurse edhe vetė ishim tė humbur.

33.
Dhe atė ditė ata do tė jenė nė dėnim tė pėrbashkėt.

34.
Kėshtu Ne veprojmė me kriminelėt.

35.
Pėr arsye se kur u thuhej atyre: "Nuk ka Zottjetėr pėrveē All-llahut, ata e mbanin veten lart.

36.
Dhe thoshin: "A do t'i braktisim ne zotat tanė pėr njė poet tė ēmendur?"

37.
Jo, (nuk ėshtė ēka thonė ata) por ai u solli tė vėrtetėn dhe vėrtetoi tė dėrguarit e parė.

38.
Ju, pa tjetėr do tė pėrjetoni dėnimin mė tė ashpėr.

39.
Dhe nuk ndėshkoheni pėr tjetėr, pėrveē pėr atė qė vepruat.

40.
Me pėrjashtim tė robėve tė All-llahut qė ishin tė sinqertė,

41.
Tė tillėt janė ata qė kanė furnizim tė dalluar,

42.
Pemė tė llojllojshme, ata janė tė nderuar,

43.
Nė Xhennete tė begatshme,

44.
Tė mbėshtetur nė kolltukė me fytyrė nga njėri-tjetri,

45.
Atyre u bėhrt shėrbim me gota (me verė) nga burmi,

46.
E barshė (vera), qė ka shije pėr ata qė e pinė,

47.
Prej asaj nuk ka dhembje koke, e as qė ata do tė dehen nga ajo,

48.
E pranė tyre janė (hyritė) symėdhatė me shikim tė pėulur,

49.
Sikur ato tė jenė inxhi e paprekur (ve e ruajtur).

50.
I qasen njėri-tjetrit e bisedojnė,

95 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:54 pm

shaban


operator/e
operator/e
51.
Prej tyre njėri flet e thotė: "Unė kam pasur njėfarė miku,

52.
thoshte: "A je ti pre atyre qė besojnė se

53.
Kur tė jemi tė vdekur, tė jemi bėrė dhe e eshtra tė kalbur, do tė jemi tė shpėrblyer pėr vepra?"

54.
Ai (besimtari nė Xhennet) thotė: "A vini ju tė shikojmė?"

55.
Ai shikon dhe e vėren atė (mikun) nė mes tė Xhehennemit.

56.
Ai thotė: "Pasha All-llahun, pėr pak mė rrėzove (nė Xhehennem) edhe mua.

57.
Dhe sikur tė mos ishte dhuntia e Zotit tim, unė do tė isha bashkė me ty nė zjarr,

58.
Dhe ne nuk do tė vdesim mė,

59.
Pėrveē asaj vdekjes sonė tė parė dhe ne nuk do tė dėnohemi mė!"

60.
Vėrtet, ky ėshtė ai suksesi i madh,

61.
Pėr njė shpėrblim tė kėtillė le tė veprojnė vepruesit!

62.
A kjo pritje (me shpėrbllim tė All-llahut) ėshtė mė e mirė, apo pema e "Zekumė-it"?

63.
Ne atė e kemi bėrė sprovė pėr zullumqarėt.

64.
Ajo ėshtė njė pemė qė mbin nė fund tė Xhehennemit.

65.
Pema (fruti) e saj ėshtė sikurse kok a dreqėrish.

66.
E ata do tė hanė nga ajo dhe do tė mbushin barqet prej saj.

67.
Pastaj, ata do tė kenė kundrejt atij ushqimi edhe ujė tė valė.

68.
Mandej kthimi i tyre ėshtė nė Xhehennem.

69.
Ata i gjetėn dhe shkuan pas prindėrve tė tyre tė humbur.

70.
Ata u ngutėn dhe shkelėn hapave tė tyre (pa menduar).

71.
Po, edhe para kėtyre (popullit tėnd) shunica e popujve tė kaluar ishin tė humbur.

72.
Ne atyre u patėm dėrguar pejgamberė.

73.
E shif se si ishte pėrfundimi i atyre, tė cilėve u qe tėrhequr vėrejtja.

74.
Me pėrjashtim tė robėve tė All-llahut qė ishin tė sinqertė.

75.
Pėr Zotin Neve na pat thirr nė ndihmė Nuhu, Ne jemi pėrgjegjės tė mirė.

76.
Dhe Ne e shpėtuam atė dhe familjen e tij prej asaj tė keqe tė madhe.

77.
E pasardhėsit e tij i bėmė ata qė vazhduan jetėn.

78.
Dhe Ne ua lamė atė kujtim pėr njrėzit e ardhshėm.

79.
Selam i qoftė Nuhut (prej All-llahut e prej krijesave) nė mbarė botėn (si kujtim ndaj tij).

80.
Ne kėshtu i shpėrblejmė tė mirėt.

81.
Vėrtet, ai ishte prej robėve tanė qė janė besimtarė.

82.
E pastaj i pėrmbytėm nė njė ujė tė tjerėt (qė nuk besuan).

83.
Edhe Ibrahimi ishte i grupit tė tij.

84.
Kur Zotit tė vet iu bind me zemėr tė pastėr.

85.
Kur babait tė vet dhe popullit tė vet i tha: "ēka ėshtė ajo qė ju adhuroni?"

86.
A nė vend tė All-llahut doni zota tė trilluar?

87.
ēka ėshtė mendimi juaj ndaj Zotit tė botėce?

88.
Dhe atėherė u lėshoi njė shikim yjeve,

89.
E tha: "Unė jam i sėmurė!"

90.
Ata u kthyen dhe u larguan prek tij.

91.
Ai u drejtua kah zotat e tyre dhe u tha: "A nuk po hani ju?"

92.
ēka keni pra, qė nuk po flitni?

93.
Iu afrua atyre ngadalė, duke u mėshuar me tė djathtėn (me fuqi).

94.
Ata (populli) iu afruan atij me tė shpejtė (sigurisht e qortuan).

95.
Ai (Ibrahimi) tha: "A adhuroni atė qė vetė e keni gdhendur?"

96.
E All-llahu ju krijoi juve edhe atė qė e punoni.

97.
Ata thanė: "Ndėrtonja atij njė vend dhe hudhne atė nė zjarr!

98.
Ata i menduan atij njė kurth, kurse Ne i mposhtėm ata tė nėnēmuar".

99.
Ai tha: "Unė po shkoj aty ku mė urdhėroi Zoti im, e Ai mė udhėzon!"

100.
Zoti im, mė dhuro mua (njė fėmijė) prej tė mirėve!

96 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:54 pm

shaban


operator/e
operator/e
101.
Ne e gėzuam atė me njė djalė qė do tė jetė i butė (i sjėllshėm).

102.
Dhe kur arriti ai (djalli) qė sė bashku me tė (me Ibrahimin) tė angazhohet nė punė, ai (Ibrahimi) tha: "O djalli im, unė kam parė (jam urdhėruar) nė ėndėrr tė pres ty. Shiko pra, ēka mendon ti?" Ai tha: "O babai im, punoje atė qė urdhėrohesh, e ti do tė mė gjesh mua, nėse do All-llahu, prej tė durueshmėve!"

103.
E kur ata tė dy iu dorėzuan urdhėrit tė Zotit dhe pėrmbysi atė nė fytyrė (nė ballė).

104.
Ne e thirrėm atė: "O Ibrahim!"

105.
Ti tashmė e zbatove ėndrrėn! Ne kėshtu i shpėrblejmė tė mirėt!

106.
Vėrtet, kjo ishte sprovė e qartė.

107.
Ne e shpaguam atė me njė tė therrur (kurban) tė rėndėsishėm.

108.
Dhe ndaj tij Ne lamė pėrkujtim tė mirė ndėr popujt e ardhshėm.

109.
Selam (shpėtim e paqe) pastė Ibrahimi!

110.
Kėshtu, nė kėtė mėnyrė Ne i shpėrblejmė bamirėsit.

111.
Vėrtet, ai ishte nga robėrit Tanė besimtarė.

112.
Dhe Ne e gėzuam atė me (njė djalė tjetėr) Is-hakun, pejgamber prej tė mirėve.

113.
Dhe Ne i dhuruan bekim atij dhe Is-hakut e prej pasardhėsve tė atyre dyve do tė kenė punėmirė e tė ndershėm, e edhe dėmtues t hapėt tė vetvetes.

114.
Pasha madhėrinė Tonė, Ne u dhamė tė mira Musait e Harunit.

115.
I shpėtuam ata dhe popullin e tyre prej njė mjerimi tė madh.

116.
Ne u ndihmuam atyre dhe ata ngadhėnjyen.

117.
Atyre dyve u hamė librin e pėrsosur e tė qartė.

118.
Dhe tė dy ata i udhėzuam rrugės sė drejtė.

119.
Pėrkujtim tė kėndshėm ndaj tė dyve kem lėnė nė popujt e mė vonshėm.

120.
(Pėrkujtimin) "Selamun" - qofshin tė mėshiruar Musai dhe Haruni.

121.
Kėshtu, nė kėtė mėnyrė Ne i shpėrblejmė bamirėsit.

122.
Vėrtet, ata tė dy ishin besimtarė nga robėrit Tanė.

123.
Edhe Iljasi ishte prej tė dėrguarve Tanė.

124.
Kur ai, popullit tė vet i tha: "A nuk jeni kah frikėsoheni?"

125.
A e adhuroni "Ba'ėl-in" (emėr i njė statuje) e braktisni adhurimin ndaj ė mirit qė ėshtė Krijues?

126.
All-llahun, Zotin tuaj e tė prindėrve tuaj tė hershėm!!"

127.
Ata e pėrgėnjeshtruan, andaj ata medoemos janė tė sjellė nė Xhehennem.

128.
Me pėrjashtim tė robėrve besnikė ndaj All-llahut.

129.
Edhe ndaj tij kemi lėnė pėrkujtim tė mirė nė tė ardhshmit.

130.
"Selamun" - qoftė i mėshiruar Iljasi (ose edhe besimtarėt e Iljasit).

131.
Kėshtu, nė kėtė mėnyrė Ne i shpėrblejmė bamirėsit.

132.
S'ka dyshim, ai ishte besimtar nga robėrit Tanė.

133.
Edhe Luti, pa mėdyshje ishte prej tė dėrguarve Tanė.

134.
Kur Ne e shpėtuam atė dhe tėrė familjen e tij bashkė.

135.
Pėrveē njė plake (grua e tij) qė mbeti me tė dėnuarit.

136.
Pastaj tė tjerėt i rrėnuam.

137.
E ju (mekas) me siguri kaloni atypari mėngjes (ditėn)

138.
e mbrėmje (natėn). Pra, a nuk mbildhni mend?

139.
Edhe Junusi ishte njė nga tė dėrguarit Tanė.

140.
kur iku te anija qė ishte e mbushur plot (udhėtarė).

141.
E ai mori pjesė nė short, po humbi (i ra sorti atij).

142.
Dhe atė e kafshoi (e gėlltit) peshku, zatėn ai ishte qė e meritoi qortimin.

143.
E sikur tė mos ishte ajo qė ai kishte qenė prej atyre qė shumė e pėrmendin Zotin.

144.
Ai do tė mbetej nė barkun e tij deri nė ditėn e ringjalljes.

145.
E Ne e hodhėm nė njė tokė pa bimė (shkretėtirė), ndėrsa ai ishte i sėmurė.

146.
Dhe Ne bėmė qė pėr tė tė mbijė njė bimė (t'i bėjė hije) nga kungulli.

147.
Ne (pastaj) e dėrguam atė te njėqindmijė e mė shumė.

148.
E ata i besuan, e Ne ua vazhduam atyre tė pėrjetojnė pėr deri nė njė kohė.

149.
E ti (Muhammed) pyeti ata (idhujtarėt): "A tė Zotit tėnd janė vajzat, kurse tė tyre djemtė?"

150.
Apo, Ne i krijuam engjėjt femra, e ata ishin dėshmitarė (kur Ne i krijuam engjėjt femra)?!

151.
Vini re se si ata nga trillimet e tyre thonė:

152.
"All-llahu ka lindė!" S'ka dyshim se ata janė gėnjeshtarė (kur thonė se engjėjt janė bijat e Zotit).

153.
A thua vajzat Ai i ka bėrė mė tė zgjedhura se djemt?

154.
Po ē'keni ju kėshtu, si po gjykoni ashtu?

155.
A nuk jeni duke menduar?

156.
A mos keni ju ndonjė argument tė sigurt?

157.
Sillnie pra, librin tuaj, nėse ėshtė si thoni ju!

158.
Ata (idhujtarėt) pohuan mes Tij e mes engjėjve (xhinėve) lidhmėri farefisnore, po xhinėt e dinė se ata (idhujtarėt) janė tė hedhur nė zjarr.

159.
All-llahu ėshtė i pastėr nga ajo ēka i pėrshkruanė.

160.
Ata (engjėjt) janė vetėm robėr tė sinqertė tė Zotit (ata nuk i pėrshkruajnė gjė).

161.
E, as ju dhe as ata qė i adhuroni,

162.
Nuk mund ta vini nė sprovė askė ndaj Atij (besimit nė Zotin),

163.
Pėrveē atij qė ėshtė i gjykuar pėr Xhehennem.

164.
E, nuk ka prej nesh (grupit tė engjėjve) qė nuk e ka vendin (detyrė, pozitėn) e vet tė njohur.

165.
Edhe ne (engjėjt) jemi tė rreshtuar (nė adhurim),

166.
Dhe ne jemi qė i bėjmė tesbih (mohojmė se ai ka tė meta).

167.
Po edhe pse ata ishin qė thoshin:

168.
Sikur tė gjendej te ne ndonjė libėr nga tė parėt,

169.
Ne do tė ishim robėr tė All-llahut, tė sinqertė.

170.
Po (kur u erdhi libri), ata e mohuan atė (Kur'anin), e mė vonė do tė kuptojnė.

171.
E tashmė fjala (premtimi) e jonė u ėshtė dhėnė mė parė robėrve tanė tė dėrguar,

172.
se ata, pa dyshim do tė jenė tė ndihmuar.

173.
dhe se ushtria jonė do tė jenė ata ngadhėnjyesit.

174.
Prandaj, pėr njė kohė, ti (Muhammed) hiqu tyre.

175.
E ti vėshtroji ata se edhe ata do ta shohin (ndihmėn tonė ndaj juve besimtarėve).

176.
A mos po kėrkojnė shpejtimin e ndėshkimit tonė?

177.
E kur tė vjen ai (dėnimi) nė territorin e tyre, mėngjes i shėmtuar do tė jetė pėr ata qė u ishte tėrhrqur vėrejtja.

178.
E ti largohu pėr njė kohė prej tyre,

179.
Dhe ti vėshtroi se edhe ata mė vonė do tė shohin.

180.
I Lartėsuar ėshtė Zoti yt, Zot i fuqisė nga ajo qė ia pėrshkruajnė.

181.
Qoftė paqja mbi tė dėrguarit.

182.
Dhe falėnderimi i takon All-llahut, Zotit tė botėrave!

97 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:55 pm

shaban


operator/e
operator/e
38. Sad1.
Sad, Pasha Kur'anin qė ėshtė pėrplot pėrkujtime (ėshtė i famshėm dhe s'ka dyshim se ėshtė mrekulli).

2.
Por ata qė nuk besuan janė nė kryeneēsi e kundėrshtim.

3.
Sa gjenerata para tyre i kemi asgjėsuar, tė cilėt lutėn pėr shpėtim, po nuk ishte koha e shpėtimit.

4.
Ata (idhujtarėt) habiten, ngase u erdhi pejgamberi nga mesi i tyre, e mosbesimtarėt thanė: "Ky ėshtė magjistar, rrenės".

5.
A mendon ai t'i bėjė zotat Njė Zot? Vėrtet, kjo ėshtė gjė shumė e ēuditshme!

6.
Paria nga mesi i tyre shkoi duke i thėnė njėri-tjetrit: vazhdoni tė jeni tė qėndrueshėm nė adhurimin e zotave tuaj, pse kjo ėshtė njė gjė e kurdisur.

7.
Ne nuk kemi dėgjuar diēka tė kėtillė nė popullin (nė fenė) e fundit; kjo nuk ėshtė tjetėr, pos njė trillim!

8.
A mos atij, nga mesi ynė, iu zbrit Kur'ani? Jo, por ata janė nė dyshim ndaj Kur'anit Tim, por pėr shkak se ende nuk e kanė shijuar dėnimin Tim.

9.
A mos ata i kanė depotė e mėshirės sė Zotit tėnd, Ngadhėnjyesit, Dhuruesit!

10.
A mos ėshtė i tyre pushteti i qiejve e i tokės dhe ēka ka ndėrmjet tyre? Pra, le tė rreken me shkaqet (deri nė qiell e tė komandojnė)!

11.
(Ata janė) Njė ushtri e grupacioneve qė ėshtė aty, ajo ėshtė e thyer.

12.
Pėrgėnjeshtruan para tyre populli i Nuhut, Adi dhe Firavni i ngrehinave tė mėdha.

13.
(Pėrgėnjeshtruan) Edhe Themudi, edhe populli i Lutit dhe banorėt e Ejkes. Ato ishin grupacione (kundėrshtare)

14.
Secili prej tyre pėrgėnjeshtroi tė dėrguarit, andaj i gjeti dėnimi Im.

15.
Po edhe kėta nuk janė duke pritur tjetėr vetėm se njė ushtimė qė nuk ka tė pėrsėritur.

16.
Ata edhe thanė: "Zoti ynė, ngutna pjesėn tonė para ditės sė pėrgjegjėsisė (tė gjykimit)!"

17.
Ti duro ndaj asaj qė thonė ata, dhe pėrkujto robin Tonė Davudin, tė fuqishmin (nė fe e trup), vėrtet ai gjithnjė i drejtohej All-llahut.

18.
Ne ia nėnshtruam kodrat qė sė bashku me tė bėnin tesbihė mbrėmje e mėngjes,

19.
Edhe shpezėt e tubuara, tė gjitha, vetėm Atij i ishin drejtuar.

20.
Ne ia forcuam edhe sundimin atij, i dhamė menēuri dhe aftėsi nė gjykime.

21.
A tė ka arritur lajmi i palėve ndėrgjykuese, kur kaluan prej sė larti nė dhomėn ku lutej.

22.
Kur hynė te Davudi, ai u frikėsua prej tyre, po ata i thanė: "Mos ke frikė, ne jemi dy palė nė kundėrshtim qė i kemi bėrė padrejtė njėri-tjetrit, ndaj gjyko me drejtėsi mes nesh e mos shmang, dhe udhėzona nė rrugė tė drejtė".

23.
Ky miku im i ka nėntėdhjetė e nėntė dele, ndėrsa unė e kam vetėm njė dhe mė ka thėnė: "Ma ler mua ta posedoj atė! " Dhe mė rėndoi e mė mundi me fjalė!"

24.
Ai (Davudi) tha: "Ai ka bėrė padrejtė ndaj teje me kėrkimin e deles tėnde (pėr t'ia bashkuar) te delet e veta. Ėshtė e vėrtetė se shumica prej ortakėve i bėjnė padrejtė njėri-tjetrit, me pėrjashtim tė atyre qė kanė besuar dhe punuar vepra tė mira, por tė tillė janė pak!" e Davudi mendoi se Ne kemi vėnė nė sprovė atė, andaj kėrkoi falje nga Zoti i vet, ra i pėrkulur dhe u pendua.

25.
Ne atė ia falėm atij dhe ai ėshtė i afėrt te Ne dhe ka pėrfundim (ardhmėri) tė mirė.

26.
O Davud: "Ne tė kemi bėrė sundimtar nė tokė, e ti pra gjyko me drejtėsi mes njerėzve, e mos shko pas dėshirave se ato tė shmangin prej rrugės sė All-llahu. Ata qė largohen prej rrugės sė All-llahut i pret dėnim i rėndė pėr shkak se e harruan ditėn e pėrgjegjėsisė".

27.
Ne nuk e krijuam qiellin e as tokėn dhe ēka ka nė mes tyre, pa qėlllim (shkel e shko), ai ėshtė mendim i atyre qė nuk besuan, pra dėnimi me zjarr ėshtė mjerim pėr ata qė nuk besuan.

28.
A mos do t'i barazojmė ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira me ata qė bėnė shkatėrrime nė tokė, apo do t'i konsiderojnė njėsoj si tė ruajturit prej tė kėqiave, si ata qė janė mėkatarė?

29.
(Ky ėshtė) Libėr i begatshėm, Ne ta shpallėm ty kėtė, qė t'i studiojnė argumentet e tij dhe qė tė marrin mėsim prej tij ata qė kanė mend.

30.
Ne Davudit i falėm Sulejmanin, rob shumė i mirė dhe shumė i kthyer nga Zoti.

31.
Kur nė njė parambrėmje iu shfaqėn atij kuaj qė, kur ishin tė ndalur, rrinin gatitu nė tri kėmbė, e ishin edhe shumė tė shpejtė.

32.
E ai tha: "Unė i dhashė pėrparėsi dashurisė sė kuajve, ndaj Zotit tim, derisa (dielli) e fsheh dhe perėndoi".

33.
"M'i ktheni ata mua!" Atėherė filloi t'u mėshojė kėmbėve e qafave.

34.
Ne e sprovuam Sulejmanin dhe e mbajtėm nė postin e tij si njė trup, e pastaj u rikthye nė gjendjen gjendjen e parė.

35.
Tha: "Zoti im, mė fal (gabimin), mė dhuro asi pushteti qė askush pas meje nuk do tė ketė; vėrtet, Ti je dhuruesi mė i madh.

36.
Ne ia nėnshtruam erėn qė, sipas urdhėrit tė tij, ajo tė ecėn lehtė dhe nga tė dėshirojė ai.

37.
Ndėrsa djajtė (ia nėnshtruam) pėr ēdo ndėrtim dhe zhytje nė ujė.

38.
Dhe tė tjerėt (djaj) qė ishin tė lidhur nė pranga.

39.
Ky ėshtė shpėrblimi Ynė, e ti dhuro ose mos dhuro, pėr kėtė nuk pėrgjigjesh.

40.
Ai vėrtet ka vend tė lartė te Ne dhe ardhmėri tė mirė.

41.
Pėrkujto edhe robin tonė Ejubin, kur me lutje iu drejtua Zotit tė vet: "Djalli mė ka goditur me mundim e dhembje!"

42.
Bjeri me kėmbėn tėnde tokės! Ky ėshtė (ujė) i ftohtė, lahesh dhe pi.

43.
E nga mėshira Jonė dhe mėsim pėr ata qė kanė menduar, Ne ia falėm familjen e tij dhe po aq sa ishin ata.

44.
E, merre me dorėn tėnde njė deng thupra dhe bjeri me tė, e mos e thyej betimin! Vėrtet, Ne e gjetėm atė tė durueshėm. Sa rob shumė i mirė ishte ai dhe i kthyer te Zoti.

45.
Pėrkujto robėrit tanė Ibrahimin, Is-hakun, Jakubin qė ishin tė fortė nė zbatimin e detyrave dhe largpamės nė fe.

46.
ne i pajisėm ata me njė virtyt tė posaēėm, me pėrkujtim ndaj botės tjetėr.

47.
S'ka dyshim se ata ishin te Ne prej tė zgjedhurve mė tė mirė.

48.
Pėrkujto Ismailin, Eljesan, Dhelkiflin, qė tė gjithė prej tė zgjedhurve.

49.
Ky ėshtė njė pėrkujtim. E ėshtė e sigurt se ata qė janė tė ruajtur, kanė njė ardhmėri tė mirė.

50.
Xhennetet e Adnit janė me dyer tė hapura pėr ata.

98 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:55 pm

shaban


operator/e
operator/e
51.
Aty do tė jenė tė mbėshtetur nė kolltukė dhe tė kėrkojnė pemė e pije tė llojeve tė ndryshme.

52.
Ata kanė pranė vetes (hyri) sypėrulura tė njė moshe.

53.
Kėto janė ato qė premtoheshit pėr ditėn e llogarisė.

54.
Ky ėshtė furnizimi Ynė, i cili nuk ka tė mbaruar.

55.
Kjo ėshtė kėshtu. E sa u pėrket atyre qė nuk besuan, ata kanė njė ardhmėri shumė tė keqe,

56.
Xhehennemin qė do tė hudhen nė tė, e sa djep i shėmtuar ėshtė ai.

57.
Ky ėshtė ujė i valė dhe i ndyrė; le ta shijojnė atė!

58.
I presin edhe dėnime tė tjera tė llojllojta sikurse ai.

59.
Ky ėshtė njė grumbull qė bashkohet me ju (u thonė engjėjt parisė): "Mos paqin komoditet as mirėseardhje (thonė paria)!" Ata janė qė do tė digjen nė zjarr.

60.
Ata (tė shtypurit) thonė: "Jo, juve mos u qoftė as mirėseardhja, as komoditeti; ju jeni qė na e pėrgatitėt kėtė!" Sa vendqėndrim i keq ėshtė!

61.
O Zoti ynė, ata thonė: "Atij qė na e bėri kėtė, shtoja dyfish dėnimin nė zjarr!"

62.
Dhe thonė: "Ē'ėshė qė nuk po i shohim disa burra qė ne i konsideronim prej tė kėqijve.

63.
E qė i kemi pas marrė ata nė tallje, a mos na u ka larguar shikimi prej tyre?"

64.
Kjo armiqėsi nė mes banuesve tė zjarrit ėshtė e vėrtetė.

65.
Thuaj: "Unė jam vetėm kėshillues, e nuk ka ndonjė zot tjetėr pėrpos All-llahut Njė, Dėrmuesit.

66.
Zot i qiejve e i tokės dhe ē'ka mes tyre, i plotfuqishmi, Mėkatfalėsi".

67.
Thuaj: "Ky (Kur'ani) ėshtė njė kumtesė e madhe!"

68.
Tė cilės ju ia ktheni shpinėn.

69.
Unė nuk kam pasur kurrfarė dije pėr eliten e lartė (melaike) kur ata bėn polemikė (rreth Ademit).

70.
Mua nuk mė shpallet tjetėr vetėm se, unė nuk jam tjetėr pos njė tėrheqės i hapėt i vėrejtjes!

71.
Kur Zoti yt u tha engjėjve: "Unė po krijoi njė njeri nga balta,

72.
dhe kur ta kem pėrsosur atė dhe t'i kem dhėnė nga ana Ime shpirt, ju menjėherė pėruljunju atij (nė sexhde)".

73.
Engjėjt, tė gjithė sė bashku iu pėrulėn,

74.
pėrveē Iblisit qė ishte kryelartė dhe qė u bė prej jobesimtarėve.

75.
(Zoti) Tha: "O Iblis, ēka tė pengoi ty t'i pėrulėsh atij qė Unė vetė e krijova? A bėre kryeneēėsi, apo ke qenė prej atyre qė shesin fodullėk?"

76.
Ai (Iblisi) tha: "Unė jam mė i miri prej tij, mua mė ke krijuar nga zjarri, e atė e krijove nga balta!"

77.
(Zoti) Tha: "dil pra prej tij (prej Xhennetit), ti je i mallkuar.

78.
Dhe largimi prej mėshirės Sime ka pėr tė pėrcjellė deri nė ditėn e gjykimit!"

79.
Ai tha: "Zoti im, mė jep afat deri nė ditėn e ringjalljes!"

80.
(Zoti) Tha: "Po, je prej atyre tė afatizuarėve,

81.
deri nė kohėn e ditės sė caktuar!"

82.
Ai tha: "Pasha madhėrinė Tėnde, kam pėr t'i shmangur prej rrugės sė drejtė qė tė gjithė,

83.
pėrveē atyre qė janė tė sinqertė nga robėrit e Tu!"

84.
(Zoti) Tha: "Pasha tė vėrtetėn, e Unė e flas vetėm tė vėrtetėn:

85.
Unė do ta mbushi Xhehennemin me ty dhe tė gjithė ata qė vijnė pas teje!"

86.
Thuaj (Muhammed): "Unė nuk kėrkoj pre jush ndonjė shpėrblim, dhe unė nuk jam prej atyre qė bėjnė trillime".

87.
Ky (Kur'ani) nuk ėshtė tjetėr vetėm se kėshillė pėr botėt.

88.
E ju gjithsesi do ta kuptoni pas pak kohe vėrtetėsinė e tij.

99 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:57 pm

shaban


operator/e
operator/e
39. Zumer1.
Shpallja e librit ėshtė prej All-llahut, tė gjithfuqishmit, tė urtit.

2.
Ne ta shpallėm ty librin pėr hir tė sė vėrtetės, andaj ti adhuroje All-llahun duke qenė i sinqertė nė adhurimin e Tij!

3.
Vini re! Adhurim i sinqertė ėshtė vetėm ai pėr All-llahun! Ndėrsa ata qė nė vend tė Tij adhurojnė miq tė tjerė (duke thėnė): Ne nuk i adhurojmė ata pėr tjetėr, vetėm qė tė na afrojnė sa mė afėr All-llahut, s'ka dyshim se All-llahu do tė gjykojė mes tyre pėr atė qė ata ishin nė kundėrshtim. E, ėshtė e vėrtetė se All-llahu nuk udhėzon nė rrugė tė drejtė, atė qė ėshtė rrenės, jobesimtarė.

4.
Sikur tė kishte dashur All-llahu tė ketė fėmijė, do tė zgjidhte atė qė dėshiron nga ēka Ai vetė krijon. I pastėr ėshtė Ai! Ai ėshtė All-llahu, i vetmi, i fuqishmi!

5.
Ai krijoi qiejt e tokėn me qėllim tė caktuar; Ai natėn mbėshtjell (vendi tė) ditės dhe ditėn ia mbėshtjell natės; Ai nėnshtroi diellin dhe hėnėn, qė secili lėviz deri nė njė afat tė caktuar, pra Ai ėshtė ngadhėnjyesi, mėkatfalėsi.

6.
Ai ju krijoi juve prej njė njeriu, mandej prej tij e krijoi palėn (ēiftin) e tij dhe Ai krijoi pėr juve tetė nga ēiftet e kafshėve. Ai u krijoi nė barqet e nėnave tuaja, krijim (etapė) pas krijimit nė tri errėsira. Ky ėshtė All-llahu, Zoti juaj, vetėm i Tij ėshtė pushteti, nuk ka tjetėr pos Tij. E, si pra, i shmangeni (adhurimit tė Tij)?

7.
Nėse ju nuk besoni, All-llahu nuk ėshtė nevojtarė pėr ju; megjithatė, Ai nuk ėshtė i kėnaqur me mosbesimin e robėrve tė Vet, e nėse jeni mirėnjohės ndaj Tij, Ai e pėlqen atė pėr ju. Ndėrkaq, nuk do ta bartė asnjė mėkatarė barrėn e tjetrit. Pastaj, e ardhmja juaj ėshtė vetėm te Zoti juaj, e AI do t'ju njoftojė me atė qė keni vepruar. Vėrtet, Ai e di shumė mirė se ēka mbajnė zemrat.

8.
E kur e godit njeriun ndonjė e keqe (ndonjė dėm), ai e lut Zotin e vet duke kėrkuar ndihmė vetėm prej Tij, e kur nga ana e TIj i jep ndonjė tė mirė (ia largon tė keqen), ai e harron atė qė mė parė ėshtė lutur Atij, dhe i pėrshkruan shokė All-llahut pėr tė larguar (njerėzit) nga rruga e Tij. Thuaj: "Kėnaqu pėr pak kohė me mosbesimin tėnd, se ti pa dyshim je nga banuesit e zjarrit!"

9.
(A jobesimtari e ka gjendjen mė tė mirė) Apo ai qė kohėn e natės e kalon nė adhurim, duke bėrė sexhde, duke qėndruar nė kėmbė, i ruhet (dėnimit tė) botės tjetėr dhe shpreson nė mėshirėn e Zotit tė vet? Thuaj: "A janė tė barabartė ata qė dinė dhe ata qė nuk dinė?" Po, vetėm tė zotėt e mendjes marrin mėsim.

10.
Thuaj: "O robėrit e Mi qė keni besuar, kini frikė ndaj Zotit tuaj. Ata qė bėnė mirė nė kėtė jetė, kanė tė mirė tė madhe, e Toka e All-llahut ėshtė e gjėrė, ndėrsa tė durueshmive u jepet shpėrblimi i tyre pa masė!"

11.
Thuaj: "Unė jam i urdhėruar ta adhuroj All-llahun, tė jem i snqertė nė adhurimin ndaj Tij!"

12.
Dhe jam i urdhėruar tė jem i pari i myslimanėve!

13.
Thuaj: "Unė i frikėsohem dėnimit tė njė dite tė madhe, nėse kundėrshtoj Zotin tim".

14.
thuaj: "Vetėm All-llahun e adhuroj, sinqerisht ndaj Tij e bėj adhurimin tim.

15.
E ju pra, adhuroni pos Tij ēka tė doni!" Thuaj: "Tė dėshtuar nė ditėn e kijametit janė ata qė e kanė hmbur veten dhe familjen e vet. Vini re: ky ėshtė dėshtimi i njėmendėt.

16.
Se ata do tė kenė shtresa tė zjarrit edhe sipėr edhe prfundi. Me kėtė All-llahu i frikėson robėrit e Vet: "O robėrit e Mi, kinie frikė (dėnimin)!"

17.
Ndėrkaq, ata qė u larguan prej adhurimit tė idhujve dhe ju drejtuan All-llahut, ata kanė gėzim tė madh, e ti pėrgėzoj robėrit e Mi!

18.
Tė cilėt i dėgjojnė fjalėt dhe pasojnė atė mė tė mirėn prej tyre. Tė tillėt janė ata qė All-llahu i udhėzoi nė rrugėn e drejtė dhe tė tillėt janė ata tė menēurit.

19.
E, atij qė i ėshtė pėrcaktuar vendimi pėr dėnim, a mund ta shpėtosh ti prej zjarrit?

20.
Ndėrkaq, ata qė u ruajtėn pėr hir tė Zotit tė tyre, pėr ta do tė ketė dhoma tė ndėrtuara njėra mbi tjetrėn, nėn tė cilat rrjedhin lumenjtė. Premtimi i All-llahut, e All-llahu nuk e thyen premtimin.

21.
A nuk e sheh se All-llahu lėshon ujė nga qielli dhe atė e shpėrndanė nė tokė nėpėr burime, mandej me tė mbijnė bimė tė llojeve dhe tė ngjyrave tė ndryshme, pastaj ajo thahet dhe ti e sheh ata tė zverdhurar dhe pastaj e bėn atė tė llomitr. S'ka dyshim se nė kėtė ka argument pėr tė zotėt e mendjes.

22.
Atij qė All-llahu ia ka zgjeruar kraharorin pėr besim islam, ai ėshtė nė njė dritė tė sigurt prej Zotit tė vet. Tė mjerėt janė ata qė nga zemėrfortėsia e tyre nuk pėrmendin All-llahun, tė tillėt janė nė humbje tė qartė.

23.
All-llahu e shpalli tė folmėn mė tė mirė, librin, tė ngjashėm nė mrekulli, tė pėrsėritur herė pas herė (me kėshilla e dispozita), qė prej (dėgjimit tė) tij rrėnqethen lėkurat dhe zemrat e tyre. Ky (libėr) ėshtė udhėzim i All-llahut, me tė udhėzon atė qė do. E atė qė All-llahu e le tė humbur, pėr tė nuk ka ndonjė udhėzues.

24.
E ai qė me fytyrėn e vet mbrohet nga dėnimi nė ditėn e kijametit (a ėshtė i njejtė me atė tė shpėtuarin)? Kur mizorėve u thuhet: "Pėrjetoni tė keqen e asaj qė punuat!"

25.
Edhe ata para tyre pėrgėnjeshtruan, por u erdhi ndėshkim nga nuk e menduan.

26.
All-llahu u bėri tė pėrjetojnė nė kėtė jetė poshtėrimin, por dėnimi i botės tjetėr ėshtė edhe mė i madh, sikur ta dinin ata.

27.
Ne u kemi sjellė njerėzve nė kėtė Kur'an shembuj nga ēdo lėmi e nevojshme, ashtu qė tė marrin pėrvojė (mėsim).

28.
Duke qenė Kur'an arabisht qė nuk ka kundėrthėnie, me qėllim qė tė ruhen prej rrugės sė gabuar.

29.
All-llahu solli njė shembull: Njė njeri (rob) nė posedimin e tė cilit ishin ortakė pa marrėveshje mes vete dhe njėri (rob) qė ėshtė thjesht nė posedimin e njė njeriu. A janė ata tė dy tė njė lloji (tė njė gjendjeje)? Lavdėrimi i takon vetėm All-llahut, por shumica e tyre, nuk e dinė.

30.
Ti do tė jesh i vdekur, e edhe ata do tė jenė tė vdekur.

31.
E pastaj, nė ditėn e kijametit pranė Zotit tuaj do tė grindeni mes vete.

32.
E kush ėshtė mė mėkatar se ai qė flet tė pavėrtetėn ndaj All-llahut dhe se ai qė kur i erdhi e vėrteta e pėrgėnjeshtroi? A nuk ėshtė nė Xhehennem vendqėndrimi pėr jobesimtarėt?

33.
E ai qė e solli tė vėrtetėn dhe ai qė e vėrtetoi atė, tė tillėt janė tė ruajturit.

34.
Ata te Zoti i tyre kanė ēkado qė dėshirojnė, e ai ėshtė shpėrblimi i bamirėsve.

35.
All-llahu do t'ua shlyej atyre edhe mė tė keqen qė e punuan dhe do t'u jepė shpėrblime mė tė mira pėr ata qė punuan.

36.
A nuk i mjafton All-llahu robit tė vet? E ata tė friksojnė ty me tė tjerėt pos Tij. Po atė qė e ka humbur All-llahu, pėr tė nuk ka udhėzues!

37.
Atė qė All-llahu e drejton, atė nuk ka kush e humbė; a nuk ėshtė All-llahu i gjithėfuqishėm qė ndėrmerr ndėshkime?

38.
Po nėse i pyet ata se kush i krijoi qiejt e tokėn, sigurisht ata do tė thonė: "All-llahu!" Ti thuaju: "Mė tregoni pra, pėr ata qė i adhuroni, pos All-llahut, nėse All-llahu mė godit mua me ndonjė tė keqe, a munden ta largojnė ata atė tė keqe, ose, nėse All-llahu dėshiron ndonjė tė mirė ndaj meje, a munden ta pengojnė ata tė mirėn e Tij?" Thuaju: "Mua mė mjafton All-llahu. Vetėm Atij i mbėshteten tė mbėshteturit".

39.
Thuaj: "O populli im, veproni sipas gjendjes suaj, e edhe unė veproj sipas times e mė vonė do ta dini,

40.
se cilit do t'i vijė dėnimi qė e poshtėron dhe do ta goditė dėnim i pėrjetshėm!"

41.
Ne ta zbritėm ty librin me argumente pėr njerėz, e kush orientohet nė rrugėn e vėrtetė, ai e ka pėr vete e kush e humb, ai i bėn dėm vetėm vetes, e ti nuk je garantues i tyre.

42.
All-llahu i merr shpirtrat kur ėshtė momenti i vdekjes sė tyre (i vdekjes sė trupave tė tyre), e edhe atė qė ėshtė nė gjumė e nuk ka vdekur, e atij qė i ėshtė caktuar vdekja e mban (nuk e kthen), e atė tjetrin (qė nuk i ėshtė caktuar vdekja, por ėshtė nė gjumė), e lėshon (tė kthehet) deri nė afatin e caktuar. Vėrtet, nė kėto ka argumente pėr njė popull qė mendon.

43.
A mos kanė zgjedhur ndėrmjetėsues pėrveē All-llahut? Thuaj: "A edhe pse janė qė nuk posedojnė asgjė e as nuk kuptojnė".

44.
Thuaj: "I tėrė shefaati (ndėrmjetėsimi) i takon vetėm All-llahut, i Tij ėshtė pushteti i qiejve dhe i tokės, e mė vonė vetėm te Ai ktheheni".

45.
Kur pėrmendet vetėm All-llahu, zemrat e atyre qė nuk besojnė botėn tjetėr, neveriten, e kur pėrmenden, pėrveē Atij, tė tjerėt, ata gėzohen.

46.
Thuaj: "O All-llah, Krijues i qiejve e i tokės, Njohės i tė fshehtės edhe i tė dukshmės, Ti je qė gjykon mes robėrve Tu pėr atė qė ata kundėrshtoheshin".

47.
E sikur tė ishte e atyre qė nuk besuan, e tėrė ajo ēka ka nė tokė e edhe njėherė aq, do ta jepnin kompensim pėr t'i shpėtuar dėnimit tė tmerrshėm nė ditėn e kijametit. E prej All-llahut do t'u prezentohet (lloji i dėnimit) ēka as nuk kanė mund tė mendojnė.

48.
Dhe do t'ua dalin nė shesh tė kėqiat qė i kanė punuar dhe i pėrfshin ata ajo me tė cilėn talleshin.

49.
Kur e godit njeriun ndonjė e keqe, ai na lutet Neve, e kur nga ana Jonė ia shėndėrrojmė atė nė ndonjė tė mirė, ai thotė: "Kjo mė ėshtė dhėnė nė bazė tė dijes sime!" Jo, por ajo ėshtė njė sprovė, por shumica e tyre nuk e dinė.

50.
Ashtu patėn thėnė edhe ata qė ishin para tyre, por atyre nuk u bėri dobi ajo ēka kishin fituar.

100 Re: Kur'ani Fisnik prej Sat Jul 14, 2007 12:57 pm

shaban


operator/e
operator/e
51.
Ata i goditėn tė kėqijat qė i kishin punuar. Edhe prej kėtyre, ata qė bėnė zullum, do t'i godasin tė kėqiat e veprave tė tyre dhe nuk mund t'i shpėtojnė asaj (goditjeje).

52.
A nuk e dinė ata, se All-llahu i jep furnizim tė plotė atij qė do. Edhe nė kėto ekzistojnė fakte pėr njė popull qė beson.

53.
Thuaj: "O robėrit e Mi, tė cilėt e keni ngarkuar me shumė gabime veten tuaj, mos e humbni shpresėn ndaj mėshirės sė All-llahut, pse All-llahu i falė tė gjitha mėkatet, Ai ėshtė qė shumė falė dhe ėshtė mėshirues!"

54.
Dhe, kthehuni te Zoti juaj dhe pėruljuni Atij para se t'u vijė dėnimi, se pastaj nuk do tė ketė kush t'ju ndihmojė.

55.
Dhe pėrmbajuni asaj mė tė mirės qė u ėshtė shpallur nga Zoti juaj, para se t'ju vijė dėnimi befas e ju tė mos dini.

56.
Dhe tė mos thotė ndokush: "O i mjeri unė qė kam lėnė mangu respektimin ndaj All-llahut dhe qė kam qenė prej atyre qė talleshin!"

57.
Ose tė mos thotė: "Ah, sikur tė mė kishte udhėzuar All-llahu (nė rrugė tė drejtė) e tė kisha qenė prej atyre qė janė tė ruajtur!"

58.
Apo, kur ta shohė dėnimin tė thotė: "Sikur tė isha kthyer edhe njeherė e tė isha bėrė prej atyre bamirėsve!"

59.
Jo, ty tė patėn ardhur argumentet e Mia, e ti i pėrgėnjeshtrove ato, u bėre kryeneē dhe ishe prej atyre qė nuk besuan.

60.
E ata qė bėnė gėnjeshtėr ndaj All-llahut, do t'i shohėsh nė ditėn e kijametit, fytyrat e tyre tė nxira. A nuk ėshtė nė Xhehennem vendi i Kryelartėve?

61.
Ndėrsa All-llahu do t'i shpėtojė me atė suksesin e tyre ata, qė kishin qenė tė ruajtur. Ata nuk do t'i kapė e keqja e as nuk do tė jenė tė shqetėsuar.

62.
All-llahu ėshtė krijues i ēdo sendi dhe Ai ėshė mbikėqyrės ndaj ēdo gjėje.

63.
Vetėm te Ai janė ēelėsat e qiejve dhe tokės, ndėrsa ata qė nuk i besuan argumentet e All-llahut, tė tillėt janė ata tė dėshtuarit.

64.
Thuaj: "O ju injorantė, a mos mė thirrni tė adhuroj tjetėr, nė vend tė All-llahut?"

65.
Pasha Alahun, ty tė ėshtė shpallur, e edhe atyre para teje: "Nėse i bėn shok (All-llahut), veprat tua janė tė asgjėsuara dhe ti do tė jeshė prej tė humburve.

66.
Prandaj, vetėm All-llahun adhroje dhe bėhu mirėnjohės!"

67.
Ata nuk e ēmuan All-llahun me atė madhėshtinė qė i takon, ndėrsa, nė ditėn e kijametit e tėrė toka ėshtė nė grushtin e Tij, e qiejt tė mbėshtjellė nė tė djathtėn e Tij. Ai ėshtė i pastėr nga tė metat dhe Ai ėshtė i lartė nga ēka ata i shoqėrojnė!

68.
Dhe i fryhet Surit dhe bie i vdekur ēka ka nė qiej dhe nė tokė, pėrveē atyre qė do All-llahu (tė mos vdesin), pastaj i fryhet atij herėn tjetėr, kur qe, tė gjithė ata tė ngritur e presin (urdhėrin e Zotit).

69.
Toka ėshtė ndriēuar me dritėn e Zotit tė vet, libri (shėnimet mbi veprat) ėshtė vėnė pranė dhe sillen pejgamberėt e dėshmitarėt, e kryhet mes tyre gjykimi me drejtėsi, e atyre nuk u bėhet padrejtė.

70.
Dhe, secili njeri shpėrblehet me atė qė ka vepruar, e Ai mė sė miri e di se ē'punuan.

71.
E ata qė nuk besuan sillen nė grupe te Xhehennemi, e kur arrijnė te ai, dyert e tij hapen e roja e tij u thotė atyre: "A nuk u patėn ardhur juve tė dėrguar nga mesi juaj t'ju lexojnė shpalljet e Zotit tuaj, t'ju tėrheqin vėrejtjen pėr ballafaqimin tuaj nė kėtė ditė?" Po, (na kanė ardhur...) thonė ata, por fjala (vendimi) e dėnimit domosdo ėshtė bėrė realitet kundėr jobesimtarėve!

72.
U thuhet: "Hyni nėpėr dyer tė Xhehennemit, aty do tė jeni pėrgjithmonė, sa vend i keq ėshtė pėr kryelartėt!"

73.
E ata qė ishin tė devotshėm ndaj Zotit tė tyre, sillen nė grupe te Xhenneti, e kur arrijnė aty, dyert e tij i gjejnė tė hapura dhe roja e tij u thotė atyre: "Selamun alejkum" - qofshi tė shpėtuar, ishit tė pastėr, andaj hyni nė tė, aty do tė jeni pėrgjithmonė.

74.
E ata (tė Xhennetit) thanė: "Falėnderuar qoftė All-llahu, i cili premtimin e Vet e bėri realitet ndaj nesh dhe na e la nė disponim tokėn e Xhennetit qė tė vendosemi aty ku tė duam! Sa shpėrblim i mirė ėshtė i atyre qė vepruan drejtė".

75.
E do t'i shohėsh engjėjt tė rreshtuar pėrreth Arshit, e madhėrojnė me falėnderim Zotin e vet. E nė mes tyre (njerėzve) kryhet gjykimi me drejtėsi dhe thuhet: "(prej tė gjithėve) Falėnderuar qoftė vetėm All-llahu, Zoti i botėve!"

Sponsored content


Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 4 e 13]

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi